גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"למרות התלונות, הקמעונאות הטובה לא נפגעה"

האחים משה ויגאל גינדי החלו במסע שיווק של המרכז המסחרי החדש שלהם ברחובות, 'אמריקן סיטי', דווקא בתקופה שבה כל פרויקט גדול נראה כהימור. מדובר בקונספט שברובו הוא מעין פאואר סנטר ומיעוטו קניון קלאסי, בהשקעה של 60 מיליון דולר. האחים בונים על חניה נוחה ותנאי תשלום אטרקטיביים לרוכשי החנויות

האחים משה ויגאל גינדי, שבנו עד היום אלפי דירות למגורים מראשון לציון ועד נתניה, מעמיקים את מעורבותם בנכסים מניבים. אחרי שבנו והפעילו את קניון הזהב בראשון לציון מערב, הם בונים קניון גדול בהרבה ברחובות, ושמו 'אמריקן סיטי'.

האם זה הזמן לקניון חדש? מצד אחד, הימים ימי מיתון. מצד אחר, אין להתעלם מהעובדה שגינדי הצליחו בקניון הזהב, לעומת הכישלון של כל הקניונים האחרים בראשון לציון מערב.

אמריקן סיטי יהיה תואם קטן למגדלי עזריאלי: שלוש קומות, עם הולמס פלייס ואולם אירועים, ליד תחנת רכבת מתוכננת ועם מגדל משרדים עגול בן 20 קומות. אלא שיש הבדל עקרוני בין שני הפרויקטים: האחים גינדי מבטיחים שלא יאכלסו את המגדל העגול לפני שיקבלו טופס 4.

כדי שלא יהיו ספקות מפיצים משה ויגאל גינדי בימים אלו סקיצה של הפרויקט. על המגדל העגול כתוב, בהבלטה, "מותנה באישור תב"ע". משה גינדי מבטיח חגיגית, שיאפשר כניסת דיירים רק לאחר שיקבל את כל האישורים הדרושים. אחרי פרשת עזריאלי, גם הבטחה פשוטה כזאת נראית בעלת משקל.

גינדי קנו את הקרקע, 40 דונם, לפני שנים, מקבוצת בעלים פרטיים, במחיר היסטורי. המתחם נמצא בדרך יבנה, ממערב לרחוב הרצל, שהוא הרחוב הראשי של רחובות. אחר כך חתמו על חוזה עם סולל בונה, שיהיה הקבלן הראשי. גינדי בנו את השלד בשקט, ללא פרסום כלשהו. הם גם מכרו לקו-אופ הריבוע הכחול 7,000 מ"ר, שהם מחצית מקומת הקרקע, ב-19 מיליון דולר, שהם כ-2,700 דולר למ"ר.

פרויקט אמריקן סיטי נחשף רשמית לראשונה לפני כשבועיים, כאשר הקו-אופ פתח בו את אחת מחנויות המגה שלו. עכשיו, כשהשלד גמור, והכניסה בעוד 10 חודשים, החלו הגינדים במערכת פרסום בכל הערוצים כדי לשווק את שאר השטחים.

"גלובס": זאת לא היתה טעות לחכות עד עכשיו?

משה גינדי: "אינני חושב. נכון, יכולנו להתחיל לשווק לפני שנה, כשמצב השוק היה טוב יותר. אבל החלטנו, שעדיף להראות לאנשים מוצר מוגמר ולא תוכניות על המפה. היום גם אפשר לראות את ההצלחה של חנות המגה, המלאה קונים כל היום".

- מה יהיה במרכז החדש?

