גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משקיעי ערך מאמינים שהעליונות שלהם כיום היא רק תחילת הדרך

מנהלי השקעות בכירים בארה"ב משוכנעים שלאחר המהלומה הקשה שספגו מניות הערך מאז פרוץ הקורונה, הן צפויות כעת להביס בשנים הקרובות את מניות הצמיחה בפער הגדול ביותר מאז 2001 ● "כשמניות ערך נעשות זולות מאוד, הזינוק חזרה עשוי להיות חזק ומהיר"

משקאות של Molson Coors. תשואות דו־ספרתיות ב־2022 / צילום: Shutterstock
משקאות של Molson Coors. תשואות דו־ספרתיות ב־2022 / צילום: Shutterstock

קליף אסנס ורוב ארנוט אומרים שלמניות הערך סוף סוף יש מרחב לרוץ לאחר שנים שפיגרו מאחור.

אסנס, מנהל ומייסד ב־AQR Capital Management, וארנוט, מייסד ויו"ר Research Affiliates, מציינים גם שמניות ערך עדיין זולות מאוד ביחס לצמיחה שלהן, על אף נסיקתן בעת האחרונה.

אומנם רק פינות בודדות בשוק המניות יצאו ללא פגע במכירות הגדולות (selloff), אך מניות ערך - הנחשבות באופן מסורתי לכאלה שנסחרות עבור מכפילי ערך נמוכים או בזול לעומת השווי נטו שלהן - החזיקו מעמד טוב יותר מרוב האחרות. לפי אחת ההערכות, הן צפויות להביס מניות של חברות הצומחות במהירות בפער הגדול ביותר מאז 2001.

בראש הרשימה נמצאות מניות של עסקים הצומחים לאט, כמו אקסון מוביל, חברת התרופות מרק (Merck) וחברת המשקאות Molson Coors. כולן הציגו רווחים בשיעורים דו־ספרתיים ב־2022, בזמן שמדד 500 S&P ירד ב־18%. מניות הטכנולוגיה הגדולות שהניעו את רווחי השוק במשך רוב העשור האחרון, איבדו עד כה מערכן לאחר העלאות הריבית מצד הפדרל ריזרב, במטרה להיאבק באינפלציה הגבוהה.

בימים הקרובים, משקיעים בארה"ב יסתכלו על נתוני הדיור, הייצור ואמון הצרכנים כדי לנסות להבין את כיוון השוק.

"מעולם לא התלהבתי יותר ממניות ערך", אמר אסנס מ־AQR Capital בריאיון לאחרונה. לדבריו, המחיר הזול יחסית של מניות אלו נותן לו ביטחון כי צפוי להן עתיד מזהיר בשלוש עד חמש השנים הבאות. ב־ AQR החלו כבר בסוף 2019 לנטות לעבר מניות ערך, ובסוף מרץ השנה החברה ניהלה 117 מיליארד דולר.

אסטרטגיית הערך של החברה, המכונה "אסטרטגיית הערך הגלובלי הניטרלי של שוק ניירות הערך", השיגה השנה תשואה שהגיעה ל־52.5% עד מאי, על פי AQR. בתקופה זו מדד S&P 500 איבד 12.8% על בסיס חישוב התשואה המלאה, הכולל דיבידנדים.

ארנוט מ-Research Affiliates מעריך כי מניות ערך נמצאות בשלבים המוקדמים של תקופה ממושכת שבה יציגו ביצועים טובים יותר משל מניות הצמיחה. בחברה שלו מנוהלים נכסים בהיקף 168 מיליארד דולר נכון לסוף מרץ.

"מאחר שאנחנו מתקרבים לרמות ההיסטוריות של הערכת שווי יחסית, כדאי לי להתנסח במתינות, אבל לפי הרמות הנוכחיות, אני חושב שהולך להיות לנו עשור מעולה, ובייחוד שלוש-חמש שנים מעולות", אמר ארנוט.

שינויים בדינמיקה ששלטה בשוק

משקיעים מעריכים אם מניות הן זולות או יקרות על ידי שימוש במגוון מדדי הערכה. דרך נפוצה היא להשוות בין מחיר המניה של חברה לרווחיה הצפויים, כך שמשקיעים יכולים לראות שהם משלמים עבור נתח מהרווחים. מדד אחד כזה הראה שמניות ערך נראות היום זולות במיוחד.

