גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מרכז הקונגרסים: מדלגים על משוכת גלובוס סיטי

כישלון אתר הקולנוע, "גלובוס סיטי", בקומפלקס מרכז הקונגרסים הבינ"ל המוקם במבואותיה הדרומיים של חיפה אינו מסמל, כך מאמינים יזמי הפרוייקט, את העתיד. בקרוב תחל בניית המלון באתר. הצעד המתוכנן הבא הוא צירוף משקיע הולם

אימרה ידועה קובעת, כי "אם החזרה הגנרלית נכשלת, ההצגה עצמה מצליחה". כנראה שהדברים נכונים גם לגבי קומפלקס מרכז הקונגרסים הבינלאומי ההולך ומוקם במבואות הדרומיים של חיפה, בהשקעה מוערכת של כ-80-70 מיליון דולר.

הפרוייקט הראשון שהחל לפעול בקומפלקס, ה"גלובוס סיטי", נכשל עד כה מבחינה כלכלית. לעומת זאת, פרוייקטים אחרים שהחלו לפעול באחרונה במסגרת הקומפלקס מניבים פירות טובים יותר. לדברי ראש עיריית חיפה, עמרם מצנע, ומנכ"ל החברה הכלכלית-העירונית של חיפה (יזמית הפרוייקט), אבי גולדנברג, יש סיבות רבות לאופטימיות לקראת העתיד, למרות כישלון הפרוייקט הראשון, שעובר כעת לבעלים אחרים.

הקומפלקס עלה באחרונה לכותרות גם בהקשר למו"מ שמנהלת החברה הכלכלית עם מספר יזמים לגבי צירוף שותף אסטרטגי לפרוייקט. מטרת הצירוף, הזרמת הון נוסף וקידום אסטרטגי.

הקומפלקס כולל את מרכז הקונגרסים עצמו, שטחי מסחר ותיירות וכן את מלון הילטון המתוכנן להיבנות בקרוב. בניית מרכז הקונגרסים, שטחי המסחר והתיירות וכן שטח המיועד ל-1,300 מקומות חנייה, הושלמה. בקרוב תחל בניית המלון. השטח שנבנה כבר כולל 24 אלף מ"ר, ולצידו שטח של כיכרות וחצרות להצבת תערוכות פתוחות, שהיקפו 10 דונם. פרוייקט הגלובוס סיטי החל לפעול בקיץ 96', והוא כולל שטח בנוי של 4,500 מ"ר, שבתוכו חמישה בתי קולנוע, שהשתייכו לרשת ג.ג, ושטחי הסעדה ובידור.

בסוף 96' החלה לפעול חנות מרשת "לה-פיירה" (LA-FIERA), שהיא רשת איטלקית המתמחה בעיצוב ובאופנה. החנות היא בשטח של כ-4,000 מ"ר. באפריל 97' החל לפעול מסוף טרום טיסה, ראשון מסוגו בחיפה, המשרת את אל-על ואת כל חברות התעופה בכל הקשור לטיסות סדירות. שטח המסוף הוא כ-300 מ"ר. בינואר 97' החלו אולמות התערוכות והאירועים לפעול. מלבד אולם המופעים המרכזי, שיכלול 2,200 מקומות ישיבה, פועל כבר כל החלק הקשור ישירות לנושא הקונגרסים והתערוכות. עד כה נערכו כבר כ-25 אירועים.

לדברי גולדנברג, האולם המרכזי, שאמור להיפתח בסוף החודש, יהיה הגדול ביותר בחיפה והצפון ואחד משלושת הגדולים בארץ. ייחודו הוא בכך שיכלול מושבים מתקפלים מאנגליה, אשר מאפשרים להפוך תוך שעה את כל האולם לאולם אירועים או לאולם תערוכות. באחרונה שכרה רשת כיתן שטח של 1,600 מ"ר, והחנות תחל לפעול לקראת החגים.

לדברי גולדנברג, "מדובר בקומפלקס יוצא דופן, משום שהוא משלב גם שטחי מסחר ותיירות, גם בית מלון וגם אולמות לתערוכות ולקונגרסים, וכמעט שאין לזה תקדים בארץ". בסך הכל יהיו בקומפלקס שטחים בהיקף של 8,000 מ"ר, הכוללים, מלבד האולם המרכזי, 1,350 מקומות ישיבה.

מלון הילטון יכלול 320 חדרים וסוויטות וכן שירותים כגון בריכות שחייה, מועדון בריאות ואולמות כנסים נוספים. לפני כשנה וחצי נחתם הסכם הניהול עם הילטון, אשר תנהל את המלון במשך 20 שנה עם אופציה ל-10 שנים נוספות. עלות ההשקעה במלון לבדו היא כ-40 מיליון דולר.

גם מרכז הקונגרסים וגם המלון קיבלו מעמד מפעל מאושר, המקנה להם מענקים של אזור פיתוח א' לצרכי תיירות. מעמד איזור פיתוח א' ניתן רק לאחר מאבק ארוך שניהלו מצנע וגולדנברג. המאבק טרם הסתיים, משום שלטענת גולדנברג עדיין מגיע למלון סכום נוסף של 750 אלף דולר. מרכז ההשקעות הגדיר את המלון כמלון עירוני, ולא כמלון נופש כפי שדרשה החברה הכלכלית. מעמד של מלון נופש מקנה מענק גדול יותר. מלון הילטון הוא למעשה המלון האחרון בחיפה שקיבל מעמד אזור פיתוח א', לפני שמשרדי האוצר והתיירות הורידו את הסיווג של בתי המלון בחיפה לאזורי ב' ו-ג'.

הפרוייקט החל כאמור ברגל שמאל, בגלל אי הצלחת הגלובוס סיטי. קבוצת גלובוס כבר יצאה מרוב מעורבותה בפרוייקט. היא העבירה את בתי הקולנוע לרשת תיאטראות ישראל. קומה מסחרית של מסעדות הועברה לרשת טוקסידו, ובימים אלה מתנהל מו"מ להשכרת הקומה המסחרית השלישית והאחרונה בפרוייקט לרשתות מזון.

גולדנברג אינו מקבל את הטענה, כי מנטליות הבילוי של החיפנים היא שהביאה לכישלון הפרוייקט. לדבריו, "בחודשים הראשונים החיפנים צבאו בהמוניהם על דלתות הפרוייקט. הקונספציה של הפעלת מרכז בילוי ובידור משולב עם אטרקציות ייחודיות מעולם הקולנוע, כפי שעשה גלובוס, היתה נכונה, אך מה שקרה הוא שהקונספציה הניהולית נכשלה. לקבוצת ג.ג. לא היה ניסיון מספיק בתחום המסעדנות. רמת השירות הידרדרה ועל כן אנשים הפסיקו לבוא. בעקבות כך, ביצענו פעולות שונות במשותף עם ג.ג, כדי להוציא את הפרוייקט בדרך יותר מוצלחת".

לדברי מצנע, "מרכז הקונגרסים עדיין בתקופת הרצה, על כל החלקים שלו, ואין ספק שבתקופה כזו יש עליות וירידות. לאחר שהמערכות יופעלו במלואן, המרכז הזה יהיה בר-תחרות לקומפלקסים בגני התערוכה ובבנייני האומה. זהו מרכז האירועים הגדול ביותר הפועל בצפון הארץ. מרכז הקונגרסים נבנה גם כדי לשמש מנוף לכל איזור המבואות הדרומיים של חיפה. העירייה, באמצעות החברה הכלכלית, לקחה סיכון עיסקי כדי להניע את התפתחות האיזור, הנמצא כולו בצמיחה".

באיזור אמור להיפתח בשבועות הקרובים קניון חיפה של היזמים פריצקר ודנקנר וכן ממוקמים בסמוך אליו פארק תעשיות ההיי-טק מת"מ ואמורים לקום קומפלקס תעשייתי-מסחרי של אורי דורי ואליעזר פישמן ואתר סקי מלאכותי.

כאשר מצנע מדבר על סיכון עיסקי, הוא מתכוון לכך שהחברה הכלכלית הקימה את החלק הראשון של הפרוייקט (מרכז הקונגרסים) ללא שותף. לדבריו, היא מתכוונת לעשות זאת גם בהקשר למלון הילטון, גם אם בקרוב לא יימצא שותף. בכל מקרה, הכוונה היא להכניס שותף אסטרטגי לקומפלקס כולו. המגעים הרציניים ביותר מתקיימים עם איש העסקים היהודי-אמריקני יונס נזריאן, ועם יולי עופר.

לדברי מצנע, "אין ספק שבשנה האחרונה, בגלל הבעיות הכלכליות בתחום התיירות, קשה למצוא משקיעים, אך בכל זאת מתנהל מו"מ עם מספר גורמים. כאמור, בכל מקרה נתחיל לבנות את מלון הילטון ללא קשר, ובעתיד נוכל לצרף שותף". לדברי גולדנברג, באחרונה פנו לחברה הכלכלית גם גופים אמריקנים המתעניינים בכניסה לשותפות בפרוייקט, "אחרי שראו את העיצוב הארכיטקטוני הייחודי של הפרוייקט".

כל השטחים בקומפלקס מושכרים, ולא נמכרים. המחירים הם: שטח מסחרי מוצע לפי הגבוה מבין %6 מהפדיון או 15 למ"ר לחודש; שטחי בתי הקולנוע מושכרים לפי הגבוה מבין 10 דולר או %10 מהפדיון; שטחי המסעדות מושכרים לפי הגבוה מבין %8 מהצביון או 25-20 דולר למ"ר.

המעניין הוא, שגולדנברג מסרב לפרט את היקף ההשקעה הרשמי והכולל של הקומפלקס. באחרונה היו טענות, לפיהן ההשקעות כביכול גדולות מהאומדנים המקוריים. לדברי גולדנברג, "אנחנו לא מפרסמים את ההיקף ההשקעה המדוייק רק משום שאנחנו במו"מ להכנסת שותפים". ! «דוד חיון «מרכז הקונגרסים: מדלגים על משוכת גלובוס סיטי «כישלון אתר הקולנוע, "גלובוס סיטי", בקומפלקס מרכז הקונגרסים הבינ"ל המוקם במבואותיה הדרומיים של חיפה אינו מסמל, כך מאמינים יזמי הפרוייקט, את העתיד. בקרוב תחל בניית המלון באתר. הצעד המתוכנן הבא הוא צירוף משקיע הולם

עוד כתבות

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

יו"ר ארגון האפידימיולוגיים: "מספרי החולים מטרידים פחות מהמחסור במידע"

מספר החולים החדשים בקורונה אמנם עלה בימים האחרונים, אך הוא עדיין רחוק מהקו האדום שהציבה הממשלה ● פרופ׳ חגי לוין: ״חסר מידע מסקרים סרולוגיים שיאפשר להבין טוב יותר את נתוני ההדבקה והתחלואה״

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

"רוצים לשמר משרות לטווח ארוך": איזי ג'ט תקצץ עד 30% מכוח האדם

בחברת טיסות הלואו קוסט ישנם 15 אלף עובדים נכון לתחילת 2020 ומטוסיה היו מקורקעים בשל התפרצות הקורונה מאז חודש מרץ השנה ● המנכ"ל יוהאן לונדגרן: "אנחנו רוצים לוודא שאנחנו קמים מהמגפה הזאת עסק תחרותי יותר אפילו ממה שהיינו בעבר, כך שאיזי ג'ט תוכל לשגשג בעתיד"

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

חיים כצמן על הצניחה במניית גזית גלוב: "יש סנטימנט שלילי לנדל"ן המסחרי - הוא מוטעה"

משבר הקורונה הוביל את ענקית הנדל"ן להפסד של 618 מיליון שקל ברבעון הראשון ● חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה: "עברתי כבר משבר אחד או שניים, ואני חושב שנצא מהמשבר הזה הרבה יותר מחוזקים"

פרופ' חזי לוי / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

מנהל ביה"ח ברזילי פרופ' חזי לוי ימונה למנכ"ל משרד הבריאות

המינוי הוא בהתאם להחלטתו של אדלשטיין למנות מנכ"ל מקצועי לאחר שמנכ"ל המשרד היוצא, משה בר סימן טוב, היה למנכ"ל הראשון שאיננו בעל השכלה וניסיון בתפקיד רפואי ● השר אדלשטיין ביקש מראש הממשלה נתניהו להביא את המינוי לאישור הממשלה בהקדם האפשרי

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש מערך הסייבר הלאומי: נדרשת היערכות לאומית מול מתקפות הסייבר

יגאל אונא אמר את הדברים בכנס "סייברטק" בהשתתפות בכירים בעולם אבטחת המידע מרחבי העולם ● לדבריו, מתקפת הסייבר שיוחסה לאיראנים נגד מתקני שפכים בישראל היה גורמת לאסון לולא נמנעה ● "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות"

בניית הסכר באתיופיה, אוקטובר 2019. הממשלה מבקשת לחבר את כל 
110 מיליון תושביה 'לאספקת חשמל סדירה
צילום: רויטרס

הוויכוח על מי הנילוס הכחול מצית אש ומלבה רוחות מלחמה בצפון אפריקה

התוכנית של אתיופיה להקמת סכר ענק על נהר הנילוס הכחול מאיים על שלום האזור כולו ● מצרים הודיעה כי ביטחון האזור כולו בסכנה אם יימנעו ממנה המים שמובטחים לה על פי הסכמים בינלאומיים ● "מיליונים יהיו נכונים לצאת למלחמה עם מצרים", הגיב ראש ממשלת אתיופיה שקיבל נובל לשלום באחרונה

שדה דב / צילום: יוסי פישר

יו"ר ההסתדרות דוחף לפתיחה מחודשת של שדה דב: "להציל את אילת הגוססת מהקורונה"

האם בחסות משבר הקורונה שדה דב יקום לתחייה? ל"גלובס" נודע כי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ורה"מ בנימין נתניהו שוחחו על הנושא בימים האחרונים, וכי נתניהו הפגין גישה חיובית לרעיון ● מנכ"ל ישראייר ל"גלובס": "הרעיון נחמד אבל לא ישים בזמן הנוכחי"

אבו מאזן / צילום: רנין סוואפטה, רויטרס

בכירים פלסטינים: ההודעה על ביטול ההסכמים עם ישראל - לא ניתוק מלא של הקשר

למרות הודעת אבו מאזן על ביטול ההסכמים עם ישראל, ברור לשני הצדדים שהפסקה מוחלטת של הקשרים היא פשוט לא אפשרית ● גורם ישראלי אומר כי בימים הקרובים יוחלט בישראל כיצד לנהוג, ולא מן הנמנע כי ייעשה שימוש בכלי הכלכלי להשבתו של התיאום הביטחוני

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

משבר הקורונה ונזקי מזג אוויר סוחפים מטה את תוצאות ענף הביטוח: "ביטוח ישיר" עברה להפסד

החברה רשמה ברבעון קיטון בפרמיות שגבתה מלקוחותיה, שקטנו בכ-2.3%, כשבשורה התחתונה היא מציגה הפסד רבעוני של 9.4 מיליון שקל לעומת רווח של 51.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

גיל חובב  / צילום: רלי אברהמי

אוצר מלים: גיל חובב על המילה שסבא שלו, איתמר בן אב"י, המציא בלהט הרגע

הסופר ומבקר המסעדות גיל חובב מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כייס" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התגברו העליות בנעילה בוול סטריט: הדאו זינק ב-2.2%, מדד S&P 500 סגר מעל ל-3,035 נק'

מדד הנאסד"ק קפץ ב-0.8%, ה-S&P 500 זינק ב-1.45% ● באירופה הדאקס קפץ ב-1.3%, הקאק ב-1.7% ● הנפט צנח בכ-5% ● מיקרון זינקה בכ-8% לאחר שהחברה העלתה תחזיות

מכונות כריית ביטקוין  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

גולדמן זאקס מרגיז את שוק הקריפטו: "ביטקוין אינו אפיק השקעה"

דוח חדש של כלכלני בנק ההשקעות מציג עמדה הפוכה לזו שהציגו באחרונה מנהלי קרנות גידור בארה"ב, שמהמרים על ביטקוין כגידור נגד אינפלציה ● לפי הדוח, "תנודתיות הביטקוין עשויה להתאים לסוחרים מוטי מומנטום"

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

הפסדי ההשקעה בשל משבר הקורונה העבירו את מגדל מרווח רבעוני של 543 מיליון ש' להפסד של 564 מיליון ש'

מדובר בהרעה צפויה בתוצאותיה של החברה שבניהולו של רן עוז, ושנובעת בעיקרה מנסיבות חיצוניות שיפגעו בענף כולו ● השינוי של עקום הריבית הביא לגידול בעתודות ביטוח החיים בסך של כ-134 מיליון שקל

סמי מיכאל  / צילום: רפי דלויה

אוצר מלים: סמי מיכאל על רוגע שמצא בקולות אנוש עדינים ובלחשושי הטבע

הסופר סמי מיכאל מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "צליל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דעה: על דוגמה אישית ושכר הרמטכ"ל; האם זה באמת הזמן לתת תוספת לביטחון?

שכרו החודשי של הרמטכ"ל הוא כסף קטן בתקציב הביטחון, אבל הוא ששיבח את הדוגמה האישית בתפוצת נאט"ו, איך זה מתיישב עם הבקשה להוסיף לתקציב הביטחון? • וגם, ארה"ב התערבה כדי למנוע מחברה סינית להקים את מתקן ההתפלה בשורק 2, איך זה שונה מהמתקן הקיים?

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

שיפור בנתוני התעסוקה שולח את וול סטריט לעליות; טוויטר מאבדת גובה בצל איומי טראמפ לסגור את הרשת החברתית

הנשיא טראמפ צפוי לחתום על צו נשיאותי שיפגע בהגנות על הרשות החברתיות ● מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו הודיע אמש בקונגרס כי הונג אינה אוטונומית מסין ● קצב הגשת התביעות החדשות ירד בהשוואה לשבועות הקודמים, ונרשמה ירידה של כ-4 מיליון תביעות מאז פרוץ מגפת הקורונה

כנס לרוכשים פוטנציאליים ביישוב מיתר / צילום: יח"צ

הנחה לחברי מועדון: המודל העסקי של קבוצות רוכשים לדירות

מועדוני לקוחות כמו חבר, הייטקזון ובהצדעה, מציעים ללקוחות שלהם דירות בהנחה או הטבות שוות כסף כמו מעצב צמוד או מוצרי חשמל לבית ● מה מרוויח היזם ממכירה לקבוצות רוכשים, והאם זה באמת משתלם לקונים?

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

נפלו ברשת: לן בלווטניק היה אמור להיות נמל המבטחים של ערוץ 13. אז מה השתבש בדרך?

בידיים של המיליארדר לן בלווטניק, ערוץ 13 היה אמור להגיע לחוף מבטחים. זה לא קרה ● עשרות שיחות עם אנשי תקשורת ועיתונאים חושפות את מסלול ההידרדרות: החילופים התכופים בצמרת, אובדן האמון בין ההנהלה לעיתונאים, הקרב האבוד על הרייטינג והמחנאות בקרב כתבי החדשות