גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחדל הקימעונאות של כלל

בכלל כבר הודו מזמן כי תחום הקמעונאות לא מתאים לקונצרן - הבעייה היתה שלא מצאו קונה להיפרשוק ולאייס/קנה ובנה - האם זאבי יצילם?

במסגרת מכירתם הצפויה של עסקי כלל סחר לאיש העסקים גד זאבי, תמורת כ-500 מיליון שקל, מצויות גם שתי רשתות קמעונאיות: "אייס/קנה ובנה" ו"היפרשוק/קו-אופ צפון". הראשונה בתחום ה"עשה זאת בעצמך" והשניה רשת מזון. שתי הרשתות מנסות במשך שנים להתחרות בשוק קשה מאד. עד כה לא נמצא קונה לכלל רשתות המחזיקה בהן, ובהנהלת כלל הוחלט על מכרז למכירתן. הסיבה לחוסר ההצלחה של המכירה נעוצה במחיר הגבוה אותו דרשו השותפים ברשתות. סיבה נוספת היא חוסר ההצלחה של אייס/קנה ובנה מחד והבעייתיות ברכישת קו-אופ/צפון היפרשוק, בשל שליטת אגודת קו-אופ צפון, מאידך.

אייס/קנה ובנה: כרונולוגיה של כישלון

אייס/קנה ובנה היא מיזוג של שתי רשתות ה"עשה זאת בעצמך" אייס וקנה ובנה. החברה נמצאת בבעלות משותפת של כלל - %40, שופרסל - %40 וטמבור - %20. רשת קנה ובנה בבעלות שופרסל רכשה לפני כשנה וחצי את רשת אייס ומיזגה את פעילויות השתיים. עד היום לא הושלמה מלאכת המיזוג וגם התוצאות העיסקיות לא הוכיחו ששילוב של השתיים העלה אותן על דרך המלך וסייע בתחרות מול "הום סנטר". ב-9 החודשים הראשונים של השנה הפסידה הרשת המאוחדת כ-2.5 מיליון שקל מתוכם ברבעון השלישי כ-1.5 מיליון שקל.

את הסיבות לכשלון מסבירים גורמים בענף באסטרטגיה ניהולית ושיווקית לקויה. "לא די לשים מוצרים על המדף. צריך להתמקד גם בתחום השיווקי, להביא לקוחות לחנויות ואחר כך לשמור עליהם. צריך להקפיד על שירות, להשקיע במחקר, תיכנון וגם להציע ערך מוסף, במוצרים, במחירים".

אחרים טוענים כי בשל ניסיונות המכירה של הרשת, מדובר בתקופה של אי ודאות בחברה. לא ברור מי קונה, מתי מוכרים ולמי. על פי הערכה זו שיתק הדבר בפועל את פעילות אייס/קנה ובנה. אותם גורמים מציינים כי הדירקטוריון לא קיבל החלטות משמעותיות, שמטרתן לעזור להבריא את החברה. תהליך האיחוד בין אייס וקנה ובנה לא הסתיים מאחר ולא הוקצו לכך משאבים. הדבר מזכיר את מה שקרה בעת מכירת רשת הציוד המשרדי סופר אופיס לאופיס דיפו. במשך כל תקופת המו"מ טענו מנהלי סופר אופיס כי שופרסל, הבעלים, לא פועלת לקידום ענייניה של הרשת ולכן היא קופאת על שמריה ולא מרוויחה.

אין מקום ליותר מרשת אחת

מומחים לשיווק טוענים כי בארץ אין מקום ליותר מרשת אחת בתחום ה"עשה זאת בעצמך". אותם מומחים מציינים כי בעלי הום סנטר הבינו וקראו את המפה נכון. הם עשו שינוי בתדמית הרשת והיום היא הדבר הכי קרוב לחנות כל בו. השטח שמוקצה לטקסטיל לבית, אמבטיות, כלים לבית, גדול יותר. בהום סנטר הבינו שהתחום הנקי של "עשה זאת בעצמך" אינו מתאים לאופי הישראלי ולקהל הישראלי.