גינדי: "שלוש קומות למסחר ואירועים, בשטח כולל של 31,500 מ"ר. הבניין ארוך מאוד, כמעט כפול ממגרש כדורגל, הולכים והולכים ולא רואים את הסוף. הדבר יאפשר לנו למכור חנויות רבות הפונות לחזית. התלבטנו די הרבה לפני שהחלטנו שזה יהיה מרכז מסחרי פתוח, בשיטת הפאואר סנטר, ולא קניון סגור. רוב החנויות יהיו פתוחות לרחוב, חלקן חנויות למסחר זול. זה ההבדל העקרוני בין אמריקן סיטי לקניון הזהב. עם זאת, יהיה גם מול פנימי לא גדול, ליזמים שירצו חנויות סגורות בחלל עם מיזוג אוויר. כל יזם יוכל למצוא כאן את סוג החנות המתאים לו. הקניון החדש יהיה כפול ויותר בגודלו מהקניון בראשון לציון".

- מתי ואיך נולד הרעיון?

גינדי: "לפני שלוש שנים נסעתי עם אחי יגאל לארצות הברית והתחלתי לחפש דגם למרכז מסחרי. הגענו לצפון קליפורניה ומצאנו שם את הדגם שנראה לנו. שלפנו מצלמות והתחלנו לצלם. נתנו את הצילומים למשרד האדריכלים גולומב-ברטור וביקשנו מהם לתכנן על פיהם את המרכז החדש".

הגינדים השקיעו עד עתה כ-60 מיליון דולר בפרויקט, מחיר הכולל את עלויות המגרש והבנייה. בנק הפועלים נותן ליווי פיננסי לחלק הארי של ההשקעה. עד לסיום הפרויקט, כולל המשרדים, תוכפל ההשקעה. החנויות מיועדות בעיקר למכירה, לפי כ-5,000 דולר למ"ר, מחיר הנראה גבוה במפתיע לגבי עיר שדה, אך הגינדים אינם נרתעים. הם אומרים, כי בשבוע הראשון כבר מכרו 10 חנויות במחיר זה. יתר על כן, הם אומרים, חנויות במיקום טוב יעלו עוד יותר, ובעוד כחודש הם יעלו את המחירים ב-10%. נראה.

מי שלא ירצה לקנות, יוכל לשכור, ב-45 דולר למ"ר לחודש. גם דמי שכירות אלו נראים גבוהים, אך הגינדים אומרים שיש הצדקה לדרוש מחיר גבוה בעד מרכז מסחרי חדיש. אגב, המחיר שהם דורשים בעד שכירות נמוך בכ-10% מדמי השכירות ששילמו חנויות בקניון רחובות הקטן (יחסית), על פי דיווחים על עסקאות שפורסמו באחרונה ב"גלובס נדל"ן".

בינתיים, בנוסף לקו-אופ, השכירו האחים גינדי 4,000 מ"ר להולמס פלייס, בכ-15 דולר למ"ר לחודש, בחוזה ל-20 שנים. הם גם מכרו חנות בת 260 מ"ר למקדונלד'ס, ששילם כ-4,000 דולר למ"ר, פחות מחנויות אחרות. אבל, למרות כל העסקאות הללו, עדיין עליהם לשווק קרוב ל-20 אלף מ"ר. זוהי משימה לא פשוטה בימי מיתון אלה. הגינדים מקווים לשווק שטחים לכ-100 יזמים, לרבות בתי קפה, מסעדות, רשתות אופנה ומתקני בידור.

- עכשיו הזמן להיכנס למרכז מסחרי ענק? אתם לא מודאגים?

גינדי: "למרות כל התלונות על המצב הקשה, הקמעונאות הטובה לא נפגעה. המכירות בקניון הזהב הן כמעט ללא שינוי לעומת אשתקד. ברחובות לא היה עד היום מרכז מסחרי גדול וראוי לשמו בדומה לאלו בערים הגדולות. לפי בדיקות שערכנו, יש ביקוש טוב. בפאואר סנטר, בניגוד לקניון, רוב החנויות פונות החוצה, לרחוב, וזה יתרון.

"אחד הקלפים של אמריקן סיטי הוא החניון: אנחנו בונים חניון בן 1,200 מקומות, 75% מהם עיליים. הניסיון בקניון הזהב הוכיח, שאנשים מעדיפים חניון עילי מסודר ושמור על פני חניון תת-קרקעי. מי שיקנה חנות בת 20 מ"ר ב-100 אלף דולר, יוכל לשלם רק 20% במזומן, ואת היתרה בתשלומים נוחים מתוך הפדיון".

- מה התוכנית לגבי מגדל המשרדים?

גינדי: "הפרויקט אושר בוועדה המקומית לבניין ערים, ואנחנו ממתינים לאישור בוועדה המחוזית, כדי שנוכל להתחיל לשווק ולבנות. המגדל יהיה בן 20 קומות, 25 אלף מ"ר. השטחים מיועדים למכירה לפי 2,200 דולר למ"ר, או להשכרה לפי 17 דולר למ"ר לחודש. ברחובות אין אף בניין משרדים מודרני ומרכזי. חברות גדולות יושבות בבניינים ישנים, בצפיפות רבה".

- אתם די דומים למרכז עזריאלי. העתקתם ממנו?

משה גינדי: "מה פתאום? מה, אני צריך להעתיק מדוד עזריאלי?!"

ברוך (בוקי) צוקר, 58, הוא בעליו של משרד בוקי צוקר אדריכלים ומעצבים, מן הוותיקים בענף. 30 שנה במקצוע. משרדו תכנן בשנים האחרונות, בין היתר, את הפנים במרכזים מסחריים אלה: גרנד קניון של גד זאבי בחיפה, מול הים באילת, קניון ערד, הבזאר של ישקו בראשון לציון מערב. הוא גם עומד לתכנן את הפנים של המרכז המסחרי במרכז דן, בני ברק, אם וכאשר יימכר הפרויקט, כפי שפורסם ב"גלובס", לקבוצת שיכון ובינוי, וב.ס.ר צוקר סבור שיש מקום לאמריקן סיטי גם בתקופת המיתון הנוכחית.

צוקר: "בערי השדה יש תרבות פנאי מסוג מיוחד, שאולי אינו מוכר בערים הגדולות. אנשים נוהגים לצאת בערב מהבית אל משהו כמו 'מחוץ לעיר', לקנות משהו, לאכול, לבלות קצת, לפגוש חברים. אמריקן סיטי ייתן ל-160 אלף תושבי רחובות והסביבה בדיוק מה שהם צריכים בכיוון זה, ולא היה להם עד היום. הקניון הוא ללכת עם ולהרגיש בלי".

- למה הכוונה?

צוקר: "ללכת עם, כי הוא נמצא בעצם בתוך העיר. להרגיש בלי, כי הוא מחוץ למרכז, על כביש קצת צדדי, שנותן את ההרגשה שהולכים אליו לטיול".

- אבל הקונים יירתעו מחשש לפיגועים, כמו שקורה בקניונים אחרים.

צוקר: "לדעתי, הבעיה הביטחונית העיקרית היא בקניונים בתוך הערים, כשאלפי אנשים מסתובבים ברחובות, ואין אפשרות לפקח עליהם. המצב קל יותר בקניון הנמצא קצת מחוץ לעיר, עם פחות אנשים ברחובות מסביב. תהיה שם, אולי, הרגשת ביטחון טובה יותר. אבל אין להתעלם כמובן מהבעיה, שכולנו מקווים שהיא עניין זמני".

- אבל יש בעיית נגישות לקניון החדש.

צוקר: "תהיה לו חניה, עילית ברובה. לאמריקן סיטי יש גם יתרון שאין לקניונים אחרים: הוא בנוי כך שחלק מהחנויות פונות החוצה, לרחוב הראשי. מי שירצה, יוכל לנסוע על דרך יבנה, לעצור לרגע, לקנות משהו ולהמשיך הלאה. הוא לא יצטרך להחנות ולהיכנס למול. אם ירצה לבלות ערב, שייכנס".

