גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סטירת לחי לפנינה גיא

רות דוד נבחרה אתמול כפרקליטת מחוז ת"א. האם בחירתה מהווה הבעת אי אמון בתובעת המתוקשרת ממשפטיהם של יגאל עמיר ונמרודי?

אתמול נבחרה עו"ד רות דוד, מפרקליטות מחוז ת"א (פלילי), כפרקליטת מחוז ת"א, במקומה של עו"ד מרים רוזנטל. האחרונה כיהנה בתפקיד בשש השנים האחרונות. מול דוד, פרקליטה בכירה מפרקליטות זו, היו מספר מתמודדים: עו"ד פנינה גיא, עו"ד זיוה קנדל, ועו"ד שלמה נסים - כולם מפרקליטות מחוז ת"א; ועורכות הדין רחל שיבר והדסה נאור, מפרקליטות מחוז מרכז.

ההתמודדות האמיתית היתה בין דוד לבין גיא: שתי פרקליטות בכירות שניהלו תיקים מובילים. דוד ניהלה את התיק של השר לשעבר, יעקב נאמן, שהואשם במתן תצהיר שקר, וזוכה. היא ניהלה בזמנו גם את תיק האלפרונים, ושימשה כנציגת היועץ המשפטי לממשלה בוועדת שמגר, לבדיקת רצח ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין.

דוד, בת 50, נשואה ואם לשלושה, עובדת בפרקליטות מחוז ת"א מאז שנת 1978. מאז ועד היום כיהנה במיגוון תפקידים. בתפקידה האחרון, שימשה כמנהלת מחלקה מחוזית בפרקליטות המחוז.

גיא ניהלה את התיקים של יגאל עמיר, מרגלית הר-שפי, ובאחרונה את תיק נמרודי. פורמלית, היא בכירה יותר מדוד. היא גם נושאת בתואר של מישנה לפרקליטת המחוז. כשרוזנטל נעדרה, גיא מילאה את מקומה; כך גם באחרונה, כשרוזנטל יצאה לחופשת פרישה, לפני מספר שבועות. גיא מילאה את מקומה וישבה בחדרה.

על הרקע הזה, במיוחד במערכת שכה מקדשת את הפורמליות, כישלונה של גיא צורב וחריף. בפרקליטות המחוז לא מסכימים עם הקביעה הזאת. "אי אפשר לומר, שזכייה של אחת על פני השנייה, מעוררת גבות", אומרים שם. "שתיהן פחות או יותר באותה רמת בכירות. אם מישהו אחר מלבדן היה זוכה, זה היה מעורר שאלות, אבל זכייה של אחת מהן, טבעית וברורה".

לכל אחת מהן, יתרונות וחסרונות. גיא מוכרת יותר. היא נחשבת לאשת עבודה, די קשוחה. דוד נודעת כבעלת יחסי אנוש טובים, כבעלת יכולת ניהול טובה, ולא פחות: יחסיה ב'חלונות הגבוהים' טובים. אומר סניגור ותיק: "לו הייתי צריך לבחור, הייתי בוחר בה".

התמיכה בשתיים נחלקה בפרקליטות, פחות או יותר, חצי-חצי. לפי ההערכות, תיק נמרודי, ולא אחר, הוא הסיבה לפיניש הטראומטי מבחינתה של גיא. כזכור, הסתיים התיק בעיסקת טיעון מפליגה, שעיקריה היו רחוקים למדי מכתב האישום המקורי. גיא, ניהלה את התיק, והכירה בשלב ראשוני במגרעותיו. היא לחצה לסיים אותו בעיסקת טיעון, בפרט לאחר קריסת עדויות התביעה, אבל ארבל סירבה. ממש הטילה וטו: נראה שהווטו לא היה על בסיס ענייני אלא על בסיס של אגו.

