גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם הנסיכות מהמפרץ תשכור את וילה רוטשילד?

לגלובס נודע כי אחת ממדינות המפרץ הפרסי נמצאת במגעים מתקדמים לשכירת "וילה רוטשילד", כמשכנה הדיפלומטי בישראל תמורת שלושה מיליון שקל לשנה ● וגם: הביתנים הישראליים בתערוכות הנשק העולמיות ● אירועים ומינויים

וילה רוטשילד / צילום: דן מילר DHM Studio
וילה רוטשילד / צילום: דן מילר DHM Studio

אחת ממדינות המפרץ הפרסי שיש לה יחסים עם ישראל נמצאת במגעים מתקדמים לשכירת "וילה רוטשילד", כמשכנה הדיפלומטי בישראל. לגלובס נודע כי ההסכם המתגבש הוא לחמש שנים, תמורת כ-3 מיליון שקל לשנה, במטרה להפוך את המבנה לשגרירות, לקונסוליה או לנציגות של אותה מדינה כאן.

וילה רוטשילד (לשעבר "בית עווד") נמצאת בלב שדרות רוטשילד בתל אביב, ועברה לאחרונה שיפוץ בהיקף של כ־15 מיליון שקל, במסגרת הוראות לשימור מחמיר, כולל שחזור ציורים, מעקות וחלונות. "האישורים הסופיים להשלמת העבודות התקבלו בחצי השנה האחרונה", אומרים גורמים המעורים בנושא. "זאת הייתה עבודה קשה מאוד מול מחלקת השימור, בעזרת משרד בר אוריין אדריכלים, מאמץ שייתן את פירותיו בעתיד".

וילה רוטשילד משתרעת על כ־600 מ"ר בנויים בשלושה מפלסים, לצד כ־560 מ"ר נוספים של חצר, ובשטח אקוויוולנטי של כ־900 מ"ר. הווילה מציעה גם גג רחב ידיים ובריכה פרטית. בעלי הנכס, ביניהם איש העסקים אהוד בן ש"ך - שנמצא שם עוד מראשית שנות ה־80, כאשר במקום פעלה המסעדה של השף ישראל אהרוני, יין־יאנג - פועלים בימים אלה להשלמת האבזור היוקרתי בווילה. לצד השחזור של רבים מפרטי הבית המקוריים, ובהם גרם המדרגות המרכזי, המבנה מציע מערכות מודרניות כדוגמת מערכת חשמל חכם, חימום תת־רצפתי, מערכות שמע סמויות בתקרה ועוד.

"השוכרים הפוטנציאליים נכונים לחתום", מספרים גורמים המעורבים במשא ומתן בין הצדדים. "הכסף והתקופה לא מהווים בעיה, אך תהליכי קבלת ההחלטות והאישורים מעט ממושכים יותר. זה מקום מיוחד במינו, שמתאים מאוד למעמד - נציגות ראשונה והיסטורית של המדינה הזו בישראל".

לגלובס נודע כי השיחות בין הצדדים סביב שכירת המקום החלו בתיווך איש עסקים וינאי יהודי, בעל קשרים רבים במפרץ, וכי היעד להשלמתן הוא סוף השנה הנוכחית. במקביל, ישנו גורם נוסף המעוניין לשכור את המקום, אך הוא מוגדר "רציני פחות". בעליה של הווילה מעדיפים להשכיר אותה ולא למכור, אך גם אפשרות המכירה נמצאת על הפרק - תמורת תג מחיר של כ־90 מיליון שקל.

יובל ניסני

אזור התעשייה

אירונאוטיקס משיקה את ה"טרויאן"

הביתנים הישראליים בתערוכות נשק עולמיות ממקדים תמיד תשומת לב עולמית, ובוודאי בעיצומה של מלחמת רוסיה אוקראינה. בשנים האחרונות ניתן דגש מיוחד לכטב"מים - כלי הטיס הבלתי מאוישים, ואחת מהמערכות החדשות בתחום הזה הוצגה לאחרונה בתערוכת הנשק יורוסטורי בפריז: ה"טרויאן" של אירונאוטיקס.

לפי פרסומי החברה, מערכת הטיסה הזו מסוגלת לבצע משימות עומק לאורך זמן, ותוך תפעול של עד ארבע פלטפורמות בו זמנית מתחנה אחת למספר משימות. יכולת השהייה הארוכה מתאפשרת בזכות תאים סולריים הממוקמים על כנף הפלטפורמה, ומטעינים את הסוללות תוך כדי ביצוע משימה לטווחים של עד 150 ק"מ.