בסוף מאי, מדד הערך ראסל 1000 נסחר פי 14.3 מהרווחים הצפויים ב־12 החודשים הבאים, על פי חברת המחקר העולמית של בנק אמריקה. מדד הצמיחה ראסל 1000, לעומת זאת, נסחר פי 22.5 מהרווחים העתידיים.

מבחינת יחס מחיר-רווחים מדד הערך נסחר ביחס של 63% למדד הצמיחה, נמוך מהממוצע שהיה מאז סוף 1978, של כ־71%, על פי ניתוחי הבנק. בסוף נובמבר, מדד הערך נסחר ב־53% בלבד מהשווי של מדד הצמיחה.

"כשמניות ערך נעשות זולות מאוד, הזינוק חזרה עשוי להיות חזק ומהיר, ובהחלט ראינו את זה השנה", אמר ארנוט.

עמדת ההובלה של מניות הערך מייצגת שינוי בדינמיקה ששלטה בשוק המניות בזמנים האחרונים. מניות לא יקרות פיגרו אחרי מקבילותיהן בצמיחה במשך שנים, כשמשקיעים השקיעו עוד ועוד בחברות שהבטיחו צמיחה עתידית מהירה. מ־2009 עד 2021, ניצח מדד ראסל 1000 של מניות הערך את מדד ראסל 1000 צמיחה רק ב־2012 וב־2016, ופיגר אחריו בכל 11 השנים האחרות.

פרוץ הקורונה ב־2020 היה עונש כבד למסחר במניות ערך, כשחברות דיגיטליות פרחו וחלקים מהכלכלה הפיזית נסגרו. הפדרל ריזרב מצדו הוריד את הריבית כמעט לאפס כדי לתמוך בכלכלה, והניע משקיעים לחפש החזרים בנכסים בסיכון גבוה יותר. הם נהרו למניות צמיחה, מחברות בלו צ'יפ ועד חברות פחות מוכחות, ועזרו למדד הצמיחה לזנק ב־37% באותה שנה בזמן שמדד הערך עלה רק בעשירית האחוז.

השנה כבר הייתה סיפור אחר. מניות ירדו ברחבי השוק כשהפד העלה את הריבית, אבל מניות צמיחה רשמו ירידות תלולות במיוחד. רמות ריבית גבוהות יותר מכרסמות בשיעור הרווחים העתידיים שהחברות צופות.

מדד ראסל 1000 למניות ערך ירד ב־12% בינתיים השנה, לעומת ירידה של 25% במדד ראסל 1000 לצמיחה. מדובר בהובלה הגדולה ביותר של מניות הערך בנקודה זו של השנה מאז 2002, על פי נתוני FactSet ונתוני השוק של דאו ג'ונס. אם ההובלה ב־13% תחזיק מעמד עד סוף השנה, זו תהיה השנה עם הביצועים הטובים ביותר של שוק הערך מאז 2001.

מדד הצמיחה נגרר מטה בחדות

מדד הצמיחה נגרר בחדות מטה השנה על ידי ירידות בכמה מהחברות הגדולות ביותר בו: החברה האם של פייסבוק, מטא, ירדה ב־49%, בזמן שאנבידיה ירדה ב־42% ואמזון איבדה 30% השנה.

המדדים העוקבים אחר ערך קיבלו עידוד מזינוק במניות האנרגיה, התחום היחיד במדד S&P 500 שנמצא בטריטוריה חיובית ב־2022. מניות אקסון עלו ב־42% השנה, בעוד שמניות תאגיד שברון עלו ב־23%. ארנוט אמר שהוא מושקע יותר מדי במניות אנרגיה אבל מצמצם את הפוזיציות בהדרגה עם ההתקדמות של מניות אלה.

תחום האנרגיה זכה לשבחים באסיפה השנתית של ברקשייר הת'אוויי, בראשות וורן באפט, שהוא חסיד ותיק של השקעות ערך.

