גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כך צפויה להיראות היממה האחרונה של הכנסת ה-24

החוק לפיזור הכנסת יעלה עד חצות להצבעה במליאה בקריאה שנייה ושלישית, ולאחר אישורו ימונה יאיר לפיד לראש ממשלת ישראל ● עד אז, חברי הכנסת נמצאים במרתון לחקיקת חוקים כמו חוק המכר, פיצוי לאומיקרון, חלופת שקד לתמ"א 38 ואחרים ● חוק המטרו וחוק הכניסה לישראל עדיין נמצאים תחת סימן שאלה

רה''מ בנט ורה''מ החליפי לפיד / צילום: יוסי זמיר
רה''מ בנט ורה''מ החליפי לפיד / צילום: יוסי זמיר

בכפוף להתפתחויות הפוליטיות, הכנסת ה-24 תצביע הערב (ד') על התפזרותה בדרך למערכת בחירות חדשה. כפי שנקבע בהסכמות בין הקואליציה לאופוזיציה, החוק לפיזור הכנסת יעלה להצבעה במליאה בקריאה שנייה ושלישית עד לחצות, ולאחר אישור החוק יהיה יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, לראש ממשלת ישראל. התפקיד יעבור ללא צורך בהשבעה של לפיד, שכן הוא נשבע לתפקיד עם השבעת הממשלה. ראש הממשלה היוצא, יו"ר ימינה נפתלי בנט, יחזיק בתיק ההתיישבות ויטפל בנושא האיראני, בעוד לפיד ימשיך לכהן בתפקידו כשר החוץ בנוסף.

אמש ננעלה המליאה בערב לאחר סיום מרתון של חקיקת חוקים בקריאה ראשונה. היום ב-11 בבוקר יימשך המרתון, כאשר הכנסת תצביע גם על חוקים בקריאה שנייה ושלישית כמו חוק המכר, פיצוי לאומיקרון, חלופת שקד לתמ"א 38 ואחרים. אלא שעדיין מאחורי הקלעים נמשכות השיחות בין הקואליציה לאופוזיציה בניסיון להעביר שני חוקים נוספים: המטרו וחוק הכניסה לישראל.

מרתון החקיקה מוציא מהבוץ חוקים רבים שנתקעו על שולחן הכנסת, חלקם עוד מאז מושב החורף, בשל השיתוק הקואליציוני והיעדר הרוב שנולד עוד לפני החזרה מהפגרה בעקבות פרישתה של יו""ר הקואליציה לשעבר עידית סילמן. מי שמנהל את המו"מ הקשוח הוא ח"כ קיש מהליכוד, שהותיר במהלך יום שני לא מעט פעמים את ח"כ טופורובסקי המום כאשר נסוג מהסכמות פעם אחר פעם בתמורה לדרישות נוספות שהציב על השולחן. באופן פרדוקסלי, דווקא היציאה לבחירות מאפשרת כעת לקואליציה לחוקק חוקים אחרונים שהיא לא הצליחה להשיג במהלך כהונתה, אך שוב היא תלויה באופוזיציה שלא ששה לאפשר להם את ההישגים, או מוכנה לעשות זאת רק בתמורה להישגים משלהם.

חלופת שקד לתמ"א 38

אחרי שהחוק נתקע על שולחן הכנסת ביום האחרון של מושב החורף בתמורה לקידום חוק האזרחות, שרת הפנים איילת שקד ניסתה לדחוף אותו בשבועות האחרונים ללא הצלחה. הרשימה המשותפת, שסייעה למלאכת החקיקה של הקואליציה, סירבה לתמוך בחוק של שקד וכך פעם אחר פעם הוא נמשך ברגע האחרון מסדר היום. השעות שבין יום שלישי לרביעי יהיו קריטיות לחוק, שהיה לאחד מההבטחות הראשונות של שקד בתפקידה.