יואב הר אבן, עוזי לנדאו, משה אלעזר, אביחי סטולרו / צילום: אלן עזריה

באירוע ההשקה בפריז נכחו בכירי מערכת הביטחון, בהם ראש סיב"ט יאיר קולס, יו"ר רפאל עוזי לנדאו, מנכ"ל רפאל ויו"ר אירונאוטיקס יואב הר אבן, אביחי סטולרו מבעלי חברת אירונאוטיקס. לדברי משה אלעזר, מנכ"ל ונשיא החברה, "מדובר בפלטפורמה המשנה את חוקי המשחק, בזכות היכולת שלה לבצע מספר משימות אווירות בדיוק מרבי. אנו צופים כי הטרויאן תהווה את מנוע הצמיחה העתידי של אירונאוטיקס בסגמנט זה".

דני זקן

אזור התעשייה

בוושינגטון מעוניינים לעלות על הגל

כיצד נכון לנהל מוסד ללא כוונות רווח בעידן החדש? השאלה הזו מעסיקה לא מעט עמותות וארגונים, וגם במחלקת המדינה האמריקאית עוסקים בנושא. כך הוזמן ירון וקסמן, מייסד ומנכ"ל עמותת "הגל שלי", המסייעת לקידום בני נוער בסיכון באמצעות גלישת גלים, לוושינגטון הבירה לשורת פגישות עם בכירים במחלקה, דיפלומטים ומנהלי עמותות וארגונים חברתיים אמריקאים.

"התחום שלנו נוהל עם הרבה רגש ולב ומעט תקציבים ומידע, וכעת הוא צועד לעבר ניהול מוכוון תוצאות. זה עידן חדש שדורש מאיתנו להציג תוצאות מדידות ולהשתפר תדיר, ובעיניי טוב שכך", אומר וקסמן. "בסוף, ארגוני חברה אזרחית מסייעים לאלו שזקוקים לעזרה. ככל שנשקיע בארגונים ונשפר את היכולות שלהם, כך גם החברה תוכל להשתפר".

בין הנושאים שעלו בפגישות היה השימוש בכלים מעולם העסקי לטובת המגזר החברתי, שבו נדרש לייצר אימפקט משמעותי עם משאבים מוגבלים. "אנחנו, למשל, עיצבנו את מערכת סיילפורס באופן שיתאים לצרכים שלנו", מספר וקסמן. "השימוש בעולמות הדאטה - כולל ניהול המידע שלנו ברמה הפיננסית, והבנה של קהלי היעד שלנו - מאפשר לנו להסיק מסקנות רלוונטיות בזמן אמת, ולדייק את עצמנו".

לדברי וקסמן, "הקשר עם מחלקת המדינה האמריקאית נולד לאחר שיתוף פעולה מוצלח עם שגרירות ארה"ב בישראל שתומכת בנו. לא בכל יום זוכים לפגוש באופן ישיר ובלתי אמצעי ארגוני ענק והנהלה בכירה של מלכ"רים עם מחזור שנתי של כ-65 מיליון דולר ופעילות גלובאלית. יצא לי לפגוש פה גם ארגונים קטנים ובינוניים (בקנה מידה אמריקני), ולשתף אותם במודלים שאנחנו פיתחנו תוך שימוש בכלים טכנולוגיים חדשניים וניהול צמיחה מואצת".

עמותת "הגל שלי" הוקמה לפני כתשע שנים, ויש לה חמישה מרכזי גלישה לאורך חופי ישראל. לעמותה כ-5,000 בוגרים, כ-100 קבוצות בשנה וכ-250 אנשי צוות ומתנדבים. לאחרונה רשם וקסמן עמותה חדש בקליפורניה. "המהלך נולד בעקבות בקשה שקיבלנו לייצא את הידע והניסיון שצברנו במשך השנים לטובת חבר'ה שזקוקים לנו בארה"ב. כסטארט-אפ ישראל חינוכי, אני מקווה ומאמין שיש לנו הרבה לתרום, בכלים שיוכלו לשמש גם את ארגוני החברה האזרחית שפועלים פה".

חדשות טובות

כ-15 מיליון שקל גויסו בערב הגאלה של ידידי המרכז הרפואי שיבא, שנערך בהשתתפות כ-1,200 תורמים מהמגזר העסקי בארץ ובעולם. התרומות יוקדשו להקמת מחלקה לאומית לכוויות ילדים, שתהיה הראשונה בישראל, ולהעצמת בנק ומעבדת העור היחידה בארץ שמגדלת עור אנושי עבור נפגעי כוויות.

פרופ קרייס, ורד גרינבוים ויורם טיץ / צילום: רפי דלויה

את הערב הובילו פרופ' יצחק קרייס מנהל המרכז הרפואי, ורד גרינבוים מנכ"לית אגודת הידידים ויו"ר האגודה יורם טיץ. במהלך הערב הוענקו תעודות הוקרה לתורמים משמעותיים, ובהם מלאני ומתיו ברונפמן, זאב, שי וצביקה לבנת, אהרון לוי, רותי וערן גורב ומשפחת דנציגר.

מלאני ומתיו ברונפמן / צילום: רפי דלויה

לערב הגיעו בין היתר נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, שר הביטחון בני גנץ, יאיר ואילנה המבורגר, חנן פרידמן, יפעת ואורי לוין, הראל ולימור ויזל, צחי, אלון ודורון ארבוב, יהודה ותמי רוה, סמדר ברבר, נעמה ודב בהרב, פנינה ומשה אדרי, אתי וגבי רוטר, דוד ואורית אפרתי, נוני ועמוס מלכא, עדי וציפי שטראוס, אבי ויהודית טיומקין, קרן חזון, יוסי כהן, שירה וישי דוידי, רותי וזאב רוטשטיין, ענת ואודי אנג'ל, אלונה ואלי ברקת ואחרים.

עוד כתבות

מפעל ברזל באיטליה / צילום: Associated Press, Antonio Calanni

מחירי חומרי הגלם לבנייה צונחים, אבל מדד תשומות הבנייה לא צפוי לרדת בקרוב

מתחילת השנה זינק מדד תשומות הבנייה ב־4.4%, אף שמחירי חומרי הגלם בירידה ● בהתאחדות הקבלנים מסבירים כי חלקם של חומרי הבנייה במדד הוא 50% בלבד, וכי המשבר בשרשרת האספקה והתנודתיות במחיר הדלק מונעים מהירידות להגיע גם לכיס של הרוכשים

צביעת הנת''צ החדש בנתיבי איילון / צילום: באדיבות נתיבי איילון

על חשבון כלי רכב פרטיים: נתיבי העדפה חדשים יסומנו בגוש דן

עיריית ת"א ומשרד התחבורה קרובים לסיכום על הכשרת 5 ק"מ של נתיבים לתחבורה ציבורית בחודשים הקרובים, שיבוצעו בין-לילה ● נתיבים דומים מתוכננים גם בבת ים ובראשון לציון ● גם בכביש 1 יסומן נתיב, אך האכיפה בו שנויה במחלוקת

מור בית השקעות / צילום: איל יצהר

בית ההשקעות מור זינק לצמרת במהירות מטורפת. מה יקרה לו עכשיו?

בתוך שלוש שנים בלבד הפך מור מבית השקעות קטן, משפחתי ונישתי למפלצת קופות גמל שמובילה בתשואות ושואבת לקוחות מכל המתחרים ● בזמן הזה זינק שווי הנכסים שהוא מנהל ב–250% ● איך הוא עשה את זה, ולמה בשוק טוענים שמקורן של התוצאות הפנומנליות בטריקים שלא יצליח לשחזר

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בניו יורק ביום רביעי / צילום: Associated Press, Yuki Iwamura

ה-FBI נגד טראמפ: הימין האמריקאי מצופף שורות ולא מתכוון לוותר

הפשיטה הדרמטית על מועדון הגולף של טראמפ והפריצה לכספת שלו הפתיעו אפילו את הבית הלבן ● ארה"ב נמצאת בעיצומה של מערכת בחירות שתכריע איזה מפלגה תשלוט בקונגרס מנובמבר ● כמה רפובליקאים מאיימים לטהר את מש' המשפטים וה-FBI כשיעלו לשלטון

יו''ר הליכוד בנימין נתניהו ורעייתו שרה בפריימריז / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

הפנים לשריונים: לאחר המהפכה ברשימת הליכוד, במפלגה מצפים להחלטת נתניהו

הטלפונים לראשי הערים במטרה שיתמכו בעורך ישראל היום לשעבר, הדילים שעיצבו את הצמרת החדשה של המפלגה, והמפלה של השרים לשעבר שלא השכילו לעבוד בכנסת: מאחורי הקלעים של הפריימריז בליכוד ● וגם: כך הפכה העבודה למפלגת נישה חברתית־כלכלית

אודי אדם, יו''ר אימקו הפורש / צילום: דוברות משרד הביטחון

אודי אדם הצטרף לחברה ביטחונית, זה מה שגרם לו לעזוב אחרי שבועיים

שבועיים בלבד לאחר שנכנס לתפקיד חברת הציוד הביטחוני שבשליטת בני משפחת יקיר, התפטר אודי אדם מתפקידו - זמן קצר לאחר מנכ"ל החברה ● אימקו נטלה לאחרונה מסגרת אשראי, לאחר שדיווחה כי "נוצר לה גירעון מהותי בתזרים המזומנים"

האחים מיכאל ודניאל זלקינד, בעלי השליטה בדסק''ש / צילום: ישראל הדרי

הבעלים של סלקום הפיצו מניות של החברה ב-300 מיליון שקל. מה עומד מאחורי המהלך?

לגלובס נודע כי דיסקונט השקעות הפיצה לשוק כ-9% ממניות סלקום בכ-300 מיליון שקל ● הפצת המניות תאפשר לדסק"ש לנהל את מכירת השליטה בחברת התקשורת  ללא לחצים, אחרי שהשיגה מקור תזרימי לתשלומי החוב הקרובים

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

מותג המזגנים ויתר על פרזנטור מוכר, לעג לפרזנטורים האחרים - ונשאר בחוץ

בקיץ הישראלי החם שלוש חברות המזגנים טורנדו, אלקטרה ותדיראן מגיעות לתודעת הצופים אבל הייסנס נותר בחוץ - כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● הפרסומת המושקעת ביותר שייכת למותג הסלולר wecom שגייס את אנה זק, אולם היא נותרה מחוץ למדד

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

ההסכם עם הפועלים כבר בא לידי ביטוי בדוחות ישראכרט: הכפילה את התשלום לבנקים ברבעון השני

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל רשמה רווח של 32 מיליון שקל ברבעון השני, בעיקר נוכח גידול בהעברת הכספים לבנקים וכן בשל בגין גידול בהפרשה לשומות מע"מ בגין שנים קודמות ● החדשות הטובות מבחינת החברה: נמשך הגידול באשראי ובפעילות הכרטיסים, שהביא לצמיחה של 13% בהכנסות

עבודות על פרויקט המטרו של גוש דן / צילום: Shutterstock

במשרד התחבורה מחפשים מנהל לרשות המטרו

ועדה בראשות מנכ"לית משרד התחבורה, חברים נציגי נציבות שירות המדינה, אגף התקציבים באוצר, החשב הכללי באוצר ונציג ציבור מחפשת מנהל לרשות המטרו ● המנהל שייבחר יהיה אחראי על הפיקוח על פרויקט התשתית הגדול ביותר שבוצע אי-פעם בישראל במורכבותו, בגודלו ובתקציבו 

אברהם מבורך, מייסד Kiki / צילום: יח''צ

מיזם האירועים ש"תפס" את בעלי מקס סטוק יוצא לגיוס המונים

מיזם KIKI, מעין מרקט פלייס ומתכנן וירטואלי לאירועים, יוצא לקמפיין גיוס המונים באמצעות fundit במטרה להשיג מהציבור 4 מיליון שקל ● וגם: סטודנטים ממכללת תל חי פיתחו אצבעות גבינה טבעוניות לילדים וזכו במקום הראשון בתחרות הבינלאומית לטכנולוגיות מזון IFT ● אירועים ומינויים

בית משפט השלום בחיפה / צילום: פאול אורלייב

עלילות השופטת מעין צור: יזמה ארבעה הליכים משפטיים פרטיים והפסידה בכולם

מקרה כזה לא רואים כל יום: שופטת מכהנת, זו שבסמכותה להכריע בפסקי דין, הפסידה בארבעה הליכים משפטיים תוך מספר חודשים ספורים ● אם זה לא מספיק, השופטת צור ניסתה לכאורה להתחמק מתשלום אגרה, ואף ננזפה ע"י המפקחת על רישום מקרקעין

הנפקת קלטורה בניו יורק / צילום: ניר אריאלי

טייס, שותפה של בנט ומייסד ICQ הקימו חברת פתרונות וידאו מצליחה, ואז הגיעה הנפילה

קלטורה, חברת הווידאו המבטיחה שהונפקה בנאסד"ק רק ביולי שעבר, נחשבה לסיפור הצלחה בקורונה ● אלא שהאקזיט הגדול השתבש, עשרות עובדים פוטרו, והמניה איבדה 80% מערכה ● "קלטורה לא תישאר עצמאית לאורך זמן, בהתחשב בנתוני הצמיחה הנוכחיים", מעריכים אנליסטים

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין / צילום: Associated Press, Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool

יצוא לאסיה ומחירים מזנקים: כך מנצחת רוסיה במלחמת האנרגיה מול המערב

התלות האירופית המתמשכת ברוסיה כספקית אנרגיה, שווקים חדשים שאינם מהססים לסחור עמה והמחירים המטאוריים בשוק האנרגיה הביאו הכנסות-עתק למדינה, ומאפשרים לה לממן את המלחמה באוקראינה ואף לאיים על אירופה בחורף קר וחשוך ● לפי הבנק המרכזי הרוסי, עודף הסחר במדינה הגיע לשיא של 166 מיליארד דולר

הפריימריז למפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

לקראת מהפך בצמרת הליכוד: ההצבעה בפריימריז הסתיימה

מתפקדי הליכוד הצביעו היום על זהותם של כרבע מחברי הכנסת הבאה ● אלפי מתפקדי התעשייה האווירית קיבלו טפסי הצבעה מסומנים, בהם כלולים דוד ביטן, ניר ברקת, יריב לוין, אלי כהן, חיים כץ, מיקי זוהר ואתי עטיה ● אחוז ההצבעה עומד על 58%

אפליקציית עלי אקספרס / צילום: Shutterstock, BigTunaOnline

זמני המשלוח יתקצרו והעלות תפחת: עלי אקספרס פותחת מחסנים בישראל

ענקית הקמעונאות הפעילה בשבועות האחרונים פיילוט שכלל שכירת מחסנים במתחם איירפורט סיטי, כדי לאפשר ללקוחות להזמין מוצרים שנמצאים כבר במחסן בארץ ● כעת החברה מתכננת להגדיל את כמות המוצרים ולהרחיב את הפעילות

שמרית לב וגיתית להב, מייסדות ומנכ״ליות משותפות של Sweet Victory / צילום: עידו לביא

היזמיות שפיתחו מסטיק המסייע להפחית את צריכת המזונות המתוקים: "הרגולציה מאתגרת, לא רק בישראל"

שמרית לב וגיתית להב, תושבות רמת ישי ● מייסדות ומנכ״ליות משותפות של Sweet Victory ● "ההתחלה הייתה ללא תקציב. ככל שהתקדמנו, הבנק המלווה נתן בנו אמון והעמיד לנו אשראי כפי הנדרש" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

הפקולטה לניהול.  עובדים קשה כל היום ומתעמלים פעם או פעמיים בשבוע? / צילום: Shutterstock

עובדים קשה כל היום ומתעמלים פעמיים בשבוע? מחקר חדש מגלה שזה לא מספיק

ידוע ששעות עבודה ארוכות תורמות לריבוי של מקרי מוות ממחלות לב ושבץ ● מחקר חדש מצא כי בניגוד למה שחשבנו עד כה, פעילות גופנית מתונה אינה מגינה עלינו מנזקי עומס העבודה, ובמובן מסוים אפילו להפך ● הפקולטה, מאמרים של חוקרי הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב

צילום: עמית גורן, סותבי'ס ישראל נדל''ן

כך נראה מבפנים פנטהאוז ביפו שעולה 65 מיליון דולר

אחד הנכסים היקרים ביותר בישראל נמצא במלון דה ג'אפה ביפו: פנטהאוז שמתפרש על 1,500 מ"ר עם גינת גג בגודל של 1,000 מ"ר ● עם ריהוט מלא, חדר ארונות ענק ומכונות קפה: איך מוצאים קונה לפנטהאוז ביפו במחיר עתק?

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

בנק ישראל על האשראי החוץ בנקאי: "ככל שהצמיחה תימשך - נדרשת חשיבה מקיפה בעניין הפיקוח"

אי הסדרים בחברות יונט קרדיט וגיבוי אחזקות, מדאיגים את בנק ישראל באשר לרמת הפיקוח על גופי המימון: "אינם מפוקחים בהיבטים של ניהול סיכונים ואינם מחויבים ברגולציה כפי שמחויבים הבנקים"