גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרקנאטים החליטו: מיזוג כלל באי.די.בי פתוח תחילה

לבעלי המניות בכלל יוצעו מניות אי.די.בי פתוח, במסגרת המיזוג הגדול ביותר שנעשה אי פעם בשוק ההון * מטרות המיזוג: העלאת ערכן של מניות אי.די.בי, ביצוע מיזוגים בין חברות הקבוצה וחיסול מטות * הערכות: אי.די.בי אחזקות לא תתמזג באי.די.בי פתוח מחשש לדילול אחזקות השליטה

דירקטוריון חברת אי.די.בי פתוח הודיע היום (ה') כי החליט להסמיך את הנהלת החברה לגבש הצעת מיזוג לחברה הבת כלל ישראל ולבעלי מניותיה. משמעות ההחלטה - שבאה עם סיום העבודה המשותפת של הנהלת אי.די.בי בחברת הייעוץ הבינלאומית ביין אנד קומפני - היא מחיקת מניות כלל ישראל, שנסחרה הבוקר לפי שווי של כמיליארד דולר, מהמסחר בבורסה, וכן הקצאת מניות אי.די.בי פתוח לבעלי מניותיה. מדובר במיזוג הגדול ביותר שנעשה אי פעם בשוק ההון בארץ.

למיזוג הצפוי שלוש מטרות עיקריות: העלאת ערך מניות קבוצת אי.די.בי, הנסחרת כיום בשווי של 1.6 מיליארד דולר - דיסקאונט של %25 לעומת שווי אחזקותיה בדסק"ש ובכלל; פישוט ביצועם של מיזוגים המתוכננים לצורך התמקדות פעילות הקבוצה; וביטול המטה של כלל ישראל (ובהמשך גם של חברות נוספות בקבוצה). הוצאות ההנהלה בקבוצת אי.די.בי מסתכמות כיום במאות מיליוני שקלים בשנה.

החלטת הדירקטוריון של אי.די.בי (בשליטת משפחות רקנאטי וקרסו) נעשתה לאחר בחינת המלצותיה של ביין אנד קומפני לאסטרטגיה העיסקית ארוכת הטווח והמבנה האירגוני הרצוי לקבוצה. מיזוגה של כלל באי.די.בי פתוח הוא מהלך המשך לשורה של עיסקאות בקבוצת אי.די.בי בשלוש השנים האחרונות.

בתקופה זו ביססה אי.די.בי פתוח את שליטתה בכלל, בעיקר באמצעות רכישת מניות בנק הפועלים בקונצרן, והגדילה את אחזקותיה בדיסקונט השקעות, במסגרת מהלך משולב של מיזוג דסק"ש ופי.אי.סי. ערב מיזוגה של כלל מחזיקה אי.די.בי פתוח %72 ממניות דסק"ש ו-%61 ממניות כלל (%69 אפקטיבי, באמצעות אחזקות כלל ביטוח).

לאחר השלמת המיזוג תחזיק אי.די.בי פתוח במישרין %60 ממניות כלל ביטוח, %65 ממניות חברת הנדל"ן אזורים ו-%71 ממניות כלל תעשיות. בהמשך צפויה אי.די.בי פתוח למקד את פעילותה בשישה תחומי התמחות: תקשורת (תבל, סלקום, ברק, טלעד וחברות נוספות בתחום התוכן והאינטרנט); טכנולוגיה מתקדמת (ביוטכנולוגיה, קרנות הון-סיכון, ציוד תקשורת); תעשייה (טמבור, קליל, ניר חדרה, כיתן, פולגת, נשר); נדל"ן (אזורים, נכסים ובניין); קמעונאות (שופרסל ומסחר באינטרנט) וביטוח ופיננסים (כלל ביטוח, אילנות-בטוחה).

מיזוג בין אי.די.בי פתוח לחברה האם, אי.די.בי אחזקות (המחזיקה בנוסף %13.2 ממניות בנק דיסקונט) איננו עומד כנראה על הפרק. הסיבה לכך היא שמיזוג כזה ידלל במידה משמעותית את אחזקות השליטה של משפחות רקנאטי וקרסו.

