גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאיר שמיר מקים קרן קולנוע דוקומנטרי עם מענק שנתי בשווי 100 אלף דולר

איש העסקים מקים קרן קולנוע דוקומנטרי לזכר חתנו, שהיה איש תקשורת ● איך הופכים החזרת מוצרים שנקנו באנטרנט מנטל כלכלי לחנויות, לפלטפורמה לחיזוק הקשר עם לקוחות ● וגם: חברת האנרגיה הירוקה דוראל משתפת פעולה עם "גדולים במדים", ומלווה את גיוסם של תשעה צעירים עם צרכים מיוחדים.

איש העסקים מאיר שמיר / צילום: באדיבות יח''צ מבטח שמיר
איש העסקים מאיר שמיר / צילום: באדיבות יח''צ מבטח שמיר

איש העסקים מאיר שמיר, בעלי חברת מבטח שמיר, מקים קרן חדשה לפיצ'ר דוקומנטרי ראשון ע"ש דוד בנג'מין גומבין, חתנו שנהרג בתאונת דרכים ב-2019. מדי שנה יקבל יוצר קולנוע שייבחר מענק של 100 אלף דולר מהקרן, כתמיכה בהפקת סרט תיעודי באורך מלא.

הפעם עלו לגמר ארבעה פרויקטים שיתחרו על המענק באירוע פיצ'ינג, אשר יתקיים בסינמטק תל אביב בשבת הקרובה. המהלך הוא חלק מחגיגות 50 שנה לייסודו של בית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת תל אביב.

גומבין, יליד 1986, שימש ככתב בתאגיד כאן ובערוץ הבינ"ל i24NEWS. הוא נהרג בגיל 33 בזמן שרכב על אופניו. הקרן היא תרומת אלמנתו טל שמיר ומשפחתה. "אני שמח על ההזדמנות שניתנה למשפחתנו לממן את פעילות הקרן", אומר מאיר שמיר. "באמצעותה, נעניק לסטודנטים מהחוג לקולנוע את האפשרות להגשים את חלומו של חתני האהוב, דוד גומבין ז"ל.

דוד גומבין ז''ל / צילום: מתוך האלבום המשפחתי

"דוד צמח ופרח בעולם התקשורת, והקולנוע הדוקומנטרי היה קרוב במיוחד לליבו. לצערי הרב, את חלומו לצלם סרט דוקומנטרי באתיופיה הוא לא הספיק להגשים, אין לי ספק שרוח היצירה הדוקומנטרית תמשיך להביא סיפורים אותנטיים ומרגשים למסך, ואלו אותם סיפורים וקולות שתמיד קסמו לדוד".

לפתור את אתגר ההחזרות

אחד האתגרים הגדולים שעמו מתמודדות חנויות מקוונות קשור להחזרות של מוצרים שנקנו - עניין המהווה לעתים איום של ממש על רווחיותן והישרדותן. הסטארט-אפ ReturnGO, שייסדו אביעד רז, אסי אברמוביץ' ואייל רוזנטל, פיתח פלטפורמה מבוססת למידת מכונה המאפשרת ניהול יעיל של החזרות והחלפות של מוצרים שנרכשו באתרי מסחר מקוונים.

אביעד רז, אייל רוזנטל ואסי אברמוביץ', מייסדי חברת ReturnGO / צילום: תומר שלום

הפלטפורמה מציגה בפני הלקוח ממשק ידידותי המציע לו מספר חלופות פעולה בהתאם לדפוסי הנתונים שלו בחנות - להחזיר את המוצר ולקבל החזר מלא, לקבל תמריץ לקניית מוצר חלופי מתוך רשימה המותאמת לנתוניו, או לתרום את המוצר לעמותה חברתית. עד כה הוטמעה הפלטפורמה כשירות SaaS ביותר מ-1,500 חנויות ב-Shopify, והחברה מנהלת כ-100 אלף החזרות בחודש.

