גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שופטים מקומיים נמצאים באור הזרקורים לאחר ביטול פס"ד רו נגד ווייד

שופטת בטקסס מטילה צו הקפאה זמני על איסור הפלות שנחקק לפני מאה שנה, בלואיזיאנה ויוטה ננקטים צעדים משפטיים דומים

הפגנה נגד ביטול הזכות להפיל בבית משפט במיסיסיפי / צילום: Associated Press, Rogelio V. Solis
הפגנה נגד ביטול הזכות להפיל בבית משפט במיסיסיפי / צילום: Associated Press, Rogelio V. Solis

כמה ימים לאחר שבית המשפט העליון בארה"ב ביטל את התקדים המשפטי רו נגד ווייד, הזרקור המשפטי מופנה לבתי המשפט של המדינות בארה"ב, שם השופטים נמצאים בקו החזית של ההחלטה על עתיד ההפלות.

ההתפתחויות האחרונות קרו ביום שלישי כששופט ביוסטון חסם אכיפה של חוק טקסני בן מאה שנה שאוסר על הפלות. שופטים ביוטה ולואיזיאנה ביום שישי גם הם הקפיאו לעת עתה את האיסורים נגד הפלות במדינות אלה. בוויסקונסין, התובע הכללי ג'וש קול, דמוקרט, הגיש תביעה ביום שלישי שמציבה אתגר לחוק של המדינה משנת 1849 האוסר על הפלות.

מספר המאבקים המשפטיים ברמת המדינה באיחוד האמריקאי צפוי להמשיך לגדול. בזמן שבית המשפט העליון הסיר הגנות כפי שפורשו לפי חוקת ארה"ב לזכותה של אישה לבחור לעבור הפלה, למדינות השונות חוקות משלהן וכן חוקי מדינות המפרשים את הנושא.

"רוב האנשים חושבים שהחוקה האמריקאית היא המילה האחרונה על זכויות הפרט שלנו אבל זה לא ככה", אמרה סטפאני לינדקוויסט, מרצה למשפטים ומדעי המדינה באוניברסיטת אריזונה סטייט. "תובעים התומכים בזכות להפלות צופים כעת אל חוקות המדינות כמקור לזכויות פרט, כולל הזכות לעשות הפלה".

אי ודאות, איסורים חדשים וצווי עיכוב

מאז הפסיקה של בית המשפט העליון ביום שישי, לא ניתן לבצע הפלות במידה רבה בתריסר מדינות, בין אם בגלל איסורים חדשים או בגלל אי הבהירות המשפטית. עוד כחצי תריסר מדינות בערך עלולות לאסור או להגביל ביצוע הפלות בימים ובשבועות הקרובים.

צו בית המשפט בטקסס הוגש בתגובה לתביעה שהגישו ביום שתי מרפאות המספקות שירותי הפלות. יש בטקסס שלוש מערכות של איסורים על הפלות הפועלות כרגע, וספקים אומרים שאי הוודאות לגבי איזה מהכללים תקפים, הכריחה אותם להפסיק לבצע את ההליך.

השופטת כריסטין ווימס הוציאה צו עיכוב זמני המונע אכיפה של החוק האוסר על ספקי הפלות לפעול, עד 12 ביולי, אז יהיה לה שימוע נוסף בנושא. האיסור נחקק בטקסס לפני פסיקת רו נגד ווייד ב־1973. השופטת מצאה שנגד האיסור שנחקק לפני הפסיקה ההיסטורית הוגשו עתירות ו"לא ניתן לאכוף אותו באופן ההולם את ההליך המשפטי התקין המובטח בחוקה של טקסס".

שלא כמו במערכת המשפט הפדרלית, שם השופטים ממונים, במדינות רבות יש בחירות לבחירת לפחות חלק מהשופטים. ווימס, דמוקרטית, רצה לבחירה מחדש השנה על המושב שלה במחוז הריס.

