גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אפקט הדומינו בשוק הקריפטו מתרחב, ומאיים לגבות קורבנות נוספים

הטלטלות בענף הנכסים הדיגיטליים החריפו בשבועות האחרונים, והביאו עימן הפסדי ענק במטבעות הקריפטו ● הנפילות הללו הולכות ונוגסות במאזנים הפיננסיים של החברות בתעשייה - שחלקן עשויות להגיע בקרוב אל סף פשיטת רגל

אפליקציית VOYAGER / צילום: Shutterstock
אפליקציית VOYAGER / צילום: Shutterstock

הטלטלות בענף הנכסים הדיגיטליים החמירו בשבועות האחרונים. ההפסדים במטבעות קריפטו פערו חורים בדוחות הרווח וההפסד, והביאו כמה חברות אל סף פשיטת רגל.

לאחר ששני מטבעות קריפטוגרפיים קרסו, ומחקו במאי ערך של מיליארדי דולרים, בית הלוואות מאיי הבתולה הבריטיים הורה השבוע לקרן גידור ששרדה כמה ירידות בקריפטו לממש את הנכסים. פלטפורמה אחרת שקרן הגידור הזו היא אחת מהמשקיעות בה, הגבילה את סכום המשיכה, בזמן שהיא מנסה להבין עד כמה הבעיות של קרן הגידור ישפיעו על הנזילות שלה.

כמה שחקנים בקריפטו ביססו קשרים פיננסיים בכל רחבי השוק, והוסיפו לסיכון בכך שלוו והלוו נכסים דיגיטליים ביניהם, ולפחות חברה אחת המעניקה הלוואות, צלזיוס, הסתמכה על משיכה מעירבונות על מנת לתת הלוואות בעצמה.

"הכול מאוד קשור אחד לשני; זה לא היה המצב ב־2018", אמר כריס בנדיסקן, מנהל מחקר בחברת ניהול הנכסים מלונדון CoinShares, בהתייחסות לירידה קודמת בשוק הקריפטו.

בעוד שבקריפטו בעיות אלה חדשות, בעולם הפיננסי המסורתי הן ידועות ומוכרות. בזמן המשבר הפיננסי של 2007-2008, נוהלי ההלוואות של בנקים כללו משכון של נכסים - שימוש בעירבונות על מנת ללוות עוד כסף - והותירו בנקים ללא נזילות. בתקופה שלאחר המשבר, רגולטורים הידקו את הפיקוח.

מחירי נכסים דיגיטליים ירדו באופן דרמטי לצד הימורים ספקולטיביים אחרים בתגובה לצעד של הפדרל ריזרב להעלות את שיעורי הריבית. כאב הראש של תחום הקריפטו גדל במאי, כשהמטבע היציב טרה (TerraUSD) ניתק מההיצמדות שלו לדולר וגרר את הערך של מטבע קשור, לונה (Luna), למצולות. בדרך למטה נמחקו 40 מיליארד דולר.

משקיעים קיבלו טעימה מהאפקטים של מעורבות השקעות קריפטו אלה באלה כשמכירת בזק של הנכסים שתמכו במטבע היציב טרה גרמה ירידה של כמעט 10,000 דולר במחיר של יחידת ביטקוין, לערך של כ־30 אלף דולר.

הבעיות שניצבו מול Three Arrows Capital, קרן הגידור שקיבלה הוראה להתממש לאחר שהייתה מושקעת מאוד בלונה, גלשו גם לבורסת הקריפטו Voyager Digital בשבוע האחרון. ביום שישי הודיעה Voyager שהיא משהה באופן זמני את המסחר, ההפקדות, המשיכות וההטבות ללקוחות נאמנים.