עוד כתבות

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ ב-1.2%, אנרג'יאן זינקה ב-9.6%

המדדים המובילים עלו בדומה לסנטימנט מעבר לים, ת"א 90 הוסיף 0.9% לערכו, מדד הבנקים טיפס ב-0.7% ● תמר פטרוליום דיווחה על חלוקת דיבידנד של 10 מיליון דולר ● טאואר זינקה ב-6.2%, לאומי עלתה ב-1.17%, בזק איבדה 2.5%, קנון זינקה ב-5.3%, מנורה קפצה ב-5.1%, אנלייט אנרגיה עלתה ב-3.7%

יאיר לפיד ובני גנץ / צילום: שלומי יוסף

לפיד: "אפשר להקים ממשלה ביומיים. אדם אחד עוצר הכל"

ח"כ יאיר לפיד האשים את בנימין נתניהו בפלונטר הפוליטי בפוסט שפרסם בפייסבוק ● "כל מה שאומרים לו זה שהוא לא יוכל להיות ראש ממשלה בשנתיים הקרובות"

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

הדמיית החניון של התחנה המרכזית של צפון ירושלים   / צילום: חברת מוריה, מורדגן

חברת דניה סיבוס נבחרה להקים את התחנה המרכזית של צפון ירושלים;

המרכז התחבורתי הצפוני של הבירה יכלול מסוף נוסעים וחניון למאות אוטובוסים שמעליהם גג בתצורת גינה ירוקה ● הפרויקט נאמד ב-212 מיליון שקל ● החניון יביא לפינוי חניון האוטובוסים שפועל בסמוך לבנייני האומה

חדווה בר / צילום: יונתן בלום, גלובס

בלי ארנק, בלי כרטיסי אשראי: האם מתקרב היום שבו נצא מהבית "רק עם הסמארטפון"

כסף מזומן? "יהיה הרבה פחות, רוב התשלומים יעברו דרך המובייל" ● תשלומי חשבונות? "לישראל ייכנסו גורמים זרים, וביניהם אפל וגוגל. אפליקציות התשלומים ישנו את חיינו" ● והבנקים? "בעוד שנה יתחיל לפעול בישראל בנק דיגיטלי" ● המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, בראיון ל"ליידי גלובס"

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עליות בבורסת ת"א, טבע מזנקת בכ-6%

טבע הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים האופיואידים ● טאואר עולה ב-4% ● מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.6%, אך זהו המדד השלילי השלישי מבין ארבעת המדדים האחרונים ● המסחר באירופה מתנהל בירידות

בית חולים איכילוב / צלם: תמר מצפי

תגובה אלרגית חריפה לטונה: שני אנשים אושפזו לאחר שאכלו בסניף ארומה ת"א

שני בני אדם שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב מנחם בגין טופלו במרכז הרפואי איכילוב ● אישה בת 41 במצב קשה מאוד לאחר שאיבדה את הכרתה והייתה במצב של שוק עמוק ● האדם השני הוא גבר בן 34 שהגיע לקבל טיפול בעקבות כאבי ראש ודפיקות לב מואצות ● המקרים דווחו למשרד הבריאות

במרכז: גרג הגארטי ודניאל פדרסקי מקבלים את הפרס / צילום: AA Hotel and Hospitality Services

רשת פארק פלאזה של אלי פפושדו קיבלה פרס הערכה בבריטניה

פרס ההערכה "קבוצת המלונאות הגדולה בבריטניה" לשנת 2019-2020, שיש המכנים אותו כ"מישלן" של עולם המלונאות, הוענק בחודש שעבר לקבוצת פארק פלאזה הוטל

מארק בניוף \ צילום: רויטרס

מארק בניוף: "הקפיטליזם שאנחנו מכירים מת, הגיע הזמן לקפיטליזם הוגן יותר"

במאמר שפרסם ב"ניו יורק טיימס" כתב המיליארדר ומנכ"ל ומייסד סיילספורס כי "הקפיטליזם של העשורים האחרונים, עם האובססיה שלו למיקסום רווחים עבור בעלי המניות, הוביל לאי-שוויון מזעזע" ● עוד הציע להטיל מסים על העשירים ביותר

מורי ארקין, בעל השליטה / צילום: יח"צ

לאחר כישלון ההנפקה והנפילה במניה: אקסלנז שבשליטת ארקין שמה את עצמה על המדף

השווי לו שואפים בעלי חברת האבחון הרפואי עומד על כ-60 מיליון דולר - פי 3 ממחיר השוק ● מורי ארקין מחזיק כ-75% ממניות אקסלנז, שצנחו ב-75% שנה האחרונה

אילן רביב, כנס רואי חשבון / צילום: כדיה לוי

מיטב דש מתרחב בתחומים האלטרנטיביים: נכנס למימון של יזמי נדל"ן קטנים באירלנד

בית ההשקעות רכש 45% מחברת ניהול תיקי האשראי Lotus Investment תמורת 5.4 מיליון אירו, לצד עוד שותפים ישראלים שרכשו 40% מהחברה האירית ● לוטוס מנהלת עבור משקיעים תיקי הלוואות מגובות בשיעבודים בסך כ-115 מיליון אירו

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך, גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ שלו לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדד ספטמבר ירד 0.2%; מחירי הדיור עלו ב-1.3% בחישוב שנתי

שיעור האינפלציה נסוג ומעמיד את בנק ישראל בבעיה: קצב האינפלציה הנמוך עשוי להצדיק הפחתה של הריבית ● ירידות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי תרבות ובידור (מינוס 2.8%) ● מחירי הדירות בחודשים יולי-אוגוסט עלו ב-0.1% לעומת יוני-יולי, אולם, במחירי הדירות החדשות (בעיקר מחיר למשתכן) נרשמה ירידה של 2.8%

ג'יימי דיימון / צילום: רויטרס

הבנקים בארה"ב פתחו את עונת הדוחות ברגל ימין: ג'יי.פי מורגן וסיטיגרופ עקפו את התחזיות לרבעון השלישי

הכנסותיו של גי.פי מורגן הסתכמו ב-28.5 מיליארד דולר; בשורה התחתונה, הרווח למניה עלה ב-4.7% ל-2.45 דולר ברבעון השלישי ● סיטיגרופ היכה את תחזית הרווח וההכנסות, ומנגד גולדמן זאקס עמד בתחזית ההכנסות אך פספס את תחזית הרווח למניה ב-2 סנט

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

אג"ח ירוקות / צילום: שאטרסטוק

אג"ח ממשלת ישראל - גן עדן למשקיעים זרים

כניסת ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי WBGI רק מחזקת את הסיבות שיש למשקיעים הישראלים והזרים להחזיק כיום אג"ח ישראלי בתיק ההשקעות

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

אחרי ששני סועדים אושפזו: ארומה ת"א סגרה זמנית את הסניף

ברשת החליטו שלא לפתוח את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א לאחר ששני לקוחות שאכלו כריך טונה אושפזו בשל תגובה אלרגית ● בנוסף, הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל סניפי הרשת, ולבצע בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את תוצאות המעבדה בשקיפות לציבור"

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפתעה: תל-אביב הפכה לשיאנית הבנייה החדשה. ומה קרה לפתח-תקווה ולנתניה?

מאמצע 2015 נבנו בת"א מעל 13 אלף דירות, כשבמקום השני ירושלים עם כ-10.3 אלפי דירות ● תוכנית מחיר למשתכן הכניסה 5 ערים לרשימת שיאניות הבנייה, בהן אשקלון וראש-העין ● ההפתעה: פ"ת ונתניה, שכיכבו בעבר בצמרת הבנייה, נדחקו אחורה ● בדיקת "גלובס"

אצטדיון המושבה / צילום: רויטרס

הדיל של עיריית פתח תקווה: שלמו כמיליון שקל בשנה, וקבלו אצטדיון על שמכם

אצטדיון "המושבה" בפתח תקווה עשוי בקרוב לשנות את שמו ● העירייה פרסמה מכרז שבו היא מציעה לחברות מסחריות את שם האצטדיון, בסכום שעשוי להגיע לשמונה מיליון שקל בשמונה שנים ● ניסיונות דומים בנתניה ובאילת נכשלו, ורק בתל אביב מצליחים להפיק מיליונים