המשטרה והתביעה, הלכו על התיק הזה בגדול. בקשות המעצר, וגם כתב האישום לאחר מכן, היו בומבסטיים. על הרקע הזה, הליכה לעיסקת טיעון, עשוייה היתה להיתפס אז כהודאה בכישלון.

בשלבים מתקדמים יותר, הגיע התיק ל"דד אנד". מכתב האישום המקורי והבומבסטי, נותר משהו מינורי בהרבה. השופטת בתיק, שופטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, ברכה אופיר-תום, ציינה זאת. בשלב הזה, לא נותרה לפרקליטות ברירה. העימות בתיק בין גיא לארבל הוליד מתיחות לא קלה בין השתיים. בסופו של דבר, שילמה גיא את המחיר.

בוועדה שבחרה את הפרקליטה הבאה, ישבו ארבל, היועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד אנה שניידר, ונשיא בית המשפט המחוזי בדימוס, מנחם אילן. ארבל נתנה את הטון בהרכב הוועדה. "אם אני שם את עצמי במקומה", אומר פרקליט בפרקליטות מחוז ת"א, "ולו היה לי עימות מול אחת משתי פרקליטות שמתמודדות על תפקיד, לא ברור במי הייתי בוחר?"

גיא קיבלה את ההפסד באופן קשה. אחרי ככלות הכל, היא היתה קרובה מאוד לזכייה. גם תומכיה של גיא, לא קיבלו את זה קל. "אפילו לרותי", אומרים בפרקליטות על דוד, "כאב הלב על פנינה. אף אחד לא רצה שהיא תיפגע".

אגב, ההתמודדות הנוכחית היא תעתיק מדויק כמעט של ההתמודדות הקודמת, מלפני כמה שנים: לאחר פרישתו של אהרן שדר ביקשו מרים רוזנטל ודבורה חן להתמודד על תפקיד פרקליטת מחוז ת"א. שתיהן היו פרקליטות ותיקות, נחשבות, חרוצות, יסודיות. קשה היה למצוא רבב בבחירתה של כל אחת מהן.

רוזנטל לקחה את הקופה. חן לקחה את ההפסד באופן קשה. היא נותרה בפרקליטות, כשהיא מנסה למצוא דרך לתפקד כפרקליטה תחת רוזנטל, מולה התמודדה. כפרקליטה בכירה אמנם, אך בסופו של דבר - פרקליטה מן השורה ולא העומדת בראש המערכת.

במערכת הכירו בעוול שנגרם לה, על אף שלא היו פקפוקים בהתאמתה של רוזנטל לתפקיד. מהסיבה הזו, נעשו מאמצים למצוא לה תפקיד אחר, בכיר, בתוך המערכת, שירצה אותה. נמצא כזה: חן מנהלת כיום את המחלקה לעניינים פליליים-בטחוניים ולעניינים מיוחדים. כמנהלת מחלקה, היא נהנית מכל ההטבות הכרוכות בכך: מקום, כוח אדם, ומשכורת המקבילה לשופט מחוזי, כאילו היתה פרקליטת מחוז. מה יקרה כעת עם גיא? האם תישאר ותמשיך לתפקד כפרקליטה מן השורה, בכירה אמנם, אך תחת דוד, יריבתה? בפרקליטות מעריכים שמבחינתה, יהיה מאוד קשה להישאר. מצד שני, לא כל כך פשוט לעזוב. הן מבחינה פרוצדורלית, והן מבחינת האפשרויות בחוץ. לא כל תובע מסוגל לעשות את ה"סוויץ'" ולהפוך לסניגור.

בהנחה שלא תפרוש מהמערכת, נראה כי במקרה שלה, יהיה לה קשה לצפות ל"סידור עבודה" מארבל, על רקע היחסים הלא קלים בין השתיים. קשה להניח, כי ארבל תתאמץ יותר מדי לרצות את גיא.

ומה לגבי רוזנטל? ככל הידוע, היא עדיין לא סגרה לגבי אופציה כלשהי. לא ברור אם תשתלב במשרד פרטי, תקים משרד עצמאי, או תלך בכלל לתפקידים ציבוריים. בסמוך להודעתה על פרישה, התבטאה רוזנטל, כי היא אינה מתכוונת לנהל מגעים כלשהם לגבי המשך דרכה, אלא לאחר פרישתה.

עוד כתבות

המנצח המפתיע, רה”מ סקוט מוריסון  והמפסיד, ביל שורט / צילום: רויטרס

שיעור אוסטרלי על מגבלותיה של הפוליטיקה בדמוקרטיה יציגה

מפלגת העבודה האוסטרלית, מושפלת ומורעבת שלטון, עמדה לנצח בבחירות הכלליות אתמול, כך הראו כל הסקרים, כולל סקרי היציאה ● אלא שעד סוף הלילה היא הפסידה ● אולי זה היה רק ביש מזל – ואולי זו הייתה תוצאה של רעיונות רדיקליים מדי ● על כנפי חזונה היא התעופפה אל ישימון האופוזיציה

הנהלת NSO ומייסדיה / צילום: בני סהר

שינויים בצמרת של NSO: נשיאה משותפת בחברה עוזבת

תמי מזאל-שחר, נשיאה משותפת בחברת הסייבר NSO, האחראית על התחום העסקי, מסיימת את תפקידה בחברה לאחר קרוב לארבע שנים

מדונה באירוויזיון בתל אביב \ צילום: רויטרס

"הופתענו כמו כולם מדגלי פלסטין של מדונה, אבל מבחינתנו המופע הוא הצלחה עצומה"

דניאל בנעים, מנכ"ל חברת קומטק שהפיקה את ההופעה של מדונה באירוויזיון: "אנחנו השגנו את המטרה. מדונה הייתה כאן והעלתה את הרייטינג" ● תאגיד "כאן": "החלק של הדגלים לא היה חלק מהחזרות שאושרו; האירוויזיון הוא אירוע א-פוליטי, ומדונה הייתה מודעת לכך"

חנות של אינטרספורט בפולין / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המתחרה של דקטלון בדרך לישראל: אינטרספורט במגעים עם קבוצת עזריאלי

שנה וחצי אחרי הפיצוץ עם המשביר לצרכן, ל"גלובס" נודע כי אחת מקמעונאיות הספורט הגדולות בעולם מנסה להיכנס שוב לשוק הישראלי ונמצאת במגעים מתקדמים עם קבוצת קניוני עזריאלי להקמת פעילות בארץ ● בפעם הקודמת תכננה החברה לפתוח 5 חנויות בשטח של 1,000 מ"ר

יוסי כרמיל ורון סרבר / צילום: שלומי יוסף

האנשים שיכולים לפרוץ לכם לטלפון ועדיין בטוחים שהם בצד של "הטובים"

בימים שבהם פריצה לסלולרי שלכם היא גם קלה וגם הרסנית מאי-פעם, בסלברייט הישראלית - המתמחה בפריצה לטלפונים, הוצאת מידע מתוכם ופיענוח שלו - מתעקשים שהם בצד של הטובים: "בשקלול בין התרומה שלנו לחברה האזרחית לבין הסיכוי שמישהו יוותר על הפרטיות שלו - אנחנו את הבחירה שלנו עשינו"

רון בבקוב / צילום: איל יצהר

ביונדווקס מגייסת 14-30 מיליון דולר נוספים בהובלת קרן aMoon

בעקבות ההשקעה עשויה הקרן, שבה משקיע העוגן הוא מריוס נכט, להפוך לבעלת שליטה בחברת התרופות, המפתחת חיסון יחיד למגוון זני שפעת ● מאז ההודעה על כוונת החברה להימחק מהמסחר בתל אביב, ירדה מניית ביונדווקס ב-20%

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

לאחר שהפכה לחברה ללא גרעין שליטה: אפריקה נכסים מבקשת לשנות את שמה ל"אפי נכסים"

