גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המניות נחתכות והתחזיות גם כן: "המשקיעים הגדולים בארה"ב מאוד מושפעים כרגע ממאקרו וחוששים"

כך מסביר עומר קפלן, אחד ממייסדי איירון סורס, את בריחת המשקיעים מהמניה בחודשים האחרונים, ומשוכנע כי "כשיחזרו העליות בשוק, חברות אמיתיות, רווחיות, צומחות, ייצאו מאוד מחוזקות" ● בכנס אופנהיימר שנערך השבוע הסבירו גם ראשי גלובל-אי את הפחתת תחזית ההכנסות והעסקאות שלהם לאחרונה: "תחזית הצמיחה של 70% שנתנו הייתה אגרסיבית"

המניות נחתכות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי
המניות נחתכות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

מדי שנה עורך בנק ההשקעות אופנהיימר כנס בהשתתפות חברות ישראליות רבות. השנה, לאחר שנתיים במתכונת וירטואלית בשל הקורונה, חזרו מנהלי החברות והמשקיעים להתכנסות פיזית. מצד שני, את החגיגה קלקלה במידה מסוימת העובדה שרוב החברות שהציגו בכנס נסחרות כיום במרחק רב ממחירי השיא של 2021, ובעיקר ספגו בתקופה האחרונה ירידות חדות במחירי מניותיהן, על רקע מצב השווקים.

כך לדוגמה, מניית איירון סורס נסחרת היום במחיר נמוך ב-77% מהשיא של ספטמבר שעבר, כששווי השוק שלה היום הוא כ-2.9 מיליארד דולר. עומר קפלן, אחד ממייסדי החברה ו-CRO, נשאל על ידי אביבית מנה-קליל, מנכ"לית משותפת באופנהיימר, מה החברה נשאלת על ידי המשקיעים מארה"ב, ולמה המשקיעים האמריקאים "ברחו" מהמניה.

 

לדבריו, "מה שאנחנו חווים זה מאקרו. לא ירדנו יותר מחברות אחרות בתעשייה. אין קשר בין היסודות הכלכליים של החברה לבין איפה שהיא נסחרת היום. המשקיעים הגדולים בארה"ב מאוד מושפעים כרגע ממאקרו, מאוד חוששים, סקפטיים כלפי חברות טכנולוגיה - הם אומרים לנו את זה.

"הם שואלים שאלות ואומרים 'אנחנו רואים שאתם גדלים יפה'. לא הייתי משווה את המצב למשברים הגדולים של פעם, אבל כשהשוק יחזור לעלות יהיו הרבה הזדמנויות - חברות אמיתיות, רווחיות, צומחות, ייצאו מאוד מחוזקות; איירון סורס כרגע במכפילים סופר-נמוכים - ומנגד, חברות שגדלו על הייפ ולא רווחיות, לאו דווקא יצלחו את השינוי הזה בשוק. אנחנו בכל אופן מנסים להתעלם מרעשי הסביבה ולעבוד".

איירון סורס פיתחה פלטפורמה למפתחי משחקים ואפליקציות למובייל, ובין היתר נותנת למפתחים האלה כלי פרסום, אנליטיקה, שירות ועוד. "הרעיון הוא שיש את כלכלת האפליקציות, והמטרה שלנו היא להיות התשתית של כל האירוע הזה", אומר קפלן.

"גם אחרי ההורדה הצמיחה עדיין משמעותית"

לשאלה של מנה-קליל בנוגע לפרטיות המשתמש והשינויים שחלו לאחרונה בנושא באפל, ועשויים לקרות גם באנדרואיד, אמר קפלן שהנושא אינו חדש, ובבסיס "זה מעולה לנו, כי הוא בעיקר מגביל חברות שיודעות לנתח התנהגות של משתמשים - לדוגמה, יוזר משחק במשחק מסוים, מתארח במלון כלשהו בתאילנד ומעדיף יין מסוים. לנו אין את זה, אנחנו לא יודעים לבנות פרופיל על יוזר מעבר לקונטקסט של מה שקורה עכשיו".

הנפקת איירון סורס בניו יורק / צילום: צילום מסך יו טיוב

איירון סורס הפחיתה לאחרונה את התחזית השנתית שלה ב-5% בהכנסות ובכ-10% ב-EBITDA (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות). החברה צופה הכנסות של 750-780 מיליון דולר ב-2022 לעומת 553 מיליון דולר ב-2021, ו-EBITDA שנתי של 230-240 מיליון דולר, לעומת 194 מיליון דולר ב-2021. שולי ה-EBITDA יהיו 29%-32%, נמוך מהתחזית הקודמת ל-31%-34%.

לדברי קפלן, "חשוב להדגיש שגם אחרי ההורדה אנחנו עדיין מדברים על צמיחה משמעותית. בחרנו בגישה אחראית, ראינו התחלה של שינויי מאקרו ועצבנות כללית בסקטור, וזה משפיע על חברות משחקים שאולי יבחרו להוריד תקציבי שיווק, דבר שיכול להשפיע עלינו.

"אנחנו עדיין לא רואים משהו מהותי ברבעון, אבל אי אפשר להתעלם מכך, ולכן אנחנו בוחרים להיות זהירים". עם זאת, הוא הוסיף שבתקופות שבהן אנשים "פחות במסעדות ופחות בנסיעות, הם יהיו יותר בטלפון וישקיעו מיקרו-השקעות כאלה (במשחקים, ש'ח'ו')".

באופן כללי הוא אומר על עולם הגיימינג כי זה עולם מרתק, עם הרבה קונסולידציה ודיבורים על מטא-וורס ו-NFT למשחקים, אך לדבריו "הדבר הבסיסי הוא שאנשים משתמשים המון זמן בנייד ובמשחקים. המשחקים הם חוויה של מעין ניתוק, מאוד פשוט ובידורי, אפשר לשחק במעלית או בסאבוויי. בחנויות האפליקציות אפשר לראות שאם פעם המשחק עם הכי הרבה הורדות היה של חברת ענק, היום אלה משחקים של מפתחי אינדי".

גלובל-אי: "הורדנו מ-70% ל-60% בגלל מאקרו"

עוד חברה שהפחיתה לאחרונה תחזיות היא גלובל-אי, המספקת פתרונות טכנולוגיים למסחר מקוון חוצה-גבולות. החברה הפחיתה את תחזית ההכנסות וה-GMV (היקף העסקאות) אך לא שינתה את תחזית ה-EBITDA.

היא צופה הכנסות של 383-403 מיליון דולר, צמיחה של 60% מ-2021, ו-EBITDA של 38-42 מיליון דולר, עלייה של 23.5%.

הנפקת Global E בנאסד''ק / צילום: ספייס קאט

מנכ"ל החברה ואחד ממייסדיה, אמיר שלכט, וסמנכ"ל הכספים, עופר קורן, התייחסו לכך, ולדברי שלכט, "נתנו תחזית ל-70% צמיחה והורדנו ל-60% בשל השפעות מאקרו. מעבר לזה, ברבעון הראשון הוספנו לקוחות, ביניהם אדידס, לקוח אסטרטגי, וההאצה מאוד גדולה".

קורן אמר כי "תחזית הצמיחה של 70% הייתה אגרסיבית, גבוהה משמעותית מכל שחקני האי-קומרס. בחודשים האחרונים ראינו שתי תופעות: החיובית, אנחנו רואים התחזקות ב-engagement של הלקוחות, פייפליין גדול, השקעה גדולה מאוד של המותגים בערוץ המכירה ישירות לצרכן, שם אנחנו הגורם שמאפשר להם את הזירה הבינלאומית.

"איפה ראינו חולשה? בצד הצרכן הסופי; בסוף מישהו צריך לקנות את המוצרים, ושם ראינו בינואר-פברואר, בעיקר עם פרוץ המלחמה באוקראינה, היחלשות משמעותית בכל מרכז-מזרח אירופה. במאי ראינו שיפור משמעותי, אבל אנחנו לא יודעים עדיין אם זו מגמה. יחד עם מצב המאקרו, עדכנו את התחזית בהתאם".

קורן הוסיף כי גלובל-אי כמעט לא סופגת עליות מחירים, בגלל סוג הקשר שלה עם הספקים השונים. עלויות השילוח שלה הן בעיקר אוויריות - גם שם עלו המחירים, כמו בתובלה הימית, אך לדבריו "ספגנו מעט מזה אם בכלל, כי יש לנו כוח מיקוח".

בגלובל-אי גם מעדכנים כי יעד מרכזי כיום הוא התרחבות גיאוגרפית, בעיקר ליפן ולאוסטרליה. גלובל-אי נסחרת בשווי כ-3 מיליארד דולר, ומנייתה איבדה 76% מהשיא ו-22% מההנפקה בשנה שעברה.

