גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האסטרטג שלנו מרדמונד

משה דוניה, ישראלי, אחראי על פיתוח כל המערכות החלונאיות של מיקרוסופט. בראיון לגלובס, הוא מתאר את אסטרטגיית שלושת השלבים לאספקת מערכות הפעלה: מהרמה הביתית ועד לרמה האירגונית

מי שאחראי על כל מערכות ההפעלה החלונאיות במיקרוסופט, משמש סגן נשיא בחברה, ועומד בראש הצוות העוסק בפיתוח ובהשבחה במרכז החברה ברדמונד, וושינגטון, הוא לא אחר מאשר הישראלי משה דוניה.

דוניה הוא גם אחד מהוותיקים בחברה. את שני המוצרים המובילים שלה, חלונות 95 וחלונות NT הוא מלווה עוד בטרם נולדו. הוא החל את לימודיו בטכניון כעתודאי, ולאחר מספר שנות עבודה בחברות פחות מוכרות בעמק הסיליקון, הצטרף ב-1988 למיקרוסופט והתמנה למנהל פרויקט במערכת ההפעלה החדשה שהיא פיתחה במשותף עם יבמ. לאחר שנפרדו השותפות, הוא המשיך לעבוד במיקרוסופט.

במיקרוסופט פעלו תמיד בשני מסלולי פיתוח מקבילים. באותו זמן התמקדה החברה בפיתוח מערכת הפעלה שימושית לכל מחשב. מיקרוסופט הטילה את יהבה על מערכת החלונות, ובמקביל עסק הצוות של דוניה בפיתוח סודי של מערכת הפעלה לשרתים, פרויקט שנודע אחר כך בשם Windows NT.

במשך הזמן הפך מסלול זה למרכזי במיקרוסופט, ובשנים האחרונות הצטרפו לצוות זה גם מערכות ההפעלה האחרות, כמו חלונות 95. הצוות הפועל ברדמונד, וושינגטון, מורכב מטובי המומחים של מיקרוסופט ועובדים בו לא מעט ישראלים. בעבודתו משתלבות גם מספר פעילויות של המרכז בחיפה. השנה הוציא הצוות את מהדורת הניסוי של חלונות 98, תוכנה המוכרת בינתיים בשם הקוד "ממפיס".

דוניה: "הבאנו את היכולות של חלונות לרמה חדשה של פשטות ונוחות. התוכנה תצא לשוק ברבעון הראשון של 1998, והמהדורה העברית מתוכננת לצאת כבר בסוף אותה שנה". מה מיוחד בממפיס?

"התוכנה מכילה ממשק אינטרנטי מלא, המשלב את הדפדפן אקספלורר 4 כחלק בלתי נפרד ממנה. היא מאפשרת התאמה אישית וחיפוש מידע בדיסק המקומי, בדומה לתהליך החיפוש של מידע באינטרנט. ההפעלה היעילה נתמכת על ידי הגנה משופרת על קבצים חיוניים והפעלת 'אשפי תמיכה', כמו הדרכה לפתרון בעיות שכיחות".

ראוי לציין שתוספות אלה הוכנסו בעקבות ביקורת של המשתמשים. בעתיד הרחוק יותר תנסה מיקרוסופט לפשט עוד יותר את תהליך ההפעלה, ולהפחית במספר לחיצות העכבר והקשות המקשים, עד כדי תיפעול באמצעות דיבור או שלט-רחוק, בלחיצת כפתור אחת.

למרות שחלונות 95 נחשבת למערכת ההפעלה המרכזית של מיקרוסופט, דוניה סבור שדווקא המהדורה העברית של חלונות NT לתחנות עבודה היא הישג חשוב. "חלונות 98 אינה מערכת הפעלה חדשה אלא שיפור גירסה, ואילו ב-NT Workstation Windows עשינו צעד משמעותי קדימה הקשור להיערכות של החברה בשלוש רמות של מערכות הפעלה: לבית, למשתמש הסופי בארגון ולשרתים.

"בעתיד יתבססו כל מערכות ההפעלה על הגרעין המרכזי של NT, ולכן כל שלב בדרך זו הוא חיוני. במוצר החדש מימשנו לראשונה פיתוח רב-לשוני של מערכות הפעלה, כדי לאפשר למפתחים שלנו ליצור יישומים שניתן יהיה להוציאם במקביל במהדורות מקומיות בכל העולם. למעשה, זוהי תוכנה המוכנה לעולם: Ready World. מיקרוסופט החליטה שהיא חברה בינלאומית, ופועלת בכיוון הזה".

"זהו המוצר הראשון שנבנה מראש כרב-לשוני, כולל תמיכה בכתב משמאל לימין או מימין לשמאל (Bi-Di). דבר שעיכב את הפיתוח וחייב את הצוותים לעסוק לא רק בפיתוח הפונקציונליות של התוכנה, אלא גם בתרגומים ובבדיקת ההתאמות והמופעים של השפות השונות. המרכיבים שפותחו עבורה ישולבו כבר במהדורה הבאה של חלונות NT גרסה 5.0, והיא תספק תמיכה רב-לשונית מלאה, כולל עברית". מיקרוסופט נמנעה מהסבת סדרות מסוימות של מוצרים עקב ההשקעה הגדולה בבדיקות.

"כדי להפוך את התוכנה ל-World Ready השקענו פעם אחת, בגדול, ובכל דור נידרש להשקיע תוספת קטנה יחסית, משום שהתמורה מתקבלת בהפחתת העלויות להסבות מקומיות. בחטיבה שלנו פועל מהנדס בדיקה לצד כל מפתח, כדי לצמצם ככל האפשר את התקלות במערכות ולאתר את מכלול הבעיות הקיימות בכל נקודה. מעתה ייערכו בדיקות בכל השפות בהן תתמוך התוכנה ולא כמו שהיה עד כה, כשהתמיכה נעשתה באמצעות תוספים חיצוניים למערכת ההפעלה".

ראוי לציין שבישראל אימצו לא מזמן כמה חברות גדולות את Windows NT Workstation. החלטתה של חשבשבת להתבסס על מוצר זה כמערכת ההפעלה התקנית ל"חשבשבת לחלונות" עשויה לסלול את דרכה של המערכת לארגונים רבים אחרים. עד כה נמנעה חשבשבת, השולטת בכ-%70 מהשוק הישראלי לתוכנות הנהלת חשבונות, מהסבת המערכת הפיננסית שלה לחלונות בטענה כי היא לא יכולה לספק את האמינות אליה הורגלו המשתמשים בסביבת DOS.

דוניה מסביר כי על-פי האסטרטגיה של החברה, בסביבת חלונות תמיד ירוצו שתי מערכות במקביל. "חלונות 95 ו-98 הן סביבות ההפעלה למשתמש הביתי ולצרכן. לשימוש עיסקי מייעדת מיקרוסופט את פלטפורמות NT: לעסק הקטן ולמשתמש הקצה פותחה מערכת NT Workstation, ואילו לארגון הגדול מיועדת מערכת NT הפועלת על שרתים. כיצד תתאר את מגמת הפיתוח שלכם לעתיד?

"אנחנו מפתחים את מערכות ההפעלה החדשות בסדרת NT כדי לשפר את החזר ההשקעה ללקוח באמצעות הפחתת עלות השימוש (Total Cost of Ownership). כל עוד ה-PC היה חלש מכדי לחדור ליישומים המרכזיים של האירגון, עיקר המאמץ יוחד לשיפור היכולת האישית.

"אמנם, ניתן היה לבחון את התרומה היחסית של המחשב לאירגון, אך היה קשה למדוד את החזר ההשקעה. כיום, ה-PC יכול להיכנס כמעט לכל מקום באירגון, ואת החזר ההשקעה ניתן למדוד בחיסכון מול אלטרנטיבות, לאורך זמן השימוש. כלומר, עד עתה פעלנו בעיקר בשיפור היעילות וכיום אנו ממוקדים בהפחתת העלות ובפשטות הפעלה".

לדעתו, למרות שמחירה של חלונות NT לתחנות עבודה כמעט כפול מזה של חלונות 95, בתחשיב של שלוש שנות פעילות, מחירה נמוך ממחיר חלונות 95. לדבריו, במהלך הפיתוח נוספו למערכת כלים המספקים שירותים לאבטחת המידע והם נותנים גישה נוחה לתחזוקה מרכזית ויכולת עבודה רצופה גם במקרי תקלה.

"חלונות 5.0 NT תאפשר להפעיל מחשב מקומי המנוהל מרחוק, באמצעות הגדרה וניהול מרכזי של תצורת המערכת, של היישומים הפועלים בה ושל כל המידע הדרוש על החומרה במערכת. אם תתעורר תקלה בחומרה, ניתן יהיה להחליף את המחשב ולהמשיך בעבודה כאילו לא קרה דבר. המחשב יוריד בצורה אוטומטית את התצורה הקודמת". זה מזכיר מחשב רשת.

"מחשב הרשת אינו אלא יחידת קצה דלת אמצעים, ב-5.0 NT נספק עוצמה לכל רמות המערכת. נאפשר פעולה רציפה, החלפה מהירה של תחנות קצה או גישה לתצורה 'אישית' מכל נקודה במערכת, כמו גם אפשרות לחלוקת העבודה בין המשתמשים למרכז. מתכונת זו תאפשר פעולה רציפה גם בתנאי עומס ברשת.

"כבר כיום, באמצעות מערכות 4.0 NT, אנו מציעים את עלות השימוש הנמוכה ביותר בשוק". הוא מצטט ניסויים שהודגמו על מחשבי קומפאק אשר צוידו ב-4.0 NT ובמסדי נתונים מסוג SQL Server, אשר התחרו מול שרתי סאן שצוידו במערכות יוניקס ומסדי נתונים של אורקל. לדבריו, מיקרוסופט השיגה יתרון של פי שניים בביצועים בשישית מהמחיר.

"הלקוח יכול לקבל הרבה יותר אם מוסיפים לכך את תכונות 'אפס מינהלות' (Zero Administration) וניהול מרחוק. יוזמה זו מאפשרת למנהל הרשת להגדיר הפעלה של יישומים ספציפיים בכל עמדה מרוחקת, ולמנוע מהמשתמש באותה עמדה גישה להגדרות המערכת. על ידי כך ניתן למנוע את רוב תקלות ההפעלה השכיחות". « «האסטרטג שלנו מרדמונד «משה דוניה, ישראלי, אחראי על פיתוח כל המערכות החלונאיות של מיקרוסופט. בראיון לגלובס, הוא מתאר את אסטרטגיית שלושת השלבים לאספקת מערכות הפעלה: מהרמה הביתית ועד לרמה האירגונית

עוד כתבות

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

רצח העם הארמני./ צילום:  ויקימדיה

כורדים? את מי זה מעניין. על המגבלות של השותפות עם טראמפ ועל לקח בן 100 שנה

הסכנה הגדולה ביותר במדיניות החוץ האמריקאית הייתה תמיד הצירוף של בורות ושל קוצר רוח ● הנה מה שהתכונות האלה גרמו השבוע לפני מאה שנה ● לכורדים של אז קראו "ארמנים", וארה"ב העדיפה לחזור הביתה

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

קוואנטס האוסטרלית שברה שיא: המספרים מאחורי הטיסה הארוכה בעולם

חברת התעופה האוסטרלית השלימה השבוע את הטיסה הארוכה ביותר בעולם: מטוס הדרימליינר של החברה חיבר בין ניו יורק לסידני במסע שארך 19 שעות וחצי ● מדובר בטיסת ניסוי לקראת השקה רשמית של הקו, כלל הנראה ב-2022

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לא ביבי, לא חופרים? האם עד נתניהו המדינה לא שיקמה אתרים היסטוריים

רה"מ טען בסרטון תעמולה כי קודמיו לא השקיעו שקל באתרי מורשת ● האמת היא שהמדינה טיפלה באתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים כבר לפני עשרות שנים ● ובכל זאת, נתניהו יכול לרשום לזכותו מהפך בסדרי הגודל

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

דרמת הברקזיט: ג'ונסון שיגר לאיחוד שני מכתבים סותרים בנוגע לפרישה

(עדכון) ● אחרי שלא הצליח לאשר את הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי אתמול, ג'ונסון נאלץ לבקש דחייה מהאיחוד • כלי התקשורת בבריטניה דיווחו כי שלח בקשת הארכה בלתי-חתומה בבריסל, מלווה במכתב חתום נוסף שבו הוא מפציר באיחוד לא לאשר אותה

אזוב מצוי/ צילום: פרופ' נתיב דודאי

שיח מפלג: איך אפילו ביטול האיסור על קטיף של זעתר הפך לקרב נרטיבים בין יהודים וערבים

גם אחרי שרשות הטבע והגנים ביטלה את האיסור המוחלט על קטיף הזעתר והעכוב, יש מי שמשוכנעים יותר מתמיד שבסוף כל החלטה מקצועית שלה יושב ערבי עם נרגילה ● הסופר עודה בשאראת: "ברור שהמדינה רצתה ליצור ניכור בין הערבים לבין הטבע, רוצים שהערבי ישתגע במדינה הזאת"

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם

נחל הקיבוצים / צילום: יותם יעקובסון

כמעיין המתגבר: פארק המעיינות מציין 60 שנה בפסטיבל חגיגי

פסטיבל המעיינות חוגג השנה עשור להקמתם של פארק המעיינות ושביל המעיינות, וגם 60 שנה לגן השלושה (הסחנה), בשפע של פעילויות, הופעות, תערוכות ואירועים מיוחדים בחול המועד סוכות

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה