גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מלחמה - איוולת כלכלית"

ראיון עם ויליאם נורדהאוס מאוניברסיטת ייל, מחשובי הכלכלנים בארה"ב ומחברו של מחקר שבדק את ההשלכות הכלכליות של מלחמה בעיראק

פרופ' נורדהאוס, רבים טוענים נגד הנשיא בוש, שכוונתו לתקוף את עיראק נובעת רק מרצונו להשתלט על עתודות הנפט שלה. זוהי איוולת כלכלית. ארה"ב תתקשה להפיק תועלת ממלחמה זאת. אדרבה, עם תחילת המלחמה, צפוי מחיר הנפט לעלות, ועקב כך יינזק המשק האמריקני, ותוך כדי כך יינזק גם המשק האירופי.

ארה"ב תישא כנראה לבדה בהוצאות המלחמה, אלא שהעלויות העקיפות יעלו בהיקפן על אלה הישירות, בשל השפעת המלחמה על הפעילות הכלכלית. אם תהיה זו מלחמה קצרה, עלותה הצבאית בלבד תהיה לפי אומדנים זעירים כ-50 מיליארד דולר, ועלותה הכללית - כ-100 מיליארד דולר.

מלחמה ממושכת וקשה עלולה לעלות 140 מיליארד דולר באופן ישיר, והעלות הכללית עלולה להיות גבוהה פי כמה וכמה - 1.9 טריליון דולר. כל אלה, יש לשים לב, הם רק המחיר שתשלם ארה"ב, בעוד שהנזק הכלכלי יורגש בהרבה מדינות נוספות.

כל אלה בטווח הקצר. אבל האם בטווח הארוך לא תשתלם המלחמה לארה"ב ולעולם המערבי כולו, אם ישתלט המערב על הנפט העיראקי?

קשה לי לקבל הנחה זו - אלא אם כן המלחמה תביא להתפרקות קרטל אופ"ק, כי במקרה כזה, בהנחה שהמשטר החדש שיקום בעיראק יתחיל לפתע להפיק נפט ללא חשבון, תחול ירידה דרסטית במחיר הנפט, אם כי בד בבד תגדל עוד יותר תלותה של ארה"ב בנפט מהמפרץ הפרסי.

אבל האם, גם ללא הגדלת התפוקה, הצורך להבטיח אספקה סדירה וארוכת טווח של נפט, איננו סיבה מספקת לארה"ב לפתוח במלחמה?

אינני סבור, שטיבו הפוליטי של המשטר העיראקי מהווה גורם חשוב בנושא זה. הנפט הוא מוצר היצוא העיקרי של עיראק. העיראקים אינם יכולים לוותר על יצוא זה, והמערב יקנה את הנפט העיראקי בין כה וכה. חשיבה הגיונית מצד ארה"ב תביא אותה למסקנה, כי הנפט איננו יכול להיות סיבה של ממש למלחמה.

אבל גם מלחמות שלא נסבו על נפט הביאו בעבר לשגשוג כלכלי, ולו בגלל ההוצאות הגדולות של המדינה על נשק.

אמנם כן. תקופות מלחמה היו בארה"ב תקופות של תעסוקה מלאה ושל צמיחה מהירה - כמו שתי מלחמות העולם, מלחמת קוריאה ומלחמת וייטנאם. אבל כבר במלחמת המפרץ הראשונה, ב-1990/91, נוצר מצב הפוך, של הידרדרות המשק.

מה הסיבה להבדל זה?

בעבר היו מלחמותיה של ארה"ב כרוכות בעלייה גדולה של ההוצאות הצבאיות. במלה"ע השנייה היוו הוצאות נוספות אלה 41% מן התמ"ג, במלחמת קוריאה - 8%, ובמלחמת וייטנאם - 2%. במלחמת המפרץ הראשונה הן היו מבוטלות.

לגורמים אחרים היתה השפעה דומיננטית מאוד על המשק: גורמים פסיכולוגיים, ומחיר הנפט. למשל, בעת מלחמת המפרץ התמוטטה הבורסה, ובעקבותיה אחזה חרדה בלב הצרכנים והדולר נפל. המצב התייצב רק לאחר סיום המלחמה הזאת. כך יקרה לנו גם הפעם.

