גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"למרות התלונות, הקמעונאות הטובה לא נפגעה"

האחים משה ויגאל גינדי החלו במסע שיווק של המרכז המסחרי החדש שלהם ברחובות, 'אמריקן סיטי', דווקא בתקופה שבה כל פרויקט גדול נראה כהימור. מדובר בקונספט שברובו הוא מעין פאואר סנטר ומיעוטו קניון קלאסי, בהשקעה של 60 מיליון דולר. האחים בונים על חניה נוחה ותנאי תשלום אטרקטיביים לרוכשי החנויות

האחים משה ויגאל גינדי, שבנו עד היום אלפי דירות למגורים מראשון לציון ועד נתניה, מעמיקים את מעורבותם בנכסים מניבים. אחרי שבנו והפעילו את קניון הזהב בראשון לציון מערב, הם בונים קניון גדול בהרבה ברחובות, ושמו 'אמריקן סיטי'.

האם זה הזמן לקניון חדש? מצד אחד, הימים ימי מיתון. מצד אחר, אין להתעלם מהעובדה שגינדי הצליחו בקניון הזהב, לעומת הכישלון של כל הקניונים האחרים בראשון לציון מערב.

אמריקן סיטי יהיה תואם קטן למגדלי עזריאלי: שלוש קומות, עם הולמס פלייס ואולם אירועים, ליד תחנת רכבת מתוכננת ועם מגדל משרדים עגול בן 20 קומות. אלא שיש הבדל עקרוני בין שני הפרויקטים: האחים גינדי מבטיחים שלא יאכלסו את המגדל העגול לפני שיקבלו טופס 4.

כדי שלא יהיו ספקות מפיצים משה ויגאל גינדי בימים אלו סקיצה של הפרויקט. על המגדל העגול כתוב, בהבלטה, "מותנה באישור תב"ע". משה גינדי מבטיח חגיגית, שיאפשר כניסת דיירים רק לאחר שיקבל את כל האישורים הדרושים. אחרי פרשת עזריאלי, גם הבטחה פשוטה כזאת נראית בעלת משקל.

גינדי קנו את הקרקע, 40 דונם, לפני שנים, מקבוצת בעלים פרטיים, במחיר היסטורי. המתחם נמצא בדרך יבנה, ממערב לרחוב הרצל, שהוא הרחוב הראשי של רחובות. אחר כך חתמו על חוזה עם סולל בונה, שיהיה הקבלן הראשי. גינדי בנו את השלד בשקט, ללא פרסום כלשהו. הם גם מכרו לקו-אופ הריבוע הכחול 7,000 מ"ר, שהם מחצית מקומת הקרקע, ב-19 מיליון דולר, שהם כ-2,700 דולר למ"ר.

פרויקט אמריקן סיטי נחשף רשמית לראשונה לפני כשבועיים, כאשר הקו-אופ פתח בו את אחת מחנויות המגה שלו. עכשיו, כשהשלד גמור, והכניסה בעוד 10 חודשים, החלו הגינדים במערכת פרסום בכל הערוצים כדי לשווק את שאר השטחים.

"גלובס": זאת לא היתה טעות לחכות עד עכשיו?

משה גינדי: "אינני חושב. נכון, יכולנו להתחיל לשווק לפני שנה, כשמצב השוק היה טוב יותר. אבל החלטנו, שעדיף להראות לאנשים מוצר מוגמר ולא תוכניות על המפה. היום גם אפשר לראות את ההצלחה של חנות המגה, המלאה קונים כל היום".

- מה יהיה במרכז החדש?

גינדי: "שלוש קומות למסחר ואירועים, בשטח כולל של 31,500 מ"ר. הבניין ארוך מאוד, כמעט כפול ממגרש כדורגל, הולכים והולכים ולא רואים את הסוף. הדבר יאפשר לנו למכור חנויות רבות הפונות לחזית. התלבטנו די הרבה לפני שהחלטנו שזה יהיה מרכז מסחרי פתוח, בשיטת הפאואר סנטר, ולא קניון סגור. רוב החנויות יהיו פתוחות לרחוב, חלקן חנויות למסחר זול. זה ההבדל העקרוני בין אמריקן סיטי לקניון הזהב. עם זאת, יהיה גם מול פנימי לא גדול, ליזמים שירצו חנויות סגורות בחלל עם מיזוג אוויר. כל יזם יוכל למצוא כאן את סוג החנות המתאים לו. הקניון החדש יהיה כפול ויותר בגודלו מהקניון בראשון לציון".

- מתי ואיך נולד הרעיון?

גינדי: "לפני שלוש שנים נסעתי עם אחי יגאל לארצות הברית והתחלתי לחפש דגם למרכז מסחרי. הגענו לצפון קליפורניה ומצאנו שם את הדגם שנראה לנו. שלפנו מצלמות והתחלנו לצלם. נתנו את הצילומים למשרד האדריכלים גולומב-ברטור וביקשנו מהם לתכנן על פיהם את המרכז החדש".

הגינדים השקיעו עד עתה כ-60 מיליון דולר בפרויקט, מחיר הכולל את עלויות המגרש והבנייה. בנק הפועלים נותן ליווי פיננסי לחלק הארי של ההשקעה. עד לסיום הפרויקט, כולל המשרדים, תוכפל ההשקעה. החנויות מיועדות בעיקר למכירה, לפי כ-5,000 דולר למ"ר, מחיר הנראה גבוה במפתיע לגבי עיר שדה, אך הגינדים אינם נרתעים. הם אומרים, כי בשבוע הראשון כבר מכרו 10 חנויות במחיר זה. יתר על כן, הם אומרים, חנויות במיקום טוב יעלו עוד יותר, ובעוד כחודש הם יעלו את המחירים ב-10%. נראה.

מי שלא ירצה לקנות, יוכל לשכור, ב-45 דולר למ"ר לחודש. גם דמי שכירות אלו נראים גבוהים, אך הגינדים אומרים שיש הצדקה לדרוש מחיר גבוה בעד מרכז מסחרי חדיש. אגב, המחיר שהם דורשים בעד שכירות נמוך בכ-10% מדמי השכירות ששילמו חנויות בקניון רחובות הקטן (יחסית), על פי דיווחים על עסקאות שפורסמו באחרונה ב"גלובס נדל"ן".

בינתיים, בנוסף לקו-אופ, השכירו האחים גינדי 4,000 מ"ר להולמס פלייס, בכ-15 דולר למ"ר לחודש, בחוזה ל-20 שנים. הם גם מכרו חנות בת 260 מ"ר למקדונלד'ס, ששילם כ-4,000 דולר למ"ר, פחות מחנויות אחרות. אבל, למרות כל העסקאות הללו, עדיין עליהם לשווק קרוב ל-20 אלף מ"ר. זוהי משימה לא פשוטה בימי מיתון אלה. הגינדים מקווים לשווק שטחים לכ-100 יזמים, לרבות בתי קפה, מסעדות, רשתות אופנה ומתקני בידור.

- עכשיו הזמן להיכנס למרכז מסחרי ענק? אתם לא מודאגים?

גינדי: "למרות כל התלונות על המצב הקשה, הקמעונאות הטובה לא נפגעה. המכירות בקניון הזהב הן כמעט ללא שינוי לעומת אשתקד. ברחובות לא היה עד היום מרכז מסחרי גדול וראוי לשמו בדומה לאלו בערים הגדולות. לפי בדיקות שערכנו, יש ביקוש טוב. בפאואר סנטר, בניגוד לקניון, רוב החנויות פונות החוצה, לרחוב, וזה יתרון.

"אחד הקלפים של אמריקן סיטי הוא החניון: אנחנו בונים חניון בן 1,200 מקומות, 75% מהם עיליים. הניסיון בקניון הזהב הוכיח, שאנשים מעדיפים חניון עילי מסודר ושמור על פני חניון תת-קרקעי. מי שיקנה חנות בת 20 מ"ר ב-100 אלף דולר, יוכל לשלם רק 20% במזומן, ואת היתרה בתשלומים נוחים מתוך הפדיון".

- מה התוכנית לגבי מגדל המשרדים?

גינדי: "הפרויקט אושר בוועדה המקומית לבניין ערים, ואנחנו ממתינים לאישור בוועדה המחוזית, כדי שנוכל להתחיל לשווק ולבנות. המגדל יהיה בן 20 קומות, 25 אלף מ"ר. השטחים מיועדים למכירה לפי 2,200 דולר למ"ר, או להשכרה לפי 17 דולר למ"ר לחודש. ברחובות אין אף בניין משרדים מודרני ומרכזי. חברות גדולות יושבות בבניינים ישנים, בצפיפות רבה".

- אתם די דומים למרכז עזריאלי. העתקתם ממנו?

משה גינדי: "מה פתאום? מה, אני צריך להעתיק מדוד עזריאלי?!"