לעזור לכמה שיותר נשים, מהר ככל האפשר

אפילו בלי האיסור, החוק החדש בטקסס האוסר על כמעט כל ההפלות לאחר שישה שבועות היריון, נותר על כנו. החוק נכנס לתוקף בספטמבר. בשנה האחרונה הוגשו נגדו עתירות רבות. בחוק נקבעה אסטרטגיית אכיפה חדשה המאפשרת לציבור להגיש תביעות ולדרוש פיצוי נגד מרפאות המבצעות הפלות וכל מי שעוזר להן.

לאחר הצו מיום שלישי, מרפאת ההפלות Whole Woman’s health החלה ליצור קשר עם לקוחות ברשימות המתנה על מנת לקבוע פגישות להפלות בשבועות המוקדמים של ההיריון, וכן עם צוות העובדות בבקשה שיחזרו למרפאות.

"נחזור לשירות שלנו בארבע המרפאות בטקסס ונעזור לכמה שיותר נשים מהר ככל האפשר", אמרה איימי הגסטרום מילר, נשיאה ומנכ"לית Whole Woman’s Health.

התובע הכללי הרפובליקאי בטקסס קן פקסטון אמר שיעתור נגד ההחלטה. "החלטתה של השופטת שגויה", כתב בציוץ. "אני מגיש עתירה מיד. אוודא שיש לנו כל הכלים המשפטיים לשמור שטקסס תהיה בעד החיים!".

למרות זרם הפעילות המשפטית החדשה וכמה הצלחות מוקדמות, לקבוצות העותרות נגד איסורי ההפלות צפוי מאבק משפטי לא פשוט בכמה מדינות.

בתי המשפט במדינות "הם מרכיב חיוני בווידוא ההגנות ברמת המדינה אבל בתי המשפט לא יהיו מי שיצילו אותנו. זו האמת הקשוחה שכולם ניצבים מולה", אמרה ג'סיקה ארונס, עורכת דין באיגוד זכויות האזרח האמריקאי (ACLU).

פסיקה מ-1973 שהפכה החלטות במאבקים משפטיים ארוכים

בית המשפט העליון ביטל את התקדים שקבעה פסיקת רו נגד ווייד בדיון בתביעה ממיסיסיפי, דובס נגד ארגון בריאות הנשים של ג'קסון. השופט סמואל אליטו, שכתב בשמו ובשם ארבעה שופטים אחרים, אמר שב־1973 בית המשפט שגה בכך שקרא בין שורות החוקה אפשרות להגן על הזכות לבצע הפלות.

חוץ מעידוד ליטיגציה נוספת, הפסיקה הפכה החלטות במאבקים משפטיים שנמשכו שנים בבתי משפט פדרליים, בהם העותרים הסתמכו על רו ועל תקדימים אחרים של בית המשפט העליון, כדי לבטל איסורים נגד הפלות. המקרה החדש ביותר קרה ביום שלישי כשבית משפט פדרלי לערעורים הרשה אכיפה של חוק בטנסי שאוסר על רוב ההפלות לאחר שישה שבועות היריון. החוק נחסם על ידי בית המשפט העליון ב־2020. בטנסי יש חוק נפרד האוסר על כל סוגי ההפלות וכעת הוא אמור להיכנס לתוקף בשבועות הקרובים.

בטנסי יש תיקון בחוקת המדינה המפרט שהיא לא מגנה על הזכות להפלה, כך שלארגונים התומכים בזכות להפלות מעט אפיקים משפטיים לאתגר את האיסורים במדינה זו.

מושל טנסי ביל לי אמר שההתפתחות של יום שלישי מהווה "עוד הגנה משמעותית על הילדים שעדיין לא נולדו במדינה שלנו".

קול, התובע הכללי מוויסקונסין, טען בתביעה שלו שהחוק של המדינה מ־1849 סותר הוראות חדשות יותר הקובעות פרמטרים קבועים מתי מותר לרופאים באופן חוקי לבצע הפלה. "ספקיות הפלות בוויסקונסין לא יכולות להימדד לפי שתי מערכות של חוקים מנוגדים, ולעם בוויסקונסון מגיעה בהירות", אמר.

קול ומושל המדינה טוני אברס שניהם דמוקרטים, בזמן ששני בתי המועצה המחוקקת בוויסקונסין נשלטים על ידי הרפובליקאים. זה הקשה על המדינה להעביר חקיקה חדשה המבהירה שאלות הקשורות לחוקיות ההליך במדינה.

יושב ראש המועצה המחוקקת רובין ווס, מנהיג רפובליקאי בחקיקה שהיה בין המחוקקים ששמם הוזכר בתביעה, אמר שהאדונים קול ואברס רצו להפר את החוק במקום לעבוד עם המועצה המחוקקת.

"הפלה אינה טיפול רפואי", אמר ביום שלישי. "זה שהמושל והתובע הכללי מנסים להשתמש בבתי המשפט כדי לקיים את החוק זה שגוי בדיוק כמו ההחלטה המקורית רו נגד ווייד".

עוד כתבות

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

מדדי אג'יו לתיקי השקעות ביולי: תיקון זמני בחסות המיתון

לאחר ירידות משמעותיות בשוקי האג"ח והמניות מתחילת השנה, המשקיעים עומדים דרוכים על קו הזינוק במטרה לעלות על הגל, בתקווה שיבוא ● ההסבר התומך בכך הוא שהמיתון המסתמן בעולם יעצור את העלאת הריבית ויוביל אף לירידתה ● האומנם?

irobot / צילום: Shutterstock

רכישת iRobot מספקת לאמזון מפה של איך הבית שלכם נראה

כבר ב-2017 התפאר מנכ"ל iRobot כי שואב האבק הרובוטי של החברה רומבה יכול לייצר מפה עשירה של הבתים בהם הוא פועל ● מפה כזאת תקדם את חזון הבית החכם של אמזון וגם תסייע לקמעונאית הענק לשפר את המלצותיה ללקוחות

התפלגות האשראי שניתן לציבור לפי סוג מוסד

הדומיננטיות של הבנקים נחלשת, אך הם עדיין שולטים באשראי הצרכני

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: הבנקים עדיין שולטים באשראי הצרכני, אבל פחות

זיאד נח'אלה, מנהיג הג'יאהד האיסלמי הפלסטיני / צילום: Reuters, Marwan Naamani

טילי נ"ט, ידע טכנולוגי ועשרות מיליוני דולרים: הזווית האיראנית במבצע עלות השחר

לג'יהאד האיסלמי יש תקציב שנתי של כ-100 מיליון דולר, שאת רובו מספקת איראן בתשלומים המועברים בעיקר דרך חלפני כספים ואגודות חברתיות כביכול ● טהראן מספקת בנוסף גם אמצעי לחימה, ובהם טילי נ"ט מתקדמים ● איך המשבר הכלכלי באיראן משפיע על תמיכתה בארגון הטרור, והאם ההסלמה הנוכחית תשנה את התמונה?

נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה''ב ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Lintao Zhang, Pool

ארה"ב וסין: האם המשבר המתרחב סביב טייוואן יתדרדר למלחמה?

ההסגר שהצי הסיני הטיל השבוע על טייוואן, בעקבות ביקורה של יו"רית בית הנבחרים ננסי פלוסי, ממחיש את הסכנה הממשית של מלחמה בין ארה"ב לסין ● בטוריו על עניינים בינלאומיים יואב קרני הקדיש בשנים האחרונות תשומת-לב מיוחדת ליחסים המתוחים בין שתי המעצמות ולהשפעות על מדיניות החוץ של ישראל

השר לביטחון פנים עמר בר לב / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

דריכות במערכת הביטחון: חשש ממהומות בערים מעורבות

לקראת ט' באב הודיעו מספר ארגונים יהודים על כוונתם לעלות לרחבת הר הבית ● מנגד, החמאס וארגונים אסלמיים קראו למתפללים מוסלמים לבוא "ולהגן על אל-אקצא" ● המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים כבר מהערב באזור העיר העתיקה וסביב הר הבית

חבל שחיפה לא מתנהלת כמו קבוצת כדורגל / צילום: Shutterstock, Altosvic

הפער בין חיפה השוקעת למכבי חיפה הנוסקת לא סביר

למרות החופים, ההרים ואפילו התחבורה הציבורית בשבת, חיפה סובלת מהגירה שלילית שנה אחרי שנה ● קברניטי העיר אפילו לא עושים מאמץ ללכוד את אוהדי מכבי חיפה - רבים מהם חיפאים "גולים", כדי לשכנע אותם להשתקע בה מחדש ● וגם: פייסבוק מזכירה למשקיעים כי אין חסינות בבורסות ● כוכבי השבוע 

כוחות הביטחון בזירת האירוע / צילום: דוברות המשטרה

רקטה פגעה בסמוך למפעל שטראוס בדרום

מהמשטרה נמסר: "כוחות המשטרה, הפועלים כעת בעיר שדרות, איתרו זירה ובה פגיעת פריט רקטי בסמוך למבנה" ● לפי הדיווח אין נפגעים

יונדאי איוניק 5 בגרסת ELITE / צילום: יח''צ

גל ההתייקרויות בשוק הרכב: קיה ויונדאי מעלות מחירים, בינואר צפויה טלטלה נוספת

מחירי הרכב החדש ממשיכים להתייקר בשל שחיקת המטבע, התייקרות התובלה והעלאת המחירים ע"י היצרנים ● בתוך כך, עדכון חדש של "המס הירוק" בינואר יביא להתייקרות של אלפי שקלים במכוניות הקטנות והזולות עם מנועי בנזין, שהטבת המס עליהן תפחת משמעותית

חסימת צמתים בעוטף עזה, יום שישי האחרון / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מבצע עלות השחר: אילו עסקים זכאים לפיצויים?

עדיין לא ברור האם יינתן סיוע לכל העסקים שעלולים להיפגע כלכלית מתרחיש של התמשכות מבצע עלות השחר ● מה כולל הפיצוי ואיך מבקשים אותו? גלובס עושה סדר

אלפרד אקירוב / צילום: בן יוסטר

אלרוב לכלל ביטוח: הציגו פרוטוקולים וחוות-דעת בלתי תלויה לאישור רכישת מקס

פחות משבוע לתום הארכה שניתנה לכלל ביטוח להשלים את רכישת חברת כרטיסי האשראי, בעלת המניות הגדולה בחברה פנתה ליו"ר הדירקטוריון חיים סאמט ● "אין חולק כי עסקת מקס היא עסקה חריגה וגורלית, בין אם תתברר כעסקה מצוינת ובין אם תתברר כעסקה כושלת אשר, חלילה, תביאה לפי התהום", כתבו באלרוב

אילון מאסק, האיש העשיר ביותר בעולם / צילום: Associated Press, Jeff Chiu

שלושה חדרים ב-45 אלף דולר בלבד: הבית החדש של אילון מאסק

מאסק, שהונו נאמד בכ־270 מיליארד דולר, רכש את הבית בשל מיקומו – מרחק הליכה ממתקן שיגור של SpaceX ● המיליארדר סיפר בפודקאסט כי הבית כלל במקור שני חדרי שינה, אך הוא המיר את החניה לחדר נוסף וכיום יש בו שלושה חדרים: "זה בית קטן מאוד"

וורן באפט / צילום: Associated Press, Nati Harnik

כך פגעה התנודתיות בשווקים בחברה של וורן באפט

ברקשייר הת'אוויי שבשליטת באפט מציגה הפסד של כ-44 מיליארד דולר ברבעון, לעומת רווח של 28 מיליארד דולר ברבעון השני אשתקד ● באפט עצמו אמר כי הוא מעדיף להסתכל על הרווחים התפעוליים כדי לאמוד את ביצועי החברה, ואלו גדלו בכל פעילויותיה והסתכמו ב־9.3 מיליארד דולר

