גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בוגרי מערך המבצעים המיוחדים של צה"ל משיקים מועדון יזמות ועסקים

מועדון היזמות והעסקים של בוגרי מערך המבצעים המיוחדים (מ"מ), מהיחידות המסווגות ביותר בצה"ל, הושק. בין החברים בו: מייסדי חברות הייטק, מנכ"לים ומשקיעים בקרנות הון סיכון ● וגם: עו"ד ארז קמיניץ, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עשוי לחזור בקרוב לתפקיד ציבורי ● אירועים ומינויים

מימין: דקל פרסי, ד''ר שירה ברזיס, חיים זילברשץ, גיא וולטש, ד''ר גיא נבון, נפתלי גיא, גיא ימין, עו''ד רז טפר, סא''ל מיל. זיוה שבתאי / צילום: נוי דקל
מימין: דקל פרסי, ד''ר שירה ברזיס, חיים זילברשץ, גיא וולטש, ד''ר גיא נבון, נפתלי גיא, גיא ימין, עו''ד רז טפר, סא''ל מיל. זיוה שבתאי / צילום: נוי דקל

מערך המבצעים המיוחדים (מ"מ), מהיחידות המסווגות ביותר בצה"ל, משיק לראשונה את מועדון היזמות והעסקים של בוגריו - שביניהם נמנים מייסדי חברות הייטק, מנכ"לים ומשקיעים בקרנות הון סיכון.

המועדון הושק במשרדי פירמת עורכי הדין פישר (FBC & Co.) בתל אביב, המלווה את פעילות העמותה ביחד עם קרן ההון סיכון TPY וזרוע ההשקעות בהייטק של בנק דיסקונט - דיסקונט-טק. במהלך האירוע הוכרז מינויה של סא"ל במיל' זיוה שבתאי למנכ"לית הראשונה של העמותה. שבתאי שירתה כ-20 שנה במערך המבצעים המיוחדים, בתפקידים מובילים ביחידות המערך ובמטה שלו.

בין הבוגרים שהגיעו לאירוע היו שירה ברזיס מנכ"לית ומייסדת רדיפיין, ערן וסטמן שותף בקרן ויולה, אמיר פרשר סגן נשיא בכיר באנבידיה, אבי לאומי מייסד יצרנית המל"טים אירונאוטיקס, אבירם הלוי מנכ"ל פרסונה דיגיטל (שהיה ממפקדי המערך), ד"ר אור עיני מנכ"ל ומייסד משותף של זירובטא, ורד רביב-שוורץ, נשיאה וסמנכ"לית תפעול בגסטי, שי שילר יזם ושותף בקרן ההון סיכון JVP, עופר אליקים מנכ"ל קבוצת DSP ואחרים.

המהלך החל לפני כשנה, כאשר בוגרי היחידה, בשיתוף עם מפקדת המערך ייסדו את 'עמותת המ"מ', על מנת ליזום שיתופי פעולה עסקיים ומקצועיים, ולהוות קהילה חברתית ומקצועית. נפתלי גיא, יו"ר העמותה ומייסד משותף של Seafor, הציג באירוע את המטרות האסטרטגיות, והדגיש את מחויבות העמותה ללוות את הבוגרים בכל הנוגע להשמה, מנטורינג והכשרות.

לדברי חיים זילברשץ, ראש מועדון יזמות ועסקים בעמותה ומייסד משותף של Steps, "אנחנו מאמינים כי אם נשכיל לבנות בחיים האזרחיים פלטפורמה מתאימה, שמחברת את הבוגרים ומאפשרת להם לשתף פעולה באופן שבו פעלו בצבא, נוכל ליצור ערך רב גם להם וגם לחברה הישראלית בכללותה".

במסגרת ההשקה נערך דיון בהשקעות בסטארט-אפים וחברות בימי טלטלה בשווקים. גיא ימין, שותף מנהל בקרן TPY, ציין כי "אין ספק שסטארט-אפים ניצבים בפני עולם שונה בתכלית ממה שהכירו רק לפני חצי שנה. זה נכון לגבי זמינות כסף המשקיעים, הערכות השווי שבהן סיבובים נסגרים וקצב הצמיחה בהכנסות. אבל אלה שהשכילו לפתח תרבות של חשיבה על 'כלכלת יחידה' (כלומר האם הרווח מהלקוח גבוה מעלות הרכישה שלו) יתנו קפיצה משמעותית בתקופה הקרובה ביחס למתחרים, וימצבו את עצמם כמובילי שוק. על אף מה שנהוג לחשוב, יש לא מעט חברות כאלה, גם באקוסיסטם הישראלי".