אבל הרי זה המצב גם כיום - שערי בורסה ירודים, רתיעה מהשקעות עקב איום המלחמה, עליית מחירי הנפט. כלום לא ייתכן, שפרוץ המלחמה דווקא יפיג את המתיחות ויעלה את מצב הרוח הלאומי?

מלחמה קצרה ומוצלחת יכולה אמנם לחולל מפנה חיובי, אבל רק לתקופה קצרה ובשיעור של חלקיקי אחוז. מלחמה ממושכת, לעומת זאת, תביא למיתון. בינתיים בוש חומס את אוצר המדינה. הוא הפך עודף של 1.5% מן התמ"ג לגירעון בגודל דומה.

ממשל בוש, כמו זה של רייגן בשעתו, מתעלם מהצורך לאזן את התקציב, וזאת בשעה של קשיים כלכליים ואבטלה גבוהה. בעיה נוספת היא, שהקטנת שיעורי המסים שיזם ממשל בוש תועיל אך מעט. כדי שתביא לעידוד המשק, צריך שהמסים יקוצצו בקצב מהיר יותר, או שהנהנים העיקריים מן הקיצוץ יהיו בני שכבות הביניים והעניים, מפני שאלה מחזירים לחנויות חלק גדול יותר מכספם מכפי שנוהגים האמריקנים העשירים.

במחקר שלך כתבת, כי הישארות ממושכת בעיראק תעלה כסף רב. האומנם יגיעו הדברים לידי כך?

הממשל מתחיל להבין, כי לא יוכל להתחמק מהצורך לנקוט דרך זו, ולו לתקופה קצרה. האומדן הרשמי האחרון מביא בחשבון תקופת כיבוש של 18 חודשים, ואילו אני משער שנשב בעיראק במשך חמש שנים לפחות. אין שום סיבה להניח, שכינון משטר חדש בעיראק יצריך פחות זמן מאשר ביוגוסלביה. בסיום המלחמה, צריך שבעיראק תהיה יציבות פוליטית, ולעניין זה יידרשו להערכתי רבבות, ואולי מאות אלפים, של חיילי כיבוש.

עיראק איננה מדינה ענייה. אולי הנפט יוכל לממן את עלויות ההחזקה והשיקום?

לאחר סיום המלחמה תייצא עיראק נפט בשווי של 20 מיליארד דולר לשנה. זה איננו סכום אדיר, במיוחד כאשר צריך להשתמש בחלק ממנו לאספקת מזון לאוכלוסייה. הרי אי אפשר להניח לעיראקים לגווע ברעב.

בזמנו טענת, שהציבור האמריקני יתמוך במלחמה רק בתנאי שהעלות בחיי אדם, וכן בהשלכות כלכליות, תהיה נמוכה.

נכון, אבל יש להבחין בין המלחמה עצמה ובין התקופה שלאחריה. אם על מסכי הטלוויזיה יוקרנו תמונות ראשונות של אזרחים שנפגעו ובתים הרוסים בבגדד, רבים בארה"ב יביעו התנגדות למלחמה.

עוד כתבות

אודי סגל / צילום: אביב חופי

טלטלה בחדשות 13? בחברה שוקלים להעביר את אודי סגל להגשת המהדורה המרכזית

על רקע נתוני הרייטינג הבעייתיים, הכוונה לערוך שינויים במהדורת החדשות עומדת על סדר היום של מנהלי רשת 13 כבר תקופה ארוכה ● חדשות 13 בתגובה: "תמר איש-שלום תמשיך להיות המגישה המרכזית"

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

מטחים כבדים לאזור אשדוד והשפלה; מנהיג הג'יהאד האסלאמי הציב שלושה תנאים להפסקת אש

(עדכונים שוטפים) - אזעקות נשמעו באזור רחובות, אשדוד וביישובי עוטף עזה ● לא יתקיימו לימודים במרחק 40 ק"מ מהרצועה ● תנאי הג'יהאד להפסקת אש: הפסקת החיסולים, הפסקת שימוש באש חיה כלפי מפגינים ליד גדר המערכת והגדלת כמות הסחורות הנכנסות לרצועה

בורחים למקלט,/ צילום:רויטרס

על החרדה: המחיר הסמוי של החיים במלחמה מתמדת בדרום

תושבי הדרום מתמודדים כבר שנים ארוכות עם חרדה שעלולה להופיע גם בזמני חירום וגם בזמני רגיעה, ולשבש באופן מוחלט את חייהם של הסובלים ממנה • מה ההשלכות על הנפש של מבוגרים וילדים שאינם מכירים חיים במציאות נורמלית