קנה ובנה קנתה את אייס מתוך כוונה להגדיל את נתח השוק שלה בתחום בו אייס היתה יותר חזקה - התחום המקצועי, הפונה לשיפוצניקים וקבלנים. היא רצתה להגביר את המאחז שלה בשוק. מומחים טוענים כי אין מקום במדינה של 1.3 מיליון בתי אב, ש-%75 מהם גרים בבתי קומות, ל-3 רשתות בתחום. אייס/קנה ובנה פונה לשוק המקצועי יותר, להיבטים של עשה זאת בעצמך ברמה האמריקאית. אולם התשתית הישראלית של הבתים ותחזוקה עצמית שלהם, לא קיימת כאן כמו בעולם. התחום בעולם מבוסס על הסקה, ריהוט, טיפול עצמי במכונית, ריהוט, בנית הגגות והבית. הישראלי מפונק. בשביל להחליף מנורת ניאון הוא קורא לחשמלאי. מה הפלא שהקונספט לא מצליח?

מנכ"ל כלל סחר, דוד גולן, אמר היום ל"גלובס" כי אייס/קנה ובנה צריכה לארגן את שורותיה. לדבריו היא נמצאת היום בשלבי פיתוח. גולן: "השקענו כסף בחברה בצורה של הלוואות ואנו סופחים עליהן ריבית. מתוך הראשוניות שלנו בתחום, חלק מהמיקומים שלנו פחות אטרקטיביים היום, מאחר והם לא בפאואר סנטרס. אנחנו לא חושבים שהקונספט לא נכון. צריך להתאים אותו לציפיות הלקוחות. נכון להיום אנחנו עושים עבודה, אם להידמות או להיבדל מן הרשתות המתחרות. במסגרת ההתייעלות החלטנו לסגור בחיפה את החנות בצומת כפר אתא.

מכירת היפרשוק: ענין של אסטרטגיה

היפרשוק/קו אופ צפון נמצאת בבעלות משותפת של אגודת קו-אופ צפון - %50, כלל - %25 ותנובה - %25. הרשת עלתה על דרך המלך, עברה מהפסדים לרווח והרחיבה את פריסתה. גולן מציין כי הרשת נמצאת על מסלול חיובי, עם רווח של כ-9 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של 97' ומכירות של כ-1.5 מיליארד שקל. לדבריו מכירת הרשת היא ענין של אסטרטגיה, הן של תנובה והן של כלל, לאחר שהשתיים הגיעו למסקנה שזה לא תחום העיסוק העיקרי שלהן. שתי הרשתות החליטו שהן יוצאות מן התחום הקמעונאי, ומהסיבה זו, אומר גולן, יוצאת כלל גם מאייס/קנה ובנה.

מומחים לשיווק טוענים כי הבעיה של היפרשוק נובעת מכך שהרשת התחילה לשגשג מאוחר מידי מול שופרסל והריבוע הכחול. הרשת היתה רשת הסתדרותית והיא הגיבה מאוחר מידי לתנאים המשתנים של השוק בעוד, האחרות הצליחו לפתוח פער ענק. בנוסף, במשך תקופה ארוכה היתה הסכמה בעל פה, בין הרשתות, שכל אחת מהן חיה בתחום המחיה שלה. הרשתות לא נכנסו אחת לתחומי השניה. ברגע שנשברו כללי המשחק, ו שופרסל והריבוע הכחול החלו לנגוס בטריטוריה הצפונית, פגע הדבר והחליש גם את קו אופ צפון וגם את היפרשוק. מאוחר, אולי מאוחר מידי, החלה הרשת בהתפרשותה דרומה.