שיגורים מרצועת עזה הערב (ש') לעבר ישראל / צילום: Associated Press, Adel Hana

בצה"ל מעריכים כי בכיר נוסף בג'יהאד חוסל בעזה

לראשונה מאז התחיל מבצע "עלות השחר" נשמעו אזעקות בתל אביב ● הפלסטינים מדווחים עד כה על 12 הרוגים ו-84 פצועים כתוצאה מתקיפות צה"ל ברצועה ● בתום הערכת מצב, שר הביטחון גנץ הנחה את צה"ל להמשיך בתקיפות ובפעולות סיכול הירי על ישראל ● יו"ר האופוזיציה נתניהו יגיע לקבל עדכון ביטחוני מראש הממשלה יאיר לפיד

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

וויקס ומאנדיי יציגו הפסדים, דיסני בונה על הסטרימינג: 5 דוחות שכדאי לשים לב אליהם השבוע בוול סטריט

מבול הדוחות בוול סטריט נמשך, והשבוע יצטרפו גם חברות ישראליות בולטות כאשר תחזיות האנליסטים הן להפסדים נוספים ● איך התרסקות שוק הקריפטו תשפיע על הכנסות בורסת הקריפטו קוינבייס, והאם יצרנית הרכב החשמלי ריביאן סוף סוף תדווח על מכירות משמעותיות?

התחדשות עירונית  ברחוב בצלאל 9 תל אביב / הדמיה: AA STUDIO

התחדשות עירונית בת"א: "הבניין התחיל להתפורר. העירייה המליצה לחזק אבל לא חייבה אותנו"

הבניין ברחוב בצלאל 9 בתל אביב נהרס לאחרונה ● לשמונה הדירות שהיו בבניין יתווספו עוד 15 דירות בתמהיל משתנה ● דירות בשטח 108 מ"ר נמכרות בכ-7.8 מיליון שקל

מסכי הטלוויזיה הסינית ביום חמישי. מראים את ניסויי הטילים של סין בעקבות ביקור פלוסי בטייוואן / צילום: Associated Press

מלחמת סין בטייוואן: שנת 1938 דופקת בדלת

סין חושבת שהיא הגיעה, או עומדת להגיע, לשוויון צבאי עם ארה״ב וגם שטייוואן רוצה לברוח ממנה ● התנהגותה בשבוע האחרון היא יותר מהוצאת קיטור ונראה שהיא מוכנה לקחת סיכונים שלא עלו עד כה על הדעת ● מנבכי ההיסטוריה חוזרים ובוקעים הקולות של שנות ה־30 של המאה הקודמת

האפיפיור מתנצל על יחסה של הכנסייה לילידי יבשת אמריקה. ''רצח עם'' קרא לזה / צילום: Reuters, Guglielmo Mangiapane

מה לעשות כאשר דרום אפריקה קוראת לישראל "אפרטהייד"

משהו חשוב ומאיים מתחולל בחלק ניכר של דעת הקהל העולמית: רגשי אשמה על התנהגותם של מתיישבים אירופיים הופכים לנשק פוליטי ● אפילו האפיפיור ביקש סליחה בשבוע שעבר על "רצח עם" בקנדה ● צריך להקשיב, בלי פאניקה

אפליקציית טיק טוק. טענות לקשר עם הממשל הסיני / צילום: Shutterstock

הענקית הסינית שמאיימת על המונופולים הגדולים באינטרנט

בעידן של מלחמה טכנולוגית קרה, אין לנו פריבילגיה להתעלם מהמידע שנחשף לגבי טיקטוק בחודשים האחרונים ● אין ספק שהחברה-האם שלה פיצחה את הדנ"א של דור האלפא ודור ה-Z, ולכן היא קוצרת את הפירות, אבל מאחורי שירות המוזיקה החדש שהיא מציעה למערב, יש לא מעט בעיות

 

 

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

במקום EY שהתפטר: שטיינמץ עמינח מונו למשרד רואי החשבון של יונט קרדיט

פירמת EY ישראל התפטרה לאחר שהתנערה מדוחות יונט, ואחד מבכיריה אף נחקר בפרשת האי-סדרים בחברת האשראי החוץ-בנקאי