הבורסה הוציאה לקרן Three Arrows מוקדם יותר הודעה על חדלות פירעון, בגלל שהקרן לכאורה כשלה בהחזר הלוואה של 15,250 יחידות ביטקוין ו־350 מיליון דולר ב־USD Coin, אחד המטבעות היציבים (stablecoin). ההלוואה שווה כ־646 מיליון דולר על בסיס המחיר הנוכחי של ביטקוין, 19,400 דולר. מניות Voyager, שנסחרות בבורסה של טורונטו, ירדו השנה ביותר מ־96%. ביום שישי, המפרקים של Three Arrows ביקשו מבית משפט העוסק בפשיטות רגל בניו יורק לעסוק במקרה מאיי הבתולה הבריטיים כדי לאפשר להם לנהל את הנכסים בתוך ארה"ב.

הבעיות הפיננסיות של Three Arrows השפיעו על החברות הקטנות יותר במעגל שלה. חברת המסחר מהונג קונג 8 Blocks Capital אמרה ש־Three Arrows הפסיקה לתקשר איתה לאחר שלכאורה הקצתה באופן לא ראוי מיליון דולר בהון של החברה מהונג קונג. Kyber Network, פרויקט של ביזור פיננסי, הודיע ש"חלק קטן מההון שלו" היה אצל קרן הגידור, והוסיף שהיא לא עונה לניסיונות שלו ליצור קשר.

ב־Three Arrows לא הגיבו לבקשות תגובה.

קריאות מחודשות לקונגרס להעברת חוקים

תחום הקריפטו עדיין מתקיים ברובו ללא רגולציה, ויש מעט חוקים פדרליים הנוגעים ישירות לקריפטו. כמו כן, רשות ניירות ערך (SEC) בוחרת לעסוק במקרים נגד חברות אינדיבידואליות על בסיס אד הוק. הצמיחה בתעשייה - שהייתה שווה יותר מ־3 טריליון דולר בשיאה בשנה שעברה - עברה את יכולת הרגולטורים להדביק אותה, כך אומרים אנליסטים. ההתרסקות של המטבע טרה הביאה לקריאות מחודשות לקונגרס להעביר חוקים הנוגעים לתחום הקריפטו.

בלי בנק מרכזי שיבלע נכסים לא נזילים ויבלום הדבקה מפירמה לפירמה, תחום הקריפטו נוהג לפי ספר הכללים של נכסים מסורתיים. בורסת הקריפטו FTX, בהובלת סם בנקמן־פריד, הגיעה להסכם עם בית הלוואות הקריפטו BlockFi Inc הכולל אשראי של 400 מיליון דולר, ואופציה ש־FTX תרכוש את BlockFi תמורת 240 מיליון דולר. מנכ"ל BlockFi, זאק פרינס, כתב בטוויטר ביום שישי שאירועי השוק הקשורים לצלזיוס ול־Three Arrows השפיעו על החברה באופן שלילי.

ב־BlockFi אמרו שחוו הפסדים בגובה כ־80 מיליון דולר בגלל החשיפה (דרך הלוואה) לקרן הגידור.

ביוני, החברה השנייה של בנקמן־פריד, Alameda Research, נתנה שני קווי אשראי, אחד בשווי 200 מיליון דולר ואחד נוסף בגובה 15 אלף ביטקוין, ל־Voyager. חברת Alameda רכשה נתח בשווי 35 מיליון דולר ב־Voyager במאי.

הצרות של שוק הקריפטו מזכירות את הפעולות של שני מוסדות פיננסיים בזמנים קודמים של אי שקט. ג'יי.פי מורגן התערב פעמיים כדי למנוע התמוטטות כלכלית, לפני שהפדרל ריזרב נוצר ב־1913. יותר לאחרונה, ב־2008, וורן באפט עזר להחזיק בחיים את קבוצת גולדמן זאקס ואת ג'נרל אלקטריק.

עליית המינוף התפוצצה עם קריסת TerraUSD

הבעיות של שוק הקריפטו עלולות להיות רק קצה הקרחון. Three Arrows, לווה גדולה במערכת, ראתה איך הפוזיציות הממונפות שלה ממומשות על ידי בורסות, כולל BotMEX ו־Deribit, לאחר שלא עמדה בדרישות ההון. מדובר בדרישות של מלווים למינוף נוסף מצד הלווים לגיבוי ההלוואות, והן סחפו את תעשיית המסחר בקריפטו במקביל לכך שהערך של מטבעות קריפטו מרכזיים צנח יחד עם המכירות הגדולות בשוק באופן כללי.

משקיע הקריפטו מייק נובוגראץ, שהימר באופן כבד על לונה לפני שהמטבע קרס, מצא קווים מקבילים בין ההתמוטטות בתחום הקריפטו בימים אלה, המונעת על ידי מינוף, ובין ההתפוצצות של Long-Term Capital Management ב־1998, קרן גידור ממונפת מאוד שהקריסה שלה עוררה חשש שתדביק את כל המערכת הפיננסית.

עליית המינוף בקריפטו צומחת כבר שנים והתפוצצה עם קריסתם של TerraUSD ושל בנק-מדומה אחד הקשור אליו, שהציע למחזיקי המטבע היציב הזה ריבית של כמעט 20% אם יפקידו בו את כספיהם, כך אמרה קייטלין לונג, מנכ"לית Custodia Bank, ששואף לספק משמורת ושירותי בנקאות דיגיטליים אחרים למשקיעים מוסדיים.

חברות קריפטו החלו לקחת יותר מינוף לאחר האישור של Grayscale Bitcoin Trust ב־2013. הנאמנות הזו במשך שנים הייתה אחת מכמה השקעות בודדות בביטקוין שמשקיעים ממוצעים יכלו לפנות אליה בבורסה או דרך חשבונות פנסיה. בגלל זה, הערך שלה נסחר פעמים רבות הרבה יותר גבוה מהערך של ביטקוין בשוק הספוט, וכך הרשה למשקיעים להרוויח מהפער. Three Arrows החזיקה כ־6.1% מהמניות של הנאמנות בסוף 2020, על פי דיווח ל־SEC.

המסחר הזה היה כל כך מוצלח שמשקיעים ראו אותו כחף מסיכונים, אמרה לונג. כשנעשה פחות רווחי, בגלל שמוצרים מתחרים נכנסו לשוק, החלו משקיעים לסחור בשווקים עתידיים של הביטקוין, והעריכו שהמחיר יעלה עוד יותר. וכשזה התייבש, פנו לפלטפורמות המייצרות תשואה.

"כל המינוף הזה זרם ממה שהיה בטוח לדברים הפחות בטוחים", אמרה לונג. "עם כל אחת מהמגמות הגדולות האלה, הסיכונים לסוחרים העוסקים במינוף נעשה גדול יותר".

החשבונות הוקפאו, המשיכות נעצרו

משקיעי קריפטו מתכוננים לצרות נוספות. צלזיוס הקפיאה את חשבונות הלקוחות ביוני, ובית הלוואות הקריפטו Babel Finance ובורסת החוזים העתידיים CoinFLEX עצרו את כל המשיכות של הלקוחות. Babel Finance אמרה שהגיעה להסכמים ראשוניים על תקופת ההחזר של חלק מהחובות, אבל לא החלה מחדש במשיכות. CoinFLEX מוציאה 47 מיליון דולר ממטבע נוסף, בתקווה שתתחיל מחדש משיכות של לקוחות לאחר שלקוח אחד גדול שלה עבר ל"נכסיות שלילית".

אל מול האי-ודאות, כמה בתי הלוואות בקריפטו החלו לבקש בחזרה הלוואות מלווים גדולים על מנת לבדוק את בריאותם הפיננסית, בזמן שאחרים החמירו את הגישה למוצרי ההלוואות שלהם.

"יש מחסור בהיצע כשחברות כמו צלזיוס הפסיקו את המשיכות, ויש להן כמות קטנה יותר של נכסים להלוות", אמר אדם רידס, מנכ"ל בית הלוואות הקריפטו Ledn. "עושות שוק רבות שנהגו ללוות כסף מפלטפורמות כאלה מחפשות עכשיו אלטרנטיבה".

לעת עתה, מנהלים בכירים בתעשייה, מקווים שהמשבר הנוכחי הוא חזרה של "חורף הקריפטו" של 2018, שבמהלכו השחקנים הרעים שגרמו לניפוח ולהתפוצצות של הנפקות של מטבעות, נשטפו החוצה מהשוק, וכתוצאה מזה המערכת כולה התחזקה.

"בדיוק כמו ששטפנו החוצה מהתעשייה את כל הקצף של הנפקות מטבעות בשוק השורי האחרון, בסיבוב הזה כל המינוף נשטף החוצה", אמרה לונג.

עוד כתבות

אלעד שרון, מנכ''ל קוגנייט / צילום: אתר החברה

"להוטים לסייע לכם": גם חברת הטכנולוגיה הביטחונית קוגנייט תחת מתקפה אקטיביסטית

חברת ההשקעות נויברגר ברמן מעריכה כי גיוס הון ושינויים בדירקטוריון החברה הישראלית יאפשרו תפנית בעסקיה: "מאמינים שאנו יכולים לסייע לקוגנייט לחזור לרווחיות, לצמוח בעקביות ולהחזיר את הערך המהותי שאבד לבעלי המניות"

לוקחים משכנתה? כך תפיקו את המירב / אילוסטרציה: Shutterstock

רפורמת המידע במשכנתאות נכנסת לתוקף: מה היא תספק, ומה תצטרכו לחשב לבד

בסוף אוגוסט תיכנס לתוקף הרפורמה שנועדה להקל על תהליך ההשוואה בין הבנקים בטרם לקיחת המשכנתה ● בין השאר, הבנקים יצטרכו להציג למבקשי המשכנתאות את גובה הריבית הכוללת בהתאם לתחזיות, סך התשלומים הצפוי וסכום ההחזר החודשי הגבוה ביותר

ערן זינמן ורעי מן, מייסדים ומנכ''לים משותפים, מאנדיי.קום / צילום: נתנאל טוביאס

מייסד מאנדיי: "המכפיל של החברה משקף את אמון המשקיעים שהחברה לא רק צומחת אלא גם יעילה"

מניית הטכנולוגיה הישראלית נסקה בעקבות תוצאות טובות מהצפוי ברבעון השני, וחזרה כמעט למחיר ההנפקה אשתקד ● ערן זינמן, מייסד ומנכ"ל: "מאנדיי מציגה צמיחה מאוד גבוהה, ולצד זה שיפור ביעילות בצריכת המזומנים ובהפסד התפעולי, והשוק מתגמל חברות כמונו שצומחות ומשתפרות

רון בנצור, מייסד ומנכ''ל נובקטיס / צילום: נעם ילין

ייסורי הנפקת נובקטיס: "כולם התחבאו, לא היה עם מי לדבר"

חברת התרופות לסרטן גייסה פעמיים הון בנאסד"ק מתחילת השנה, בעיקר ממשקיעיה הקיימים ● המייסד והמנכ"ל רון בנצור: "בפברואר חשבתי שמצב השוק לא יכול להיות יותר גרוע, אבל עכשיו הוא גרוע יותר"

סקר הסקרים

מבצע צבאי ראשון ללפיד כראש ממשלה, מה אומרים הסקרים על מפת הגושים?

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם החמישית בתוך שלוש שנים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● יום לאחר המבצע בעזה: גוש המפלגות התומכות בנתניהו נחלש ● העמוד מתעדכן באופן שוטף

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נאסד"ק ירד 1.2%; למונייד זינקה12%, איירון סורס נפלה 11%

מדד דאו ג'ונס נסוג 0.2% ומדד S&P 500 נחלש 0.4% ● בנעילה באירופה: מדד דאקס ירד 1.1%, פוטסי 100 התקדם 0.1% וקאק 40 נסוג 0.5% ● הנפט נחלש והזהב התקדם ● לייבפרסון קרסה 24%

הפריימריז בליכוד, 2014 / צילום: Associated Press, Oded Balilty

בדרך לפריימריז עוצרים בבנק: מי התורמים הבולטים למועמדי הליכוד, מרצ והעבודה?

מאז הוכרזו הבחירות, באתר מבקר המדינה מתעדכנים התורמים למפלגות החדשות ולמועמדים בפריימריז במפלגות הדמוקרטיות כמו הליכוד, העבודה, הציונות הדתית ומרצ ● שיאני גיוסי הכספים הם דני דנון, בועז ביסמוט, גלעד שרון, יאיא פינק, תומר אביטל וארז תדמור

וואטסאפ / צילום: Shutterstock

לעזוב קבוצה בשקט ולקבוע מי רואה שאתם מחוברים: הפיצ'רים החדשים בוואטסאפ

לעזוב קבוצה בשקט, לבחור מי יכול לראות אותנו כשאנחנו מחוברים, ולחסום צילום מסך במדיה שנשלחת פעם אחתמארק צוקרברג הכריז כי וואטסאפ מוסיפה תכונות אלה כדי שמשתמשים יוכלו לשלוט טוב יותר בשיחות שלהם  ● "נמשיך לבנות דרכים חדשות להגן על ההודעות שלך ולשמור אותן פרטיות ומאובטחות"

ננה ורשבסקי, מייסדת ובעלת 'בובות געגוע' / צילום: תמונה פרטית

המעצבת שלוקחת בגדים וזיכרונות והופכת אותם לבובות: "בחופשת הלידה הבנתי שעצמאיות הן פשוט לבד בעולם"

ננה ורשבסקי, בת 36 מירושלים ● נשואה+2 ● מייסדת ובעלת "בובות געגוע" ● "קיים קושי אמיתי בתמחור אומנות – בתחילת דרכי תמחרתי בובות בחמישית מכמה שהן עולות היום, ולקח לי פי חמישה זמן להכין כל אחת" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

יואב זייף - מנכל סטרטסיס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל סטרטסיס: "אם מישהו רוצה להשתלט על החברה, שישלם פרמיה ושיביא איתו ערך מוסף"

חברת הדפסות התלת-ממד רוכשת יחידת חומרים להדפסה פולימרית ב-43 מיליון אירו ● המנכ"ל, יואב זייף: "כדי להיות בעולם הזה, חייבים להציע ללקוחות המייצרים חבילה שלמה" ● על מנגנון "גלולת הרעל" שאימצה סטרטסיס לאחר רכישת מניותיה ע"י המתחרה ננו דיימנשן: "האנומליה בשוק מחייבת את הבורד שלנו לנסות להגן על בעלי המניות"

עבודות בכביש / צילום: שלומי יוסף

התנועה לאיכות השלטון: חשש לניגוד עניינים במכרז של נתיבי ישראל

התנועה לאיכות השלטון פנתה ליועמ"שית ולרשות החברות בחשש לניגוד עניינים במכרז שמוערך ב-600 מיליון שקל להחלפת גופי תאורה ● בתנועה טוענים כי בעלי עניין בחברה המייצרת תאורה חכמה ומספקת מוצרים לזוכה במכרז לקחו חלק מרכזי בניסוח התנאים ● תגובת נתיבי ישראל: "הטענות נבחנו וטופלו בצורה מקצועית ועניינית. אז כמו גם היום, מדובר על טענות בהן כלום ושום דבר"

צוות קרן ההון סיכון פרגרין / צילום: Peregrine Ventures

עם התחייבות להשקעה של 300 מיליון שקל, חממת הביומד מתרחבת

זכייני חממת אינסנטיב בסיבוב הנוכחי כוללים את התאגידים BD ו-BMS, בהשקעות משמעותיות ראשונות בתחום הון הסיכון בארץ ● שותפים נוספים הם אלביט, האוניברסיטאות תל אביב ובן גוריון והמרכז הרפואי שערי צדק

חברת מילו - עובדי החברה / צילום: איל יצהר

אחרי שחתם הסכם אסטרטגי, יוניקורן הפינטק מליו מפטר 60 עובדים

הפיטורים של 10% מהחברה מגיעים אחרי שהחברה חתמה על הסכם עם הבנק האמריקאי קפיטל וואן והשיקה מוצר חדש ● רוב המפוטרים הם אנשי מכירות בארה"ב ● מליו: "על רקע שינויים בסדר העדיפויות, נאלצנו לקבל החלטה קשה"

נעמה לזימי, מפלגת העבודה / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

השרים של מפלגת העבודה נדחקו הצידה: כך תיראה הרשימה לכנסת

מרב מיכאלי נבחרה לראשות העובדה וחמשת המקומות הראשונים במפלגה הם: נעמה לזימי, גלעד קריב, אפרת רייטן, רם שפע ואמילי מואטי ● אחוזי ההצבעה היו יחסית נמוכים ועמדו על 57% מקרב המתפקדים

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן / צילום: דוברות בנק ישראל

הפיקוח על הבנקים יוזם: עמלות העו"ש יוקפאו

צו חדש של הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל מבקש להכניס לפיקוח שורת עמלות עו"ש, ולחייב את הבנקים לבקש אישור על כל העלאת מחיר ● המפקח יאיר אבידן: המהלך נועד לאפשר ללקוחות לעשות שימוש הוגן בכספם במחיר הוגן וידוע מראש

שיעור האבטלה והאינפלציה בישראל ובמדינות ה־OECD

האינפלציה נמוכה אך גם האבטלה: הנתון החריג והמעודד של ישראל

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: ברוב מדינות ה־OECD אינפלציה נמוכה מגיעה עם אבטלה גבוהה. ישראל היא אחת היחידות שמצליחה לשמור על שתיהן נמוכות

מרב מיכאלי, יו''ר מפלגת העבודה / צילום: יואב דודקביץ', ידיעות אחרונות

העבודה, הדור החדש: חברתית-כלכלית אך לא מפלגת שלטון

הרשימה החדשה שהציגה מרב מיכאלי היא מעבר סופי למפלגה חברתית שיושבת על ציר השמאל ● יו"ר המפלגה חלמה על השלטון בשנה האחרונה והרבתה לנגח את גנץ ולפיד כדי להפוך לאלטרנטיבה, אך תתקשה מאוד להסביר מדוע העבודה נדרשת להתמודד לבד בבחירות הקרובות ולא באיחוד עם מרצ

עופר בן-נון (מימין) ואוהד בוברוב, מייסדיי טאלון, ודן אמיגה (מימין) ומייק פיי, מייסדי איילנד / צילום: שי שרון, MKJ PHOTO

שתי החברות הישראליות שנלחמות על קטגוריית הסייבר החדשה. מי תשלוט בשוק?

חברות הסטארט־אפ איילנד וטאלון גייסו בשנה האחרונה מאות מיליוני דולרים כדי לפתח קטגוריית סייבר חדשה: דפדפן מאובטח לתאגידים ● מעבר לתחרות ביניהן, השתיים צריכות לדאוג גם מגוגל וגם מהקושי של המשתמשים לשנות הרגלים ● המשבצת

רכבי טסלה במפעל / צילום: Reuters, Aly Song

טסלה ויצרניות מכוניות חשמליות אחרות ממתינות להזרמה של מיליארדי דולרים כתוצאה מחקיקת האקלים

בתעשייה אומרים כי דרישות ייצור חדשות ומגבלות על הכנסה עלולות לסכן הטבת מס בתוקף בגובה 7,500 דולר לרוכשי מכוניות רבים

אנה זק בקמפיין הטלוויזיה של wecom / צילום: צילום מסך מיוטיוב

שבוע להשקה: wecom רושמת התאוששות איטית בגיוס לקוחות

חברת הסלולר החדשה-ישנה רושמת מספר מצומצם של ניודים, ולצדם מאות לקוחות חדשים ביום ● המבחן הגדול שלה יהיה בתקופת החגים