ההערכות הרווחות הן שבכוונת אגודת קו אופ צפון להפריט את הרשת ולהנפיק אותה. לדברי אותם גורמים מכירת כלל סחר לזאבי היא חלק מתכנית, שבסופה הרשת תונפק. זאבי, הם סבורים, הוא בעל ממון ואין לו בעיה להשקיע ולהנפיק. הם לא מוציאים מכלל אפשרות כי לאחר רכישת חלקן של תנובה וכלל בהיפרשוק/קו אופ צפון, תסכים אגודת קו אופ צפון להעביר לזאבי אחוזים נוספים בחברה. אותם גורמים טוענים כי במסגרת המו"מ עם הקונים הפוטנציאליים הבטיחה אגודת קו-אופ צפון כי תשתף פעולה.

מה לגד זאבי ולקמעונאות?

אז מה מחפש זאבי בתחום הקמעונאות? מקורבים אומרים כי הראיה העסקית של זאבי אינה מתייחסת נקודתית דוקא לתחום הקמעונאות. לדברי אותם מקורבים, זאבי החליט החלטה אסטרטגית להעביר את הפעילות שלו מחו"ל ולהגביר את השקעותיו בארץ. זאבי, אומרים, ידוע כאחד שקונה כל מה שניתן לקנות בזול, כולל עסקים בצרות. בארץ פעל זאבי עד היום בעיקר בנושא ההשקעות בנדל"ן. על פי ההערכות הוא מפזר סיכונים. בשל כך קנה את רדיו אזורי חיפה, הקים את גראנד קניון בחיפה, בתוכו נבנה פארק השעשועים הגדול באזור, בשיתוף עם חברה צרפתית. בהיפרשוק ובאייס/קנה ובנה מאמינים כי זאבי יהפוך את רכישת כלל סחר לעיסקה כדאית עבורו ועבורם. «מאת זהבה דברת «מחדל הקימעונאות של כלל «בכלל כבר הודו מזמן כי תחום הקמעונאות לא מתאים לקונצרן - הבעייה היתה שלא מצאו קונה להיפרשוק ולאייס/קנה ובנה - האם זאבי יצילם?

עוד כתבות

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

ציפוף משפחות מתחת לרדאר: כך עלתה עיריית מודיעין עילית על השיטה לחלק דירה אחת לשתי משפחות

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"

יובל תמיר / צולם במרכז מיחזור, צבי כהן ואחיו, נתניה צילום: יונתן בלום

אינפימר של יובל תמיר בצרות: הודיעה על תוכנית צמצומים והתייעלות

יצרנית חומרי הגלם עדכנה כי אין לה את היכולת להמשיך את פעילותה במתכונתה הקיימת וכי תידרש לאתר מקורות נוספים כגון השקעה בהון או מקורות אחרים ● נפרדה ממרבית עובדיה וקיצצה בשכר הבכירים

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

רשות החדשנות ורשות ני"ע ישקיעו 6 מיליון שקל בתוכנית פיילוטים בתחום הפינטק

במסגרת התוכנית שתושק בימים הקרובים, חברות וסטארט-אפים ישראליים יקבלו גישה למאגרי המידע של הרשות לניירות ערך ולנתוני המסחר של הבורסה ● המהלך אמור לעודד חברות לפתח פתרונות טכנולוגיים בתחומי הפינטק

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יח"צ

אג"ח מטומי מזנקת: דיווחה על הסכם למכירת החברה הבת טים אינטרנט ב-46 מיליון אירו

אם המכירה תצא לפועל, תוכל החברה החבוטה לפרוע את מלוא החוב שלה למחזיקי האג"ח ● מטומי מחזיקה ב-90% ממניות טים אינטרנט, שהיא למעשה פעילותה היחידה ● כ-19.1 מיליון אירו מהסכום יועבר ל-Rainmaker, מייסדי טים אינטרנט שמכרו למטומי את ה-90%

בנימין נתניהו / צילום: דוברות הכנסת

נתניהו בשיחת ועידה בשבת עם בכירי הליכוד: מצב חירום

רה"מ התריע בפני חברי הכנסת ושרי הליכוד מפני התקדמותו של גנץ בהקמת הממשלה ● אמר לבכירי הליכוד כי בכחול לבן החליטו "להתקדם עם הקמת ממשלת מיעוט עם הרשימה המשותפת. אנו יודעים בוודאות שהתקבלה שם החלטה כזאת"