כעת מודיעה החברה על השלמת גיוס סיד של 6.5 מיליון דולר. את הסבב הובילה קרן ההון סיכון TPY Capital, ולקחו בו חלק גם אנג'לים מוכרים כמו יובל טל (מייסד Payoneer), דן עדיקא (מנכ"ל walkme) ובני שניידר (מייסד שותף ויו"ר סאלטו, ומיזמי ההייטק הוותיקים בישראל).

ReturnGO נוסדה בשיא תקופת הקורונה, בקיץ 2020, ומעסיקה כיום 20 עובדים במרכז המו"פ ברמת גן. בעקבות הגיוס מתעדת החברה להרחיב את כוח האדם בשנה הקרובה, ולגייס עובדים נוספים בתחומי פיתוח, מחקר, שיווק ומכירות.

על פי נתוני החברה, היקף ההחזרות של מוצרים בארה"ב מחנויות מקוונות מגיע ל-30% ויותר. השווי הכספי של המוצרים המוחזרים מגיע ל-428 מיליארד דולר בשנה, ומתוכם 309 מיליארד דולר נחשבים ל"מכירות אבודות", כלומר אובדן כספי מלא. ב-80% מההחזרות דורשים הלקוחות ומקבלים החזר כספי מלא, ורק ב-20% מהמקרים הם מוכנים להחלפת מוצרים.

לדברי אביעד רז, שותף מייסד ומנכ"ל ReturnGO, "הצלחנו להפוך את ההחזרות מבעיה כלכלית כאובה למנוף של הכנסות ושיפור מערכות היחסים עם הלקוחות. מרבית הלקוחות שמחזירים מוצרים ומקבלים החזר כספי מלא סובלים מתהליך איטי ומסורבל, וככל הנראה לא יקנו שנית באתר - ולכן הנזק מהם גדול מביטול עסקה ספציפית.

"הלקוחות המחליפים הם הנאמנים והרווחיים ביותר לטווח ארוך, ורבים מהם אף מאשרים קבלת תמריץ לרכישת מוצר יקר יותר מהמוצר המקורי. תרומת מוצר לעמותה חברתית היא חלופה שצוברת פופולריות בקרב הלקוחות, ועם ביצועה החנות יכולה לקבל החזר מס על התרומה.

"הניהול היעיל של החזרות והחלפות מצמצם בזבוז משאבים ויש לו השפעה משמעותית על איכות הסביבה. כבר היום, אנחנו מונעים שליחה יקרה ומיותרת של מוצרים בהיקף גדול חזרה למחסני החנויות שיעדיפו בדרך כלל לא להחזירם למלאי ולהשמידם בסופו של דבר".

נטו תכנון פיננסי רוכשת 50% מ"עצת הזהב", לפי שווי של 4.7 מיליון שקל

קבוצת נטו תכנון פיננסי, הקבוצה הפרטית הגדולה בישראל העוסקת בתכנון פיננסי הוליסטי בארץ ובחו"ל, רוכשת 50% ממניות "עצת הזהב" המתמחה בייצור לידים לעולם ההשקעות, הפיננסים והביטוח, לפי שווי של כ-4.7 מיליון שקל.

הרכישה מגיעה כחלק ממהלך הצמיחה של הקבוצה, שבשנה האחרונה הכפילה את גודלה הן מבחינת מספר עובדים והן מבחינת היקף הפעילות. כיום הקבוצה מונה כ-600 עובדים, מתוכם כ-200 מתכננים פיננסיים המטפלים בכ-40 אלף לקוחות. לדברי ויטלי פלוטינסקי, שותף וסמנכ"ל שיווק בנטו תכנון פיננסי, "בחצי השנה האחרונה התחרו על העסקה לרכישת עצת הזהב ארבע סוכנויות גדולות בשוק. Lead Generation זה מוצר מבוקש בעולם הפיננסים והביטוח, שמאפשר למתכננים הפיננסים להגדיל את מסגרת הפעילות שלהם ביעילות ובשקיפות".

