גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכן קרנותיך לחורף

מייסדי כרמל ונצ'רס עלו על רכבת ההון סיכון לקראת סוף החגיגה ותחילת המשבר. אך נראה שהם מצוידים היטב לימי החורף הקשים; הקרן הראשונה שלהם מציגה תזרים עסקאות איטי, כשכל חברה חייבת להראות נתיב סלול לרווחים; ויש מי שמממש דווקא בימים אלה

איך זה ששלמה דברת ואבי זאבי, מייסדי כרמל ונצ'רס, עלו על רכבת ההון סיכון רק בשנת 2000? התשובה פשוטה למדי: ביולי 1999 עוד ניהלו השניים את עוש"פ טכנולוגיות, חברת האחזקות שנמכרה לסאנגארד ביותר מ-170 מיליון דולר. כשבוחנים לאור העובדה הזו את ההקמה של כרמל בתחילת שנת 2000 (הסגירה בוצעה באמצע 2000, בהיקף של 171 מיליון דולר), נראה פתאום שדברת וזאבי עלו על הרכבת הכי מהר שאפשר.

כרמל היא ישות שונה למדי בענף ההון סיכון הישראלי, שלרוב לא מבכר להתמחות בתחום מסוים. אקזיטים בתחומי התקשורת לצד מימושים בעולמות התוכנה והציוד הרפואי הם חזיון נפרץ למדי במקומותנו. כרמל עובדת אחרת, ומתמקדת בעולם התוכנה בלבד. 171 מיליון הדולר שמנהלים זאבי, דברת וחבריהם, ושנשמעים מלכתחילה כמו סכום גדול למדי, הופכים אותם לקרן המתמחה הגדולה בישראל. בהתאם, אפשר לצפות מקרן כזו להשקיע סכומים ניכרים בחברות הפורטפוליו שלה, בפרט לנוכח הכוונה שלא להכביד על שותף ביותר משלוש-ארבע חברות (הקרן כוללת שישה שותפיםמנהלים). ואכן, כרמל כבר השקיעה כעשרה אחוזים מכספיה בחמש חברות בלבד.

כמה מלים על הפורטפוליו: נירגונגו גייסה שבעה מיליון דולר לפי שווי של 12 מיליון דולר לפני הכסף. חמישה מיליון דולר הגיעו מכרמל, והיתר מ-AOL-טיים וורנר, שותפה מוגבלתבכרמל; Emony גייסה ארבעה מיליון דולר לפי 6.5 מיליון דולר לפניהכסף, מכרמל, אינפיניטי ובקווב; Iknolege גייסה חמישה מיליון דולר, מקרנות כרמל, דורוסטאר; ו-Followap גייס עשרה מיליון דולר (5.2 מיליון דולר מכרמל,2.8 מיליון מסטאר, מיליון דולר מכור ומיליון דולר מהחברה לישראל).

חברת הפורטפוליו החמישית היא Impress, חברה גרמניתשגייסה סכום כולל של 19.2 מיליון דולר מסטאר ומקרנות אירופיות מובילות אחרות. כרמל הוזמנה להצטרף לסיבוב והוסיפה שני מיליון דולר משלה.

הקשר החזק הזה עם סטאר מוסבר לא רק במוקדי הפעילות של כרמל (שפועלת, כמו סטאר, מישראל, גרמניה וארה"ב), אלא גם בד"ר מאיר בראל, מייסד סטאר. בראל הוא שותף המחזיק באחוזים מעטים מחברת הניהול (השותף הכללי) בכרמל, ואינו פעיל ביומיום בקרן (הוא מכהן בוועדת ההשקעות), אבל נראה כאילו הנוכחות הפיננסית הזו יוצרת קרבה בין הקרנות. הסטטיסטיקה המצוינת של סטאר בעבר הופכת את הקשר הזה למבטיח מאוד עבור כרמל.

