גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איזו אופוריה

משהו טוב עובר על המשקיעים בשוק ההון הישראלי בשבועות האחרונים, בכל השווקים - מניות, מט"ח ואג"ח

משהו טוב עובר על המשקיעים בשוק ההון הישראלי בשבועות האחרונים. בכל השווקים - המניות, המט"ח והאג"ח, ניכרת בתקופה האחרונה מגמה חיובית עזה, שכמותה לא ראינו זמן רב. בניגוד לפעם הקודמת שחווינו תקופה כזו, בחודש נובמבר אשתקד, הפעם העליות נראות "אמיתיות" יותר, ופחות טכניות. נזכיר, שגם אז, בנובמבר, השוק נהנה מפריחה מרשימה למשך כחודש, אלא שזו הוסברה יותר כפריחה טכנית, על רקע רצונם של מנהלי התיקים לשפר את התשואות לסוף השנה, ובהערכות המשקיעים לרפורמה במס.

אלא שהפעם זה נראה אחרת. הרפורמה במס, על השלכותיה, כבר נכנסה לתוקף, ולמוסדיים אין לכאורה צורך לשפץ תשואות, כי נותרו עוד 9 חודשים עד הדו"ח השנתי - כך שמים רבים עוד יזרמו בירקון עד אז. הפעם אין תירוץ טכני לעליות, ולכן האופוריה נראית "אמיתית" יותר.

במסגרת האופטימיות המלבלבת בשווקים, נציין רק 3 נקודות ציון שעברנו בימים האחרונים: הדולר, שרק לפני כחודשיים חששנו שיחצה את רמת ה-5 שקלים, התגלגל לאחור, וירד מתחת ל-4.60 שקלים - לראשונה מאז פברואר אשתקד. הבורסה התל אביבית ממשיכה גם היא קדימה, ומדד המעו"ף, זה שלא מזמן צנח מתחת ל-300 הנקודות, כבר מעל ל-380, וקו ה-400 פתאום לא נראה כל כך רחוק.

העליות בבורסה, ובעיקר הייסוף החד בשקל, הביאו גם את השוק הסולידי לנקודת ציון מעניינת, כשתשואת השחרים הארוכים, שלא מזמן עלתה מעל ל-12%, צנחה מתחת ל-10%, והיום היא כבר ירדה מתחת ל-9.2%. הירידה החדה בתשואות הושגה בעיקר בזכות הצניחה החדה בציפיות האינפלציה בשוק ההון, שכיום עומדות על כ-2% בלבד.

לעליות שנרשמו בימים האחרונים בבורסה יש היבט מעניין נוסף. מחר יוצאים לחופשת הפסח והשוק בתל אביב יהיה סגור למשך 4 ימים רצופים. בשבוע הבא יתקיימו שני ימי מסחר מקוצרים, ואז שוב חופשה בת יומיים, וביום חמישי יחזרו הפעילים לעבודה מלאה, ישר ליום פקיעת אופציות המעו"ף לאפריל.

לרוב, המשקיעים בתל אביב נערכים לחופשות הארוכות דווקא בירידות שערים, שמוסברות בכך שחלק גדול מהם מעדיפים לסגור את הפוזיציות, ולא להישאר חשופים למשך תקופה כה ארוכה בלי יכולת להגיב לאירועים שעלולים להתרחש כששערי השוק באחד העם נעולים. גם נושא פקיעת האופציות הקרוב אמור היה להעיב על השוק, ולגרום למשקיעים רבים להתבצר ולא להסתכן בהמשך קניית סחורה.

אבל הפעם זה שונה. פעילים שונים מדווחים לנו, שלא רק שאין מכירת סחורה לקראת הפסח, אלא להיפך - נראה שהמשקיעים דווקא קונים "מתנות לחג". לא רק שהבורסה בתל אביב עולה לקראת החג - היא גם עושה זאת במחזורים ערים ותוך רכישות מסיביות, בעיקר של גופים מוסדיים. אלו קונים בימים האחרונים סחורה הן ישירות בשוק, אך גם באמצעים עקיפים, כמו חוזים סינתטיים בשוק המעו"ף, ואת התאלי 25, סל המעו"ף של אופק, שרושם לאחרונה מחזורי ענק.

