גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הושגו הסכמות: הכנסת תפוזר ביום רביעי, חוק הנאשם לא יעלה

טרם הושגו הסכמות על תאריך הבחירות ● שר האוצר ליברמן העריך כי עסקת החבילה במשק לא תצא לפועל ● ח"כ סמוטריץ': "סיכמנו בישיבת ראשי אופוזיציה לעשות הכל כדי לדחות את פיזור הכנסת לשבוע הבא ובימים האלה נהפוך כל אבן כדי למנוע את ההליכה המיותרת הזו לבחירות"

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר
מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

23:02

לדרישת הליכוד ומפלגות נוספות בקואליציה חוק מימון מפלגות יעודכן ובו יעלה ערך המימון מ-1.4 מיליון שקל ל-1.66 מיליון. המשמעות היא תוספת של עשרות מיליונים נוספים למערכת לעלות מערכת הבחירות. חוק הורדת אחוז החסימה ירד מהפרק. בנוגע לחוק המטרו עדיין לא הושגו הסכמות.

22:36

אחרי שעות של דיונים שהחלו בבוקר הודיע יו"ר הקואליציה בועז טופורובסקי בוועדת הכנסת הלילה כי הושגו הסכמות לפיזור הכנסת. לדברי טופורובסקי חוק הנאשם יירד מסדר היום, יקודמו שורה של חוקים בהסכמה וכן חוק פיזור הכנסת יעבור בקריאה שנייה ושלישית עד ליום רביעי בחצות. לעומת זאת טרם הושגו הסכמות על תאריך הבחירות בין הקואליציה לאופוזיציה והוא ייקבע בהמשך.

20:21

האופוזיציה מטילה וטו על חוק המטרו של ישראל ביתנו, שאמור לעלות לקריאה שנייה ושלישית, ומסרבים להעלות אותו להצבעה במליאה יחד עם חוקים נוספים. באופוזיציה טוענים כי לא יאפשרו הישגים נוספים לקואליציה לפני פיזור אלא שמעבר למשחק הפוליטי מדובר במאות שעות דיונים שירדו לטמיון ויתרה מכך גם עשרות מיליארדים.

פרויקט המטרו הוא הפרויקט התשתיתי הגדול ביותר שבוצע בישראל מאז הקמתה. המיזם כולל רשת של שלושה קווי מטרו, באורך כולל של 150 קילומטרים של מסילות תת קרקעיות, 109 תחנות ב-24 רשויות מקומיות ברחבי גוש דן. קווים אלה צפויים לשרת כ-2 מיליון נוסעים ביום. 

מוקדם יותר ‏הושגו הסכמות בנוגע לפיזור הכנסת העתיד, כך שהקריאה הראשונה תיערך היום, ביום רביעי שנייה ושלישית. עדיין אין הסכמה על תאריך בחירות.

15:26

ח"כ בצלאל סמוטריץ', יו"ר מפלגת הציונות הדתית, מפתיע בישיבת הסיעה וחושף את המאמצים להקים ממשלה עוד בכנסת הזו: "אני ישן שלוש שעות בלילה כדי לפצח את האתגר הזה ולהקים ממשלה רחבה ציונית ולאומית עוד בכנסת הזו. אני אומר ללפיד ולניר אורבך - תנו לתהליכים האלה להבשיל. זה אפשרי. סיכמנו בישיבת ראשי אופוזיציה לעשות הכל כדי לדחות את פיזור הכנסת לשבוע הבא ובימים האלה נהפוך כל אבן כדי למנוע את ההליכה המיותרת הזו לבחירות". 

14:16

לדברי ליברמן, עסקת החבילה במשק לא תצא לפועל: "לא נכון לטפל בזה בכנסת באווירה שנוצרה. באווירת סוף עונת התפוזים כבר לא נכון לטפל בזה. דרישות השכר מסקטורים שונים יגיעו עוד ל-80 מיליארד שקלים ולא זו כוונת המשורר".

ליברמן אף העריך כי ביטול הרפורמה בחקלאות יוביל לזינוק במחירי הפירות והירקות: "לגבי החקלאות: מטפלים בזה מתחילת הקדנציה. הצענו גישור ותמיד בסוף זה התפוצץ. חבל. המחירים יתייקרו לפחות ב-14%".

14:10

שר האוצר אביגדור ליברמן על פיזור הכנסת לבחירות: "2.4 מיליארד - עלות הבחירות. מי שאחראי על ההוצאה המיותרת הזו, מקווה שישלם את המחיר בבחירות". השר התייחס גם למגעים עם הסתדרות המורים: "לא תהיה פה כניעה לסחיטה ברגע האחרון. אעשה הכל בהתאם לאינטרס הכלכלי של מדינת ישראל. לגבי נושא המורים והמשא ומתן - זה לא פשוט. כמו בכל משא ומתן, מקווה שתוך זמן סביר נגיע לעמק השווה ונחתום על הסכם קיבוצי חדש בהיקף מלא".

14:00

הדיונים בוועדת הכנסת נמתחים ונדחים במשך שעות ארוכות מאז הבוקר בלי שהוכרע עדיין על אישור חוק פיזור הכנסת לקריאה ראשונה. כל עוד ועדת הכנסת לא תאשר את החוק, לא ניתן יהיה להצביע עליו במליאה. בנוסף מאחורי הקלעים נמשכים המגעים גם על עסקת החבילה בניסיון להביא להסכמות בין כל הצדדים על אישור החוק בקריאה שנייה ושלישית. האוצר והמעסיקים יידרשו להסכים להעלאה נוספת בשכר המינימום ולא החוק ייקבר ואיתו העסקה לפני הבחירות.

מו"מ נוסף מתקיים בתיווך מנכ"ל משרד ראש הממשלה שמנסה להביא להסכמות בין החקלאים למשרד החקלאות על הרפורמה בחקלאות. אם המו"מ ייכשל, המליאה תצביע עליהם אחר הצהריים ותבטל אותם ואת הרפורמה כולה.

דיונים נוספים מאחורי הקלעים בין חברי הכנסת בועז טופורובסקי, ניר אורבך, איתן גינזבורג, דוד ביטן ויואב קיש על תאריך הבחירות וכן על מימון המפלגות ובקשת הסיעות להגדיל את המימון. בקואליציה דורשים כי תאריך הבחירות יהיה ה-25.10, אז תלמידי הישיבות בחופש ויוכלו לסייע ביום הבחירות ואילו בקואליציה מציעים את האחד בנובמבר, סמוך יותר לתאריך ציון רצח רבין.

12:15

בשולי הדיון על פיזור הכנסת, נערך בצהריים דיון בוועדת כלכלה של מיכאל ביטון על מצב הכבישים ביהודה ושומרון. לדיון הוזמנה השרה מרב מיכאלי שבינה לבין ביטון נתק מתמשך שלא נעלם מעיני הוועדה. מיכאלי נכנסה לדיון באיחור ויצאה ממנו כעבור דקות ספורות, לא לפני שהשניים החליפו ביניהם מספר עקיצות.

ח"כ ביטון אף הוציא מהדיון את יועץ השרה אהוד עוזיאל בטענה לכך ששיקר באחד מדיוני הוועדה. באותו דיון שהסלים את המתח בין מיכאלי לביטון נידונה התחבורה הציבורית ורגעים אחר כך הוצגה הרפורמה בתחבורה הציבורית על ידי השרה ובלי שהמידע ניתן לוועדה שעה קלה קודם לכן.

מיכאלי נשארה בכסאה עוד מספר דקות לאחר שעוזיאל הוצא מהדיון. אך לאחר מכן הודיעה שהיא נדרשת לצאת ממנו כדי לברך באירוע ליהדות תוניס שמתקיים בכנסת.


10:10

ועדת הכנסת תדון בקרוב האם היא או ועדת החוקה יכינו את החוק לקריאה ראשונה על מנת שיובא להצבעה בהמשך היום במליאת הכנסת. בוועדת הכנסת רוצים להשאיר את השליטה אצלם, בשביל לשלוט בקצב החקיקה. בעוד בקואליציה מבקשים לסיים את החקיקה של החוק לפיזור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית עוד היום, באופוזיציה דווקא מתנגדים ומבקשים שלא לסיים את החקיקה עד לסוף היום. אתמול הודיע יו"ר הקואליציה בועז טופורובסקי כי "מליאת הכנסת לא תיסגר היום עד שחוק פיזור הכנסת לא יעבור" וכן כי לא יסכימו לווטו של הליכוד על הליכי חקיקה.

