גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עלי אקספרס רושם ירידה בהזמנות זה החודש השלישי, הישראלים חזרו לבוקינג

חופשת הפסח וההיערכות לקיץ הובילו לעלייה בהזמנת בתי מלון באפריל, אך במקביל נרשמה ירידה בהזמנות ברשתות השיווק והפארם ובמשלוחי המזון ● טרמינל X, שרשם הפסד ברבעון הראשון של השנה, רושם ירידה בהזמנות ● הדירוג החודשי של אתרי האונליין

אפליקציית עלי אקספרס / צילום: Shutterstock, BigTunaOnline
אפליקציית עלי אקספרס / צילום: Shutterstock, BigTunaOnline

סיכום חודש אפריל 2022 בקניות הישראלים באונליין מצביע על ירידה לעומת חודש מרץ, לאור צמצום בהזמנות ברשתות השיווק והפארם, ירידה בהיקף הזמנות אוכל ואף בקניות בעלי אקספרס. ההסבר לירידה מיוחס לפסח וחול המועד, והוא גם זה שמצביע על התחזקות בהזמנות של מוצרי תיירות, כאשר האתר בוקינג נכנס לדירוג - כך עולה מנתוני חברת שופ אנליטיקס.

הנתונים המוצגים במדור זה בסיכומו של כל חודש מחלקים את בתי העסק לשלוש קבוצות: רכישות באתרי אונליין מובהקים, כלומר של עסקים שלא פועלים גם בחנויות פיזיות, רכישה באתרי אונליין של רשתות מענפים שונים הפועלות גם באופליין, והזמנות מקוונות מתחום האוכל.

מזמינים דרך מתווך

האתר הסיני עלי אקספרס ניצב גם החודש בראש טבלת אתרי האונליין המובהקים, אלא שבדומה לחודשים עברו, היקף הקניות באתר משקף ירידה, כשהוא מרכז 57% מכלל ההזמנות בעשרת האתרים הבולטים בקטגוריה זו - לעומת 63% במרץ, 72% בפברואר ו-76% בינואר.

קניות הישראלים כוללות בעיקר תכשיטים, כלי עבודה, אביזרים לבית ולמטבח, צעצועים ומוצרי חשמל ואלקטרוניקה. בשופ אנליטיקס מציינים כי למרות היחלשות האתר, עלי אקספרס ממשיך לשמש מקור רכישה גם לעסקים קטנים, הרוכשים באתר מוצרים שמשווקים הלאה לצרכן הישראלי.

שיעור ההזמנות באמזון, השנייה בדירוג בקטגוריה זו, ממשיך את מגמת העלייה המתונה שאפיינה את החודשים הקודמים, עם 9% מההזמנות בקטגוריה. האתר הסיני SHEIN שומר על מקומו השלישי עם כ-8% מנתח המכירות של העשירייה המובילה, צמיחה לעומת החודש שעבר שהסתכם עם נתח של 6%. אתר שיין משווק מוצרי אופנה ומוצרים לבית בתמחור נמוך, ובאפריל הציע מבצעים רבים, שהבולט בהם כלל הנחות לשמלות ערב ובגדי אירועים (חתונות וכדומה).

הביקוש לטוס ולנפוש בתקופת הפסח והקיץ בעיקר משתקף גם בטבלה: את המקום הרביעי תופס האתר בוקינג, המתמחה בהזמנת בתי מלון ופתרונות לינה. מכלל הקטגוריה, בוצעו בבוקינג 5% מההזמנות. בשופ אנליטיקס מציינים כי רוב הישראלים מעדיפים להזמין חדר במלון באמצעות בוקינג ולא באתרי האינטרנט של בתי המלון ישירות, "בדומה למה שקורה עם וולט, כשהצרכנים מעדיפים להזמין את הארוחה מאתר השליחויות, ולא מאתר האינטרנט של המסעדה".

