גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חייל נהרג ושניים נפצעו בחילופי אש בין שתי יחידות גולני בלבנון

חייל חטיבת גולני, סמ"ר אוהד זך, בן 19.5 מנופית, נהרג הלילה מחילופי אש בין שתי יחידות של החטיבה בדרום לבנון. באירוע החמור גם נפצעו שני חיילים, אחד מהם באורח בינוני והשני קל.

הפצועים פונו לטיפול בביה"ח בצפת. הפצוע קשה, גאי נסים, הוטס לבית החולים תל השומר לניתוח עיניים, בתקווה להציל אחת מעיניו.

כוח גולני היה בדרכו ממוצב טייבה למקם מארב. הכוח צעד בהתאם לנהלים, כאשר החיילים שומרים על מרחק של כמה מטרים בין חייל לחייל.

בשלב מסויים טעה, כנראה, מפקד המחלקה בניווט, וירד לוואדי סמוך. כאשר הבחין בטעותו, הורה לקשר המחלקה, אוהד זך ז"ל, לחזור על עקבותיו למסלול הנכון.

כוח אחר, שהיה באותן דקות באיזור והתפצל מהכוח הראשי, לא זיהה את הכח, חשב שמדובר במחבלים, ופתח באש. לאחר שהובררה הטעות, סייעו אנשי הכוח היורה בפינוי חבריהם.

"אירוע כזה יכול היה להסתיים קשה הרבה יותר. המזל שלנו שלאחר שניות אובחנה הטעות", ציינו בפיקוד צפון לאחר האירוע.

נודע, כי חיילי הכוח שנפגע, התלוננו בעבר על חוסר המקצועיות של מפקד המחלקה. הדברים הועברו למפקד הגדוד, אולם מפקד המחלקה לא הוחלף.

מתחקיר ראשוני עולה שטעות בניווט וחוסר דיווח, היו מהגורמים הראשיים לתקרית הקשה.

"היו בעיות בכוח אדם", טענו החיילים. בצה"ל מעריכים, כי אירועים מסוג זה מתרחשים כתוצאה מהמתח בו פועלים הכוחות בלבנון ובשל תנאי השטח הקשים.

"כל רישרוש קל בלבנון יכול להיות אות לפתיחה באש ע"י מחבלים. מכל גבעה ומכל פינה יכולים לצוץ מחבלים. הכוחות מתודרכים לעירנות, ותוצאה קשה כזאת היא תוצאה של עירנות מוגזמת למדי, כאשר כח פותח באש לפני שמוודא בקשר מי הכוח שנמצא מולו", ציינו בצה"ל.

מפקד עוצבת הגליל, אמר בצהרים שככל הנראה שורת טעות של מפקד המחלקה גרמו לאירוע הקשה.

בפיקוד צפון ציינו שאירוע דומה היה לפני כשנה בין שני כוחות צנחנים ואף הוא הסתיים באופן טראגי.

סמ"ר אוהד זך הובא אחה"צ למנוחות בבית העלמין הצבאי בקרית טבעון.

בני משפחתו של סמ"ר אוהד זך מהישוב נופית שליד עמק זבולון, יצאו בטענות קשות על נסיבות נפילתו וטענו שצה"ל אחראי למות בנם.

האם נעמי אמרה, כי להורים נאמר שמדובר בתאונה מבצעית וזה הדבר הגרוע ביותר שניתן להגיד לבן-אדם. "מה שעוד גרוע בעניין, שהתאונה הזו נבעה, כנראה, לפי כל הסימנים, מטעות שהיתה ידועה מראש, בשל כשל בניווטים מצד המ"מ. החיילים במחלקתו התריעו לא פעם ולא פעמיים שקיימת בעיה בניווטים וביקשו שיפתרו אותה בדרגים הגבוהים יותר, אך דבר לא נעשה. כנראה שחיכו שתצטברנה כמה וכמה טעויות עד שיוכלו לעשות צעד. אסור שזה יקרה. אם חיילים מתריעים על איזו שהיא בעיה, הם לא לגמרי מטומטמים ויודעים מה שהם אומרים. המג"ד ומי שמעליו ומתחתיו צריכים לשים לב למה שאומרים, ולא לחכות שתצטברנה טעויות ורק אז לפנות את הזירה למישהו אחר.

"אוהד נהרג מאש כוחותינו, ולא סתם כוחותינו, אלא כנראה מחבריו, שאחד לא ידע מהשני מה שקורה, עקב הטעות שנעשתה בשטח. הזנב ירה בראש, או הראש ירה בזנב. ואוהד שלנו איננו והתוצאה היא שהעולם שלנו נהרס", היא הוסיפה.

לדבריה, אוהד היה שייך לקבוצת נערים שהיו חדורים מוטיבציה רבה וכולם רצו להיות כמה שיותר קרביים ולתרום כמה שיותר. הוא התגייס לסיירת אגוז, לאחר שסיים את לימודיו בבית הספר כרמל זבולון ואחר-כך עבר לשרת בגולני.

גם אביו, חיים, ששימש בעבר כמ"פ בסיירת אגוז, יצא בטענות קשות כלפי צה"ל: "הבירבורים היו נחלת הכלל. כל המערכת ידעה על תפקוד המ"מ ואני מאשים אותה במותו של אוהד. המ"מ הוא בסך הכל ילד בן 21 והאחראי הישיר לעניין הזה הוא המג"ד ואולי מפקד האוגדה, אם הם נתנו לקצין להמשיך ולתפקד. המערכת כשלה ברמה הכי גבוהה. המערכת המבקרת לא תיפקדה, וכשמזהים כשלונות צריך לפעול".

האם נעמי גם טענה, כי חיילי המחלקה התריעו על כשל ניווטי של המ"מ ואף איימו במרד, אך זכרו את המרד הקודם שהיה בגולני ואת תוצאותיו.

עוד כתבות

ברקזיט/  צילום: רויטרס

הברקזיט שלו: גרסת המועמדים לראשות הממשלה בבריטניה להיפרדות מהאיחוד האירופי

בסוף השבוע הודיעה ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי כי היא פורשת מתפקידה ● שבעה מועמדים כבר הכריזו רשמית כי יתמודדו על תפקיד ראש הממשלה ● "גלובס" עושה סדר ומציג את חמשת המובילים ואת עמדתם לגבי הברקזיט

בצלאל סמוטריץ' בכנס לשכת עורכי הדין באילת / צילום: ליאב פלד

סמוטריץ': בנסיבות הקיימות כיום אין להעמיד את נתניהו לדין

ח"כ בצלאל סמוטריץ' בכנס לשכת עוה"ד: "לפעמים יש מספיק ראיות להעמדה לדין, אבל האינטרס הציבורי גובר על האינטרס להעמיד לדין" ● המשנה ליועמ"ש, עו"ד רז נזרי, על יוזמות החקיקה להגבלת מערכת המשפט: "התחושה היא שכאן יש רצון לרסק ולא רצון לרסן" ● עו"ד אלי זהר: "במערכת המשפט לא תופרים תיקים לפוליטיקאים, אלא הפוליטיקאים תופרים תיק למערכת המשפט"

ויצמן 12, רמת השרון / הדמיה: יח"צ

תמ"א 38 ברמת השרון: "מקווים שנצליח להיכנס למכסה של העירייה"

דיירי הבניין ברחוב ויצמן 12 בעיר מנסים לקדם פרויקט הריסה ובנייה כבר תשע שנים ● העירייה קבעה מכסה של 1,500 דירות חדשות בהתחדשות עירונית, והם מקווים שיספיקו לקבל היתר לפני שתיגמר המכסה

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

לא רלוונטיים? לידיעת כחלון ופולקמן, זה מה שאפשר וראוי לעשות עם ארבעה מנדטים וים הבטחות לציבור

למרות שמפלגת כולנו איבדה יותר ממחצית מכוחה אחרי הבחירות האחרונות, עדיין הצביעו לה יותר מ-152 אלף איש ויש לה אפשרות להשפיע על הדמוקרטיה, למנוע פגיעה במערכת המשפט ולשמור על הכלכלה ● מה מסוגל כחלון לעשות עם ארבעה מנדטים בלבד? נחלצנו לעזרתו ● פרשנות

עורך דין ציון אמיר  / צילום: לשכת עורכי הדין

המתמודדים לראשות הלשכה מגיבים לסקר שכר עוה"ד שפורסם ב"גלובס": "נתונים מטרידים"

עו"ד אבי חימי: "יש לשמור על רף שכר-טרחה ראוי ומכובד שיאפשר לעורכי הדין להתפרנס בכבוד מעמל כפיהם" ● עו"ד ציון אמיר: "לאחר הבחירות, כראש לשכת עורכי הדין אפעל לשינוי הכללים ואקבע שכר-טרחה מינימלי מחייב"

