גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הערכות: רוב לתומכי עמדותיו של פרנקל בוועדה לבחינת חוק בנק ישראל

היו"ר, דב לוין: נשמע דעות מהארץ ומהעולם * לורנץ, החבר בוועדה, מביע תמיכה בהגברת עצמאות הבנק

"בנק מרכזי עצמאי מביא להורדה באינפלציה ללא פגיעה בצמיחה. %98 מהמחקרים שנעשו בעולם בשנים האחרונות מראים, שבנק מרכזי עצמאי זה דבר טוב", כך אמר היום (ה') ל"גלובס" פרופ' אלכס צוקרמן, החבר בוועדת לוין לבחינת חוק בנק ישראל.

הרכב הוועדה נקבע אמש (ד') בידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בראש הוועדה יעמוד שופט בית המשפט העליון בדימוס דב לוין. חברי הוועדה האחרים: פרופ' חיים בן-שחר ופרופ' אלכס צוקרמן מאוניברסיטת תל-אביב; ארנון גפני, נגיד בנק ישראל לשעבר; הרב שלמה לורנץ, יו"ר הוועדה המייעצת לבנק ישראל; יחזקאל פלומין, סגן שר האוצר לשעבר; ועו"ד יעקב רובין.

הוועדה תחל בעבודתה בשבוע הקרוב. על פי כתב המינוי, הוועדה אמורה להמליץ על השינויים בחוק בנק ישראל תוך התייחסות לנושאים הבאים: יעדים ומשימות של הבנק המרכזי, עצמאותו של הבנק המרכזי, דרכי קבלת ההחלטות, מבנה בנק ישראל, בפני מי ובאילו מועדים על הבנק המרכזי לתת דין וחשבון, קשרי הבנק המרכזי עם הממשלה ודרכי הפיקוח והבקרה.

לדברי לוין, חברי הוועדה יצטרכו להתייחס לכל אחד מהנושאים הנוגעים לשינוי החוק, "ובין היתר למשאלה שייקבע משהו כחוק יסוד, שבו ייקבעו הדברים העקרוניים. לאחר מכן יש לקבוע, מה אמור להופיע בחוק הרגיל. אי אפשר לומר כעת מה צריך להיאמר. לשם כך יושבת הוועדה, כדי לשקול את היתרונות והחסרונות בכל תחום שהוא, ולהגיע למסקנות".

לדברי לוין, בוועדה יושבים "אנשים מהמעולים שיש לנו". הוא הוסיף, כי זהו נושא רחב ומעמיק, וחברי הוועדה יידרשו לשמוע חוות דעת של מומחים לנושא מהארץ ומחו"ל, שעל פיהן יתפתח הדיון. כן מסר לוין, כי חברי הוועדה יקבלו חומר השוואתי על המצב החוקי במדינות מקבילות.

הוועדה אמורה להגיש את מסקנותיה עד סוף יוני 1988. לדברי לוין, אם יתברר שיש צורך בפרק זמן נוסף, תבקש הוועדה להאריך את מועד הגשת המסקנות. לעת עתה, לא נקבע היכן יתקיימו ישיבות הוועדה.

לדברי צוקרמן, קיימת הסכמה גורפת, שמדיניות מוניטרית יש להפעיל אך ורק לצורך השפעה על המשתנים הנומינליים (מחירים ואינפלציה), ולא על תחומים ריאליים כמו צמיחה ותעסוקה.

גם לורנץ אמר ל"גלובס", כי הוא תומך בהגברת עצמאות בנק ישראל. הוא ציין, כי בכוונת חברי הוועדה לעשות עבודה יסודית ומקיפה, וזאת בניגוד לניסיונותיו של ח"כ אברהם שוחט לבצע תיקונים פזיזים בחוק בנק ישראל.

לורנץ הדגיש, כי הוועדה תלמד לעומק את דרכי פעולתם והמבנה המוסדי של בנקים מרכזיים בעולם, בטרם תקבע את עמדתה בנושא זה. לורנץ הוסיף, כי על ישראל להפיק לקחים מהמשבר הפיננסי שפקד מדינות בדרום מזרח אסיה, שהוכיח כמה חיוני לשמור על עצמאות בנק ישראל וסמכויות הנגיד.

בצמרת הכלכלית בירושלים אומרים, כי לפחות ארבעה מחברי הוועדה מזוהים עם עמדותיו של יעקב פרנקל. בן-שחר וצוקרמן המיוחד נחשבים כחסידים של מדיניות הריבית הגבוהה של פרנקל בשנים האחרונות, וכמי שתומכים בהגברת עצמאות הבנק המרכזי.