עצת הזהב, שהוקמה על ידי אורי נסים ויונתן הלפרין, פיתחה אלגוריתם שבאמצעותו מערכת ייצור ההפניות יודעת להגיע בזמן אמת לקהל היעד המתאים ביותר. לנסים ניסיון כמתכנן פיננסי בכיר למשפחות אמידות, ואילו הלפרין מגיע מתחום השיווק הדיגיטלי. נסים והלפרין מספרים כי "קבוצת נטו הייתה אחת משלושת הלקוחות הגדולים שלנו בשלוש וחצי השנים האחרונות, ומהיום הראשון נוצר חיבור חיובי ופורה בינינו.

עידן אזולאי / צילום: קבוצת נטו תכנון פיננסי

"כאשר עקבנו אחר פעילות החברה, קצב הצמיחה הפתיע אותנו. בנוסף, הידע של הקבוצה והיכולות שלה בעולם ההשקעות האלטרנטיביות הצומח מתיישר עם החזון שלנו, ועם והצרכים הרצונות של הלקוחות הפוטנציאליים".

לדברי עידן אזולאי, סמנכ"ל מקצועי בקבוצת נטו תכנון פיננסי, רכישת עצת הזהב "היא מהלך אסטרטגי חשוב בעידן שבו דיוק תהליכים עתירי טכנולוגיה עשוי להיות גורם משמעותי בשיפור הביצועים והשירות. הרכישה מעמידה אותנו בקדמת הבמה בעולם שבו סוכן הביטוח צומח ומתפתח למנהל, מתכנן ומנטור פיננסי באמצעותנו".

מצנח הזהב

סיגל ברננקה, 44, מונתה לדירקטורית אבטחה מידע וציות משפטי בחברת פתרונות התשלומים וריפון.

סיגל ברננקה / צילום: נמרוד גליקמן

עמית גולני, 48, מונה למנהל פיתוח עסקי בחטיבת הפאונדרי של אינטל.

יואב שוורצברג ישמש כסמנכ"ל ניהול מוצר של חברת הפינטק מליו. הוא מצטרף לחברה אחרי עשור בצוות הפיתוח של גוגל, שם שימש כדירקטור ניהול המוצר במרכז הפיתוח של החברה בישראל.

ד"ר דוד מוסינזון מונה לסמנכ"ל הרפואה של רשת ביקורופא.

עדי הייבן חנין תוביל את השלוחה הישראלית של ענקית הגיימינג הפולניתHuuuge .

עדי הייבן חנין / צילום: עומר הכהן

דייויד אבר מונה למנהל הכספים של Guesty, פלטפורמה לניהול נכסים להשכרה לטווח קצר.

איציק ציקורל יכהן כמנהל תחום פעילות Sales specialists בקבוצת ה-IT והאינטגרציה מלם תים.

עו"ד יעל פלטאו-בילו מצטרפת למשרד עורכי דין גרוס ושות' כשותפה במחלקת הנדל"ן.

עו''ד יעל פלטאו-בילו / צילום: כוכבית אקוניס

פבריסיו שיינסון, 35, יכהן כמנהל תקשורת שיווקית בבסט מובייל וביג דיל של קבוצת ח.י.

חדשות טובות

עוזרים לצעירים להתמודד עם חרדה ודיכאון. מייבלין ניו-יורק משיקה בישראל את התוכנית החברתית "אמיצים ביחד", לתמיכה בצעירים החווים חרדה ודיכאון, בהשקעה של מאות אלפי שקלים. התוכנית תופעל בשיתוף עמותת ער"ן.

דוראל מצטרפת לתוכנית "גדולים במדים". חברת האנרגיה הירוקה דוראל משתפת פעולה עם "גדולים במדים", ומלווה את גיוסם של תשעה צעירים עם צרכים מיוחדים. החברה הצעירים לאורך כל תקופת התנדבותם, תעניק תרומה כספית, ותפעל לשילובם בחברה לאחר מכן. "אנחנו רואים חשיבות עליונה בחיבור למדינה ולקהילה שבה אנחנו חיים ופועלים", אומר יקי נוימן, מנכ"ל דוראל אנרגיה. "זו זכות גדולה עבורנו להיות חלק מהפרויקט החשוב הזה".

