גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה עומד מאחורי אמנת ההייטק הישראלית החדשה

במטרה לתרום באופן שוטף לשכבות החלשות בישראל, עשרות חברות הייטק הצטרפו ל"אמנת ההייטק הישראלית" שבמסגרתה תתרום כל חברה בשם כל עובד בישראל 40 שקל בחודש ● אירועים ומינויים

אורן דוברובסקי ודן עדיקא / צילום: Cleargiving
אורן דוברובסקי ודן עדיקא / צילום: Cleargiving

עשרות חברות הייטק, ובהן ווקמי, איטורו, ג'ייפרוג, מאנדיי ואחרות, הצטרפו לאחרונה ל"אמנת ההייטק הישראלית", במטרה לתרום באופן שוטף לשכבות החלשות בישראל. את האמנה הקימה עמותת קליר גיבינג, ובמסגרתה תתרום כל חברה בשם כל עובד בישראל 40 שקל בחודש. בסך הכול מעסיקות החברות באמנה כ-3,800 עובדים.

קליר גיבינג, שבין מייסדיה נמנה יזם ההייטק והמשקיע אורן דוברובסקי, פועלת על עיקרון של העברת כספים בצורה ישירה בין שני קצוות התרומה ללא תיווך, כך ש-100% מהתרומה מגיעים ליעדם. סכום תווי המזון שהיא מחלקת למשפחות נזקקות עומד על כ-700 שקל, כך שבעקבות האמנה מקבלות אותו כ-200 משפחות.

"האמנה נולדה מתוך רצון חזק לרתום את ההייטק הישראלי כגוף אחד המאחד משאבים למען יצירת שינוי משמעותי בחברה הישראלית", אומר דוברובסקי. "נוכחנו לדעת כי כמעט בכל חברת הייטק יש תקציב ופעילויות קבועות אשר מיועדות לתת חזרה לקהילה, זיהינו את הפוטנציאל ויצרנו את האמנה. המודל שבנינו מאפשר לחברות קטנות כגדולות להצטרף ולתרום למשפחות נזקקות לפי מודל תרומה אחיד. רוב החברות התחברו מיד לחזון שלנו, ורק מעטות בחרו שלא".

דן עדיקא, מנכ"ל WalkMe, שפיתחה פלטפורמה להדרכת ולניווט משתמשים על גבי מערכות שונות בארגונים, מספר כי היוזמה נולדה מתוך רצון לגייס סכומים מכובדים שיסייעו למשפחות רבות. "גם אני וגם אורן נהגנו לתרום מכספנו האישי בעבר לטובת מטרה זו. בשלב מסוים, הבנו שזה נחמד אבל לא מספיק. מטרת היוזמה היא לייצר אופציה לתרומה ישירה עבור משפחות. אנחנו מקווים שיצטרפו כמה שיותר חברות שיוכלו לסייע, כדי שאפקט התרומה יהיה אדיר".

אזור התעשייה

יוצאים להכשרה

שני פתרונות מתגבשים בימים אלה למשבר העובדים הטכנולוגיים בענף ההייטק. בראשון, ולנס סמיקונדקטור, ספקית השבבים לתעשיות האודיו-וידאו והרכב שנסחרת בנאסד"ק, תשתף פעולה עם המכללה האקדמית כנרת בהכשרת סטודנטים. במסגרת המהלך תציע החברה ליווי של תחום הווריפיקציה ופיתוח השבבים במכללה, תמיכה ועידוד בסטודנטים מצטיינים וכן אפשרויות גיוס ותעסוקה לסטודנטים ולבוגרים. מדי שנה מסיימים במכללה כ-20 בוגרים להנדסת חשמל ואלקטרוניקה, מתוכם 4-5 בהצטיינות.

ולנס מעסיקה כ-300 עובדים, המטה שלה ממוקם בהוד השרון, ולאחרונה היא פתחה מרכז מחקר ופיתוח בצפון. בנוסף ישנם משרדים בארה"ב, באירופה ובאסיה. בחברה מזכירים כי רק 9% מתעשיית ההייטק פועלים בפריפריה, ו-6% בלבד באזור הצפון (ללא חיפה).

