גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המאזן הדמוקרטי

האם מיהרנו לחרוץ את דינה של עו"ד ליאורה גלט-ברקוביץ' בגין ההדלפה בפרשת שרון-קרן? האם לא ייתכנו מצבים בהם הדלפה תהיה נסלחת, אם לא מוצדקת? והאם עמד היועץ המשפטי לממשלה בחובותיו כלפי הציבור? * כמה תהיות על הסכנות הטמונות לשלטון החוק

חקירת המשטרה בעניין ההדלפה של עו"ד ליאורה גלט-ברקוביץ בפרשת אריאל שרון-סיריל קרן, מעלה כמה שאלות נוקבות שראוי לדון בהן.

נקודת המוצא היא, שהיועץ המשפטי לממשלה חייב לוודא כי אכן הפרקליטות והמשטרה אינן משבשות הליכי חקירה על ידי הדלפת חומר לתקשורת. הבעיה היא, שבחומר שהודלף אין כדי לשבש את החקירה.

לא ברור איזה שימוש מזיק יכולים היו סיריל קרן או משפחת שרון לעשות במידע, כי מתנהלת חקירה נגדם. סביר להניח, שקרן היה יודע על הבקשה לחיקור דין, כשהיה מקבל זימון להתייצב לחקירה. אותן האפשרויות שהיו עומדות בפניו לשבש חקירה אז, עומדות בפניו כיום, כשהוא יודע שהוא עומד לקבל זימון כזה. כל ניסיון של משפחת שרון להעלים ראיות או לתאם גירסאות רק יסבך את בני המשפחה, שכן מדובר בהעברות סכומי כסף נכבדים הכוללים רישום.

ליועץ חובה נוספת: עליו לוודא כי ההדלפה, שנעשתה בסמוך למועד הבחירות, איננה חלק מקונספירציה פוליטית. גופי האכיפה במדינה, ובכללם הפרקליטות והמשטרה, לא יכולים להפוך לכלי שרת בידי מפלגה או גורמים בעלי אג'נדה פוליטית-מפלגתית. לצורך קיום חובה זו על היועץ לוודא כי מתנהלת חקירה עניינית, נמרצת ויסודית.

אך דווקא משום שהיועץ אמון על החובה לשמור על שלטון החוק, עליו לוודא כי החקירה איננה מסכנת את שלטון החוק. צירוף נציג שב"כ, למשל, הוא סכנה שממנה יש להימנע. תפקידו של השב"כ להגן על ביטחון מדינת ישראל. אוי לנו אם השב"כ יהא מעורב בחקירות שעלול להיות להן אספקט פוליטי-מפלגתי, שכן אז יהפוך גם הוא לשחקן מפלגתי. בית המשפט העליון זיהה את הסכנה, ופסל את השתתפות נציג השב"כ.

סכנה נוספת לשלטון החוק, במובנו המהותי, טמונה בחקירת עיתונאים. מדוע זומן העיתונאי שחשף את הפרשה ב"הארץ"? איזה אור יכולים הוא לשפוך על החקירה?

חקירת עיתונאים על מנת לחשוף את מקורותיהם פסולה בשיטה דמוקרטית. לא מדובר במצב של מניעת פשע עתידי, כאשר המידע היחיד מצוי אצל העיתונאי. שלטון החוק המהותי נשען על זכות הציבור לדעת, ובוודאי על הזכות לדעת שנבחריו נחקרים. המאזן הדמוקרטי מחייב כי עיתונאים לא יידרשו לחשוף את מקורותיהם, אחרת עלולים המקורות לגווע והציבור ייוותר ללא מידע הכרחי.

עיתונאי יכול להיות מזוהה פוליטית. הוא אינו עובר על החוק. חובתו האתית היא לפרסם. קל וחומר, שחייב הוא לפרסם חשדות נגד שחיתות השלטון, מקום בו אין הסתברות ממשית כי הפרסום עלול להביא לפגיעה של ממש בחקירה.

חובה על היועץ לקחת בחשבון כי זימון עיתונאי לחקירה, לא כל שכן חקירה תחת אזהרה, יש בו כדי "לצנן" את יכולת העיתונות בדמוקרטיה לחשוף שחיתויות. עליו למצות דרכי חקירה אחרות. לאור טענת העיתונאי כי לא חשף מקורות בחקירתו, ולאור העובדה שבכל זאת נחשפה המדליפה, נראה שהחקירה לא היתה הכרחית, ועלולה להוות תקדים מסוכן.