 

נזכיר כי בתי המלון משלמים לבוקינג עמלה של כ-15%. לפני כשנתיים נדרשה הרשות לתחרות לנושא הצגת מחירי הלינה בבוקינג ובאתרי הרשתות, וקבעה כי לא ניתן להגביל את בתי המלון מלהציע מחירים זולים יותר מאלה המוצגים בבוקינג.

בעניין אחר, לאחרונה פרסמה היועצת המשפטית לממשלה עמדה להצגת מחירי הלינה בבוקינג ללא רכיב המע"מ, וציינה כי על האתר הפונה לצרכנים הישראלים באתר בעברית להציע את המחיר הכולל בהתאם לדין הישראלי. מבוקינג נמסר בעניין זה כי הנושא נבחן.

אתר נקסט ממשיך לחזק את מעמדו, ובדומה לנתוני מרץ גם אפריל הסתכם עם נתח של 5% מהקטגוריה. התחזקות האתר הבריטי, מחביבי הקונים הישראלים, מגיעה גם על חשבון טרמינל X מבית פוקס, שאת חודש אפריל מסכם עם 3% מהמכירות לעומת 5% במרץ. נזכיר כי בתחילת השבוע פורסמו דוחות קבוצת פוקס, בעלת טרמינל X, מהם עלה שהאתר סיים את הרבעון הראשון ב־2022 עם הפסד של 2.7 מיליון שקל, ועומד על נתונים שליליים רבעון שני ברציפות.

אתר BUYME, המציע שוברי מתנה למימוש בבתי עסק שונים, גרף 4% מהמכירות בקטגוריה - בדומה למכירות במרקט פלייס של eBay המשקפים התחזקות לעומת מרץ. באתר Iherb, המתמחה בתוספי מזון, מוצרי מזון וטואלטיקה, בוצעו כ-3% מהמכירות (לעומת 4% בחודש שעבר). את העשירייה הראשונה סוגר האתר הבריטי אסוס, שגם החודש מסתפק ב-2% בלבד בקטגוריה.

מחכים להשפעת קארפור

דוח אפריל משקף כאמור ירידה במספר ההזמנות ברשתות הקמעונאות, בעקבות חופשת חג הפסח. "חגים וחופשות אינם תקופות טובות לאי-קומרס", מסביר נתי יעקובי מנכ"ל שופ אנליטיקס. "היציאה משגרת עבודה לטובת חופשות בארץ או בחו"ל מקטינה את הזמן הפנוי, ואת הצורך בהזמנת מוצרים. עם זאת, זהו זמנם של אתרים ייעודיים לבלוט, עובדה שניכרת בגידול באתרי התיירות ובאתרים הקשורים למתנות ופעילויות בפסח".

עם זאת, רשתות המזון והפארם ממשיכות לתפוס חמישה מקומות בדירוג מתוך 10 האתרים הבולטים בקטגוריה של רשתות המחזיקות חנויות פיזיות ומוכרות באונליין. שופרסל ממשיכה לחזק בעקביות את מעמדה, עם נתח של 47% מכלל המכירות בקטגוריה, לעומת 43% במרץ. בהמשך השנה תצטרך הרשת להתמודד עם מתחרה חדש - קארפור הצרפתית, שנכנסת לישראל. הכניסה תלווה בהשקת אתר אי-קומרס, כפי שהרשת נוהגת במדינות שבהן היא פועלת.

במקום השני ניצבת סופר פארם, עם 17%, היחלשות קלה ביחס לחודש מרץ. אתר האונליין של רמי לוי הוא השלישי בקטגוריה, עם נתח של 11%, גם כן ירידה קלה לעומת מרץ. לעומתם, האתר של KSP מתחזק החודש, ונוגס 8% מנתח המכירות בקטגוריה. באתר נמכרים מוצרים מקטגוריות שונות ומגוונות, אחרי שהפך זה מכבר למרקט פלייס נרחב.