בד בבד מבקשת חברת הנדל"ן המניב לאשר חבילת שכר בעלות של עד 4.4 מיליון שקל בשנה למנכ"ל אבי ברזילי ● הרווח ברבעון הראשון - 40 מיליון שקל, צמיחה של כ-58% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● הרווח הגולמי מפעילות השכרה וניהול של נכסים מניבים (NOI) גדל ב-9% ל-105.5 מיליון שקל

מיקי גנור בבית המשפט / צילום: כדיה לוי

מיקי גנור מבקש מביהמ"ש לשחרר לו מיליוני יורו שנחסמו על ידי בנק הפועלים

גנור מבקש להשתמש במיליוני יורו שמגיעים למשפחתו מהשכרת נכסים בחו"ל באמצעות חברות קפריסאיות על מנת להחזיר את ההלוואה על רכישת שתי נחלות במכמורת ונכס ברמת השרון ● לטענת בנק הפועלים, על הנכסים רובצים חובות בהיקף מעל 19 מיליון שקל

הארכת מעצר/ צילום אילוסטרציה: איל יצהר

במקום זינזאנה: המדינה תקדם דיוני מעצר בשיחות ועידה בווידאו

באוצר מעריכים כי "בכל יום נעים כמעט שני בתי כל על הכבישים ברחבי הארץ" ● איילת שקד הביעה תמיכה במהלך והשאלה הגדולה היא האם שר המשפטים הבא יתמוך ביוזמה ● הדיונים באמצעות "וידיאו קונפרנס" ינוהלו בכפוף להסכמת העצורים וסנגוריהם

ישיבת העבודה / צילום: דוברות עמיר פרץ

במפלגת העבודה מנסים להחליט בין פריימריז לבחירות פנימיות

ח"כ עמיר פרץ, לשעבר יו"ר מפלגת העבודה ושר הבטחון כינס הבוקר מפגש של בכירי מפלגה לשעבר והציג בפניהם את התכנית שלו לרפורמה במפלגה אחרי ההפסד הכבד בבחירות ● פרץ, שאינו מעוניין בפריימריז מלאים בחודש נובמבר, מתכנן לשכנע את ועידת המפלגה לפנות למהלך בחירות פנימי שלא יקיף את כל המתפקדים

שטראכה  עם הקנצלר סבסטיאן קורץ / צילום: רויטרס, Heinz-Peter Bader

המלכודת באיביזה: 24 השעות שטלטלו את אוסטריה ואת הימין הפופוליסטי באירופה כולה

מנהיג מפלגת החירות הימנית, הצעירה שהתחזתה לאחיינית אוליגרך, והקריירה הפוליטית שנגדעה במפתיע ● כך הובילה עסקת הון-שלטון נוסח אוסטריה את המדינה לבחירות בזק, דווקא ערב הבחירות לפרלמנט האירופי שהיו אמורות לבסס את מעמד הימין הפופוליסטי ביבשת

מייסד ומנכ"ל וואווי רן ז'נגפיי/ צילום:  רויטרס

רויטרס: גוגל מנתקת את יחסיה עם וואווי בעקבות המהלך של ממשל טראמפ

בעלי מכשירים חדשים שוואווי תשיק לא ייהנו ממערכת אנדרואיד מעודכנת ומגישה לאפליקציות של גוגל ● המהלך - בעקבות צו עליו חתם שטראמפ שמשמעותו החרמת וואווי

אמיר ירון / צילום: יח"צ

לקראת השבוע בשווקים: כוננות ספיגה לציוצי טראמפ בטוויטר וציפייה להודעת הריבית בישראל

בנק ישראל יפרסם מחר את גובה הריבית, לאחר נתוני צמיחה חזקים שפורסמו בשבוע שעבר ● נגידי הבנקים המרכזיים צפויים לנאום השבוע ● בוול סטריט נמשכת עונת הדוחות הכספיים לרבעון הראשון ● עיני השוק נשואות לציוצי הנשיא טראמפ סביב מלחמת הסחר ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

חברת חרסה / צילום: רפי קוץ

מריצוף ועד מטבח, מקבלנים ועד דיירים: מעגל הנפגעים של מחיר למשתכן ממשיך להתרחב

תוכנית מחיר למשתכן נועדה לסייע לזוגות צעירים לרכוש דירה, אך בדרך היא גובה קורבנות: כדי להוריד את מחירי הדיור ולזרז את הבנייה נקבע סטנדרט אחיד למפרטים של הדירות, ובשוק כבר מדברים על המחיר הגבוה שמשלמות היצרניות והיבואניות של כלים סניטריים, ריצוף ומטבחים

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

כך מנצלות השותפות הקואליציוניות את המצב המשפטי הלחיץ של נתניהו

הרכבת הממשלה ה–35 הייתה צריכה להיות משימה פשוטה בשביל רב אומן פוליטי כמו בנימין נתניהו, אבל נראה כי השותפות הטבעיות בוחרות לסחוב את הסיפור עד לרגע ההכרעה בשבוע הבא • בינתיים הממשלה סללה לעצמה  את הדרך להגדיל את מספר השרים ● ניתוח "גלובס"

העובדים שהעסיקה חברת אדר שירותים / צילום: ההסתדרות

חברה שסיפקה שירותי ניקיון לאמדוקס תפורק בשל חוב לעובדים

לחברת אדר שירותים לאבטחה יש חוב בהיקף 1.2 מיליון שקל ל-32 עובדי ניקיון, שהעסיקה כקבלנית משנה בחברת אמדוקס ישראל ● בכוונת העובדים להמשיך במיצוי זכויותיהם הן מול החברה הקבלנית והן מול אמדוקס

גיל שויד / צילום: יחצ

בעלי מניות טאואר וצ'ק פוינט יתבקשו לאשר ביוני את תגמולי הבכירים

בטאואר תיערך הצבעה על מענק שנתי במניות חסומות, בשווי כ-4 מיליון דולר, למנכ"ל ראסל אלוואנגר ● בצ'ק פוינט מבקשים לאשר הקצאת אופציות למנכ"ל גיל שויד, בשווי של 154 מיליון דולר נכון למחיר המניה כיום

רוברט אנטוקול ואנריקה איגלסיאס צילום: לנס הפקות

חגיגה בינלאומית גם באיביזה: פלייטיקה הטיסה את 2,500 עובדיה לסופ"ש באי

וגם: יצחק תשובה חוגג עם עו"ד יעקב וקסלר ומודה לו על החזון? ● הרשת החברתית

: ענבל ומשה חוגג ופרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל אביב, בהשקת מכון הבלוקצ'יין / צילום: חן גלילי

משקיע הקריפטו משה חוגג השיק מכון בלוקצ'יין על שמו באוניברסיטת ת"א: "צריכים להוביל בעולם בתחום"

בהשקת המכון השתתפו אנשי הפקולטה לניהול וחבר הנאמנים של האוניברסיטה וכמה מעמיתיו של חוגג מקרן סינגולריטים, מחברת סירין לאבס ומקהילת הבלוקצ'יין ● חוגג הוא התורם הצעיר ביותר של יותר ממיליון דולר לאוניברסיטת ת"א ● מחרתיים תארח בית"ר ירושלים של חוגג את אתלטיקו מדריד של עידן עופר

תמ"א 38. היועצים אמונים על הפרטים הקטנים/ צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

תמ"א 38: האם ניתן לקחת חלק מדירתכם ללא הסכמתכם?

המפקחת על המקרקעין ברחובות החליטה לאחרונה כי היא מוסמכת לאשר פרויקט תמ"א 38 שבו מתוכננת מעלית על חשבון חלק מדירה - שבעליה לא הסכימו כלל לפרויקט