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף

תמ"א אאוט, בנייה מתחמית אין: נעצרו פרויקטי תמ"א בכפר-סבא

באופן תקדימי החליטה הוועדה המחוזית מרכז לעצור שני פרויקטים שכבר החלו בהליכי תכנון ● בכך קיבלה הוועדה את עמדת עיריית כפר-סבא שיש לקדם באזור בנייה מתחמית על פני פרויקטים נקודתיים ● היזם: "הסיכוי להפלת הפרויקט הולך וגדל"

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

רשות ני"ע ממשיכה בקידום ניהול תיקים מקוון להמונים; תאפשר לראשונה השוואת תשואות בתיקים מנוהלים

שבועות אחדים לאחר שפורסמה טיוטת ההסדרה ל"ניהול תיקים 2.0", פונה רשות ני"ע לחברות ניהול התיקים בבקשה לסיוע בגיבוש סטנדרטיזציה לאפיון הלקוחות ולחלוקה לאחד מארבעה מסלולי ההשקעה שיהיו בשירות החדש

אייל רביד, בעלי ויקטורי / צילום: יח"צ

רשות התחרות אישרה לויקטורי ולפרשמרקט לרכוש סניפים מיינות ביתן

(עדכון) - רשת ויקטורי תרכוש 5 סניפים מקבוצת יינות ביתן ב-63 מיליון שקל; העסקה עדיין לא הגיעה לישורת האחרונה, כיוון שטרם הושגו הסכמות כתובות מכל בעלי הנכסים של הסניפים הנרכשים ● רשת פרשמרקט תרכוש 7 סניפים של יינות ביתן בגוש דן ב-110 מיליון שקל

אודי מוקדי / צילום: איל יצהר

לאחר שעקפה את התחזיות בדוחות: סייברארק יוצאת לגיוס של כ-500 מיליון דולר באג"ח ממוסדיים

ספקית הפתרונות לאבטחת IT עשויה להרחיב את הגיוס עד לסכום של כ-575 מיליון דולר, אם יירשמו ביקושים גבוהים בהנפקה ● תמורת הגיוס מיועדת ככל הנראה למימון התפתחות החברה בשנים הקרובות

אנטנת סלולר במצפה רמון / צילום: שאטרסטוק

מקורות בשוק התקשורת: יש ניסיונות לעסקאות נדל"ן על אתרי הסלולר

ל"גלובס" נודע שבשבועות האחרונים מנסה קבוצת יזמי נדל"ן לקדם עסקת ענק לרכישת אתרי הסלולר של חלק מהחברות והחכרתן מחדש לחברות לטווח ארוך

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

ריבלין ייפגש עם ראשי כחול לבן והליכוד במטרה להבהיר את המתווה שהוא מציע

ב"גלובס" פרסמנו כי במסגרת המגעים מאחורי הקלעים יש הסכמה לעצם המתווה אך חילוקי דעות על אופי יישומו ובין השאר על מועד היציאה לנבצרות, אותם ריבלין מקווה להבהיר לשתי המפלגות

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

נתניהו: "הרשימה המשותפת דרשו לחקור אותי ואת גנץ בגין פשעי מלחמה"; טיבי: "שקרן ומסית"

ראש הממשלה אמר את הדברים במליאת הכנסת, לאחר שביקש לעלות ולנאום כדי לתת עדכונים על המצב הביטחוני

מאגר הגז הטבעי "לוויתן" / צילום: אלבטרוס

"שומרי הבית" לליצמן: "תקופת ההרצה של 'לוויתן' - סכנה לבריאות הציבור"

הבוקר פנתה ח"כ חיימוביץ' בשאילתה לסגן השר ליצמן בנושא היתר הפליטה לאסדת "לוויתן" בתקופת ההרצה, בה מתוכננים להיפלט לאוויר חומרים מזהמים בכמות הגדולה פי 2.5 מזה שיותר לאסדה לפלוט במשך שנת פעילות שלמה ● ליצמן: "לא מכיר את הנושא"

