גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דיקן המוסד המוביל שמשוכנע: התחזיות של הפד נאיביות וארה"ב בדרך למיתון

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן INSEAD, בי"ס מוביל בעולם למינהל עסקים, חושש שהפד לא יצליח לרסן את האינפלציה בלי העלאת ריבית אגרסיבית ● לדבריו, גלי ההדף יפגעו בעולם כולו ויכניסו מדינות באסיה לבעיית נזילות ● וגם: המלכודת שמאיימת על כלכלת סין

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן ביה''ס למנהל עסקים INSEAD / צילום: איל יצהר
פרופ' איליאן מיחוב, דיקן ביה''ס למנהל עסקים INSEAD / צילום: איל יצהר

"מפחיד", כך מתאר פרופ' איליאן מיחוב את הצעדים שיידרשו מהפרדל ריזרב האמריקאי על מנת להשתלט על האינפלציה. מיחוב הוא דיקן אינסיאד (INSEAD), אחד מבתי הספר המובילים בעולם למינהל עסקים - והוא גם מקרו כלכלן בהכשרתו. למעשה, הוא כתב את הדוקטורט שלו בפרינסטון בהנחיית בן ברננקי, שהיה לימים יו"ר הפדרל ריזרב. ולפי הניתוח שלו, התרחיש בו הפד יצליח להשתלט על האינפלציה בארה"ב מבלי לגרום למיתון אינו סביר במיוחד.

נוריאל רוביני: המניות עלולות לצנוח ב-50%, המצב יהיה יותר גרוע לפני שנראה שיפור

 

ה"נאיביות" של הפדרל ריזרב

מיחוב, שביקר בשבוע שעבר בישראל, השתתף בכנס "כלכלה בטלטלה" של גלובס בשיתוף בנק הפועלים, ולאחריו הרחיב בראיון על הניתוח שלו. "מבחינה היסטורית, על מנת שהאינפלציה תרד, שערי הריבית צריכים להיות גבוהים יותר מהאינפלציה", מסביר מיחוב. "יו"ר הפד ג'רום פאוול אמר במרץ שהוא מקווה ל'נחיתה רכה'" - כלומר לתרחיש שבו הפד יצליח להשתלט על האינפלציה בלי לגרום למיתון - "והוא התייחס בדבריו לשלוש אפיזודות בהיסטוריה של ארה"ב שבהן הייתה נחיתה רכה: 1965, 1984 ו-1994".

אבל לדברי מיחוב, בכל שלושת המקרים האלה הריבית של הבנק המרכזי כבר הייתה גבוהה יותר משיעור האינפלציה. כלומר, שיעור הריבית הריאלי, בקיזוז האינפלציה, היה חיובי מלכתחילה. "כששיעור הריבית הריאלי חיובי, הוא כבר דוחף למטה את האינפלציה. הפד באמת העלה מעט את הריבית באפיזודות האלה, והכלכלה לא נכנסה למיתון, אבל באותם מקרים כבר היה גורם שמיתן את האינפלציה".

"כיום, להבדיל, ריבית הפד עומדת על גבול עליון של 1.75%, ואינפלציית הליבה (בנטרול מחירי המזון והאנרגיה) עומדת על 6%. כך שלדעתי, קצת נאיבי לחשוב שהעלאת ריבית לשלושה ומשהו אחוזים, תוריד את האינפלציה, מבלי ששערי הריבית הריאליים יהיו חיוביים - לפחות כשמסתכלים על ההיסטוריה הכלכלית האמריקאית. זה התרחיש המדאיג".

משמעותו של תרחיש כזה, ממשיך מיחוב, היא גם ירידות בשוק ההון. הסיבה היא ששערי המניות אמורים, בתיאוריה, לשקף את הערך הנוכחי של ההכנסות והדיבידנדים שהחברות ייצרו בעתיד. ובנוסחה משמשת לצורך חישוב הערך הזה, שער הריבית משחק תפקיד מפתח - ככל שהריבית עולה, ככה ההכנסות העתידיות שוות פחות, ולכן גם שווי המנייה יורד. המשמעות, אומר מיחוב, "אם נראה את שערי הריבית עולים אפילו ל־5% או 6% נראה הרבה ירידות שווי, במיוחד של חברות צמיחה. זה עניין של מתמטיקה".