תוכנית "גדולים במדים", שמופעלת על ידי עמותת "יד לילד המיוחד" בשיתוף JNF ארה"ב, מונה כיום כ-900 צעירים עם צרכים מיוחדים ב-70 בסיסים שונים ברחבי הארץ. בראש התכנית עומדים האלוף במיל' גבי אופיר וראש המוסד לשעבר יוסי כהן. התכנית ממומנת מכספי תרומות, תוך שיתוף פעולה עם צה"ל ומשרד הרווחה.

עוד כתבות

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

המכה שהנחית הפועלים על ישראכרט כבר מורגשת: מציגה רווח נמוך משל המתחרה הקטנה יותר כאל

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל העבירה ברבעון השני 47 מיליון שקל נוספים לבנק הפועלים, כתוצאה מהסכם התפעול החדש, שכבר הפיל את מניית החברה ● הרווח הנקי של ישראכרט ברבעון צנח בכ-70%, אך המנכ"ל רן עוז משוכנע: "הבטחנו את בסיס הלקוחות שנים קדימה, נדע להפיק תוצאות יפות בשנים הבאות ובדרך כלל זה בא לידי ביטוי בשווי של החברה"

המרכז לדרכונים זמניים, סמוך לקניון איילון בבני ברק, במאי השנה / צילום: שלומי יוסף

עובדים גויסו ולשכות חדשות נפתחו, אז למה עדיין צריך לחכות חודשים לדרכון חדש?

שרת הפנים איילת שקד הבטיחה בפברואר האחרון לפתור את משבר הדרכונים "בשבועות הקרובים" ● אבל חצי שנה אחר-כך, בדיקת גלובס מעלה כי התורים ללשכות עדיין ארוכים: 6 חודשים בתל אביב וירושלים, 4 חודשים בבאר שבע וכמעט חמישה חודשים בחיפה

הנפקת קלטורה בניו יורק / צילום: ניר אריאלי

טייס, שותפה של בנט ומייסד ICQ הקימו חברת פתרונות וידאו מצליחה, ואז הגיעה הנפילה

קלטורה, חברת הווידאו המבטיחה שהונפקה בנאסד"ק רק ביולי שעבר, נחשבה לסיפור הצלחה בקורונה ● אלא שהאקזיט הגדול השתבש, עשרות עובדים פוטרו, והמניה איבדה 80% מערכה ● "קלטורה לא תישאר עצמאית לאורך זמן, בהתחשב בנתוני הצמיחה הנוכחיים", מעריכים אנליסטים

בית משפט השלום בחיפה / צילום: פאול אורלייב

עלילות השופטת מעין צור: יזמה ארבעה הליכים משפטיים פרטיים והפסידה בכולם

מקרה כזה לא רואים כל יום: שופטת מכהנת, זו שבסמכותה להכריע בפסקי דין, הפסידה בארבעה הליכים משפטיים תוך מספר חודשים ספורים ● אם זה לא מספיק, השופטת צור ניסתה לכאורה להתחמק מתשלום אגרה, ואף ננזפה ע"י המפקחת על רישום מקרקעין

בורסת הנאסד''ק בוול סטריט / צילום: Shutterstock

השוק הדובי מאחורינו והאינפלציה מתקררת? במורגן סטנלי ובג'פריס מזהירים משאננות

הנתונים האחרונים מציירים תמונה מעודדת של יציאה משוק דובי – אלא שיש מי שמבקש לשאול האם פירושה של ההתאוששות היא כניסה לשוק שורי – או שזה עוד לא הזמן לאנחת רווחה?