סגנו צ'רלי מאנגר אמר, כי "אני פשוט מאוהב ב־Standard Oil, הלוואי וכל העולם היה עובד טוב כמו חברות הנפט הגדולות שלנו".

אקסון ושברון שתיהן צאצאיות של Standard Oil. בחודשים האחרונים, קנתה ברקשייר מניות של Occidental Petroleum Corp והגדילה את החזקתה בשברון. מניות Occidental כמעט הכפילו השנה את ערכן.

אומנם, תמיד מסוכן להתנבא אילו ביצועים יציגו קבוצות של מניות בטווח הקצר. לכן גם ארנוט, שמחשיב עצמו למשקיע ערך, וגם אסנס, שדיבר על האטרקטיביות של מניות ערך, נזהרים מלהתרברב לגבי הריצה האחרונה של מניות הערך.

"למרות שאני אמור להיות לגמרי רציונלי, יש לי אמונות תפלות ואני מאמין שהזמן להשוויץ בעסק הזה הוא רק אחרי שפרשת או מתת", אמר אסנס. "אז אני לא אעשה סיבובי ניצחון, אבל זה לא אומר שאני לא נהנה מזה".

עוד כתבות

מכירת כרטיסי לוטו בקליפורניה, בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Godofredo A. Vásquez

מה אפשר ללמוד מהגרלת המיליארדרים בארה"ב על הכלכלה האמריקאית?

בהגרלת הלוטו האחרונה בארה"ב זכה אדם אחד ב-1.3 מיליארד דולר ● האם ניתן להתייחס לעלייה במכירת כרטיסי לוטו כאינדיקטור בכלכלה?

יירוטים של כיפת ברזל, מוקדם יותר היום / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

בכיר בג'יהאד האיסלמי: הפסקת האש תיכנס לתוקפף בשעה 23:30

בחמאס מאיימים: "ההתנגדות מאוחדת במערכה זו, על כל פלגיה, ולא נוכל להסכים עם המשך המצב בעזה כפי שהוא" ● מקור ישראלי בכיר מאשר: הפסקת האש עם הג'יהאד מתקרבת ● פיקוד העורף מנחה את תושבי עוטף עזה להיכנס למרחב המוגן עד להודעה חדשה ולא להמתין לצבע אדום

אלפרד אקירוב / צילום: בן יוסטר

אלרוב לכלל ביטוח: הציגו פרוטוקולים וחוות-דעת בלתי תלויה לאישור רכישת מקס

פחות משבוע לתום הארכה שניתנה לכלל ביטוח להשלים את רכישת חברת כרטיסי האשראי, בעלת המניות הגדולה בחברה פנתה ליו"ר הדירקטוריון חיים סאמט ● "אין חולק כי עסקת מקס היא עסקה חריגה וגורלית, בין אם תתברר כעסקה מצוינת ובין אם תתברר כעסקה כושלת אשר, חלילה, תביאה לפי התהום", כתבו באלרוב

ישיבת הממשלה השבועית, 31.7 / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

רה"מ יאיר לפיד: "המבצע יימשך ככל שיידרש"

גורמי מערכת הביטחון תמימי-דעים כי המבצע השיג את מטרותיו, ויש לשמר את ההישגים לקראת סיום הלחימה, אך בשלב הזה לג'יהאד יהיה קשה להסכים להפסקת אש כשאין בידיו שום הישג ממשי ● רה"מ יאיר לפיד: "אנחנו פועלים בצורה ממוקדת ואחראית על מנת לצמצם למינימום פגיעה בבלתי מעורבים"

דני מזרחי, מנכ''ל אופל בלאנס / צילום: אייל פישר

"איך אף אחד לא יודע איפה הצ'קים?": מנכ"ל חברת האשראי החוץ-בנקאי אופל בלאנס יוצא להגנה על התחום

דני מזרחי, מנכ"ל אופל בלאנס, חושש שאי-הסדרים ביונט קרדיט ובגיבוי אחזקות יפגעו במוניטין החברות החוץ-בנקאיות וישאירו את התחום כמונופול בנקאי ● הוא מתייחס למורכבות התחום ("לא מספיק לקחת שמות מפוצצים"), חושב שהנהירה לבורסה תיעצר ("כשכל דכפין יכול לגייס, מישהו עוד יסב נזק”), ויוצא להגנת הריבית הדו-ספרתית שגובים בענף