תשובותיו של היועץ לעניין זה, במסיבת העיתונאים, לא היו מספקות. אל לו ליועץ, דווקא משום נאמנותו לשלטון החוק, לאשר למשטרה להשתמש בכוחה השלטוני באופן העלול להשתיק מידע שאינו נושא חן בעיני השלטון.

ולבסוף, מילה על ההדלפה עצמה. כאמור, עורך דין בשירות הציבורי הינו נאמן הציבור. הדלפה על ידי עורך דין בפרקליטות מפירה מספר כללים משפטיים ואתיים. מעבר לכך, היא פוגעת באמון הציבור בפרקליטות, ובמערכת הצדק באופן כללי. לא כל שכן אם ההדלפה נעשתה ממניעים פוליטיים, או לשם בצע כסף. יחד עם זאת, אין למהר לחרוץ דין.

ייתכנו מצבים בהם הדלפה תהיה נסלחת, אם לא מוצדקת. למשל, מקום בו מגיע עורך הדין למסקנה שהחקירה מתנהלת באופן שהוא עצמו נגוע במניעים פוליטיים של גורמים בכירים, תקום עליו - כנאמן הציבור - חובה אתית לדאוג לכך שהציבור יידע על הכשלים בחקירה. מחויבותו היא לדמוקרטיה.

ייתכן שבמצב זה, ההדלפה היא הדרך המיטבית לשמור על שלטון החוק, במובנו המהותי, בהנחה כמובן שאין בהדלפה כשלעצמה כדי לפגוע בחקירה. חזקה על ראשי הפרקליטות והמשטרה שניהלו את חקירתו של ראש הממשלה, שלא זה המצב. חזקה עליהם, שרגישים הם גם לזכות לשם טוב ולפרטיות, בה פגעה ההדלפה. אפשר לפיכך, שהיו מיטיבים לעשות אם לא היו מפרסמים (מדליפים) את החשדות נגד הפרקליטה עד להגשת כתב אישום או השעיה.

הכותב הוא מרצה למשפט ציבורי בפקולטה למשפטים באונברסיטה חיפה

עוד כתבות

כלא גלבוע / צילום: Reuters, Ilia Yefimovich

שני הנמלטים האחרונים מהכלא נתפסו בג'נין ע"י כוחות הביטחון

בתום פעולת הונאה, השניים נעצרו ללא התנגדות, יחד עם שני סייענים ● האסירים יועברו לחקירת שב"כ ומשם לתא כליאה בהפרדה בצינוק בבית סוהר בדרום ● המפכ"ל: "ידענו שמקום הימצאותם הוא בג'נין, נערכנו במשך ימים לפעילות המורכבת, והלילה התקבל המידע לו חיכינו" ● רה"מ בנט: "את מה שהתקלקל אפשר לתקן"

אנדרו אביר ראש חטיבת השווקים בבנק ישראל / צילום: ליאור מזרחי

יתרות המט"ח של בנק ישראל צמחו בשנה האחרונה בקצב מסחרר: למה זה אמור להיות מטריד?

בהמשך להתערבות של בנק ישראל בשוק המט"ח, יתרות המט"ח של בנק ישראל מגיעות לכ-50% מהתוצר ● "לאורך זמן יהיה קשה להתמודד עם החלשות הדולר. ירידות חדות בשווקים מבחינת בנק ישראל יבלמו את הייסוף של השקל"

מה אפשר לקנות ב־1.6 מיליון שקל באזור הצפון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-1.6 מיליון שקל באזור הצפון

בית בהרחבה של קיבוץ אשדות יעקב, בית ביישוב הקהילתי גבעת אבני ובתים פרטיים בקריית שמונה ובצפת

ההכרעות המשפטיות הכלכליות החשובות של תשפ''ב / איור: גיל ג'יבלי

מהדיבידנדים ועד לפרשיות השחיתות הגדולות: 10 התיקים הכלכליים הבולטים של השנה הקרובה

איך יודעים מתי מונופול גובה מחיר מופרז? מתי בנקים צריכים להתערב בהשקעות של לקוח? מהו גבול האחריות של דירקטורים לחברות שבהן הם מכהנים? ומתי סיקור חיובי יכול להיחשב כשוחד? ● גלובס סוקר את השאלות העקרוניות שיעמדו לפתחם של בתי המשפט בשנה הקרובה

רותם אזולאי, יועץ משכנתאות / צילום: ליז אביטן

"משבר הקורונה רק הוביל לעלייה במספר רוכשי הדירות ומי שמבקשים משכנתה באזור שדרות"

רותם אזולאי, בעל רותם משכנתאות, תושב שדרות ● "באזור שלנו מגיעים עם הון עצמי נמוך יותר ואז לוקחים משכנתה גדולה יותר" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אייל הנדלר, מנכל חברת כנען נדלן / צילום: איל יצהר

"המחירים במכרזי הקרקעות מטורפים. יזמים עוד ייתקעו עם דירות"

אייל הנדלר, יו"ר קבוצת כנען המתמחה בהתחדשות עירונית, חושב שהמשבר בענף הנדל"ן הוא תוצאה של הזנחה ממשלתית ארוכת טווח, ושעד שלא יתייחסו למצב כמשבר לאומי, לא יימצא לו פתרון • "השאירו את הענף לשוק החופשי שהוא מצומצם, ואת המנגנון של משרדי השיכון והפנים בידי עסקנים"

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

מחיר הדחייה: יאיר נתניהו שילם 310 אלף שקל לעורך וואלה לשעבר - ואז גילה שהסכום תפח

בית המשפט המחוזי דחה את בקשת נתניהו לעכב את פסק דינו של בית המשפט השלום, וחייב אותו לשלם מיידית לאבי אלקלעי את הפיצוי שנפסק לטובתו במסגרת תביעת הדיבה שהגיש נגדו ● יאיר נתניהו טען כי לא קיבל את התביעה, אולם השופטת לא קיבלה את הטיעון והחליטה להותיר את פסק הדין על כנו, ואף לחייבו בהוצאות משפט נוספות בסכום של כ-30 אלף שקל

שר המשפטים גדעון סער / צילום: תמר מצפי

ועדת שרים לחקיקה אישרה את הרחבת סמכויות בתי המשפט הכלכליים

כעת, סמכויות בתי המשפט הכלכליים יכללו גם עבירות הלבנת הון ומסים ● את הרפורמה יזם שר המשפטים לשעבר אבי ניסנקורן ● שר המשפטים גדעון סער: "מדובר בצעד משמעותי במלחמה בארגוני הפשיעה, בהון השחור ובעבירות הכלכליות"

בורסה לנ''ע ת''א / צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א; וונטייז הכפילה את שוויה, טראלייט וליברה צללו

מדד ת"א 35 ירד ב-0.3%, מדד ת"א 90 התחזק ב-0.8% ● אופקו וטאואר נסקו לאחר ששבו עם פערי ארביטראז' חיוביים; פריגו ואורמת איבדו גובה ● מחר וביום שלישי לא יתקיים מסחר בתל אביב לרגל חופשת חג הסוכות

ליאור שילת / צילום: דור פזואלו

זה המועמד המוביל של קארין אלהרר למנכ"ל משרד האנרגיה

ליאור שילת, שביצע בעבר תפקידים ציבוריים לצידם של אריאל שרון ואהוד אולמרט, משמש כיום כמנכ"ל מכון ירושלים למחקרי מדיניות ● הוא צפוי להחליף בתפקידו את אודי אדירי שמכהן בתפקיד מאז נובמבר 2017

מהנזק שגורמת אינסטגרם לנערים ועד להנחות הסלב: תחקיר ענק חושף את הסודות האפלים של פייסבוק

תחקיר מהדהד של וול סטריט ג'ורנל מציג איך מכופפת הרשת החברתית את הכללים עבור משתמשים בעלי פרופיל גבוה, כיצד הסתירה מידע שקושר בין פגיעה נפשית בצעירים להתמכרות לאינסטגרם ואיך משמשת הפלטפורמה בידיעתה לסחר בבני אדם ולהזמנות של רצח ● סגן נשיא בפייסבוק: "מבינים את האחריות של תפעול פלטפורמה גלובלית. המאמרים הכילו טענות שגויות"

צרכנים עומדים בתור בסניף בסט ביי בארה''ב / צילום: Shutterstock

הסערה המושלמת שהגבירה את הצריכה בדרך להסתיים

השהייה בבית בזמן המשבר הובילה לזינוק חסר תקדים ברכישות מוצרים ושירותים ● אבל הזינוק במכירות הקמעונאיות בא על חשבון צריכה עתידית, ולכן ירידה חדה במכירות היא בלתי נמנעת ● מי שבכל זאת צפויות לחוות שגשוג הן חברות ההלבשה - עם חזרתם של האירועים והחתונות

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: איל יצהר

ליברמן: רפורמת היבוא תביא לחיסכון מיידי של 5-6 מיליארד שקל

שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת הכלכלה אורנה ברביבאי הגיעו היום לדיון הראשון בוועדת הכלכלה המכינה את הרפורמה ביבוא בחוק ההסדרים לקריאה שנייה ושלישית ● ברביבאי: "הרפורמה תשפיע על כל אזרח במדינה ותביא לצמצום פערים משמעותי"

נכס של סקייליין בארה''ב / צילום: מצגת החברה

עסקת ענק לסקייליין: מוכרת את רוב נכסיה בקנדה בכ-530 מיליון שקל

החברה הבת של מישורים צופה רווח של 25-35 מיליון דולר קנדי (63-87 מיליון שקל) מהמכירה ● על העסקה: "מעניקה נזילות משמעותית שתאפשר לסקייליין לממש את האסטרטגיה המוצהרת שלה - לעצב מחדש את מיקוד השקעות ופעילות החברה מאתרי נופש וקרקעות - לבתי מלון"

אולף שולץ / צילום: Associated Press, Michel Euler

רגע לפני הבחירות בגרמניה: המועמד המוביל מציע להטיל מס על העשירים

העלאת שכר מינימום דרמטית, ייצוב רמות הפנסיה באופן שיעוגן בחוק וגם הגדלת המסים שיוטלו על הגרמנים העשירים ביותר במדינה: אלו עיקרי התוכנית הכלכלית של אולף שולץ, מועמד המפלגה הסוציאל-דמוקרטית לבחירות שיתקיימו בעוד שבוע ● "מי שמרוויחים הרבה יחסית, כמוני, יכולים להרשות לעצמם לתרום יותר לטובת הקהילה", אמר

אלעד טנא / צילום: איל יצהר

אחרי 6 שנים ללא איוש: זה ראש מערך ההסברה הלאומי החדש

ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע על מינויו של סמנכ"ל וראש חטיבת הדיגיטל בתאגיד השידור הציבורי אלעד טנא לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי ● כניסתו של טנא לתפקיד מגיעה על רקע עזיבתו של יועצו של בנט משה קלוגהפט שעוזב לטובת ניהול קמפיינים בחו"ל

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד / צילום: Associated Press, Emmanuel Dunand

אקלים, הסברה והפלסטינים: הממשלה פרסמה את היעדים שלה

במלאת 100 ימים להקמת הממשלה, פורסמה היום את תוכנית היעדים לקדנציה ● במשרד ראש הממשלה שמים דגש על משבר האקלים, במשרד הביטחון רוצים להרחיב את הפעילות המדינית, במשרד החוץ מתמקדים בהסברה והמשרד לשת"פ אזורי רוצה לחזק את היחסים עם הפלסטינים

צמח הקנאביס / צילום: Shutterstock

איטליה צפויה לקיים משאל עם בנוגע לאי-הפללת סוחרי ומגדלי קנאביס

יותר מחצי מיליון אזרחים איטלקים חתמו על עצומה הקוראת לקיים משאל עם בנושא ● אם בית המשפט לחוקה יאשר את ההצעה, הנשיא יקבע מועד למשאל ● נכון לעכשיו, סוחרי קנאביס במדינה מסתכנים ב-10 שנות מאסר

הנמל הימי של אזור התעשייה ומרכז הסחר החופשי קיזאד / צילום: Reuters, Ben Job

בנק לאומי חתם על מזכר הבנות עם מרכז הסחר החופשי הגדול ביותר באיחוד האמירויות

ההסכם בין הבנק לבין אזור הסחר החופשי קיזאד יאפשר ללקוחות עסקיים להקים פעילות במפרץ ובכך להגיע לשווקים במזרח הרחוק ● במקביל, חברות הפועלות באמירויות יוכלו להקים פעילות בישראל

פרויקט בזל של בנייני העיר הלבנה וקרן JTLV / צילום: 3dvision

במקום בניין מד"א המיתולוגי בבזל: פנטהאוז ב-47.5 מיליון שקל

חברות בנייני העיר הלבנה וקרן JTLV2, בעלות מבנה המגורים במתחם מד"א בזל בת"א, מכרו בפרויקט דירת פנטהאוז של 381 מ"ר עם גג של 149 מ"ר, באחת העסקאות היקרות ביותר שבוצעו במרכז העיר ● הרוכש הוא ישראלי, אך לא ידועה עדיין זהותו