לאחר שלא הצליחה להעביר אותו במושב הקודם, התכנסה הוועדה הארצית לתכנון ובנייה וייצרה המשכיות ויציבות לשוק כאשר האריכה את השימוש בתמ"א 38 בשנה נוספת. החוק נדרש רק להצבעה האחרונה בקריאה שנייה ושלישית, ואם אכן יעבור הקבלנים יוכלו להשתמש באחת מהחלופות האפשריות עד לפקיעת התמ"א המקורית.

חוק המכר

במסגרת ההסכמות המוקדמות בין הקואליציה לאופוזיציה נכלל גם חוק המכר של שר השיכון זאב אלקין והצעת החוק הפרטית של ח"כ בצלאל סמוטריץ', שנועדה להקל במעט את מחירי הדיור. את החוק יזם תחילה סמוטריץ', ובהמשך לאחר עבודה שנעשתה במשרד השיכון עבר בקריאה ראשונה גם החוק הממשלתי שנועד לנתק את מדד תשומות הבנייה ממחיר הדירה הסופי ולהצמידו לרכיב הבנייה בלבד.

כמו כן, מציע החוק לקבוע כי הצמדת התשלומים תהא רק עד למועד התשלום, בהתאם למצוין בחוזה וסעיפים נוספים שיקלו עם הרוכשים. בשל העובדה שמדובר ליוזמה משותפת חוצת קואליציה-אופוזיציה החוק הזה לא היה במחלוקת וקל יותר היה להעביר אותו בהסכמות.

חוק פיצויים לבעלי עסקים באומיקרון

במשרד האוצר קידמו את הפיצויים לעסקים בעקבות גל האומיקרון בעצלתיים בשל העובדה ששר האוצר המתין לנתונים על היקף הפגיעה ולאחר מכן בשל אילוצים פוליטיים. ועדת הכספים החלה לדון בחוק רק ב-11 במאי, והוא היה מוכן להצבעה באמצע חודש יוני ולא עבר בשל היעדר רוב לקואליציה. כעת, רגע לפני פיזור הכנסת ובשל דרישת בעלי העסקים יעבור החוק בקריאה שנייה ושלישית ללא התיקונים שדרשו חברי האופוזיציה לכתחילה בין היתר עבור פיצוי על ירידה במחזור העסקים בחודש דצמבר שלא נכלל בחוק.

חוק מימון מפלגות

כפי שקרה במערכות הבחירות האחרונות והתכופות, המפלגות לא הצליחו לכסות את חובותיהן ולכן לאחר חוק פיזור הכנסת יעבור גם תיקון לחוק מימון מפלגות. הפעם דורשות המפלגות בהובלת הליכוד, שנמצאת בחובות כבדים לכנסת, להגדיל את יחידת המימון וכן את פריסת תשלומי ההחזר. על פי הצעת החוק שנידונה אתמול בוועדת הכנסת, מבקשות המפלגות להגדיל את יחידת המימון מ-1.38 ל-1.66 וכן להגדיל את פריסת הההחזר מ-36 חודשים ל-52 חודשים.

בדיון שהתקיים בוועדה מתח חשב הכנסת חיים אבידור ביקורת על הדרישה העולה למימון לקראת בחירות. "היום יש 20 מיליון חובות אבודים לכנסת בשל שלוש מפלגות שלא הצליחו לעבור את אחוז החסימה והסיכון הולך וגדל. נדרש תהליך גמילה וחייבים להיכנס לרוטינה של הורדת כמות התשלומים ולא להשאיר אותם על 52".

גם יו"ר הוועדה הציבורית לעניין מימון מפלגות, השופטת אילה פורקצ'ה, מתחה ביקורת על הבהילות שבאישור החוק ואמרה על ההחלטה להוסיף 35 מיליון שקל ליחידות המימון: "יש כאן תופעה שהכנסת עצמה לא מכבדת חוק שהיא עצמה חוקקה. מכיוון שכשהיא חוקקה הקמה של ועדה ציבורית היא צריכה לתת לה לעבוד וברגע שהיא עוקפת אותה היא מפרה חוק שחוקקה".

