גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבניין ברח' רזיאל ביפו: הריסה בשיטת הסלמי

כשנה לאחר שנהרס המשרד הארץ-ישראלי ברזיאל 17, הוציאה העירייה צו להריסת רזיאל 15, שמאיים להכחיד שריד חשוב של יפו של פעם

לבניין ההיסטורי ברחוב רזיאל ביפו, במספרים 11 עד 17, היסטוריה מרשימה וייחודית, אך הוא הולך ונעלם. אשתקד בוצע צו ההריסה נגד רזיאל 17, בו שכנה הגימנסיה העברית הראשונה והמשרד הארץ-ישראלי, וממנו התנהלה גאולת האדמות. לאחר מכן קרס החלק האחורי של המשך הבניין, רזיאל 15, ובעקבות זאת הוציאה עיריית ת"א צו הריסה לבניין. עד כה אין מושיע, ואין תקציבים לשיקום הבניין ולשחזורו. המועצה לשימור אתרים במחוז המרכז יצאה נגד המשך הריסת הבית, ופנתה בתחילת החודש לעיריית ת"א:

"הובא לידיעתנו, כי הוצא צו הריסה לבניין לשימור ברחוב רזיאל 15 ביפו. המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות משיגה בזאת על הכרזת העירייה להרוס מבנה חשוב זה, המיועד לשימור, לאור העובדה כי ניתן להסתפק בהרס חלקו העורפי של המבנה בלבד ולחזק את חזיתו שנשתמרה במלואה, ולה חשיבות מרכזית במתחם המיועד לשימור.

"מדובר בבניין בעל חשיבות גבוהה לשימור, המיועד לשימור במסגרת תב"ע של "מתחם כיכר השעון ביפו", וכמו כן כחלק מפרויקט התיירות העירוני של יפו המשותף לעירייה ולחמ"ת".

רקע היסטורי

מבנה זה הינו שריד בנוי מרכזי וחשוב ביפו, שנבנה בשלהי המאה ה-19 על-ידי אלכסנדר עווד (או בשמו המאוחר אלכסנדר הווארד), מרוני שמוצאו ממלטה, שנחשב לאחר מגדולי סוכני הנסיעות בארץ ישראל באותה עת והוא שהקים כאמור מבנה זה ומבנים נוספים למסחר ומלונאות ביפו ובירושלים.

בעבר נקרא הרחוב על שמו, ועדות לכך ניתן למצוא בטבלת השיש שעליה חרוט HOWARD RUE , וכן במונוגרמה A.H אשר משובצת באלמנטים שונים בבניין ובסורגים, מעל פתחי חנויות המחסנים שבמפלס הרחוב, במעקי המדרגות המפורזלים שבתוך חדרי המדרגות, בסורגי החלונות הפונים אל החצרות האחוריות של הבתים ועוד.

הבית התפרסם גם בזכות הפתח המעוטר יוצא הדופן, העשוי אבן מגולפת ומעוצב בצורת וילון עשיר בקפלים המוסט אל שני צידי חלל הפתח, ומעל ל"וילון" זה משקוף דמוי קשת עליה חרוט בערבית: "שלום על אברהם", ומתחת לזה כתובת בעברית: "שלום על ישראל".

במרכז הקשת מעין גמלון, אולי ניאו קלאסי, ובתוכו אבן ראשה מודגשת ועליה חרוט: "CHEVALIER HOWARD". בשנת 1892 נחנך והופעל קו הרכבת שבין יפו וירושלים, קו הרכבת הראשון בארץ ישראל. יש הקושרים שער מפואר זה להקמת קו מסילת הברזל, בו השתתף גם אלכסנדר הווארד אשר מצא לנכון, כך נראה, לתת ביטוי חזותי - ולאו דווקא צנוע - לחברותו במסדר.

על פי מקורות היסטוריים, יש הגורסים כי מבנה זה שימש בין השאר כ"מלון הווארד", מהמלונות המפוארים של יפו.

בעבר היו קבועים בקיר, מעל לפתח הבית, שני שעונים גדולים. האחד הורה את השעה האירופית, והשני - שעון ארץ ישראל. מעל השעון האירופי היה כתוב בערבית "פראנזי" ואילו מעל השעון הארץ ישראלי היה כתוב "ערבי". לבניין היו גם גן נוי נאה - שרידיו נמצאים בחצר האחורית.

הווארד גם נודע בצי הכרכרות שהיו ברשותו ושימשו את התיירים הרבים שפקדו את הארץ ואת מנהיגי היישוב העברי המתחדש בארץ.

כאמור, לא ברור לאיזו תכלית נבנה הבית, האם למגוריו של אלכסנדר הווארד, כבית מלון או למטרה אחרת. אולם, בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 הושכרו בו דירות למגורים, ועל דייריו היהודיים נמנו דמויות חשובות בתנועה הציונית, בהם יחזקאל סוכובולסקי דנין, יהודה גרזובסקי גור, מוריץ שיינברג ואחרים.

