גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האסטרטג שלנו מרדמונד

משה דוניה, ישראלי, אחראי על פיתוח כל המערכות החלונאיות של מיקרוסופט. בראיון לגלובס, הוא מתאר את אסטרטגיית שלושת השלבים לאספקת מערכות הפעלה: מהרמה הביתית ועד לרמה האירגונית

מי שאחראי על כל מערכות ההפעלה החלונאיות במיקרוסופט, משמש סגן נשיא בחברה, ועומד בראש הצוות העוסק בפיתוח ובהשבחה במרכז החברה ברדמונד, וושינגטון, הוא לא אחר מאשר הישראלי משה דוניה.

דוניה הוא גם אחד מהוותיקים בחברה. את שני המוצרים המובילים שלה, חלונות 95 וחלונות NT הוא מלווה עוד בטרם נולדו. הוא החל את לימודיו בטכניון כעתודאי, ולאחר מספר שנות עבודה בחברות פחות מוכרות בעמק הסיליקון, הצטרף ב-1988 למיקרוסופט והתמנה למנהל פרויקט במערכת ההפעלה החדשה שהיא פיתחה במשותף עם יבמ. לאחר שנפרדו השותפות, הוא המשיך לעבוד במיקרוסופט.

במיקרוסופט פעלו תמיד בשני מסלולי פיתוח מקבילים. באותו זמן התמקדה החברה בפיתוח מערכת הפעלה שימושית לכל מחשב. מיקרוסופט הטילה את יהבה על מערכת החלונות, ובמקביל עסק הצוות של דוניה בפיתוח סודי של מערכת הפעלה לשרתים, פרויקט שנודע אחר כך בשם Windows NT.

במשך הזמן הפך מסלול זה למרכזי במיקרוסופט, ובשנים האחרונות הצטרפו לצוות זה גם מערכות ההפעלה האחרות, כמו חלונות 95. הצוות הפועל ברדמונד, וושינגטון, מורכב מטובי המומחים של מיקרוסופט ועובדים בו לא מעט ישראלים. בעבודתו משתלבות גם מספר פעילויות של המרכז בחיפה. השנה הוציא הצוות את מהדורת הניסוי של חלונות 98, תוכנה המוכרת בינתיים בשם הקוד "ממפיס".

דוניה: "הבאנו את היכולות של חלונות לרמה חדשה של פשטות ונוחות. התוכנה תצא לשוק ברבעון הראשון של 1998, והמהדורה העברית מתוכננת לצאת כבר בסוף אותה שנה". מה מיוחד בממפיס?

"התוכנה מכילה ממשק אינטרנטי מלא, המשלב את הדפדפן אקספלורר 4 כחלק בלתי נפרד ממנה. היא מאפשרת התאמה אישית וחיפוש מידע בדיסק המקומי, בדומה לתהליך החיפוש של מידע באינטרנט. ההפעלה היעילה נתמכת על ידי הגנה משופרת על קבצים חיוניים והפעלת 'אשפי תמיכה', כמו הדרכה לפתרון בעיות שכיחות".

ראוי לציין שתוספות אלה הוכנסו בעקבות ביקורת של המשתמשים. בעתיד הרחוק יותר תנסה מיקרוסופט לפשט עוד יותר את תהליך ההפעלה, ולהפחית במספר לחיצות העכבר והקשות המקשים, עד כדי תיפעול באמצעות דיבור או שלט-רחוק, בלחיצת כפתור אחת.

למרות שחלונות 95 נחשבת למערכת ההפעלה המרכזית של מיקרוסופט, דוניה סבור שדווקא המהדורה העברית של חלונות NT לתחנות עבודה היא הישג חשוב. "חלונות 98 אינה מערכת הפעלה חדשה אלא שיפור גירסה, ואילו ב-NT Workstation Windows עשינו צעד משמעותי קדימה הקשור להיערכות של החברה בשלוש רמות של מערכות הפעלה: לבית, למשתמש הסופי בארגון ולשרתים.

"בעתיד יתבססו כל מערכות ההפעלה על הגרעין המרכזי של NT, ולכן כל שלב בדרך זו הוא חיוני. במוצר החדש מימשנו לראשונה פיתוח רב-לשוני של מערכות הפעלה, כדי לאפשר למפתחים שלנו ליצור יישומים שניתן יהיה להוציאם במקביל במהדורות מקומיות בכל העולם. למעשה, זוהי תוכנה המוכנה לעולם: Ready World. מיקרוסופט החליטה שהיא חברה בינלאומית, ופועלת בכיוון הזה".

