גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יום הדין של אקהויז

שמעון אקהויז, מייסדה של אי.אס,סי, שתחת שרביטו תפחה תחילה לשווי של כמיליארד דולר ולאחר מכן נקלעה למשבר חמור והפסדי עתק, עשוי למצוא עצמו היום מודח מניהולה של החברה אותה ייסד. האם גנגר יגבור על אקהויז? הקרב על אי.אי.סי - הערב ההכרעה

מאבק השליטה בחברת אי.אס.סי צפוי להגיע להכרעה סופית הערב, עם כינוסה של האסיפה הכללית של החברה בניו-יורק. האסיפה תדון בדרישתה של קבוצת גנגר, המחזיקה כ-%17 מהון המניות של אי.אס.סי, להחליף את רוב חברי הדירקטוריון הנוכחי.

דרישתם של חברי הקבוצה, בראשותם של אריה גנגר, שהינו גם בעל השליטה בחברת חיפה כימיקלים, ואיש העסקים האמריקני ברנרד גוטשטיין, באה בעקבות ההרעה הדרמטית שחלה בתוצאותיה הכספיות של אי.אס.סי, שבעקבותיה הידררה מניית החברה בוול-סטריט לשפל של כל הזמנים.

אי.אס.סי, יצרנית הציוד הרפואי-הקוסמטי, שנוסדה לפני 7 שנים על ידי שמעון אקהויז והלל בכרך, הונפקה בוול-סטריט בתחילת שנת 96' במחיר של צנוע יחסית של 10 דולרים. אלא שהאופוריה ששררה סביב החברה הביאה את המניה עד מהרה למחיר של 44 דולר, כשאי.אס.סי מנצלת את המומנטום כדי לבצע תוך זמן קצר הנפקה שנייה.

גיוס הכספים המהיר הזה הכין את הקרקע לשורה של מהלכים עסקיים שהפכו את אי.אס.סי במהירות לחברה המובילה בעולם בתחום הציוד הרפואי-קוסמטי.

החברה, שבתחילת דרכה התבססה על טכנולוגיה ייחודית שפיתחה, העושה שימוש בפולסי אור, חדרה בהמשך גם לתחום מוצרי הלייזר, וזאת בעקבות מסע מואץ של רכישות שביצעה. הרכישה המשמעותית הראשונה היתה של חברת לוקסאר האמריקנית, שנרכשה תמורת סכום של כ-80 מיליון דולר במניות, אולם הרכישה המהותית במיוחד היתה התבצעה דווקא בישראל.

מדובר בחברת תעשיות לייזר, שבעל השליטה בה היה אריה גנגר. אי.אס.סי התמזגה עם החברה בסוף שנת 97', בעסקת ענק בהיקף של כ-280 מיליון דולר במניות, שאמור היה להזניק אותה במהירות לליגה אחרת.

המיזוג אמנם הביא את אי.אס.סי לשווי שוק של קרוב למיליארד דולר ולרמת מכירות שנתיות של יותר מ-200 מיליון דולר, אולם בשלב מסוים החלה המכונה לחרוק. הכל החל באזהרת רווח שפרסמה החברה לפני כתשעה חודשים, בה מסרה על הרעה שחלה בעסקיה בגרמניה ובברזיל, דבר אשר הביא לקריסת המניה לרמתה הנוכחית.

לאזהרת הרווח התווסף שובל לא נעים במיוחד, בדמות שורה של תביעות ייצוגיות שבאו על רקע נסיבות פרסום האזהרה וטענות שנשמעו על מסירת מידע פנים מצד הנהלת החברה לאחד מהאנליסטים המכסים אותה.

הצרות שנחתו על אי.אס.סי לא פסקו, אלא אף הלכו והחריפו. בתחילת השנה הנוכחית הכתה החברה בתדהמה את משקיעיה, כשפרסמה אזהרת רווח שנייה, בה דיווחה על הרעה דרמטית בעסקיה בשוק העיקרי בו היא פועלת - השוק האמריקני.

הצניחה במכירותיה של החברה, שגררה עימה גם הפסדים בשורה התחתונה, נגעה לאחד המוצרים הבולטים ביותר של החברה - מוצר האפילייט, העושה שימוש בטכנולוגיית פולסי האור ומיועד להסרת שיער מחלקי הגוף השונים.

הצניחה במכירות נבעה ממעבר של הלקוחות למוצרים מתחרים זולים יותר, המבוססים על לייזרים. מגמה זו רק הלכה והחריפה, והביאה לשחיקה חדה נוספת בהכנסותיה של החברה ברבעון הראשון של 99'. החברה רשמה ברבעון הפסדי שיא של יותר מ-40 מיליון דולר, כאשר חלק ניכר מהם מיוחס אמנם להוצאות חדפעמיות הקשורות לתוכנית רה-ארגון עליה הכריזה אי.אס.סי בעקבות המשבר, אולם גם במישור העסקי הטהור הלכו הפסדיה של החברה ותפחו.

על רקע המצב הקשה אליו נקלעה החברה החל להתפתח מאבק השליטה. היוזם היה אריה גנגר, שראה את שווי אחזקותיו באי.אס.סי צונח פלאים, בעקבות נפילת המניה משווי שוק של קרוב למיליארד דולר לשווי של כ-110 מיליון דולר בלבד. גנגר, שהאמין בעתידה של אי.אס.סי, הוסיף ורכש מניות לאחר אזהרת הרווח הראשונה של החברה שפורסמה אשתקד, ומכאן שעם החרפת המשבר בחברה תסכולו רק הלך והעמיק.

בצעד ראשון הודיע גנגר לפני כחודשיים כי הוא דורש לבצע שינויים בדירקטוריון אי.אס.סי. תחילה דרש גנגר את החלפתם של שני דירקטורים בלבד, ומשלא נענה העלה את הרף ותבע להחליף את כל דירקטוריון החברה, למעט נציגו בדירקטוריון, תומאס הארדי, והמייסד והמנכ"ל, שמעון אקהויז.

גנגר וקבוצתו, המחזיקים בכ-%17 ממניות אי.אס.סי, גורסים כי המצב החמור אליו נקלעה החברה נובע משורה של מחדלים קשים מצד הנהלת אי.אס.סי, ומותחים ביקורת חריפה על המבנה הניהולי של החברה. "אי.אס.סי", טוענים גנגר ואנשיו, "מתנהלת למעשה כהצגה של איש אחד - שמעון אקהויז".

בין השאר הצביעו גנגר ואנשיו על חוסר יכולתה של אי.אס.סי להסתגל לשינויים החדים שחלו בשוק בחודשים האחרונים, ואשר מתמקדים במעבר החד משימוש במוצרים היקרים יותר, המבוססים על טכנולוגיית פולסי האור, למוצרי הלייזר הזולים יותר. בנקודה זו לא ברור האם גנגר, במקרה שינצח היום במאבק השליטה, יכול להביא עימו בתחום זה בשורה של ממש.

גנגר אמנם היה בעליה של חברה גדולה בתחום הרפואי-הקוסמטי, תעשיות לייזר, אולם בניגוד לאקהויז, הוא לא צמח מתוך התעשייה הקוסמטית, והרקורד שלו רלבנטי יותר למישור הפיננסי והניהולי.

ייתכן אם כן כי גנגר ואנשיו יצליחו להשתלט היום על אי.אס.סי, אולם לא ברור באיזו מידה אכן יכול הדבר להביא לשינוי ממשי בעסקיה של החברה ולחלץ את העגלה מהבוץ. כפי שהדברים נראים כעת, לגנגר יידרש עוד הרבה זמן עד שיוכל להביא לשיפור משמעותי באי.אס.סי. ייתכן איפוא כי גנגר יעדיף לעשות סיבוב פיננסי מהיר ולמכור את החברה לגורם אחר.

כאן נכנס לתמונה האדם השלישי במאבק השליטה המסועף הזה. הכוונה לאשר אדלמן, אשף ההשתלטויות האמריקני, אשר השתלב במשחק במטרה ברורה: לגרוף רווח פיננסי נאה ממאבק השליטה המתפתח בין קבוצת גנגר לאקהויז. אדלמן, שרכש לצורך כך לפני מספר חודשים כ-%7 ממניות החברה בשוק, ניסה תחילה להביא להסכמה מהירה של הנהלת אי.אס.סי למכירת החברה לצד שלישי, ומשלא עלה הדבר בידיו פנה לטקטיקה אחרת.

אדלמן נוקט כעת בגישה של שיתוף פעולה אד-הוק עם קבוצת גנגר, וזאת מתוך הנחה שגנגר, בניגוד לאקהויז, עשוי לשקול את מכירת השליטה בחברה לגורם חיצוני. אדלמן צפוי אם כן לתמוך היום בהצעתה של קבוצת גנגר, מה שמגביר בצורה משמעותית את סיכוייה לגבור על קבוצתו של אקהויז ולהביא להחלפת ההנהלה בחברה.

יחד עם אדלמן תומכים בקבוצת גנגר כ-%24 מבעלי המניות, בעוד הנהלת אי.אס.סי מחזיקה רק בכ-%15 ממניות החברה. על פניו, אם כן, נראה שמובטח היום רוב לקבוצתו של גנגר. האם גנגר ינצל זאת כדי לצלול למים הקרים ולהבריא בהדרגה את אי.אס.סי? לפי שעה הדבר אינו ברור

עוד כתבות

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

לקראת ההנפקה המדוברת: ארמקו ביטלה את הרוד שואו שתכננה בלונדון

הנפקת החברה כעת תסתמך בעיקר על משפחות סעודיות עשירות ומשקיעים מקומיים

ירון יצהרי/ צילום: יוסי זמיר

מדברים בעיניים: ירון יצהרי ממדטרוניק ואבנר הלפרין מארלי סנס הצטרפו לוועד המייעץ של Eyecontrol

Eyecontrol פיתחה מערכת לבישה לחולים משותקים או מונשמים שאינם מסוגלים לתקשר

שרון נדב/ צילום:ת מונה פרטית

"כשארצה ללדת, לא אקבל את הזכויות שתקבל יולדת שהיא שכירה"

שרון נדב (25) היא מאמנת כושר עצמאית בשדרות וביישובי עוטף עזה ● "אין לי את הפריבילגיה שיש לעובד שכיר להישאר בבית כשהוא חולה" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

אחרי פסגות - גם מיטב דש בדרך לפיטורים משמעותיים

המנכ"ל אילן רביב: "החברה נדרשת לתהליך רוחבי של התאמת ההוצאות למבנה ההכנסות והפעילות הנוכחית. המשמעות היא צמצום כמות העובדים המועסקים בחברה"

עו"ד ארז רוזנבוך / צילום:שלומי יוסף

קרן הריט מגוריט גייסה כ-410 מיליון שקל ממוסדיים בהנפקה פרטית

ההנפקה בוצעה בהנחה של כ-12% על מחיר הסגירה של המניה אתמול ● המנכ"ל: "מקווה שהמדינה תבין את מה שהמוסדיים כבר הפנימו, כי מדובר בענף בעל פוטנציאל עצום, וכי יש לעזור לו רגולטורית"

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

רן גוראון /צילום: שלומי יוסף

פלאפון: שיפור בהכנסות ברבעון השלישי שצמחו ל-446 מיליון שקל

השיפור בהכנסות חברת הסלולר בא על רקע עונתיות חזקה, אך בהשוואה לרבעון המקביל נרשמת שחיקה של 3 מיליון שקל

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

המשותפת בתגובה לכנס החירום של הליכוד: חוששים שהסתה תביא לפגיעה באוכלוסייה הערבית

קודם לכן פנה ח"כ איימן עודה לקצין הכנסת, למשטרה ולשר לביטחון הפנים בבקשה להצמיד לו אבטחה בעקבות איומים על חייו ופרסום תמונתו במדי הג'יהאד האיסלמי ● בפנייתו כתב: "ההיסטוריה לימדה אותנו שבכוחן של תמונות כאלה להוביל לרצח פוליטי"

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

הנשר נחת: איחוד תוצאות אמריקן איגל הקפיץ את רווחי פוקס ברבעון, למרות ירידה במכירות חנויות זהות