אתר זארה ממשיך להיות אתר האופנה החזק בקטגוריה, עם 4% מהמכירות. מתחת לזארה ממוקם אתר האונליין של יינות ביתן עם 3% מהמכירות. יש להניח שהאתר יוסב לאתר קארפור, יחד עם הסבת כל סניפי הרשת לסניפי הקמעונאית הצרפתית.

גם נוכחותה של נספרסו ישראל בעשירייה שומרת על יציבות - בדומה לחודשים מרץ ופברואר, נתח המכירות של האתר שמוכר קפסולות וציוד לקפה משקף 3% מכלל המכירות בקטגוריה. מדובר בנתון מרשים, לאור העובדה שהמכירות ממוקדות במוצרים מסוימים בלבד, במתכונת המכירה הישירה לצרכנים (בשונה מהמנעד הרחב בשאר האתרים בקטגוריה זו).

את העשירייה סוגרים אתר האונליין של ACE ואתר ZER4U שהציע מארזים ומתנות לפסח, כל אחד מהם עם 3%, ורשת הקמעונאות מחסני השוק עם 2% מהמכירות. "העובדה שביתן ומחסני השוק הופכות לתושבות קבועות בעשיריה מצביעה על שינויים בהרגלי הצריכה בנוגע לקניות בסופרמרקט", אומר יעקובי.

וולט: בעיקר נשים

חברת השליחויות וולט שומרת על מעמדה הבלתי מעורער בקטגוריית הזמנות מאתרי מסעדות, עם נתח של 58% מהמכירות. אחריה מקדונלד'ס עם 18% מהמכירות. לעומת וולט, המתחרה תן ביס נחלשת, ייתכן שהסיבה לכך היא חופשים ממקומות עבודה שמהווים חלק ניכר מהזמנותיה. את חודש אפריל סיכמה תן ביס עם 13% מהמכירות, לעומת כ-17% בחודש מרץ. הנתח של דומינוס פיצה עמד באפריל על 6%, ושל משלוחה כ-5%.

"פסח וחול המועד משפיעים על טבלת אתרי ההזמנות ממסעדות", מסביר יעקבי. "ניתן לראות ירידות של כ-25% בהזמנות בתן ביס ובמשלוחה, לעומת וולט שסופגת ירידה מתונה של כ-5% במספר ההזמנות באפריל".

לנוכח נתח השוק יוצא הדופן של וולט, הממשיכה להתחזק בעקביות ולהרחיב את היצע המוצרים שהיא משלחת (מוצרי מזון, פארם וכדומה), ביצעה שופ אנליטיקס ניתוח לאפיון ההזמנות דרך וולט לרבעון הראשון של 2022.

מהבדיקה עולה כי המחיר הממוצע להזמנת ארוחה בוולט עומד על 145 שקל, על פי החלוקה הבאה: 92% מההזמנות נעשות במחיר של עד 250 שקל, 7% מההזמנות הן בטווח מחיר של 251-500 שקל, ואילו 1% מההזמנות הוא במחיר של 500 שקל ויותר. חובבי וולט מזמינים בתדירות של כשלוש פעמים בחודש, בסכום ממוצע לכלל ההזמנות העומד על 435 שקל למזמין או למשק בית. נשים אחראיות לרוב הרכישות בוולט - 70% לעומת 30% גברים.

 

התחזקות רשת הגלידריות גולדה שהפכה להיות חלק מהנוף העירוני ברחבי הארץ לא פוסחת על ההזמנות המקוונות, שקיבלו דחיפה בקורונה. גולדה היא חנות המזון שממנה מזמינים הכי הרבה בוולט. אחרי גולדה ממוקמת מקדונלד'ס, רשת המזון המהיר שמפעילה מערך משלוחים חזק משלה - כלומר נהנית הן מהזמנות ישירות והן מהזמנות בוולט.

במקום השלישי נמצאת רשת Ze Sushi, ואחריה רשת הגלידריות דלי קרים. רשת פיתה בשר חמישית, אחריה מוזס, רשת הקונדיטוריות בוטיק סנטרל, ורשת המסעדות האיטלקיות פיאנו פיאנו הפועלת בשרון ובאזור הצפון, שעקפה את ההזמנות ברשתות לנדוור וארומה.

בפילוח גיל המזמינים, 33% הם בגילאי 25-34, 30% בטווח הגיל 35-44, 27% בני 15 עד 24, 9% בני 45-54, ובני ה-55 ומעלה משקפים 1% מההזמנות.

היכן מתגוררים המזמינים? 67% ביישובי תל אביב וגוש דן, 20% באזור השרון והשומרון, 6% באזור הדרום והשפלה (שם נוכחות שירותי המשלוחים דלה יותר). ירושלים מהווה 3% בלבד מההזמנות, וחיפה והצפון 4%.

עד כמה ההכנסה מהווה שיקול בהזמנות של אוכל? 29% מהמזמינים משתכרים מעט מעל השכר הממוצע במשק (כ-12 אלף שקל), 28% נמצאים ברמת השכר הממוצע, 20% משתכרים ברמת שכר שהיא מעט מתחת לממוצע, ו-15% משתכרים ברמת שכר שהיא "הרבה מתחת לממוצע". 8% מהמזמינים משתכרים ברמת שכר שהיא "הרבה מעל לממוצע".

עוד כתבות

מייסדי חברת גלואט / צילום: gloat

החברה הישראלית שעוזרת לספוטיפיי לשמר עובדים גייסה 90 מיליון דולר

חברת הסטארט-אפ הישראלית גלואט, שפיתחה מערכת לניוד והשמה של עובדים בתוך הארגון, הודיעה על גיוס 90 מיליון דולר בסיבוב רביעי (D) בהובלת קרן ההשקעות של סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל גור ● בין לקוחות החברה: שניידר, גולדמן זאקס וספוטיפיי

ד''ר דייבי דישטניק, לירון עזריאלנט, יורם סירקיס / צילום: כדיה לוי

כיצד לנהל את תיק ההשקעות בימים סוערים?

השווקים הגלובליים רועדים, הריביות בעולם עולות והפיקדונות הסולידיים עושים קאמבק ● למה עדיף לעקוב אחרי מדדים ולא אחרי מניות ספציפיות, האם זה זמן טוב להשקיע בסטארטאפים או שאולי בכלל כדאי לפנות לתחום הנדל"ן?

אימון של חיילי נאט''ו במקדוניה, בחודש שעבר / צילום: Associated Press, Boris Grdanoski

השינוי הגדול ביותר מאז המלחמה הקרה: נאט"ו תציב 300 אלף חיילים להגנת מזרח אירופה

בכך יכפיל הארגון את מספר חייליו במזרח אירופה ובמדינות הבלטיות פי 7.5 ממספרם כיום ● זאת בתגובה לפלישה הרוסית לאוקראינה ולהתגברות האיומים כלפי המדינות הבלטיות ופולין

איסטנבול / צילום: Shutterstock

אזהרת המסע לאיסטנבול חוזרת לדרגה 3. ההזמנות לאנטליה מזנקות

האגף ללוחמה בטרור במל"ל החליט להחזיר את רמת אזהרת המסע לאיסטנבול בחזרה לרמה 3 (איום בינוני) ● ההמלצות לנוסעים לטורקיה הן להימנע מפרסום פרטי הנסיעה ברשתות חברתיות, לשמור על ערנות ולא להחצין סממנים ישראליים ● אורן כהן מגורי, סמנכ"ל השטיח המעופף: "המוקד שלנו מוצף בפניות של ישראלים שביטלו חופשתם כשאזהרת המסע הייתה תקפה וכעת הם מבקשים להחזיר את הזמנתם"

גלעד מאירסון / צילום: יח''צ איתקה

האיש של תשובה בים הצפוני לא מאמין שאפשר לכבות את אספקת הנפט: "לא מציאותי ולא אחראי"

