גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מדטרוניק, ענק הציוד הרפואי, השקיע 20 מ' ד' באיתמר מדיקל לפי שווי של 105 מ' ד'

איתמר מדיקל מפתחת טכנולוגיות איבחון לבדיקות רפואיות דרך האינטרנט * מעריכים כי תשתלב במיזם משותף של מדטרוניק, יבמ ומיקרוסופט לאספקת שירותי רפואה מקוונים * מדטרוניק כבר השקיעה בחברה, לפני כשנה וחצי, כ-9 מיליון דולר

לפעמים נדמה שכולנו אינטרנט. כל הסטרט-אפים, כל הגיוסים, כל המשקיעים, כולם-כולם רק אינטרנט. תחומים אחרים, מעניינים לא פחות, אינם זוכים כרגע לעדנה או לכיסוי תקשורתי מסיבי, אבל לפעמים זה רק עניין של טרנד. הנה, התחום הרפואי מתחיל, אט אט, לזכות באהדת המשקיעים.

אם תשלבו טכנולוגיה רפואית ביישומי אינטרנט, תקבלו מתכון בטוח ללהיט. זו כנראה הסיבה לאחת ההשקעות המעניינות שהתבצעו כאן מתחילת השנה. ל"גלובס" נודע כי מדטרוניק, חברת הטכנולוגיה הרפואית הגדולה בעולם, השקיעה בסטרט-אפ ישראלי, איתמר מדיקל, 20 מיליון דולר לפי שווי מכובד של 105 מיליון דולר אחרי הכסף. איתמר מדיקל פיתחה מכשיר בלתי חודרני לזיהוי ואיתור מוקדם של בעיות בכלי הדם שמובילות להתקפי לב. משהו מקביל למכשיר א.ק.ג, רק הרבה יותר פשוט.

ולחברת הענק האמריקאית. יש שיתקשו לזכור מי זו מדטרוניק - היא לא שם "חם" כמו סיסקו או לוסנט - אבל זו חברה עם 4.4 מיליארד דולר מכירות ושווי שוק של כ-57 מיליארד דולר. יתר על כן, למדטרוניק קשר ישראלי עקיף: היא מתחרה בולטת של בוסטון סיינטיפיק בשוק הסטנטים (Stunts) הרפואיים. את הסטנטים של בוסטון סיינטיפיק מייצרת חברת מדינול הישראלית, בשליטת יהודית וקובי ריכטר.

הסטנטים הם מעין קפיץ מתכת קטנטן, דמוי צילינדר, המוחדר לעורק המוביל אל הלב על גבי בלון צנתור. הסטנט נצמד לדופן העורק ושומר עליה מפני קריסה, תוך שהוא מאפשר זרימה חופשית של דם אל הלב. בחלק מהמקרים עשוי הסטנט לחסוך ניתוח מעקפים מסובך ויקר.

מדובר בהשקעה שנייה של מדטרוניק באיתמר מדיקל. הענק האמריקאי השקיע בחברה, לפני כשנה וחצי, כ-9 מיליון דולר. את איתמר מדיקל, שאמורה להתחיל למכור רק בשנת 2001, ייסדו גיורא ירון, יו"ר הדירקטוריון, ששימש בעבר כמנכ"ל אינדיגו ונשיונל סמיקונדקטורס; וד"ר מרטין גרסטל, סגן היו"ר, ששימש כמייסד-שותף בחברת התרופות אלזה.

על שני אלה אפשר להוסיף את יועצי החברה, הכוללים את פרופסור בארי זארט, יו"ר החטיבה לרפואה פנימית בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת יל; פרופסורים דיוויד ווייט ופיטר גנץ מהפקולטה לרפואה בהרווארד; פרופסור אלן רוזנסקי, מנהל מחלקת קרדיולוגיה גרעינית ובדיקות לב במאמץ מאוניברסיטת קולומביה, ורשימת בעלי השם עוד ארוכה.

בעלי המניות אחרי ההנפקה כוללים את מדטרוניק - %20; גיורא ירון - %25; מרטין גרסטל - %15; פרופסור דני גור, מנתח הלב המפורסם, ומעבדת השינה במרכז הרפואי על שם שיבא - %12.5 כל אחד; ביתרה מחזיקים ההנהלה, היועצים ועובדי החברה.