דולר. צונח לשפל של 5 חודשים / צילום: Shutterstock

הדולר צונח לשפל של 4 חודשים מול השקל: אלו הסיבות העיקריות

אחרי שנחלש במחצית הראשונה של השנה עד כדי כך שכוחו בבלימת האינפלציה המיובאת נבלם, השקל ממשיך להתחזק מול הדולר האמריקאי בחסות העליות בשווקים מעבר לים

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

מותג המזגנים ויתר על פרזנטור מוכר, לעג לפרזנטורים האחרים - ונשאר בחוץ

בקיץ הישראלי החם שלוש חברות המזגנים טורנדו, אלקטרה ותדיראן מגיעות לתודעת הצופים אבל הייסנס נותר בחוץ - כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● הפרסומת המושקעת ביותר שייכת למותג הסלולר wecom שגייס את אנה זק, אולם היא נותרה מחוץ למדד

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בניו יורק ביום רביעי / צילום: Associated Press, Yuki Iwamura

ה-FBI נגד טראמפ: הימין האמריקאי מצופף שורות ולא מתכוון לוותר

הפשיטה הדרמטית על מועדון הגולף של טראמפ והפריצה לכספת שלו הפתיעו אפילו את הבית הלבן ● ארה"ב נמצאת בעיצומה של מערכת בחירות שתכריע איזה מפלגה תשלוט בקונגרס מנובמבר ● כמה רפובליקאים מאיימים לטהר את מש' המשפטים וה-FBI כשיעלו לשלטון

יורם נוה, מנכ''ל כלל ביטוח וירון בלוך, יו''ר מקס / צילום: כדיה לוי, הדר דולן

הדירקטוריון אישר: כלל רוכשת את מקס לפי שווי של 2.47 מיליארד שקל

כארבעה חודשים לאחר שהפתיעה את שוק ההון כשהודיעה על מזכר ההבנות עם הקרן הזרה ורבורג פינקוס השולטת במקס, דירקטורין כלל אישר את ההסכם והעסקה צפויה להיחתם בקרוב ● המנצח הגדול: מנכ"ל כלל יורם נוה שדחף לביצוע העסקה והצליח להתגבר על ההתנגדויות

אבי גבאי, מנכ''ל פרטנר / צילום: דוברות ההסתדרות

דוחות פרטנר: מספר המנויים צמח ברוב החטיבות והרווח הנקי זינק

פרטנר פרסמה את דוחות הרבעון השני והציגה צמיחה בהכנסות משירותים בסלולר, אך מכירות ציוד הקצה ירדו, והשוק הקווי בקיפאון - למרות הגידול במנויים באינטרנט ● בדומה לפלאפון וסלקום, שירותי הנדידה סיפקו רוח גבית לתוצאות החזקות

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

הפד צפוי להמתין לעדויות נוספות להאטה באינפלציה לפני קבלת החלטות

ההקלה בלחצי המחיר בחודש שעבר קרתה לאחר דיווחים על גידול שכר חזק מהצפוי, ובכך מסבכת את תחזית קביעת הריבית של הפד

אברהם מבורך, מייסד Kiki / צילום: יח''צ

מיזם האירועים ש"תפס" את בעלי מקס סטוק יוצא לגיוס המונים

מיזם KIKI, מעין מרקט פלייס ומתכנן וירטואלי לאירועים, יוצא לקמפיין גיוס המונים באמצעות fundit במטרה להשיג מהציבור 4 מיליון שקל ● וגם: סטודנטים ממכללת תל חי פיתחו אצבעות גבינה טבעוניות לילדים וזכו במקום הראשון בתחרות הבינלאומית לטכנולוגיות מזון IFT ● אירועים ומינויים

סניף שופרסל / צילום: Shutterstock, Roman Yanushevsky

רשות ניירות ערך החלה בבדיקה בחשד לאי-סדרים ברשת שופרסל

אי-הסדרים קשורים ככל הנראה לחשד כי ברשת העבירו כספים מפעילות המזון, שהיא הרווחית ביותר עבור שופרסל, לפעילות הנון-פוד, בעיקר לרשת הפארם Be

עירא פלטי, דירקטור כיום ובעבר מנכ''ל סרגון / צילום: אורה בשן

מאבק השליטה בסרגון: חברת הייעוץ ISS תומכת בהדחת שני דירקטורים, אך מתנגדת למועמדי אוויאט לדירקטוריון