לקראת הנפקה מתוכננת בלונדון, מספר גלעד מאירסון, יו"ר איתקה, על ההתרחבות המהירה בפעילותה ("צמיחה שמאפיינת חברת טכנולוגיה"), השגשוג בעסקי הנפט והגז ("התחום היחידי שהניב השנה תשואה חיובית") והתרומה של רכישת נכסי שברון בים הצפוני, שבעבר איימה על יציבות קבוצת דלק ("הפכה אותנו לאחת מחברות האנרגיה המובילות בבריטניה")

מליאת הכנסת, 25.5 / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

הקלות לשחקנים חדשים שירצו לפעול בשוק התקשורת

אושר תיקון לחוק התקשורת שמאפשר לשחקנים קטנים להיכנס לשוק בדרך של קבלת היתרים במקום רישיונות

מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika

בבנק ישראל ובאוצר מסכימים: ישראל בדרך להאטה

מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל התייחס בוועידה השנתית של איגוד החברות הציבוריות לעדכון תחזית הצמיחה בשבוע הבא: "לא תהיה רחוקה מהקודמות" ● במקביל, מנכ"ל האוצר רמז שבנק ישראל החל באיחור את העלאות הריבית וטען: "ריבית גבוהה לא בהכרח תוביל למיתון"

אנדרו ביילי, כריסטין לגארד, ג'רום פאוול, יי גאנג / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana, Geert Vanden Wijngaert, Patrick Semansky, Tolga Akmen

בנקים מרכזיים צריכים להעלות ריבית בחדות או להסתכן בתקופת אינפלציה גבוהה

כך עולה מדוח חדש של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שמוכר כ"בנק המרכזי של הבנקים המרכזיים" ● חוקרי הבנק מזהירים כי הצעדים הנחוצים לבלימת האינפלציה עלולים לגרום לעוד העלאות מחירים גלובליי

קארין אלהרר, יש עתיד / צילום: שלומי אמסלם, לע''מ

האם בזכות ההסכם שנחתם לאחרונה ישראל תייצא לראשונה גז לאירופה?

אם רק עכשיו נחתם הסכם רשמי, איך זה שגז ישראלי כבר הגיע לאירופה בעבר? ● המשרוקית של גלובס

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

המשקיע שחזה את משבר 2008 מזהיר שהפד עשוי לשנות מסלול

המשקיע ומנהל קרנות הגידור האמריקאי, מייקל ברי, שידוע בתור נביא המשבר של 2008, מעריך כי שינויים בביקושי קצה במגזר הקמעונאי עשויים להוביל לכך שהפדרל ריזרב ישנה את מדיניות העלאות הריבית שלו

חיסון לקורונה / צילום: Associated Press, Darko Vojinovic

ה-FDA אישר כי בוסטר הקורונה הבא יהיה חיסון מותאם אומיקרון - אבל זו רק התחלת הדיון

חברות החיסונים צפויות להוציא לאור במהלך הסתיו את החיסונים המעודכנים שלהן לקורונה ● רוב המומחים מבקשים לכלול בחיסון תשובה ייעודית לווריאנטים BA.4 ו-BA.5, ומוכנים לשם כך להתפשר על אורך הניסויים

סצנה מתוך קמפיין מודיבודי / צילום: צילום מסך

מה אפשר ללמוד מהקמפיין לתחתוני מחזור שהסעיר את צופי הטלוויזיה

בשבוע שבו בית המשפט בארה"ב שינה את הפסיקה בנוגע להפלות, בישראל הושק קמפיין שמסמן עוד צעד בשחרור הנשי, ומציג לראשונה דם בזמן מחזור ● איך השתנה הייצוג של נשים בקמפיינים, עד כמה מותגי המיינסטרים הם גם חלק מהמהפכה, ומתי מה שנתפס כעת כפרובוקציה יהפוך לחלק מהתרבות הפופולרית

עדיקה. בדרך להפוך לחברה פרטית / צילום: ערן סלם יח''צ

המניה צנחה, עשרות מיליונים נמחקו ורגע לפני שהכסף נגמר: עדיקה מגיעה לסוף דרכה העצמאית

כארבע שנים לאחר שהונפקה כהבטחת אופנה מקוונת, במהלכן רשמה הפסד של עשרות מיליוני שקלים והמניה קרסה ב-85%, מגיעה עדיקה לסוף דרכה העצמאית ● בחברה מעריכים מעריכה כי בהעדר גיוס הון משמעותי בתקופה הקרובה היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה

גיליין מקסוול / צילום: Reuters, PA Images

גיליין מקסוול נשפטה ל-20 שנות מאסר על סחר בקטינות

מקסוול, בת 60, הורשעה בדצמבר על כך שגייסה וסחרה 4 נערות עבור אפשטיין, שהיה אז בן זוגה ● השופטת, בעת שהכריזה על העונש, קראה לפשעיה של מקסוול "אכזריים"

ניתוח באמצעות הרובוט של יומן אקסטנשנס

מועמדת להשתלטות: יומן אקסטנשנס משלימה התרסקות של 95% מההנפקה

חברת הרובוטיקה הרפואית דיווחה על הפסקת ההסכם עם המפיץ הבלעדי באירופה, על רקע צלילה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים ● בקופת החברה מזומנים בהיקף כ-90 מיליון שקל

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

הסכם עם טורקיה סולל את הדרך להצטרפות פינלנד ושבדיה לנאט"ו

לפי הדיווחים, שרי החוץ של טורקיה, פינלנד ושבדיה חתמו הערב על מזכר הבנות שמנטרל את ההתנגדות של אנקרה למהלך

הפגנה נגד ביטול הזכות להפיל בבית משפט במיסיסיפי / צילום: Associated Press, Rogelio V. Solis

שופטים מקומיים נמצאים באור הזרקורים לאחר ביטול פס"ד רו נגד ווייד

שופטת בטקסס מטילה צו הקפאה זמני על איסור הפלות שנחקק לפני מאה שנה, בלואיזיאנה ויוטה ננקטים צעדים משפטיים דומים

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

בורסת הקריפטו שנאלצת להנפיק מטבעות בשווי 47 מיליון דולר כדי לחלץ לקוח

בורסת המטבעות הקריפטוגרפיים CoinFlex הודיעה כי תנפיק עד 47 מיליון דולר במטבעות "יציבים", במקביל לכוונותיה לחדש משיכות מחשבונות ● פעילות החשבונות תחודש לאחר שנעצרה לא מכבר על ידי CoinFlex, בעקבות קשיים אליהם נקלע אחד מהחשבונות הגדולים

קנצלר גרמניה אולף שולץ נואם בפסגת G7 / צילום: Associated Press, Martin Meissner

בלי החלטות מהותיות, צעדים חדשים נגד פוטין או פתרון למשבר המזון: פסגת G7 הסתיימה בקול ענות חלושה

פורום הכלכלות המובילות בעולם מתקשה לגבות מחיר כלכלי נוסף מרוסיה, ומסתפק בהבטחות "להמשיך ולעבוד" על סנקציות נוספות ● בינתיים, הוא גם מכשיר את ההשקעה בגז טבעי, למרות שהבטיח בעבר לעצור השקעות בדלקי מאובנים "בגלל הנסיבות החריגות ובאופן זמני"

תחנת דלק / צילום: איל יצהר

מחיר הדלק עבר את ה-8 שקלים: יעלה מחר בחצות ב-36 אגורות

המשמעות של העלייה במחיר הדלק היא התייקרות של כ-15 שקל נוספים בכל תדלוק בממוצע ● באוצר מקדמים את הארכת ההפחתה במס הבלו, אך לא בטוח אם היוזמה תצא לפועל על רקע היציאה לבחירות