הסטרט-אפ הישראלי, המנוהל על ידי ישראל שרייבר, פיתח טכנולוגיה הקרויה Periphrial Aretrial Tonometry Pat) PAT, מתח עורקים פריפריאלי). הטכנולוגיה מבוססת על זיהוי אות בגוף האדם, המספק מידע על מצבם הקליני של חולים במגוון תחומים רפואיים, לרבות קרדיולוגיה (מחלות לב, למשל), רפואת שינה ומדידות לחץ דם.

האות המתקבל ניתן לשידור באמצעות האינטרנט, ומשתלב במגמה של העברת מקסימום טיפול בחולים מחוץ לבית החולים, כדי לייעל ולהקטין את ההוצאה על טיפולים רפואיים.

איתמר מדיקל פיתחה חיישן שיועד במקור לעקוב אחרי לחץ הדם של מטופלים הסובלים מהפרעות שינה. החיישן מזהה בעיות במערכת כלי הדם והלב, גם אם הנבדק עצמו אינו מבחין בסימפטומים כלשהם של המחלה.

אנחנו מקווים שהסיפור של החברה לא מרדים אתכם בשלב הזה, אבל כדאי לדעת כמה נתונים מדהימים: שליש מהאוכלוסייה סובל מהפרעות שינה, וכ-%10 סובלים מהפרעות כרוניות, בהן תסמונת דום נשימה. הסובלים מתסמונת זו עלולים להפסיק לנשום פעמים רבות במהלך הלילה, ומתעוררים בגללה מאות פעמים בזמן השינה.

התוצאה היא תפוקה נמוכה בעבודה, מעורבות גדולה פי 7 בתאונות דרכים ותאונות עבודה, וצריכת שירותי רפואה כפולה מזו של יתר האוכלוסייה. זאת ועוד, פועל יוצא של הפרעות שינה הוא לחץ דם גבוה, שמוביל לבעיות כלי דם, שמובילות למחלות לב.

ואיך מגלים הפרעות שינה? הדרך היחידה היא לגשת למעבדת שינה ו"לבלות" שם שני לילות. ה"בילוי" הזה כולל חיבור ל-16-14 אלקטרודות בכל חלקי הגוף. התענוג הזה לא רק עולה כסף, הוא גם אורך זמן. הבדיקה כרוכה בהמתנה של 6-3 חודשים ועולה 1,800-1,500 דולר ללילה. וזה לא הסוף - הטיפול עצמו עולה בממוצע כ-1,500-1,000 דולר, וסך ההוצאה של כל הענף נאמדת בכ-7 מיליארד דולר לשנה. בהחלט לא כסף קטן.

הטכנולוגיה שפיתחה איתמר מדיקל חוסכת את כל התהליך שתואר כאן. המוצר של החברה מורכב מ"אצבעון", המחובר למכשיר דמוי שעון. המכשיר מסוגל לשדר לקופסא ייעודית או למחשב נייד באמצעות תקשורת אלחוט. וכך אין צורך ללכת למעבדה - אפשר לישון בבית, וההבדל היחיד הוא שהאצבעון יושב, כשמו, על האצבע. זהו. הנתונים, כאמור, יכולים להיות מועברים לבדיקה באמצעות רשת האינטרנט.

כדי להמחיש את הפוטנציאל של התחום, בואו נעבור למספרים: כ-%8 מסך הסובלים מהפרעות שינה מאובחנים ככאלה, כאשר מחלות מוכרות יותר, כגון אסטמה ולחץ דם, זוכות לשיעור אבחון של %66 מסך החולים.

ומה לגבי מחלות לב? כאן המספרים ממש מבהילים:

בארה"ב נערכות מדי שנה כ-6 מיליון בדיקות מאמץ באמצעות א.ק.ג, בעלות של כ-300 דולר לבדיקה.

1.5 מיליון נבדקים מדי שנה באמצעות מצלמה גרעינית, בעלות ממוצעת של 1,500-1,000 דולר לבדיקה.

1.5 מיליון בדיקות בשנה נערכות באמצעות אולטרה סאונד, תחת מאמץ.

מדי שנה נערכים כ-0.5 מיליון צינתורים בעלות של כ-3,000 דולר לטיפול.

כ-4.5 מיליון איש נבדקים בפעם הראשונה, במסגרת אבחון, בין אם חשו ברע או במסגרת בדיקה שנתית. 4.5 מיליון נוספים נבדקים במסגרת מעקב ובקרה על חולים מאובחנים, בדיקות חוזרות וכולי. על פי ההערכות, באירופה המספרים זהים לארה"ב, אך עלויות הטיפול נמוכות בכ-%50.

ובכל זאת, למרות ההוצאה האדירה על בריאות, יעילותם של התהליכים הללו מוטלת בספק. שכן, עלותו הישירה של התקף לב למערכת הבריאות האמריקאית היא 50 אלף דולר. במילים אחרות, עד כמה שזה נשמע רע, חברות הביטוח הרפואי בארה"ב יעדיפו שחולים ימותו לפני שהאמבולנס יגיע. זה פשוט יותר זול להן.

מחלות לב הן גורם המוות מספר אחד בעולם, הרבה יותר מסרטן ואיידס, והן גם זוכות למודעות גבוהה. יתר על כן, למחלות לב ועורקים יש גם "פתרונות". כלומר, הבעיה העיקרית נמצאת באבחון המחלה - הכנסת החולה לטיפול במועד. זו הסיבה שהמערכת הרפואית מגלה, שכחצי מיליון איש מדי שנה חולים במחלות לב רק לאחר שהם לוקים בהתקף לב, וזה לרוב מאוחר מדי.

על פי ההערכות, איתמר מדיקל צפויה להשתלב ביוזמות ה-E-HEALTH של מדטרוניק. מדובר במיזם משותף של החברה האמריקאית עם יבמ, המובילה בתחום חומרת מחשבים ומיקרוסופט, המובילה בתחום התוכנה, שיעסוק באספקת שירותי רפואה באמצעות האינטרנט.

מדטרוניק גם השקיעה לאחרונה 100 מיליון דולר בהקמת אתר משותף עם פורטל האינטרנט הרפואי המוביל WEB-MD/Healtheon, שיעסוק באספקת מידע רפואי לרופאים ולמטופלים באינטרנט.

מטרתן של ההשקעות הללו היא לייעל את תחום השירותים הרפואיים בארה"ב באמצעות האינטרנט. החברות מעוניינות להפוך את נושא הטיפול הרפואי לשירות "ניהול החולה" על בסיס מנוי חודשי, וכך לייצר לעצמן זרם הכנסות קבוע. זה אומר שמדטרוניק, יבמ ומיקרוסופט, יוכלו לדעת על בעיות שונות אצל החולה, למשל אי-תקינות בקוצב הלב, עוד לפני שמתעוררים הסימפטומים, וסביב זאת לבצע "פרסונליזציה" של החולה.« מאת אליאב אללוף « מדטרוניק, ענק הציוד הרפואי, השקיע 20 מ' ד' באיתמר מדיקל לפי שווי של 105 מ' ד' « איתמר מדיקל מפתחת טכנולוגיות איבחון לבדיקות רפואיות דרך האינטרנט * מעריכים כי תשתלב במיזם משותף של מדטרוניק, יבמ ומיקרוסופט לאספקת שירותי רפואה מקוונים * מדטרוניק כבר השקיעה בחברה, לפני כשנה וחצי, כ-9 מיליון דולר

עוד כתבות

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

סגירה בבורסה בת"א: האג"ח של אידיבי צללו ב-7%

ת"א 35 איבד 0.3%, מדד הבנקים עלה ב-0.4% ● אחרי עזיבתו של שולם לפידות, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי שוקל פרישה והאג"חים צנחו ● טבע סגרה פערי ארביטרז' שליליים מוול סטריט ● טוגדר השלימה צניחה של 75% מאפריל אשתקד בצל כוונתה לגייס 7.5 מיליון שקל

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

השבוע בשווקים: כל העיניים מופנות אל הודעת הריבית של הפד

הבנק הפדרלי צפוי להודיע ביום רביעי הקרוב על גובה הריבית ולספק תחזית לצמיחה ולאינפלציה ● לאחר פרסום מדד מאי בשוק המקומי, הציפיות הן למדד שלילי ביוני ויולי ● אחרי נפילה של 15%, מחיר הנפט במוקד ● בשוק המקומי יפורסמו נתוני התחלות הבנייה לרבעון הראשון של השנה ומספר המשרות הפנויות לחודש מאי ● התחזית השבועית של "גלובס"

משה גפני / צילום: כדיה לוי

גפני עצר העברות תקציביות עד לתקצוב החינוך המיוחד

בפתח דיוני ועדת הכספים התייחס גפני לפתרון המשבר בצהרונים ואמר: "אי-אפשר לעשות קיצוץ רוחבי על כל דבר שצריך לממן" ● בהמשך הישיבה התייחס גפני לנושא סגירת שדה דב ואמר כי ביקש כינוס דיון פגרה דחוף

עופר בלוך / צלם: רוני שיצר

חברת החשמל חתמה על הסכם פיצויים עם חברות הגז המצריות: תסתפק בכ-15% בלבד מהפיצוי המקורי

חברת החשמל דיווחה הלילה כי חתמה על הסכם פשרה עם חברות הגז המצריות EGPC ו-EGAS, לפיו תקבל 500 מיליון דולר בתוך שמונה שנים וחצי ● סכום הפיצוי המקורי שנפסק לטובת חברת החשמל בבוררות בינלאומית עמד על 2.36 מיליארד דולר ● מנכ"ל חח"י: "מו"מ עיקש ונחוש, כשברקע היה ברור לכל הצדדים כי יכולות הגבייה בפועל שואפות לאפס וכל סכום שיוחזר לציבור הוא בגדר הישג נדיר"

מיכלי הענק של בזן/ צילום: גיל ארבל

דוח מקינזי על בזן: הכדאיות הכלכלית הגבוהה ביותר היא בסגירת המתחם ב-2030

המועצה הלאומית לכלכלה בחנה 4 אפשרויות בנוגע לבזן ולאפשרות להעתיק את פעילות הזיקוק למקום אחר ● לפי בזן, החלופה של שסגירת בתי הזיקוק, תוך פיצוי הבעלים, תהיה כדאית ביותר כשתתבצע במועד הרחוק ביותר שנבחן, שנת 2030 ● הדוח של מקינזי הוא כלכלי בלבד ולא כולל ניתוח של ההשפעה של בזן על התעסוקה ועל הסביבה העירונית

יוסי ורשבסקי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רשת על העימות בין ליאור שליין ורני רהב: "זה לא מוסיף לנו כבוד"

ביום שישי, במונולוג הסיום של "גב האומה", ליאור שליין ביקר בחריפות את "שרון ורהב בע"מ" - שתיהן תוכניות של רשת 13 ● בתגובה העלה רני רהב לרשתות החברתיות סרטון תחת הכותרת "אני משתין עליך" ● מנכ"ל רשת יוסי ורשבסקי: "ביקורת וחופש הביטוי צריכים לשמור על ענייניות"

המגרש שנמכר ברח' הירקון / צילום: שלומי יוסף

יוסי אברהמי זכה במגרש ברחוב הירקון ב-250 מיליון שקל

מדובר במגרש בן 6.4 דונם ברחוב הירקון 7 בת"א ● על הקרקע חלה תוכנית בנין עיר מאושרת להקמת מגדל מגורים בן 15 קומות ו-70 דירות ● באוקטובר האחרון הורה ביהמ"ש השלום בתל אביב על פירוק השיתוף בין הבעלים הקודמים במגרש

טורניר פורטנייט שנערך בקליפורניה, לפני כשנה / צילום: Gettyimages

האדם שהצמיח את פורטנייט הרחק מ"חשיבת העדר של עמק הסיליקון"

המיליארדר טים סוויני הקים את החברה שפיתחה את פורטנייט, המשחק ששינה את תעשיית הווידאו העולמית ● סוויני סולד מז'קט ועניבה, מדגיש כי מי שפיתח את פורטנייט היו עובדיו, והצליח לפשר בין סוני למיקרוסופט ● "אני אוהב לסטות מהמסלול ולגלות דברים שלדעתי אף אחד לא ראה עדיין", הוא אומר

יוחנן דנינו, יו"ר טוגדר פארמה הנכנס / צילום: יחצ טוגדר פארמה

חברת הקנאביס טוגדר ביצעה הנפקה על בסיס תשקיף מדף: תנסה לגייס 7.5 מיליון שקל במניות ואופציות

מניית טוגדר צנחה כ-7% בבורסת ת"א, על רקע הדיווח שלה על ההנפקה ● חברת קנאשור מבטלת את ההסכם עם קניקה, שלא גייסה את ההון הדרוש לעמידה בהסכם ● אינטרקיור חתמה על הסכם מסחרי בגרמניה

משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכנת למטה את צמיחת המשק ברבעון הראשון

עפ"י האומדן השני שפורסם היום, המשק צמח בשלושת החודשים הראשונים של השנה ב-3.3%, ללא יבוא כלי רכב, לעומת 3.7% באומדן הקודם ● היבוא זינק ב-14.6%

מכלית נפט בוערת במפרץ עומאן/ צילום: רויטרס

איראן וארה"ב: כשחוסר ההיגיון מתחיל להיות הגיוני מאוד

זה לא מתקבל על הדעת: האם האיראנים יפגעו בכבודו של מנהיג זר, שחצה יבשת שלמה כדי לנסות ולהשכין שלום בינם לבין השטן הגדול? האם האיראנים יתגרו בנשיא חם מזג, שהבטיח להביא את ״סופה הרשמי״ של ארצם? ● אבל אולי זה דווקא מתקבל מאוד על הדעת

מימין: יניב גרטי, בוב סוואן, אבנר גורן וצחי וייספלד / צילום: עזרא לוי

אינטל העולמית השיקה מרכז סטארט-אפים חדש בתל אביב

לפי אינטל, המרכז החדש, ששמו Ignite, יפעל "להאצת חברות סטארט-אפ ישראליות בשלבים מוקדמים. היא תתחיל בישראל ולאחר מכן תתרחב למדינות נוספות" ● וייספלד היה מנהל תוכנית הסטארט-אפים הגלובלית של מיקרוסופט

גגות ארגנטינה כפי שהם נראים מתחנת החשמל של אדסור / צילום: REUTERS/Marcos Brindicci

תקלה הותירה את כל ארגנטינה ואורוגוואי ללא חשמל בבתים

48 מיליון תושבי ארגנטינה וברזיל נמצאים בשעה זו ללא חשמל עקב תקלה נרחבת בין שתי המדינות ● גם חלקים מפראגוואי וברזיל סובלים מהתקלה

גיל טופז / צילום: איל יצהר

בנק ירושלים עדיין לא מוותר על דקסיה: מציע 695 מיליון שקל במזומן

בנק ירושלים טוען כי יש לבטל את העסקה של דקסיה עם דיסקונט, שנעשית בתמורה לסך של 670 מיליון שקל ● מבקר את החלטת רשות התחרות שאישרה בתנאים את המיזוג של דקסיה למרכנתיל דיסקונט ● סביבת בנק מוניציפל: "לא ברור למה בנק ירושלים שוב מתעורר כשהנושא בכלל לא עומד על הפרק"

איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

שקד: "הבחירות הן אתגר עבור הימין. כנראה שאתמודד"

איילת שקד התייחסה הערב לבחירות הקרובות, היחסים עם נפתלי בנט ודבריו של שר המשפטים החדש אמיר אוחנה: "ברור שיש למלא אחר פסיקות בתי המשפט, גם אם לא אוהבים אותם" ● "אני חושבת שיש כרגע הזדמנות לסיפוח אזור C"

יואל עזרזר, מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר / אינפוגרפיק: יח"צ

מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר ישיב כמיליון שקל לחברה

ביה"ד לעבודה קבע כי יואל עזרזר ישיב לחברה קדישא סך של כמיליון שקל בגין הטבות שקיבל שלא כדין, לאחר שמימן ביטוח בריאות לכלל משפחתו על חשבון החברה, נטל כספים במזומן של עובדים שנועדו לחופשות ועשה שימוש ברכב החברה שלא כדין

שלדון אדלסון/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque ,

בפרקליטות שקלו גביית עדות מוקדמת משלדון אדלסון בתיק נתניהו-מוזס

הרעיון עלה לאחרונה בפרקליטות עקב חשש כי לאור גילו המבוגר (85) ומצבו הרפואי, לא יוכל אדלסון להעיד במועד שייקבע למשפט • אדלסון נחשב לעד מפתח בתיק 2000, העוסק ביחסי ראש הממשלה נתניהו ונוני מוזס • היועמ"ש: "איננו מתייחסים לשאלות בנוגע להתייעצויות פנימיות"

זירת התאונה בקריית מוצקין / צילום: איחד והצלה

ההרוג ה-23 מתחילת השנה: פועל בניין נהרג בקריית מוצקין

פארס חמודה (44), אב לשישה מבועיינה נוג'ידאת, נפגע מזרוע של משאית מנוף שהתהפכה באתר בנייה בעיר

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

זה בטבע שלה: מניית טבע שוב צונחת למחיר שפל

טבע צונחת בכ-5% בבורסה בת"א ● בשני ימי המסחר האחרונים של השבוע שעבר איבדה המניה בניו יורק 5.4% וירדה למחיר שבו לא נסחרה מאז שנת 2000

ג'נרל אלקטריק/ צילום: רויטרס / Stephane Mahe

קרן ההון סיכון של ג'נרל אלקטריק מחפשת קונה לפורטפוליו

ל"גלובס" נודע כי הקרן הודיעה לחברות הפורטפוליו על כוונתה למכור את הפורטפוליו לפני כשבוע ● GE הבהירה כי היא מעוניינת למכור את הפורטפוליו שלה בשלמותו, דבר שעשוי להיות מאתגר