בינתיים בליכוד ויש עתיד מדווחים כי הדיונים בין הצדדים לא חודשו ועל הפרק עומדים גם חוקים בשלב האחרון של החקיקה שטרם הוסכם האם יועברו: חוק המטרו, פיצוי אומיקרון ונוספים. אתמול נידון חוק הנאשם בוועדת חוקה אך בייעוץ המשפטי של הכנסת הביעו הסתייגות מקידום החוק בחופזה רגע לפני פיזור הכנסת. הבוקר התחדש הדיון בעסקת החבילה בוועדת העבודה והרווחה בניסיון לסיים את הכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית, וגם את החוק הזה דוחפת הקואליציה להעביר רגע לפני הפיזור.

באשר לתקנות יהודה ושומרון - בליכוד לא ממהרים לאשר את תקנות יו"ש לפני פיזור הכנסת, למרות הלחצים מהקואליציה - וזאת משום שהן יוארכו אוטומטית עם היציאה לבחירות. אבל יתרה מכך, בליכוד מכוונים לכך שלפיד ייפגש עם "הבעיה" הזו שוב שלושה חודשים אחרי הבחירות במידה שנתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה כדי שקואליציה עם הח"כים הערבים לא תתאפשר. כלומר: הם יוצרים כבר את המשבר הפוליטי הבא.

עוד כתבות

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

קרב האינפלציה של הפדרל ריזרב רחוק מניצחון

המפתח המרכזי למניעת סחרחרת מחירים ושכר נמצא בשוק התעסוקה, וכאן אין שום דבר שמניח את דעתו של הפדרל ריזרב – לפחות בינתיים ● הבנק המרכזי של ארה"ב יצטרך ככל הנראה לראות סימנים להקלה בשוק התעסוקה לפני שיאט את מבצע העלאות הריבית

הפקולטה לניהול.  עובדים קשה כל היום ומתעמלים פעם או פעמיים בשבוע? / צילום: Shutterstock

עובדים קשה כל היום ומתעמלים פעמיים בשבוע? מחקר חדש מגלה שזה לא מספיק

ידוע ששעות עבודה ארוכות תורמות לריבוי של מקרי מוות ממחלות לב ושבץ ● מחקר חדש מצא כי בניגוד למה שחשבנו עד כה, פעילות גופנית מתונה אינה מגינה עלינו מנזקי עומס העבודה, ובמובן מסוים אפילו להפך ● הפקולטה, מאמרים של חוקרי הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב

אפליקציית עלי אקספרס / צילום: Shutterstock, BigTunaOnline

זמני המשלוח יתקצרו והעלות תפחת: עלי אקספרס פותחת מחסנים בישראל

ענקית הקמעונאות הפעילה בשבועות האחרונים פיילוט שכלל שכירת מחסנים במתחם איירפורט סיטי, כדי לאפשר ללקוחות להזמין מוצרים שנמצאים כבר במחסן בארץ ● כעת החברה מתכננת להגדיל את כמות המוצרים ולהרחיב את הפעילות

מטוס אל על / צילום: מיכל רז חיימוביץ

"שיפור בכל הפרמטרים": אל-על מדווחת על ביקושים דומים לאלה שחוותה טרם פרוץ המגפה

חברת התעופה עברה להציג רווח נקי ברבעון השני בזכות הטבת מס גדולה, כאשר גם בנטרולה היא מציגה עלייה בהכנסות ומעבר לרווח גולמי ותפעולי על רקע הסרת הגבלות הקורונה ● עם זאת, הערת עסק חי עדיין מתנוססת בדוחות החברה לנוכח גירעון בהון העצמי של קרוב לחצי מיליארד דולר

קריית גת / צילום: אלה מאירוביץ

עוד שטחים לתעשייה: אושר שינוי תוכנית המתאר לקריית גת שיעניק לאינטל אפשרות להתרחב

שינוי התוכנית יאפשר תוספת של כ-1,600 דונם לתעשייה ועוד תוספת 51,250 יחידות דיור שיתנו מענה לעיר בת 250 אלף תושבים ● השינוי כולל תוספת שטח לטובת הקמת בית חולים חדש ושטחי פנאי ונופש נרחבים לאורך נחל לכיש