"זהו המוצר הראשון שנבנה מראש כרב-לשוני, כולל תמיכה בכתב משמאל לימין או מימין לשמאל (Bi-Di). דבר שעיכב את הפיתוח וחייב את הצוותים לעסוק לא רק בפיתוח הפונקציונליות של התוכנה, אלא גם בתרגומים ובבדיקת ההתאמות והמופעים של השפות השונות. המרכיבים שפותחו עבורה ישולבו כבר במהדורה הבאה של חלונות NT גרסה 5.0, והיא תספק תמיכה רב-לשונית מלאה, כולל עברית". מיקרוסופט נמנעה מהסבת סדרות מסוימות של מוצרים עקב ההשקעה הגדולה בבדיקות.

"כדי להפוך את התוכנה ל-World Ready השקענו פעם אחת, בגדול, ובכל דור נידרש להשקיע תוספת קטנה יחסית, משום שהתמורה מתקבלת בהפחתת העלויות להסבות מקומיות. בחטיבה שלנו פועל מהנדס בדיקה לצד כל מפתח, כדי לצמצם ככל האפשר את התקלות במערכות ולאתר את מכלול הבעיות הקיימות בכל נקודה. מעתה ייערכו בדיקות בכל השפות בהן תתמוך התוכנה ולא כמו שהיה עד כה, כשהתמיכה נעשתה באמצעות תוספים חיצוניים למערכת ההפעלה".

ראוי לציין שבישראל אימצו לא מזמן כמה חברות גדולות את Windows NT Workstation. החלטתה של חשבשבת להתבסס על מוצר זה כמערכת ההפעלה התקנית ל"חשבשבת לחלונות" עשויה לסלול את דרכה של המערכת לארגונים רבים אחרים. עד כה נמנעה חשבשבת, השולטת בכ-%70 מהשוק הישראלי לתוכנות הנהלת חשבונות, מהסבת המערכת הפיננסית שלה לחלונות בטענה כי היא לא יכולה לספק את האמינות אליה הורגלו המשתמשים בסביבת DOS.

דוניה מסביר כי על-פי האסטרטגיה של החברה, בסביבת חלונות תמיד ירוצו שתי מערכות במקביל. "חלונות 95 ו-98 הן סביבות ההפעלה למשתמש הביתי ולצרכן. לשימוש עיסקי מייעדת מיקרוסופט את פלטפורמות NT: לעסק הקטן ולמשתמש הקצה פותחה מערכת NT Workstation, ואילו לארגון הגדול מיועדת מערכת NT הפועלת על שרתים. כיצד תתאר את מגמת הפיתוח שלכם לעתיד?

"אנחנו מפתחים את מערכות ההפעלה החדשות בסדרת NT כדי לשפר את החזר ההשקעה ללקוח באמצעות הפחתת עלות השימוש (Total Cost of Ownership). כל עוד ה-PC היה חלש מכדי לחדור ליישומים המרכזיים של האירגון, עיקר המאמץ יוחד לשיפור היכולת האישית.

"אמנם, ניתן היה לבחון את התרומה היחסית של המחשב לאירגון, אך היה קשה למדוד את החזר ההשקעה. כיום, ה-PC יכול להיכנס כמעט לכל מקום באירגון, ואת החזר ההשקעה ניתן למדוד בחיסכון מול אלטרנטיבות, לאורך זמן השימוש. כלומר, עד עתה פעלנו בעיקר בשיפור היעילות וכיום אנו ממוקדים בהפחתת העלות ובפשטות הפעלה".

לדעתו, למרות שמחירה של חלונות NT לתחנות עבודה כמעט כפול מזה של חלונות 95, בתחשיב של שלוש שנות פעילות, מחירה נמוך ממחיר חלונות 95. לדבריו, במהלך הפיתוח נוספו למערכת כלים המספקים שירותים לאבטחת המידע והם נותנים גישה נוחה לתחזוקה מרכזית ויכולת עבודה רצופה גם במקרי תקלה.

"חלונות 5.0 NT תאפשר להפעיל מחשב מקומי המנוהל מרחוק, באמצעות הגדרה וניהול מרכזי של תצורת המערכת, של היישומים הפועלים בה ושל כל המידע הדרוש על החומרה במערכת. אם תתעורר תקלה בחומרה, ניתן יהיה להחליף את המחשב ולהמשיך בעבודה כאילו לא קרה דבר. המחשב יוריד בצורה אוטומטית את התצורה הקודמת". זה מזכיר מחשב רשת.