אפליקציית טיק טוק. טענות לקשר עם הממשל הסיני / צילום: Shutterstock

הענקית הסינית שמאיימת על המונופולים הגדולים באינטרנט

בעידן של מלחמה טכנולוגית קרה, אין לנו פריבילגיה להתעלם מהמידע שנחשף לגבי טיקטוק בחודשים האחרונים ● אין ספק שהחברה-האם שלה פיצחה את הדנ"א של דור האלפא ודור ה-Z, ולכן היא קוצרת את הפירות, אבל מאחורי שירות המוזיקה החדש שהיא מציעה למערב, יש לא מעט בעיות

 

 

עודד קבקוב / צילום: איל יצהר

הצעיר שעד גיל 23 הספיק לקנות שתי דירות בדימונה: "מאמין שהמחירים עוד יעלו"

קורס ללימודי ייעוץ משכנתאות פתח לעודד קבקוב את הראש והוביל אותו לרכוש עד גיל 23 שתי דירות בדימונה • חמוש בידע ובביטחון שצבר מהעסקה הראשונה, הוא המשיך לרכישת דירת שתי חדרים שלדבריו מאוד מבוקשות בעיר ● האזינו

ענת כהן דייג, מנכ''לית קומפיוג'ן / צילום: רמי זרנגר

לא רק כדי לחסוך בהוצאות: קומפיוג'ן מסיימת את ההסכם עם BMS

חברת הביומד הישראלית תסיים את הסכם הפיתוח המשותף עם בריסטול מיירס, ותנסה להתמקד באינדיקציות העצמאיות ● מניית החברה צללה ביותר מ-90% מאז השיא לפני שנתיים

בניין היוקרה Murano at Portofino במיאמי ביץ' / צילום: Shutterstock

שנה לאחר קריסת הבניין במיאמי: מחירי הדירות באזור בירידה

הירידה במחירים משקפת את חששותיהם של הקונים בנוגע לבטיחות וצפי להוצאות של מאות אלפי דולרים על תיקונים

irobot / צילום: Shutterstock

רכישת iRobot מספקת לאמזון מפה של איך הבית שלכם נראה

כבר ב-2017 התפאר מנכ"ל iRobot כי שואב האבק הרובוטי של החברה רומבה יכול לייצר מפה עשירה של הבתים בהם הוא פועל ● מפה כזאת תקדם את חזון הבית החכם של אמזון וגם תסייע לקמעונאית הענק לשפר את המלצותיה ללקוחות

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

מדדי אג'יו לתיקי השקעות ביולי: תיקון זמני בחסות המיתון

לאחר ירידות משמעותיות בשוקי האג"ח והמניות מתחילת השנה, המשקיעים עומדים דרוכים על קו הזינוק במטרה לעלות על הגל, בתקווה שיבוא ● ההסבר התומך בכך הוא שהמיתון המסתמן בעולם יעצור את העלאת הריבית ויוביל אף לירידתה ● האומנם?

תושב עזה בין ההריסות / צילום: Reuters, IBRAHEEM ABU MUSTAFA

הסחורות, הפועלים והחשמל: מנופי הלחץ ששומרים את חמאס מחוץ לתמונת הלחימה

שנה לאחר מבצע "שומר החומות", תושבי עזה מצאו עצמם שוב בין הפטיש לסדן, והמצב הכלכלי ברצועה מחריף ● במקביל, צעדים כלכליים מצד ישראל למען תושבי הרצועה הפכו למנופי לחץ "חיוביים" על חמאס, שלא ממהר להצטרף למערכה

התפלגות האשראי שניתן לציבור לפי סוג מוסד

הדומיננטיות של הבנקים נחלשת, אך הם עדיין שולטים באשראי הצרכני

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: הבנקים עדיין שולטים באשראי הצרכני, אבל פחות

5 דברים שצריך לדעת על השווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הבורסה לא פועלת היום ועוד 4 דברים שכדאי לדעת על השווקים

היום אין מסחר בבורסה ● נעילה מעורבת בוול סטריט ביום שישי לאחר דוח התעסוקה החזק ● הפסד כבד לברקשייר האת'וואיי ברבעון השני ● והאם הפד צפוי להמשיך במדיניות העלאת ריבית אגרסיבית?