ח"כ דוד ביטן, שמוביל את הנושא מטעם הליכוד, אמר: "אנחנו בלופ של בחירות כולל הבחירות המוניציפליות. המדינה לא מתירה למפלגה לקבל תרומות, ומצד שני יחידות המימון הקיימות לא מספיקות, ולכן במצב הזה אין לנו ברירה אלא לממן את הבחירות דרך המדינה ולמחזר את ההלוואות. אם החוק יישאר כמו שהוא, אף ספק לא יסכים לעבוד איתנו. היו בחירות שאישרנו תוספת מימון למפלגות העבודה ומרצ, זה לא עניין פוליטי. כיום מצב הליכוד קשה ויש חובות. צריך להתחשב בכל זה כשמדברים על יחידות המימון". ביטן גם מתח ביקורת על המפלגות שמסרבות לכאורה להעלאת יחידת המימון ואמר: "כולם בוכים ולוקחים".

עוד כתבות

מכירת כרטיסי לוטו בקליפורניה, בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Godofredo A. Vásquez

מה אפשר ללמוד מהגרלת המיליארדרים בארה"ב על הכלכלה האמריקאית?

בהגרלת הלוטו האחרונה בארה"ב זכה אדם אחד ב-1.3 מיליארד דולר ● האם ניתן להתייחס לעלייה במכירת כרטיסי לוטו כאינדיקטור בכלכלה?

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

וויקס ומאנדיי יציגו הפסדים, דיסני בונה על הסטרימינג: 5 דוחות שכדאי לשים לב אליהם השבוע בוול סטריט

מבול הדוחות בוול סטריט נמשך, והשבוע יצטרפו גם חברות ישראליות בולטות כאשר תחזיות האנליסטים הן להפסדים נוספים ● איך התרסקות שוק הקריפטו תשפיע על הכנסות בורסת הקריפטו קוינבייס, והאם יצרנית הרכב החשמלי ריביאן סוף סוף תדווח על מכירות משמעותיות?

אולם קבלת הפנים בנתב''ג / צילום: יוסי זמיר

התיירים בינתיים לא נרתעים: ביטולי החופשות בשלב זה בשוליים

בשלב זה מבצע "עלות השחר" לא פוגע בתיירות לישראל: מסלולי הנחיתה אומנם שונו כדי שמטוסים יגיעו לשדה התעופה מכיוון צפון, אך מעבר לכך ברשות שדות התעופה מדגישים כי התנועה האווירית לישראל וממנה נמשכת כסדרה ● גם המלונות לא מדווחים על ביטולים משמעותיים עד כה

שוכרים עומדים בתור לראות דירה בתל אביב / צילום: איריס מושקוביץ'

האם שיטת המדידה החדשה של הלמ"ס תשקף את השינויים בשוק השכירות

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שינתה את שיטת חישוב השינויים במדד שכר הדירה החודשי, לאור הפערים הגדולים בין נתוניה לנתונים שמפרסמות חברות פרטיות • אלא שגם בשיטה החדשה יש לא מעט בעיות, וכדי להגיע לאמת, כנראה צריך להשתמש ביותר משיטת מדידה אחת

 

דירת גן עם חצר ענקית בהרצליה הייתה חצי שנה על המדף. בכמה היא נמכרה?

אחרי חצי שנת שיווק, דירת גן עם שישה חדרים בהרצליה נמכרה ב-4.5 מיליון שקל ● ועוד עסקאות מהשבוע האחרון

התפלגות האשראי שניתן לציבור לפי סוג מוסד

הדומיננטיות של הבנקים נחלשת, אך הם עדיין שולטים באשראי הצרכני

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: הבנקים עדיין שולטים באשראי הצרכני, אבל פחות

סיכום שווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האם ישראל בדרך למיתון - ועוד 9 כתבות שכדאי לכם לקרוא על הטלטלה בשווקים

מה עשו קרנות הנאמנות ביולי? ● הסבר על הפסיכולוגיה שמאחורי השוק הדובי בוול סטריט ● איך תשפיע עונת הדוחות על העלאות הריבית של פדרל ריזרב? ● החברות הישראליות בחו"ל שהפכו ליעד אטרקטיבי להשתלטות עוינת - ועוד סיפורים בולטים מהשבוע האחרון על המתרחש בשווקים

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

מדדי אג'יו לתיקי השקעות ביולי: תיקון זמני בחסות המיתון

לאחר ירידות משמעותיות בשוקי האג"ח והמניות מתחילת השנה, המשקיעים עומדים דרוכים על קו הזינוק במטרה לעלות על הגל, בתקווה שיבוא ● ההסבר התומך בכך הוא שהמיתון המסתמן בעולם יעצור את העלאת הריבית ויוביל אף לירידתה ● האומנם?

עיירת חוף בליגריה, איטליה. מהיעדים הטובים ביותר באירופה לרכישת בית להשקעה / צילום: Shutterstock, elitravo

מברלין ועד טוסקנה: מה קרה למחירים בשוק היוקרה באירופה?

אירופה מציעה שורה של יעדים אטרקטיביים לרכישת נדל"ן פרימיום להשקעה, ובהתאמה השוק רושם ביקושים ועליית מחירים ● ברלין מובילה עם הזינוק במחירים, ובטוסקנה נרשמה עלייה של 30% בפניות ● ובאיזה אזור כדאי לחפש נכס להשקעה?

הרמטכ''ל אביב כוכבי, ראש הממשלה יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ בפיקוד דרום ובעוטף עזה

המערכה הכלכלית של צה"ל מול משרד האוצר

העלות של מבצע צבאי מתחלקת להוצאות צבאיות מצד אחד ופגיעה במשק מהצד השני ●  חלק מהתקציב ימומן מתקציב משרד הביטחון, וחלק יצריך תוספת תקציבית מקופת המדינה ● כמה עלו מערכות קודמות ומה ההערכה לגבי "עלות השחר"?

מנכ''לים מקשיחים עמדות בזמן שהכלכלה מראה סימני התקררות / אילוסטרציה: Shutterstock, fizkes

מנכ"לים זונחים את הגישה החברמנית עם הופעת סימנים להתקררות הכלכלה

כשהתחזיות מתקדרות, מנהלי חברות מחזירים דרישות ברורות, בדיקה של רמת הביצועים ומקצצים בפינוקים כמו ספלים וחולצות

תא''ל רן כוכב / צילום: אפרים לפיד נציג דו''צ

המלחמה על הנרטיב: מערך ההסברה הלאומי תפס את הבמה

חומרים ויזואליים מסייעים לספק הוכחות ● ראש מערך ההסברה ליאור חייט על הפרסום הפלסטיני שהאשים את ישראל בהרג ילדים בג'באליה: "בנינו תוכנית תקשורתית לפירוק המוקש הזה"

עודד קבקוב / צילום: איל יצהר

הצעיר שעד גיל 23 הספיק לקנות שתי דירות בדימונה: "מאמין שהמחירים עוד יעלו"

קורס ללימודי ייעוץ משכנתאות פתח לעודד קבקוב את הראש והוביל אותו לרכוש עד גיל 23 שתי דירות בדימונה • חמוש בידע ובביטחון שצבר מהעסקה הראשונה, הוא המשיך לרכישת דירת שתי חדרים שלדבריו מאוד מבוקשות בעיר ● האזינו

נפילת טיל באזור אשקלון, יום שבת / צילום: דוברות המשטרה

עלות הקמת ממ"ד ממוצע היא 140 אלף שקל, וזו ההשפעה שלו על ערך הדירה

מבקר המדינה התריע כבר לפני שנתיים כי 231,650 איש ברדיוס 40 ק"מ מרצועת עזה חיים ללא אמצעי המיגון הנדרשים ● עלות ממ"ד היא כ־140 אלף שקל, אך בנייתו יכולה לתרום להעלאת ערך הדירה ● וגם להתחדשות העירונית יש כאן תפקיד חשוב

חבל שחיפה לא מתנהלת כמו קבוצת כדורגל / צילום: Shutterstock, Altosvic

הפער בין חיפה השוקעת למכבי חיפה הנוסקת לא סביר

למרות החופים, ההרים ואפילו התחבורה הציבורית בשבת, חיפה סובלת מהגירה שלילית שנה אחרי שנה ● קברניטי העיר אפילו לא עושים מאמץ ללכוד את אוהדי מכבי חיפה - רבים מהם חיפאים "גולים", כדי לשכנע אותם להשתקע בה מחדש ● וגם: פייסבוק מזכירה למשקיעים כי אין חסינות בבורסות ● כוכבי השבוע 

אלפרד אקירוב / צילום: בן יוסטר

אלרוב לכלל ביטוח: הציגו פרוטוקולים וחוות-דעת בלתי תלויה לאישור רכישת מקס

פחות משבוע לתום הארכה שניתנה לכלל ביטוח להשלים את רכישת חברת כרטיסי האשראי, בעלת המניות הגדולה בחברה פנתה ליו"ר הדירקטוריון חיים סאמט ● "אין חולק כי עסקת מקס היא עסקה חריגה וגורלית, בין אם תתברר כעסקה מצוינת ובין אם תתברר כעסקה כושלת אשר, חלילה, תביאה לפי התהום", כתבו באלרוב

מטה אמזון בקליפורניה / צילום: Shutterstock, Tada Images

היזם הישראלי הסודי של אמזון ומתי הרכב של אפל יצא לשוק?

נאפע בשארה מתרשיחא, סגן נשיא אמזון AWS ומהנדס בכיר, נחשף בכנס של החברה כמוח מאחורי כל סדרות השבבים של ענקית הענן • וגם: מתי מתכננת אפל לחשוף את הרכב החדשני שהיא מפתחת תחת מעטה סודיות ● השבוע שהיה בהייטק ומדע

אילון מאסק, האיש העשיר ביותר בעולם / צילום: Associated Press, Jeff Chiu

שלושה חדרים ב-45 אלף דולר בלבד: הבית החדש של אילון מאסק

מאסק, שהונו נאמד בכ־270 מיליארד דולר, רכש את הבית בשל מיקומו – מרחק הליכה ממתקן שיגור של SpaceX ● המיליארדר סיפר בפודקאסט כי הבית כלל במקור שני חדרי שינה, אך הוא המיר את החניה לחדר נוסף וכיום יש בו שלושה חדרים: "זה בית קטן מאוד"

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

ארה"ב: דוח התעסוקה מותיר את מדיניות העלאת הריבית של הפד בנתיב האגרסיבי

דוח התעסוקה האמריקאי לחודש יולי היה חזק, בניגוד לציפיות להאטה בכלכלה ● העסקה נרחבת וגידול בשכר העובדים בארה"ב מקשים על הבנק המרכזי להוריד את קצב העלאות הריבית בספטמבר הקרוב

לובי משרדי ''יעדים נדל''ן''. בעיגול: מוטי אברג'יל / צילום: יוסי כהן, יוטיוב

הבעלים של החברה חשוד בהונאת משקיעים, הנאמן מבקש להחזיר אותה לפעילות

הנאמן הגיש דוח ראשוני לביהמ"ש, לפיו בקופת החברה יש 161 אלף שקל וחוב של 25 מיליון שקל ל-170 מלווים לחברה ● הוא מבקש להמשיך להפעיל את הקורסים בתחום הנדל"ן שמספקת החברה ● מוטי אברג'יל, בעלי החברה, משתף פעולה עם הנאמן, והחקירה ברשות ני"ע נמשכת