"מחשב הרשת אינו אלא יחידת קצה דלת אמצעים, ב-5.0 NT נספק עוצמה לכל רמות המערכת. נאפשר פעולה רציפה, החלפה מהירה של תחנות קצה או גישה לתצורה 'אישית' מכל נקודה במערכת, כמו גם אפשרות לחלוקת העבודה בין המשתמשים למרכז. מתכונת זו תאפשר פעולה רציפה גם בתנאי עומס ברשת.

"כבר כיום, באמצעות מערכות 4.0 NT, אנו מציעים את עלות השימוש הנמוכה ביותר בשוק". הוא מצטט ניסויים שהודגמו על מחשבי קומפאק אשר צוידו ב-4.0 NT ובמסדי נתונים מסוג SQL Server, אשר התחרו מול שרתי סאן שצוידו במערכות יוניקס ומסדי נתונים של אורקל. לדבריו, מיקרוסופט השיגה יתרון של פי שניים בביצועים בשישית מהמחיר.

"הלקוח יכול לקבל הרבה יותר אם מוסיפים לכך את תכונות 'אפס מינהלות' (Zero Administration) וניהול מרחוק. יוזמה זו מאפשרת למנהל הרשת להגדיר הפעלה של יישומים ספציפיים בכל עמדה מרוחקת, ולמנוע מהמשתמש באותה עמדה גישה להגדרות המערכת. על ידי כך ניתן למנוע את רוב תקלות ההפעלה השכיחות". « «האסטרטג שלנו מרדמונד «משה דוניה, ישראלי, אחראי על פיתוח כל המערכות החלונאיות של מיקרוסופט. בראיון לגלובס, הוא מתאר את אסטרטגיית שלושת השלבים לאספקת מערכות הפעלה: מהרמה הביתית ועד לרמה האירגונית

עוד כתבות

גגות ארגנטינה כפי שהם נראים מתחנת החשמל של אדסור / צילום: REUTERS/Marcos Brindicci

תקלה הותירה את כל ארגנטינה ואורוגוואי ללא חשמל בבתים

48 מיליון תושבי ארגנטינה וברזיל נמצאים בשעה זו ללא חשמל עקב תקלה נרחבת בין שתי המדינות ● גם חלקים מפראגוואי וברזיל סובלים מהתקלה

טורניר פורטנייט שנערך בקליפורניה, לפני כשנה / צילום: Gettyimages

האדם שהצמיח את פורטנייט הרחק מ"חשיבת העדר של עמק הסיליקון"

המיליארדר טים סוויני הקים את החברה שפיתחה את פורטנייט, המשחק ששינה את תעשיית הווידאו העולמית ● סוויני סולד מז'קט ועניבה, מדגיש כי מי שפיתח את פורטנייט היו עובדיו, והצליח לפשר בין סוני למיקרוסופט ● "אני אוהב לסטות מהמסלול ולגלות דברים שלדעתי אף אחד לא ראה עדיין", הוא אומר

קורקינט lime / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

אלה הכללים של עיריית תל אביב להסדרת התחבורה השיתופית בעיר

ההסדרה תיכנס לתוקף ב-1 באוגוסט, ואז תדרשנה החברות לקבל היתר הפעלה זמני, למשך חצי שנה ● במכרז ההסדרה הגבלה של מספר הכלים ל-2,500 לכל מפעיל ● אסור יהיה לחסום עם הכלים מדרכות או כניסה לחנייה וייאסר גם להפעיל אזעקה בשעות הלילה, בין 23:00 ל-7:00

גיל קוטלר \ צילום: תמר מצפי

לאחר המנכ"ל לפידות: גם סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי, גיל קוטלר, עשוי לפרוש מתפקידו

המצב הפיננסי המאתגר שאליו נקלעה הפירמידה של אי.די.בי בחודשים האחרונים כבר הביא בשבוע שעבר להתפטרות שולם לפידות ● קוטלר, שהצטרף לקבוצה לפני כשלוש שנים, שימש בעבר כמנהל הכספים ומשנה למנכ"ל גזית גלוב

עינת קליש/צילום:רמי זרנגר

עיריית חיפה נגד המשך בניית הנמל: "יהרוס את התעופה בעיר"

(עדכון) ● העירייה הגישה עתירה מנהלית ובקשה דחופה לצו ביניים שימנע את המשך בניית נמל המפרץ, שלטענתה, חוסם את הסיכוי להאריך את מסלול ההמראות והנחיתות בשדה התעופה ● בית המשפט נתן צו ביניים המורה כי לא יונפקו היתרי בנייה לפי התוכנית עד למועד הדיון שיתקיים ב-11 ליולי ● "במידה ולא יתאפשר להאריך את מסלולו באופן מניח את הדעת, חברות תעופה יוותרו עליו, ועם הזמן השדה ייסגר"

נתניהו, שגריר ארה"ב פרידמן וחיים רוקח / צילום: Matty Stern, U.S. Embassy Jerusalem

נתניהו: "אנחנו ביום היסטורי, טראמפ הסיר את מסיכת הצביעות"

ראש הממשלה קיים היום אירוע הכרזה על הקמת יישוב חדש ברמת הגולן, שייקרא "רמות טראמפ" על שמו של הנשיא האמריקאי ● על אף החגיגיות, בינתיים אין תקציב להקמת היישוב

תמר זנדברג / צילום: שלומי יוסף

זנדברג מול הורוביץ: הערב יוחלט האם מרצ הולכת לבחירות

הערב צפויה להתכנס ועידת מרצ בבית סוקולוב בתל אביב ולהכריע בשאלת קיום פריימריז נוספים ● זנדברג קיוותה שניתן יהיה להשאיר את הרשימה כפי שהיא, לרבות עמדת היו"ר ● אולם חבר הכנסת לשעבר ניצן הורוביץ הצטרף למרוץ, ככל הנראה בתמיכת אהוד ברק ● פריג' שהביא למפלגה כמנדט וחצי מהמצביעים הערבים הציע לשנות את דפוס ההנהגה ולקבע מבנה של יו"ר משותף יהודי-ערבי

איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

שקד: "הבחירות הן אתגר עבור הימין. כנראה שאתמודד"

איילת שקד התייחסה הערב לבחירות הקרובות, היחסים עם נפתלי בנט ודבריו של שר המשפטים החדש אמיר אוחנה: "ברור שיש למלא אחר פסיקות בתי המשפט, גם אם לא אוהבים אותם" ● "אני חושבת שיש כרגע הזדמנות לסיפוח אזור C"

הצבעה בקלפי בבחירות באפריל/ צילום: רויטרס

משטרית עד פולקמן: איך נראו ניסיונות העבר לבטל את יום השבתון בבחירות ומה היו העלויות

מאיר שטרית הציע לבטל את יום השבתון כבר בשנת 2000, טומי לפיד שקל לקנוס את מי שלא יגיע להצביע ורועי פולקמן ניסה לחסוך למשק מיליארד שקל ● כך נראה המאבק הממושך לשינוי הפורמט של יום השבתון ואלה הקשיים שמנעו את המהפכה ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה 

ענת גואטה יור רשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף

למרות אזהרות רשות ני"ע: הגוף שמשיק קרן ש"תשאף לתשואה של לפחות 7.5%"

למרות אזהרת רשות ניירות ערך מפני מניפולציות ובעיות במאמצי שיווק של קרנות השקעה, יום לאחר מכן בהלמן אלדובי יוצאים בסבב גיוס לקרן חוב ציבורית תוך פרסום שמאתגר את ההוראות ● בעקבות פניית "גלובס", בהלמן אלדובי שינו את נוסח ההודעה

ארנון בר–דוד/ צילום: תמר מצפי

המשבר בקרנות הפנסיה הוותיקות: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי

על רקע הפגיעה בקצבאות הגמלאים המבוטחים בקרנות הפנסיה הוותיקות, ההסתדרות אישרה הכרזת סכסוך עבודה בכל המגזר הציבורי ● יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "אסור לפגוע בגמלאים. אנו נערכים לשביתה" ● הסתדרות המורים הצטרפה להסתדרות והכריזה אף היא על סכסוך עבודה

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

השבוע בשווקים: כל העיניים מופנות אל הודעת הריבית של הפד

הבנק הפדרלי צפוי להודיע ביום רביעי הקרוב על גובה הריבית ולספק תחזית לצמיחה ולאינפלציה ● לאחר פרסום מדד מאי בשוק המקומי, הציפיות הן למדד שלילי ביוני ויולי ● אחרי נפילה של 15%, מחיר הנפט במוקד ● בשוק המקומי יפורסמו נתוני התחלות הבנייה לרבעון הראשון של השנה ומספר המשרות הפנויות לחודש מאי ● התחזית השבועית של "גלובס"

משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכנת למטה את צמיחת המשק ברבעון הראשון

עפ"י האומדן השני שפורסם היום, המשק צמח בשלושת החודשים הראשונים של השנה ב-3.3%, ללא יבוא כלי רכב, לעומת 3.7% באומדן הקודם ● היבוא זינק ב-14.6%

יואל עזרזר, מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר / אינפוגרפיק: יח"צ

מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר ישיב כמיליון שקל לחברה

ביה"ד לעבודה קבע כי יואל עזרזר ישיב לחברה קדישא סך של כמיליון שקל בגין הטבות שקיבל שלא כדין, לאחר שמימן ביטוח בריאות לכלל משפחתו על חשבון החברה, נטל כספים במזומן של עובדים שנועדו לחופשות ועשה שימוש ברכב החברה שלא כדין

תמר זנדברג / צילום: שלומי יוסף

במרצ החליטו: בחירות ליו"ר ולרשימה בוועידה ולא בפריימריז

ועידת מרצ תצביע על יו"ר המפלגה ב-27 ביוני ועל הרשימה לכנסת ב-11 ביולי ● הוועידה לא קיבלה גם את ההצעה לאפשר כהונה של שני יו"רים

עמיר פרץ / צילום: איל יצהר, גלובס

מה עומד מאחורי הטיעון המרכזי של עמיר פרץ בדרך לראשות העבודה

המועמד לראשות מפלגת העבודה, עמיר פרץ, נוהג לספר שהוא ורק הוא הצליח בעבר לגייס קולות במעוזי הליכוד ● בדקנו, אחת ולתמיד ● המשרוקית של גלובס

שלדון אדלסון/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque ,

בפרקליטות שקלו גביית עדות מוקדמת משלדון אדלסון בתיק נתניהו-מוזס

הרעיון עלה לאחרונה בפרקליטות עקב חשש כי לאור גילו המבוגר (85) ומצבו הרפואי, לא יוכל אדלסון להעיד במועד שייקבע למשפט • אדלסון נחשב לעד מפתח בתיק 2000, העוסק ביחסי ראש הממשלה נתניהו ונוני מוזס • היועמ"ש: "איננו מתייחסים לשאלות בנוגע להתייעצויות פנימיות"

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

סגירה בבורסה בת"א: האג"ח של אידיבי צללו ב-7%

ת"א 35 איבד 0.3%, מדד הבנקים עלה ב-0.4% ● אחרי עזיבתו של שולם לפידות, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי שוקל פרישה והאג"חים צנחו ● טבע סגרה פערי ארביטרז' שליליים מוול סטריט ● טוגדר השלימה צניחה של 75% מאפריל אשתקד בצל כוונתה לגייס 7.5 מיליון שקל

עופר בלוך / צלם: רוני שיצר

חברת החשמל חתמה על הסכם פיצויים עם חברות הגז המצריות: תסתפק בכ-15% בלבד מהפיצוי המקורי

חברת החשמל דיווחה הלילה כי חתמה על הסכם פשרה עם חברות הגז המצריות EGPC ו-EGAS, לפיו תקבל 500 מיליון דולר בתוך שמונה שנים וחצי ● סכום הפיצוי המקורי שנפסק לטובת חברת החשמל בבוררות בינלאומית עמד על 2.36 מיליארד דולר ● מנכ"ל חח"י: "מו"מ עיקש ונחוש, כשברקע היה ברור לכל הצדדים כי יכולות הגבייה בפועל שואפות לאפס וכל סכום שיוחזר לציבור הוא בגדר הישג נדיר"

הביתן הישראלי בסלון האווירי בפריז / צילום: משרד הביטחון

אירופה מגדילה את ההוצאה הביטחונית והתעשיות הישראליות מסתערות

הסלון האווירי ייצא לדרך מחר - מדובר בתערוכה האווירית הגדולה והחשובה בעולם שמתקיימת מדי שנתיים, והחברות הביטחוניות הישראליות המרכזיות יציגו פיתוחים חדשים ומוצרים הכוללים' בין השאר' מכ"מים מתקדמים, טילים וכלי טייס בלתי מאוישים למטרות שונות