עו"ד רז טפר, שותף וראש מחלקת הייטק, טכנולוגיה והון סיכון (במשותף) במשרד פישר, שיתף כי להערכת המשרד "מבשילים התנאים לעסקאות מיזוג ורכישה בחברות רבות, חלקן הגדול ציבוריות, כאשר חברות גדולות וקרנות פרייבט אקוויטי ישתמשו בהון שבקופתן". ד"ר גיא נבון, מנהל דיסקונט טק, סיכם כי "למרות הסנטימנט השלילי והתיקון בשווקים, אנחנו מזהים גם חברות איכותיות ויזמים מנוסים, שיודעים להתאים את הפעילות לסביבה המשתנה".

אזור התעשייה

הג'וב החדש של קמיניץ

עו"ד ארז קמיניץ, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עשוי לחזור בקרוב לתפקיד ציבורי, ולהתמנות לראש הוועדה הציבורית לטיפול בסוגיית היטלי ההשבחה בשוק הנדל"ן, כך נודע לגלובס. עו"ד קמיניץ כבר התבשר על הכוונה למנותו לתפקיד, אך ההליך טרם הושלם מסיבות שונות.

ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר

בהחלטת הממשלה בנושא נכתב כי שרת הפנים תקים "ועדה ציבורית בראשות נציג ציבור בעל מומחיות בתחום התכנון והבנייה", שתכלול בין היתר את מנכ"ל משרד הפנים, יו"ר מטה התכנון הלאומי, מנכ"לית מנהל התכנון, מנהל רשות מקרקעי ישראל, נציגי המשרדים השונים, אנשי ציבור ואקדמיה ונציגי השלטון המקומי.

הקמת "הוועדה הציבורית לבחינת מנגנון היטל ההשבחה" נכללה בהחלטת ממשלה מאוגוסט שעבר, לייעול עבודת רשות מקרקעי ישראל והפעילות בתחום המקרקעין. מטרת הוועדה לבחון את מנגנון היטל ההשבחה ולהציע מסקנות אופרטיביות, וזאת "לאור השפעות המנגנון על שוק הנדל"ן ועל מידת הוודאות בקידום פרויקטים בענף, וכן בשל השלכותיו על מצבן הכספי של הרשויות השונות ברחבי המדינה".

על פי גורמים המעורבים במהלך, עו"ד קמיניץ נתן את הסכמתו העקרונית למינוי, ונחשב לשם מועדף מצד כל הנוגעים לדבר. בשיחה עם גלובס אישר קמיניץ כי שוחחו איתו בעניין בעבר, אך ציין כי לפי שעה אינו יודע על התקדמות נוספת. כאמור, בחודשים האחרונים נדחק העניין בשל סוגיות דחופות יותר, וכעת נערך בירור מול משרד המשפטים אם ישנה אפשרות להשלים את המהלך גם בימי ממשלת מעבר.

יובל ניסני

מצנח הזהב

נבו ברנר, 45, מונה לסמנכ"ל הכספים של חברת הטכנולוגיה מטריקס. הוא מחליף את משה אטיאס ששימש בתפקיד ב-20 השנה האחרונות.

ענבל אורן מונתה לתפקיד סמנכ"לית השיווק הגלובלית של טבע נאות. קודם לכן כיהנה כמנהלת התקשורת והקיימות ב-Nespresso ישראל.

דני מילר מונה לסמנכ''ל השיווק של חברת הסייבר Cyberint.

אנני דגני מונתה לדירקטורית הפיתוח העסקי במעבדת החדשנות FinSec של מאסטרקארד ו-Enel X. היא מצטרפת למעבדה אחרי 11 שנים בדלויט ישראל, שם שימשה כראש הפרקטיקה של מענקי מו"פ וחדשנות.

ניר פנחסוב מונה לסמנכ"ל המו"פ של גלאסבוקס, ספקית פתרונות לניתוח חוויית משתמש בערוצים הדיגיטליים. בתפקידו הקודם שימש כסמנכ"ל הנדסה בפלייטיקה.