חסימת צמתים בעוטף עזה, יום שישי האחרון / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מבצע עלות השחר: אילו עסקים זכאים לפיצויים?

עדיין לא ברור האם יינתן סיוע לכל העסקים שעלולים להיפגע כלכלית מתרחיש של התמשכות מבצע עלות השחר ● מה כולל הפיצוי ואיך מבקשים אותו? גלובס עושה סדר

נפרדים מההייטק הסיני. צילום: AP / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

למה המשקיעים הסינים נעלמו מההייטק הישראלי?

לפני עשור היו המשקיעים והתאגידים הסיניים "הדבר הבא" בהייטק הישראלי, עם עשרות משלחות מבקרים מדי שנה שהניבו השקעות רבות ● לחץ אמריקאי, יריבות הולכת וגוברת בין מזרח ומערב, אכזבה הדדית וגם שינויים כלכלים ופוליטיים בסין עצמה עצרו את שיתוף-הפעולה ● גלובס מתחקה אחר עלייתם וירידתם של הסינים מבמת ההשקעות בהייטק הישראלי

לובי משרדי ''יעדים נדל''ן''. בעיגול: מוטי אברג'יל / צילום: יוסי כהן, יוטיוב

הבעלים של החברה חשוד בהונאת משקיעים, הנאמן מבקש להחזיר אותה לפעילות

הנאמן הגיש דוח ראשוני לביהמ"ש, לפיו בקופת החברה יש 161 אלף שקל וחוב של 25 מיליון שקל ל-170 מלווים לחברה ● הוא מבקש להמשיך להפעיל את הקורסים בתחום הנדל"ן שמספקת החברה ● מוטי אברג'יל, בעלי החברה, משתף פעולה עם הנאמן, והחקירה ברשות ני"ע נמשכת

ולדימיר פוטין ושי ג'ינפינג במפגש השנתי של ''הפורום הכלכלי המזרחי'' בולדיווסטוק, רוסיה / צילום: Reuters

המזרח נגד המערב? פוטין ושי דווקא מהמרים על החלק הדרומי של העולם

עם הידרדרות היחסים עם המערב, מבקשות רוסיה וסין לארגן מחדש את מאזן הכוחות בעולם ולהטות את דרום כדור הארץ לטובתן באמצעות פרישת חסות, הלוואות והשקעות • בחלק מהמדינות הללו השליטים לא מעוניינים לעמוד לצד הדמוקרטיות, בהתחשב בכך שגם הם שולטים בסגנון סמכותני כמו פוטין ושי

יונדאי איוניק 5 בגרסת ELITE / צילום: יח''צ

גל ההתייקרויות בשוק הרכב: קיה ויונדאי מעלות מחירים, בינואר צפויה טלטלה נוספת

מחירי הרכב החדש ממשיכים להתייקר בשל שחיקת המטבע, התייקרות התובלה והעלאת המחירים ע"י היצרנים ● בתוך כך, עדכון חדש של "המס הירוק" בינואר יביא להתייקרות של אלפי שקלים במכוניות הקטנות והזולות עם מנועי בנזין, שהטבת המס עליהן תפחת משמעותית

מסכי הטלוויזיה הסינית ביום חמישי. מראים את ניסויי הטילים של סין בעקבות ביקור פלוסי בטייוואן / צילום: Associated Press

מלחמת סין בטייוואן: שנת 1938 דופקת בדלת

סין חושבת שהיא הגיעה, או עומדת להגיע, לשוויון צבאי עם ארה״ב וגם שטייוואן רוצה לברוח ממנה ● התנהגותה בשבוע האחרון היא יותר מהוצאת קיטור ונראה שהיא מוכנה לקחת סיכונים שלא עלו עד כה על הדעת ● מנבכי ההיסטוריה חוזרים ובוקעים הקולות של שנות ה־30 של המאה הקודמת