גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החדשות ממגידו

זמן לחזור ולעיין בחזון יוחנן, ולנחש את מהלכה של מלחמת גוג-ומגוג הבאה. היכונו לטרור גרעיני "בחודשים הקרובים", אומרים בדרגים האסטרטגיים העליונים של ארה"ב. לא חוזרים לשגרה, אומר הנשיא בוש, ומגיש תקציב חדש עם העלייה הדרמטית ביותר בהוצאות ביטחון זה 20 שנה

הנשיא לא אהב את השאלה, ולא אהב את ההנחה שעמדה ביסודה. המראיין, מגיש החדשות הראשי של רשת אן.בי.סי, ציטט באוזניו סקר, שהראה כי רוב האמריקנים מרגישים ש"החיים חזרו פחות-או-יותר לשגרה".

מה חבל שלא שאלתם אם אנשים חושבים שחלפה סכנת הטרור, אמר ג'ורג' בוש.

דווקא שאלנו, אמר טום ברוקו.

נו, שאל הנשיא, ומה הם אמרו?

רוב האמריקנים אינם חושבים שהסכנה חלפה, אישר המראיין.

אם כך, אמר הנשיא, החיים לא חזרו לשגרה.

חילופי-דברים מעניינים, בהתחשב בזה שבחודש ספטמבר ג'ורג' בוש הפציר באזרחי ארצו לחזור ולחדש את השגרה במהירות האפשרית. סוף-סוף, שגשוגה של אמריקה תלוי בשגרה.

נשיא רפובליקני, קלווין קולידג', השמיע לפני 75 שנה את המשפט המפורסם, "עסקה של אמריקה הוא עסקים" (The business of America is business). קולידג' חשב שתפקידו החשוב ביותר הוא להנמיך פרופיל, לשבת בכיסא נדנדה, ולשתוק (ואומנם קראו לו "קאל השתקן"). ממשלות שותקות הן ממשלות פסיביות, ממשלות פסיביות הן ממשלות קטנות, ממשלות קטנות הן ממשלות טובות. וממשלות טובות הן אלה המאפשרות שגרה, מפני ששגרה מאפשרת שגשוג.

מה יש אפוא לנשיא בוש נגד שגרה?

תשובה אחת, מובנת בהחלט, היא ששגרה מפחיתה את העירנות. תארו לעצמכם - חוזר הנשיא ואומר - שנוסעי מטוס "אמריקן" מפריס למיאמי, ב-22 בדצמבר 2001, היו שוקעים בשגרה. הם לא היו מבחינים בצעיר העצבני ומדובלל הזקן, שהצית גפרור, וניסה להעלות באש את עקב נעלו. ואם לא היו מבחינים, והוא היה מצית, טיסה מס' 63 היתה צוללת אל מעמקי האוקיינוס האטלנטי.

לאיש אין ספק עד כמה חשובה העירנות, ועד כמה מסוכנת האדישות. אבל חוץ מזה יש עוד משהו: יש מערכת ביטחון, המאמינה שהיא זקוקה להרבה מאוד כסף כדי לספק ביטחון. היא היתה משוכנעת בזה עוד לפני אחד-עשר בספטמבר 2001, הרבה לפני. המועמד שלה לנשיאות היה אחד, ג'ורג' בוש מטקסס. היא שנאה את ביל קלינטון. היא חשבה שהוא ניצל אותה, ואחר-כך הפקיר אותה. בעיניה, קלינטון השתמש בצבא פעם אחר פעם כדי להוציא אל הפועל יעדי-מדיניות רומנטיים, שחותם של חוסר רצינות היה טבוע בהם. קלינטון שלח אותם לבלקנים, להילחם מלחמות לא-להם, והשאיר אותם סחוטים וחלושים. הוא נמנע מלהעלות שכר, במידה שאילצה משפחות של אנשי צבא להסתמך על תלושי-מזון.