עו"ד רונית בכר, ערן יעקב, אילן פלטו, עו"ד ירון סבר וצבי סטפק / צילום: אסף לב

על מס ועל פנס: למה צריכות חברות ציבוריות להיערך

כנס המסים השנתי של איגוד החברות הציבוריות בשיתוף עם פרמת הייעוץ וראיית החשבון דלויט ועם משרד עוה"ד גולדפרב-זליגמן עסק הפעם בגירעון ובאתגרים שעומדים לקראת תקציב 2020

עו"ד צבי האוזר וגדעון סער / צילומים: איל יצהר, טל שניידר

הליכוד וכחול לבן בשיתוף פעולה: הצעת חוק לקיום שימוע פומבי למועמדים לעליון

ממשלת האחדות עדיין אינה נראית באופק, אך בזירה הפרלמנטרית נראים ניצנים לשת"פ בין שתי המפלגות הגדולות ● ח"כ גדעון סער מהליכוד הגיש הצעת חוק, שעליה חתום גם ח"כ צבי האוזר מכחול לבן, שלפיה השימוע ייערך בפני הוועדה לבחירת שופטים וההצבעה תהיה חשאית

יוסי ורשבסקי, אבי צבי וגולן יוכפז / צילום: איל יצהר, גלובס

מסמכי המיזוג של רשת ועשר נחשפים: "יש את חדשות 2 וזהו. מי שלא אוהב את 2 הולך לחדשות עשר"

המעמד של חדשות עשר והפורמט בו תפעל בערוץ הממוזג היוו חלק משמעותי מהדיונים שערכו הרגולטורים לפני אישור המיזוג ● "גלובס" חושף את התחייבויות שהציגו מנהלי רשת וערוץ עשר בשימוע ● בין הבטחות בעלי המניות: "לחברת החדשות יהיה מנכ"ל שהוא גולן יוכפז"

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

הקרב על האימפיצ'מנט: הרפובליקאים הודפים האשמות נגד טראמפ

השגריר בפועל של ארה"ב באוקראינה: טראמפ ייחס חשיבות רבה יותר לחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו מאשר לאוקראינה כולה ● הרפובליקאים דוחפים מסר שאוקראינה מושחתת כולה ושחובתו של טראמפ הייתה לקדם עקירת השחיתות ● טראמפ מצייץ: "הדמוקרטים מנסים לבלום אותי; אני לא אתן להם"

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

אוריאל לין על המהלך של אמזון: "מבצע טורפני שנועד להשמיד מתחרים"

נשיא איגוד לשכות המסחר פנה לממונה על התחרות בנוגע למבצע החדש של אמזון, המציע משלוח חינמי ברכישה מעל 49 דולר ● ככל הנראה לין לא באמת מוטרד מהצעת הערך במבצע הנקודתי הנוכחי, אלא מבטא חשש כללי מהשיטה בה אמזון נוהגת לכבוש נתחי שוק

ניר ברקת, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם לשלושת תיקי נתניהו הפתוחים קדמו 16 תיקים שנסגרו?

מרוב רצון להוכיח שנטפלים לנתניהו, ניר ברקת תופר לו תיקים חדשים. פרמנו ● המשרוקית של גלובס

בקבוקוני טואלטיקה של רשת המלונות הייאט / צילום: הייאט

גם רשת הייאט נרתמת למאבק בפלסטיק: תוציא את בקבוקוני השמפו מחדרי המלון

רשת בתי המלון הכריזה כי תוותר על בקבוקוני הפלסטיק שהיא מחלקת לאורחים בחדרים (שמפו, סבון, קרם גוף וכו') ותחליפם בבקבוקים גדולים, בדומה למהלך שרשתות אחרות הצהירו כי יישמו

נפתלי בנט ובנימין נתניהו עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

נתניהו: "יש שינוי של המשוואה. המחבלים יודעים שהם יכולים להיות על הכוונת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד שר הביטחון הנכנס נפתלי בנט נפגשו היום עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום ● נתניהו: "אנחנו בעיצומה של מערכה, ומקווים שהיא תהיה קצרה ככל האפשר"

הבניין הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה ביציבות: טאואר צנחה, מטריקס זינקה ב-7%

מדד ת"א 90 עלה ב-0.3%, מנגד ת"א 35 ללא שינוי ● טאואר סיפקה תחזית הכנסות חלשה לרבעון הבא ● 

פורמולה מערכות זינקה ב-5.44% ● בסקטור הקנאביס טוגדר זינקה ב-15.6%