חדוה בר / צילום: דוברות הכנסת, יצחק הררי

דוח הפיקוח על הבנקים: קיטון במס' העובדים, גידול במשתכרים לפחות 30 אלף ש' לחודש וחשש מסייבר

בדוח השנתי של הפיקוח על הבנקים ל-2018 שפרסם היום בנק ישראל כתבה חדוה בר: "בשנים האחרונות פחתו הסיכונים הפיננסיים בפעילות הבנקאית, ובראשם סיכוני האשראי וסיכוני הנזילות, ועלו באופן יחסי סיכונים תפעוליים ובראשם סיכוני סייבר וסיכונים טכנולוגיים, שנובעים מהמהפכה הטכנולוגית"

עמנואל מקרון  תרזה מיי ואנגלה מרקל. / צילום: רויטרס

הבחירות לפרלמנט האירופי: המרכז הפוליטי נשחק, הקצוות התחזקו

"הירוקים" וברית הימין האירו-סקפטית של סלביני כמעט שווים עם 73 ו-78 מושבים, בהתאמה ● השמרנים והסוציאל-דמוקרטים הפסידו יחד 106 מתוך 751 מושבים ● בצרפת ספג הנשיא מקרון תבוסה כשתנועתו הגיעה במקום השני בלבד, אחרי "האיחוד הלאומי" הימני של לה-פן ● ביוון עשויות התוצאות להוביל לבחירות חדשות

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

פעיל שוק ההון יובל פלג ירצה 33 חודשי מאסר, אך הקנס יופחת

פלג הורשע כי פעל יחד עם חברו גיא ממן לביצוע מאות עסקאות תרמיתיות בין חשבונות מגדל ביטוח, עליהם היה אחראי ממן במסגרת תפקידו, לבין חשבונותיו הפרטיים של פלג • ביהמ"ש העליון דחה ברובו את הערעור שהגיש פלג על חומרת העונש, אך הורה על הפחתת הקנס שהושת עליו - מ-1.5 מיליון שקל למיליון שקל בלבד

נשיאת העליון, אסתר חיות, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

חיות לנתניהו: הצהרת שצריך בית משפט חזק ועצמאי. מה השתנה?

בנאום שנשאה נשיאת העליון בפתיחת הכנס השנתי של לשכת עוה"ד, שיגרה השופטת אסתר חיות מסר ברור לעבר רה"מ והפוליטיקאים כי מערכת המשפט תילחם על מעמדה ● "האם על הרשות השופטת להתמיד בשתיקתה גם כשמנסים לשנות מן היסוד את מערך היחסים בינה ובין הרשויות האחרות ולפגוע פגיעה משמעותית בסמכויותיה?"

שלי יחימוביץ' / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חסינות שוב על הפרק: כמה גורפת הייתה תמיכת הליכוד בביטול החסינות האוטומטית?

שורת עבירות פליליות שביצעו ח"כים הובילה את הכנסת ב-2005 לשנות את החוק שמעניק להם חסינות אוטומטית ● מי הצביע בעד התיקון? לפי שלי יחימוביץ', "הצביעו בעדו כל חברי הליכוד" ● האם היא מדייקת? ספרנו אצבעות ● המשרוקית של גלובס

וולבו S60 / צילום: יחצ

נחתה בישראל: וולבו S60 החדשה. כמה היא עולה?

המכונית תוצע עם מנוע טורבו 2 ליטר ולראשונה עם גרסת פלאג-אין, שמייצרת 390 כ"ס ● המחיר מתחיל ב-249 אלף

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

ליברמן דחה את הפשרה והודיע כי יצביע בעד פיזור הכנסת

(עדכון) המפלגות החרדיות קיבלו את מתווה הפשרה של נתניהו לגבי חוק הגיוס, אך ליברמן הודיע כי הוא דוחה סופית את המתווה

יהודה בר און / צילום: תמר מצפי

על רקע מערכת יחסים עכורה עם הדירקטוריון: מנכ"ל נת"ע יהודה בר-און פורש מתפקידו

הפרישה מגיע אחרי מתיחות עם יו"ר הדירקטוריון, רם בלניקוב, שנכנס לתפקידו לפני כחצי שנה ● בר-און סיים את תפקידו על רקע טענות לממשל תאגידי לא תקין; במכתב ההתפטרות מתאר בר-און את מערכת היחסים העכורה עם הדירקטוריון ● מקורבים לדירקטוריון מתארים תמונה שונה, לפיה בר-און הציג לדירקטוריון החלטות שכבר התקבלו ותואמו עם ועדת ההיגוי, ולא הותיר לדירקטוריון כל סמכות

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: חיים בורנשטיין

בליכוד מאיימים לפזר היום את הכנסת: ספין או תרחיש בר מימוש?