 "נובה יודעת לנתב היטב במים הסוערים"

סמנכ"ל הכספים של נובה, דרור דוד, התייחס בכנס למספר גורמים שמשפיעים כיום על החברה, העוסקת בפתרונות מדידה לבקרת תהליכי הייצור של מוליכים למחצה. החברה פרסמה לאחרונה דוחות טובים ותחזית חיובית לרבעון השני.

דוד התייחס בין היתר למצב הנוכחי בסין על רקע הקורונה: "המצב בסין מורכב", אמר. "יש אזורים בסגר, סגר של סין ולא של ישראל, יש עובדים של נובה שכבר 40 יום בבית ברציפות. לאירועים מתחילה להיות השפעה ככל שהדבר מתארך".

לדבריו, יש מפעלי ייצור שבבים בשנחאי שבהם היצרנים מבקשים מהספקים (בהם נובה) לייצר "אזורי שינה" במפעל, וגם בין עובדי נובה בסין יש כאלה שהתנדבו לישון באתרי הלקוח כדי להמשיך לעבוד.

אתגר אחר מגיע מכיוון שרשרת האספקה: "אנחנו חברת חומרה, וקונים בכל העולם", אמר דוד. "השילוח והעלייה בביקוש משפיעים גם על נובה. זה לא השפיע על היכולת שלנו לספק מוצרים עד היום, ואנו לא צופים שזה ישפיע בטווח הנראה לעין, אבל האתגר יומיומי, אנחנו רואים השפעה על מחירי הרכיבים. נובה יודעת לנתב בצורה יחסית טובה במים הסוערים האלה ואפשר לראות את זה בתוצאות החברה".

עוד כתבות

איסטנבול / צילום: Shutterstock

אזהרת המסע לאיסטנבול חוזרת לדרגה 3. ההזמנות לאנטליה מזנקות

האגף ללוחמה בטרור במל"ל החליט להחזיר את רמת אזהרת המסע לאיסטנבול בחזרה לרמה 3 (איום בינוני) ● ההמלצות לנוסעים לטורקיה הן להימנע מפרסום פרטי הנסיעה ברשתות חברתיות, לשמור על ערנות ולא להחצין סממנים ישראליים ● אורן כהן מגורי, סמנכ"ל השטיח המעופף: "המוקד שלנו מוצף בפניות של ישראלים שביטלו חופשתם כשאזהרת המסע הייתה תקפה וכעת הם מבקשים להחזיר את הזמנתם"

ג'נט ילן, מזכירת מחלקת האוצר של ארצות הברית / צילום: Associated Press, Janet Yellen

הונגריה והקונגרס האמריקאי מציבים מכשולים להסכם מס החברות הגלובלי

פקידים אמריקאים ומהאיחוד האירופי מנסים להחדיר מומנטום חדש למאמץ לקבוע מס חברות מינימלי כלל עולמי

סצנה מתוך קמפיין מודיבודי / צילום: צילום מסך

מה אפשר ללמוד מהקמפיין לתחתוני מחזור שהסעיר את צופי הטלוויזיה

בשבוע שבו בית המשפט בארה"ב שינה את הפסיקה בנוגע להפלות, בישראל הושק קמפיין שמסמן עוד צעד בשחרור הנשי, ומציג לראשונה דם בזמן מחזור ● איך השתנה הייצוג של נשים בקמפיינים, עד כמה מותגי המיינסטרים הם גם חלק מהמהפכה, ומתי מה שנתפס כעת כפרובוקציה יהפוך לחלק מהתרבות הפופולרית

שר האוצר, אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הוזלה נוספת מתעכבת, ומחיר הדלק צפוי לעלות לכ-8 שקלים השבוע

שר האוצר ליברמן הכריז לפני שבוע על הורדה נוספת של מס הבלו על הדלק שתימשך עד סוף אוקטובר, אך ספק אם יצליח להוציא לפועל את המהלך ● משרד האנרגיה צפוי לפרסם מחר את המחיר המעודכן לליטר בנזין. לפי ההערכות, התעריף יטפס לכ-8 שקלים לליטר

אימון של חיילי נאט''ו במקדוניה, בחודש שעבר / צילום: Associated Press, Boris Grdanoski