בנאומו לפני ועידת המפלגה הרפובליקנית בפילדלפיה, באוגוסט 2000, בוש השמיע טענה סנסציונית. "צבאנו נמצא בירידה, רמת חלקי-החילוף שלו ירודה, רוחו ירודה, שכרו ירוד. אם המפקד העליון יקרא אותן לשירות, שתי דיוויזיות שלמות (מתוך עשר) של חיל היבשה יצטרכו להשיב, 'לא מוכנות, המפקד'". הטענה הזו עוררה תגובה נרגזת מצד ממשל קלינטון. הן שר ההגנה, ויליאם כהן, והן הרמטכ"ל, גנרל הנרי שלטון, הכחישו אותה.

אבל שלטון ועמיתיו, חברי המטות המשולבים של הכוחות המזוינים, פתחו באותו הזמן עצמו מערכה פומבית להגדלת תקציב הביטחון. הנשיא קלינטון הציע להם תוספת של 112 מיליארד דולר, פרוסים על-פני שש שנים. הם רצו 148 מיליארד. קלינטון הגדיל ב-17 מיליארד דולר את תקציב הרכש שלהם, והעמיד אותו על 60 מיליארד דולר בשנה. הם רצו 70 מיליארד, ובין הדרגים הנמוכים יותר נשמעו דרישות למאה מיליארד.

התקציב הצבאי האחרון של ביל קלינטון, בשנת 2000, עמד על 295 מיליארד דולר, פחות מרמתו הנומינלית בימי השיא של המלחמה הקרה, 15 שנה קודם, ובוודאי הרבה פחות מרמתו הריאלית.

הגנרלים והאדמירלים הציגו לפני הקונגרס ראיות להידרדרות היכולת הצבאית של ארצות-הברית. למשל, המפקח הכללי של הצי הזהיר שרמת הכוננות של מטוסי הצי פוחתת בגלל מחסור בחלקי-חילוף. מיודענו, גנרל טוני זיני, שעמד אז לפני סיום שירותו הצבאי, הזהיר כי יש תחומי פעילות מבצעית שבהם הציוד לא עודכן זה 30 שנה. "כאשר הייתי סגן במלחמת וייטנאם", הוא אמר, "הייתי עולה על מסוק CH-46. בני הוא עכשיו סגן, וגם הוא עולה על מסוק CH-46". נציג של חיל-היבשה אמר אז כי לזרוע שלו נחוצים באופן דחוף 4.6 מיליארד דולר כדי לקנות ציוד, ממסוקי אפאצ'י ועד טנקי אייבראמס.

הגנרלים השמיעו אזהרות שנדפו מהן ניחוחות אפוקליפטיים. מעניין אם האזהרות האלה נקראו בהרי טורה-בורה; ואם נקראו, באיזו מידה השפיעו על העזתם של אוסאמה ושותפיו. רק בשבוע שעבר למדנו שבמערות אל-קאעידה התגלה עותק של דוח ממשרד ביקורת המדינה בוושינגטון על הרפיפות של סידורי הביטחון בנמלי-התעופה בארצות-הברית. מותר לנחש כי הדוח הזה תרם במידה כלשהי למאורעות אחד-עשר בספטמבר. הייתכן שהפסימיות של הגנרלים, והאזהרות הנוקבות של ג'ורג' בוש ושל דיק צ'ייני מפני ירידת הכוח הצבאי, שכנעו את אוסאמה שידה של ארצות-הברית לא תוכל להשיג אותו באפגניסטן?

בוש דיבר בימים ההם על "שחיקה מתמדת בכוחה (הצבאי) של אמריקה". צ'ייני, אשר היה שר ההגנה בממשל בוש האב, הכריז כי הוא מתגעגע אל ימי זוהרו של הצבא, בשעה שהיו לו "הציוד הטוב ביותר, ההכשרה הטובה ביותר, ההנהגה הטובה ביותר". הוא הבטיח לאנשי הצבא כי "העזרה בדרך. בקרוב, לגברינו ולנשינו במדים שוב יהיה מפקד עליון שיהיה ראוי להערכתם, מישהו שיבין את משימותיהם ויחזור ויעלה את רוחם".