הגברת הפעילות על ידי המוסדיים בשבועות האחרונים היא אינדיקטור חיובי מאוד לשווקים. בכל בית ספר למינהל עסקים מלמדים, שהצעד הראשון של יציאת השווקים מהתחתית הוא רכישה של בעלי עניין - את זה ראינו במבול הצעות הרכש שגבר בחודשים האחרונים בבורסה. לאחר מכן, אומרת התורה, באים המוסדיים ומגדילים אחזקות - את השלב הזה, אומרים הפעילים, אנחנו כנראה עוברים כיום.

כעת נותר לקוות גם לשלב השלישי, בו גם הציבור מגדיל את מנתח האחזקה במניות - ואז הבורסה כבר נהנית מגאות של ממש. בשל זה קשה לדעת עם אנחנו מצויים בדיוק בסצנריו הזה, והסיכון לשינוי כיוון עדיין קיים, ואפילו במידה גבוהה, אבל נוכח שני השלבים הראשונים, הפעילים בשוק מתחילים להרגיש יותר טוב עם הנעשה בבורסה בתל אביב.

אורי פישמן, מנהל קרנות הנאמנות של אינווסטק, סבור שהעליות החדות שראינו לאחרונה מאפיינות את השוק התל אביבי. "השוק פה הוא צר מאוד, עם מעט מאוד פעילים ומעט מאוד סחורה. לכן, כשהאופוריה מתחילה בשוק, באים הרבה מאוד ביקושים דרך צינור צר מאוד - מה שמביא לתנועה חדה של השוק כלפי מעלה, אך לרוב מדובר בתנועה לפרקי זמן קצרים". - מה נשתנה בימים האחרונים שפתאום השוק מעביר הילוך בדרך למעלה?

"יש לא מעט מעגלים שיושבים בלי מניות, וכל יום נשבר מעגל אחר ומתחיל לאסוף מניות".

- ועדיין, זה לא נראה לך יותר מדי גבוה ויותר מדי מהר?

"התנודות בשוק ההון הישראלי תמיד באות מהר, ותמיד נשאלת השאלה 'מה קרה הפעם?' בעבר ראינו מהלכים חדים וקצרי טווח למעלה, חוץ מתקופות ספציפיות, כמו 1999, שבהן העליות נמשכו לאורך שנה. השוק המקומי שונה מהשוק האמריקני. שם, אם גוף זה או אחר מחליט להגדיל אחזקה, הוא יכול לפרוס אותה לאורך זמן, כי תמיד תהיה קיימת הנזילות. כאן אין נזילות, ומנהלי ההשקעות חוששים שמחר המחירים יקפצו בגלל צרות השוק והכמות הצפה הנמוכה, ולכן העליות נעשות בקצבים גבוהים".

- האלטרנטיבה לשוק המניות הוא שוק הנגזרים, שם הנזילות גבוהה הרבה יותר.

"לכן אתה רואה שיש פעילות ערה עוד יותר באופציות, כשהרבה מנהלים מגדילים אחזקה באמצעות החוזים. מה שקורה זה התייקרות של החוזים ויצירת פערי ארביטראז' מול השוק עצמו. אז רצים שחקני המעו"ף לאסוף את הסחורה בשוק על מנת לכסות את הפוזיציה, ולמעשה הם עושים את העבודה לשאר הפעילים ויוצרים את הנזילות בשוק. ביום הפקיעה (יום ה' הבא - י.פ), יבואו אותם פעילים, שהחוזים שלהם יפקעו, ויקנו את הסחורה מהשחקנים שכתבו להם את החוזים במהלך החודש - אחד יאזן את השני".

- בעבר היה נהוג ששוק המניות יורד לפני חול המועד, כשהמשקיעים סוגרים פוזיציות לקראת החג. הפעם זה לא כך.

"נכון שיש את הסטטיסטיקה של חול המועד, אבל לא כל הסטטיסטיקות תופסות תמיד - הרי גם 'אפקט ינואר' היה לא פעם 'דפקט ינואר'. סך הכל אנחנו יוצאים לכמה ימים של העדר מסחר, ואנחנו מושפעים מחו"ל. האווירה בעולם נראית חיובית, גם היום, כשהבורסות באירופה מטפסות בשיעורים נאים. אז אנשים מפחדים להיתקע בפוזיציה נגדית - של אחזקה נמוכה מדיי במניות, ולכן כנראה, הם קונים מניות".

- לא רק הבורסה גועשת - גם השקל נהנה מפריחה שכמותה לא ראינו זמן רב. מה סוחף את השקל למעלה כל כך חזק?

"השקל נהנה ממגמה חיובית בתקופה האחרונה, לאחר שפרמיית הסיכון של המזרח התיכון כולו ירדה מאוד, בעקבות סילוקו של משטר סדאם חוסיין. החשש מהטילים נמוג, וגם נושא הערבויות נראה חיובי מאוד - וזה מביא את המשקיעים להסתכל על השקל/דולר בעין שונה לחלוטין - הפעם לחיוב".

- אבל הערבויות טרם אושרו.

"השוק מתמחר את השקל כאילו הערבויות התקבלו. אם הערבויות לא יאושרו בסופו של דבר, או שפתאום כן היה נופל פה טיל - היינו רואים שינוי כיוון חד בשקל, והדולר היה חוזר למעלה.

"גם הנושא הסורי לא ממש מפחיד את השוק, כי היה ברור שהשריף האמריקני ינער גם את המשטר של אסד. בסך הכל, אסד קיבל כרטיס צהוב מבוש, שמזהיר אותו להתנהג יפה או שהוא יצטרף לשלטונות הטאליבן והבעת' העיראקי. מכאן ועד למלחמה על דמשק המרחק עדיין עצום".

"אחרי שהאיומים החיצוניים די נוטרלו, מה שנשאר במשחק הוא פערי הריביות, וכשאלו כל כך גבוהים, טבעי שהדולר יצנח מול השקל".

- ואם כבר דיברנו על הריביות, אז תשואת השחרים ממשיכה לצנוח ועומדת כבר על פחות מ-9.2%. זה לא נראה כאובר שוטינג?

"יכול להיות שהירידה מוגזמת, אבל העלייה שנרשמה לפניה היתה לא פחות מוגזמת. יכול להיות שהיינו צריכים לעלות לתשואה של 10.5%-10%, במקום 12%, ואז לרדת לרמות הנוכחיות. בטווח הבינוני אני לא חושב שמדובר באובר שוטינג כלפי מטה, ואני מאמין שעקום התשואות ילך ויתיישר, כשהתשואות הארוכות יתקרבו לתשואות הקצרות, בגלל הערכות להורדות ריבית בקצב מדוד בטווח הקרוב.

"בשוק ההון צופים תהליך מתמשך של ירידת ריבית, לאחר שהאינפלציה נכבשה ולא תעלה על 3.5% לכל היותר. עם אינפלציה כזו, התשואה הריאלית בשחרים עומדת על 6.5% ריאלי לטווח הארוך, ולכן יש מהלך של ירידת תשואות והתיישרות של העקום ברמות התשואה של הטווחים הקצרים יותר".

עוד כתבות

משה כחלון/ צילום:  איל יצהר

האם כחלון היה שר אוצר גרוע, או היחיד שראה את האזרחים באמת?

הבטחות הבחירות שלו - להוריד את מחיר הנדל"ן ולהילחם בבנקים לא ממש התגשמו, היחסים העכורים עם פקידי המשרד העיבו על הדרך והחברות עם הטייקון קובי מימון ריסקה את התדמית החברתית שביקש ליצור לעצמו ● האזינו לפודקאסט הצוללת

תצוגת האופנה האחרונה של ז'אן-פול גוטייה / צילום: Charles Platiau, רויטרס

ארון קבורה, דוגמניות על וחזיית הקונוסים של מדונה: ז'אן-פול גוטייה נפרד

אחרי 50 שנה של קריירה פורצת דרך, מעצב העל ז'אן-פול גוטייה צעד אתמול בפעם האחרונה על המסלול בתצוגת אופנה מרהיבה ● צפו בתמונות

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

"הבשורות" של נחום ביתן: במגעים עם עדי צים לקבלת הלוואת ענק

בעל השליטה ביינות ביתן שנקלע לקשיים בישר הערב במכתב לעובדים כי בקרוב צפויות בשורות טובות לחברה. ל"גלובס" נודע כי מדובר במגעים עם חברת המימון החוץ בנקאי של עדי צים בתיווך רוסאריו קפיטל

בית הדין הרבני בתל אביב. / צילום: תמר מצפי

ביהמ"ש למשפחה: בגידה ממושכת של האישה אינה עילה לחלוקת רכוש לא שוויונית

בזמן שמערכת המשפט מחכה לדיון הנוסף של העליון בהלכת "פס"ד הבוגדת", צדדים לסכסוכי גירושים מנסים לזכות בנתח גדול יותר מהרכוש בטענה לבגידה ● והפעם: שופטת ביהמ"ש למשפחה מירב אליהו דחתה בקשת בעל לשנות את חלוקת הרכוש מאחר שאשתו בגדה בו במשך 20 שנה

הטרדה מינית. / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אחריות המעסיק: המעסיק מחויב לטפל תוך שבעה ימים בתלונה על הטרדה מינית

מעסיק שתחתיו יותר מ-25 עובדים מחויב לקבוע תקנון שבו יובאו עיקרי הוראות החוק בדבר הטרדה מינית ויפורטו בו דרכי הגשת תלונות

מפגש פורום משאבי אנוש /  צילום:  איל יצהר

תפקידיו החדשים של הממונה על משאבי אנוש

פורום של כ-20 אנשי משאבי אנוש וייעוץ ארגוני בכירים התכנסו כדי לדבר על האתגרים החדשים שלהם בעולם העבודה: מדוע זה לגיטימי שעובד יבקש לעבוד מהבית או במשרה חלקית, איך נערכים לעולם של סוגים שונים של חוזי העסקה ומה היתרון של התנסות של עובדים בתפקידים שהם ממש לא מכירים

נתניהו וריבלין בעת הצילום המשותף של המנהיגים שהשתתפו בארוחת הערב בבית הנשיא / צילום: רויטרס, POOL

פרשנות: החמימות שגילו מנהיגי העולם לא הפשירה את יחסי נתניהו-ריבלין

בערב קר רשמה ישראל הישג דיפלומטי כשהצליחה לכנס בבית הנשיא רשימה נכבדה של מנהיגים בינלאומיים ● בערב כזה אי אפשר להכחיש את כישרונו המוכח של נתניהו לדיפלומטיה בינלאומית ● למרות ההצלחה, הנוכחים בארוחה היו צריכים לגלות דיפלומטיה ביחסים עם הנשיא ורה"מ ● פרשנות

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

טראמפ: מופתע שנתניהו וגנץ עוזבים את הקמפיין; לא נשמע כדבר הזה

נשיא ארה"ב לכתבים: "אני משוכנע שהפלסטינים יגיבו תחילה בשלילה על התכנית, אבל למעשה התכנית הזו חיובית מאוד מבחינתם" ● מכריז: נפרסם מתווה תכנית השלום לפני בואם נתניהו וגנץ לבית הלבן ● בכיר בחמאס: התכנית האמריקאית תחולל אינתיפדה חדשה

בניין אינטל / צילום : צילום: Reuters, Ronen Zvulun

אינטל עקפה את תחזיות ההכנסות והרווח ברבעון: המניה קופצת במסחר המאוחר

פעילות השבבים לחוות השרתים דחפה את אינטל להכנסות של 20 מיליארד דולר - כמיליארד דולר מעל לתחזיות האנליסטים ● ההכנסות הרבעוניות משקפות צמיחה של 8% לעומת הרבעון המקביל, הרווח הנקי עלה ב-1% • מובילאיי סיימה את 2019 עם הכנסות של 879 מיליארד דולר וצמיחה של 26%

נתניהו וטראמפ בפגישתם בבית הלבן / צילום: Kevin Lamarque, רויטרס

הבית הלבן מודיע: נתניהו וגנץ יבקרו בבית הלבן בשבוע הבא

בהודעה נמסר: "ארה"ב וישראל הן שותפות חזקות וביקורו של ראש הממשלה מהווה הזדמנות לדון על סוגיות ביטחון לאומי ונושאים אזוריים"

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

ההחלטה הראשונה השנה של לגארד: הריבית באירופה ללא שינוי

הריבית על הפיקדונות נותרה על מינוס 0.5%, והבנק צופה כי הריביות ישארו בטווח הנוכחי ואף יירדו עד אשר האינפלציה תעלה ל-2% ● הבנק הודיע על בחינה מחודשת של המדיניות המוניטרית לראשונה מאז 2003

חן ליכטנשטיין  / צילום: תמר מצפי

ירידה של עד 20% ברווח המתואם של אדמה ב-2019 למרות הכנסות שיא של קרוב ל-4 מיליארד דולר

הרווח החשבונאי של חברת מוצרי ההדברה ב-2019 צפוי להיות נמוך בהרבה בשל הפחתות בעלות אופי חד פעמי ● לדברי החברה השלמת שדרוג והעתקת אתרים ישנים יביאו לחיסכון שנתי מהותי בעלויות החברה של 34-47 מיליון דולר לפני מס, החל מ-2020

בני גנץ, פודקאסט לשבת / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

פרוזן פודקאסט: המלצות האזנה לסוף שבוע קר במיוחד

גם את הסופ"ש הקרוב נבלה בין שמיכת הפוך לתנור הסלילים • בכדי לחמם את הנשמה והגוף שימו אזניות ותהנו מהפודקאסטים של "גלובס" שעשו את השבוע ● האזינו

מלון סוליי באילת / צילום: יח"צ

יותר תיירים, יותר לינות - סיכום 2019 במלונות בישראל

4.5 מיליון ה תיירים שהגיעו לישראל ב-2019 שיפרו גם את מספר הלינות שהגיעו לשיא: בשנה זו נרשמו כ-12.1 מיליון לינות תיירים ב מלונות בישראל, עליה של 4.7% לעומת שנת 2018

איציק ברוך, בעלים של קבוצת יובלים / צילום: כפיר זיו

קולנוע אורות ברעננה ימכר ב-165 מיליון שקל; במקומו: פרויקט מגורים ומשרדים

חברת "רמות בעיר", בשליטת איציק ברוך וישראל לוי, חתמה על אופציה לרכישת המתחם ● התב"ע הקיימת על הקרקע, בשטח של 5.6 דונם, מיועדת למגורים, מסחר ומשרדים בשטח כולל של כ-21 אלף מ"ר

ניר צוק. ירידה חדה בשכר / צילום: תמר מצפי

החברות הכי שוות: פאלו אלטו, טבע ואלטיס בין מקומות העבודה הטובים ללהט”בים

כך לפי סקר שערך ארגון Human Rights Campaign הפועל לזכויות הלהט"ב בארה"ב ● מקומות עבודה טובים אחרים לקהילה כוללים את אמזון, אפל, וולמארט ולא מעט חברות תרופות

מפגעי הפסולת שתועדו במטמנת עברון  / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

השופט פלאח: "הסבלנות שהנהיגו בתי המשפט כלפי מזהמי הסביבה פקעה"

בית משפט השלום בחיפה הטיל על מטמנת עברון, קיבוץ עברון ומנהליו קנס של מיליון שקל, התחייבות כספית של 2 מיליון שקל לשלוש שנים, ומאסר מותנה על המנכ"ל ● "ידע כל נושא משרה בתאגיד, שאל לו לפגוע באיכות הסביבה, אחרת עלול הוא למצוא את מקומו, מהיום והלאה, מאחורי סורג ובריח"

חזי בצלאל בהשקת WE4G של אקספון \ צילום: איל יצהר

משרד התקשורת קבע שאקספון נדרשת לשלם מיליוני שקלים לבזק

לדברי המשרד, בזק ביצעה עבודות טכנאים לאקספון במסגרת השוק הסיטונאי שעליהם היא נדרשת לשלם בהתאם לתיק השירות. אקספון הבהירה שהיא מוכנה לשלם אך בהתאם למה שנקבע במקור בתיק השירות ולא לפי דרישות בזק. הנושא ככל הנראה הולך להכרעת בית המשפט

שדה תעופה/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ערעור שהתקבל במחוזי הסיר אחריות מחברת הנסיעות בגין רישום יתר שביצעה חברת התעופה

בית משפט לתביעות קטנות קבע כי סוכנות הנסיעות תפצה נוסעים שטסו דרכה בגין רישום יתר שביצעה חברת התעופה – ועכשיו בית המשפט המחוזי פסל את ההחלטה וקבע כי הנוסעים ישיבו לחברת התיירות פגסוס סכום של כ-2,400 שקל שקיבלו כפיצוי

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדמיר פוטין / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ביקור פוטין: "אמרתי לאמא של נעמה יששכר - 'הכל יהיה בסדר'"

פוטין אמר לנתניהו כי "אני בטוח שזה יהיה לטובת התפתחות הקשרים בין המדינות" ● ההחלטה בנוגע לחנינת נעמה יששכר תלויה בין השאר בנכונות נתניהו למלא אחר מספר בקשות של הממשל הרוסי