גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרי הר: קודם כל הישג חברתי

את המניע האמיתי לדחיית התוכנית יש לחפש בזהות דיירי השכונות השכנות

לאחרונה החליטה ועדת המשנה להתנגדויות שליד הועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים, לדחות את תוכנית הבינוי של עמק פרי הר הנושאת את המספר 4967, ואשר הפכה בינתיים לסמל למאבק סביבתי על שימור סביבתי של ירושלים.

עמק פרי הר מצוי בין הרכס המערבי של בית וגן וגבעת מלון הולילנד לבין עמק רחביה, בו עובר עורק התחבורה המוכר בשם רחוב הרצוג והמשכו רחוב גולומב, החולף ליד המרכז המשני במלחה. מדובר בעמק עם שלוחות לעמקי המשנה, שהקיפו בעבר את שכונת גבעת מרדכי כמעט מכל עבר. שטחי העמק, שבבעלות מינהל מקרקעי ישראל, נמסרו בראשית שנות החמישים לקיבוצים מעלה החמישה וקרית ענבים לשם עיבוד חקלאי, וניטעו בהם מטעים של עצי פרי נשירים.

עם חלוף השנים התרחשו מספר תופעות: הכדאיות הכלכלית של ענפי החקלאות המסורתיים, ובכלל זה ענף גידול עצי הפרי ירדה באופן משמעותי. זה היה, כפי הנראה, אחד הגורמים שסייעו לכך החקלאות ירדה גם כערך חיים, אפילו בתנועה הקיבוצית. כתוצאה ננטשו חלק מהמטעים, אחרים נעקרו, בתי אריזה וסככות נעזבו והפכו למחששות. במקביל חלו תמורות אורבניות בבירת ישראל, ונסלל כביש עורקי מספר 4 הידוע יותר בכינויו דרך בגין, אשר נגס גם הוא בליבו ובשוליו של עמק פרי הר.

אי שם בשנות התשעים חבר "משחרר קרקעות הקיבוצים", עו"ד שרגא בירן, למחזיקים בקרקע, ויחד עם האדריכל זאב שיינברג תכננו שכונת מגורים על 285 הדונם שנותרו מעמק פרי הר ההיסטורי. השכונה תוכננה להכיל 1,150 יחידות וכמובן - ברוח ימים אלה - גם פארק בן 90 דונם. פארק זה, למרבה הצער, אמור היה להחליף את פארק הצבאים ה"טבעי", שנוצר כתוצאה ממציאותם של עצים, מים ופירות - כולם מעשי ידי האדם. הנה כי כן, סימביוזה מעניינת כשלעצמה בין חיית בר קטנה וחמודה, צבי, לבין מטע נטע-אדם, אשר יצר תנאים סביבתיים אופטימליים שמשכו אליהם את הצבאים, וברבות השנים אף דרבנו את התרבותם לכדי עדר של ממש. בשל התהליכים שגרמו לצמצומם של המטעים, בהדרגה, הלך והתחסל גם שטח המחייה של הצבאים שפגע בהמשך רבייתם, עד שמרביתם נדרסו ונעלמו.

זה לא היה חטאם היחיד של חובבי הנדל"ן: הם שכחו כלל עתיק יומין בבינוי ירושלים, שימיו כימי המנדט הבריטי: אין בונים בעמקים! כל הבינוי בירושלים למן ימי המהנדס סטורס הוא בשיפולי המורדות, כאשר העמקים מיועדים לשמש כשטחי חיץ ירוקים בין השכונות והרבעים, וחופשיים מבינוי.

חמדנות כרישי הנדל"ן מצאה לה אוזן קשבת גם אצל פרנסי העיר, אשר במקום ליזום פרויקטים של פינוי-בינוי, ציפוף שכונות קיימות וניצול קיבולות בנייה כלואות ובלתי מנוצלות, מעדיפים הליכה בדרך הקלה, ומנסים כל העת לפרוץ מערבה ולהשתלט על קרקע חקלאית - בעיר ומחוצה לה - כולל שטחים לא להם. כך גם בעקבות ועדת חקירה לגבולות ירושלים עם המועצות המקומיות מבשרת ציון ומטה יהודה, שהוקמה בראשית שנות התשעים בראשותו של חיים קוברסקי, סופחו לבירה מספר עמקים ורכסים בשטח כולל של 15 אלף דונם, ובעיקר איזור הר חרת, עליו תכנן האדריכל הנודע משה ספדי רובעי מגורים ענקי ממדים עם 15 אלף יחידות דיור.

