גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלבניה משלמת את המחיר

זרם הפליטים הגדול מקוסובו תפס את אלבניה אחרי תקופה של זעזועים חריפים, פוליטיים וכלכליים, כשנראו בה לראשונה ניצני צמיחה, קצת השקעות וכוונות לביצוע רפורמות. העומס הכרוך בקליטת הפליטים עלול להחזיר את האנרכיה לאלבניה

כיצד תצליח אלבניה להתמודד עם מאות אלפי הפליטים שברחו ממחוזות הקטל של קוסובו והמציפים אותה בשבועות האחרונים, כשברקע מצביעים הנתונים האחרונים על כך, ש-300,000 פליטים, המייצגים למעשה %10 מאוכלוסיית אלבניה, חצו עד סוף השבוע את הגבול למדינה.

סוכנויות הסעד הבינלאומיות מהללות בינתיים את קבלת הפנים החמה שבה זיכתה אלבניה את מאות אלפי הפליטים. תרבות משותפת, כמו גם שינאה משותפת לסלובודאן מילושביץ', נשיא יוגוסלביה, גרמו לאלבנים לקבל את הפליטים במאור פנים. אולם ככל שגדלים מספרי הפליטים החוצים את הגבולות, מתגבר במקביל גם החשש, כי השקט היחסי הזה אינו יכול להימשך לנצח במדינה הסובלת מחוסר יציבות כרונית, הן מבחינת כלכלתה והן בכל הקשור למצבה הפוליטי.

קנוט וולבק, יו"ר האירגון לשיתוף פעולה אירופי, הזהיר בשבוע שעבר בביקורו בטיראנה, כי מצבן הכלכלי, הן של אלבניה והן של שכנתה מקדוניה, הוא קשה וכי גם המצב הפוליטי בהן הוא רגיש. "המערכות הפועלות בשתי המדינות עלולות לעמוד בפני סכנות, על רקע זרם כה אדיר של פליטים", אמר.

ממשלתו של פנדלי מג'קו, ראש הממשלה בן ה-31 של אלבניה, תולה תיקוות רבות בסיוע בינלאומי, שהובטח לה מהבנק העולמי וגופים בינלאומיים אחרים. לדברי מג'קו, אלבניה מחוייבת לסייע לפליטים ממוצא אלבני, כולל גם אלו שנדחו על ידי מקדוניה, גם אם תתקשה המדינה לשלם את המחיר הכרוך בכך.

זף פרסי, מנהל המרכז האלבני למחקר כלכלי, מסביר, כי "בשל עונייה, היתה נתונה אלבניה במצב קשה, גם בטרם החל המשבר". בשל החשש מחוסר יציבות החלו, לדבריו, כמה אנשי עסקים וסוחרים, להפחית את כמות הסחורות במחסניהם, לנעול על מנעול ובריח כלי רכב וציוד, לצמצם את כמות הייבוא ולהעביר את כספם אל מחוץ לתחומי המדינה. עם זאת, המטבע המקומי, הלק, לא הושפע עד כה מהמצב, ונפל רק באופן מזערי לעומת הדולר האמריקני.

במידה מסויימת, מתקזזת הירידה בהיקף המסחר בשל הביקושים שיצרו הפליטים הזורמים למדינה ובשל ההוצאות הצרכניות הגבוהות של עובדי סיוע ועובדים זרים אחרים, המתקשרות לתחושת המשבר. אולם גם ביקושים אלו אינם יכולים לפצות על חוסר הוודאות שהביאה עימה המלחמה באיזור. ארבן מלאי, יו"ר ועדת הכלכלה הפרלמנטרית, היטיב להגדיר את המצב כשאמר: "המצב מסכן למעשה את כל ההישגים שהישגנו במהלך 97 ו-98'". וזה אולי המקום לציין שגם ריווחי השנה שעברה היו מתונים למדי בסטנדרטים של המדינות הקומוניסטיות שלעבר.