יבין את משימותיהם? ג'ורג' בוש היה חף במידה כזאת מכל הבנה של הצבא, עד שמסופר עליו כי שאל, "בשביל מה אנחנו בכלל צריכים חיל-יבשה"? זה היה ב-1999, כאשר טובי המומחים הצבאיים של המפלגה הרפובליקנית הגיעו אליו לבית-המושל באוסטין, טקסס, כדי להעניק לו תדרוך ראשון לקראת מערכת הבחירות לנשיאות. את השאלה הזו הוא הציג, על-פי הסיפור, לדב זקהיים, איש עסקים שהיה סגן-עוזר שר ההגנה בממשל רייגן, ומשמש כיום פקיד בכיר במשרד ההגנה של בוש.

השבוע עמד הנשיא בוש להגיש את הצעת התקציב הראשונה שלו (הדברים האלה נכתבים לפני שההצעה הוגשה), וכל הסימנים העידו שהוא עומד למלא את אסמי הכוחות המזוינים בכל טוב. הוא מציע להוציא על צורכי ביטחון בחמש השנים הבאות 250 מיליארד דולר יותר מן הרמה הנוכחית, בהתאמה לאינפלציה. בשנה הבאה בלבד הוא מציע להגדיל את התקציב ב-48 מיליארד דולר. בפרוס שנת 2007, תקציב הביטחון האמריקני יעמוד על 451 מיליארד דולר לפני התאמה לאינפלציה, 30% מעל השיעור הנוכחי.

ארבע-מאות חמישים ואחד מיליארד דולר

בקיצור, ג'ורג' בוש מציע עכשיו תוכנית התחמשות שכמעט לא היתה דוגמתה בימי שלום. רק תוכנית ההתחמשות של רונלד רייגן, בתחילת שנות ה-80, היתה גדולה ממנה, וגם אז רק במקצת. הימים ההם היו ימי השיא של המלחמה הקרה, כאשר ארצות-הברית וברית-המועצות ניהלו מירוץ חימוש גרעיני. הפעם לא מדובר על טילים גרעיניים, אלא בראש ובראשונה על נשק קונבציונלי; אם כי גם על תוכנית חימוש אנטי-בליסטית, זו שתגן על ארצות-הברית מפני טילי הסקאד של יום המחר. יתר-על-כן, התקציב של בוש ישפיע הרבה מעבר לשנה הנוכחית, הרבה מעבר לחמש השנים הבאות. הוא יהיה משול לפצצה רבת-עוצמה עם גלי הדף, שיתפשטו לאיטם אל העשור הבא. כל מערכת נשק חדשה שתיקלט תייקר את התחזוקה, ותצריך עדכונים מתמידים. אם הקונגרס יאמץ את התקציב, הוא יחתום בעצם על חוזה רב-שנתי עם משלם המסים האמריקני, להעמיד את הפנטגון בראש סולם-העדיפויות הלאומי. הואיל וממשל בוש גמר אומר להוציא אל הפועל תוכנית רב-שנתית להפחתת מס ההכנסה (היא עשויה לעלות שני טריליון דולר בעשר השנים הבאות), והואיל וההכנסות ממסים פוחתות בגלל המשבר הכלכלי, ברור למדי מה יעולל תקציב הביטחון הענקי הזה לכל תוכניותהפנים: הוא יחייב קיצוצים ניכרים, או שהוא יניב גירעונות ענקיים. קרוב לוודאי שהוא גם יחייב וגם יניב.

בשנות ה-80 היה לממשל רייגן קשה להצדיק את הוצאות הביטחון העצומות האלה, גם מפני שעד מהרה התברר היקף חוסר היעילות בהוצאות, עם סיפורים מסמרי-שיער על מברג שעלה 400 דולר, או על אסלות זהב בשירותים צבאיים. אבל מי יכולים להתלונן על הגדלת ההוצאות הצבאיות בימים האלה? הם יזמינו עליהם פקפוקים בעצם הפטריוטיות שלהם. מנהיג הסיעה הדמוקרטית בבית-הנבחרים, דיק גפהרדט, נשא את נאום התגובה של מפלגתו לנאום הנשיא בשבוע שעבר. הוא אומנם הזכיר חילוקי-דעות עם הנשיא בענייני כלכלה וחברה, אבל בענייני ביטחון גפהרדט חזר על המשפט המפורסם של ג'ון קנדי, בנאום ההשבעה שלו לנשיא, ב-1961: "אנחנו נשלם כל מחיר, ונישא בכל נטל", כדי לקדם את עניינה של החירות.

בלשון הדיוטות קוראים לזה "המחאה פתוחה". הדמוקרטים לא יעזו לערער על הנחות-היסוד של תקציב הביטחון החדש, מפני שאין להם סיכוי לנצח, ומפני שזו תהיה התאבדות פוליטית בשנת בחירות (כל בית-הנבחרים ושליש הסנאט יעמדו לבחירה חוזרת בנובמבר).

שטות תהיה לטוות כאן תיאוריה קונספירטיבית על הקשר בין הכוונות ובין התוצאות. אבל אי-אפשר להכחיש שאלמלא התרחש אחד-עשר בספטמבר, הכוחות המזוינים של ארצות-הברית לא היו מקבלים מה שדרשו, ואולי לא היו מתקרבים אל מה שדרשו. הנצים לא היו זקוקים לאחד-עשר בספטמבר כדי לתבוע הגדלה היסטורית של הוצאות הביטחון; אבל הם היו זקוקים לאחד-עשר בספטמבר כדי לקבל את מבוקשם. היקף דרישותיהם לא התיישב עם שגרה, אבל השגרה איננה עוד, והנשיא ואנשיו עושים כמיטב יכולתם להבטיח שהשגרה לא תחזור.

עוד כתבות

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס, וטד סרנדוס, מנכ"ל התוכן / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

רבעון אחרון לפני כניסת המתחרות החדשות: נטפליקס מכה את התחזיות והמניה עולה ב-7% במסחר המאוחר

6.8 מיליון מנויים חדשים בתשלום הצטרפו לנטפליקס ברבעון הזה, נטפליקס עצמה חזתה שיצטרפו אליה 7 מיליון משתמשים ופספסה במעט את ציפיותיה ● הרווח למניה ברבעון זה של 1.47 דולר - מעל ציפיות האנליסטים לרווח למניה של 1.04 דולר

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

מכתבו של טראמפ לארדואן: "בוא נסגור עסקה, אל תהיה טיפש"

במכתב מתאריך 9 באוקטובר כותב טראמפ בשפה פשטנית לארדואן: "בוא נעבוד על עסקה טובה. אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה

בני גנץ בכנס התאחדות התעשיינים / צילום: אלעד מלכה

גנץ והרמטכ"ל כוכבי ייפגשו "לאור ההתפתחויות האזוריות”

הפגישה נערכת לאור בקשתו של ח"כ בני גנץ ובאישור רה"מ ושר הביטחון בנימין נתניהו ● ב-23 באוקטובר יפקע המנדט שמחזיק נתניהו להרכבת הממשלה

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

עפ"י הדיווחים, צוותי המו"מ של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"

הדמיית החניון של התחנה המרכזית של צפון ירושלים   / צילום: חברת מוריה, מורדגן

דניה סיבוס נבחרה להקים את התחנה המרכזית של צפון ירושלים

המרכז התחבורתי הצפוני של הבירה יכלול מסוף נוסעים וחניון למאות אוטובוסים שמעליהם גג בתצורת גינה ירוקה ● הפרויקט נאמד ב-212 מיליון שקל ● החניון יביא לפינוי חניון האוטובוסים שפועל בסמוך לבנייני האומה

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך, גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ שלו לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