הרכב הוועדה מעורר ביקורת בדרגים המקצועיים באוצר. לדבריהם, תמוה שהוועדה אינה כוללת אישים כמו פרופ' צבי זוסמן, ששימש יו"ר הצוות שהמליץ על הקמת מועצה מוניטרית ליד נגיד בנק ישראל. בירושלים מביעים גם תמיהה על כך, שלוועדה לא מונו אנשים שיש להם דעות מאוזנות יותר על תפקיד המדיניות המוניטרית, ועל הצורך להתחשב בתנאי המשק, כגון ד"ר אבי בן-בסט, לשעבר מנהל מחלקת המחקר בבנק, ופרופ' ג'ימי ויינבלט, דיקן מדעי החברה והרוח באוניברסיטת באר-שבע.

צוקרמן נחשב ל"פרו-פרנקל", והוא ידוע כמומחה מוביל בארץ ובעולם בנושאים של בנקאות ובנקים מרכזיים. הוא פירסם מאמרים בנושאים אלה, וידוע במחקריו על הקשר בין עצמאות הבנק המרכזי וניהול מדיניות מוניטרית מרסנת, לבין האטת האינפלציה.

גם בן-שחר מייחס עדיפות גבוהה להאטת האינפלציה, גם במשק ממותן ובו אבטלה גבוהה. לאחרונה פירסם מאמרים בזכות הורדת האינפלציה בישראל בשנה הבאה ל-%4-%4.5, על ידי המשך הריסון המוניטרי והפיסקלי החריף. מתוך היכרות עם דעותיו מעריכים בירושלים, כי הוא יתמוך בהגברת עצמאות בנק ישראל ובחיזוק הכלים המוניטריים שיעמדו לרשות הבנק המרכזי.

פלומין ידוע בנטיותיו הליברליות, והוא חבר המועצה המייעצת של בנק ישראל. בתקופתו במשרד האוצר, היה בעד שיתוף פעולה הדוק בין האוצר לבנק ישראל.

גפני פעל, כאשר כיהן כנגיד בנק ישראל (1981-1977) להרחבת עצמאות הבנק. בסוף תקופת כהונתו נכנס לעימות עם שר האוצר דאז, יורם ארידור, שרצה לכפות על בנק ישראל מדיניות של האטת פיחותים וקיבוע שער החליפין, בניגוד לדעת ראש הבנק. גם גפני נחשב כתומך בעמדותיו של פרנקל.

לורנץ תומך, כיו"ר הוועדה המייעצת, בעמדות הנגיד, ובכלל זה במדיניות הריבית הגבוהה של בנק ישראל. לורנץ נחשב לתומך בעצמאות הבנק המרכזי ובחיזוק הכלים העומדים לרשותו. בעבר שימש כיו"ר ועדת הכספים של הכנסת. «מאת זאב קליין והדס מגן «הערכות: רוב לתומכי עמדותיו של פרנקל בוועדה לבחינת חוק בנק ישראל «היו"ר, דב לוין: נשמע דעות מהארץ ומהעולם * לורנץ, החבר בוועדה, מביע תמיכה בהגברת עצמאות הבנק

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

עליות בבורסה: ת"א 35 עולה ב-0.55%, טבע טסה בכ-12%

טבע אישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ומנייתה זינקה בוול סטריט ● פרוטליקס מזנקת ב-35% ● סייפטי צונחת ב-8%, פלוריסטם מזנקת ב-6%

יצירות אומנות חדשות בכנסת / צילום: איל יצהר

אמנות בכנסת: בוחרים בצילומים ישראליים

אמנם ממשלה חדשה עדיין לא נראית באופק, אבל בכנסת התחדשו בחמש יצירות אמנות חדשות ● אוצרת המשכן, שרון סופר: "חיפשתי עבודות צילום שהן פעולה התערבותית של האמן בנוף"

לווייני תקשורת של סאטקום באפריקה  / צילום: אתר החברה

מניית סאטקום קופצת: חידוש חוזה בקונגו בכ-28 מיליון דולר לשלוש שנים

גילת טלקום, חברה-בת בבעלות מלאה של סאטקום, חידשה חוזה לאספקת שירותי תקשורת לוויינית עם חברת התקשורת וודאקום ● בסאטקום מציינים, כי הרווחיות התפעולית הממוצעת מהחוזה בקונגו בשנים הקודמות הייתה בשיעור של כ-30%

תוכנת זיהוי הפנים של מגווי / צילום: רויטרס

האם ארה"ב תצליח לבלום את הסטארט-אפ מאחורי "האח הגדול" הסיני

חברת Megvii נכנסה באחרונה לרשימה השחורה של הממשל האמריקאי, דווקא בעיתוי רגיש עבורה - כשהיא עומדת לקראת הנפקה בבורסה ● האם החרם הוא כלי אפקטיבי, מה חושבים על כך בחברה והאם האמריקאים באמת חוששים מהטכנולוגיה שלה?

ספרים אוקטובר / צילום: איל יצהר

זה באמת משנה אם זה אמיתי?

אם לא קראתם את "אל מול הלילה", שבו יצאה דלפין דה ויגאן לפענח מדוע התאבדה אמה והציגה מסע מרתק לתוך הנפש, אולי כדאי שתעשו זאת לפני שתיכנסו לתוך "מבוסס על סיפור אמיתי" ● רוב הסיכויים שהספר החדש של מישל וולבק לא יעלה אצלכם את רמת הסרוטונין, אבל הוא עדיין שווה קריאה ● מדור הספרים של "ליידי גלובס"

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

טבע מאשרת את הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים: תשלם 20 מ' ד' ותספק תרופות נגד התמכרות ב-25 מיליון דולר

(עדכונים) - רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה ● בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות; בהסכם זה טבע תתרום את התרופה buprenorphine naloxone למשך עשור בשווי מוערך של 23 מיליארד דולר

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?

רצח העם הארמני./ צילום:  ויקימדיה

ארה"ב אחרי 100 שנה: כורדים, ארמנים, למי אכפת

הסכנה הגדולה ביותר במדיניות החוץ האמריקאית הייתה תמיד הצירוף של בורות ושל קוצר רוח ● הנה מה שהתכונות האלה גרמו השבוע לפני מאה שנה ● לכורדים של אז קראו "ארמנים", וארה"ב העדיפה לחזור הביתה

ראשי פורסקאוט פותחים את המסחר בנאסד"ק / צילום: יח"צ

מהלך אקטיביסטי בפורסקאוט? המניה עולה בעקבות שיתוף פעולה בין שני משקיעים

מניית חברת פתרונות האבטחה קפצה אתמול ב-12.8% לאחר ששני גופי השקעה מניו יורק דיווחו על הגדלת החזקה יחד ל-14.5% ממניותיה ● שני הגופים הודיעו כי הם "מצפים לדיונים עם החברה בהקדם האפשרי"

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מדוע סירב מנכ"ל מאקו, אורי רוזן, לעבור לחדשות 13?

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13, ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet, החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל, ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● האזינו לפודקאסט "אוף דה רקורד"

כיתת לימוד / צילום: שאטרסטוק

כיצד בונים מערכת חינוך איכותית? מתחילים עם המורים

הבינוניות של מערכת החינוך זועקת בהישגים הנמוכים ובפערים הגבוהים בין תלמידי ישראל למדינות המפותחות במבחנים הבינלאומיים ● ההישגים הללו לא עולים בקנה אחד עם השאיפה של הישראלים לחיות ברמת חיים של מדינה מערבית מתקדמת ● דעה

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

עקב תקלה: טיסת אל על מניו יורק תנחת ב-48 שעות עיכוב

נוסעי טיסת אל על מספר 008 ימריאו לישראל רק מחר בערב במקום היום בצהריים וצפויים לנחות בישראל לאחר החג ● הסיבה: תקלה טכנית בהעמסת תא המטען

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי

"מערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל": התחזית הקודרת של מנכ"ל קופ"ח כללית

פורטפוליו עם מנכ"ל כללית, פרופ' אהוד דודסון: על היתרונות של מערכת הבריאות בארץ וגם על הכשלים, על הספר שכתב בהסתמך על הניסיון שלו, ועל הספר שעוד יכתוב

ג'סטין טרודו ואישתו סופי / צילום: Carlo Allegri, רויטרס

ממשיך לכהונה שנייה, אך ללא ממשלת רוב: טרודו זכה בבחירות בקנדה

המפלגה הליברלית בראשות ראש הממשלה המכהן זכתה במרבית הקולות וניצחה שוב בבחירות ● עם זאת, עדיין חסרים לה 170 מושבים בפרלמנט בשביל ממשלת רוב, ולכן יצטרך טרודו להסתמך על מפלגות קטנות יותר כדי להעביר חוקים מרכזיים

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

דיווח: סופטבנק תשלם לאדם נוימן 200 מיליון דולר כדי שייפרד מ-WeWork

על פי "ביזנס אינסיידר", אם ההשתלטות שמתכננת קבוצת ההשקעות היפנית על WeWork תצא לפועל, יידרש המייסד נוימן לוותר על מקומו בדירקטוריון וזכויותיו בהצבעה ולתמוך במהלך ● הדירקטוריון יידרש להצביע על הצעה למימון חירום, שבמסגרתה תלווה סופטבנק לחברה 5 מיליארד דולר ותקדים השקעה של 1.5 מיליארד דולר שתוכננה לשנה הבאה

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

התמונה גרועה יותר מהצפוי: הצמיחה של המשק ברבעון השני של השנה - 0.6% בלבד

הלמ"ס פרסמה את האומדן השלישי לנתוני הצמיחה, שחושף כי ההאטה חריפה הרבה יותר מכפי שנמדד באומדן השני ● ללא מסים נטו על היבוא מדובר בקצב צמיחה של 2.7%, לעומת 3.1% כפי שנמסר באומדן השני

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה