גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משוב נפרדת ממג'יק ומקור הפורמייקה

תחלק את מניות שתי החברות לבעלי מניותיה כדיבינד בעין * דני גולדשטיין: "עוד לא גיבשנו החלטה לגבי עתידה של משוב. לעת עתה היא תשאר כקרן המחזיקה בסטרט אפים ובחברות אינטרנט. כרגע בכל אופן, אין לה כיוון. כך שבשורה התחתונה, או שנבטל אותה, או שניתן לה כיוון"

אחרי שמסגרת הצעת הרכש למניות משוב הצליחה פורמולה להגיע לאחזקה של כ-74.5% בלבד ממניות החברה, עבר דני גולדשטיין, יו"ר פורמולה לשלב הבא. היום העבירה פורמולה לבורסה הודעה, לפיה ב-26 בפברואר תכנס החברה אסיפה מיוחדת, במהלכה היא תבקש אישור לביצוע ספין אוף למניות החברות מג'יק ומקור הפורמייקה (סיוון). במסגרת הספין אוף יחולקו מניות שתי החברות לבעלי המניות של משוב, כדיבידנד בעין. בעקבות ההודעה זינקה מניית משוב בלמעלה מ-10%.

כיום מחזיקה משוב בכ-30% ממניות מגי'ק, ובכ-84.67% ממניות מקור הפורמייקה. מהודעת פורמולה היום עולה, כי עבור כל מניית משוב, יוצעו לבעלי מניותיה 0.347 מניית מגי'ק ו-0.422 מניית מקור הפורמייקה.

אם מתבוננים מקרוב על הנעשה במניית מקור הפורמייקה, אפשר לראות שאין בה כמעט פעילות. נראה שהכלה המבוקשת כאן, היא מניית מגי'ק, הנחשבת למניה המעניינת ביותר בקבוצת משוב. מעבר ל-30% ממניות מגי'ק המוחזקים על ידי משוב, מחזיקה פורמולה ישירות ב-18% נוספים מהחברה. לכן, עם סגירת העסקה, תחזיק פורמולה בכ-40% ממניות מג'יק.

בסוף הרבעון השלישי היו בקופת מגי'ק כ-55 מיליון דולר. אפשר לשער שפורמולה נמנעת מהצעת רכש ישירה למניות מג'יק, משום שרק לפני כחצי שנה היא הנפיקה אותה במחיר של כ-25 דולר למניה. חלוקת הדיבידנד בעין, מאפשרת לחברה להגדיל את אחזקותיה במג'יק, בתמורה למחיר נמוך יחסית, בלי לעורר רעש ציבורי והתקוממות מצד בעלי המניות. לזכותו של גולדשטיין יש לומר, כי מצבה הנוכחי של משוב לא משאיר לו הרבה ברירות.

שוויה של מג'יק בשוק מסתכם כיום בכ-100 מיליון דולר, אבל מסתבר שגופים רבים חושבים שהיא יכולה להגיע לשווי של כ-200 מיליון דולר. אמנם, כרגע מג'יק נמצאת בבעיות, אבל גם לחברה בבעיות יש שווי.

עם היוודע תוצאות הצעת הרכש של משוב כתבנו כאן, שמאוד סביר להניח, שגולדשטיין העריך מראש, שלא כל בעלי המניות ירצו למכור לו את המניות במחיר שהציע. אחרי הכל, ההצעה לא היתה מותנית, ובסופו של דבר פורמולה רכשה את המניות מכל מי שרצה למכור.

לאחר שהתבררו תוצאות ההצעה אמר גולדשטיין ל"גלובס": "אם היינו מגיעים לאחזקה של 95% היינו מוחקים את משוב. אבל אנחנו לא מאוכזבים. מחיקת משוב לא היתה בנפשנו".

כאמור, לאחר הרכישה, נותרה פורמולה עם 74.5% ממניות משוב (ערב הרכישה, היא החזיקה בכ-53.1%). תוצאות הרכישה אמנם לא איפשרו לפורמולה למחוק את משוב מהמסחר, אבל עם תום הרכישה היו בידיה 21% מהחברה, יותר ממה שהיו בידיה ערב ההצעה, בתמורה למחיר הנחשב נמוך.

במסגרת הצעת הרכש מכרו בעלי מניות משוב את המניה לפי מחיר של 9 שקל, ששיקף להצעה שווי של 234 מיליון שקל. באותו יום עמד מחיר מניית משוב על 7.4 שקל, ששיקף לחברה שווי של 192.4 מיליון שקל.

כיום מחזיקה משוב בחברות מג'יק (30%), בבילון (21%), פרדיים (כ-9%) מקור הפורמייקה, שתשנה את שמה לסיוון (כ-85%) בחברת סטרט אפ בשם יוקולנט (15%) ובוואלה (כ-11%).

המזומנים בקופת משוב, ללא המזומנים בקופות החברות הבנות (לאחר העסקה עם מקור הפורמייקה), מסתכמים בכ-5 מיליון דולר. השאלה גדולה היא, מה יעלה בגורלה של משוב, לאחר שיוצאו ממנה מג'יק ומקור הפורמייקה.

"כבר מזמן החלטנו שמשוב לא יכולה להמשיך להתקיים במצבה הנוכחי", אומר היום גולדשטיין. "יש בה תערובת של השקעות שאין ביניהן שום קשר הגיוני. לאחר שראינו שהצעת הרכש לא הושלמה, ומכיוון שנראה כי בעלי המניות מעדיפים להמשיך להחזיק במניית מג'יק, איפשרנו להם לקבל את חלקם היחסי במג'יק, ישירות. אין טעם להעניש בגלל זה חברה שלמה ולהשאיר אותה במצבה המוזר".

סוגייה אחרת היא, מה יעלה בגורלה של חברת בבילון. כיום בבילון היא חברת אינטרנט. אמנם, הגיוס האחרון בחברה בוצע לפי שווי של 27 מיליון דולר, אבל אף אחד לא משלה את עצמו ביחס לשווין של חברות אינטרנט כיום. החדשות הטובות הן, שלפני כחודשיים שונה המודל העסקי של בבילון והיא מקווה להתחיל להרוויח כסף.

"הפעלנו בבבילון מודל עסקי, שמדבר על הכנסות", אומר גולדשטיין. "החברה החלה כבר למכור פירסום ורשיונות, עכשיו נותר רק לראות אם המודל עובד טוב".

- יש לכם תוכניות למכור את בבילון בשלב מסויים?

"אין לנו כרגע תוכניות לגבי אף אחת מיתר החברות המוחזקת על ידי משוב".

לאחר השלמת העסקה עם מג'יק ומקור הפורמייקה יעמדו בפני גולדשטיין כמה אפשרויות בנוגע לעתידה של משוב: האחת, היא להפוך אותה למעין קרן שתהיה מאגר סטארט אפים וחברות אינטרנט, ולנסות להשביח אותן. בשלב מאוחר יותר תוכל פורמולה למכור את המאגר כיחידה אחת, או למכור כל חברה בנפרד.

אפשרות שנייה, היא להזרים לחברה פעילות שהיום לא נסחרת בבורסה ובמצב הנוכחי אין סיכוי להנפיק אותה. לפני כחודש אמר גולדשטיין ל"גלובס": "כל החלטה שנקבל, תתבסס על ההנחה שלמשוב, כחברה, אין עתיד".

היום אומר גולדשטיין: "עוד לא גיבשנו החלטה לגבי עתידה של משוב. לעת עתה היא תשאר כקרן המחזיקה בסטרט אפים ובחברות אינטרנט. בשלב מאוחר יותר, או שנכניס לתוכה חברות נוספות מסוג זה, שיהיה ביניהן מכנה משותף היגיוני, או שנוציא ממשוב את יתר החברות, ונכניס לתוכה פעילות גדולה אחרת. כרגע בכל אופן, אין לה כיוון. כך שבשורה התחתונה, או שנבטל אותה, או שניתן לה כיוון".

אפשרות אחרת היא למכור את החברה כשלד בורסאי, בתמורה לכמה מיליוני דולרים ולחלק את 5 מיליון הדולרים שבקופתה כדיבידנד. אלא שגולדשטיין פוסל אפשרות כזו, וטוען כי אין לו שום כוונה מסוג זה.

סוגייה אחרת היא, האם צדקו בעלי המניות של משוב כשהתאזרו בסבלנות ולא מכרו את המניות שבידם במסגרת הצעת הרכש.

"בתחילת המסחר הבוקר בתל אביב, עמד מחיר המנייה של מגי'ק על 14.26 שקל", אומר אמיר חייק, האנליסט הראשי של בנק איגוד, אגף שוק ההון ובנקאות קימעונאית. "מניית משוב נסחרה בתחילת המסחר לפי שער של 8.6 שקל. במלים אחרות, נכון להיום בבוקר, כל בעל מניית משוב מקבל מניית מג'יק בתמורה לכ-4.94822 שקל.

"לכך יש להוסיף את מניית מקור הפורמייקה, שמחירה הבוקר עמד על 12.95 שקל. שוויה לבעלי מניית משוב במסגרת העסקה מגיע לכ-5.4649 שקל. במלים אחרות, במחירי השוק של מניות מג'יק ומקור הפורמייקה, עם פתיחת המסחר הבוקר, יקבלו בעלי המניות של משוב, תמורת כל מניית משוב, כ-10.4131 שקל.

"זהו, למעשה, השווי למשוב המשתקף מהעסקה. יש להניח שלקראת סגירת העסקה יסגר פער הארביטראג' בין מחיר מניית משוב וסכום מחירי מניות מג'יק ומקור הפורמייקה. רק אז נוכל לדעת, האם היה כדאי למכור את מניות משוב במסגרת הצעת הרכש, או להמתין".

יש להניח שפער הארביטראג' נוצר בין השאר, בגלל כמה גורמי אי וודאות ביחס לעסקה. למשל, העובדה שסגירתה אינה מובטחת. עם זאת, מעסקות קודמות שנעשו בפורמולה, נראה שלגולדשטיין יש יד חופשית בחברה. סביר להניח שלקראת סגירת העסקה ילך הפער ויצטמצם.

כך או כך, העסקה הנוכחית אינה מקרית. היא רק חוליה אחת בשרשרת ארוכה של מהלכי ארגון מחדש הצפויים בקרוב במבנה פורמולה.

אשר למקור הפורמייקה, גולדשטיין אומר כי בקרוב ישתנה שמה לסיוון. נזכיר, כי ב-24 בדצמבר, אישרה האסיפה הכללית של מקור הפורמייקה את הזרמת פעילות בית הספר למחשבים, סיוון, לתוך מקור הפורמייקה, שעד אז התרכזה בפעילות העץ המסורתית שלה. סגירת העסקה נעשתה לפני כשבוע.

במסגרת העסקה, הקצתה מקור הפורמייקה למשוב מחשבים מניות, בתמורה לכ-33.3 מיליון שקל. בנוסף, בעלי השליטה של מקור הפורמייקה, משפחת פיסו, מכרו מניות קיימות למשוב ולקרן בי.סי.אס (בני ברגמן, יצחק סוארי, רם כספי ויצחק שרם) בתמורה לכ-6.15 מיליון שקל. עם השלמת ההקצאה ומכירת המניות, מחזיקה משוב מחשבים בכ-85% ממניות מקור הפורמייקה, בי.סי.אס מחזיקה בכ-5% ומשפחת פיסו בכ-3.5%. מקור הפורמייקה תמכור למשפחת פיסו את פעילותה התעשייתית (ציפוי לוחות עץ ומסחר במוצרי עץ) בתמורה ל-6.5 מיליון דולר.

סיוון, שהפכה באמצעות מקור הפורמייקה לחברה בורסאית עצמאית, נסחרה בעבר בנאסד"ק, תחת השם מנטורטק. ב-99' מחקה אותה משוב מחשבים מהמסחר באמצעות הצעת רכש.

עוד כתבות

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול מרקוס בקינגהאם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

צפי לעליות קלות בפתיחת שבוע המסחר בוול סטריט

הסוחרים ממשיכים לעקוב אחרי ההתפתחויות בנוגע לברקזיט ומלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ● עונת הדוחות נכנסת השבוע להילוך גבוה

זה ייגמר בבכי  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

זה ייגמר בדמעות: שורה של חוקרים מנסים לפענח מה גורם לנו לבכות והאם אפשר לחיות בלי בכי

בכי כתגובה לרגש הוא תופעה נדירה בעולם היצורים החיים ונחשב תכונה אבולוציונית מתקדמת, אבל חוקרים עדיין מנסים לפענח מה בדיוק התפקיד שלו ומדוע גם חוויות חיוביות יכולות לגרום לדמעות לזלוג מעצמן

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עוקף מלמעלה: תנו לאנשים לעוף, והם יבינו הכל אחרת

לא הייתי צריך לטוס בגובה 800 רגל כדי לאהוב את המקום שאני חי בו, אבל עכשיו אני רואה אותו אחרת לגמרי

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

דרמת הברקזיט: ג'ונסון שיגר לאיחוד שני מכתבים סותרים בנוגע לפרישה

(עדכון) ● אחרי שלא הצליח לאשר את הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי אתמול, ג'ונסון נאלץ לבקש דחייה מהאיחוד • כלי התקשורת בבריטניה דיווחו כי שלח בקשת הארכה בלתי-חתומה בבריסל, מלווה במכתב חתום נוסף שבו הוא מפציר באיחוד לא לאשר אותה

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

הפגנות בצ'ילה / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הרוגים, מחסור באוכל וירי חי: סיקור מיוחד מהמהומות בצ'ילה

מזה כשבוע מתחוללת בצ'ילה מחאת ענק בשל החלטת הממשלה לייקר את מחירי הנסיעות בתחבורה הציבורית ● הממשלה הכריזה על מצב חירום והכניסה את הצבא לרחובות עיר הבירה ● "אנשים מבוגרים נאלצים להתקיים מפנסיה זעומה ולצעירים אין ביטחון כלכלי וחברתי" ● סיקור מיוחד מסנטיאגו, צ'ילה

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

 מאזדה 3 סדאן / צילום: יחצ

שאיפות פרימיום: מאזדה 3 החדשה זכתה לשדרוג מרשים ביחס לדור היוצא

מאזדה 3 מתברכת בשלדה מהנה לנהיגה, בתא נוסעים איכותי, ובביצועים מכובדים • אבל תג מחיר שאפתני מציב אותה במיקום בעייתי מול ההיברידיות והקרוס-אוברים האופנתיים

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

שרון טל / צילום: רמי זרנגר

האותנטיות החדשה: איך לארח בחג

שרון טל, המעצבת הראשית של בית האופנה משכית, מארחת את החברות בביתה לארוחת חג

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

דיווח: טבע הגיעה להסדר בהליך האופיואידים בדקה ה-90

רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, הגיעו טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים להסדר פשרה ● זהו הסדר שני של טבע בהליכי האופיואידים, לאחר הסכם הפשרה שנחתם עם מדינת אוקלהומה לפני מספר חודשים והיקפו עמד על 85 מיליון דולר

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

בוריס ג׳ונסון אחרי התבוסה בפרלמנט: ״אנסה להעביר את הסכם הברקזיט שוב בשבוע הבא״

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד עיכוב נוסף בפרישה מהאיחוד האירופי ● חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון שיאלץ את רה"מ לבקש עוד הערב מבריסל הארכה נוספת של שלושה חודשים ● ג'ונסון: "החוק לא מחייב אותי לכך" ● במקביל לדיון התקיימה הפגנה מחוץ לפרלמנט שבה השתתפו מאות אלפי בני אדם