יואל בר אל / צילום: איל יצהר, גלובס

"זה עולם קשה, קר ואכזר": הכירו את היזם שמלמד את רשתות השיווק מה קורה בחנויות שלהן

חברת Trax מלמדת ספקים וקמעונאיות מה מתרחש בחנויות - ממלאי המוצרים ועד אופטימיזציה של המדפים ● יואל בר־אל, מייסד-שותף, מספר ל"גלובס" על העבודה מול הקמעונאיות ועל החברה שהצליח להציל מפירוק ● האזינו לפודקאסט ההייטק "רוד שואו" 

שי ניצן, אביחי מנדלבליט / צילום: רפי קוץ, איל יצהר

לקראת ההכרעה בתיקי נתניהו: בדידותם של אנשי מערכת המשפט

ערב ההכרעה בתיקי רה"מ, היועמ"ש ופרקליט המדינה יודעים שהציבור לא יקבל בהבנה הופעה שלהם בכנס המשפט בחיפה • מנדלבליט יכול להתעודד מכך שגם מזוז ספג ביקורת כשעסק בתיקי שרון ואולמרט • ואיך שליח פיצה הבהיר שהחיים פשוטים מכל קונספירציה

קק"ל / צילום: איל יצהר

אלו חמשת משרדי הפרסום שמתמודדים על תקציב קק"ל

ל"גלובס" נודע כי משרדי הפרסום באומן-בר-ריבנאי, אדלר-חומסקי, יהושע TBWA, בלנקו וגל-אורן עלו לשלב הסופי ● לפי מסמכי המכרז, תקציב הפרסום של קק"ל עומד על 7 מיליון שקל

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

הכנסות גולן טלקום ברבעון השלישי צמחו ב-5.6% ל-136 מיליון שקל

חברת הסלולר דיווחה על כ-923 אלפי מנויים פעילים ברבעון, גידול של כ-17,000 מנויים מהרבעון הקודם

מבלים ומלכלכים / צילום: אלירן דהוד, יערן קק"ל - ארכיון הצילומים של קק"ל

מדריך משבר האקלים: 5 דברים שאתם יכולים לעשות, והפעם צמצום אשפה

97% מהמדענים העוסקים בנושא האקלים מסכימים כי המקור לשינויי האקלים הוא פעילות אנושית ● וכאן גם טמונה הבשורה האופטימית: את מה שהאנושות קלקלה, היא יכולה גם לתקן

קמפיין ההשקה של SKYMAX, כרטיס האשראי הראשון בישראל שמאפשר לצבור נקודות ולטוס עם כל חברות התעופה / צילום: יח"צ

כרטיס אשראי חדש של מקס יאפשר מימוש נקודות להזמנת כרטיסי טיסה

מימוש הנקודות שנצברו בקניות בכרטיס החוץ-בנקאי "סקיי מקס" ייעשה בהזמנת כרטיסי טיסה ומוצרים משלימים דרך אתר ייעודי, כשהנקודות יהוו אמצעי תשלום ● באתר הייעודי אפשר להזמין כרטיסי טיסה של כל החברות, כולל חברות לואו קוסט

יירוט מעל שדרות/ צילום : שי גולדן

עצמאי זה לגמרי לבד: המגזר שסובל יותר מחרדה ודיכאון

אנשים שעובדים בעסק משלהם לא תמיד חוגגים עצמאות ● חוסר ודאות ובעיות כמו לקוחות שדוחים תשלומים או אפילו רצף של חופשות וחגים, גורמים לעצמאים חרדות ● איך מתמודדים עם עסק ביש? ומה עושים עצמאים בעוטף עזה?

ערן יעקב/ צילום: ליאב פלד

התוכנית החדשה לכיסוי הגירעון: הטלת מס על ירידה מהארץ ורילוקיישן

ועדה של רשות המסים בוחנת לאחרונה שורת פתרונות לסגירת פרצות המס בעת ירידה מהארץ או רילוקיישן ● בין הפתרונות - החמרה של "מס הגירה" שכבר קיים היום אך לא נאכף, וחיוב להעביר לנאמנות נכסים שנותרו בישראל

מטוס איירבוס / צילום: רויטרס

מטוס איירבוס שאינו מוחכר יסב לגלובל כנפיים הפסד של 6 מיליון דולר ברבעון השלישי

גלובל כנפיים עדכנה בחודש ספטמבר, בעקבות קריסתה של תומאס קוק, כי היא מחכירה לה מטוס איירבוס 330-300, וכי יתרת דמי החכירה העתידיים להם היא זכאית ממנו עומדת על יותר מ-9 מיליון דולר

הנשיא טראמפ בפלורידה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המדינה שתכריע את גורל הבחירות המקוטבות ביותר בארה"ב

50 מדינות משתתפות בהצבעה, אבל רק מעטות מהוות לשון מאזניים שקובעת בפועל את התוצאות. אחת מהן היא פלורידה ● מה קרה בה במערכות בחירות קודמות, איזה תפקיד היא משחקת עכשיו בפריימריז הדמוקרטיים, ולמה היא עשויה לקבוע לאן הולכת אמריקה מכאן ● כתבה ראשונה בסדרה

פרנק הלוסקה מנכל אנקיאנו/ צילום: יחצ

מניית אנקיאנו ממשיכה להתרסק: חברת התרופות של בלווטניק דיווחה על כישלון בניסוי

המוצר המוביל של החברה, לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, היה בשלב II של הניסויים הקליניים, ואמור היה להיות האחרון לפני שיווק ● מניית החברה נפלה בנאסד"ק 14% מאז ההודעה ביום חמישי ועד סגירת המסחר ביום שישי

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: בבלפור מפיצים עליי עלילות קונספירציה מופרכות והזויות

סער התייחס לחשבון הטוויטר של יאיר נתניהו ובו ציוץ מחדש לתזה שהופצה הבוקר על ידי בעל הטור גדי טאוב, לפיה סער ימשוך שליש סיעת ליכוד איתו כדי לכונן ממשלה עם כחול לבן

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בקלפי / צילום: דוברות בית הנשיא

הנשיא ריבלין גוער בנתניהו וגנץ על שלא השכילו עדיין להקים ממשלת אחדות

בסיור בדרום לאחר ירי הרקטות בשבוע שעבר אמר ריבלין: "הרף לכם! אין צורך בבחירות נוספות, התכבדו ושובו. אני קורא גם לליכוד וגם לכחול לבן להתעשת ולהבין שהעם לא רוצה בחירות נוספות. די לו בבחירות האלו"

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

ת"א ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ 1.5%, פוקס ואלקטרה צריכה זינקו לאחר פרסום הדוחות

מדד ת"א 35 עלה ב-0.6%, מדד הבנקים טיפס בשיעור זהה ומדד ת"א ביומד עלה ב-2.2% ● סקטור הקנאביס ריכז עניין על רקע חשיפת "גלובס" כי משרד הבריאות יפרסם מחר הנחיות ליצוא קנאביס ● טבע זינקה על רקע החלטת ביהמ"ש באוקלהומה ● הצמיחה של המשק ברבעון החולף הפתיעה לחיוב

מלחמת סחר / צילום: שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: חדשות משיחת הסחר יטו את הכף; "הסיכון מפני אירועים משבשים גדול מהסיכוי להמשך עליות"

המדדים בוול סטריט בשיא כל הזמנים, המשקיעים דרוכים לקראת עדכונים על יחסי סין-ארה"ב; יניב חברון: "שלב ראשון להסכם מגולם בשוק" ● עונת הדוחות מגיעה לישורת האחרונה ● השבוע יפורסמו פרוטוקולי הפד מישיבתו האחרונה ● התחזית השבועית של "גלובס"