גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משוב נפרדת ממג'יק ומקור הפורמייקה

תחלק את מניות שתי החברות לבעלי מניותיה כדיבינד בעין * דני גולדשטיין: "עוד לא גיבשנו החלטה לגבי עתידה של משוב. לעת עתה היא תשאר כקרן המחזיקה בסטרט אפים ובחברות אינטרנט. כרגע בכל אופן, אין לה כיוון. כך שבשורה התחתונה, או שנבטל אותה, או שניתן לה כיוון"

אחרי שמסגרת הצעת הרכש למניות משוב הצליחה פורמולה להגיע לאחזקה של כ-74.5% בלבד ממניות החברה, עבר דני גולדשטיין, יו"ר פורמולה לשלב הבא. היום העבירה פורמולה לבורסה הודעה, לפיה ב-26 בפברואר תכנס החברה אסיפה מיוחדת, במהלכה היא תבקש אישור לביצוע ספין אוף למניות החברות מג'יק ומקור הפורמייקה (סיוון). במסגרת הספין אוף יחולקו מניות שתי החברות לבעלי המניות של משוב, כדיבידנד בעין. בעקבות ההודעה זינקה מניית משוב בלמעלה מ-10%.

כיום מחזיקה משוב בכ-30% ממניות מגי'ק, ובכ-84.67% ממניות מקור הפורמייקה. מהודעת פורמולה היום עולה, כי עבור כל מניית משוב, יוצעו לבעלי מניותיה 0.347 מניית מגי'ק ו-0.422 מניית מקור הפורמייקה.

אם מתבוננים מקרוב על הנעשה במניית מקור הפורמייקה, אפשר לראות שאין בה כמעט פעילות. נראה שהכלה המבוקשת כאן, היא מניית מגי'ק, הנחשבת למניה המעניינת ביותר בקבוצת משוב. מעבר ל-30% ממניות מגי'ק המוחזקים על ידי משוב, מחזיקה פורמולה ישירות ב-18% נוספים מהחברה. לכן, עם סגירת העסקה, תחזיק פורמולה בכ-40% ממניות מג'יק.

בסוף הרבעון השלישי היו בקופת מגי'ק כ-55 מיליון דולר. אפשר לשער שפורמולה נמנעת מהצעת רכש ישירה למניות מג'יק, משום שרק לפני כחצי שנה היא הנפיקה אותה במחיר של כ-25 דולר למניה. חלוקת הדיבידנד בעין, מאפשרת לחברה להגדיל את אחזקותיה במג'יק, בתמורה למחיר נמוך יחסית, בלי לעורר רעש ציבורי והתקוממות מצד בעלי המניות. לזכותו של גולדשטיין יש לומר, כי מצבה הנוכחי של משוב לא משאיר לו הרבה ברירות.

שוויה של מג'יק בשוק מסתכם כיום בכ-100 מיליון דולר, אבל מסתבר שגופים רבים חושבים שהיא יכולה להגיע לשווי של כ-200 מיליון דולר. אמנם, כרגע מג'יק נמצאת בבעיות, אבל גם לחברה בבעיות יש שווי.

עם היוודע תוצאות הצעת הרכש של משוב כתבנו כאן, שמאוד סביר להניח, שגולדשטיין העריך מראש, שלא כל בעלי המניות ירצו למכור לו את המניות במחיר שהציע. אחרי הכל, ההצעה לא היתה מותנית, ובסופו של דבר פורמולה רכשה את המניות מכל מי שרצה למכור.

לאחר שהתבררו תוצאות ההצעה אמר גולדשטיין ל"גלובס": "אם היינו מגיעים לאחזקה של 95% היינו מוחקים את משוב. אבל אנחנו לא מאוכזבים. מחיקת משוב לא היתה בנפשנו".

כאמור, לאחר הרכישה, נותרה פורמולה עם 74.5% ממניות משוב (ערב הרכישה, היא החזיקה בכ-53.1%). תוצאות הרכישה אמנם לא איפשרו לפורמולה למחוק את משוב מהמסחר, אבל עם תום הרכישה היו בידיה 21% מהחברה, יותר ממה שהיו בידיה ערב ההצעה, בתמורה למחיר הנחשב נמוך.

במסגרת הצעת הרכש מכרו בעלי מניות משוב את המניה לפי מחיר של 9 שקל, ששיקף להצעה שווי של 234 מיליון שקל. באותו יום עמד מחיר מניית משוב על 7.4 שקל, ששיקף לחברה שווי של 192.4 מיליון שקל.

כיום מחזיקה משוב בחברות מג'יק (30%), בבילון (21%), פרדיים (כ-9%) מקור הפורמייקה, שתשנה את שמה לסיוון (כ-85%) בחברת סטרט אפ בשם יוקולנט (15%) ובוואלה (כ-11%).

המזומנים בקופת משוב, ללא המזומנים בקופות החברות הבנות (לאחר העסקה עם מקור הפורמייקה), מסתכמים בכ-5 מיליון דולר. השאלה גדולה היא, מה יעלה בגורלה של משוב, לאחר שיוצאו ממנה מג'יק ומקור הפורמייקה.

"כבר מזמן החלטנו שמשוב לא יכולה להמשיך להתקיים במצבה הנוכחי", אומר היום גולדשטיין. "יש בה תערובת של השקעות שאין ביניהן שום קשר הגיוני. לאחר שראינו שהצעת הרכש לא הושלמה, ומכיוון שנראה כי בעלי המניות מעדיפים להמשיך להחזיק במניית מג'יק, איפשרנו להם לקבל את חלקם היחסי במג'יק, ישירות. אין טעם להעניש בגלל זה חברה שלמה ולהשאיר אותה במצבה המוזר".

סוגייה אחרת היא, מה יעלה בגורלה של חברת בבילון. כיום בבילון היא חברת אינטרנט. אמנם, הגיוס האחרון בחברה בוצע לפי שווי של 27 מיליון דולר, אבל אף אחד לא משלה את עצמו ביחס לשווין של חברות אינטרנט כיום. החדשות הטובות הן, שלפני כחודשיים שונה המודל העסקי של בבילון והיא מקווה להתחיל להרוויח כסף.

"הפעלנו בבבילון מודל עסקי, שמדבר על הכנסות", אומר גולדשטיין. "החברה החלה כבר למכור פירסום ורשיונות, עכשיו נותר רק לראות אם המודל עובד טוב".

- יש לכם תוכניות למכור את בבילון בשלב מסויים?

"אין לנו כרגע תוכניות לגבי אף אחת מיתר החברות המוחזקת על ידי משוב".

לאחר השלמת העסקה עם מג'יק ומקור הפורמייקה יעמדו בפני גולדשטיין כמה אפשרויות בנוגע לעתידה של משוב: האחת, היא להפוך אותה למעין קרן שתהיה מאגר סטארט אפים וחברות אינטרנט, ולנסות להשביח אותן. בשלב מאוחר יותר תוכל פורמולה למכור את המאגר כיחידה אחת, או למכור כל חברה בנפרד.

אפשרות שנייה, היא להזרים לחברה פעילות שהיום לא נסחרת בבורסה ובמצב הנוכחי אין סיכוי להנפיק אותה. לפני כחודש אמר גולדשטיין ל"גלובס": "כל החלטה שנקבל, תתבסס על ההנחה שלמשוב, כחברה, אין עתיד".

היום אומר גולדשטיין: "עוד לא גיבשנו החלטה לגבי עתידה של משוב. לעת עתה היא תשאר כקרן המחזיקה בסטרט אפים ובחברות אינטרנט. בשלב מאוחר יותר, או שנכניס לתוכה חברות נוספות מסוג זה, שיהיה ביניהן מכנה משותף היגיוני, או שנוציא ממשוב את יתר החברות, ונכניס לתוכה פעילות גדולה אחרת. כרגע בכל אופן, אין לה כיוון. כך שבשורה התחתונה, או שנבטל אותה, או שניתן לה כיוון".

אפשרות אחרת היא למכור את החברה כשלד בורסאי, בתמורה לכמה מיליוני דולרים ולחלק את 5 מיליון הדולרים שבקופתה כדיבידנד. אלא שגולדשטיין פוסל אפשרות כזו, וטוען כי אין לו שום כוונה מסוג זה.

סוגייה אחרת היא, האם צדקו בעלי המניות של משוב כשהתאזרו בסבלנות ולא מכרו את המניות שבידם במסגרת הצעת הרכש.

"בתחילת המסחר הבוקר בתל אביב, עמד מחיר המנייה של מגי'ק על 14.26 שקל", אומר אמיר חייק, האנליסט הראשי של בנק איגוד, אגף שוק ההון ובנקאות קימעונאית. "מניית משוב נסחרה בתחילת המסחר לפי שער של 8.6 שקל. במלים אחרות, נכון להיום בבוקר, כל בעל מניית משוב מקבל מניית מג'יק בתמורה לכ-4.94822 שקל.

"לכך יש להוסיף את מניית מקור הפורמייקה, שמחירה הבוקר עמד על 12.95 שקל. שוויה לבעלי מניית משוב במסגרת העסקה מגיע לכ-5.4649 שקל. במלים אחרות, במחירי השוק של מניות מג'יק ומקור הפורמייקה, עם פתיחת המסחר הבוקר, יקבלו בעלי המניות של משוב, תמורת כל מניית משוב, כ-10.4131 שקל.

"זהו, למעשה, השווי למשוב המשתקף מהעסקה. יש להניח שלקראת סגירת העסקה יסגר פער הארביטראג' בין מחיר מניית משוב וסכום מחירי מניות מג'יק ומקור הפורמייקה. רק אז נוכל לדעת, האם היה כדאי למכור את מניות משוב במסגרת הצעת הרכש, או להמתין".

יש להניח שפער הארביטראג' נוצר בין השאר, בגלל כמה גורמי אי וודאות ביחס לעסקה. למשל, העובדה שסגירתה אינה מובטחת. עם זאת, מעסקות קודמות שנעשו בפורמולה, נראה שלגולדשטיין יש יד חופשית בחברה. סביר להניח שלקראת סגירת העסקה ילך הפער ויצטמצם.

כך או כך, העסקה הנוכחית אינה מקרית. היא רק חוליה אחת בשרשרת ארוכה של מהלכי ארגון מחדש הצפויים בקרוב במבנה פורמולה.

אשר למקור הפורמייקה, גולדשטיין אומר כי בקרוב ישתנה שמה לסיוון. נזכיר, כי ב-24 בדצמבר, אישרה האסיפה הכללית של מקור הפורמייקה את הזרמת פעילות בית הספר למחשבים, סיוון, לתוך מקור הפורמייקה, שעד אז התרכזה בפעילות העץ המסורתית שלה. סגירת העסקה נעשתה לפני כשבוע.

במסגרת העסקה, הקצתה מקור הפורמייקה למשוב מחשבים מניות, בתמורה לכ-33.3 מיליון שקל. בנוסף, בעלי השליטה של מקור הפורמייקה, משפחת פיסו, מכרו מניות קיימות למשוב ולקרן בי.סי.אס (בני ברגמן, יצחק סוארי, רם כספי ויצחק שרם) בתמורה לכ-6.15 מיליון שקל. עם השלמת ההקצאה ומכירת המניות, מחזיקה משוב מחשבים בכ-85% ממניות מקור הפורמייקה, בי.סי.אס מחזיקה בכ-5% ומשפחת פיסו בכ-3.5%. מקור הפורמייקה תמכור למשפחת פיסו את פעילותה התעשייתית (ציפוי לוחות עץ ומסחר במוצרי עץ) בתמורה ל-6.5 מיליון דולר.

סיוון, שהפכה באמצעות מקור הפורמייקה לחברה בורסאית עצמאית, נסחרה בעבר בנאסד"ק, תחת השם מנטורטק. ב-99' מחקה אותה משוב מחשבים מהמסחר באמצעות הצעת רכש.

עוד כתבות

פייסבוק / צילום: רויטרס

מסנני התוכן של פייסבוק חושפים: אלימות, טינופת והתעלמות ממוות

אתר The Verge פרסם תחקיר מעמיק ומזעזע אודות תנאי העבודה של מסנני תוכן שעבדו עבור פייסבוק באתרים בארצות הברית ● מסנני התוכן הם אנשים שעוברים באופן ידני על פוסטים שמשתמשי פייסבוק מדווחים עליהם כמפרים את תנאי הפלטפורמה, ומחליטים האם יש להשאיר את הפוסט או להסירו

פייסבוק מציעה תחליף כסף שיהיה מבוסס על רשתות חברתיות/ צילום:  רויטרס, DADO RUVIC

מי יאשר עסקאות, כמה אפשר לסמוך על פייסבוק והאם הכוח עובר לאזרחים? המטבע החדש - שלב השאלות

הביטקוין ומטבעות קריפטו אחרים אינם נשלטים על ידי אף גוף מרכזי, אבל המטבע הדיגיטלי של פייסבוק פועל בשיטה אחרת, ולפחות בשנים הקרובות אמינות העסקאות תיקבע על ידי עשרות גופים בלבד ● "אנשים יצטרכו בסוף לסמוך על מספר מוגבל של תאגידים", אומר מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקוין הישראלי, שבחן עבור "גלובס" את מסמכי היסוד של המטבע ליברה

אילן צחי / צילום: רמי זרנגר

מזאפ לפרסום: אילן צחי ימונה למנכ"ל זניט מדיה

צחי, שיחליף בתפקיד את עדי כהן, שימש בעבר במספר תפקידים בכירים, ביניהם מנכ"ל קבוצת הוט, מנכ"ל הוט מובייל וסמנכ"ל בסלקום

