גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"גם רבי עקיבא עשה הסבה בגיל 40"

ירון שמיר, מנהל מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בחיפה, עוזב את עולם ההיי-טק לטובת עולם היוגה ותלמוד התורה. ראיון פרישה רגוע

הנה איש, שעוזב משרה ניהולית באחת מחברות ההיי-טק הגדולות בעולם ולא מתכוון להקים סטא-רט-אפ. זה באמת נשמע מוזר, אבל ב-1 ביולי יפרוש ירון שמיר, שהקים וניהל במשך עשר שנים את מרכזהפיתוח של מיקרוסופט בישראל, ויפנה למחוזות רגועים יותר. למשל: "יש שני דברים שהתחלתי לעשותקודם ועכשיו יהיה לי הרבה יותר זמן להמשיך בהם. האחד זה לימוד יוגה, שאני משקיע בזה ברצינות, והשניזה לימוד תורה - לא ברמה של חזרה בתשובה, אבל זה בהחלט משהו שמעניין אותי. ואני בכלל קיבוצניק".

גלובס: אז מקיצוניות של עבודה בלי הפסקה אתה עובר לקיצוניות של הפסקה בלי עבודה?

שמיר: "זו לא היזרקות לכיוון מסוים. אנחנו במשפחה שומרים שבת מזה 15 שנה ועשיתי עוד דבריםשקשורים לזה, אבל פשוט לא היה לי זמן להשקיע בזה".

זה לא משהו מאד מקובל בתעשיה, לעזוב משרה שכזו וללמוד תורה.

שמיר: "גם רבי עקיבא היה רועה, והוא החליט לעשות הסבה ללימוד תורה. לא יודע, אולי זה משברגיל ה-40".

משבר או לא, מדובר בשינוי דרסטי למי שבמשך שנים עבד בשירותן של חברות היי-טק בינלאו-מיות. ב-1985 סיים שמיר את לימודיו בטכניון והצטרף למרכז הפיתוח הישראלי של אינטל בחיפה. שם, פיתחושמיר וחבריו את מערכת ההפעלה RMX, שהוטעמה במעבדי החברה, וביצעו פרויקטים נוספים למעבד ה-386 המשוכלל של אותם ימים.

ב-1988 הצטרף שמיר לצוות הפיתוח של מיקרוסופט בסיאטל. הסיבה: "אנשים שהכרתי בתחום מערכות ההפעלה, אמרו לי שיהיה מעניין אם אמשיך את פיתוחי התוכנות במיקרוסופט. אני מלכתחי-לה איש של תוכנה ולא חומרה, כך שקפצתי על הרעיון".

שמיר שובץ לעבודה במחלקת המחקר, שם הצטרף לפרוייקט ניסיוני לפיתוח מערכת הפעלה למכשי-רים ניידים. בהמשך, הועבר הפיתוח לצוות, שלימים יפתח את מכרת ההפעלה חלונות NT. שמיר עבר לחטי-בת הרשתות בחברה, שהעסיקה באותו זמן כ-2000 עובדים ומעט מאד ישראלים.

בתחילת 1991, החליטו שמיר ורעייתו ליזום מהלך של חזרה לישראל ("הבנות הגיעו לגיל שאפשרלהתחיל לדבר עברית"). שמיר וראש המחלקה החלו לדסקס אפשרות להמשיך את פעילות הפיתוח בישראל,על ידי הקמת מרכז מקומי. עד אז, מדיניות החברה היתה לרכז את כל הפיתוח בארה"ב.

שמיר נשלח למשימת סיקור השוק המקומי, שבאותה תקופה לא הנפיק הבטחות גדולות בתחום התוכנה, אבל הציג שלוחות מקומיות של חברות סמיקונדקטורס כמו אינטל ומוטורולה. הוא בדק אתהשטח והגיע לבסוף למסקנה שיש עתיד, ואת הממצאים החיובי מסר לסטיב באלמר, אז האחראי על חטיבתהמערכות ולימים מנכ"ל מיקרוסופט, ולביל גייטס. למרות שהתוצאות הגיעו לידיהם של האנשים הקובעיםבחברה במהלך מלחמת המפרץ, במיקרוסופט החליטו ללכת על זה, ואישרו את הקמת המרכז בחיפה - הראשוןמחוץ לגבולות ארה"ב.

בספטמבר 1991 הוקם הצוות המקומי בראשות שמיר, שגייס אליו את אבי נתן, שהצטרף לצוותהישראלים במיקרוסופט וחזר עם שמיר לתפעל את הסניף בחיפה. ביחד עם שלושה עובדים נוספים הםהמשיכו בפיתוח חלקים ממערכת ההפעלה חלונות NT. עיקר עיסוקם באותם ימים היה העברה חלקה שללקוחות, שעשו שימוש במערכת ההפעלה 2/OS - מיזם משותף ליבמ ומיקרוסופט, שבעקבות מחלוקת ביןהצדדים פרשה ממנו מיקרוסופט. הפרויקט הבא היה פיתוח ה-Win 32s, תוספת למערכת ההפעלה חלונות 3.1,שאיפשרה להריץ אפליקציות עם תמיכה ב-32 ביט.

שמיר מעריך שההשקעה המקורית של מיקרוסופט בפתיחת הסניף היתה קרוב למיליון דולר - די זול בהתחשב בתפוקה שקיבלה החברה בתמורה. במשך השנים התבסס הסניף הישראלי, המעסיק כיום כ-150 עובדים קבועים וכ-20 סטודנטים, כסניף הגדול ביותר של מיקרוסופט מחוץ לארה"ב. העבודה התמקדה בעיקר בפיתוח רכיבים למערכות ההפעלה השונות של מיקרוסופט.

"בימים אלה שוקדים בסניף על פיתוחים למערכת ההפעלה החדשה, חלונות XP, שהשקתה צפויה באוקטובר הקרוב", מספר שמיר. "בנוסף, פותחו שם מוצרים שיכולים לעמוד בפני עצמם, כמו ה-Internet security and acceleration server, שרת לעסקים המחוברים לאינטרנט שמכיל פיירוול ואמצעים להאצת התעבורה, וכן את Microsoft proxy. הדבר הכי גדול שהצלחנו לעשות כאן הוא להוכיח לחברה האם, שעכשיו יש כאן תעשיית תוכנה מפותחת ששווה להשקיע בה".

העבודה שלך היא כפויית טובה. מצד אחד אתה יכול לספר לילדים שאתה מנהל הסניף הבינלאומי הראשון של מיקרוסופט, ומצד שני אם ישאלו אותך מה אתה בדיוק מפתח, סביר להניח שאחרי שתי דקות הילדים ירדמו.

"למי שכבר מבין את העסק אני מסביר שאנחנו מפתחים מוצרי תשתית לתעשייה, שכיום כולה ממוחשבת. לאנשים שמבינים פחות אני מסביר על המוצר הספציפי, שהיום הרקע שלו הרבה יותר מובן - היום קל יותר להסביר מה זה פיירוול ולמה צריך את זה".

נראה שבארץ מתייחסים הרבה יותר בסלחנות לפעולות של מיקרוסופט, למרות שהמונופול שלהם בישראל חזק עוד יותר בזכות התמיכה שלהם בעברית. איך אתה מסביר את השוני הזה בין הקהל הישראלי לאמריקני, שדי הצדיק את פעילות הממשל נגד מיקרוסופט בשנים האחרונות?

"צריך להבדיל בינינו לבין האמריקנים. כשאתה מדבר על אמריקנים אתה בדרך כלל מתכוון לתקשורת האמריקנית, וזו אכן התייחסה בצורה די חד-צדדית לסיפור. כנגזרת מכך יצא שהציבור האמריקאי, שיוצג על ידי התקשורת, חושב כך וכך. בישראל, כאזרח המדינה, אתה חשוף יותר למה שהאיש ברחוב אומר, ולכן אתה מקבל את התמונה האמיתית. זה בדיוק כמו שתגיע לארה"ב ותראה מהדורת חדשות, שמסקרת את האירועים בישראל. שנינו יודעים שמה שמוצג שם שונה ממה שקורה כאן באמת".

ושאלה סטנדרטית נוספת לנציג מיקרוסופט: אף פעם במהלך המשפט לא דובר על הכנה למקרה שבו החברה מפסידה במשפט ונאלצים להיערך לפיצולה לשתיים או שלוש חברות? "אין במיקרוסופט שום תוכניות מגירה למקרים כאלה. אנחנו משוכנעים שאנחנו צודקים וכך אנחנו פועלים. גם אם תיפול החלטה נגדנו, היא לא תבוא כרגע מהערכאה הגבוהה ביותר הקיימת בארה"ב. עד שזו תגיע, למרות שהסיכוי לכך נראה אפילו יותר קטן מבעבר, יש לחברה מספיק זמן כדי להתכונן".

ואם הכל כל-כך טוב, ואין סכנה באופק, למה בחרת לעזוב דווקא עכשיו?

"אני רוצה לעשות דברים אישיים שעד היום לא היה לי זמן לעשות. העבודה במיקרוסופט היא יותר מפול-טיים ג'וב, ויש משפט בפרקי אבות שאומר 'אל תאמר לכשאפנה - אשנה, שמא לא תפנה. זה מה שקרה לי עד עכשיו. עד גיל 43 לא הצלחתי להתפנות לדברים שרציתי לעשות, ואפילו אמא שלי חושבת שלא חייבים לצאת לפנסיה בגיל 65. אם למורה יש שנת שבתון כל כמה שנים, אז גם לי מותר".

gilad-n@globes.co.il

עוד כתבות

אלדד פרשר / צילום: שלומי יוסף

אחר שסגר בקנס את הפרשה האמריקאית: מזרחי טפחות מציג גידול ברווחי הרבעון ל-404 מיליון שקל

הבנק לא מחלק דיבידנד בגין תוצאות הרבעון הראשון של 2019, אבל צופה שישוב לחלק דיבידנד כבר ברבעון השני ● תיק האשראי צומח באופן אבסולוטי, אך קטן ביחס לפיקדונות

שר הכלכלה אלי כהן / צילום: שלומי יוסף

היצוא הישראלי לאסיה צנח ברבעון הראשון בכ-30%

לפי נתוני מכון היצוא, ברבעון הראשון של 2019 היצוא הישראלי הסתכם בכ-28 מיליארד דולר ורשם עלייה דולרית של כ-3% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד

קורקינטים להשכרה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

המלחמה על המדרכות בת"א: מובייק מאיימת לקנוס משתמשים

על רקע הניסיונות של עיריית תל אביב להסדיר את תנועת כלי הרכב הדו-גלגליים להשכרה, מובייק הודיעה כי תקנוס משתמשים שמשאירים את האופניים במקומות שמפריעים למרחב הציבורי ● תל אופן שלחה מכתב התראה לליים בטענה כי הקורקינטים חוסמים את תחנות ההשכרה של האופניים

עו"ד מיכל רוזנבוים / צילום: עינת לברון

מועמדי הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה: מיכל רוזנבוים ומתניה אנגלמן

עו"ד רוזנבוים היא בעלת משרד עורכי דין פרטי, ומתניה אנגלמן הוא מנכ"ל המל"ג ● מפלגת כחול לבן תתמוך במועמדותו של גיורא רום לתפקיד מבקר המדינה ● ח"כ בצלאל סמוטריץ לחץ למנות לתפקיד המבקר מועמד שאינו שופט

יובל יועז / צילום: איל יצהר

עו"ד יובל יועז: "הדלפות זה חלק מהמשחק הדמוקרטי, זה לא דבר שצריך להפחיד את בית המשפט"

את הדברים אמר עו"ד יועז בשם עמותת "חוזה חדש" בדיון שהתקיים היום בבית משפט השלום בת"א, ובו נדונה בקשת העמותה להסיר או לכל הפחות לצמצם את צו איסור הפרסום הגורף שניתן בתיק 4000, בו חשוד רה"מ בנימין נתניהו (בכפוף לשימוע) בקבלת שוחד

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

"הניסיון של קבוצה מקושרת לדבר בשם כלל עורכי הדין - ראוי לגינוי"

לא כולם מסכימים עם דרך המאבק של עורכי הדין שמתנגדים לחוק החסינות והתאחדו יחדו כדי נגד יוזמות חקיקה של הממשלה הנכנסת ● עו"ד נדב העצני: "אני סבור שדווקא ההגנה על הדמוקרטיה מחייבת לעשות רפורמה יסודית במערכת המשפט"

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

עיצומים בתאגיד השידור סביב הכוונה לפטר עיתונאים

הבוקר שלח ועד העובדים בתאגיד השידור הודעה לעובדים בכל גופי התאגיד על כך ש"אתמול בבוקר התחלנו לפעול בשטח" ● בין היתר נעצרו עריכות של כתבות מגזין, והורדו מקבצי פרסומות בתחנות הרדיו של "כאן", בהן כאן גימל, כאן 88 וקול המוזיקה ● מטרת המחאה העיקרית: לעצור את השימועים ואת הפיטורים ● כאן: "ארגון העובדים בוחר להסלים את מערכת היחסים"

שכונת וילאר הירוקה בנהריה / צילום: מצגת החברה

הענק השקט מהצפון: וילאר מתקרבת לשווי של 2 מיליארד שקל - עיקרו בידי הבעלים שלמה טיסר

לדברי חברת S&P מעלות, "יחסי הכיסוי של החברה נותרו חזקים מאוד והמינוף נשאר נמוך במיוחד; פרופיל הסיכון של החברה נתמך על ידי יתרונותיה התחרותיים במיוחד במגזרי הנדל"ן המניב והארכיבאות, וניצול הסינרגיות הגלומות בתחומים אלה"

שאול מרידור, משה כחלון / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת קדנציה נוספת יחד? כחלון והממונה על התקציבים באוצר ערכו פגישת פיוס

שר האוצר משה כחלון והממונה על התקציבים במשרד, שאול מרידור, שיקמו לאחרונה את מערכת היחסים ביניהם • המשבר בין השניים נולד בזמן מערכת הבחירות, על רקע דיווחים שמרידור נפגש עם בני גנץ • מנגד, המנכ"ל שי באב"ד צפוי לפרוש מתפקידו כבר בחודש הבא

דור כימיקלים

בעקבות דליפת הגז: המשרד להגנת הסביבה פשט על משרדי דור כימיקלים

בפשיטה נתפסו מסמכים הקשורים לדליפת הגז שאירעה בסוף השבוע במפרץ חיפה ● מוקדם יותר היום, ראשת העיר חיפה, עינת קליש-רותם, זימנה את ראשי דור כימיקלים לשימוע

איתי בן זאב / צילום: איל יצהר

העימות בין הנהלת הבורסה לעובדים מחריף: ההנהלה השעתה שלושה חברי ועד

בתגובה כינסו הבוקר ועד עובדי הבורסה וההסתדרות אסיפת עובדים, וטענו ל"פגיעה בשירות שנגרמת ללקוחות כתוצאה מהחלטותיו החד צדדיות של המנכ"ל בן זאב"

יאיר לפיד ובני גנץ / צילום: שלומי יוסף

גנץ ולפיד בישיבת הסיעה: נתניהו הופך את ישראל לטורקיה

סיעת כחול לבן התכנסה היום לישיבה לקראת ההצבעה הערב על חוק יסוד: הממשלה, שירחיב את מספר השרים שתוכל הממשלה החדשה למנות ● גנץ: "אני מוטרד מ'שתיקת הכבשים' של בכירי הליכוד" ● לפיד: "לא יכול להיות שאין בקואליציה הזו חמישה אנשים הגונים. זה כל מה שצריך. חמישה אנשים הגונים"

משה בן שטרית, מבעלי קסידי בוטיק / צילום: תמר מצפי

משבר האופנה הגיע גם לרשת קסידי בוטיק: קשיי תזרים ודיווחים על צ'קים חוזרים

ברשת האופנה שנקראה בעבר דן קסידי אישרו ל"גלובס" את העובדה שחלק מהצ'קים חזרו, והבטיחו: "אנו עושים הכול בהסכמה, נגיע להסדר עם כל ספק; לא יהיה פה הליך של כונס והקפאה" ● בשבוע שעבר הוגשה תביעה בהיקף 1.3 מיליון שקל ע"י קופת הגמל של החברה, בטענה כי לא הועברו לה התשלומים הפנסיוניים של העובדים

סבסטיאן קורץ / צילום: רויטרס Leonhard Foeger

שרי מפלגת החירות האוסטרית הודיעו הערב על התפטרות קולקטיבית

בכך הגיע הקץ לקואליציה עם מפלגת העם האוסטרית בראשות הקאנצלר סבסטיאן קורץ ● הצעד עשוי להקשות על פעילות הממשלה בחודשים הקרובים, בעוד אוסטריה נערכת לבחירות שצפויות להתקיים רק בספטמבר הקרוב

חלקו האחורי של העגורן נפל. התאונה באתר הבניה ביבנה / צילום: ג'וזף

הפורום למניעת תאונות עבודה: "ללא הכשרה מוסדרת וחוקית, כל אדם עם ארגז כלים יכול להרכיב ולפרק עגורן"

תאונת העבודה שהתרחשה אתמול ביבנה במהלכה נהרגו ארבעה עובדים בעת פירוק עגורן הציפה עוד כשל באתרי הבנייה: אין רגולציה כוללת על הפעלת עגורנים בישראל • כך שבעוד שתקנות רבות קובעות כיצד להפעיל עגורנים, כיום אין שום דרישה בהסמכה כדי לבנות ולפרק אותם

גרי פטחוב, עמוס שטרן, אלון כהן / צילום: Siemplify

הסטארט-אפ סימפליפיי גייס 30 מיליון דולר

החברה מפתחת תוכנת אבטחה בתחום האוטומציה של תהליכי אבטחה ותגובה ● זהו סבב הגיוס השלישי שלה, כשעד היום גייסה 58 מיליון דולר ● עמוס שטרן, מייסד משותף ומנכ"ל החברה: "כל תחום ה-SOAR התחיל לצמוח מאוד מהר, והיו תנועות שונות בשוק ורכישות בתחום"

נעם קופל/  צילום: איל יצהר

בית המשפט: הביטקוין הוא לא מטבע אלא נכס שחייב במס

בפסק הדין קבע בית המשפט המחוזי בלוד כי עדיין רחוקה הדרך עד שניתן יהיה להתייחס לביטקוין, או למטבע דיגיטלי אחר, כאל "מטבע חוץ", באופן זה שאף יהיה ראוי להעניק לו את אותו טיפול מיסויי שניתן למטבעות המסורתיים ● פסק הדין דחה את הערעור של נועם קופל, מייסד סטארט-אפ הבלוקצ'יין DAV, שרכש מטבעות ביטקוין ב-2011 ומכר אותם ב-2013 ברווח של 8.27 מיליון שקל

זירת התאונה ביבנה/ צילום: ג'וזף

מחדלי תאונות הבנייה: מינוי ראש מינהל הבטיחות מתעכב כבר למעלה מחצי שנה

עדיין לא מונה מחליף לראש מינהל הבטיחות במשרד העבודה אף שעברו כשמונה חודשים מאז התפטר ארז מימון מהתפקיד, בטענה כי התנהלות המשרד בתחום גובלת בחוסר אחריות ופוגעת באינטרס המרכזי של שלום הציבור • משרד העבודה: "נדרשנו לאישורים מיוחדים בעקבות הבחירות לכנסת"

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 35 איבד 0.7%, נייר חדרה צנחה 9.5% אחרי הדוחות

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ● סנטימנט שלילי בוול סטריט הכביד על תל אביב ● חברה לישראל וכיל ירדו 3% ו-2% בהתאמה ● מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל

ג'ראד קושנר/ צילום: רויטרס

קושנר במענה לשאלות "גלובס": לעם הפלסטיני מגיע עתיד של כבוד והזדמנות לחיים טובים יותר

יועצו המיוחד של הנשיא טראמפ אמר כי האמריקאים "אסירי תודה לבחריין על ההזמנה לארח את הסדנה בשיתוף פעולה" ● קושנר מצפה לפעילות אל מול מנהיגים עסקיים באיזור