גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איתוראן מאתרת 12 מיליון דולר אצל משקיע אמריקאי

חברת ניהול ההשקעות ליאונרדו תשקיע באיתוראן בשטרי הון המירים, במחיר הגבוה ב-%20 ממחיר המניה בבורסה היום * כמו כן תשאיל מוקד-איתוראן לליאונרדו 250 אלף מניות איתוראן בשווי 42 מיליון שקל, למכירה ב'שורט'

עד אמצע יוני 99' היתה איתוראן 'עוד חברה' בבורסה המדשדשת של תל-אביב, עם %11 תשואה מנייתית מתחילת השנה. אז באה הודעת החברה לגבי רכישת תשתית אלחוטית שתשמש להקמת חברת איתוראן כלי רכב בניו-יורק, וושינגטון ומיאמי. למרות שבשוק ההון לא הבינו בתחילה על מה המהומה, "גלובס" סימן את איתוראן כחברה בעלת פוטנציאל צמיחה, והיא אכן עלתה ב-%270 מאז ועד היום.

%270 בשמונה חודשים בהחלט נשמע כמו הרבה, אולי יותר מדי, ויש בשוק כמה גורמים שסבורים שלאיתוראן "נגמר האוויר". אבל חברת ניהול השקעות אמריקאית בשם ליאונרדו, שלה זו השקעה ראשונה בישראל, סבורה כנראה אחרת, והיא מניחה על השולחן 12 מיליון דולר כדי להוכיח את זה.

את הקרן מנהל אנג'לו גורדון, בנק מסחרי שמנהל 4.7 מיליארד דולר בנכסים, השקיע באיתוראן בצורה מורכבת מעט של שטרי הון המירים (עם חובת המרה). מדובר בעצם בהלוואה שהגוף האמריקאי מתחייב להמיר להשקעה במניות, ולכן היא תכנס לסעיף ההון עצמי במאזן של איתוראן, ולמעשה תכפיל אותו.

ההמרה תבוצע על פי מחיר מניה של 202 שקל, הגבוה ב-%20 ממחיר המניה היום (ב') בבורסה, או סך השווה לממוצע של עשרה שערי המניה הנמוכים ביותר במהלך 60 ימי המסחר הקודמים למועד המרת שטרי ההון.

במקביל, משאילה בעלת השליטה באיתוראן, חברת מוקד-איתוראן המחזיקה ב-%70 ממניות החברה, 250 אלף מניות איתוראן בשווי 42 מיליון שקל לליאונרדו. מדוע "משאילה"? מדובר במכירה בחסר ('שורט'), שמאפשרת למשקיע האמריקאי לגדר עצמו מפני סיכון (HEDGING) - הוא משקיע באיתוראן 12 מיליון דולר, תוך התחייבות להמיר את החוב לאקוויטי (למניות).

מה היא מכירה בחסר? ליאונרדו ישאיל את מניות איתוראן, ומוכר אותם בשוק המניות, במחיר של, נניח, 170 שקל למניה. אם מניות איתוראן ירדו ל-150 שקל למניה, ליאונרדו הרוויח 20 שקל על כל מניה (כפול 250 אלף מניות). מניין הרווח? הוא הרי שאל את המניות, והוא צריך להחזיר אותן, בלי קשר לערכן (שבמקרה זה ירד) ומכאן הרווח מירידת הערך במניה, שמפצה על הירידה בערך האופציה להמרת החוב למניות איתוראן.

נקודה נוספת היא שבמשך כשנה אסור לליאונרדו למכור מניות, בגלל כללי רשות ני"ע הערך הישראלית, הנוגעים להנפקה פרטית במניותיה של חברה בורסאית.

אבל צריך לזכור שמאחורי כל הספגטי הפיננסי הזה, פרי עמלו של אייל שרצקי, בנו של בעל השליטה וסמנכ"ל לפיתוח עסקים, יש גם ביזנס מעניין. איתוראן יצרה לעצמה מוניטין מצוינים של חברת איתור וסיכול גניבת רכב המובילה בישראל, אבל מסתבר שעיקר העלייה בערכה לא מונע מן המעקב אחרי מכוניות גנובות, לפחות לא בישראל.

אותה עלייה של %270 מונעת על ידי מספר "חלומות": פעילויות איתור וסיכול גניבת כלי רכב בארה"ב ובדרום אמריקה; שיכפול רשת איתורא-נט למכירת ציוד אלקטרוניקה, מיגון וסלולר ושירותי התקנות באירופה; מכשיר האיתור האישי (ה-PAL) ועוד.

לאחרונה נודע על מהלך צפוי של רכישת צפוי של חברת המסחר האלקטרוני "שופי" על ידי איתוראן וקבוצת עורק (בעלת "דפי זהב"); השקעה של שתי קרנות הון סיכון - אינפיניטי מקבוצת כלל תעשיות והולנד ונצ'רס - בחברת האינטרנט הסלולרי המצליחה פסקול (משמשת כיום את מירס), בה יש לאיתוראן כ-%20 מהמניות.

באיתוראן, שרכשה לאחרונה את תדיראן טלמטיקס מקונצרן כור תמורת 7.5 מיליון דולר, אף נשמעים דיבורים על פיצול אחזקות האינטרנט והטכנולוגיה לחברה בורסאית נפרדת. פעילות, אם כך, לא חסרה שם.

נחזור להתחלה. העסקה הקוסמת הראשונה היתה של איתוראן יו.אס.איי, החברה הבת בארה"ב, שרכשה את פעילותה של חברת טלטרק האמריקאית בניו-יורק, וושינגטון ומיאמי (ולאחרונה קיבלה אופציה לרכישת הפעילות באורלנדו).

טלטרק, חברת שעוסקת בעיקר בפעילויות ניהול ציי רכב, ביצעה בשנים האחרונות השקעות כבדות בהקמה של תשתית אלחוטית בכל רחבי ארה"ב, רכישת ספקטרום התדרים הנחוץ ותפעול המערכת. אלא שההשקעות הללו לא עלו יפה והחברה נקלעה לקשיי מימון, שבעקבותיהן הציעה למכירה פעילויות שונות.

לאחר ביקור באתרי החברה, החליטו באיתוראן שהם יכולים לעשות זאת טוב יותר, ונכנסו לעבודה. אחרי הכל, עלות הקמת תשתית חדשה (הכוללת ציוד, התקנה ותדרים) מגיעה לעלות של 15 מיליון דולר, ואילו איתוראן שילמה רק 3 מיליון דולר.

ההערכות מדברות על שוק פוטנציאלי של 10 מיליון מנויים (בעלי כלי רכב בשווי מעל 20 אלף דולר), זאת לעומת כמיליון מנויים פוטנציאליים בישראל. פעילות דומה מוקמת על ידי איתוראן בדרום-אמריקה בברזיל ובארגנטינה, בשיתוף פעולה עם גורמים מקומיים.

לצד מערכת לאיתור וסיכול גניבת כלי רכב, מפעילה איתוראן רשת מתקינים של דיבוריות וציוד מיגון לרכב (היא המתקינה הבלעדית של רשת פרטנר-אורנג') ומוכרת באמצעותם מוצרי סטריאו ואביזרי רכב שונים, כמשווקת הבלעדית של קלריון, JBL ופיליפס בישראל.

את הרשת הזו משכפלת החברה ביוון: היא מקימה את הרשת בשותפות (%51 לאיתוראן) עם חברה מקומית לאביזרי רכב (AUTO-HELLAS), וזכתה לאחרונה בבלעדיות לביצוע התקנת כל הדיבוריות של חברת הסלולר היוונית פאנאפון, בעלת 1.6 מיליון מנויי סלולר. התחזיות דיברו על 35 נקודות התקנה עד סוף 99', אולם החברה הספיקה כבר להקים למעלה מ-50.

מוצר ה-PAL של איתוראן, פיתוח של תדיראן טלמטיקס, שהוא מעין זימונית דו-כיוונית, מאפשר איתור אישי בדיוק של 30-20 מטר, לעומת 200-100 מטר ומעלה בטכנולוגיות סלולריות שונות. בנוסף, המכשיר עובד גם בתוך מבנים, בניגוד לטכנולוגיות איתור לווייניות שדורשות קו ראיה לשמיים.

המכשיר מתאים למגוון יישומי איתור, ביניהם התקנה בארגזי תרופות, מכולות, ארגזי ציוד ומכשור אלקטרוניקה. בישראל כבר מכרה איתוראן ציוד כזה ליבואני סיגריות, כוחות ביטחון וחברת בלדרות (למטרת מעקב אחרי חבילות מיוחדות, למשל), ובחו"ל היא נמצאת במגעים עם מספר גופים מסחריים.

יישומים נוספים הם לחצני מצוקה לחולי פרקינסון, וכן ליתר האוכלוסייה הנזקקת להם, שוק המונה בישראל 600 אלף לקוחות. אבל המערכת שימושית גם לאיתור ילדים, נשים או חיילים הנוסעים בגפם.

בנוסף, איתוראן פיתחה יישום שיאפשר לכל הורה לגלוש באינטרנט ולקבל את המיקום המדויק של ילדיו על מפת העיר או המדינה, וככל הידוע אף הקציבה לאחרונה לתדיראן טלמטיקס סכום של כמה מיליוני דולרים כדי למזער את המתקן לגודל של שעון יד.

העסקה האחרונה, ההשקעה בפסקול, הניבה לאיתוראן תשואה נאה על ההשקעה. החברה עוסקת בהמרת אוטומטית של תכני אינטרנט (הכתובים בפרוטוקול HTML) לתכני XML, שפת התוכן של הסלולר.

השאלה עכשיו היא, האם ישכילו באיתוראן לממש את הפוטנציאל האדיר הזה.« מאת אליאב אללוף « איתוראן מאתרת 12 מיליון דולר אצל משקיע אמריקאי « חברת ניהול ההשקעות ליאונרדו תשקיע באיתוראן בשטרי הון המירים, במחיר הגבוה ב-%20 ממחיר המניה בבורסה היום * כמו כן תשאיל מוקד-איתוראן לליאונרדו 250 אלף מניות איתוראן בשווי 42 מיליון שקל, למכירה ב'שורט'

עוד כתבות

שריל סנדברג / צילום: איל יצהר, גלובס

למרות מאמצי פייסבוק, הטכנולוגיה שלה מתקשה באיתור כל תכני השנאה

לפי דוח שהזמינה פייסבוק, היא פועלת כלפי הטקסטים האלה בצורה "מאולתרת מדי" • בחברה משקיעים רבות בפיתוח בינה מלאכותית, אך יש קבוצות שעוברות מתחת לרדאר, בעיקר "חסידי עליונות לבנה"

הנפקת פורסקאוט בנאסד"ק לפני כשנתיים / צילום: יח"צ

פורסקאוט מזנקת ב-15%: הסכם חדש עם קרן הפרייבט אקוויטי אדוונט

לפי ההסכם, אדוונט תרכוש את פורסקאוט במחיר של 29 דולר למניה, שמשקף לחברה שווי של כ-1.4 מיליארד דולר

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר התקשורת החליט לדחות את הבקשות לביטול ההפרדה המבנית בבזק

שר התקשורת ביקש עוד זמן כדי ללמוד את הנושא ● במקביל, הנדל הצהיר שהוא מוכן לשקול הקלות בתחום שיתוף הפעולה של החברות בנות בבזק והבהיר שהוא בוחן שינויים לגבי ביטול הפיצול בין ספק לתשתית באינטרנט

עובדי חברת Wix / צילום: אלון צצקין

אפילו במשבר הקורונה, יש חברות שמגבירות גיוסים

Wix הודיעה על פתיחת מרכז חדש לתמיכה בלקוחות, שייפתח בסתיו הקרוב בדנבר, קולורדו ויעסיק יותר מ-200 עובדים חדשים ● החברה מעסיקה כיום כ-3,200 עובדים ● השיחה

אורי וטרמן / צילום: סיון פרג'

"'הטיימ'ס סקוור' של תל אביב": Be פותחת את החנות בדיזנגוף סנטר בהשקעה של 20 מיליון שקל

מדובר בחנות הגדולה ביותר של רשת הפארם, שמונה כעת 82 חנויות ● זו דריסת רגל משמעותית ראשונה עבור הרשת שעד היום התאפיינה בעיקר במיקומים חלשים לעומת המתחרה סופר-פארם ● מתחילת 2018 ועד היום הסבה Be לשופרסל הפסד תפעולי של למעלה מ-100 מיליון ש'

חתימת ההסכם / צילום: דוברות ההסתדרות, יח"צ

יו"ר ההסתדרות חתם על הסכם התייעלות בסקטור הטייסים של אל על - בלי נציג שלהם

יו"ר ההסתדרות אמר הערב: "הגענו לנקודת הכרעה במו"מ – להציל את החברה או לתת לה למות. אני גאה בהחלטה שקיבלנו"

שאולי לב רן, מייסד המרכז להתמכרויות / צילום: איל יצהר, גלובס

המרכז הישראלי להתמכרויות: טיפול מרחוק הגביר את ההיענות

לפי נתוני המרכז, בימי הסגר שיעור ההתייצבות לטיפול עלה מ-70% ליותר מ-90% ● "ההשתתפות מרחוק מצריכה פחות מחויבות נפשית לתהליך הטיפול"

הפגנת הדגלים השחורים בירושלים / צילום: רויטרס

מחאה מכוננת או מפגן עצוב של חוסר אחריות: שתי דעות על ההפגנה בירושלים

ההפגנה אתמול בירושלים ממשיכה לעורר גלים ולהעלות שאלות: האשמות על אלימות מצד המפגינים ומצד המשטרה, גינויים פוליטיים ואפילו תקיפת עיתונאים ● יריב אופנהיימר ואלי ורד חזן מציגים שתי דעות שונות על המאורעות

אריק קוטלר / צילום: יחצ

עסקה חלומית באמצע משבר הקורונה: מה עומד מאחורי זינוק של 150% במניית חברת תחנות הדלק ארקו

ארקו צפויה להתמזג לתוך חברת רכישה ייעודית שגייסה 400 מיליון דולר ● בשווי נוכחי של 1.5 מיליארד שקל מחיר המניה של ארקו עדיין משקף אפסייד ניכר, אבל גם את הסיכונים המשמעותיים שעדיין קיימים, ובתוכם קבלת אישור העסקה ע"י הרוכשת

מחסום משטרתי בתל אביב. המשטרה פרסה מחסומים ברחבי הכבישים בערים כדי לפקח על הגבלות התנועה של הממשלה בצל הקורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

4 לקחים מהסגר הקודם: כך אפשר לסגור את המשק בלי לגרום לקריסתו

הזינוק בהיקף התחלואה מקרב את הממשלה להחלטה על הטלת סגר נוסף, אבל מחייב אותה לקחת בחשבון את המצב הרעוע של המשק • הלקחים המרכזיים: פתיחה חלקית או מלאה של כל ענף שאינו גורר התקהלות, פיצוי מלא לאלו שייאלצו לסגור, והקמת גוף מקצועי לא-פוליטי שינהל את האירוע

קנייה ווסט / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

היועץ האסטרטגי של קניה ווסט: "הוא פרש מהמרוץ לנשיאות ארה"ב"

פחות משבועיים לאחר שהודיע הזמר על כניסה למרוץ לנשיאות ארה"ב, הודיע היועץ האסטרטגי שלו כי הוא פורש מהמרוץ ● ווסט עדיין לא התייחס לדברים בפומבי

אלי דפס / צילום: איל יצהר

מלחמת ההישרדות של אל על: החברה מודיעה על הפחתת שכר לחברי הדירקטוריון

שכרו של יו"ר אל על אלי דפס יופחת ב-70%, ושכר יתר חברי הדירקטוריון ירד לדרגת המחיר התחתונה ● ההפחתות יהיו בתוקף מה-1 ביולי 2020 ועד ה-31 באוקטובר 2020

עו”ד מוחמד נעאמנה, עו”ד דורון ברזילי, עו”ד יצחק (יצי) גורדון, עו”ד ערן גולן, עו”ד יצחק נטוביץ’ / צילום: איל יצהר, שלומי יוסף, מאיר אליפור, צילום עצמי

"לא נכרות ברית עם השופטים וגם לא עם הפוליטיקאים": מועמדי הלשכה לוועדה לבחירת שופטים פורסים את משנתם

בעוד כשבועיים ייבחר הנציג של לשכת עורכי הדין לוועדה לבחירת שופטים • "גלובס" שוחח עם חמשת המועמדים, שהציגו את חזונם לתפקיד

הפגנת הצופים. תשלומי ההורים הוחזרו למשפחות / צילום: נינה קפלן

הצופים הם רק סימפטום: הבעיה עם הבירוקרטיה של משרדי הממשלה המומצאים

תנועות הנוער הועברו ממשרד החינוך לאחריות המשרד החדש להשכלה גבוהה • השירות האזרחי והלאומי - ממשרד החקלאות למשרד ההתיישבות • אבל את התקציב אין אפשרות להעביר

איתן אורנשטיין / צילום: שלומי יוסף

הערכות: השופט אורנשטיין יאשר את הסדר הנושים של משפחת פישמן

ההסדר צפוי להסדיר את התביעות נגד רעייתו של פישמן וילדיהם ואת עניינה של רונית אבן ● הנאמן מתנגד נחרצות להסכם אולם לבקשת משפחת פישמן נאסר לפי שעה לפרט את פרטי ההתנגדות עו"ד בנקל: "הסדר פישמן תרמית" ● ב"כ פישמן: "טענות חסרות בסיס"

יו"ר ועדת הכספים משה גפני / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יו"ר ועדת הכספים: "כבר העבירו כמה חוקים בלעדינו, בואו נסגור את הכנסת"

יו"ר ועדת הכספים מתח ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה בנוגע לאישור בכנסת של התוכנית הכלכלית לפיצוי על נזקי הקורונה ● ראש אגף התקציבים באוצר: "בתסריט האופטימי נעמוד על 13.1% גירעון השנה, אלה מספרים שישראל לא ידעה בכל שנותיה"

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

מספר דורשי העבודה החדשים כפול ממספר החוזרים למעגל התעסוקה

המגמה המדאיגה בשוק התעסוקה נמשכת: מאתמול ועד היום ב-7:00 התקבלו בשירות התעסוקה 1,517 דיווחים על חזרה לעבודה, ובמקביל נרשם מספר יותר מכפול של 3,289 דורשי עבודה חדשים

ג'ון רוברטס, נשיא בית המשפט העליון / צילום: AP Photo, AP

למה השופטים שטראמפ מינה לעליון לא מספקים את הסחורה - בינתיים

בית המשפט העליון האמריקאי סיים מושב דרמטי, עם הרבה אכזבות לתומכיו של טראמפ ● איך כל זה ישפיע על הבחירות, ומהי אג'נדת הצללים של בית המשפט? ● ד"ר אודי זומר, ראש המרכז לחקר ארה"ב באונ' ת"א, מגיע לפודקאסט 'המדריך לטראמפיסט' כדי לסכם עונה משפטית חסרת תקדים ● האזינו

איתי בן זאב, מנכ"ל בורסת ת"א  / צילום: תמר מצפי

הקורונה מגדילה את עניין הציבור בבורסה: מספר שיא של חשבונות מסחר חדשים

בינואר עד יוני השנה נפתחו 77.3 אלף חשבונות מסחר חדשים אצל חברי הבורסה, גידול של 56% ● בבתי ההשקעות חל זינוק של 180% במספר החשבונות החדשים

 

ניר גלעד, משה ברקת, שלמה אליהו / צילום: אלון רון, איל יצהר, תמר מצפי

לא רק כלל ביטוח: הוצאת אליהו ממשרדי מגדל היא סמל לכל השוק

הממונה על רשות שוק ההון זעם על החלטת דירקטוריון מגדל אחזקות להדיח את יו”ר מגדל ביטוח, והורה לאליהו שייצא ממשרדי מגדל ושיוותר על אחד מתפקידיו בקבוצה