נתניהו ליברמן הם צמד-חמד פוליטיקאים מנוסים. לפעמים הם ביחד, ולפעמים הם לחוד ● היום בכנסת ימשוך כל אחד מהם לכיוון אחר, ואם הם לא יצליחו להיפגש בעמק השווה, ייתכן כי יפילו את הבית על יושביו ● פרשנות

חדווה בר / צילום: תמר מצפי

תופעת המשפטיזציה ותביעות הסרק: 50% מהתובענות הייצוגיות נגד הבנקים - בוטלו

סיכוני האשראי ותרחישי הקיצון שמופיעים בדוח של בנק ישראל על מערכת הבנקאות בישראל השנה הם לא חדשים ומופיעים דרך קבע בכותרות הכלכליות, אבל יש שני פרקים בדוח, לכאורה שוליים, שמספרים את סיפורן של תופעות מאוד רחבות. שניים נוספים מלמדים על תהליכי ההתייעלות המאסיביים שעוברים הבנקים ועל הפסיכולוגיה שמאחורי אחוזי המעבר הנמוכים מבנק לבנק ● פרשנות

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע מגיעה להסדר עם אוקלהומה בפרשת האופיואידים: תשלם למדינה 85 מיליון דולר 

לדברי טבע, "החברה שמחה לשים את התיק באוקלהומה מאחוריה, והיא מוכנה להגן על עצמה בנחישות נגד תביעות נוספות, כולל המשפט הקרב בבית המשפט הפדרלי בקליבלנד, המרכז את רוב התביעות"

דירת 3 חדרים בשכונת התקווה בתל אביב / צילום: רי/מקס

בכמה נמכרה דירת 3 חדרים בשכונת התקווה בתל-אביב?

הדירה, בשטח 65 מ"ר, נמכרה במזומן, משום שאי-אפשר לקבל בגינה משכנתא בגלל היעדר פרצלציה

שרת המשפטים איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

שקד מכחישה: לא מנהלת מגעים עם אביגדור ליברמן

בפתיחת כנס לשכת עוה"ד התייחסה שקד, בין היתר, לפרסומים מאמש כי היא משלבת כוחות עם ליברמן ואמרה: "הפרסומים בענייני מאתמול אינם נכונים" ● עוד אמרה השרה היוצאת: "ברק הוא שיזם את פסקת ההתגברות בחוק יסוד: חופש העיסוק, ולא זכורה לי אז עצומת משפטנים נגד חורבן הדמוקרטיה. אני מקווה שהכנסת הבאה תשלים את המהלך"

גיימינג / צילום: שאטרסטוק

ארגון הבריאות העולמי מכיר רשמית בהפרעת התמכרות לגיימינג

ההפרעה מתוארת כך שהסובלים ממנה מתאפיינים בדפוס התנהגות של קושי לשלוט על הנטייה לשחק במשחקים דיגיטליים ● מומחה מטעם הארגון לבריאות הנפש והתמכרות לסמים ואלכוהול, אמר לפי דיווח ב-NBC News כי המקרים החמורים ביותר שנחקרו הם של אנשים ששיחקו במשך 20 שעות ביום, על חשבון שינה, ארוחות, עבודה, לימודים ועוד

טקס הסמכת עורכי דין (למצלומים אין קשר לכתבה) / צילום: איל יצהר

סקר: שליש מעורכי הדין מרוויחים פחות מ-11 אלף שקל ברוטו. וכמה מרוויחים באלפיון העליון של המקצוע?

מבעד לעטיפה הנוצצת, מתברר כי משכורתם של מרבית עורכי הדין בישראל מפתיעה לרעה ● לפי סקר שערכה חברת הייעוץ GLawBAL בהנהלת עו"ד דודי זלמנוביץ', כמחצית מ-65 אלף עורכי הדין הפעילים בישראל מרוויחים שכר חודשי ברוטו הנמוך מ-15,800 שקל ● בנוסף, עולה כי הפערים בין העשירונים התחתונים לעשירונים העליונים דרמטיים - בעשירון העליון משתכרים מעל כ-40 אלף שקל בחודש