לדברי גדעון בן צבי, מנכ"ל ולנס, "כחברה גלובלית ששורשיה בישראל, בחרנו להרחיב את אפשרויות התעסוקה של המהנדסים בצפון, ולא ללכת בכיוון של מרכזי מחקר ופיתוח באזורים מתפתחים בעולם. אנו קוראים לכל הגופים השותפים לרצון להביא את אפשרויות התעסוקה בהייטק לאזורי הפריפריה".

מכיוון אחר, חברת האנליטיקה הבינ"ל SAS וחברת Logica-IT יוצאות בתוכנית חדשה להכשרה וקליטת עשרות עובדים בתחומי הדאטה והאנליטיקה. התוכנית כוללת מסלול הדרכה של כ-200 שעות, תחילה בהכשרה פרונטלית בת שבועיים ובהמשך מפגש בשבוע למשך שנה. בסיומה יעברו המשתתפים מבחן הסמכה בינלאומי.

כרמית גיא, רונית לפידור בלו, גדעון בן צבי / צילום: ניב קנטור, אלכס פיודורוב, יח''צ

בתוכנית יכולים להשתתף בוגרי תואר ראשון במדעי המחשב או תעשייה וניהול, והיא מתקיימת ברמת גן. על פי התכנון, בסיום יועסקו הבוגרים בתפקידי ניתוח נתונים ואנליזה בחברות מובילות במשק בתחומי הבנקאות, הביטוח, האנרגיה ועוד.

"אנו מביאים לשוק הזדמנות להתמחות, להתמקצע ולעסוק בתחומים המבוקשים ביותר בטכנולוגיה העולמית", אומרת רונית לפידור בלו, מנכ"לית מיה אנליטיקס, נציגת SAS בישראל. "שיתוף הפעולה הנוכחי יספק לארגונים המובילים במשק מומחים איכותיים בעולמות הדאטה והאנליטיקה, החיוניים לכל ארגון שרוצה לצמוח ולהתפתח בשנים הקרובות".

לדברי כרמית גיא מנכ"לית חברת לוגיקה IT, "אנחנו בונים את ההכשרות על סמך צרכים נדרשים ומיומנויות רצויות בעולמות הטכנולוגיה. המטרה היא לשלב בין איתור מדויק של העובדים בעלי יכולות שרצים למרחקים ארוכים לבין תוכנית ייעודית וממוקדת לרכישת תחומי ידע מקצועי".

מצנח הזהב

לריסה אמיר, 55, מונתה למנכ"לית מרכז המחקר והפיתוח הישראלי בחטיבת הפארמה של תאגיד מרק.

נועם גרייף, 44, מונה למנכ"ל חברת הנדל"ן עמרם אברהם. קודם לכן כיהן כסמנכ"ל הנדסה בישראל קנדה וכמהנדס העיר חדרה.

רן עמיר מונה למנכ"ל MigVax, המפתחת חיסון אוראלי לווירוס הקורונה. קודם לכן כיהן כשלוש שנים כמנכ"ל קנאשור תראפיוטיקס.

רו"ח ברק רונן מונה לסמנכ"ל הכספים בטונדו סמארט, העוסקת בפיתוח וייצור בקרים לניהול ושליטה ביישומי עיר חכמה.

ענת פרן מונתה לסמנכ"לית בכירה של ארגון השירות בסלברייט, המתמחה בפתרונות אינטליגנציה דיגיטלית.

ששה חברים חדשים מצטרפים לוועד המנהל של עמותת הפינטק City TLV: אלין אבו-פארס, אילנית נבון אדסמן, מיכה מוטליס, אלעד לוי-מאורי, אסף כהן ושירה רותם.

עפרה קדוש למנכ"לית מלון אלברטו בתל אביב, השייך לרשת ישרוטל.

חדשות טובות

תומכים ביזמיות הקפה האתיופי. עמותת יוזמות עתיד, המחלקה לפיתוח בינ"ל בג'וינט העולמי וארגון WISE יוצאים במיזם לליווי 250 יזמיות אתיופיות בשלוש שנים. ההשקעה הראשונית במהלך נאמדת ב-100 אלף דולר, וצפויה לגדול בהמשך.

מדובר בנשים המפעילות עסקים ביתיים למכירת קפה, ומתמודדות עם שני אתגרים מרכזיים. ראשית, הן אינן מכירות מושגים עסקיים בסיסיים, ולכן רווחיות העסקים שלהן נמוכה, ויכולתן לפרנס את עצמן ואת בני משפחותיהן מצטמצמת. שנית, השימוש בפחם לקליית פולי הקפה בבית מזיק לבריאותן ופוגע בסביבה. התנורים המסורתיים גורמים למחלות עיניים וריאות בגלל החשיפה לעשן.

במסגרת המיזם יינתן מימון התחלתי על ידי הג'וינט ויוזמות עתיד לרכישת תנורים אקולוגיים חדשניים, שמובערים על ידי פסולת אורגנית, ויינתן קורס יזמות עסקית בסיסי וליווי בשלבים הראשונים להקמת העסק שיאפשר שיפור ברווחיות העסק.

לדברי צופית גורדון, מנכ"לית יוזמות עתיד, "לאחר שפעלנו בעבר בנפאל ובטנזניה, אנחנו שמחות לתמוך ביזמיות אתיופיות. התוכנית גובשה לאחר למידה יסודית שול האתגרים שעמם מתמודדות היזמיות, ותוך קיום דיאלוג איתן".

אביטל סנדלר-לף, מנכ"לית המחלקה לפיתוח בין-לאומי (GRID) בג'וינט העולמי, מציינת כי "השקעה בפיתוח כלכלי דרך נשים היא אחד הכלים המשמעותיים ביותר לרווחה הומניטרית וכלכלית של העולם המתפתח. ייחודיות המהלך היא בשילוב בין אלמנטים כלכליים ועסקיים, טכנולוגיים ובריאותיים, הרואים את טובת האישה ואיכות חייה".

משחקים למען הילדים. כ-1.7 מיליון שקל גויסו בטורניר הפוקר השנתי של ארגון וראייטי, שהתקיים במתחם 'טראסק' שבנמל תל אביב. אחת מנותני החסות בטורניר היא אלקטרה מערכות אקלים ואנרגיה. הסכום יוקדש לטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים להם מסייע הארגון. מדובר בתמיכה המאפשרת להם לתפקד טוב יותר, לפתח עצמאות, לתקשר, ללמוד ולהתפתח, ובסופו של דבר להשתלב בקהילה ובחברה הישראלית. בין המשתתפים באירוע לקחו חלק אהוד אנג'ל, נשיא וראייטי ישראל, משה ארדר, מנכ"ל אלקטרה מערכות אקלים ואנרגיה, פרזנטור החברה שלום מיכאלשווילי, אלי יצפאן, עמוס תמם ועוד.

משה ארדר ושלום מיכאלשווילי / צילום: יח''צ

עוד כתבות

בנימין נתניהו. מבקש לבטל את כתב האישום נגדו / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

אחרי בני הזוג אלוביץ': גם נתניהו מבקש לבטל את כתב האישום נגדו

עו"ד בעז בן-צור, סנגורו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, מבקש להצטרף לבקשת בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' לביטול האישומים נגדם בשל "הגנה מן הצדק", ובכוונתו להגיש בקשה מפורטת

ח''כ יריב לוין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מסתמן: שינוי דרמטי בעשירייה הפותחת של הליכוד; יריב לוין בראש

לפי ספירת הקולות עד כה (כ-50%), את המקום הראשון כבש ח"כ יריב לוין, ואחריו אלי כהן, יואב גלנט, דודי אמסלם ואמיר אוחנה, שיחד עם נתניהו בראש – הם החמישייה הפותחת החדשה של הליכוד שמחליפים את נבחרי פריימריז 2019

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה מעורבת בוול סטריט; אאוטבריין צנחה ב-23%, אופקו ב-7.7%

נעילה מעורבת באירופה ● מדד מחירי היצרן (PPI) בארה"ב רשם ביולי ירידה של 0.5% לעומת צפי לעלייה של 0.2% ● דיסני הכתה את התחזיות: מספר המנויים בסטרימינג עקף את של נטפליקס

עודד פורר, ישראל ביתנו / צילום: יוסי כהן

האם הירידה במחירי הפירות והירקות היא בזכות הרפורמה בחקלאות?

הרפורמה בחקלאות עשויה להוביל להורדת מחירים. האם היא כבר עושה זאת? ● המשרוקית של גלובס

אסף רפפורט / צילום: נתנאל טוביאס

חברת הסייבר וויז מדווחת: "קצב הכנסות של 100 מיליון דולר בשנה בחודש יולי"

חברת אבטחת יישומי הענן הודיעה היום כי הצליחה לחצות את רף ה-100 מיליון דולר בתוך שנה וחצי בלבד ● קצב הצמיחה של וויז אמנם מעורר השתאות, אך היא עשויה להיות פגיעה לתחרות הגוברת בענף

קריית גת / צילום: אלה מאירוביץ

עוד שטחים לתעשייה: אושר שינוי תוכנית המתאר לקריית גת שיעניק לאינטל אפשרות להתרחב

שינוי התוכנית יאפשר תוספת של כ-1,600 דונם לתעשייה ועוד תוספת 51,250 יחידות דיור שיתנו מענה לעיר בת 250 אלף תושבים ● השינוי כולל תוספת שטח לטובת הקמת בית חולים חדש ושטחי פנאי ונופש נרחבים לאורך נחל לכיש

אודי אדם, יו''ר אימקו הפורש / צילום: דוברות משרד הביטחון

אודי אדם הצטרף לחברה ביטחונית, זה מה שגרם לו לעזוב אחרי שבועיים

שבועיים בלבד לאחר שנכנס לתפקיד חברת הציוד הביטחוני שבשליטת בני משפחת יקיר, התפטר אודי אדם מתפקידו - זמן קצר לאחר מנכ"ל החברה ● אימקו נטלה לאחרונה מסגרת אשראי, לאחר שדיווחה כי "נוצר לה גירעון מהותי בתזרים המזומנים"

אורי לוין, מנכ''ל דיסקונט / צילום: יח''צ

דוחות דיסקונט: העלאת הריבית תרמה להכנסות, הבנק ממשיך לחלק דיבידנד

דיסקונט פתח את עונת הדוחות של הבנקים ומסכם רבעון חזק, על אף ירידה של 21% ברווח הנקי בעקבות הפרשות להפסדי אשראי ● הבנק יחלק דיבידנד בהיקף של 133 מיליון שקל

המרכז לדרכונים זמניים, סמוך לקניון איילון בבני ברק, במאי השנה / צילום: שלומי יוסף

עובדים גויסו ולשכות חדשות נפתחו, אז למה עדיין צריך לחכות חודשים לדרכון חדש?

שרת הפנים איילת שקד הבטיחה בפברואר האחרון לפתור את משבר הדרכונים "בשבועות הקרובים" ● אבל חצי שנה אחר-כך, בדיקת גלובס מעלה כי התורים ללשכות עדיין ארוכים: 6 חודשים בתל אביב וירושלים, 4 חודשים בבאר שבע וכמעט חמישה חודשים בחיפה

מטוס אל על / צילום: מיכל רז חיימוביץ

"שיפור בכל הפרמטרים": אל-על מדווחת על ביקושים דומים לאלה שחוותה טרם פרוץ המגפה

חברת התעופה עברה להציג רווח נקי ברבעון השני בזכות הטבת מס גדולה, כאשר גם בנטרולה היא מציגה עלייה בהכנסות ומעבר לרווח גולמי ותפעולי על רקע הסרת הגבלות הקורונה ● עם זאת, הערת עסק חי עדיין מתנוססת בדוחות החברה לנוכח גירעון בהון העצמי של קרוב לחצי מיליארד דולר

3 יזמים מספרים על החיים בצל המשבר / אילוסטרציה: גלובס

"שיחות הפיטורים היו נוראיות, לא יכולתי לזוז": 3 יזמי הייטק מספרים על קשיי המשבר

המשבר בהייטק וגל הפיטורים שבא בעקבותיו מובילים לחוסר ודאות בקרב עובדי הענף ● אלא שגם המנהלים שלהם, שעד לפני חודשים בודדים התרברבו בהכנסות גבוהות ורווחי עתק, נאלצים להתמודד עם השינוי הדרמטי ● שלושה יזמים, שסירבו להיחשף בשמם ובחרו להתראיין באופן אנונימי, מספרים לגלובס כיצד המשבר משפיע על מצבם הנפשי

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

קרב האינפלציה של הפדרל ריזרב רחוק מניצחון

המפתח המרכזי למניעת סחרחרת מחירים ושכר נמצא בשוק התעסוקה, וכאן אין שום דבר שמניח את דעתו של הפדרל ריזרב – לפחות בינתיים ● הבנק המרכזי של ארה"ב יצטרך ככל הנראה לראות סימנים להקלה בשוק התעסוקה לפני שיאט את מבצע העלאות הריבית

עמדת קרפור בתוך סניף יינות ביתן / צילום: איל יצהר

כניסת רשתות השיווק הבינלאומיות לישראל: 70% מאמינים כי המהלך יוביל להורדת מחירים

מחצית מהציבור מוכנים לוותר על המותגים האהובים עליהם בעקבות העלאות מחירים - כך עולה מסקר שנערך בשיתוף אוניברסיטת רייכמן, באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all ● שיעור דומה מצהיר כי יחליף את רשת המזון שבה הוא נוהג לערוך את קניותיו

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

המכה שהנחית הפועלים על ישראכרט כבר מורגשת: מציגה רווח נמוך משל המתחרה הקטנה יותר כאל

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל העבירה ברבעון השני 47 מיליון שקל נוספים לבנק הפועלים, כתוצאה מהסכם התפעול החדש, שכבר הפיל את מניית החברה ● הרווח הנקי של ישראכרט ברבעון צנח בכ-70%, אך המנכ"ל רן עוז משוכנע: "הבטחנו את בסיס הלקוחות שנים קדימה, נדע להפיק תוצאות יפות בשנים הבאות ובדרך כלל זה בא לידי ביטוי בשווי של החברה"

הפקולטה לניהול.  עובדים קשה כל היום ומתעמלים פעם או פעמיים בשבוע? / צילום: Shutterstock

עובדים קשה כל היום ומתעמלים פעמיים בשבוע? מחקר חדש מגלה שזה לא מספיק

ידוע ששעות עבודה ארוכות תורמות לריבוי של מקרי מוות ממחלות לב ושבץ ● מחקר חדש מצא כי בניגוד למה שחשבנו עד כה, פעילות גופנית מתונה אינה מגינה עלינו מנזקי עומס העבודה, ובמובן מסוים אפילו להפך ● הפקולטה, מאמרים של חוקרי הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

ההסכם עם הפועלים כבר בא לידי ביטוי בדוחות ישראכרט: הכפילה את התשלום לבנקים ברבעון השני

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל רשמה רווח של 32 מיליון שקל ברבעון השני, בעיקר נוכח גידול בהעברת הכספים לבנקים וכן בשל בגין גידול בהפרשה לשומות מע"מ בגין שנים קודמות ● החדשות הטובות מבחינת החברה: נמשך הגידול באשראי ובפעילות הכרטיסים, שהביא לצמיחה של 13% בהכנסות

עו''ד זאב פרל / צילום: דודו בכר

"אחרי 7 שנים אפשר להפוך לשותף": עו"ד זאב פרל מספר איך מנהלים משרד עורכי דין מרחוק

עו''ד זאב פרל, ראש משרד עורכי הדין פרל כהן, מסמן בראיון לגלובס את האתגר הבא של הפירמות בישראל ("גלובליות אמיתית, הלקוחות רוצים למכור לארה"ב") • וטוען: "בינתיים המשבר בהייטק הוא משברון. רואים יותר זהירות מצד החברות, ואולי זו זהירות טובה"

בורסת הנאסד''ק בוול סטריט / צילום: Shutterstock

השוק הדובי מאחורינו והאינפלציה מתקררת? במורגן סטנלי ובג'פריס מזהירים משאננות

הנתונים האחרונים מציירים תמונה מעודדת של יציאה משוק דובי – אלא שיש מי שמבקש לשאול האם פירושה של ההתאוששות היא כניסה לשוק שורי – או שזה עוד לא הזמן לאנחת רווחה?

דולר. צונח לשפל של 5 חודשים / צילום: Shutterstock

הדולר צונח לשפל של 4 חודשים מול השקל: אלו הסיבות העיקריות

אחרי שנחלש במחצית הראשונה של השנה עד כדי כך שכוחו בבלימת האינפלציה המיובאת נבלם, השקל ממשיך להתחזק מול הדולר האמריקאי בחסות העליות בשווקים מעבר לים

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

הפד צפוי להמתין לעדויות נוספות להאטה באינפלציה לפני קבלת החלטות

ההקלה בלחצי המחיר בחודש שעבר קרתה לאחר דיווחים על גידול שכר חזק מהצפוי, ובכך מסבכת את תחזית קביעת הריבית של הפד