קשר דומה - אבל הפוך - יש לזאבי ודוברת עם קרן דור, שמנהל אריה רוזנפלד, אקס סאיטקס. השניים שותפים לא פעילים בדור (שמשרדיה מצויים לצד משרדי כרמל), מה שמסביר את ההשקעה המשותפת ב-Iknoledge.

הקשרים הללו, שהם טובים לכל הצדדים מן הסתם, ידוברו קרוב לוודאי כעוד כמה ממקורות הסינדיקציות החדשות של השנים הקרובות.

סבלנות עד לאקזיט בציר הקרנות של שנת 2000 צפוי להיות טוב יותר מזה של 1999, השנה בה נחשפו הקרנות למודלים העסקיים המזעזעים ביותר ולוולואציות הגבוהות ביותר - ושמיד אחריה ננעלו שוקי ההון בפני ההרפתקאות הפיננסיות.קום. את אחרית בציר 2000 קשה עדיין לחזות, אבל קרוב לוודאי שפרק הזמן שבין ההשקעה למימוש יגדל בחזרה לממדים ממוצעים של שלוש-ארבע שנים במקרה הטוב.

תחת ההנחה הזאת אפשר להוסיף ולהניח שכרמל תתקשה להראות אקזיטים בעת גיוס הקרן הבאה, ואולי היא גם זו שמסבירה את תזרים העסקאות האיטי יחסית שמציגה הקרן. זאבי מסביר שאחד התנאים המובנים שלו להשקעה הוא שחברה חייבת להראות נתיב לרווחיות בתוך שנתיים-שלוש.

האמירה הגורפת הזו יפה - ומבטיחה לכאורה בנייה של חברות אמיתיות (להבדיל מהבועות הפיננסיות המוכרות) - אולם למרות זאת אף לא אחת מהחברות של כרמל מציגה עליית ערך בגיוס נוסף. כולן ממשיכות להתבסס על הסיבוב שבו השתתפה כרמל.

אתה מדבר על בניית חברות אמיתיות, אבל להזכירך, אתה חייב להראות עליית ערך של החברות בגיוס של הקרן הבאה.

זאבי: "ראשית, אנחנו דואגים שהמזומנים של חברות הפורטפוליו שלנו יספיקו ל-18 חודשים ויותר, לפני הגיוס הבא. שנית, החברות מראות התקדמות אופרטיבית ואינן נמצאות היכן שהיו לפני חצי שנה ושנה. לטעמי, בניית חברות אמיתיות היא קריטריון ראשון לבניית ערך לשותפים המוגבלים".

אתה עובד בעידן קשה. בטח שמת לב.

"נכון, היום לא הכל פוגע. צריך לבנות חברות שהערך שלהן נובע מתשלום של לקוחות ולא מתשלום של המשקיעים. אני חושב שעם ההתמחות, הגודל, ההיכרות עם תחום התוכנה וההשלמה באמצעות השותפים המוגבלים, סיכויי ההצלחה שלנו גבוהים ביחס לתעשייה".

בין השותפים המוגבלים שמזכיר זאבי אפשר למנות חברות מתעשיות ההיי-טק החדשות והמסורתיות, כמו AOL וסימנס, לצד משקיעים פיננסיים זרים (סיטיגרופ, בנק וונטובל ומקומיים (כור, כלל - וכמובן, ישאל שבשליטת אהרן דברת). 20 מיליון דולר מכספי הקרן מגיעים מכיסיהם העמוקים של השותפים בשותף הכללי, וזו תמיד עדות טובה.

איפה תהיה ממוצבת כרמל בעוד עשר שנים? קשה לדעת, אולם ברור שהפירמה הצטיידה היטב, הן במזומנים והן בקשרים, לקראת חורף ההון סיכון הגדול. וכרגיל, מי שיעבור את החורף הזה, יזכה גם לקטוף פירות בבוא האביב. והוא יבוא, פעם.

התנובה של קרד גרד בשבוע שעבר כתבתי כאן שהרבעון הנוכחי צפוי להיות גרוע מאוד מבחינת המימושים של הקרנות. באה המציאות, ונתנה לי עוד שיעור קצר. רק מימוש אחד פורסם בשבוע החולף. מימוש נוסף, מתחילת אפריל, הגיע לשולחן המערכת עם כתיבת שורות אלו. רק שני מימושים, אבל דגים שמנים שכאלה לא תמצאו לרוב. בטח לא היום.

המימוש דה-לוקס הראשון הוא זה של פולריס בקרד גרד. פולריס מכרה מניות קרד גרד ב-21.7 מיליון דולר, או במלים אחרות - החזירה את פולריס I (שהיתה בהיקף של 20 מיליון דולר) עם עודף. אם המימוש הזה נשמע טוב על פניו, הוא ממש מרנין לנוכח העובדה שקרד גרד גייסה בהיותה חברה פרטית שני מיליון דולר בלבד (מכלל המשקיעים). צריך להזכיר, שקודם לכן רשמה פולריס I אקזיטים כמו פוינט אוף סייל (ריטליקס דהיום), ווקלטק, שני, ארמון (שנסגרה על ידי נורטל) ורדקום. גם המכירה של מניות מדינול הניבה לקרן סכום גדול מהיקפה - 32 מיליון דולר.

אגב, אם מייחסים גם את המכירות של SFK ולידר לפולריס I (שהרי יש לה חלק בבעלות על חברת הניהול), תופח ההחזר ביותר מחמישה מיליון דולר נוספים. גם רמי קליש, שהיה מנהל שכיר בפולריס I, ומאז הקמת הקרן השנייה של הפירמה נוספו לו התארים שותף ומייסד, מכר מניות קרד גרד ב-1.3 מיליון דולר.

קליש, אגב, דיבר איתי לפני שבועות אחדים על הצורך באופקים רחוקים בהון סיכון, ונתן את קרד גרד כדוגמא לחברה, שההשקעה בה בוצעה ב-1993, והאקזיט, ההנפקה, הגיע בסוף שנת 1999. הוא כינה אז את קרד גרד "אחת ההשקעות הטובות ביותר שלנו". היום כולם מבינים מדוע.

עוד נקודה שראויה להתייחסות פה היא המרחק בין האמירה "אקזיט" לבין המימוש דה-פקטו. פולריס נאלצה להתאפק שנה וחצי בין ההנפקה לבין מכירת המניות. בשנה וחצי יכולים לקרות לא מעט דברים (למי שתוהה במה הדברים אמורים, שיביט בגרף של נאסד"ק). הפעם, התגלתה הסבלנות של פולריס כמשתלמת מאוד.

ואם לחזק את מימד הזמן, הרי שחלפו שמונה שנים מאז ההשקעה הראשונה ועד הפקדת ההחזר בבנק. העובדה הזו מוכיחה שוב את אחת האמיתות החשובות ביותר בהון סיכון: לא מודבר בספרינטים, אלא במרתון ארוך ומייגע. המפסידים של היום יכולים להיות המנצחים הגדולים של מחר.

אחרון חביב בבוננזת קרד גרד הוא אחד, תומס לנגר, המופיע כמממש בשני כובעים - בעל השליטה בוירגוטק (שמימשה ב-8.9 מיליון דולר) ומבעלי השליטה באלומות (שמכרה מניות ב-1.8 מיליון דולר). לנגר, שם שממעט מאוד להופיע בעיתונים, הוא איינג'ל עם מגע זהב אמיתי, שהפך עם הקמת פולריס III לשותף בה, ומנהל תוכנית ה-Seed המשותפת לה ול-SFK.

ריח של פחד המימושים בקרד גרד זכו לכותרות ענק, בהתאם להיקף הכולל שלהם - 115 מיליון דולר - אבל בעיקר משום שמדובר בעסקת מכירה בודדת לברוקר (UBS) שהפיץ את המניות בין משקיעים מוסדיים. כדי לאתר את המימוש של גיזה בפרסייס, מאידך, היה צורך לנטר את המכירות היומיות של בעלי העניין בחברה.

כמה בעצם מימשה גיזה בפרסייס? שאלה מצוינת. ארבע ישויות מכרו חבילות גדולות של פרסייס ב-16 באפריל. שלוש מהישויות הללו - ABS Giza Alpinvest FD LP ,ASP GE Capital Giza FD LP ו-Giza equity fund - ניתן ליחס לקרנות גיזה בוודאות. המכירות של שלושת הגופים הללו מסתכמות ביותר מעשרה מיליון דולר. הגוף הרביעי - BTP Israel - מכר מניות ביותר מחמישה מיליון דולר. התגובה לשאלה האם הישות הזו היא עוד שם לקרנות גיזה נותרה ללא תגובה עד שעת סגירת הגיליון.

גיזה מימשה, כאמור, ב-16 באפריל, שבו נסגרה פרסייס על 17.54 דולר. זה מחיר יפה, במיוחד לנוכח העובדה שפרסייס שהתה 40% מתחתיו שבועיים קודם לכן. מאידך, לעומת השיא של השנה האחרונה - יותר מ-44 דולר - ניכר שאפשר היה לממש במחיר גבוה יותר. בסך הכל, לנוכח הירידות ההיסטריות בשוק הטכנולוגיות בניו יורק, פרסייס מצויה מעל מחיר ההנפקה הראשונה שלה, ביולי 2000, מה שמעיד על חוסן ניהולי.

אבל בסופו של דבר, למימוש של גיזה בפרסייס יש ריח של פחד. הוא בוצע שבוע לאחר שהשוק הגיע לתחתית האחרונה שלו, ושבועיים לאחר שהמניה כבר הגיע למחיר המינימום שלה, 11.12 דולר. אם זאב הולצמן וחבריו היו מחכים עוד שבוע, המניות שלהם היו שוות כ-20% יותר. מאידך, כבר נכתב פה חזור וכתוב: השוק הנוכחי שוחט חזירים, ואת ה-IRR הרי אי אפשר להפקיד. לפיכך, לפעמים עדיף למכור נמוך - ולישון בלילה בשקט.

עוד כתבות

הארווי ויינשטיין הסגיר את עצמו לרשויות / צילום: רויטרס

דיווח: הארווי ויינסטין ישלם 44 מיליון דולר לקורבנותיו

ה"וול סטריט ג'ורנל": הכסף יגיע מחברות ביטוח ולא ישפיע על תביעה פלילית המתנהלת נגד ויינשטיין במנהטן, במסגרתה הוא מואשם באונס ופשעי מין נוספים

ספינת המגן הראשונה מסוג סער 6, ״אח״י מגן״ / צילום: דובר צה"ל

בצל פרשת הצוללות: הושקה ספינת המגן סער 6 בגרמניה

את קיום הטקס המתוכנן בגרמניה חשף "גלובס" בשבוע ● דובר צה"ל: "לספינות הסער 6 אמצעים ויכולות שוברי שוויון באמצעותן יוכלו הספינות לתמוך במאמץ מבצעי התקפי במסגרת ההגנה המרחבית"

החיידקים שגורמים לנו לרוץ / איור: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

החיידקים שגורמים לנו לרוץ: מה למערכת העיכול ופעילות גופנית?

אחרי שנים שבהן התמקדה הגישה לשיפור הבריאות והביצועים הספורטיביים בתפקוד התאים, נראה שזו הגיעה לקצה גבול היכולת הפיזיולוגית ● הפתרון נמצא במקום חדש ופחות צפוי: חיידקי הגוף

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

מסחר תנודתי: אל תתנו לאדון שוק לשחק לכם בראש

ב-13 במאי צנח מדד דאו ג'ונס ביותר מ-600 נקודות ● משקיעים שהסתכלו על השוק ביום הזה התחילו לחשוש ממפולת ● אבל מי שעצמו עיניים וחיכו כמה ימים, לא ראו כלום, כי בזמן הזה המדד חזר לקדמותו ● התנודות הגדולות הללו צפויות להימשך, וכדאי שהמשקיעים יתרגלו אליהן

העיר צפת./ צילום: Shutterstock קריאייטיב

פעוט כבן 3 נהרג בשריפה בבניין מגורים בצפת

אחיו בן החמש של הפעוט בן השלוש שנהרג בצהריים בשריפה בדירה בצפת עדיין מאושפז במחלקת טיפול נמרץ בית החולים זיו בעיר ומצבו מוגדר בינוני

העיירה לה אורטבה/ צילום: איור: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

אי של הפתעות: טנריף הוא לא רק יעד של בטן-גב

לטנריף יצא שם של "יעד בטן-גב", אבל זה יהיה בזבוז משווע, כי יש בו הרבה יותר: נופים מסעירים, לועות געשיים, נתיב נדידה של דולפינים ולווייתנים, כפרים קטנים וצבעוניים ואפילו פירמידות מסתוריות, שלא ברור מי בנה אותן

מיכלי הענק של בזן/ צילום: גיל ארבל

הזיהום והקרב על הנראטיב: היום שאחרי דליפת הגז הגדולה בחיפה

הפעם זה היה כמעט: כמויות גדולות של גז דלפו בצומת מרכזי בחיפה, בסמוך לתחנות דלק, והמקום נחסם ליומיים ● סיור בשטח מגלה שכל צד מעוות את המציאות: במפעלים טוענים שהם פועלים לפי תקנים מחמירים, והארגונים הירוקים טוענים שהם ממשיכים לפגוע בבריאות הציבור ● אבל גם התוכנית לפינוי התעשייה מהאזור לא מבטיחה עתיד ירוק לחיפה

קרייזלר פסיפיקה / צילום: יחצ

בית על גלגלים: המיניוואן של קרייזלר מותאם בעיקר למציאות האמריקאית

המיניוואן המסוגנן של קרייזלר מתאים במיוחד למשפחות גדולות ופעילות שמחפשות שפע של מרחב ● הוא מציע הרבה אבזור וטכנולוגיה ונוחות נסיעה טובה, אבל ממדיו וצריכת הדלק שלו מותאמים יותר למציאות האמריקאית ופחות לכבישים עירוניים וצרים

אזור מוליסה אברוצו / צילום: shutterstock א.ס.פ קריאטיב

יין איטלקי למתקדמים: נודדים למחוזות מבודדים

מחוזות מוליסה-אברוצו הם המערב הפרוע של עולם היין האיטלקי ● לאחרונה יותר ויותר מבקרים וחובבי יין מחפשים שם יינות מעניינים

פרופ' רבקה כרמי. "לא לגמרי בחירה עצמאית וחופשית"

למה אין נשים בסגל הבכיר באקדמיה? "בוועדת המינויים יש רוב גברי"

סטודנטיות מהוות את הרוב במוסדות להשכלה גבוהה, ואפילו 55% מסגל ההוראה הן נשים, אבל כשזה מגיע לסגל הבכיר - שיעור הנשים צונח לשליש • עו"ד עידית סולומון, דוקטורנטית למשפטים בבר אילן שחקרה את הנושא, מסבירה למה זה קורה

עירית לינור ובני ציפר / צילום: איל יצהר

כן לאקדחים, לא לבג"ץ: רוחות של שינוי בכנס השמרנות הישראלית הראשון

הרבה גברים חמושים, מעט נשים, הרבה דיבורים על דיקטטורת בג"ץ, שוק חופשי והאיום האסלאמי על אירופה, מעט התייחסות להפלות ואבולוציה ● יום בכנס השמרנות הישראלית הראשון

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

נתניהו בחפ"ק השריפות: קיבלנו סיוע ממצרים והצעה לסיוע מהפלסטינים

ראש הממשלה: "המשימות שלנו הם קודם כל הצלת חיים. זה אומר שאנחנו מפנים אנשים מבתיהם, וזה דבר קשה מאוד וקורע לב אבל הדבר נדרש"

הפגנה נגד החוק האוסר הפלות / צילום: TIM SHORTT/ FLORIDA TODAY

מלחמה הרת-גורל בין "רוצחי הילדים" לבין "שלטון הגברים"

המחלוקת בת חצי המאה על הפלות מלאכותיות באמריקה נכנסת לשלב קריטי ● בית המשפט העליון עומד להתבקש לבטל את הפסיקה משנת 1973 שמצאה בסיס חוקתי להפלות ● בפעם הראשונה מאז יש רוב שמרני בבית המשפט ● אבל השינוי לא יהיה אוטומטי וכנראה גם לא מהיר ● שוחרי הביטול מוכנים לחכות. הרוח נושבת בגבם, ומגיני ההפלות נדחקים אל הקיר ● פרשנות

משחקי הכס/ צילום: יחצ

עגלה ריקה: איך למלא שבת ללא אירוויזיון ומשחקי הכס?

הבחירות כבר מאחורינו ● האירוויזיון ירד מהארץ ● וגם ממשחקי הכס הגיע הזמן להיפרד ● שבת של עגלה ריקה לפנינו, ואנחנו כאן בכדי למלא לכם את השבת עם פודקאסטים נהדרים ● פודקאסט לשבת ● האזינו

פלג כהן / צילום: פלג כהן

מבוגרים יותר, מחוברים יותר, בזבזנים יותר: קווים לדמותה של התרמילאות הישראלית מודל 2019

יעדי התרמילאות שאליהם נוהרים הישראלים לא השתנו במיוחד בשנים האחרונות, עדיין מדובר בדרום אמריקה, המזרח הרחוק, אוסטרליה וניו זילנד ● עם זאת, חל שינוי משמעותי בתרמילאי הישראלי עצמו: המטיילים מבוגרים יותר, בזבזנים יותר ולא מפסיקים להצטלם ולדווח מהשטח

בנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן-הארץ

את מי פספסה מחאת עורכי הדין הבכירים נגד חוק החסינות

ממרומי הקומה ה-36 במגדל אלקטרה בתל אביב, שבה התכנסו בכירי עורכי הדין למחות על המתקפה על המערכת המשפטית, המציאות הישראלית נראתה יפה ומפויסת • טיפול המדינה בתיקי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מוכיח כי אין אצלנו באמת שוויון מלא בפני החוק ● פרשנות

תרזה מיי, ראשת ממשלת בריטניה, נואמת בפרלמנט / צילום: Reuters TV

תרזה מיי התפטרה והבהירה: חייבים להגיע לפשרה | פרשנות

את אנחת הרווחה של מיי, כשלא תצטרך יותר להמשיך ולעסוק ב"ברקזיט" מול תקשורת לועגת ופרלמנט מציק, היה אפשר לשמוע כל הדרך מ"דאונינג 10"

ריזוטו אספרגוס/ צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

לפני שהאביב נגמר: זו שעתם היפה ביותר של הירקות הירוקים

האביב שהגיע לשבועיים וחצי עושה טוב לירקות הירוקים ● משתלבים להפליא עם ריזוטו, אחת ממנות הדגל של האורז העגול מאיטליה, למנת "פרימוורה" (אביב) קלאסית

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו מאיים על ליברמן באקדח ללא כדורים | פרשנות

מן ההודעה של ליברמן אתמול בלילה לפיה "ישראל ביתנו תתנגד בתוקף לממשלת הלכה, ממשלת 60" עולה שהוא לא ירים את אצבעותיו באמון בעד כינון הממשלה, והפוך: הוא יצביע נגדה ● פרשנות

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

גל השריפות: לאור מאמצי כוחות הכיבוי - רוב מוקדי האש תחת שליטה

מטוסי כיבוי ולוחמים עדיין פועלים להשתלט על שריפות ביישובים טלכיד שבבקעת הירדן ופדואל שבשומרון ● שלושה בני אדם נעצרו בחשד להצתות באזור ירושלים ● תושבי יכיני שבשער הנגב פונו מבתיהם עקב אש שפרצה מבלון תבערה