ביטול חוזה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מחירה של טעות יסודית: ביטול החוזה ופיצויים

האם יש להורות על אכיפת הסכם מכר חרף טעות משותפת בדבר אופי הזכויות בנכס? ביהמ"ש המחוזי בירושלים פסק שלא

מנכ“ל פייסבוק מארק צוקרברג מעיד בפני הסנאט / צילום: רויטרס Aaron P. Bernstein

ה"ליברה": הפוליטיקאים מתנגדים למהלך, האנליסטים מתלהבים

ההכרזה של פייסבוק על השקת המטבע שלה ליברה התקבלה בהתנגדות של הפוליטיקאים, שחוששים מהענקת כוח נוסף לפייסבוק ● שר האוצר הצרפתי ברונו לה מר: "אסור שהמטבע ייצא לפועל" ● האנליסטים פרסמו תגובות חיוביות, בעיקר בגלל הגיוון בעסקיה של פייסבוק

עידית מועלם-ידיד, יאיר קסוטו / צילום: פיטאנגו, יח"צ

שותפים חדשים בפיטנגו: עידית מועלם-ידיד ויאיר קסוטו

קרן ההון סיכון פיטנגו הודיעה היום על קידום של שני מנהלי השקעות לתפקיד של שותפים ● מועלם-ידיד עובדת בקרן מאז 2013, ובתפקידה האחרון הייתה מנהלת השקעות בכירה ● קסוטו עבד במשך שמונה שנים כמנהל בכיר במשרד רה"מ והיה אחראי על מחקר ופיתוח של חומרה ותוכנה בתחום רשתות מובייל

יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמאן / צילום: Reuters

האו"ם: הראיות בפרשת רצח העיתונאי מצביעות על אחריות של הנסיך

אגנס קלאמרד, נציגת האו"ם המיוחדת להוצאות להורג מחוץ לכותלי בין המשפט, קראה למדינות העולם להרחיב את הסנקציות על ערב הסעודית כך שיכללו גם את הנסיך באופן אישי ונכסיו הפרטיים אלא אם יוכיח כי אין לו כל קשר או אחריות על פרשת הרצח

 פנינה פישמן / צילום: איל יצהר

המניה הגרועה בבורסה בת"א ב-2019: כן פייט נותנת פייט לניסיון ההשתלטות העוינת

חברת התרופות, שמניותיה נסחרות בבורסת ת"א ובנאסד"ק, הגישה תביעה בבית המשפט המחוזי מרכז נגד חברת ההחזקות קפיטל פוינט ● היא תובעת ממנה 40 מיליון שקל ודורשת מבית המשפט לעצור את ניסיון ההשתלטות העוינת על החברה ועל קופת המזומנים שלה

תרופות אימונותרפיות והביולוגיות  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

תיקון לחוק לעידוד השקעות יחלץ את תעשיית הביוטק מ"עמק המוות"

התיקון לחוק לעידוד השקעות הון, שיכלול גם את הארכת תקופת המענק מעבר לחמש שנים, נחוץ כדי לעזור להן לצלוח את "עמק המוות" - מצב שבו על החברות להקים מפעלים זמן רב לפני שיש להן הכנסות, מה שמציב אותן במצב בעייתי מבחינת נזילות ● פרשנות

אנדרה טבקוף/צילום:מתן פורטנוי

"צ'רנוביל" בכלל אינה סדרה על גרעין או על הקומוניזם

הסדרה המדוברת על הפיצוץ הקטלני בכור הגרעיני עוסקת בשאלות על אמת ושקר, טיוח ופחד, ואולי היא בעצם לא רק סדרה היסטורית

בואינג 737/ צילום :Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

המהלך של בעליה של בריטיש איירוויס הפך לחבל הצלה עבור בואינג

בואינג זכתה אתמול בהצבעת אמון כשבעליה של בריטיש איירוויס, IAG, חתמה על כתב נכונות לרכוש לא פחות מ-200 מטוסי 737 MAX שמקורקעים מאז מרץ ● לא ברור עדיין אם החתימה אכן תהפוך לרכישה אך ההזמנה הפיחה חיים בסלון האווירי בפריס

ג'רום פאואל, יו"ר הפד החדש / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט לאחר הודעת הריבית של הפד; מלאי הנפט בארה"ב נפל מעבר לצפוי

בורסות ניו יורק תפסו כיוון חיובי לאחר ההודעה כי הבנק הפדרלי הותיר את הריבית ללא שינוי ● כך, הדאו ג'ונס עלה 0.15ֵ%, הנסדא"ק עלה 0.42% וה-S&P 500 עלה 0.3% ● אפל שוקלת להוציא 30% מהייצור מסין ● אדובי עקפה את תחזית הרווח וההכנסות ● מלאי הנפט בארה"ב ירד ב-3.1 מיליון חביות בשבוע שהסתיים ב-14 ביוני

גיל קוטלר \ צילום: תמר מצפי

מאלשטיין לתשובה - עלות שכרו של גיל קוטלר: 10.6 מיליון שקל ב-3 שנים

סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי פתוח עוזב סופית את תפקידיו בקבוצת החברות שבשליטת אדוארדו אלשטיין ועובר לקבוצת לתשובה ● מועד סיום הכהונה טרם נקבע ויסוכם בנפרד

חיים סיבוני / צילום: איל יצהר

עסקה ראשונה לפורסייט: תמכור מערכות ראייה ממוחשבות לאלביט מערכות

(עדכון) - באלביט מתכוונים לשלב את תוכנת עיבוד התמונה של פורסייט במוצריה ולשווק אותה ברחבי העולם ● אלביט תקבל זכות בלעדית לשווק ולמכור את תוכנת עיבוד התמונה של פורסייט בישראל למשך מספר שנים

לימודים גבוהים או קריירה, מה משתלם יותר? / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דרושים בעלי תואר שני למשרה ב-6,000 שקל: הצד האפל של שוק התעסוקה העתידי

מודעות דרושים עם רשימת דרישות ארוכה תמורת שכר מגוחך חושפות את הצדדים הפחות יפים של סיסמאות כמו העסקה גמישה, עובדים ורסטיליים ואיזון בין בית לעבודה ● האם בתחרות עם הרובוטים אנחנו הופכים לרובוטים בעצמנו?

עמי אפלבאום  נחום איצקוביץ, אלי כהן ואהרון אהרון / צילום: רשות החדשנות

בגלל המצב הפוליטי: כהונת מנהל רשות ההשקעות תוארך בפעם השלישית

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן , צפוי להאריך בימים הקרובים בפעם השלישית את משך תקופת כהונתו של נחום איצקוביץ ● איצקוביץ מונה לתפקידו בידי שר התמ"ת לשעבר, שלום שמחון, בתחילת 2013 ● הוא היה אמור לעזוב בחודש פברואר השנה, במלאת שש שנים לכהונתו.

גבול ירדן ישראל

"תיירים שעוברים את הגבול לירדן לא מורשים להכניס פריטים בעלי סממנים יהודיים"

כך טוען מנכ"ל לשכת התיירות הנכנסת, יוסי פתאל, שמבקש ממנכ"לי משרד התיירות ומשרד החוץ לפעול בדחיפות בנושא

לגו בדרך לקוביות מהצומח? / צילום: Oscar Gonzalez/WENN.com

לא רק המבורגר: האם לגו תצליח לייצר חלקי משחק מפלסטיק שמופק מצמחים?

ענקית הצעצועים הקדישה את שבע השנים האחרונות ו-150 מיליון דולר כדי למצוא חלופות לחומרי הגלם שלה ● עד כה היא בחנה מעל 20 צירופים של חומרים, אבל רק 2% ממוצריה מיוצרים היום מפלסטיק שמבוסס על צמחים

סטודנטים מסיימים תואר / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

יותר אקדמים, יותר נשים: שנת הלימודים של תשע"ח במספרים

מספר מקבלי התארים האקדמיים עמד על 79.3 אלף איש בשנת תשע"ח, בדומה לשנה המקבילה ● רוב הבוגרים הגיעו מהאוניבריסטאות, אך המכללות התחזקו, בעיקר בקרב תלמיד התואר הראשון

כמה באמת עולות בחירות נוספות / צילום: שלומי יוסף,

מצעד התירוצים: ח"כים מכל הקשת הפוליטית אוהבים את רעיון ביטול יום השבתון. עד שצריך לעשות משהו

ח"כים מכל רחבי הקשת הפוליטית מסכימים שיום שבתון שלישי בתוך פחות משנה, לצורך בחירות, יעלה הרבה לקופת המדינה • חלקם גם תומכים נלהבים בחלופות - בין אם ביטול חצי יום שבתון, ובין אם הטלת המימון על גורם אחר • פנינו לח"כים בשאלה אם הם מוכנים להתחייב להעלות את הנושא לסדר היום ולקדם חקיקה בעניין - למעט ח"כ מיקי לוי שהבטיח להעלות את הנושא לדיון, כולם התחמקו באלגנטיות