אבי גבאי, מנכ''ל פרטנר / צילום: דוברות ההסתדרות

דוחות פרטנר: מספר המנויים צמח ברוב החטיבות והרווח הנקי זינק

פרטנר פרסמה את דוחות הרבעון השני והציגה צמיחה בהכנסות משירותים בסלולר, אך מכירות ציוד הקצה ירדו, והשוק הקווי בקיפאון - למרות הגידול במנויים באינטרנט ● בדומה לפלאפון וסלקום, שירותי הנדידה סיפקו רוח גבית לתוצאות החזקות

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בניו יורק ביום רביעי / צילום: Associated Press, Yuki Iwamura

ה-FBI נגד טראמפ: הימין האמריקאי מצופף שורות ולא מתכוון לוותר

הפשיטה הדרמטית על מועדון הגולף של טראמפ והפריצה לכספת שלו הפתיעו אפילו את הבית הלבן ● ארה"ב נמצאת בעיצומה של מערכת בחירות שתכריע איזה מפלגה תשלוט בקונגרס מנובמבר ● כמה רפובליקאים מאיימים לטהר את מש' המשפטים וה-FBI כשיעלו לשלטון

אודי אדם, יו''ר אימקו הפורש / צילום: דוברות משרד הביטחון

אודי אדם הצטרף לחברה ביטחונית, זה מה שגרם לו לעזוב אחרי שבועיים

שבועיים בלבד לאחר שנכנס לתפקיד חברת הציוד הביטחוני שבשליטת בני משפחת יקיר, התפטר אודי אדם מתפקידו - זמן קצר לאחר מנכ"ל החברה ● אימקו נטלה לאחרונה מסגרת אשראי, לאחר שדיווחה כי "נוצר לה גירעון מהותי בתזרים המזומנים"

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

העליות בבורסה התחזקו בסיום; סלקום צנחה ב-6.3%, מג'יק ב-7.3%

מדד ת"א 35 רשם עלייה של 0.9%. ת"א 90 טיפס ב-0.8% ומדד ת"א מניב חו"ל בלט בעלייה של 2.8% ● דוחות רבים זרמו לבורסה: פרטנר, אל על, דיסקונט וישראכרט כבר פרסמו תוצאות

יורם נוה, מנכ''ל כלל ביטוח וירון בלוך, יו''ר מקס / צילום: כדיה לוי, הדר דולן

הדירקטוריון אישר: כלל רוכשת את מקס לפי שווי של 2.47 מיליארד שקל

כארבעה חודשים לאחר שהפתיעה את שוק ההון כשהודיעה על מזכר ההבנות עם הקרן הזרה ורבורג פינקוס השולטת במקס, דירקטורין כלל אישר את ההסכם והעסקה צפויה להיחתם בקרוב ● המנצח הגדול: מנכ"ל כלל יורם נוה שדחף לביצוע העסקה והצליח להתגבר על ההתנגדויות

וורן באפט / צילום: Associated Press, Nati Harnik

עבור וורן באפט, ההפסדים הם לא באג - אלא פיצ'ר

ברקשייר הת'אווי של וורן באפט הפסידה ברבעון השני של השנה 44 מיליארד דולר ומניית החברה ירדה ב־2% בחודש האחרון, אך מבחינת באפט מדובר בפטנט יעיל להרחקת אנשים שלא מבינים שטווח קצר נמדד ברבעונים ואפילו בשנים ● וגם: בנק ישראל מזכיר לכולנו כמה מהר אנחנו מאבדים פרופורציות ● הכוכבים של השבוע

המכשיר של יומן אקסטנשנס / צילום: מצגת החברה

מניית המכשור הרפואי שטסה עשרות אחוזים בבורסה לאור הצעת השקעה

מניית יומן אקסטנשנס נפלה לאחר שהחברה לא עמדה בתחזיות המכירות, וכעת ההשקעה של הקרן הפרטית מסין עשויה להגן עליה מהשתלטות ● הקרן הציעה לרכוש 40% מהחברה תמורת 30 מיליון דולר, כאשר שווי החברה כולה בת"א 45 מיליון שקל בלבד

