גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פקארד בל: אמריקאי, אמריקאי, אבל בסוף נגמרה ליפנים הסבלנות

צניחתה של פקארד בל בשוק המחשבים האישיים אינה תופעה חדשה, וההתפטרות הכפויה של בני אלג'ם, מייסד ונשיא החברה לא היתה מקרית - לפחות לא בדיעבד. שכן, בשנתיים האחרונות נקלעה יצרנית המחשבים האישיים השלישית בגודלה בעולם לסיטואציה חדשה, אותה היא לא יכלה לעכל.

לזכותו של אלג'ם, 46, לשעבר טנקיסט בצה"ל, ניתן לרשום זכויות רבות בתחום ההפצה והמכירה של מחשבים אישיים לשוק הרחב. בשנת 1986 רכש אלג'ם, ביחד עם שני הישראלים אלכס סנדר ויאיר ברזילי את שם המותג פקארד בל תמורת 100 אלף דולר. מדובר היה בחברה רדומה, אולם בעלת מותג חזק באמריקה משום שבעבר נחשבה ליצרנית מוצרי חשמל איכותיים.

בהנהגתו של אלג'ם, פיתחו השלושה שיטת שיווק מהפכנית באותם ימים בתחום המחשבים: במקום לייצר מחשבים איכותיים ויקרים, הם הרכיבו מחשבים זולים, ברמה ביתית, שנמכרו בערוצי ההפצה הסיטונאיים, אפילו בסופרמרקטים, במחירי רצפה שקסמו למשתמשים הביתיים. מדיניות זו הניבה פירות מהירים, ובתוך 10 שנים הפכה פקארד בל ליצרנית המחשבים האישיים מהגדולות בעולם, עם מחזור מכירות של 4.5 מיליארד דולר ואחיזה של %50 מהשוק האמריקאי.

המכירות, באותה תקופה, היו הכל. אלג'ם, אשר כונה בעיתונות האמריקאית "נפוליאון", ניהל את החברה באמצעות צוות ניהולי מצומצם ביותר, ונהג לדלג על אנשי המכירות שלו ולסגור עסקאות בעצמו, במידה והתגלגלו לידיו. אלא שבהדרגה, אסטרטגיית המוצר הזול החלה לעורר תגובות-נגד: קומפאק ניסתה להאשים את פקארד בל שהיא מתקינה רכיבים מיד שנייה במחשבים חדשים, וקהיליית מכורי המחשב יצאה במלחמה תדמיתית נגד החברה.

באותם ימים, נפתחו באינטרנט אתרי השמצה שכל מטרתם לחסל את החברה. הידועים בהם היו האתרים Packard Hell ו-I Hate Packard Bell. לפני שנתיים, החלו חברות המחשבים המותגיים להוריד מחירים, מגמה המגיעה היום לשיאה ומורגשת אפילו בתוצאות העסקיות של אינטל - החברה בעלת המעמד הבטוח ביותר בעולם המחשבים.

תהליכים אלה פגעו בהדרגה במאזן המכירות של החברה. בנוסף לקשיים הגוברים בשמירה על רמת מחירים נמוכה ביחס למתחרים המסורתיים, נפגעה פקארד בל מהעובדה שלא היתה מסוגלת לספק שרות. היא התבססה על מכירות ולא על שרות, בשוק שבו פחות ופחות הכנסות הגיעו מהמכירות נטו, ויותר הגיעו ממחלקות השרות.

בשנת 1996 היה ברור כי יש צורך באירגון מחדש, ובבניית המותג מהמסד עד הטפחות. באותה שנה ביצע אלג'ם מספר עיסקאות אשר נראו באותו זמן מבטיחות, אלא שבדיעבד התברר כי נכשלו. באפריל אותה שנה רכשה פקארד בל את חטיבת המערכות הדיגיטליות של זניט, ובחודש יוני יצרה שותפות עם חטיבת המחשבים האישיים של חברת המחשבים NEC היפנית.

התקוות הרקיעו שחקים. נק רכשה מניות מיעוט תמורת 300 מיליון דולר ושתי החברות יצרו מותג חדש: Packard Bell NEC. התוכנית נראתה פשוטה: פקארד בל תהנה מתזרים המזומנים והגיבוי הפיננסי של ענק המחשבים היפני, ואילו הם ייהנו ממותג אמריקאי מוכר, שסוף סוף יפתח בפניהם את שוק המחשבים הגדול בעולם.

אלא שבפועל הדברים התנהלו אחרת. אלג'ם, מומחה בניהול חברה גדולה בשיטות ניהול של חברה קטנה, מצא עצמו עומד פתאום בראשו של תאגיד המעסיק 8,000 עובדים ואחראי על מכירות בהיקף של 8 מיליארד דולר. במקום להתמודד מול הסיטונאים המוכרים לו, נאלץ לנהל מערכת מסובכת, הכוללת מערכות שיווק והפצה מורכבות, חלקן מתחרות, מהירושה של פקארד בל ושל נק.

ניתן לומר שבמובנים רבים מדובר בכישלון ניהולי של תהליך המיזוג. פקארד בל לא הצליחה למזג את שתי התרבויות, כפי שעשה המתחרה הגדול ביותר שלה, אקהרד פייפר, נשיא קומפאק. היא גם לא מצאה תשובה הולמת לשיטות השיווק הזולות והחדשות שקומפאק פיתחה - כמו המכירה באינטרנט ובאפס מלאים. כמעט כל מחשב שקומפאק מכרה באתר האינטרנט הנערץ שלה - היה על חשבון מחשב של פקארד בל שלא נמכר ברשתות השיווק הגדולות.

התוצאות לא איחרו לבוא: השותפים מיפן דרשו מהחברה להראות רווחים, ואלה לא באו. בהדרגה ירד חלקה של פקארד בל בשוק. ברבעון הראשון של שנת 1998 התכווץ מספר המחשבים שפקארד בל מכרה ב-%10 יחסית לרבעון המקביל אשתקד. על פי הערכת חברת IDC, חלקה בשוק האמריקאי ירד ל-%7.9 - כמעט מחצית מחלקה שנתיים בלבד קודם.

לבסוף נמאס לשותפים. בתחילה הם הקפידו שהשקעותיהם לא יתבטאו בכושר הצבעה בדירקטוריון החברה. שתי המשקיעות העיקריות, נק היפנית, ושותפתה גרופ-בול הצרפתית, חזרו ואמרו כי אחד מנכסיה החשובים של פקארד בל היא העובדה שהנהלתה אמריקאית, ושהיא רשומה כחברה אמריקאית.

הן קיוו להחזיר חלק מהשקעותיהן, המסתכמות כיום ביותר מחצי מיליארד דולר, באמצעות הנפקה ציבורית, מתישהו במהלך 1998. אלא שגם לכך יש סוף. השותפים התייאשו, ואיבדו את התקווה שאלג'ם יחזיר את גייסותיהם בשלום הביתה. במיוחד לאחר שזה העריך, השבוע, כי ההנפקה לא תוכל לצאת לדרך לפני שנת 1999.

אפילו שבחודש הקודם הכריז על מכירת מחשבים אישיים במחיר חסר תקדים של פחות מ-700 דולר, בעיני היפנים, העסק היה סגור. המגמות החדשות בשוק המחשבים, והעובדה שלפקארד בל לא היתה שום תשובה הולמת לעידן האינטרנט, היו יעד מבוצר אותו לא הצליח אלג'ם לכבוש. השותפים הגיעו למסקנה ש"נפוליאון" הפסיד בווטרלו הפרטית שלו, ומכאן השתלשלות הענינים היתה צפויה. שכן באמריקה, כאשר ההנהלה כושלת - מחליפים אותה.

עוד כתבות

אלכס שניידר, הבעלים של מכבי ת''א בכדורגל  / צילום: אבי מועלם

נו אקזיט: אלכס שניידר החליט שלא לרכוש את מניות גיל בלוטרייך בחברת מישורים תמורת 130 מיליון שקל

בשוק העריכו מזה זמן כי בשל הפער בין מחיר מימוש האופציה לבין שווי השוק של מניית חברת הנדל"ן, הסבירות שהאופציה תמומש נמוכה מאוד ● מניית מישורים נסחרה היום בתנודתיות גבוהה ובמגמה שלילית, שהגיעה עד לירידות של כ-8% אך התמתנה בהמשך

גיל שרון / צילום ארכיון: תמר מצפי

למרות התחרות עם We4G על אותה משבצת: גולן טלקום שמרה על הרווחיות

דוחות חברת אלקטרה מוצרי צריכה  לרבעון הראשון של 2019 חושפים כי חברת הסלולר גולן טלקום סיכמה תקופה זו בחיוב, ולמרות העובדה שהכנסותיה נותרו ללא שינוי ברמה של 130 מיליון שקל, הרווח התפעולי מהן קפץ ב-28% והגיע לכ-23 מיליון שקל

 פנינה פישמן / צילום: איל יצהר

קפיטל פוינט רוצה את חברת כן פייט: רכשה 5% ממניות החברה

כן פייט הודיעה כי תשיב בקרוב לדרישה לכינוס אסיפה ● אם יצלח המהלך של קפיטל פוינט, הוא ישים סוף מפתיע לאחד הסיפורים הוותיקים והמעניינים של הביומד בבורסה בתל אביב

כנס המחאה של עורכי הדין בשבוע שעבר / צילום: שלומי יוסף

מחאת עורכי הדין מפלגת את הקהילה המשפטית: אינטרסנטים או פטריוטים?

האיומים של שופטים ועורכי דין לשבש את עבודת המערכת במידה שהליכי החקיקה שיפגעו במערכת המשפט יקודמו - מעוררים סערה • פרופ' יובל אלבשן: "עורכי הדין שמאיימים להשבית את המערכת הם אלו שמגינים על המושחתים" • גיורא ארדינסט, ממובילי המחאה: "אנחנו פועלים ממניעים פטריוטיים" • פרופ' אבי בל: "השבתה תגרור משבר חוקתי"

ליאור חן בישוב ברקן. "הלחץ על בג"צ" / צילום: אלון רון

בג"ץ דחה עתירה להסדרת הקצאות קרקע ביו"ש המשווקות ללא מכרז ובלי תמורה

הנימוק: חברת הנדל"ן שחם לא חשפה את כל פרטי הסכסוך בינה לבין תנועת ההתיישבות "אמנה" ● היועמ"ש המליץ על שיווק במכרזים

צביקה בארינבוים / צילום: אביב חופי

בעלי מניות סומוטו אישרו העסקה למכירת הפעילות לצביקה בארינבוים תמורת עד 50 מיליון דולר

מניית חברת הטכנולוגיה עולה 4% על רקע הדיווח על אישור בעלי המניות ביום חמישי האחרון ● בעקבות האישור צפויה סומוטו לקבל במועד השלמת העסקה סכום של 36.7 מיליון דולר ● לאחר השלמת העסקה צפויה החברה לחלק לבעלי מניותיה דיבידנד של 18 מיליון דולר

מצביעים לפרלמנט של האיחוד האירופי בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

מדגמים בגרמניה: מפלה למפלגות השלטון בבחירות לפרלמנט האירופי

(עדכון) ● לפי מדגמים באוסטריה, מפלגת החירות הימנית קיבלה רק כ-17% מהקולות על רקע "פרשת איביזה" של מנהיגה לשעבר שטראכה ● התוצאות מתקבלות מרחבי אירופה ויתפרסמו בשעות הקרובות

הפגנת האופוזיציה / צילום: אמיר מאירי

תעלומה במוזיאון: כמה אנשים באמת השתתפו בהפגנת האופוזיציה אמש בתל אביב?

יאיר לפיד טען כי להפגנה אמש הגיעו מאה אלף איש, אולם לחלל האוויר נזרקו גם הערכות נמוכות בהרבה, והמשטרה מצידה הפסיקה לפרסם נתונים ● בדיקה של אחת מחברות הסלולר שהגיעה לידי "גלובס" חושפת את המספר האמיתי

אמנון לורך / צילום: איל יצהר

"פסקת התגברות וחוק החסינות הם השתלטות של חשודים בעבירות חמורות על מוסדות השלטון"

עו"ד אמנון לורך, מראשי משרד עוה"ד יגאל ארנון, ולשעבר פעיל במפלגת העבודה, שלח מכתב לעוה"ד והמתמחים של הפירמה: "מעבר לסכנה לאורחות חייו של כל אחת ואחד מאיתנו, אובדן האמון במערכת המשפט יגרום לתוהו ובוהו, שבו כל מי שחזק יותר שולט, ומי ששולט בממשל הוא החזק יותר"

עתודות קרקע בדרום חולון / צילום: Shutterstock

חולון מציגה: איך ייגמר הקרב הלוהט על 13 אלף דירות ו-2.5 מיליארד שקל

יותר מ-13 אלף דירות יוכלו להיבנות בעתודת הקרקע העיקרית של חולון, תוכנית ח/500 בדרום העיר ● הוועדה המקומית הוציאה שומות להיטלי השבחה שמסתכמות במיליארדים, אולם פעם אחר פעם השמאים המכריעים מקטינים את השומות בעשרות אחוזים

צילום: אלבום פרטי

צפון אמריקה בסטיישן: היצרים האפלים בעבעו כל הדרך למונטריי

הדרך למונטריי נראתה מושלמת בדיוק כמו החיים של ניקול קידמן בסדרת הטלוויזיה של HBO ● אלא שמתחת לפני השטח, הרוחות לא היו רגועות

המרכז  של WEWORK שצפוי לקום/ צילום הדמיה: אמפא נדל"ן

WeWork מגיעה לפתח תקוה: מקימה מרכז ענק שישתרע על שש קומות בצומת גהה

המרכז יוקם על חורבות "פיל לבן" ויכלול 15 אלף מ"ר עם 3,000 עמדות עבודה • ענקית חללי העבודה תשכור את הנכס מאמפא נדל"ן • אחת הסיבות לבחירה במיקום זה היא הנגישות התחבורתית והעובדה כי הקו האדום של הרכבת הקלה צפוי לעבור במקום בעתיד • צפי לפתיחה: שנת 2020

עו"ד פיני רובין בפנאל של לשכת עורכי הדין / צילום: פוטו מרסלו

"לפני שאני מבטיח את שכרי אני לא עולה על המגרש האופרטיבי של הייצוג"

כך ענה הערב עו"ד פיני רובין על השאלה האם הוא עדיין נמנה על צוות ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפאנל המקדים של כנס לשכת עורכי הדין ● "פסקת ההתגברות איננה תועבה. אני אינני מתנגד לה באופן עקרוני בעיתוי הנכון, והעיתוי הנוכחי אינו העיתוי הנכון"

עו"ד תומר מוסקוביץ’ / צילום: יונתן בלום

"אנחנו לא מדינה בחובות. מרבית התיקים בהוצאה לפועל נפתחו על חוב של פחות מעשרת אלפים שקל"

מנהל רשות האכיפה והגבייה, עו"ד תומר מוסקוביץ', כמו שלא היכרתם ● על הילדות בירושלים ("כבר בגיל 5 היה בי איזה משפטן"), על הבחירה במשפטים ועל הטענות שישראל הפכה ל"גן עדן לחייבים": "אנחנו מדינה שגובה חובות תוך שמירה על כבוד האדם. הסתבר לנו שבאמצעות 'גבייה רכה' אנו גובים יותר כסף מאשר אם נסגור לחייב את חשבון הבנק או נעקל רכוש"

משטרה / צילום: שאטרסטוק

הרוג מס' 21 בתאונות בנייה: נהרג בעת התקנת מערכת סולארית

ההרוג הוא ואסים אבו כף אלבאז, תושב הכפר הבדואי אום בטין, שנהרג בעת התקנת מערכת סולארית על גג מפעל "תבניות כל" באשקלון

קניון רמת אביב /  צילום: איל יצהר

רבעון עגום בענף האופנה? אז נפרסם נתונים של ארבעה חודשים

קניוני עזריאלי וקבוצת מליסרון, הבעלים של קניוני עופר, החליטו שלא לפרסם הפעם את נתוני הפדיון לרבעון הראשון במצגת למשקיעים, ובמקום זאת הם הציגו את השליש הראשון ● רבעון או שליש - המגמה היא אותה מגמה, ותזוזה של חג הפסח לא משנה את העובדה שיש עננים שמתקדרים מעל שוק הקמעונאות המקומי ● פרשנות

משרדי פייסבוק בתל אביב / קרדיט: אורי ברקוביץ'

דיווח: פייסבוק תנפיק את מטבע הקריפטו גלובלקוין בתחילת 2020

על פי הדיווח ברשת BBC, ענקית המדיה החברתית קיימה שיחות בנוגע לתוכניות הקריפטו שלה עם משרד האוצר האמריקאי ועם נגיד הבנק המרכזי של אנגליה, ותתחיל כבר השנה בתהליך ניסוי לקראת השקה של מערכת תשלומים המבוססת על המטבע הדיגיטלי שהיא מפתחת, Globalcoin, שיושק ב-12 מדינות

מאיר שמיר / צלם: תמר מצפי

מאיר שמיר הציע לרכוש את אפריקה ישראל תמורת סכום של לפחות 480 מיליון שקל

שמיר ניהל מו"מ קשה בשבועות האחרונים עם נציגות מחזיקי האג"ח והנאמנים ● בסביבת הנציגות היו מעדיפים לראות כבר עכשיו הצעה נדיבה יותר, שתשקף תמורה גבוהה יותר למחזיקים

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו מזמן אליו הערב את כל ראשי הסיעות שהמליצו עליו

(עדכון) - רה"מ: "הצעתי פתרון במאמץ אחרון למנוע בחירות" ● ליברמן לליכוד: "תתחייבו להעביר את חוק הגיוס בנוסח המקורי, והכול יסתדר" ● ח"כ זוהר יגיש הצעת חוק לפיזור הכנסת ● ח"כ גפני: ליברמן משתמש בחוק הגיוס כתירוץ להפלת נתניהו

אייל לפידות \ צילום: אמיר מאירי

למרות ההתנגדויות: אושרה חבילת התגמול הענקית של אייל לפידות בשיכון ובינוי

(עדכון) - חבילת התגמול ללפידות היא אחת הגבוהות אי-פעם למנכ"ל בשוק ההון ● הדובדבן שבקצפת: חבילת אופציות בשווי 65 מיליון שקל ● נדחתה ההצבעה על תגמולי היו"ר תמיר כהן והמנכ"ל היוצא משה לחמני ● הסתיימה חקירת השוחד שבה מעורבים בין השאר לחמני ובעלת השליטה לשעבר אריסון