אלכסנדר הווארד נפטר בשנת 1904 ונקבר בחצר ביתו. מכספי עזבונו תרמה אלמנתו באותה שנה לבניית הכנסייה המרונית ברחוב, אשר נקרא אז "רחוב כנסיית המרונים" (כיום רחוב הדולפין) בשכונת עג'מי שמדרום לגרעין הקדום של יפו, ולאחר מכן הועתק גם קברו של הווארד לחצר הכנסייה. על הקבר הוצב פסלו, שלאחרונה נעקר ממקומו.

הבניין סבל מהזנחה קשה, חבלות וחריגות בנייה, שהובילו בסופו של דבר להתמוטטות חלק מאגפו הדרומי של המבנה. כאמור, המבנה הצמוד לו, "בית המשרד הארצישראלי" (רזיאל 17), נהרס כבר בשנה שעברה ולא שרד דבר מחזיתו.

לטענת המועצה לשימור, מתוך סיור עם אנשי מקצוע בשטח ניתן לשמר את חזית הבניין. בימים אלה מכין מהנדס המתמחה בשימור וייצוב מבנים תוכנית ייצוב חלופית, שתועבר לידי העירייה.

עמדת העירייה

עיריית ת"א כתבה בדו"ח שהגיע לידי "גלובס":

"הנדון: רח' רזיאל 15, ת"א בתאריך 26.1.03 התקבלה הודעה במדור מבנים מסוכנים על התמוטטות חלק מהבניין הנ"ל. עקב כך נערך סיור במקום ע"י מהנדסים מטעמנו, ולהלן הממצאים:

מדובר בבניין בן 3 קומות, מורכב משני אגפים (צפוני ודרומי) עם חדר מדרגות משותף. הבניין אטום בקומת הקרקע ופנוי בקומות העליונות, למעט דירה אחת בקומה א' (באגף הדרומי) המוחזקת על-ידי משפחת גנאוי נדיאה.

חלקו העורפי של האגף הצפוני התמוטט כליל, מצב האגף הדרומי יציב, אך חדר המדרגות נפרץ בקיר המחובר לאגף הצפוני וקיימים בו ליקויים בטיחותיים בחלקו העליון.

חרף כך, הוכרז ב-27.1.03 אגפו הצפוני של הבניין, על שלוש קומותיו, כמבנה מסוכן להריסה לפי סעיף 4 לחוק העזר העירוני... מדובר בבניין המיועד לשימור, והדבר דורש בדיקה מקיפה מההיבטים השונים כדי למנוע התרחשויות בלתי-רצויות בדומה לאירועי הבניין השכן, ברחוב רזיאל 17".

על פי פגישה שהתקיימה בנושא במישלמה ליפו של עיריית ת"א ב-30/1, עולה כי חיזוק החזית והריסה מבוקרת של האגף האחורי תעלה כ-350 אלף שקל, ואילו הריסת הקומות 2 ו-3 מהחזית עד העורף ושמירה על קומת הקרקע והחזית לרח' רזיאל תעלה 230 אלף שקל. האופציה המועדפת, על-פי המישלמה, היא האופציה הראשונה. המישלמה קובעת, כי לבניין חשיבות ארכיטקטונית היסטורית, וכן חשיבות רבה בשימור המרקם של הרחוב.

המישלמה ליפו, בראשות המנכ"ל דרור אמיר, סיכמה את הדיון בכך שיש לתאם דיון דחוף אצל מהנדס העיר, דני קייזר, ואצל מנכ"ל עיריית ת"א בדבר דרכי הפעולה ברזיאל 15; יש ליצור נוהל עתידי לגבי צווי הריסה בבתים לשימור, וביצוע סקר מבנים לשימור ביפו ופעולת מנע להבא.

עוד כתבות

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

מיליארדר / אילוסטרציה: Shutterstock

דוח עושר משקי הבית העולמי: ישראל בחמישייה הפותחת עם 131 אלף מיליונרים

זאת בהתחשב בגודל האוכלוסייה, לפי מכון המחקר של קרדיט סוויס ● בחישוב בלתי תלוי, ישראל במקום ה-23 ברשימת המדינות עם מספר המיליונרים הגדול ביותר ● מספר המיליונרים בעולם גדל במחצית הראשונה של 2019 ב-1.1 מיליון והגיע לכ-46.8 מיליון מיליונרים

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

צוקרברג: סיכלנו ניסיון רוסי ואיראני להתערב בבחירות 2020

בראיון ל-NBC אמר צוקרברג כי הקמפיינים שאותרו היו מתוחכמים, וכי נבלמו גם ניסיונות התערבות סיניים ● פייסבוק הודיעה כי הסירה מעל 50 רשתות ברחבי העולם לקראת הבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב במפלגה הדמוקרטית

מתוך עבודת וידאו של נטעלי פלדסמן ואוהד בנית / צילום: איתי בנית

הקטר החדש של האמנים: חברות הייטק

טרנד חדש צומח בחברות ההייטק: הגדרת הזהות הארגונית דרך אמנות

מלך תאילנד ובת הלוויה שהודחה מתפקידה / צילום: Royal Household Bureau, רויטרס

מלך תאילנד הדיח את בת הלוויה שלו בשל "חוסר נאמנות"

מלך תאילנד מאהה וצ'יראלונגקון שלל מבת הלוויה שלו סינינט וונגווג'ירפקדי את הדרגות ואת התארים שלה ● בהודעה רשמית מטעם המלוכה נכתב כי סינינט ניסתה "לרומם את עצמה לאותו מעמד כמו המלכה"

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

טבע מאשרת את הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים: תשלם 20 מ' ד' ותספק תרופות נגד התמכרות ב-25 מיליון דולר

(עדכונים) - רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה ● בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות; בהסכם זה טבע תתרום את התרופה buprenorphine naloxone למשך עשור בשווי מוערך של 23 מיליארד דולר

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לא ביבי, לא חופרים? האם עד נתניהו המדינה לא שיקמה אתרים היסטוריים

רה"מ טען בסרטון תעמולה כי קודמיו לא השקיעו שקל באתרי מורשת ● האמת היא שהמדינה טיפלה באתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים כבר לפני עשרות שנים ● ובכל זאת, נתניהו יכול לרשום לזכותו מהפך בסדרי הגודל

פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי

"מערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל": התחזית הקודרת של מנכ"ל קופ"ח כללית

פורטפוליו עם מנכ"ל כללית, פרופ' אהוד דודסון: על היתרונות של מערכת הבריאות בארץ וגם על הכשלים, על הספר שכתב בהסתמך על הניסיון שלו, ועל הספר שעוד יכתוב

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צריך לתת לתמ"א 38 למות בכבוד

ההחלטה להאריך את תוקף תוכנית תמ"א 38 לשלוש שנים נוספות אמורה להביא לתקופה של ודאות תכנונית ● עם זאת, התנגדות חלק מהעיריות, ובראשן עיריית ת"א, מסמנת כי יהיה קשה לשמור על התוכנית בחיים ● דעה

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

בני גנץ / צילום: שריה דיאמנט

בית הנשיא הודיע לראשי סיעות הכנסת ה-22 על העברת המנדט לגנץ

יו"רית הימין החדש, איילת שקד: אין בכוונתנו לנהל מו"מ עצמאי בנפרד מגוש 55 ● בכחול לבן אמרו ל"גלובס" כי בכוונתם לפנות לכל הסיעות בכנסת ה-22, אך הדגישו כי הטלפון הראשון שלהם יהיה לליכוד

ראשי פורסקאוט פותחים את המסחר בנאסד"ק / צילום: יח"צ

מהלך אקטיביסטי בפורסקאוט? המניה עולה בעקבות שיתוף-פעולה בין שני משקיעים שמצפים לדיונים עם החברה

החברה, המספקת פתרונות לאבטחה ושליטה על מכשירים מחוברים בארגונים, איבדה כשליש משווי השוק שלה החודש בעקבות אזהרת רווח שפרסמה ● שני גופי ההשקעה, שניהם מניו יורק, מחזיקים יחד ב-14.5% ממניות פורסקאוט ● גופי ההשקעה מעריכים כי מניית פורסקאוט מוערכת בחסר

כבשים / צילום: שאטרסטוק

החברה הזו מייצרת מוצר אחד בלבד שמתאים לארון של כל אחד - ועל הדרך רוצה להפיץ מסר של קיימות

מסר של קיימות סביבתית: חברת Sheep הבריטית מוכרת מהשבוע מוצר אחד בלבד - סוודר יוניסקס מצמר מרינו, אליו יוצמד תג NFC הניתן לסריקה, דרכו יכול לובש הסוודר ללמוד על הכבשה "שלו" ולקבל עדכונים על מצבה ● והמחיר? לא זול בכלל: 234 דולר

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

ספרים אוקטובר / צילום: איל יצהר

זה באמת משנה אם זה אמיתי?

אם לא קראתם את "אל מול הלילה", שבו יצאה דלפין דה ויגאן לפענח מדוע התאבדה אמה והציגה מסע מרתק לתוך הנפש, אולי כדאי שתעשו זאת לפני שתיכנסו לתוך "מבוסס על סיפור אמיתי" ● רוב הסיכויים שהספר החדש של מישל וולבק לא יעלה אצלכם את רמת הסרוטונין, אבל הוא עדיין שווה קריאה ● מדור הספרים של "ליידי גלובס"

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

עקב תקלה: טיסת אל על מניו יורק תנחת ב-48 שעות עיכוב

נוסעי טיסת אל על מספר 008 ימריאו לישראל רק מחר בערב במקום היום בצהריים וצפויים לנחות בישראל לאחר החג ● הסיבה: תקלה טכנית בהעמסת תא המטען

התמכרות למשככי כאבים  / צילומים: shutterstock, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כך התמכרה האומה האמריקאית למשככי כאבים. ואיך הסתבכה גם טבע הישראלית בפרשה

מספרי מקרי המוות בארה"ב משימוש בתרופות אופיואידות עלה ב-2018 לכ-70 אלף איש בשנה, לעומת כ-8,000 בסוף שנות ה-90 • מדוע התרחש הזינוק במספר מקרי המוות, מי אשם במגפת ההתמכרות ואיך הסתבכה חברת טבע הישראלית? • גלובס מאמ;לק