יואב גלנט בפריימריז של מפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

מקורבי נתניהו בפנים, חברי כנסת ותיקים בחוץ: כך נראית רשימת הליכוד לכנסת

איך כבשו יריב לוין, אמיר אוחנה, אלי כהן, יואב גלנט ודודי אמסלם את צמרת הליכוד והותירו אבק למי שהיו שם עד לפני רגע, כמו ישראל כ"ץ ● מיעוט הנשים במפלגה מתאר במדויק את המאבקים ואף את רשימות החיסול מאחורי הקלעים ● ולאיזה חברי ליכוד השתלמה העבודה הפרלמנטרית הקשה?

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

מותג המזגנים ויתר על פרזנטור מוכר, לעג לפרזנטורים האחרים - ונשאר בחוץ

בקיץ הישראלי החם שלוש חברות המזגנים טורנדו, אלקטרה ותדיראן מגיעות לתודעת הצופים אבל הייסנס נותר בחוץ - כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● הפרסומת המושקעת ביותר שייכת למותג הסלולר wecom שגייס את אנה זק, אולם היא נותרה מחוץ למדד

מור בית השקעות / צילום: איל יצהר

בית ההשקעות מור זינק לצמרת במהירות מטורפת. מה יקרה לו עכשיו?

בתוך שלוש שנים בלבד הפך מור מבית השקעות קטן, משפחתי ונישתי למפלצת קופות גמל שמובילה בתשואות ושואבת לקוחות מכל המתחרים ● בזמן הזה זינק שווי הנכסים שהוא מנהל ב–250% ● איך הוא עשה את זה, ולמה בשוק טוענים שמקורן של התוצאות הפנומנליות בטריקים שלא יצליח לשחזר

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה מעורבת בוול סטריט; אאוטבריין צנחה ב-23%, אופקו ב-7.7%

נעילה מעורבת באירופה ● מדד מחירי היצרן (PPI) בארה"ב רשם ביולי ירידה של 0.5% לעומת צפי לעלייה של 0.2% ● דיסני הכתה את התחזיות: מספר המנויים בסטרימינג עקף את של נטפליקס

אורי לוין, מנכ''ל דיסקונט / צילום: יח''צ

דוחות דיסקונט: העלאת הריבית תרמה להכנסות, הבנק ממשיך לחלק דיבידנד

דיסקונט פתח את עונת הדוחות של הבנקים ומסכם רבעון חזק, על אף ירידה של 21% ברווח הנקי בעקבות הפרשות להפסדי אשראי ● הבנק יחלק דיבידנד בהיקף של 133 מיליון שקל

המקדש המורמוני בסולט לייק סיטי, יוטה / צילום: Shutterstock

ההשקעות החשאיות של הכנסייה המורמונית בהייטק הישראלי

מסמכים חושפים כי קרן מרשפילד אדוויזורס, שנשלטת בידי זרוע ההשקעות החשאית של הכנסייה המורמונית, השקיעה 70 מיליון דולר בקרן הון סיכון ובשתי חברות אינטרנט ישראליות, שהניבו לה רווחים אדירים ● ואיך זה שהקרן הצליחה להימנע מתשלום מס, למרות שאפילו עורך דינה היה משוכנע כי רשות המסים עומדת לגבות 25% מהרווחים? ● תחקיר גלובס

סניף שופרסל / צילום: Shutterstock, Roman Yanushevsky

רשות ניירות ערך החלה בבדיקה בחשד לאי-סדרים ברשת שופרסל

אי-הסדרים קשורים ככל הנראה לחשד כי ברשת העבירו כספים מפעילות המזון, שהיא הרווחית ביותר עבור שופרסל, לפעילות הנון-פוד, בעיקר לרשת הפארם Be

בורסת הנאסד''ק בוול סטריט / צילום: Shutterstock

השוק הדובי מאחורינו והאינפלציה מתקררת? במורגן סטנלי ובג'פריס מזהירים משאננות

הנתונים האחרונים מציירים תמונה מעודדת של יציאה משוק דובי – אלא שיש מי שמבקש לשאול האם פירושה של ההתאוששות היא כניסה לשוק שורי – או שזה עוד לא הזמן לאנחת רווחה?