לפיכך אין תימה, כי תוכנית 4967 זכתה לקרוב ל-1,000 התנגדויות - כמעט מכל כיוון ועבר. בשלב מסוים הציעו הירוקים, כהצעת פשרה, להגדיל את שטח הפארק מ-90 ל-160 דונם כדי לשמור על גרעין ירוק בעל נוכחות משמעותית. אכן, היעדר שטחים ירוקים ברצף היווה את אחד הנימוקים של הוועדה לדחיית התוכנית. היותו בלב שטחים בנויים, ובעיקר זהות דיירי השכונות השכנות - בהם יש לחפש את המניע האמיתי לדחיית התוכנית.

תוכנית עמק פרי הר הצליחה לקומם את הגרעין הקשה של מה שהיה ידוע פעם כ"תנועת האוהלים" ונושאת כיום את השם "הקשת הדמוקרטית המזרחית", אשר נולדו בשכונות קטמון הסמוכות. הקשת הדמוקרטית שמה לה כמטרה לגרום לחלוקה מחדש של העושר הלאומי, באופן שנתח גדול יותר מהעוגה הלאומית ייפול לידיהם של צאצאיהם של יוצאי ארצות המזרח. מטעם זה התנגדה הקשת להליכי הפרטת קרקעות המושבים והקיבוצים, אך בעיקר האחרונים.

אפילו יו"ר הוועדה לא הסתיר את המניע האמיתי לדחיית התוכנית: לא בשל שמורת הצבאים, אלא בשל התנגדות תושבי השכונות השכנות. כותב שורות אלה משער, כי לו היה עמק פרי הר שוכן בפתח שכונת בית הכרם, יפה נוף, רחביה-טלביה, או אפילו המושבה הגרמנית ותלפיות - לא היתה מתקבלת התנגדות דיירי השכונה, כפי שלא התקבלו התנגדויותיהם לפרויקטים אחרים בעבר. יוצא איפוא שהניצחון הנוכחי אינו הישג סביבתי אלא הישג חברתי - וטרם נורתה הירייה האחרונה מקני רובי הצייד של ציידי הנדל"ן!

הכותב הוא יועץ כלכלי וסביבתי ומתכנן אורבני.

עוד כתבות

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

טראמפ ומקרון בוועידת נאט"ו / צילום: רויטרס

בשולי כנס 70 שנה לנאט"ו: במערב יש קצת חדש

הדמוקרטיות המערביות מציינות 70 שנה לברית שהצילה אותן מן הקומוניזם ● אבל התקוטטות טראמפ-מקרון מעיבה על המסיבה ● נשיא צרפת חושב שנאט"ו סובלת ממוות מוחי, ונשיא ארה"ב חושב שמקרון צריך להתבייש לו ● האם הגיע הזמן להחליף את "האופציה האטלנטית" ב"אופציה אירופית"?

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

יציבות בבורסות וול סטריט; מניית טבע צונחת ב-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט נסחרים סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שוק הכרמל בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

בדרך לתייר ה-5 מיליון? תל אביב על המפה בדירוגים עולמיים גם בגזרת הפוד'יס

שני דירוגים חדשים מציבים את הקולינריה של תל אביב בעשירייה הפותחת שלהם בזכות המטבח הטבעוני המגוון, הברים, שוק הכרמל והפתיחות שמאפיינת את העיר העברית הראשונה ● ומי עוד ברשימות?

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

ריקול בסדרת מוצרי פסטה של המותג הפרטי של שופרסל / צילום: יח"צ

שופרסל מודיעה על ריקול לעשרות מוצרי פסטה של המותג הפרטי

הסיבה: חשד להימצאות חרקים זעירים ● החרקים נמצאו במספר אריזות ממוצרי הפסטה של המותג הפרטי בתוצרת "ברוטו" איטליה

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סקלאר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

פרשנות: בדיקת מדיניות החילוטים חשובה, למרות שהמניע שלה לא ברור

ל"מהפכת החילוטים" מטרות ראויות, כמו סגירת צינור הכספים לעבריינות כלכלית ולארגוני פשיעה ● אולם נדמה שרשויות האכיפה איבדו קצת את הדרך לאחרונה ● פרשנות

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

הכנסת תצטרך להשיב לבג"ץ תוך שבועיים: מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת

עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם הגישו עתירה לבג"ץ בשאלה מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת מזה חודשים ארוכים ובמקומה מצויה בכנסת ועדה מסדרת ● "אנחנו במצב חירום חוקתי"

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

משפחת פליטים סורים / צילום: Alia Haju, רויטרס

דוח חדש: מדי שתי שניות אדם נאלץ לברוח מביתו בגלל אסון טבע

לפי דוח חדש של ארגון אוקספאם, יותר מ-20 מיליון בני אדם בשנה נאלצו לברוח מביתם בשל אסונות שנגרמו כתוצאה ממשבר האקלים ● ד"ר משה טרידמן: "המזרח התיכון נמצא בסיכון רב"

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה