גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המניה צנחה, עשרות מיליונים נמחקו ורגע לפני שהכסף נגמר: עדיקה מגיעה לסוף דרכה העצמאית

כארבע שנים לאחר שהונפקה כהבטחת אופנה מקוונת, במהלכן רשמה הפסד של עשרות מיליוני שקלים והמניה קרסה ב-85%, מגיעה עדיקה לסוף דרכה העצמאית ● בחברה מעריכים מעריכה כי בהעדר גיוס הון משמעותי בתקופה הקרובה היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה

עדיקה. בדרך להפוך לחברה פרטית / צילום: ערן סלם יח''צ
עדיקה. בדרך להפוך לחברה פרטית / צילום: ערן סלם יח''צ

קצת יותר מארבע שנים לאחר שהונפקה ברעש גדול, מגיעה ההרפתקה הבורסאית הסוערת של חברת האופנה המקוונת עדיקה סטייל  לסופה העגום. בדרך רשמה עדיקה הפסדי עתק של מעל 60 מיליון שקל, ואילו מניית החברה איבדה 85% מערכה בהנפקה, ומשקפת לעדיקה שווי נוכחי זניח של פחות מ-40 מיליון שקל.

לנוכח מצבה הפיננסי הקשה של עדיקה, נאלצת בעלת השליטה בחברה, קבוצת האופנה גולף (60%), לפעול כדי למזג את עדיקה לתוכה ולמחוק אותה מהמסחר בבורסה. מניית עדיקה החבוטה הגיבה לדיווח על אודות המיזוג הצפוי בזינוק דו-ספרתי, שהמתיק רק במעט את הגלולה המרה שהייתה מנת חלקם של המשקיעים במניה.

מדיווח ששיגרה עדיקה, המנוהלת מאז מרץ האחרון בידי נועם מלניק, עולה כי "על אף תוכניות ההתייעלות, לחברה תזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת זה חמישה רבעונים. להערכת החברה, תזרים המזומנים מפעילותה השוטפת של החברה למחצית השנייה של 2022 צפוי גם הוא להיות שלילי, בסך של כ-10 מליון שקל. 

"נכון למועד זה ניצלה עדיקה סך של 16 מיליון שקל (מתוך 20 מיליון שקל) מכוח ההלוואה שהעמידה גולף לחברה במסגרת כתב ההתחייבות, וצופה כי תידרש לנצל את יתרת ההלוואה הניתנת למשיכה מגולף עד לסוף הרבעון השלישי של 2022 לכל המאוחר.

"עקב מצבה הפיננסי, ובשים לב לתנאי השוק, מעריכה החברה כי קיים ספק של ממש ביחס ליכולתה לקבל אשראי בנקאי או חוץ-בנקאי בתנאים סבירים". בהתאם לאמור לעיל, צופה עדיקה כי בהיעדר גיוס הון בהיקף משמעותי נכון לסוף השנה היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה".

נסחרת בשווי של 40 מיליון שקל בלבד

בעבר סומנה עדיקה כהבטחה הגדולה של האופנה המקוונת בישראל, אך מאז הנפקתה עלתה החברה לכותרות בעיקר בקשר עם סכסוכים חריפים בין ההנהלה ובעלי המניות, תוצאות מאכזבות ואובדן דרך עסקית. כעת, כשהחברה ניצבת על סף תהום פיננסית, נאלצת כאמור החברה האם, גולף שבבעלות לן בלווטניק, לפעול למחיקתה מהמסחר רגע לפני שרואי החשבון מצמידים הערת "עסק חי" לדוחותיה הכספיים.

גולף צפויה לרכוש את מלוא המניות של עדיקה בעסקת מיזוג משולש הופכי, ולאחר מכן למחוק אותה מהמסחר. כדי לקבוע את שווי עדיקה במיזוג יקימו הדירקטורים החיצוניים (דח"צים) שלה ועדה בלתי תלויה, שתבחן את השווי הראוי לחברה, ושעל פיו יבוצע המהלך. העסקה תבוצע כנגד תשלום במזומן לכלל בעלי המניות. 