השינוי הגדול ביותר מאז המלחמה הקרה: נאט"ו תציב 300 אלף חיילים להגנת מזרח אירופה

בכך יכפיל הארגון את מספר חייליו במזרח אירופה ובמדינות הבלטיות פי 7.5 ממספרם כיום ● זאת בתגובה לפלישה הרוסית לאוקראינה ולהתגברות האיומים כלפי המדינות הבלטיות ופולין

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה 1.2%, מדד נפט וגז קפץ 3.2%

מדד ת"א 90 התחזק 0.9% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.1% ● הדולר קפץ 1.1% ושערו היציג נקבע על 3.43 שקלים, אך לאחר מכן נחלש

יהלי רוטנברג, החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: רפי קוץ

המהפכה השקטה של החשב הכללי באוצר: רכש ממשלתי במיליארדי שקלים יזכה לפטור ממכרז

גלובס חושף מהלך מקיף וחסר תקדים במסגרתו יורחב משמעותית מסלול פטור ממכרז בהתקשרויות ממשלתיות ● כך לדוגמה: התקשרויות עד 100 אלף שקל לא יהיו חייבות במכרז ומשרדי הממשלה לא יזדקקו לאישור בסכומים של עד 4 מיליון שקל ● החשב הכללי הודה שהצעד "לא ירד לו בגרון" ובכל זאת החליט באופן לא שגרתי לוותר על חלק מסמכויותיו

שרת התחבורה מרב מיכאלי. מחפשת הישג לרשום על שמה? / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

כך הפך חוק המטרו לכלי משחק פוליטי ומה הקשר לתחנה ברעננה

חוק המטרו חשוב וצריך להעבירו עכשיו, אבל גם אם לא יעבור בכנסת הנוכחית, הפרויקט לא ייעצר והכסף שהושקע בו עדיין לא נזרק לפח ● מה הנזק הצפוי מאי אישורו בכנסת הנוכחית, והאם עוד ניתן להצילו? ● כך הפך הפרויקט החשוב לכלי ניגוח פוליטי וכיצד מתנגד מרעננה מטריף את המערכת

אנדרו ביילי, כריסטין לגארד, ג'רום פאוול, יי גאנג / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana, Geert Vanden Wijngaert, Patrick Semansky, Tolga Akmen

בנקים מרכזיים צריכים להעלות ריבית בחדות או להסתכן בתקופת אינפלציה גבוהה

כך עולה מדוח חדש של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שמוכר כ"בנק המרכזי של הבנקים המרכזיים" ● חוקרי הבנק מזהירים כי הצעדים הנחוצים לבלימת האינפלציה עלולים לגרום לעוד העלאות מחירים גלובליי

וול סטריט / צילום: Shutterstock, Lucky-photographer

נעילה אדומה בוול סטריט: נאסד"ק נחתך ב-3%, קוגנייט נפלה ב-29%

מדד S&P 500 נסוג 2% ומדד דאו ג'ונס נחלש 1.6%. ● נפט ברנט עלה 2.5% ● נעילה באירופה: מדד דאקס התקדם 0.3%, פוטסי 100 עלה 1% וקאק 40 התחזק 0.6% ● סרגון זינקה 20% לאחר ניסיון השתלטות על החברה

הכרת דירוג האשראי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

יותר הצעות וריביות אטרקטיביות: המדריך המלא לשיפור דירוג האשראי שלכם

דירוג האשראי הוא צעד נוסף וחשוב במהפכת הבנקאות הפתוחה, המאפשר למלווים לקבל תמונת מצב על היכולות הפיננסיות של כל אחד מאיתנו • מי מחזיק במידע הזה ולמי הוא נגיש, האם ניתן למחוק אותו ואילו סוגי אשראי קיימים? • ניהול החיסכון המשפחתי: כתבה 16 בסדרה

משקאות של Molson Coors. תשואות דו־ספרתיות ב־2022 / צילום: Shutterstock

משקיעי ערך מאמינים שהעליונות שלהם כיום היא רק תחילת הדרך

מנהלי השקעות בכירים בארה"ב משוכנעים שלאחר המהלומה הקשה שספגו מניות הערך מאז פרוץ הקורונה, הן צפויות כעת להביס בשנים הקרובות את מניות הצמיחה בפער הגדול ביותר מאז 2001 ● "כשמניות ערך נעשות זולות מאוד, הזינוק חזרה עשוי להיות חזק ומהיר"

גיליין מקסוול / צילום: Reuters, PA Images

גיליין מקסוול נשפטה ל-20 שנות מאסר על סחר בקטינות

מקסוול, בת 60, הורשעה בדצמבר על כך שגייסה וסחרה 4 נערות עבור אפשטיין, שהיה אז בן זוגה ● השופטת, בעת שהכריזה על העונש, קראה לפשעיה של מקסוול "אכזריים"

מרב מיכאלי ויאיר לפיד, בהצבעה על פיזור הכנסת / צילום: יוסי זמיר

בורות ופופוליזם בדרך לפיזור: כך נראים הימים האחרונים של הכנסת ה-24

רגע לפני פיזור הכנסת הקואליציה מנסה לקדם חוק להסדרת עתיד המיזם התחבורתי הגדול בתולדות המדינה ● האופוזיציה מתנגדת ללא נימוק ענייני, בעיקר כדי למנוע מהממשלה את ההישג ● שרת התחבורה מאיימת שבלי החוק הפרויקט ייתקע, למרות שבשלב זה ניתן לקדם את המטרו גם בלעדיו ● ואיפה האינטרס הציבורי? גלובס עושה סדר בסערה סביב המיזם שנועד לחלץ אותנו מהפקק

מוצרי חלב / צילום: גלובס

מחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעלו ב-4.9%

לפי ההסכמות בין משרדי החקלאות והאוצר ונציגי ענף החלב, מחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעלו ב-4.9%. לפי ההסכם, מחיר זה לא ישתנה במשך כשנה לפחות ● עוד הוסכם כי על גבינות קשות, כמו מוצרלה, חלומי וגורגונזלה יבוטל המכס באופן מיידי

מייסדי חברת גלואט / צילום: gloat

החברה הישראלית שעוזרת לספוטיפיי לשמר עובדים גייסה 90 מיליון דולר

חברת הסטארט-אפ הישראלית גלואט, שפיתחה מערכת לניוד והשמה של עובדים בתוך הארגון, הודיעה על גיוס 90 מיליון דולר בסיבוב רביעי (D) בהובלת קרן ההשקעות של סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל גור ● בין לקוחות החברה: שניידר, גולדמן זאקס וספוטיפיי

דב בהרב / צילום: חברת החשמל

מנהלת רשות החברות לדב בהרב: לא תוכל לכהן כדירקטור בחברה ממשלתית

דוח הבודק בנוגע למינויים בחברת חשמל יופץ בקרוב למעורבים ● כפי שנחשף בגלובס, הדוח הודף טענות שהעלה היו"ר הפורש בנוגע להליך מינוי המנכ"ל ● בצעד חריג הודיעה מיכל רוזנבוים לבהרב כי הרשות לא תתמוך בו יותר לתפקיד דירקטור בחברות ממשלתיות

צילום מסך מתוך OpenSea. רכש יצירות רגע לפני העלאתן לאתר

ה-NFT בבית המשפט: האם אפשר להחיל חוקי מסחר בני"ע על נכס דיגיטלי?

מנהל בפלטפורמת ה-NFT הגדולה OpenSea הואשם כי רכש יצירות רגע לפני שהעלה אותן לאתר, ומכר אותן ברווח ● הודעת משרד המשפטים האמריקאי כי האישום "נועד להכחיד את מסחר הפנים - בבורסה ובבלוקצ'יין", מעלה שאלות בסיסיות על העירוב בין התחומים

חנות לגו / צילום: LEGO

זה תאריך הפתיחה של החנות הראשונה של לגו בישראל

במקביל לפתיחת החנות הפיזית בדיזנגוף סנטר בתל אביב, יושק באותו היום גם אתר האינטרנט הרשמי של LEGO בישראל ● החנות תציע מגוון של מוצרים, ביניהן כאלה שניתן למצוא רק בחנויות הרשמיות

תוכנית דירה. לתת לקבלנים נגישות למגרשים קטנים פנויים / צילום: Shutterstock

לא להסתכל רק על הגדלת היצע הדירות, אלא גם על פילוח הביקושים

להשגת תכנון מיטיב בישראל יש רק אפשרות אחת: גיבוש מדיניות דיור לאומית לישראל • מדיניות כזו צריכה להתייחס לצרכים האמיתיים של התושבים: גיל, גודל משק הבית, מצב כלכלי, צרכים מיוחדים ועוד • הרפורמה יכולה לצאת לדרך גם בלי חקיקה