שלומי חנני מונה לסמנכ"ל הכספים של EdgeConneX GDC ישראל, המפעילה חוות שרתים.

עופר דהרי, 49, מונה למנכ"ל עמותת שק"ל, העוסקת בשילוב קהילתי לאנשים עם מוגבלויות. הוא יחליף בתפקיד את קלרה פלדמן, שתשמש כיו"ר פעילה.

יהודה פרידמן, 40, מונה למנכ"ל "בית הגלגלים", ארגון ארצי לצעירים ובוגרים עם מוגבלות פיזית. בשנים האחרונות ניהל את בית הספר "הירדן" לילדי זרים וחסרי מעמד.

חדשות טובות

מגייסים עובדים בלי מוגבלויות.  מפעל הפסטות PASTA BIGA מקבוצת גרג גייס לשורותיו עובדים בעלי מוגבלויות ולקויות שמיעה, המהווים כמחצית מהמועסקים בו. המהלך נערך בשיתוף עמותת א.ד.נ.מ, המספקת טיפול, דיור, חינוך, תעסוקה ופנאי לאוכלוסיות עם צרכים ייחודיים, והביטוח הלאומי.

בשטראוס מגבירים התנדבות בקיץ. בכל שבוע במהלך חודשי הקיץ, כ-1,500 עובדות ועובדים מקבוצת שטראוס ייצאו להתנדב בקהילות ברחבי הארץ ביחד עם עמותות וארגונים חברתיים. בין הארגונים שעמם פועלת הקבוצה נמנים "רובין פוד", "מצילות המזון", "לקט ישראל" ו"לתת". בנוסף ייערכו שיפוץ ושדרוג מקלטים ומעונות של אוכלוסייה בסיכון בשיתוף עמותת "סושיאלאייז", ופעילות חינוכית עם ילדים ונוער עם צרכים מיוחדים.

עוד כתבות

שוכרים עומדים בתור לראות דירה בתל אביב / צילום: איריס מושקוביץ'

האם שיטת המדידה החדשה של הלמ"ס תשקף את השינויים בשוק השכירות

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שינתה את שיטת חישוב השינויים במדד שכר הדירה החודשי, לאור הפערים הגדולים בין נתוניה לנתונים שמפרסמות חברות פרטיות • אלא שגם בשיטה החדשה יש לא מעט בעיות, וכדי להגיע לאמת, כנראה צריך להשתמש ביותר משיטת מדידה אחת

מגדלי טיילת דוד. השוכרים שילמו שנה מראש / צילום: יהונתן הונינג באדיבות נאות שירן תיווך

ארבע חניות, בריכה וחדר יין: כמה יעלה לשכור דירת יוקרה ומה תקבלו בתמורה

חדר שינה עם ריהוט בשווי של חצי מיליון שקל, רהיטים ביבוא אישי מצרפת תוצרת Roche bobois וחפצי אמנות מיוחדים • דירות היוקרה מושכרות בעשרות אלפי שקלים לחודש ומציעות מעבר למיקום גם סטנדרט אבזור גבוה במיוחד ● פרויקט מיוחד

ענת כהן דייג, מנכ''לית קומפיוג'ן / צילום: רמי זרנגר

לא רק כדי לחסוך בהוצאות: קומפיוג'ן מסיימת את ההסכם עם BMS

חברת הביומד הישראלית תסיים את הסכם הפיתוח המשותף עם בריסטול מיירס, ותנסה להתמקד באינדיקציות העצמאיות ● מניית החברה צללה ביותר מ-90% מאז השיא לפני שנתיים

השר לביטחון פנים עמר בר לב / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

דריכות במערכת הביטחון: חשש ממהומות בערים מעורבות

לקראת ט' באב הודיעו מספר ארגונים יהודים על כוונתם לעלות לרחבת הר הבית ● מנגד, החמאס וארגונים אסלמיים קראו למתפללים מוסלמים לבוא "ולהגן על אל-אקצא" ● המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים כבר מהערב באזור העיר העתיקה וסביב הר הבית

כוחות הביטחון בזירת האירוע / צילום: דוברות המשטרה

רקטה פגעה בסמוך למפעל שטראוס בדרום

מהמשטרה נמסר: "כוחות המשטרה, הפועלים כעת בעיר שדרות, איתרו זירה ובה פגיעת פריט רקטי בסמוך למבנה" ● לפי הדיווח אין נפגעים

עיירת חוף בליגריה, איטליה. מהיעדים הטובים ביותר באירופה לרכישת בית להשקעה / צילום: Shutterstock, elitravo

מברלין ועד טוסקנה: מה קרה למחירים בשוק היוקרה באירופה?