כאמור, נכון להיום נסחרת עדיקה בשווי של כ-40 מיליון שקל בלבד - רחוק מאוד מהשיא שאליו הגיעה בפברואר אשתקד. בתחילת 2021 החלה מניית עדיקה לנסוק על רקע הגאות במניות הטכנולוגיה, שהובילה בין היתר להנפקת עשרות מיזמי הייטק בוסריים בבורסה המקומית, נוכח חלומות המשקיעים לפריחתם בתקופה שלאחר פרוץ הקורונה. אלא שאותם חלומות שרדו זמן מועט בלבד, ומאז פברואר 2021, עת נסחרה בשווי שיא של 363 מיליון שקל (שגם אותו קשה היה להסביר), צללה מניית עדיקה בכ-90%.


הונפקה לפי שווי של 150 מיליון שקל

עדיקה, שנוסדה בינואר 2012 על ידי דדי שוורצברג ושותפתו עדי רונן, נולדה כעסק צעיר, תוסס וצומח, שהקדים את כל המתחרות המקומיות ואת חברות האופנה המסורתיות המנומנמות. החברה הוקמה כאתר אונליין העוסק בעיצוב ובשיווק פרטי אופנה, ובהם מוצרי הלבשה, הנעלה ואופנת בית תחת המותג Adika, וכן בשיווק ובהפצה של מוצרים משלימים של מותגים בינלאומיים, ובהם אדידס, ריבוק, Vans ועוד. בשנים אלה הפכה עדיקה גם לרשת של חנויות פיזיות, עם תוכניות וחלומות לכבוש לעצמה נתחי שוק גם מחוץ לישראל.

בתחילת 2015 נרכשה השליטה בחברה בידי חברת האופנה הוותיקה גולף (מקבוצת כלל תעשיות של לן בלווטניק) לפי שווי חברה של כ-40 מיליון שקל. שלוש שנים מאוחר יותר היא הונפקה כהבטחה גדולה בבורסה בת"א לפי שווי של כ-150 מיליון שקל, כאשר לצד הגיוס לחברה מכרו גולף והמנכ"ל שוורצברג מניות בכ-23 מיליון שקל. מתשקיף ההנפקה עלה כי קהל לקוחות החברה מורכב מנשים, בעיקר בין הגילים 18-25.

בשנים הבאות התקשתה כאמר עדיקה לקיים את ההבטחות שנלוו להנפקתה, והסבה עוגמת נפש למשקיעים, בין היתר על רקע השקעות שנדרשו לביסוס פעילותה והמומנטום השלילי שממנו סבל ענף האופנה, שהחריף במיוחד נוכח הפניקה שנלוותה לתחילת ימי הקורונה.

על הרקע הזה הגיעו היחסים המתוחים בין המייסד שוורצברג והנהלת בעלת השליטה גולף לכדי סכסוך מר שהוביל לעזיבתו של הראשון בשלהי שנת 2020 - כשבמוקד המחלוקת עמדו בין היתר ההשקעות שנדרשו ליישום תוכנית ההתרחבות של עדיקה בארה"ב.

דווקא לאחר עזיבתו של שוורצברג חוותה עדיקה תקופה קצרה של חסד. הכנסותיה של החברה בסיכום שנת הקורונה, 2020, הסתכמו בכ-193 מיליון שקל, עלייה של כ-40% ביחס לשנה הקודמת. בשורה התחתונה הצליחה החברה לרשום רווח נקי של 4.4 מיליון שקל.

אולם המגמה העסקית התהפכה בצורה משמעותית בשנת 2021. ההכנסות אומנם ירדו בשיעור מתון בלבד של 7% ל-179 מיליון שקל, אך שיעור הרווח הגולמי התרסק. מ-51% ב-2020 ל-35% בשנה שלאחריה. עליות חדות בהוצאות המכירה והשיווק שהציגה החברה הובילו אותה לרישום של הפסד תפעולי בסך של 56 מיליון שקל. בשורה התחתונה הסתכם ההפסד השנתי שלה ב-55 מיליון שקל.

ברבעון הראשון של 2022 נמשכה ההרעה בעסקי החברה. ההכנסות נחתכו ביחס לרבעון המקביל ב-40%, ובשורה התחתונה נרשם עוד הפסד צורב של 11.9 מיליון שקל, דומה להפסד שרשמה ברבעון המקביל אשתקד.

בין הסיבות לכישלון העסקי הצורב של עדיקה, היה החלום "לכבוש את אמריקה" - ופעילות זו סיימה את הרבעון הראשון של 2022 עם מכירות של 8.3 מיליון שקל בלבד, ירידה של 65% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, והפסד תפעולי של 3.6 מיליון שקל.

עדיקה מציינת, כי היא "מיישמת תוכנית פעולה לשיפור הרווחיות הגולמית והתפעולית, בדגש על חיסכון בהוצאות וישום תהליכי התייעלות בשווקים שבהם היא פועלת". במסגרת זו החליטה החברה "לצמצם באופן ניכר את פעילותה במגזר הבינלאומי, וזאת כדי לצמצם את הפסדיה במגזר זה, ולהתמקד במגזר הפעילות בישראל, תוך חיזוק הפעילות של החברה בחנויות הפיזיות".

נוסף על כך, לחברה נוצרו עודפי מלאי מתקופות קודמות, אשר חייבו אותה למכור את מוצריה במחירים נמוכים מהרגיל, וגרמו הן לפגיעה ברווחיות הגולמית והן להוצאות לוגיסטיות עודפות. "כמו כן, כחלק מהמגמה העולמית של עליית מחירי השילוח ועליות מחירי חומרי הגלם, עלויות הלוגיסטיקה והשילוח של מוצרי החברה האמירו בשנת 2021 ופגעו במודל הכלכלי של החברה וברווחיותה".

נועם מלניק, מנכ"ל עדיקה, מסר כי המיזוג לגולף "יסייע לעדיקה לחזק את המעמד העסקי והפיננסי של פעילותה, תוך כדי אופטימיזציה של תהליכים מסחרים ושיתופי פעולה עסקיים, וכן יביא להפחתת עלויות שוטפות בצורה מהותית, תוך שמירה על ערכי המותג ובידולו.

"עם כניסתי לתפקיד לפני כחודשיים ביצענו מספר פעולות כדי לחזק את חוסנה הפיננסי, תוך שיפור ניהול תזרים המזומנים השוטף של החברה, אולם לאחר בחינה מעמיקה הגענו לכלל מסקנה כי גם כאשר מאמצינו אלו יישאו פירות - מיזוג הוא המהלך הנכון לעדיקה".

עוד כתבות

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף / צילום: Shutterstock

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף

האם לשניות הראשונות בראיון העבודה יש השפעה מכרעת על התוצאה? לא בהכרח - התנאי הראשון להצלחה הוא הידע והניסיון הדרושים

מטוס אל על / צילום: מיכל רז חיימוביץ

"שיפור בכל הפרמטרים": אל-על מדווחת על ביקושים דומים לאלה שחוותה טרם פרוץ המגפה

חברת התעופה עברה להציג רווח נקי ברבעון השני בזכות הטבת מס גדולה, כאשר גם בנטרולה היא מציגה עלייה בהכנסות ומעבר לרווח גולמי ותפעולי על רקע הסרת הגבלות הקורונה ● עם זאת, הערת עסק חי עדיין מתנוססת בדוחות החברה לנוכח גירעון בהון העצמי של קרוב לחצי מיליארד דולר

יו''ר הליכוד בנימין נתניהו ורעייתו שרה בפריימריז / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

הפנים לשריונים: לאחר המהפכה ברשימת הליכוד, במפלגה מצפים להחלטת נתניהו

הטלפונים לראשי הערים במטרה שיתמכו בעורך ישראל היום לשעבר, הדילים שעיצבו את הצמרת החדשה של המפלגה, והמפלה של השרים לשעבר שלא השכילו לעבוד בכנסת: מאחורי הקלעים של הפריימריז בליכוד ● וגם: כך הפכה העבודה למפלגת נישה חברתית־כלכלית

המרכז לדרכונים זמניים, סמוך לקניון איילון בבני ברק, במאי השנה / צילום: שלומי יוסף

עובדים גויסו ולשכות חדשות נפתחו, אז למה עדיין צריך לחכות חודשים לדרכון חדש?

שרת הפנים איילת שקד הבטיחה בפברואר האחרון לפתור את משבר הדרכונים "בשבועות הקרובים" ● אבל חצי שנה אחר-כך, בדיקת גלובס מעלה כי התורים ללשכות עדיין ארוכים: 6 חודשים בתל אביב וירושלים, 4 חודשים בבאר שבע וכמעט חמישה חודשים בחיפה

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה מעורבת בוול סטריט; אאוטבריין צנחה ב-23%, אופקו ב-7.7%

נעילה מעורבת באירופה ● מדד מחירי היצרן (PPI) בארה"ב רשם ביולי ירידה של 0.5% לעומת צפי לעלייה של 0.2% ● דיסני הכתה את התחזיות: מספר המנויים בסטרימינג עקף את של נטפליקס

דולר. צונח לשפל של 5 חודשים / צילום: Shutterstock

הדולר צונח לשפל של 4 חודשים מול השקל: אלו הסיבות העיקריות

אחרי שנחלש במחצית הראשונה של השנה עד כדי כך שכוחו בבלימת האינפלציה המיובאת נבלם, השקל ממשיך להתחזק מול הדולר האמריקאי בחסות העליות בשווקים מעבר לים

המכשיר של יומן אקסטנשנס / צילום: מצגת החברה

מניית המכשור הרפואי שטסה עשרות אחוזים בבורסה לאור הצעת השקעה

מניית יומן אקסטנשנס נפלה לאחר שהחברה לא עמדה בתחזיות המכירות, וכעת ההשקעה של הקרן הפרטית מסין עשויה להגן עליה מהשתלטות ● הקרן הציעה לרכוש 40% מהחברה תמורת 30 מיליון דולר, כאשר שווי החברה כולה בת"א 45 מיליון שקל בלבד

אודי אדם, יו''ר אימקו הפורש / צילום: דוברות משרד הביטחון

אודי אדם הצטרף לחברה ביטחונית, זה מה שגרם לו לעזוב אחרי שבועיים

שבועיים בלבד לאחר שנכנס לתפקיד חברת הציוד הביטחוני שבשליטת בני משפחת יקיר, התפטר אודי אדם מתפקידו - זמן קצר לאחר מנכ"ל החברה ● אימקו נטלה לאחרונה מסגרת אשראי, לאחר שדיווחה כי "נוצר לה גירעון מהותי בתזרים המזומנים"

בית משפט השלום בחיפה / צילום: פאול אורלייב

עלילות השופטת מעין צור: יזמה ארבעה הליכים משפטיים פרטיים והפסידה בכולם

מקרה כזה לא רואים כל יום: שופטת מכהנת, זו שבסמכותה להכריע בפסקי דין, הפסידה בארבעה הליכים משפטיים תוך מספר חודשים ספורים ● אם זה לא מספיק, השופטת צור ניסתה לכאורה להתחמק מתשלום אגרה, ואף ננזפה ע"י המפקחת על רישום מקרקעין

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

קרב האינפלציה של הפדרל ריזרב רחוק מניצחון

המפתח המרכזי למניעת סחרחרת מחירים ושכר נמצא בשוק התעסוקה, וכאן אין שום דבר שמניח את דעתו של הפדרל ריזרב – לפחות בינתיים ● הבנק המרכזי של ארה"ב יצטרך ככל הנראה לראות סימנים להקלה בשוק התעסוקה לפני שיאט את מבצע העלאות הריבית

3 יזמים מספרים על החיים בצל המשבר / אילוסטרציה: גלובס

"שיחות הפיטורים היו נוראיות, לא יכולתי לזוז": 3 יזמי הייטק מספרים על קשיי המשבר

המשבר בהייטק וגל הפיטורים שבא בעקבותיו מובילים לחוסר ודאות בקרב עובדי הענף ● אלא שגם המנהלים שלהם, שעד לפני חודשים בודדים התרברבו בהכנסות גבוהות ורווחי עתק, נאלצים להתמודד עם השינוי הדרמטי ● שלושה יזמים, שסירבו להיחשף בשמם ובחרו להתראיין באופן אנונימי, מספרים לגלובס כיצד המשבר משפיע על מצבם הנפשי

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

הפד צפוי להמתין לעדויות נוספות להאטה באינפלציה לפני קבלת החלטות

ההקלה בלחצי המחיר בחודש שעבר קרתה לאחר דיווחים על גידול שכר חזק מהצפוי, ובכך מסבכת את תחזית קביעת הריבית של הפד

עירא פלטי, דירקטור כיום ובעבר מנכ''ל סרגון / צילום: אורה בשן

מאבק השליטה בסרגון: חברת הייעוץ ISS תומכת בהדחת שני דירקטורים, אך מתנגדת למועמדי אוויאט לדירקטוריון

לקראת אסיפת בעלי המניות ממליצה ISS להדיח את המנכ"ל לשעבר עירא פלטי ואת יעל לנגר מהדירקטוריון, אך לא את דוד ריפשטיין שגם אותו ביקשה אוויאט להחליף ● קוראת לא לבחור במועמדי אוויאט לדירקטוריון, משום שאין להם ניסיון מתאים בתעשייה

דיסני פלוס / צילום: Shutterstock, Ivan Marc

דיסני עקפה לראשונה את נטפליקס במספר מנויי הסטרימינג בעולם

וולט דיסני פרסמה דוחות חזקים והפתיעה לטובה הן בשורות ההכנסות והרווח והן בתוספת המנויים ● החברה צופה להגיע ל-245 מיליון מנויים בדיסני פלוס עד 2024, לצד הורדת התחזיות על רקע החשש מפני איבוד לקוחות בשוק ההודי ● המניה זינקה בכ-7% במסחר המאוחר

מחקר בתחום הביולוגיה הסינטטית / צילום: Shutterstock

תעשיית הביולוגיה הסינתטית בארץ מנסה להדביק את הפער מול ארה"ב

ביולוגיה סינתטית היא אחד התחומים החמים היום בביוטק, שמבטיח לשנות סדרי עולם ברפואה ובכל תחומי החיים כמעט ● חברת אלאג'ין, שזכתה במכרז רשות החדשנות להקמת מעבדת שירות לסטארט־אפים בתחום, רוצה להיות הצעד הראשון בדרך לתעשייה מקומית ● מה היא יכולה ללמוד מהמודל של חברת גינקגו האמריקאית, שחוותה הייפ וגם חטפה ביקורת חריפה

יואב גלנט בפריימריז של מפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

מקורבי נתניהו בפנים, חברי כנסת ותיקים בחוץ: כך נראית רשימת הליכוד לכנסת

איך כבשו יריב לוין, אמיר אוחנה, אלי כהן, יואב גלנט ודודי אמסלם את צמרת הליכוד והותירו אבק למי שהיו שם עד לפני רגע, כמו ישראל כ"ץ ● מיעוט הנשים במפלגה מתאר במדויק את המאבקים ואף את רשימות החיסול מאחורי הקלעים ● ולאיזה חברי ליכוד השתלמה העבודה הפרלמנטרית הקשה?

אפליקציית עלי אקספרס / צילום: Shutterstock, BigTunaOnline

זמני המשלוח יתקצרו והעלות תפחת: עלי אקספרס פותחת מחסנים בישראל

ענקית הקמעונאות הפעילה בשבועות האחרונים פיילוט שכלל שכירת מחסנים במתחם איירפורט סיטי, כדי לאפשר ללקוחות להזמין מוצרים שנמצאים כבר במחסן בארץ ● כעת החברה מתכננת להגדיל את כמות המוצרים ולהרחיב את הפעילות

אברהם מבורך, מייסד Kiki / צילום: יח''צ

מיזם האירועים ש"תפס" את בעלי מקס סטוק יוצא לגיוס המונים

מיזם KIKI, מעין מרקט פלייס ומתכנן וירטואלי לאירועים, יוצא לקמפיין גיוס המונים באמצעות fundit במטרה להשיג מהציבור 4 מיליון שקל ● וגם: סטודנטים ממכללת תל חי פיתחו אצבעות גבינה טבעוניות לילדים וזכו במקום הראשון בתחרות הבינלאומית לטכנולוגיות מזון IFT ● אירועים ומינויים

האחים מיכאל ודניאל זלקינד, בעלי השליטה בדסק''ש / צילום: ישראל הדרי

הבעלים של סלקום הפיצו מניות של החברה ב-300 מיליון שקל. מה עומד מאחורי המהלך?

לגלובס נודע כי דיסקונט השקעות הפיצה לשוק כ-9% ממניות סלקום בכ-300 מיליון שקל ● הפצת המניות תאפשר לדסק"ש לנהל את מכירת השליטה בחברת התקשורת  ללא לחצים, אחרי שהשיגה מקור תזרימי לתשלומי החוב הקרובים

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

ההסכם עם הפועלים כבר בא לידי ביטוי בדוחות ישראכרט: הכפילה את התשלום לבנקים ברבעון השני

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל רשמה רווח של 32 מיליון שקל ברבעון השני, בעיקר נוכח גידול בהעברת הכספים לבנקים וכן בשל בגין גידול בהפרשה לשומות מע"מ בגין שנים קודמות ● החדשות הטובות מבחינת החברה: נמשך הגידול באשראי ובפעילות הכרטיסים, שהביא לצמיחה של 13% בהכנסות