גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מועצת הכבלים דורשת להסיר פרסומות ישראליות מהערוצים ברוסית RTV ו-ORT

דורשת גם מחברות הכבלים והלוויין להחשיך את מסכי הערוצים בזמן הפרסומות האסורות * נציגי RTV: "הדבר יגרום להפסקת השידורים לישראל עקב אי כדאיות כלכלית"

מתחדש המאבק נגד הפרסומות הישראליות בערוצים הזרים, ובעיקר בערוצים הרוסיים RTV ו-ORT, שמהווים תחרות ישירה לערוץ הרוסי הייעודי, ישראל פלוס, שעלה לאוויר באמצע נובמבר 2002. המועצה לשידורי כבלים ולוויין, שכבר פירסמה כללים בנושא זה, דורשת עתה מהערוצים להסיר מיד את הפרסומות הישראליות. במקביל, היא דורשת מחברות הכבלים והלוויין לדאוג להחשכת המסך בעת שידור הפרסומות.

לדברי יו"ר המועצה, דורית ענבר, כבר הוטלו קנסות על חברות הכבלים והלוויין בעניין זה, ויש דרישה מערוצי RTV ו-ORT להוריד את הפרסומות.

"לפי החוק, פרסומות בכבלים ובלוויין אסורות", אומרת ענבר. "המועצה פירסמה כללים לפני למעלה משנה, שאוסרים על כל ערוץ שמשדר תכנים שמיועדים לכל או לחלק מהציבור הישראלי לשדר פרסומות ישראליות. יש שורה של הנחיות איך קובעים אם ערוץ הוא ישראלי או לא - למשל, אם הוא כולל פרסומות למוצרים ישראליים או בעל תוכן בעברית או מדובב לעברית. ערוץ RTV, למשל, משדר מהדורת חדשות ישראלית יומית, יש לו אולפן ונציגים בישראל. מהפרסומות שצפינו בהן בערוץ קשה להאמין שהן מעניינות מישהו מחוץ לישראל. מדובר בפרסומות שמפרסמות מחנויות רהיטים באשדוד ועד להופעות אמנים בחיפה.

"גלובס": יש פרסומות ישראליות גם בערוצים זרים אחרים.

ענבר: "הכללים מתירים חריגה במגבלות מסוימות, לערוצים שהם זרים באמת. למשל, ערוץ MTV הוכיח לנו את מה שנקבע באחד הסעיפים בכללים, שלפחות 8 מיליון משקי בית מחוץ לישראל אכן צופים בפועל בערוץ, שמשודר AS IS, כמו בישראל, וניתן להם היתר מוגבל ש-25% מהפרסומת יהיו בעברית. הערוצים הרוסיים לא הגישו בקשות, למרות שהופנתה תשומת לבם לסעיף זה בכללים. ערוץ RTV הגיש בקשה, אבל ללא פרטים והוכחות. זו הפרה בוטה של החוק".

מה האחריות של חברות הכבלים והלוויין להפרה זו?

"חברות הכבלים והלוויין היו חייבות לפתור את הבעיה באמצעות החשכת הפרסומות. אם לא יפתרו את הבעיה, זו הפרה חוזרת ונשנית של החוק ולא נעבור על זה לסדר היום. ידוע לנו שבעלי הערוצים פועלים במרץ כדי להפסיק את רוע הגזירה".

גם שר התקשורת, ראובן ריבלין, מגלה עניין בנושא. בשבוע שעבר הוא הודיע שהורה לענבר לנקוט את כל האמצעים החוקיים ולמנוע מערוצים זרים בכבלים, המפירים את הכללים הקבועים בחוק, לשדר פרסומות.

לפי ריבלין, הסוגיה עלתה בעקבות תלונה של ראשי הערוץ הייעודי, ישראל פלוס, המשדר פרסומות על-פי תנאי המכרז בו זכו. לטענת ראשי הערוץ, הערוצים הזרים המתחרים בהם משדרים פרסומות בניגוד לכללי השידור שבהם הם מחויבים.