ברוך (בוקי) צוקר, 58, הוא בעליו של משרד בוקי צוקר אדריכלים ומעצבים, מן הוותיקים בענף. 30 שנה במקצוע. משרדו תכנן בשנים האחרונות, בין היתר, את הפנים במרכזים מסחריים אלה: גרנד קניון של גד זאבי בחיפה, מול הים באילת, קניון ערד, הבזאר של ישקו בראשון לציון מערב. הוא גם עומד לתכנן את הפנים של המרכז המסחרי במרכז דן, בני ברק, אם וכאשר יימכר הפרויקט, כפי שפורסם ב"גלובס", לקבוצת שיכון ובינוי, וב.ס.ר צוקר סבור שיש מקום לאמריקן סיטי גם בתקופת המיתון הנוכחית.

צוקר: "בערי השדה יש תרבות פנאי מסוג מיוחד, שאולי אינו מוכר בערים הגדולות. אנשים נוהגים לצאת בערב מהבית אל משהו כמו 'מחוץ לעיר', לקנות משהו, לאכול, לבלות קצת, לפגוש חברים. אמריקן סיטי ייתן ל-160 אלף תושבי רחובות והסביבה בדיוק מה שהם צריכים בכיוון זה, ולא היה להם עד היום. הקניון הוא ללכת עם ולהרגיש בלי".

- למה הכוונה?

צוקר: "ללכת עם, כי הוא נמצא בעצם בתוך העיר. להרגיש בלי, כי הוא מחוץ למרכז, על כביש קצת צדדי, שנותן את ההרגשה שהולכים אליו לטיול".

- אבל הקונים יירתעו מחשש לפיגועים, כמו שקורה בקניונים אחרים.

צוקר: "לדעתי, הבעיה הביטחונית העיקרית היא בקניונים בתוך הערים, כשאלפי אנשים מסתובבים ברחובות, ואין אפשרות לפקח עליהם. המצב קל יותר בקניון הנמצא קצת מחוץ לעיר, עם פחות אנשים ברחובות מסביב. תהיה שם, אולי, הרגשת ביטחון טובה יותר. אבל אין להתעלם כמובן מהבעיה, שכולנו מקווים שהיא עניין זמני".

- אבל יש בעיית נגישות לקניון החדש.

צוקר: "תהיה לו חניה, עילית ברובה. לאמריקן סיטי יש גם יתרון שאין לקניונים אחרים: הוא בנוי כך שחלק מהחנויות פונות החוצה, לרחוב הראשי. מי שירצה, יוכל לנסוע על דרך יבנה, לעצור לרגע, לקנות משהו ולהמשיך הלאה. הוא לא יצטרך להחנות ולהיכנס למול. אם ירצה לבלות ערב, שייכנס".

עוד כתבות

אמנון לורך / צילום: איל יצהר

"פסקת התגברות וחוק החסינות הם השתלטות של חשודים בעבירות חמורות על מוסדות השלטון"

עו"ד אמנון לורך, מראשי משרד עוה"ד יגאל ארנון, ולשעבר פעיל במפלגת העבודה, שלח מכתב לעוה"ד והמתמחים של הפירמה: "מעבר לסכנה לאורחות חייו של כל אחת ואחד מאיתנו, אובדן האמון במערכת המשפט יגרום לתוהו ובוהו, שבו כל מי שחזק יותר שולט, ומי ששולט בממשל הוא החזק יותר"

סניף בנק מזרחי טפחות / צלם: יח"צ

מניית מזרחי זוכה להעלאת מחיר יעד שנייה בתוך חודשיים: המלצת "קנייה" מהאנליסטים של סיטי ואקסלנס

"אנו אוהבים את מניות הבנקים בישראל באופן כללי", ו"במיוחד את מזרחי טפחות, משום תיק המשכנתאות האיכותי וגם בגלל הגידול הדו-ספרתי ברווחיו ממשכנתאות ומתחומים אחרים" - כך אומרים האנליסטים בקבוצת סיטי, שמצמידים למניית בנק מזרחי טפחות מחיר יעד גבוה ב-16.5% ממחיר השוק

אמזון/ צילום:   Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

אמזון מציעה גיפטקארד של 25 דולר בתמורה לסריקת גופכם בבגד ים בתלת-ממד

ענקית הסחר המקוון עורכת מחקר במסגרתו תאסוף סריקות תלת-ממד של מבני גוף שונים ● הסכמתם להשתתף? אמזון תעניק לכם גיפטקארד של 25 דולר לקניות באתרה

לונדון. מקומות עבודה ואנשים חוזרים לערים הגדולות ומעלים את המחירים / צילום: Shutterstock

הישראלים לא לבד: מעמד הביניים בכל העולם מתרחק מדירה

לא רק בישראל: גם ארה"ב, בריטניה, שבדיה ואוסטרליה מתקשות להתמודד עם חוסר הפרופורציה בין הזינוק במחירי הדיור לעומת העלייה הצנועה בשכר הריאלי

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: מדד הבנקים זינק 2%, עמיר שיווק זינקה 17%

ביום הראשון של שבוע המסחר בבורסה עלו מדדי ת"א-35 ות"א-90 בכ-0.4% ● מניית עמיר שיווק זינקה על רקע התשקיף שהגישה חברת הקנאביס BOL לקראת הנפקה בקנדה ● אלביט מערכות זכתה בחוזה של 127 מיליון דולר בדרום אסיה ● המסחר בבורסות וול סטריט ולונדון ייפתח רק ביום שלישי

משטרה / צילום: שאטרסטוק

הרוג מס' 21 בתאונות בנייה: נהרג בעת התקנת מערכת סולארית

ההרוג הוא ואסים אבו כף אלבאז, תושב הכפר הבדואי אום בטין, שנהרג בעת התקנת מערכת סולארית על גג מפעל "תבניות כל" באשקלון

אלכס שניידר, הבעלים של מכבי ת''א בכדורגל  / צילום: אבי מועלם

נו אקזיט: אלכס שניידר החליט שלא לרכוש את מניות גיל בלוטרייך בחברת מישורים תמורת 130 מיליון שקל

בשוק העריכו מזה זמן כי בשל הפער בין מחיר מימוש האופציה לבין שווי השוק של מניית חברת הנדל"ן, הסבירות שהאופציה תמומש נמוכה מאוד ● מניית מישורים נסחרה היום בתנודתיות גבוהה ובמגמה שלילית, שהגיעה עד לירידות של כ-8% אך התמתנה בהמשך

שאול ואיריס אלוביץ בבית המשפט היום / צילום: שלומי יוסף

תיק 4000: שוחרר חלקה של איריס אלוביץ בבית המגורים בצהלה

בתוך כך, בוטלו צווי איסור היציאה מהארץ נגד שאול ואיריס אלוביץ; השניים יפקידו את דרכוניהם אצל סנגוריהם ויעדכנו את הפרקליטות בטרם כל יציאה מהארץ ● יציאה משותפת של בני הזוג לחו"ל תחייב אותם בהפקדת ערובה בסך חצי מיליון שקל

מאיר שמיר / צלם: תמר מצפי

מאיר שמיר הציע לרכוש את אפריקה ישראל תמורת סכום של לפחות 480 מיליון שקל

שמיר ניהל מו"מ קשה בשבועות האחרונים עם נציגות מחזיקי האג"ח והנאמנים ● בסביבת הנציגות היו מעדיפים לראות כבר עכשיו הצעה נדיבה יותר, שתשקף תמורה גבוהה יותר למחזיקים

שרי אריסון / צילום: עינת לברון

שיכון ובינוי ושרי אריסון בדרך לכתב אישום בפרשת השוחד באפריקה: התיק יועבר לפרקליטות

היחידה הארצית לחקירות הונאה ורשות ני"ע מצאו כי יש תשתית ראייתית לביסוס החשדות נגד שיכון ובינוי ושורה של בכירים לשעבר בחברה, ובהם בעלת השליטה לשעבר שרי אריסון, המנכ"ל לשעבר משה לחמני, היו"רית לשעבר רוית ברניב וכן אפרת פלד ועופר קוטלר ובכירים נוספים

ירון אשל, חיים כצמן וגבי רוטר / צילום: ויקטור לוי

העיקר זה הנוסטלגיה? חיים כצמן אירח בראנצ' בכיכר דיזנגוף בתל אביב

וגם: בריזה תל אביבית ומסיבה פולנית: מי חגגו 90 לחברת התעופה לוט? ● בגלל הנפש: פרס מורטון א. רודרמן הוענק למייקל פלפס ● 
אף פעם לא מאוחר מדי: נתי ודבי סיידוף חוגגים "וודסטוק" באל.איי ● הרשת החברתית

זיוית דוידוביץ' / צילום: אוריה תדמור

מהאירוויזיון לרשת: זיוית דוידוביץ' תיכנס ביוני לתפקיד סמנכ"לית התוכניות

דוידוביץ': "אני מעריכה את ההחלטה האמיצה של חברי מועצת התאגיד בראשות גיל עומר להפיק את האירוויזיון למרות הנטל התקציבי; אני נרגשת לחזור לכיסא סמנכ"לית התוכניות ויודעת שמיזוג החברות עדיין לא הושלם, ומחכה לי אתגר גדול ארוך ולא פשוט"

אישה מבוגרת / צילום: shutterstock

ניסו להטעות ולהונות קשישים - ועשויים לשלם על כך מיליונים

הרשות להגנת הצרכן הודיעה על כוונתה להטיל עיצום כספי בסך 3.18 מיליון שקל על "אופק המרכז למימוש זכויות בע"מ" (ובשמה הקודם "תקווה – מרכז הכוונה וסיוע לזכויות בע"מ"), וזאת בעקבות הטעיית צרכנים לגבי רכישת שירותי הכוונה וסיוע למימוש זכויות

מתחם גני שרונה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

מגע של זהב? מידאס המחזיקה במתחם גני שרונה בת"א תידרש ללוות 13 מיליון שקל כדי לפרוע אג"ח

סדרת אג"ח ב' של החברה נסחרת כיום בתשואה של כ-18%, מועד פירעונה נקבע לסוף יולי הקרוב והיקפה כ-18 מיליון שקל ● ההלוואות יובטחו בהחזקות ב"גני שרונה" ובזכויות בשותפות להקמת מרכזים מסחריים ביישובים ערביים

מארק צוקרברג/צילום: רויטרס ReutersTV

קנס המיליארדים של פייסבוק מתעכב בשל אי הסכמה בין רפובליקנים לדמוקרטים

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל" מסוף השבוע, הסכם הפשרה עם רשות הסחר הפדרלית וקנס המיליארדים שיוטל בעקבותיו על הרשת החברתית, מתעכבים בשל פיצול בין רפובליקנים ודמוקרטים החברים ברשות הסחר הפדרלית (FTC)

תמיר גדו /  צילום: יחצ

התשקיף של חברת הקנאביס BOL לקראת הנפקה בקנדה הזניק את מניית עמיר שיווק בתל אביב

החברה מעוניינת לגייס עד 200 מיליון דולר, לפי שווי של יותר ממיליארד דולר "אחרי הכסף" ● עמיר שיווק העניקה ל-BOL הלוואה של 20 מיליון דולר, ובמקרה של הנפקה יעמוד חלקה בחברה על 16% ● BOL שואפת לייצר 870 טונות קנאביס, כשכיום היא מייצרת 7 טונות ● רשמה הפסד רבעוני של 13.7 מיליון דולר

הפגנת האופוזיציה / צילום: אמיר מאירי

תעלומה במוזיאון: כמה אנשים באמת השתתפו בהפגנת האופוזיציה אמש בתל אביב?

יאיר לפיד טען כי להפגנה אמש הגיעו מאה אלף איש, אולם לחלל האוויר נזרקו גם הערכות נמוכות בהרבה, והמשטרה מצידה הפסיקה לפרסם נתונים ● בדיקה של אחת מחברות הסלולר שהגיעה לידי "גלובס" חושפת את המספר האמיתי

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

מלחמת הסחר תמשיך להרעיד את השווקים השבוע? "ארה"ב הפסידה בשלב הראשון"

השווקים עוקבים אחרי דיווחים על פגישה צפויה בין נשיאי סין וארה"ב ● בריטניה תתמודד עם הכאוס על רקע התפטרותה של תרזה מיי, ובשרודרס מזהירים מפני גלישה של הכלכלה למיתון ● מחיר הנפט ימשיך לרכז עניין על רקע המתיחות סביב איראן והחשש מהאטה עולמית ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

גיל שרון / צילום ארכיון: תמר מצפי

למרות התחרות עם We4G על אותה משבצת: גולן טלקום שמרה על הרווחיות

דוחות חברת אלקטרה מוצרי צריכה  לרבעון הראשון של 2019 חושפים כי חברת הסלולר גולן טלקום סיכמה תקופה זו בחיוב, ולמרות העובדה שהכנסותיה נותרו ללא שינוי ברמה של 130 מיליון שקל, הרווח התפעולי מהן קפץ ב-28% והגיע לכ-23 מיליון שקל

 פנינה פישמן / צילום: איל יצהר

קפיטל פוינט רוצה את חברת כן פייט: רכשה 5% ממניות החברה

כן פייט הודיעה כי תשיב בקרוב לדרישה לכינוס אסיפה ● אם יצלח המהלך של קפיטל פוינט, הוא ישים סוף מפתיע לאחד הסיפורים הוותיקים והמעניינים של הביומד בבורסה בתל אביב