כבר ראינו את שוויי החברות יורדים.
"זה היה צפוי, אני מדבר על זה כבר שנה, ואני חושב שזה ימשיך. אני לא חשוב שזה נגמר".

גלי ההדף של הריבית בארה"ב

אתה מתגורר בסינגפור. אתה מזהה סימנים מדאיגים בכלכלות הסמוכות?
"יש שתי סוגיות גדולות באסיה שצריך לעקוב אחריהן בהתפתחות הכלכלית של מדינות", אומר מיחוב. "יש נקודה שנקראת מלכודת ההכנסה הבינונית". מדובר בתרחיש בו אחרי תקופת צמיחה מהירה, השכר במדינות מתפתחות מגיע לרמה המקשה עליהן להמשיך לצמוח ללא קפיצת מדרגה נוספת בפריון העבודה שתאפשר להן להתחרות בכלכלות המתקדמות: כך הכלכלה "נלכדת" ברמת הכנסה בינונית.

"ברגע שסין תגיע לנקודה הזאת", מסביר מיחוב, "היא תהיה חייבת לעשות רפורמה במוסדות שלה. ברית המועצות קרסה בשנות ה־80' בדיוק כשהם הגיעו לרמת הפיתוח של מלכודת ההכנסה הבינונית. השאלה הגדולה היא האם סין תבצע רפורמה או לא, והכיוון של נשיא סין שי ג'ינפינג לא מאוד מעודד. כמובן שאם סין תיקלע לדשדוש זה בעיה גדולה עבור שאר העולם".

"הסוגייה השנייה בדרום מזרח אסיה, או באסיה באופן כללי יותר, היא שלמדנו מההיסטוריה שבכל פעם שארה"ב מעלה את שיעורי הריבית, וזרימת ההון מתהפכת לכיוונה, לשאר העולם יש בעיות. בשנות ה־80' יו"ר הפד פול וולקר העלה את הריבית ואז היה את משבר החובות באמריקה הלטינית (מדינות האזור, שלוו בדולרים בשנות ה־70', נכנסו למשבר בשנות ה־80' כאשר הריבית הדולרית עלתה א"פ). בשנות ה־90' אלן גרינספאן העלה ריבית ואז התרחש משבר הפסו (כאשר עליית הריבית החדה בארה"ב באמצע שנות התשעים הביאה לבריחת הון ממקסיקו א"פ). ולדעתי כיום מדינות כמו אינדונזיה ומלזיה עלולות לחוות בעיות נזילות רציניות".

"עצרנו תוכניות עם חברות רוסיות"

איליאן מיחוב (56), הוא יליד בולגריה, וגדל עד שנות העשרים לחייו תחת שלטון סובייטי. בראיון איתו הוא מסביר שהוא עדיין מאמין שידן של הגלובליזציה והליברליות תהיה על העליונה בטווח הארוך, אבל באותה נשימה מדבר בחשש על ההשפעה הגוברת של האידאולוגיה הלא-ליברלית תוצרת רוסיה וסין במזרח אירופה.

איך אתה חווה ברמה האישית את האירועים במזרח אירופה?
"אני יליד בולגריה, אבל בין גיל 4 ל-8 התגוררתי בקייב. מאוד עצוב עבורי לראות את קייב מותקפת ונהרסת. במלחמה הזאת אין היגיון. חשוב לי להראות סולידריות עם אוקראינה. לכן עצרנו תוכניות משותפות עם חברות רוסיות. חלק מהן חברות טובות, שקרוב לוודאי לא תומכות במלחמה. אבל הן משלמות מסים שמתדלקים אותה".

"עם זאת, חשוב לעמוד במגע עם רוסים שרוצים להיות בצד שלנו. חשבתי לאחרונה מה הביא לשינוי במזרח אירופה (ולנפילת ברית המועצות, א"פ). סיבה אחת היא הקושי הכלכלי - והסנקציות הנוכחיות גורמות לקושי כלכלי ברוסיה. אבל היה עוד רכיב מאוד חשוב: היה לנו את קול אמריקה, את רדיו אירופה החופשית, הקשבנו לדברים שאמרו לנו שאנחנו לא חייבים להיות בסיטואציה הזאת. במילים אחרות, מזרח אירופה השתנתה לא בגלל שהמערב פלש אליה, אלא בגלל הקושי הכלכלי והמידע שהגיע ממערב אירופה. בלי תמיכה פנימית ברוסיה, זה יהיה מאוד קשה".

תעודת זהות: איליאן מיחוב

אישי: יליד בולגריה בן 56. כיום מתגורר בסינגפור
מקצועי: מאקרו כלכלן ודיקן בית הספר המוביל למנהל עסקים INSEAD משנת 2013. ד"ר לכלכלה מאוניברסיטת פרינסטון. את הדוקטורט שלו עשה בהנחיית בן ברננקי, שהיה לימים יו"ר הפדרל ריזרב
עוד משהו: קיבל בשנת 2010 הצעה לכהן כמשנה לראש ממשלת בולגריה - וסירב

עוד כתבות

הרמטכ''ל לשעבר גדי איזנקוט / צילום: גלעד קוולרצ'יק

איזנקוט בנאומו הפוליטי הראשון: "גמלה בליבי ההחלטה שלא לשבת מהצד"

שעות ספורות אחרי שהוכרז על האיחוד בין השניים, יו"ר "המחנה הממלכתי" בני גנץ, שר המשפטים גדעון סער והרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט קיימו מסיבת עיתונאים ● איזנקוט התייחס בנאומו הראשון לצורך בתיקון חוק הלאום ואמר כי "אני מאמין שמדינת הלאום של העם היהודי חייבת להבטיח שוויון מלא לכל אזרחיה ללא הבדל דת, גזע ומין" 

מחוקקים רפובליקאים רבים מסרבים לתמוך בטראמפ / צילום: Associated Press, Mark Humphrey

הפוליטיקאים הרפובליקאים כבר לא נלהבים מהאפשרות שטראמפ יתמודד ב־2024

רבים במפלגה לא מוכנים לומר אם לדעתם הנשיא לשעבר צריך להתמודד מחדש על הנשיאות בעוד שנתיים

חי גאליס, מנכ''ל ביג / צילום: ביג מרכזי קניות

ביג מתרחבת במזרח אירופה עם שלוש עסקאות ב-117 מיליון אירו

ביג דיווחה בשבוע האחרון של שתי השקעות ראשונות בתחום הנדל"ן המסחרי בפולין, וכן על השקעה בתחום האנרגיה המתחדשת במקדוניה ● במקביל, ממשיכה לממש השקעותיה במרכזי קניות בארה"ב

אילוסטרציה / צילום: Shutterstock, Vintage Tone

1,200 מעשירי העולם חושפים איפה הם שמים בימים אלה את הכסף

בקבוצת טייגר 21, המנהלת את הונם של 1,200 מעשירי העולם, מספרים כי הם משקיעים לראשונה את רוב כספם במניות – במקום בנדל"ן ● מייקל זוננפלדט, מייסד ויו"ר הקבוצה: "אף שהנדל"ן היה מוקד ההשקעות הפופולרי ביותר עד כה, בקבוצה זיהו כעת כמה 'מציאות אמיתיות' בשווקי המניות"

היקף הצ'קים החוזרים בגיבוי אחזקות קפץ פי 50

דוח הביניים בגיבוי אחזקות: צ'קים חוזרים בהיקף של 15 מיליון שקל ברבעון אחד

הבודק החיצוני שמינתה חברת האשראי החוץ בנקאי טוען כי "חל גידול חד באשראי שניתן ללקוחות בעייתיים, דבר שיביא לדעתי המקצועית למחיקת חובות בהיקפים של עשרות מיליוני שקל" • על מנהל פעילות האשראי בצפון, אייל רוזן, כתב הבודק רו"ח עופר אלקלעי: "אין מדובר בטעות בשיקול הדעת אלא בתהליך סדור ומובנה"

טסלה 3 / צילום: Shutterstock

המדריך המלא לרכישת רכב חשמלי בישראל

שוק הרכב החשמלי בישראל צמח במהירות שיא של כ־120% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד ● למרות ההצלחה המסחררת, הצרכנים הנלהבים נתקלים בלא מעט בעיות: החל מפיזור דליל של עמדות טעינה מהירות, דרך מחירים גבוהים שלא מתאימים לכל כיס ועד מועדי אספקה בלתי ידועים ● מה חשוב לדעת לפני שקונים רכב חשמלי, ולמה כדאי לצפות? המדריך המלא של גלובס

ענת כהן דייג , מנכלית קומפיוג'ן / צילום: רמי זרנגר

30 שנה ועדיין אין לה תרופה: מה יוציא את קומפיוג'ן מהסבך

חלוצת התכנון הממוחשב של התרופות שרפה 440 מיליון דולר עד היום, ואיבדה 90% משוויה בשיא ● כעת, ולא בפעם הראשונה, היא מכריזה על שינוי בפעילותה ● אז איך זה שבשוק מתעקשים להתייחס לחברת הביוטק הוותיקה קומפיוג'ן כבעלת פוטנציאל צמיחה?

ישיבת הממשלה השבועית, 17.7 / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

ייצוב השלטון וחיזוק המשטרה: ליברמן השיק קמפיין בחירות

יו"ר ישראל ביתנו ושר האוצר אביגדור ליברמן השיק את קמפיין הבחירות של המפלגה, בין התוכניות: יציבות שלטונית, חיזוק הביטחון האישי, החזרת המשילות וחיזוק הכלכלה הישראלית ● שר האוצר היוצא לא חסך ביקורת מעמיתתו שרת הכלכלה אורנה ברביאי וטען כי התוכנית הכלכלית של הליכוד מזכירה את כתבי קרל מרקס

חנות ספרים של רשת סטימצקי בדיזנגוף סנטר בתל אביב / צילום: סיון פרג'

סכסוך בין מודן לסטימצקי הוביל להורדת ספרי ההוצאה מהחנויות

הוצאת מודן-כתר במכתב לסופרים: "לאור עליית מחירי הנייר, פנינו לסטימצקי בבקשה להקטין במעט את אחוזי הרווח שנשארים אצלם. הגענו להבנות עם כלל לקוחותינו – למעט סטימצקי; הורדת הספרים מהחנויות היא בריונות בלתי נתפסת" ● סטימצקי לסופרים: "מודן מנסים להסיט את הקוראים אל רשת הספרים המתחרה שבבעלותם - על גבכם"

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בת"א; מנועי בית שמש מחקה 9%, מניות הנדל"ן נסוגו

מדד ת"א 35 טיפס בכ-0.5%, ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של 0.2% ● מנועי בית שמש צנחה אחרי הדוחות, יומן אקסטנשנס המריאה הודות להצעת ההשקעה שקיבלה ● פועלים, לאומי ואלביט מערכות יפרסמו תוצאות רבעוניות השבוע

המקדש המורמוני בסולט לייק סיטי, יוטה / צילום: Shutterstock

בלי לשלם מס: ההשקעות החשאיות של הכנסייה המורמונית בהייטק הישראלי

מסמכים חושפים כי קרן מרשפילד אדוויזורס, שנשלטת בידי זרוע ההשקעות החשאית של הכנסייה המורמונית, השקיעה 70 מיליון דולר בקרן הון סיכון ובשתי חברות אינטרנט ישראליות, שהניבו לה רווחים אדירים ● ואיך זה שהקרן הצליחה להימנע מתשלום מס, למרות שאפילו עורך דינה היה משוכנע כי רשות המסים עומדת לגבות 25% מהרווחים? ● תחקיר גלובס

אורי קרן, גילעד אלטשולר, אורי גרינפלד, רועי ורמוס / צילום: יח''צ, איל יצהר, רמי זרנגר, שלומי יוסף

"כולם רוצים להרוויח ולא משנה מה הסכנות": בכירי השוק מסבירים את הריצה המחודשת למניות

בורסת ת"א עברה לתשואה חיובית מתחילת השנה, לאחר זינוק של 16% מהשפל בחודש יוני ● אלטשולר: "האויב מספר אחת של שוק המניות זה לא המיתון; ברגע שאין אלטרנטיבת השקעה נורמלית למשקיעים, הם חוזרים למניות" ● האם השלב הבא ירידה באינפלציה ולחץ להתחיל להוריד את הריבית?

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

עיריית אשדוד נגד המשרד להגנת הסביבה: "הפרת הסכמים ברורה"

כדי להוזיל את מחירי החשמל, במשרד האנרגיה דורשים מהמשרד להגנת הסביבה לאפשר לאחת מתחנות הכוח הכי מזהמות בישראל להכפיל את שעות פעילותה ● זאת, לאחר שלא הצליחו לעמוד במועדי סגירת היחידות הפחמיות ● התחנה כבר קיבלה אישור חריג לפעילות יתר, ללא היוועצות עם העירייה שתושביה חיים בקרבת התחנה המזהמת ● בתגובה, מאיימים עיריית אשדוד ועמותת שומרי הבית בנקיטת הליכים משפטיים

גדי איזנקוט / צילום: ישראל הדרי

הסקר שיצר את ברית הרמטכ"לים: כך הצליח גנץ לשכנע את איזנקוט לחבור אליו

המגעים עם הרמטכ"ל לשעבר הפכו אינטנסיביים בשבועות האחרונים, אולם שני דברים הכריעו את הכף: סקר חדש שהראו אנשי גנץ לגדי איזנקוט וההסכמה לקיים בחירות לרשימה ● וגם, למה איזנקוט לא מתכוון להתפטר מתפקידיו הנוכחיים?

העלייה באשראי לבינוי ונדל''ן משקפת צפי להמשך לעליית מחירי הדירות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

בנק ישראל: החריגה בהיקף האשראי לענף הבינוי והנדל"ן מסכנת את היציבות הפיננסית

דוח היציבות הפיננסית למחצית השנייה מנמק את העלייה החריגה בהיקף האשראי לענף הבינוי והנדל"ן במימון רכישת קרקעות, מתוך ציפיית היזמים והבנקים להמשך עליית המחירים ● בין תרחישי הסיכון למשק: הבחירות שמונעות את העברת התקציב וקידומן של רפורמות חיוניות

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

מה מסתתר מאחורי מסע הרכישות הבלתי נגמר של אלקטרה

בשבע השנים האחרונות רכשה ענקית הבנייה והתשתיות שמוביל איתמר דויטשר מספר דו-ספרתי של עסקים, בתחומי פעילות מגוונים ובשווי מצרפי של כמיליארד שקל - האחרון שבהם חברת ההפקות טרגט מרקט ● כיצד זה תורם לעסקיה, מהיכן מגיע המימון לרכישות, והאם המשקיעים במניה מרוצים?

רכבי טסלה במפעל / צילום: Reuters, Aly Song

ניתוח טכני: הדהירה של טסלה נבלמה; כמה המשקיעים הולכים לסבול?

מניית הרכב החשמלי סיימה את מגמת העלייה ארוכת-הטווח, וכשהסוללות שלה טעונות בחציין, השאלה המרכזית היא אם היא הולכת לדשדוש או למגמת ירידות

יורם נווה, אלפרד אקירוב, ירון בלוך / צילום: כדיה לוי, איל יצהר, הדר דולן

עסקת השנה בעולם הפיננסים: מי הרוויח ומי הפסיד ממכירת מקס

לאחר שהרכישה של חברת כרטיסי האשראי מקס אושרה בדירקטוריון כלל ביטוח: מי ניצח, מי התאכזב ומי עלול לסכל את העסקה בחודשים שנותרו עד לקלוזינג ● וגם: יו"ר מקס מסכם את ההשקעה המוצלחת של ורבורג פינקוס בחברה, ומספר מי עוד התעניין ברכישתה

פוסט ויראלי בפייסבוק, 8.8.22

אלו הפייקים שהופצו בעולם לגבי ישראל במהלך המבצע הקצר בעזה

עיראק במקום עזה, אשדוד במקום ת"א, 2021 במקום 2022. פייקים מ"עלות השחר" ● המשרוקית של גלובס

התחדשות עירונית ברחוב אנטיגונוס 14, ירושלים / הדמיה: סטודיו ספייס

התחדשות עירונית בירושלים: "האתגר המרכזי הוא דיירים שחוששים שלא יהיה להם לאן ללכת"

בניין הרכבת ברחוב אנטיגונוס 14 בשכונת גונן בירושלים ייהרס ● ל-46 יחידות הדיור בו יתווספו 109 דירות חדשות ● הדיירים יקבלו תוספת של כ־40 מ"ר לדירה הקיימת, מרפסת שמש בשטח של כ־12 מ"ר, חניה בחניון תת־קרקעי ומחסן