דליה לב, מנכ"ל משותף באי.די.בי פתוח, ויצחק קאול, מנכ"ל כלל ישראל, הדגישו היום כי איחוד הפעילויות האמור יתבצע רק לאחר השלמת מיזוגה של כלל באי.די.בי פתוח, שצפוי להסתיים באמצע שנת 2000.

מדובר במהלך ממושך וסבוך, במסגרתו ימנו שתי החברות מעריך עצמאי משותף לקביעת מספר המניות שתקצה אי.די.בי פתוח לבעלי המניות בכלל במסגרת המיזוג; וכן ימנו מעריך עצמאי נוסף, לצורך בחינה של הוגנות התמורה. לאחר השלמת המו"מ בין שתי החברות יפורסם תשקיף של אי.די.בי פתוח, ועיסקת המיזוג בכללותה תובא לאישור ועדת הביקורת, הדירקטוריון ואסיפת בעלי המניות של שתי החברות.

מאז תחילת השנה עלו מניות קבוצת אי.די.בי בעוצמה: אי.די.בי אחזקות עלתה ב-%48, אי.די.בי פתוח ב-%69, דסק"ש השקעות ב-%72 וכלל ישראל ב-%48. חלק נכבד מהעליות הללו נובעות מהדינמיות הרבה שמאפיינת את קבוצת אי.די.בי מאז נטלו האחיינים, אודי וליאון רקנאטי, את מושכות ניהול עסקיה. היום נודע, אגב, כי גם מייקל רקנאטי, אחיו הצעיר של אודי, מצטרף להנהלת אי.די.בי.

בנוסף לשרשרת עיסקאות הרכישה בכלל ובדסק"ש שבוצעו בשלוש השנים האחרונות, התחלף הניהול השמרני שאפיין את חברות אי.די.בי (שהתגלה במערומיו עם הפסד השליטה בדלק ליצחק תשובה) בדפוסים המאפיינים חברת השקעות מודרנית, עם דגש על השקעות "אופנתיות" בהיי-טק (באמצעות כלל תעשיות) ותקשורת (דיסקונט השקעות). כן נמכרה השליטה בחלק מהחברות הפועלות בתחום התעשייה הבסיסית, ושופרה התשואה להון, באמצעות חלוקת דיבידנדים אגרסיבית בכל חברות הקבוצה.

רווח רבעוני של 77 מיליון שקל לקונצרן כלל

קונצרן כלל הציג היום (ה') תוצאות משופרות לרבעון השלישי - רווח נקי של 77 מיליון שקל, לעומת 68 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. בחודשים ינואר-ספטמבר הגיע הרווח ל-472 מיליון שקל, לעומת 322 מיליון שקל בשנת 98' כולה. מרכז הרווח העיקרי של הקונצרן היה כלל תעשיות, עם רווח של 364 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של השנה - רווח שנבע בעיקר ממכירת מניות אי.סי.איי לכור, וכן משיפור ברווח השוטף של החברות המוחזקות, לאחר נקיטת צעדי התייעלות ומכירת מוקדי הפסד. תקופה מצוינת עברה גם כלל ביטוח, שסיימה את תשעת החודשים ברווח נקי של 226 מיליון שקל, פי 2 מאשר בתקופה המקבילה אשתקד. כלל ביטוח דיווחה על הגדלת התפוקה החדשה בתחום ביטוח חיים, שיפור התוצאות בביטוח כללי, ירידה של כ-%30 בגניבות הרכב והכנסות נאות בשוק ההון.

אזורים, זרוע הנדל"ן, דווקא דיווחה על ירידה קלה ברווח, ל-58 מיליון שקל; אולם בכלל מתנחמים ודאי ברווח עצום מעיסקת מקרקעין שביצעה חברה בת אחרת, כלל תיירות. זו מכרה את מיתחם אסותא בתל-אביב ליונה מלונות ברווח של 87 מיליון שקל, שחולק כולו כדיבידנד לבעלי המניות.« מאת שי שלו « הרקנאטים החליטו: מיזוג כלל באי.די.בי פתוח תחילה « לבעלי המניות בכלל יוצעו מניות אי.די.בי פתוח, במסגרת המיזוג הגדול ביותר שנעשה אי פעם בשוק ההון * מטרות המיזוג: העלאת ערכן של מניות אי.די.בי, ביצוע מיזוגים בין חברות הקבוצה וחיסול מטות * הערכות: אי.די.בי אחזקות לא תתמזג באי.די.בי פתוח מחשש לדילול אחזקות השליטה

עוד כתבות

פרופיל הפייסבוק של מארק צוקרברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

פייסבוק הקימה חברת טכנולוגיה פיננסית חדשה בשווייץ שתתמקד בבלוקצ'יין

ליברה נטוורקס, שבעלת המניות שלה היא פייסבוק גלובל הולדינגס, תתמקד בהשקעות, תשלומים, שירותים פיננסיים, ניהול זהות, אנליטיקה, ביג דאטה, בלוקצ'יין וטכנולוגיות אחרות ● בינתיים, הסנאט האמריקאי מבקש ממארק צוקרברג להסביר כיצד מערכת הקריפטו שפייסבוק מתכננת תעמוד בדרישות הרגולציה

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ /צילום: shutterstock

טראמפ: אנחנו רוצים מהגרים צעירים, משכילים, דוברי אנגלית

הבית הלבן מציע מדיניות הגירה חדשה: עדיפות תינתן לא לקשרים משפחתיים, כנהוג עתה, אלא לבעלי כישורים וידע שיכולים לתרום לחברה האמריקאית ● מהגרים פוטנציאליים יקבלו ציון שיבוסס על שורת מדדים; כל מדד יוסיף – והיעדרו יגרע – נקודות לציון הסופי ● הערכות: הדמוקרטים יכשילו את היזמה, שצריכה לעבור את משוכת הקונגרס

אמיר ירון / צילום: יח"צ

לקראת השבוע בשווקים: כוננות ספיגה לציוצי טראמפ בטוויטר וציפייה להודעת הריבית בישראל

בנק ישראל יפרסם מחר את גובה הריבית, לאחר נתוני צמיחה חזקים שפורסמו בשבוע שעבר ● נגידי הבנקים המרכזיים צפויים לנאום השבוע ● בוול סטריט נמשכת עונת הדוחות הכספיים לרבעון הראשון ● עיני השוק נשואות לציוצי הנשיא טראמפ סביב מלחמת הסחר ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

העובדים שהעסיקה חברת אדר שירותים / צילום: ההסתדרות

חברה שסיפקה שירותי ניקיון לאמדוקס תפורק בשל חוב לעובדים

לחברת אדר שירותים לאבטחה יש חוב בהיקף 1.2 מיליון שקל ל-32 עובדי ניקיון, שהעסיקה כקבלנית משנה בחברת אמדוקס ישראל ● בכוונת העובדים להמשיך במיצוי זכויותיהם הן מול החברה הקבלנית והן מול אמדוקס

קריסת המנוף ביבנה / קרדיט צילום: מדא

ארבעה הרוגים בקריסת עגורן צריח באתר בנייה ביבנה

(עדכון) - תאונות הבניין ממשיכות לגבות מחיר כבד: הבוקר קרס חלק מעגורן צריח ברחוב ז'בוטינסקי ביבנה והביא למותם של 4 פועלים ● 8 אנשים עוכבו לחקירה ● ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה: "הקבלנים בונים דירות יוקרה על גופות של פועלים, והרגולטור נותן יד להפקרות"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל פרסם את תוצאות מבחן הלחץ למערכת הבנקים

בכל שנה בונה הפיקוח על הבנקים תרחיש מקרו-כלכלי אחר, כאשר השנה בחר הפיקוח לבדוק את העמידות לתרחיש מקרו-כלכלי מקומי חמור, תוצאת אירועים גיאו-פוליטיים שהביאו לעליית הריבית במשק, בשילוב עם משבר חמור בשוק הדיור ונפילת קבוצה עסקית גדולה של לווים ● ממצאי הבדיקה העלו: "על אף הפגיעה המשמעותית בבנקים, המערכת הבנקאית עמידה בפני תרחיש קיצון מסוג זה"

יאיר לפיד / צילום: שריה דיאמנט

הממשלה אישרה את שינוי חוק יסוד הממשלה; לפיד בתגובה: "שחיתות"

הממשלה אישרה הבוקר את הצעת החוק לשינוי חוק יסוד הממשלה, עם הסעיף המגביל את מספר השרים ל-19 וסגני השרים ל-4 ● ח"כ יאיר לפיד: "זה הדבר הכי דחוף להם. רק הג'ובים שלהם, רק הכיבודים שלהם, רק השוחד הפוליטי שלהם בתמורה לכרטיס היציאה של נתניהו מהכלא. שוחד פוליטי על חשבון הציבור"

רוברט אנטוקול ואנריקה איגלסיאס צילום: לנס הפקות

חגיגה בינלאומית גם באיביזה: פלייטיקה הטיסה את 2,500 עובדיה לסופ"ש באי

וגם: יצחק תשובה חוגג עם עו"ד יעקב וקסלר ומודה לו על החזון? ● הרשת החברתית

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

אמזון השיקה שירות מכירת טיסות בהודו. מה יהיה השוק הבא שלה?

בשלב זה מדובר במכירה של טיסות פנים בהודו, אבל כפי שאמזון כבר הוכיחה בעבר – היא משיקה פיילוט בשווקים מקומיים, כשהצלחתם עשויה לייבא את הפורמט לשווקים נוספים ● הרעיון של אמזון הוא להציע שירות "הכול תחת קורת-גג אחת" באפליקציית amazon pay, כאשר גם העברת הכספים מתבצעת באפליקציה

קובי מרימי בגמר האירוויזיון / קרדיט: אורית פניני, כאן תאגיד השידור הישראלי

כשקובי מרימי ניצח את מדונה: רייטינג ממוצע של 38.2% לגמר האירוויזיון בתאגיד השידור "כאן"

שיא הרייטינג של המשדר אמש עמד על 45% במהלך הסברי המנחים על אופן ההצבעה ● בזמן ההופעה של קובי מרימי נרשם רייטינג של 44.5% ● ההופעה של מדונה, למרות הבילד-אפ, זכתה לרייטינג של 34.3%

כביש 6 / צילום: תמר מצפי

מחזיקי אג"ח אפריקה העדיפו את דויטש ובירם על מוטי בן משה בחברה להפעלת כביש 6

בשתי סדרות האג"ח הגדולות של אפריקה ישראל, כ"ו ו-כ"ז, זכתה הצעתה של קיסטון לרוב של 83% ו-93%, בהתאמה, מקרב הקולות שלא סווגו כבעלי עניין ● בסדרה כ"ח הקטנה זכתה ההצעה לרוב של 82% ● בעקבות התוצאות המובהקות, צפויים נאמני האג"ח להורות לדירקטוריון אפריקה ישראל למכור את החזקותיה  בקבוצת חברות המפעיל לידי קיסטון תמורת 182 מיליון שקל

יוסי כרמיל ורון סרבר / צילום: שלומי יוסף

האנשים שיכולים לפרוץ לכם לטלפון ועדיין בטוחים שהם בצד של "הטובים"

בימים שבהם פריצה לסלולרי שלכם היא גם קלה וגם הרסנית מאי-פעם, בסלברייט הישראלית - המתמחה בפריצה לטלפונים, הוצאת מידע מתוכם ופיענוח שלו - מתעקשים שהם בצד של הטובים: "בשקלול בין התרומה שלנו לחברה האזרחית לבין הסיכוי שמישהו יוותר על הפרטיות שלו - אנחנו את הבחירה שלנו עשינו"

גלי עטרי ונבחרת הזמרים בגמר האירוויזיון / צילום: REUTERS/Ronen Zvulun

מסתבר שמדונה רק קילקלה את הערב: מסכמים אירוויזיון ברשת

חגיגות אירוויזיון 2019 הגיעו לסופן עם זכייה צפויה יחסית של הולנד ● איך התקבלו השירים של חמש הגדולות? ● למה נזכרו לתרגם את השיר של סלובניה לאנגלית רק בערב האחרון? ● למה גלי עטרי ריגשה את הצופים, ואיך מדונה קילקלה את המופע? ● ברשת מסכמים את תחרות השירה הגדולה באירופה

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

חברת TRD ובעל השליטה ישראל רמות הורשעו בביצוע עבירות דיווח לפי חוק ני"ע

מלבד רמות והחברה, שעסקה בפיתוח ציוד לרפואת שיניים, הורשעו בעבר בפרשה גם צבי דוידוביץ', בעל שליטה נוסף, ומיקי ברזל, ששימש יועץ לחברה ● מיד לאחר הנפקת החברה בבורסת ת"א ב-2006, כמעט כל הכספים שגויסו הועברו לתיק השקעות ספקולטיבי, שכלל רכיב משמעותי של השקעה בנגזרים ● הסנגורים: "נשקול לערער"

משכנתא / צילום: שאטרסטוק

בנק ישראל: קפיצה ברמת האבטלה תגרום לסיכון של כ-5% מלווי המשכנתאות לעמוד בהחזרים

הבנק המרכזי בדק תרחישים של עליית ריבית ב-5 נקודות האחוז וזינוק ברמת אבטלה ל-9.3%, ומצא כי במקרים של עלייה חדה ברמת האבטלה, יתקשו חלק מבעלי ההכנסות הנמוכות לעמוד בהחזרים ● מהניתוח עולה כי האבטלה היא הגורם המרכזי לכשל של לווים, וכי כ-15% מנוטלי המשכנתאות בחמישוני משקי הבית שמשתכרים עד 10,612 שקל בחודש עלולים להיקלע לכשל

יעקב גבע / צילום: תמר מצפי

לאחר שהנפיק בבורסות של ציריך ואוסטרליה: יעקב גבע לוקח את ג'י מדיקל לגיוס הון בניו יורק

ג'י מדיקל מציעה פתרונות ניטור רפואיים, בהם מכשיר אבחון ללב המתחבר לסמארטפון, והיא נסחרת באוסטרליה לפי שווי של כ-200 מיליון שקל ● בעבר הנפיק גבע את חברת קארד גארד שהתמחתה בניטור מרחוק של חולי לב

גיל שויד / צילום: יחצ

בעלי מניות טאואר וצ'ק פוינט יתבקשו לאשר ביוני את תגמולי הבכירים

בטאואר תיערך הצבעה על מענק שנתי במניות חסומות, בשווי כ-4 מיליון דולר, למנכ"ל ראסל אלוואנגר ● בצ'ק פוינט מבקשים לאשר הקצאת אופציות למנכ"ל גיל שויד, בשווי של 154 מיליון דולר נכון למחיר המניה כיום

בית החולים סורקה בבאר שבע / צילום: איל יצהר

ועדת החקירה האזרחית לשיקום מערכת הבריאות הגישה את מסקנותיה

ועדת אבניאלי-לויט, בראשות השופטות בדימוס ד"ר דפנה אבניאלי ומיכל לויט, סיימה היום את דיוניה והגישה שורה מסקנות והמלצות עיקריות ● בראש ההמלצות - ההמלצה להגדיל את המקורות הציבוריים של מערכת הבריאות באמצעות תוספת של 5 מיליארד שקל לבסיס תקציב משרד הבריאות

עמנואל מקרון/ צילום: רויטרס

מקרון: מדיניות ארה"ב מוטה לטובת חברות הטכנולוגיה הפרטיות

"המודל של ארה"ב נוטה לחלוטין לטובת שחקנים מהסקטור הפרטי וכבר לא נתון לאיזונים ובלמים דמוקרטיים" אמר מקרון בכנס הטכנולוגיה VivaTech בפריז

הארכת מעצר/ צילום אילוסטרציה: איל יצהר

במקום זינזאנה: המדינה תקדם דיוני מעצר בשיחות ועידה בווידאו

באוצר מעריכים כי "בכל יום נעים כמעט שני בתי כל על הכבישים ברחבי הארץ" ● איילת שקד הביעה תמיכה במהלך והשאלה הגדולה היא האם שר המשפטים הבא יתמוך ביוזמה ● הדיונים באמצעות "וידיאו קונפרנס" ינוהלו בכפוף להסכמת העצורים וסנגוריהם