אירופה מציעה שורה של יעדים אטרקטיביים לרכישת נדל"ן פרימיום להשקעה, ובהתאמה השוק רושם ביקושים ועליית מחירים ● ברלין מובילה עם הזינוק במחירים, ובטוסקנה נרשמה עלייה של 30% בפניות ● ובאיזה אזור כדאי לחפש נכס להשקעה?

התפלגות האשראי שניתן לציבור לפי סוג מוסד

הדומיננטיות של הבנקים נחלשת, אך הם עדיין שולטים באשראי הצרכני

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: הבנקים עדיין שולטים באשראי הצרכני, אבל פחות

לובי משרדי ''יעדים נדל''ן''. בעיגול: מוטי אברג'יל / צילום: יוסי כהן, יוטיוב

הבעלים של החברה חשוד בהונאת משקיעים, הנאמן מבקש להחזיר אותה לפעילות

הנאמן הגיש דוח ראשוני לביהמ"ש, לפיו בקופת החברה יש 161 אלף שקל וחוב של 25 מיליון שקל ל-170 מלווים לחברה ● הוא מבקש להמשיך להפעיל את הקורסים בתחום הנדל"ן שמספקת החברה ● מוטי אברג'יל, בעלי החברה, משתף פעולה עם הנאמן, והחקירה ברשות ני"ע נמשכת

5 דברים שצריך לדעת על השווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הבורסה לא פועלת היום ועוד 4 דברים שכדאי לדעת על השווקים

היום אין מסחר בבורסה ● נעילה מעורבת בוול סטריט ביום שישי לאחר דוח התעסוקה החזק ● הפסד כבד לברקשייר האת'וואיי ברבעון השני ● והאם הפד צפוי להמשיך במדיניות העלאת ריבית אגרסיבית?

נפילת טיל באזור אשקלון, יום שבת / צילום: דוברות המשטרה

עלות הקמת ממ"ד ממוצע היא 140 אלף שקל, וזו ההשפעה שלו על ערך הדירה

מבקר המדינה התריע כבר לפני שנתיים כי 231,650 איש ברדיוס 40 ק"מ מרצועת עזה חיים ללא אמצעי המיגון הנדרשים ● עלות ממ"ד היא כ־140 אלף שקל, אך בנייתו יכולה לתרום להעלאת ערך הדירה ● וגם להתחדשות העירונית יש כאן תפקיד חשוב

האוצר מנסה לשכנע שהעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמליים ופלאג־אין  הכרחית לשמירה על הכנסות המדינה / צילום: Shutterstock

בעולם מסבסדים את המכוניות החשמליות, בישראל מעלים את המיסוי

לקוחות רבים שהזמינו רכב חשמלי יגלו בינואר כי הם נדרשים להוסיף עוד אלפי שקלים למחיר ששילמו ● באוצר הציגו את המהלך להעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמלי ופלאג־אין כחיוני לשמירה על הכנסות המדינה, אלא שבחציון האחרון ההכנסות ממסי רכב רק זינקו

בניין היוקרה Murano at Portofino במיאמי ביץ' / צילום: Shutterstock

שנה לאחר קריסת הבניין במיאמי: מחירי הדירות באזור בירידה

הירידה במחירים משקפת את חששותיהם של הקונים בנוגע לבטיחות וצפי להוצאות של מאות אלפי דולרים על תיקונים

התחדשות עירונית  ברחוב בצלאל 9 תל אביב / הדמיה: AA STUDIO

התחדשות עירונית בת"א: "הבניין התחיל להתפורר. העירייה המליצה לחזק אבל לא חייבה אותנו"

הבניין ברחוב בצלאל 9 בתל אביב נהרס לאחרונה ● לשמונה הדירות שהיו בבניין יתווספו עוד 15 דירות בתמהיל משתנה ● דירות בשטח 108 מ"ר נמכרות בכ-7.8 מיליון שקל

נפרדים מההייטק הסיני. צילום: AP / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

למה המשקיעים הסינים נעלמו מההייטק הישראלי?

לפני עשור היו המשקיעים והתאגידים הסיניים "הדבר הבא" בהייטק הישראלי, עם עשרות משלחות מבקרים מדי שנה שהניבו השקעות רבות ● לחץ אמריקאי, יריבות הולכת וגוברת בין מזרח ומערב, אכזבה הדדית וגם שינויים כלכלים ופוליטיים בסין עצמה עצרו את שיתוף-הפעולה ● גלובס מתחקה אחר עלייתם וירידתם של הסינים מבמת ההשקעות בהייטק הישראלי

יירוטים של כיפת ברזל, מוקדם יותר היום / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

בכיר בג'יהאד האיסלמי: הפסקת האש תיכנס לתוקפף בשעה 23:30

בחמאס מאיימים: "ההתנגדות מאוחדת במערכה זו, על כל פלגיה, ולא נוכל להסכים עם המשך המצב בעזה כפי שהוא" ● מקור ישראלי בכיר מאשר: הפסקת האש עם הג'יהאד מתקרבת ● פיקוד העורף מנחה את תושבי עוטף עזה להיכנס למרחב המוגן עד להודעה חדשה ולא להמתין לצבע אדום

מסכי הטלוויזיה הסינית ביום חמישי. מראים את ניסויי הטילים של סין בעקבות ביקור פלוסי בטייוואן / צילום: Associated Press

מלחמת סין בטייוואן: שנת 1938 דופקת בדלת

סין חושבת שהיא הגיעה, או עומדת להגיע, לשוויון צבאי עם ארה״ב וגם שטייוואן רוצה לברוח ממנה ● התנהגותה בשבוע האחרון היא יותר מהוצאת קיטור ונראה שהיא מוכנה לקחת סיכונים שלא עלו עד כה על הדעת ● מנבכי ההיסטוריה חוזרים ובוקעים הקולות של שנות ה־30 של המאה הקודמת

חסימת צמתים בעוטף עזה, יום שישי האחרון / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מבצע עלות השחר: אילו עסקים זכאים לפיצויים?

עדיין לא ברור האם יינתן סיוע לכל העסקים שעלולים להיפגע כלכלית מתרחיש של התמשכות מבצע עלות השחר ● מה כולל הפיצוי ואיך מבקשים אותו? גלובס עושה סדר

מטה אמזון בקליפורניה / צילום: Shutterstock, Tada Images

היזם הישראלי הסודי של אמזון ומתי הרכב של אפל יצא לשוק?

נאפע בשארה מתרשיחא, סגן נשיא אמזון AWS ומהנדס בכיר, נחשף בכנס של החברה כמוח מאחורי כל סדרות השבבים של ענקית הענן • וגם: מתי מתכננת אפל לחשוף את הרכב החדשני שהיא מפתחת תחת מעטה סודיות ● השבוע שהיה בהייטק ומדע

irobot / צילום: Shutterstock

רכישת iRobot מספקת לאמזון מפה של איך הבית שלכם נראה

כבר ב-2017 התפאר מנכ"ל iRobot כי שואב האבק הרובוטי של החברה רומבה יכול לייצר מפה עשירה של הבתים בהם הוא פועל ● מפה כזאת תקדם את חזון הבית החכם של אמזון וגם תסייע לקמעונאית הענק לשפר את המלצותיה ללקוחות

חבל שחיפה לא מתנהלת כמו קבוצת כדורגל / צילום: Shutterstock, Altosvic

הפער בין חיפה השוקעת למכבי חיפה הנוסקת לא סביר

למרות החופים, ההרים ואפילו התחבורה הציבורית בשבת, חיפה סובלת מהגירה שלילית שנה אחרי שנה ● קברניטי העיר אפילו לא עושים מאמץ ללכוד את אוהדי מכבי חיפה - רבים מהם חיפאים "גולים", כדי לשכנע אותם להשתקע בה מחדש ● וגם: פייסבוק מזכירה למשקיעים כי אין חסינות בבורסות ● כוכבי השבוע