לקראת אסיפת בעלי המניות ממליצה ISS להדיח את המנכ"ל לשעבר עירא פלטי ואת יעל לנגר מהדירקטוריון, אך לא את דוד ריפשטיין שגם אותו ביקשה אוויאט להחליף ● קוראת לא לבחור במועמדי אוויאט לדירקטוריון, משום שאין להם ניסיון מתאים בתעשייה

יו''ר הליכוד בנימין נתניהו ורעייתו שרה בפריימריז / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

הפנים לשריונים: לאחר המהפכה ברשימת הליכוד, במפלגה מצפים להחלטת נתניהו

הטלפונים לראשי הערים במטרה שיתמכו בעורך ישראל היום לשעבר, הדילים שעיצבו את הצמרת החדשה של המפלגה, והמפלה של השרים לשעבר שלא השכילו לעבוד בכנסת: מאחורי הקלעים של הפריימריז בליכוד ● וגם: כך הפכה העבודה למפלגת נישה חברתית־כלכלית

אורי לוין, מנכ''ל דיסקונט / צילום: יח''צ

דוחות דיסקונט: העלאת הריבית תרמה להכנסות, הבנק ממשיך לחלק דיבידנד

דיסקונט פתח את עונת הדוחות של הבנקים ומסכם רבעון חזק, על אף ירידה של 21% ברווח הנקי בעקבות הפרשות להפסדי אשראי ● הבנק יחלק דיבידנד בהיקף של 133 מיליון שקל

3 יזמים מספרים על החיים בצל המשבר / אילוסטרציה: גלובס

"שיחות הפיטורים היו נוראיות, לא יכולתי לזוז": 3 יזמי הייטק מספרים על קשיי המשבר

המשבר בהייטק וגל הפיטורים שבא בעקבותיו מובילים לחוסר ודאות בקרב עובדי הענף ● אלא שגם המנהלים שלהם, שעד לפני חודשים בודדים התרברבו בהכנסות גבוהות ורווחי עתק, נאלצים להתמודד עם השינוי הדרמטי ● שלושה יזמים, שסירבו להיחשף בשמם ובחרו להתראיין באופן אנונימי, מספרים לגלובס כיצד המשבר משפיע על מצבם הנפשי

אסף רפפורט / צילום: נתנאל טוביאס

חברת הסייבר וויז מדווחת: "קצב הכנסות של 100 מיליון דולר בשנה בחודש יולי"

חברת אבטחת יישומי הענן הודיעה היום כי הצליחה לחצות את רף ה-100 מיליון דולר בתוך שנה וחצי בלבד ● קצב הצמיחה של וויז אמנם מעורר השתאות, אך היא עשויה להיות פגיעה לתחרות הגוברת בענף

עו''ד זאב פרל / צילום: דודו בכר

"אחרי 7 שנים אפשר להפוך לשותף": עו"ד זאב פרל מספר איך מנהלים משרד עורכי דין מרחוק

עו''ד זאב פרל, ראש משרד עורכי הדין פרל כהן, מסמן בראיון לגלובס את האתגר הבא של הפירמות בישראל ("גלובליות אמיתית, הלקוחות רוצים למכור לארה"ב") • וטוען: "בינתיים המשבר בהייטק הוא משברון. רואים יותר זהירות מצד החברות, ואולי זו זהירות טובה"

מחקר בתחום הביולוגיה הסינטטית / צילום: Shutterstock

תעשיית הביולוגיה הסינתטית בארץ מנסה להדביק את הפער מול ארה"ב

ביולוגיה סינתטית היא אחד התחומים החמים היום בביוטק, שמבטיח לשנות סדרי עולם ברפואה ובכל תחומי החיים כמעט ● חברת אלאג'ין, שזכתה במכרז רשות החדשנות להקמת מעבדת שירות לסטארט־אפים בתחום, רוצה להיות הצעד הראשון בדרך לתעשייה מקומית ● מה היא יכולה ללמוד מהמודל של חברת גינקגו האמריקאית, שחוותה הייפ וגם חטפה ביקורת חריפה