כיום, קונסת מועצת הכבלים ערוצים המפירים את הכללים בקנס יומי, ובסמכותה לחלט ערבויות נגד ערוץ שלא ישלם את הקנס. ריבלין הורה למועצה לנקוט את כל אמצעי הענישה הקבועים בחוק, כולל שלילת רשיון השידור מערוצים אלה.

מארק מאירסון, מנכ"ל מדיה מוסט, נציגת ערוץ RTV בישראל, מסר בתגובה: "הוראת שר התקשורת למועצה והצעדים הננקטים על ידה עלולים לגרום לא רק להפסקת שידור הפרסומות בערוצים הזרים, אלא להפסקת השידורים לישראל בכלל, עקב אי כדאיות כלכלית. התוצאה תהיה מונופוליזציה של השוק, שבו יישאר רק ערוץ אחד שפונה לקהל דוברי רוסית, 'ישראל פלוס', שככל מונופול עלול להכתיב את תנאיו ואת מחיריו למפרסמים. את המצב הזה מנסים למנוע בשוק הטלוויזיה שפונה לדוברי עברית על-ידי יצירת תחרות בין ערוץ 2, ערוץ 10 ושאר הערוצים הייעודיים. עם זאת, הערוצים הזרים בשפה הרוסית פעלו וימשיכו לפעול בהתאם לחוק ולתקנות המועצה".

נציגת ערוץ ORT בארץ, חברת וידאו אינטרנשיונל, מסרה כי ORT הוא ערוץ זר, שאינו מפרסמם בעברית ואינו מייחד רצועות שידור לישראלים. עוד מסרה כי הנהלת הערוץ, היושבת במוסקבה, כבר העבירה ביולי 2001 מסמכים למועצת הכבלים, שמהם עלה כי הערוץ הוא בינלאומי ומשדר ליותר מ-30 מדינות, ואינו משדר ישירות לצופה הישראלי.

עוד כתבות

עמירם ברקת / צילום: חן אסרף

מורה נבוכים לגירעון: מה הבעיה והאם צריך לדאוג?

בטח שמעתם על הגירעון החמור שמסתמן בשנת 2020, בגובה 4% מהתוצר ● מה הסיפור ומה זה בעצם אומר? ● "גלובס" עושה סדר

רובע 3, תל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תוכנית המריבה של ת"א: המחירים לא עלו, 300 עררים הוגשו, אבל העירייה ממשיכה לדרוש היטלי השבחה

למעלה מ-300 עררים הוגשו עד היום על היטלי ההשבחה שנשלחו למוכרי דירות ברובעים 3 ו-4 בת"א, רובם המכריע אופסו או הונמכו משמעותית ● השמאי המכריע משה נדם: "מבחן השוק מלמד כי קונה סביר אינו משלם יותר עבור דירה הכלולה בתוכנית הרובע"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

איראן: מתקפת הסייבר האמריקאית נכשלה

האיראנים מגיבים לסנקציות של טראמפ ● טראמפ מגביר את הלחץ על הרפובליקה האיסלאמית במטרה לפתוח בשיחות חדשות על תכנית הגרעין שלה

שי ניצן / צילום: איל יצהר

מרים פיירברג ושי ברס לא לבד: כך נוקטת הפרקליטות סחבת שפוגעת באזרחים ומערערת את אמון הציבור

אחרי שנים של סיפורים, עלבונות, רמיזות והאשמות, הודיעה הפרקליטות על סגירת התיק נגד ראשת עיריית נתניה, מנהלי נתיבי ישראל, הרופאים הבכירים באיכילוב, ראש עיריית קריית מוצקין ועוד ועוד ● סחבת ועינוי דין זה הסיפור - ועל זה אחראית רק הפרקליטות ● פרשנות

איוב קרא / צלם: איל יצהר

קרא מתפטר ומאשים: צמרת הליכוד פעלה להחליש אותי

התפטרותו של איוב קרא מתפקיד שר התקשורת תיכנס לתוקף תוך 48 שעות ● "מאז מוניתי לשר התקשורת החל מסע הכפשות מגמתי נגדי הנובע מדעות קדומות" ● רה"מ נתניהו אינו יכול להחזיק בתיק התקשורת, והוא יצטרך למצוא פתרון מיידי במהלך 48 השעות הבאות

איתי בן זאב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה בחרה מפיצים להנפקתה: לידר, ברק קפיטל, לאומי פרטנרס, דיסקונט קפיטל ופועלים אי.בי.אי

הבורסה מצרפת את חברות החיתום כמפיצות מקומיות של המניות שיוצעו בהנפקתה בת"א, וזאת תחת מנהל ההנפקה, בנק ההשקעות הזר ג'פריס ● גם אוריון עשויה לקחת חלק בהפצה ● לפי הערכות הבורסה שואפת להנפיק במהלך הרבעון השלישי, לפי שווי של יותר מ-600 מיליון שקל

עסקה עסקאות ידיים מיזוג לחיצת ידיים חתימת חוזה / צלם: פוטוס טו גו

חברת MTI רוכשת 50% מחברה אוסטרלית בכ-2 מיליון שקל

החברה הנרכשת היא המפיצה באוסטרליה של החברה הבת של MTI, העוסקת בפתרונות בתחום בקרת המים

פרשמרקט / צילום: יחצ

רשת פרש מרקט הציבורית בדרך לרכוש את רשת סופר דוש מבת ים

פרשמרקט שהונפקה השנה בבורסה בתל אביב מנהלת משא ומתן מתקדם לקראת חתימה על עסקה הכוללת 4 סניפים

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

שיא ישראלי חדש לחברת הנדל"ן מגה אור: מוכרת נכס במודיעין בתשואה של 5%

מדובר בנכס אשר החברה יזמה ומושכר בחלקו הגדול לטווח ארוך לדואר ישראל הנחשב לשוכר אטרקטיבי בזירה המקומית, למרות חוסנו הפיננסי המוטל בספק ● מגה אור צפויה לרשום בגין הנכס רווח הון נטו של 116 מיליון שקל, לאחר שרשמה בעבר רווח לפני מס של 110 מיליון שקל ● פרשנות

לילך אשר טופילסקי, כנס הנדל"ן של EY / צילום: אורן טסלר,

בנק דיסקונט משיק מודל ייעוץ השקעות חדש לקרנות הנאמנות: לטווח ארוך יותר ועם נתונים כמותיים

המודל החדש יחל להיכנס לשימוש בבנק כבר בשבוע הבא, כאשר הליך ההטמעה שלו ייעשה בכמה פעימות ● גורם מעורה מספר כי המודל "נועד לנטרל מניפולציות ומשחקים שיווקיים"

גניבת קריפטו / איור: שאטרסטוק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שני אחים ישראלים חשודים בגניבת ביטקוין בשווי 100 מיליון דולר

האחים אלי ואסף גיגי, לפי החשדות המיוחסים להם במשטרה, פרצו לחשבונות של אחת מבורסות הקריפטו הגדולות בעולם, ביטפינקס ● השניים נעצרו לראשונה ביום רביעי שעבר, והיום מעצרם הוארך בשבוע ● משטרת ישראל פרסמה המלצות למניעת פגיעה מהונאת פישינג ברשת

בנימין נתניהו וניקולאי פטרושב / צילום: חיים צח, לע"מ

מזכיר המועצה לביטחון לאומי של רוסיה: "ביטחון ישראל הוא גם אינטרס שלנו"

נתניהו נפגש עם היום מזכיר המועצה לביטחון לאומי של רוסיה ניקולאי פטרושב ● מחר צפוי כינוס משולש, של היועצים לבטחון לאומי של ישראל, של ארה"ב ושל רוסיה ● נתניהו אמר בקשר לאיראן: "הגנה עצמית זה לקח חשוב מאוד בהיסטוריה של המאה ה-20, בוודאי עבור העם היהודי ומדינתו"

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

נחתמה העסקה: סרצ'לייט ופורר רכשו את השליטה בביקום

השלמת העסקה תאפשר הזרמה כוללת של כ-640 מיליון שקל, אשר צפויים לייצב ולשפר משמעותית את מצבה הפיננסי ● כעת ניתן יהיה לפרוע במלואה את יתרת החוב של ביקום למחזיקי אגרות החוב מסדרה ב' ולבצע פירעון מוקדם בהיקף של כ-614 מיליון שקל של אגרות החוב מסדרה ג'

זמי אברמן / צילום: איל יצהר, גלובס

סוף עידן בפלוריסטם: אברמן פורש מתפקיד המנכ"ל וימונה ליו"ר

זמי אברמן כיהן בתפקיד מאז 2005 ● בשנתיים האחרונות חלק אברמן את ניהול החברה עם יקי ינאי, אשר ישאר כעת מנכ"ל יחיד בחברה

בורסת תל אביב  / צילום: רויטרס - Baz Ratner

נעילה מעורבת בבורסה בת"א: טבע איבדה 3.2%, בית שמש זינקה בכ-7%

היום צפויה להתקיים הצבעה נוספת באג"ח סדרה ג' של בי קומיוניקיישנס, שם צפוי רוב שיאפשר לנאמן האג"ח לאשר להנהלת החברה לחתום על העסקה ● הנציבות האירופית פתחה בחקירה נגד חברה בת של שפיר הנדסה ● כלכלי הראל: "בהסתכלות קדימה לשנים הבאות נראה שקיימים יתרונות בולטים לשוק המניות הישראלי"

התקווה 9, ראשון לציון / הדמיה: סטודיו A,

תמ"א 38 בראשון-לציון: 19 דירות ייבנו במקום 10 הקיימות

לבניין היה גג רעפים, ולכן הדיירים בקומה השלישית פונו לתקופת הבנייה

קו המלונות בתל אביב / צילום: תמר מצפי

למרות האירוויזיון: ירידה של 2% במספר הלינות בת"א במאי 2019

לפי התאחדות המלונות, 2.28 מיליון לינות נרשמו בחודש החולף בבתי המלון בארץ, מתוכם כ-1.2 מיליון לינות של תיירים (עלייה של 3% לעומת מאי אשתקד) וכ-1.1 מיליון לינות של ישראלים (ללא שינוי מהשנה הקודמת)

צופים בבורסת טוקיו בדונלד טראמפ/ צילום: רויטרס, Toru Hanai

מגמה שלילית באסיה; מדד שנחאי מאבד 1.8%

הזהב נסחר בשיא של 6 שנים ● נשיא ארה"ב ונשיא סין ייפגשו ב-28 ביוני במסגרת פסגת G-20 שתיערך ביפן ● בית המשפט באוקלהומה אישר אתמול את ההסדר שחתמה טבע בפרשת האופיואידים

משה כחלון ורוני חזקיהו / צילומים: כדיה לוי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה בפעם ה-15: לאן הולכים מכאן?

ברקע הגירעון התופח וחרף התנגדותם של השרים גלעד ארדן וחיים כץ, הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי נוסף - כ–1.2 מיליארד שקל - שיפגע בכל משרדי הממשלה ● נגיד בנק ישראל טוען שלממשלה הבאה לא יהיה מנוס מהעלאת מסים והטלת גזירות על הציבור ● האם אנחנו במשבר עמוק או בעוד ירידה קלה בדרך לעלייה?● שתי דעות

רובוט שמסייע לילדים ללמוד לתכנת תוצרת Root Robotics / צילום: יח"צ

לא רק ניקיון: הרובוט החדש של iRobot ילמד את ילדיכם לתכנת

החברה הודיעה על רכישת חברת Root Robotics שפיתחה רובוט שמסייע לילדים ללמוד לתכנת ● הרובוט מלמד ילדים מגיל ארבע ומעלה כישורי תכנות ופתרון בעיות, באמצעותה הם יכולים לתכנת את הרובוט לבצע משימות שונות