קבוצת האופנה סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 116 מיליון שקל, עיקרו בגין מעבר להחזקת שליטה באמריקן איגל ● דיווחה על עלייה בפעילות במותגים החדשים ושיפור בפעילות אתר טרמינל איקס ומועדון כרטיס האשראי ● מניית פוקס קרובה לשיא ומשקפת לה שווי של כ-2 מיליארד שקל

משרדי טריגו 2019 / צילום: תלם ירדן בר

הטכנולוגיות הישראליות שמנסות להציל את שולי הרווח של הקמעונאיות

מרובוטים וחנויות ללא קופאים ועד היכרות טובה יותר עם הלקוח: דוח חדש של חברת הייעוץ דלויט סוקר את תחום הריטייל-טק הישראלי - 450 חברות שגייסו מיליארד וחצי דולר בארבע השנים האחרונות ● אז מה עומד מאחורי הגאות בתחום? ממש לא רק הניסיון להתחרות באמזון

רחוב נגבה, נס ציונה / צילום: watchwork

שלושת הבניינים בנגבה בנס ציונה עברו תמ"א 38 ומציגים את החניון הרובוטי הראשון בעיר

שלושה בניינים בנס ציונה פנו לחיזוק בזה אחר זה ● אחת הדיירות: "בפעם הקודמת שהיו אזעקות עוד רצנו למקלט, עכשיו יש לנו ממ"ד"

משלחת תלמידים לאושוויץ/ צילום: רויטרס

המכרז שחושף: משרד החינוך משאיר דלת פתוחה לנאשמים ב"קרטל המסעות לפולין"

כ-40 אלף בני נוער ייצאו ב-2020 לסיור במחנות בפולין • אף שנגד החברות הפועלות בתחום עומדים כתבי אישום בגין "מסחרה" ותיאום מחירים - המכרז מעמיד תנאי סף שמאפשרים בעיקר להן להתמודד • משרד החינוך: מעמידים לעצמנו זכות לפסול מתמודדים

קניון עזריאלי, ת"א. "תעסוקה שתתאים לצרכי המחר"   / צילום: שלומי יוסף

חיידק ליסטריה התגלה בסניפי לנדוור וארומה ת"א בקניון עזריאלי

בעקבות בדיקת מעבדה מיוחדת, משרד הבריאות קבע כי יש להפסיק באופן מיידי את פעולות המטבח והכנסת המזון בשני הסניפים המדוברים

אור בנוזיו / צילום: אריאדנה סינל

"ראיתי את עצמי מתופף על במות, עד שתקף אותי חיידק המחשבים"

אור בנוזיו (35), ראש צוות פיתוח מובייל בחברת SciPLAY (סייפליי) ● טווח שכר: 30-35 אלף שקל

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי הבטיחה גיוס של 236 מיליון שקל בהנפקת אג"ח ט"ו

במסגרת המכרז המוסדי שהתקיים הערב, נרשם ביקוש בהיקף כולל של 665 מיליון שקל, מתוכו נענתה החברה להצעות בהיקף המקסימלי האפשרי

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

שלוש וחצי שנים אחרי הרכישה: המיזוג של מגה ויינות ביתן יוצא לדרך

במסגרת המהלך עליו מדווחת היום קבוצת יינות ביתן, היא תאחד תחת מערך ניהולי אחד את כל סניפי מגה ויינות ביתן, והמבנה הארגוני ישתנה

ורנר היור, יו"ר בנק ההשקעות האירופי / צילום: FRANCOIS LENOIR, רויטרס

בנק ההשקעות האירופי מסיט הלוואות מדלקים מאובנים

בנק ההשקעות האירופי משנה את מדיניות ההלוואות שלו, ובכך מצטרף לטרנספורמציה האנרגטית בעידן משבר האקלים ובהלימה ליעדי הסכם פריז

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

הכלכלה לא מחכה לממשלה: למה לא כדאי להתלהב מנתון הצמיחה הגבוה של הרבעון השלישי

אומדני הלמ"ס שדיווחו על צמיחה של 4.1% ברבעון השלישי של 2019 הפתיעו את השווקים, שציפו למספר נמוך הרבה יותר • אלא שמבט עומק לתוך רכיבי הצמיחה מגלה כי השמחה הייתה מוקדמת מדי, והאפשרות להורדת ריבית בשבועות הקרובים עדיין על הפרק