ג'ניפר אניסטון / צילום: Mario Anzuoni, רויטרס

בפחות מ-24 שעות: 7 מיליון עוקבים לפרופיל האינסטגרם של ג'ניפר אניסטון

השחקנית, שהתפרסמה בסדרת הקאלט "חברים", הצטרפה אתמול לראשונה לרשת החברתית והצליחה לשבור את האינטרנט ● לתמונה הראשונה שפרסמה, בה היא מופיעה לצד חבריה מהסדרה, יש כבר כמעט 9 מיליון לייקים

גיל גזית/ צילום: איל יצהר

גיל גזית, נעמי אנוך ואבי בניהו מצטרפים לאס. אר אקורד של עדי צים

עדי צים עצמו, בעל השליטה בחברה, סיים את כהונתו בדירקטוריון החברה והחל לשמש כמנהל אשראי וסחר לקוחות

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

קדחת הנדל"ן של אדם נוימן: כל הבתים שמייסד WeWork רכש בזמן שהחברה הלכה והסתבכה

בני הזוג נוימן יצאו למסע רכישות שכלל לא פחות משני נכסי מגורים במנהטן, חווה בווסצ'סטר, שני בתים בהמפטונס ואחוזה בקליפורניה ● בסך-הכול הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים ועוד בחנו השקעות נוספות בסמוך להידרדרות במצבה של WeWork

עפרה שטראוס / צילום: איל יצהר

שטראוס אישרה את תנאי העסקת היו"רית בעלות שנתית של כ-5.3 מיליון שקל

חברת המזון אישרה את הארכת תנאי העסקתה של היו"רית עפרה שטראוס בעלות שנתית מוערכת של 4.7 מיליון שקל, על בסיס שכר שנתי בעלות של כ-3.1 מיליון שקל ומענק בהיקף של כ-1.6 מיליון שקל

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט: פתיחה חזקה לעונת הדוחות לרבעון השלישי

הנאסד"ק עלה ב-1.2%, S&P 500 טיפס ב-1%, והדאו ג'ונס הוסיף 0.9% ● מחיר הנפט ירד ב-1.5% ● ג'י.פי מורגן, סיטיגרופ ובלאקרוק עקפו את התחזיות ברבעון השלישי של השנה ● יונייטדהלת' העלתה את תחזית הרווח לשנה לאחר הדוחות ● ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות ● זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסווגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

השווקים לא התרגשו מהאיום של טראמפ "להרוס את כלכלת טורקיה", ומה חושב על זה ארדואן?

נשיא ארה"ב שלף את הנשק החביב עליו בעקבות המתקפה הצבאית של טורקיה בצפון סוריה ● מה כוללות הסנקציות, איך הגיב עליהן הקונגרס, ולמה הלירה הטורקית ובורסת איסטנבול דווקא עלו ● וגם מה כתב ארדואן ל"וול סטריט ג'ורנל" על המתקפה בסוריה

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו שיתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

טוסקה שבשליטת אייפקס פרטנרס רוכשת את פולימר ממגדל העמק

פולימר לוג'יסטיקס מעסיקה כ-220 עובדים ומתמחה בפיתוח אריזות שינוע לשימושים חוזרים ● באייפקס סירבו לנקוב בסכום העסקה לרכישת פולימר, אך ציינו כי הקרן תעמיד לטוסקה הון נוסף שיאפשר לה לממן את רכישת החברה הישראלית

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

פסק הדין שמסעיר את עולם הרכב: היבואנים הרשמיים ייאלצו להעניק אחריות גם ליבוא מקביל

ביהמ"ש קיבל את עמדת משרד התחבורה והיבואנים המקבילים, לפיה היבואנים הישירים מחויבים בלעדית למימוש האחריות בעת תקלה ברכב ● המשמעות: עלות תיקון הרכב תושת על היבואנים הישירים גם אם הרכב לא נרכש דרכם

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

משרד הבריאות ערך שימוע לארומה ת"א; הערכה: הבעיה הייתה במקרר

(עדכון) - הרשת סוגרת עד להודעה חדשה את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו אמש בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל הסניפים ולערוך בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את התוצאות בשקיפות לציבור"

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית