גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסלמונלה, החומוס והמלחמה באוקראינה: הרווח הנקי של שטראוס נחתך ב-93% ברבעון הראשון

ענקית המזון רושמת עלייה קלה בהכנסות ברבעון הראשון של 2022, אך ירידה בכל הפרמטרים החשובים האחרים ● לדברי החברה, פעילות ייצור השוקולד בארץ צפויה להתחדש עד סוף יולי ● המנכ"ל גיורא בר דעה: "אנחנו מאמינים ביכולת שלנו לחזור לנתחי השוק שהיינו בהם בממתקים לפני אירוע הריקול"

גיורא בר-דעה, מנכ''ל קבוצת שטראוס / צילום: איל יצהר
גיורא בר-דעה, מנכ''ל קבוצת שטראוס / צילום: איל יצהר

על אף אירוע הריקול הדרמטי במפעל השוקולד שלה בצפון הארץ, התסבוכת במפעל החומוס שבארה"ב והלחימה בין אוקראינה לרוסיה שם היא פעילה בשוק הקפה, ענקית המזון שטראוס הגדילה את ההכנסות מפעילותה ברבעון הראשון של השנה. עם זאת, נרשמה ירידה חדה של 80% בשיעור הרווח הנקי.

הכנסותיה של שטראוס מכלל פעילותה העסקית הסתכמו בכ-2.2 מיליארד שקל ברבעון הראשון של השנה, עלייה של 11.5% לעומת לרבעון המקביל אשתקד. בעקבות הריקול הענק עליו הכריזה בחודש שעבר, ואשר היו לו השפעות חשבוניות גם על הרבעון הראשון של השנה, החברה דיווחה על ירידה של כ-65% ברווח התפעולי, שהסתכם בכ-102 מיליון שקל, וירידה חדה של כ-80% שמחקה את מרבית הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות. הרווח הנקי הסתכם בכ-43 מיליון שקל ברבעון שחלף.

לפי נתוני הדוחות הכספיים של שטראוס עצמה, בניכוי חלקם של השותפים השונים, המספרים עגומים יותר ומלמדים על צניחה של 80% ברווח התפעולי ל-53 מיליון שקל ברבעון הראשון, ומחיקת כמעט כל הרווח הנקי - 14 מיליון שקל בלבד, ירידה של 93%.

מתרכזים בתיקון הליקויים

ההשפעות המלאות של הריקול הענק צפויות להתברר במלואן רק במהלך הרבעונים השני והשלישי השנה. נזכיר כי המפעל בנוף הגליל הושבת לפני חודש עם גילוי הממצאים הראשוניים לזיהום הסלמונלה, עובר כיום הליכי ניקוי וחיטוי אינטנסיביים, ולדברי החברה היא התקשרה עם מספר ספקים בעלי מומחיות לתיקון הליקויים שזוהו, ולביצוע ההתאמות הנדרשות לטובת השבת המפעל לכושר ייצור מלא. בחברה טרם קיבלו החלטה האם לבצע בדיקת סלמונלה יותר מפעם בשנה (הדרישה הקיימת כיום).

נכון לתקופה זו עדיין נערכות אלפי בדיקות, אך פעילות ייצור השוקולד בארץ צפויה להתחדש עד לסוף יולי הקרוב. במקביל יתחיל הליך חידוש המלאים בחנויות. החברה מעריכה, על פי אומדנים ראשוניים, כי היקף הפגיעה ברווח הנקי שלה בשל האירוע יגיע ב-2022 ל-230-170 מיליון שקל.

האומדנים כוללים עלויות השבת המפעל לכושר ייצור מלא, אובדן רווחים בהתאם לתחזיות בדבר מועד סיום השבתת המפעל וחזרה לייצור, ומכירות המבוססות על תרחישים אפשריים שונים, וכן בהתחשב בהערכת החברה בדבר קיומו של כיסוי ביטוחי לחלק מהנזקים שנגרמו לה. כמו כן, החברה בוחנת את מבנה העלויות שלה, ואת האפשרות ליישם תהליכי חסכון והתייעלות בטווח הקצר.

צמיחה בפעילות הקפה

בניתוח מגזרי הפעילות השונים של שטראוס, מגזר הבריאות ואיכות חיים (הכולל בין היתר את פעילויות המחלבה, יד מרדכי וחטיבת האוכל) רשם צמיחה של כ-5% בהכנסות הרבעון הראשון והסתכם בכ-670 מיליון שקל. סך המכירות של שטראוס ישראל ברבעון, כולל הפגיעה בחטיבת ממתקים, הסתכמו ב-975 מיליון שקל, עלייה של כ-0.1% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ובהפסד תפעולי של כ-15 מיליון שקל.

מניית שטראוס איבדה כ-12% מערכה בחודש האחרון - ירידה השקולה לאובדן שווי של כ-1.1 מיליארד שקל. עם זאת, נראה כי המשקיעים קיבלו באור חיובי את תוצאות הרבעון הראשון, משום שלאחר פרסומן עלתה המניה ב-1.5% במהלך המסחר, לשווי שוק של כ-9.9 מיליארד שקל.

 

פעילות הקפה של החברה נהנתה מרבעון ראשון חזק שהסתכם בצמיחה של 32.6% במכירות, שנבעו הן מעלייה במכירות של מגזר הקפה הבינלאומי והן במכירות של מגזר הקפה בישראל, וכן מגידול של כ-7% ברווח התפעולי לכ-105 מיליון שקל. פעילות הקפה בברזיל, בפולין, ברומניה ובסרביה צמחה ברבעון זה בשיעור דו ספרתי, והפעילות בישראל צמחה בכ-2.7%. שטראוס מציינת בדוחות כי היא "מבצעת מעקב שוטף אחר האירועים באוקראינה, ברוסיה ובשווקים. עד למועד אישור הדוחות הכספיים, ההשפעה בפועל של האירועים על הקבוצה לא הייתה מהותית".

בצל המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, שטראוס ביצעה הפרשה בגובה של 25 מיליון שקל בגין הפעילות באוקראינה. בפברואר האחרון נעצרה פעילות החברה שם בשל המלחמה שפרצה מול רוסיה, אולם כעת נרשמת חזרה מסוימת לשגרת פעילות. ברוסיה המכירות נמשכות כרגיל. ככלל, שטראוס מציינת כי ההשפעה בפועל של האירועים בשתי המדינות אינה מהותית מבחינתה, למעט תנודות חדות בשערי המטבעות שלהן.

לדברי גיורא בר דעה, מנכ"ל קבוצת שטראוס, "אנחנו קבוצה חזקה שידעה כבר תקופות ואירועים משבריים מורכבים. החוסן של הקבוצה אפשר לה מאז ומעולם לא רק לצאת מהמשבר באופן מוצלח, אלא אף לצמוח מתוכו ולהפוך לחברה טובה יותר. האתגר הוא תפעולי, פיננסי ושיווקי, אני משוכנע כי החוסן המותגי, הפיננסי והאנושי יאפשר לנו שיקום מוצלח וחזרה לפעילות ולצמיחה בטווח זמן לא ארוך.

"אנחנו מאמינים גדולים ביכולת שלנו לחזור למדפים, לרמת המכירות ולנתחי השוק שהיינו בהם בממתקים לפני אירוע הריקול, מהסיבה שאנחנו רואים את האמון של הציבור במוצרים שלנו. רואים את זה יפה מאוד בכל הקטגוריות שהן לא ממתקים".

השפעות הסלמונלה בסברה

חברת הבת של שטראוס, סברה (בבעלות משותפת עם קונצרן המזון האמריקאי פפסיקו), חולשת על יותר מ-60% משוק סלטי החומוס המצונן בארה"ב - ונמצאת גם היא במוקד הבעיות העסקיות של שטראוס. בנובמבר התגלו ממצאי סלמונלה במפעל בארה"ב, והחברה עצרה מיוזמתה את הפעילות ואימצה תוכנית מול רשות המזון והתרופות (FDA) לתיקון הליקויים.

לשטראוס אין שם חשיפה משפטית בצורה של תביעות ייצוגיות, שכן עצרה מיוזמתה את הפעילות ולא הייתה צריכה לבצע ריקול. עם זאת, החזרה של המפעל לפעילות תקינה היא מדורגת ואורכת זמן רב יחסית, ועל כן החברה סבורה שתיתכן השפעה מהותית על פעילות סברה הן במכירות והן ברווח.

פעילות סברה ברבעון הראשון רשמה בירידה במכירות של 32.4%, שהסתכמו עבור שטראוס ב-97 מיליון שקל, ועם הפסד תפעולי של כ-15 מיליון שקל. מאחר שלא סופקו מוצרים לשוק, נתח השוק של החברה ירד מכ-62% לכ-46% ברבעון הראשון של שנת 2022, בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד. בשבועות האחרונים חזרה החברה לייצור ולמכירות בהיקף חלקי.

החברה מעריכה כי המפעל יחזור לכושר ייצור מלא במהלך המחצית השנייה של שנת 2022, וצופה כי הרבעון השני יסתיים עבורה בהפסד תפעולי של 15-17 מיליון דולר, מתוך זה סכום חד פעמי בטווח של 6-8 מיליון דולר.

עוד כתבות

יונתן כהן, בעל השליטה בגיבוי / צילום: אתר החברה

אפקט יונט? חשש לליקויים בפעילות המימון של גיבוי אחזקות שבשליטת יהונתן כהן

גיבוי דיווחה על מינוי בודק חיצוני עקב האטה בקצב פירעון הצ'קים בסניף הצפוני שלה וגידול בבקשות לפריסות תשלומים בסניף זה ● "החברה פועלת לניטור תיק האשראי והחלה לנקוט פעולות גבייה משמעותיות בתיק, הידוק ביטחונות ובקרה על עסקאות חדשות"

מחירי הדלק מעמידים למבחן את התיאבון האמריקאי למלחמה קרה חדשה נגד רוסיה

ביידן, הלכוד בין יעדי שינוי האקלים והאינפלציה, צריך להסתכל לעבר גרמניה ואיך המפלגה הירוקה שם התאימה את מדיניות האנרגיה שלה

מימין: ניצן צעיר הרים, יוחנן דנינו ואמיל וינשל / צילום: רמי זרנגר

ווישור הפכה לבעלת השליטה באיילון: רכשה 67% תמורת 448 מיליון שקל

חברת הביטוח הדיגיטלית רכשה 67% מאיילון • המימון התאפשר בעקבות הפיכת צבי ברק לבעל שליטה בווישור, השקעה של 20 מיליון שקל מצד משפחת בן ישי בתמורה לכ-3.7% מהמניות והלוואה מתאגיד בנקאי בסך 90 מיליון שקל

ירידות בבורסה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הירידות בבורסה החריפו בסיום: מדד ת"א 90 צנח ב-2.7% בנעילה

המסחר בבורסה הושפע מהירידות החדות בוול סטריט ומדד ת"א 35 ננעל בירידה של 1.9%, מדד הנפט והגז נפל ב-3.8% ומדד מניות הביטוח ירד ב-3.6% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.4 מיליארד שקל

אדם מזור ז''ל / צילום: אלבום פרטי

פרידה ממורה הדרך החשוב ביותר בתכנון העירוני העכשווי

האדריכל פרופ' אדם מזור, חתן פרס ישראל, נפטר אתמול בגיל 86 ● מזור היה אחראי, בין השאר, על תוכנית האב של תל אביב יפו בשנות ה-80 והפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים הובילה בראשותו את תוכנית האב לישראל 2020 ● פרידה

אפליקציית וואטסאפ / צילום: Shutterstock, Wachiwit

"אמנון המתמלל": המיזם של הישראלי שמאס בהודעות קוליות בוואטסאפ

לשילה מגן נמאס מההודעות הקוליות בוואטסאפ, והוא ניסה למצוא פתרון שיהפוך אותן לטקסט ● הפתרון שלו הוא בוט שמופיע כאיש קשר באפליקציה וממיר את ההקלטה להודעה כתובה ● לרוב השירות מספק את הסחורה, אך מומחי פרטיות מזהירים: שימו לב לאותיות הקטנות

פתיחת מסחר של חברת פאגאיה בנאסד''ק / צילום: עידו איז'ק  - יח''צ

התרסקה: בפחות משבוע איבדה פאגאיה כ-70% משווייה במיזוג ל-SPAC

שווי חברת הפינטק מישראל צנח ביותר מ-5.5 מיליארד דולר לעומת שווייה במיזוג

פאינה קירשנבאום בדיון בערעור על גזר דינה / צילום: רפי קוץ

השופטים הציעו לפאינה קירשנבאום לחזור מהערעור על הרשעתה ורמזו: נקל בעונשה

ראש ההרכב השופט בעליון יצחק עמית רמז כי אם פאינה קירשנבאום תקבל אחריות על מעשיה בדרך של חזרה מהערעור, בית המשפט יפחית מעונש המאסר בן ה-10 שנים שהוטל עליה

מתוך הפרסומת של מודיבודי / צילום: צילום מסך

הרעש התקשורתי הביא תועלת לקמפיין תחתוני המחזור

פרסומות מקטגוריית ההיגיינה הנשית לרוב אינן משיגות זכירות או אהדה גבוהה, מה שהופך את קמפיין הדם של מודיבודי ליוצא דופן - כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● למרות השקעה של כמיליון שקל, הזכירות של יטבתה נמוכה ביחס לאהדה

ריף אלמוגים / צילום: Shutterstock

מה הופך מערכות אקולוגיות ליציבות, ואיך זה קשור לנפילת ממשלות?

בשנות ה-70 של המאה ה-20 הגדיר פרופ' רוברט מאי חוק מתמטי המנבא את מידת היציבות של מערכות אקולוגיות שונות - מהחיים בסוואנה באפריקה ועד קואליציות פוליטיות ● אלא שהחוק, שנחשב מאז מחוקי היסוד בתחום, מעולם לא הוכח בשטח. עכשיו קבוצה של חוקרים מאוניברסיטת בר-אילן הצליחה להוכיח אותו בעזרת אוכלוסיות החיידקים בגוף האדם וספוגי ים

חן ליכטנשטיין / צילום: שלומי יוסף

חן ליכטנשטיין מציג: ספיד דייטינג לפתרון המחסור העולמי בחיטה

חן ליכטנשטיין, סמנכ"ל הכספים והחדשנות של תאגיד החקלאות השוויצרי סינג'נטה, סבור שאיום משבר התזונה רלוונטי מתמיד אבל הוא משוכנע שהפתרון כבר אצלו: "לקחנו 500 חוות בסין שהן בפיגור של 40 שנה, הפכנו אותן להיי אנד והבאנו לעלייה דרמטית בתפוקה"

מחאת המורים, רחבת מוזיאון תל אביב / צילום: שלומי יוסף

טריוויה: כמה זמן נמשכה שביתת המורים הארוכה ביותר בישראל, ומתי התקיימה?

מתי והיכן הותקן הכספומט הראשון בעולם ואיזה פרט ביוגרפיה חולקים אילון מאסק וג'וני דפ? הטריוויה השבועית ● הטריוויה השבועית

אלון קסטיאל / צילום: שלומי יוסף

זהירות משיח פופוליסטי: כמה נתונים שכדאי להכיר כשמתווכחים על שחרור קסטיאל ודומיו

החלטת שחרורו המוקדם של עבריין המין אלון קסטיאל עוררה השבוע סערה ● אך מבעד לשיח הצר, התמונה מורכבת: הצפיפות בבתי הכלא מובילה בכל חודש לשחרורם של מאות אסירים, ללא ועדות וללא שיקום ● האם לא עדיף לשחרר את אלו שהשתקמו ושיפרו את התנהגותם? ● טור סופ"ש

בשלב מסוים הירידות בשוקי המניות ובאגרות חוב הביאו את הקופות לתשואה שלילית עמוקה של כ-4% / צילום: Shutterstock, Monster Ztudio

חצי השנה הגרועה של קופות הגמל: המסלולים המנייתיים צנחו ב-15%

על פי התחזית של בית ההשקעות מיטב חודש יוני הסתיים עם תשואות שליליות של 6% במסלולים המנייתיים ושל 2.4% במסלולים הכלליים • מסלולי הצעירים בקרנות הפנסיה איבדו יותר מ-6% מתחילת השנה

האחים זלקינד וצחי נחמיאס / צילום: ישראל הדרי, ורד פיצ'רסקי

צחי נחמיאס והאחים זלקינד מוציאים לדרך את האסטרטגיה של דסק”ש

בעלי השליטה החדשים בדסק"ש, שנכון להיום מופסדים על השקעתם בה, מקווים להשיג פרמיית שליטה מהותית במכירת מניות סלקום ● המתעניינים ברכישה, ובהם קרנות הפרייבט אקוויטי סקיי ואייפקס, יידרשו להתמודד עם חוב פיננסי של 2.8 מיליארד שקל ועם סימני שאלה על עתיד החברה בתוך ענף התקשורת

''וַיָּרֶם מֹשֶׁה אֶת יָדוֹ וַיַּךְ אֶת הַסֶּלַע בְּמַטֵּהוּ פַּעֲמָיִם, וַיֵּצְאוּ מַיִם רַבִּים. וַתֵּשְׁתְּ הָעֵדָה וּבְעִירָם” / צילום: Shutterstock, תחריט גוסטב דורה

ללא מרים ואהרן, ללא משה, וללא המטה הניסי: פיתוח הארץ תלוי בהשקעה מרובה ובעבודה קשה

אבותיהם הבטיחו להם תאנים, ענבים ורימונים אך עם ישראל רואה בפועל רק נוף צחיח ● אך דווקא בשלב הזה הוא מבין שצריך להפסיק להסתמך על ענקים וניסים, ולהתחיל לעבוד קשה

בית המשפט העליון, ארה''ב / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite

החלטת ביהמ״ש העליון שפוגעת ביכולתה של ארה"ב להיאבק במשבר האקלים

הרוב השמרני בבית המשפט העליון בארה״ב ביטל את יכולתה של הסוכנות להגנת הסביבה להגביל את פליטות גזי החממה ● ההחלטה תקשה על יכולתו של ממשל בידן להשיג את יעדיו בתחום האקלים ועלולה לפגוע במאמץ העולמי להפחתת פליטות

פקקים באיילון / צילום: איל יצהר

במדינה שבה כולם שומרים על החצר שלהם לא יהיו מטרו, טיסות, ואפילו חשמל

בזמן שנתב"ג קורס תחת העומס, לחצים מקומיים מונעים הקמה של שדה תעופה נוסף ● בשעה שתחנת הכוח ברידינג גוססת, תל אביב וערי הסביבה מונעות כל ניסיון להקים תחנה חלופית שתספק חשמל לגוש דן ● התמוססות חוק המטרו היא רק עוד דוגמה: נקלענו למשבר נימב"י

כשהבוס הוא אלגוריתם / צילום: shutterstock

וולט ואובר הן רק ההתחלה: מה קורה לעובדים כשהמנהל הישיר שלהם הוא אלגוריתם

חוקרים שליוו מקרוב את חברת אובר כדוגמה לניהול האלגוריתמי שופכים אור על הצדדים הפחות מדוברים של השיטה: החברה שמנצלת את פערי המידע לטובתה, נהגים שמנסים להטעות את האלגוריתם, כי ממילא הם לא לא מרגישים שייכים ● הפקולטה, מאמרים של חוקרי הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב 

ראש הממשלה היוצא בנט וראש ממשלת המעבר לפיד / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

החיבורים שבדרך והמוקש שמחכה ללפיד בלשכת רה"מ: היום שאחרי פיזור הכנסת

למרות ואולי דווקא בגלל שנכנס לתפקיד בתקופת בחירות, יאיר לפיד צפוי לקבל יד חופשית יותר מזו שהייתה לבנט, בעיקר במישור המדיני ● עם זאת, בכל הנוגע לעליות המחירים, הוא לא יוכל ללכת לצעדים מרחיקי לכת ● בינתיים עם פתיחת הקמפיינים, בשמאל - מרב מיכאלי כבר החלה לירות בנגמ"ש, ובימין הקואליציוני - שוקלים חיבורים חדשים בזמן שאיילת שקד מתלבטת על עתיד ימינה במפת הגושים