אלבניה, הנחשבת למדינה הענייה באירופה, הפכה באחת ממדינה סטאליניסטית למדינה מוכת אנרכיה ומהומות דמים. ב-1997, על רקע קריסת תרמית הפירמידה, שניקתה את מרבית תושביה ממעט החסכונות שאגרו, פרצו תושבים נזעמים למחסני נשק ותחמושת ממשלתיים, גנבו כמיליון רובים, ופתחו במהומות שהופסקו רק בהתערבות של כוח בינלאומי בחסות איטלקית, שהצליח להשיב מעט סדר למדינה.

בבחירות שהתקיימו במדינה ביוני 97', הדיחו המצביעים את ממשלת הימין המרכזי בראשותו של סאלי ברישה, שהיה מעורב עד צוואר בשערוריית השחיתות של תרמית הפירמידה, והציבו במקומו קואליציה סוציאליסטית בראשותו של פאטוס נאנו, קומוניסט לשעבר. אולם המהומות לא שככו, ובספטמבר שעבר, אחרי ההתנקשות בחייו של עזם האג'דארי, תומך נלהב של ברישה, נאלץ גם נאנו לפרוש מכהונתו, כשהוא מפנה את מקומו למג'קו, ראש ממשלתה המכהן של אלבניה.

למרות חוסר השקט הפוליטי, רשמה אלבניה בשנה שעברה צמיחה של %8. הון זר זרם אליה בקצב מוגבר, בעיקר מצד אלבנים החיים מחוץ לגבולות המדינה, ביניהם 400,000 אלף מהגרים חדשים החיים ביוון. בשנה שעברה הגיע זרם ההון שהועבר לאלבניה לשיא של 421 מיליון דולר לשנה, בצעד שהביא להאצת הבנייה במדינה. עם זאת, המדינה עדיין מתקשה לספק את צרכיה הבסיסיים ביותר. עד היום נחשבים מוצרי המזון למרכיב העיקרי של הייבוא למדינה, אשר בשנה שעברה עלה על היקף הייצוא ב-602 מיליון דולר.

הכספים שמעבירים המהגרים האלבנים למדינה, כמו גם הסיוע הזר, חיוניים כדי לממן את גירעון הסחר. ואכן, הסיוע הזר שהובטח לאלבניה בשנים 1998-2001 על פי הסדר עם קרן המטבע הבינלאומי (IMF) וגופים בינלאומיים אחרים, אמור להגיע לסכום של 270 מיליון דולר.

במקביל, עושה המדינה מאמצים ניכרים להאיץ את ההפרטות, כמו גם רפורמות שוק אחרות, שעליהן סוכם במסגרת ההסכם עם קרן המטבע.

אולם, כפי שקורה במקרים רבים עם בעיות כרוניות ומתמשכות, הקושי הניצב בפני המדינה הוא מהותי. שילטון החוק נותר במסגרת המוגבלת של טיראנה לבדה, ואינו כולל גם חלקים רבים מפרבריה, הנשלטים על ידי מאפיות מקומיות.

כדי להקל על קליטת הפליטים מקוסובו, הוקמו מחנות סיוע בכל רחבי המדינה, שבהם זוכים הפליטים למזון, מחסה וטיפול רפואי לילדיהם. אולם אלבניה אינה יכולה להעניק להם עבודה וגם לא ביטחון כלכלי כלשהו. אם ישובו בסופו של דבר הפליטים לבתיהם בקוסובו, יופחת כמובן הנטל על המדינה. אולם אם יישארו בה, המחיר שתיאלץ אלבניה לשלם עשוי להיות גבוה מאוד, ולא רק במונחים של כסף

עוד כתבות

מכונת דפוס של דולרים/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

השקל נחלש מול הדולר והאירו על רקע ההסלמה הביטחונית

הדולר קופץ ב-0.5% מול השקל לרמה של 3.516 שקלים, והאירו מוסיף 0.55% לערכו לרמה של 3.881 שקלים ● פריקו: "אי-הוודאות בשווקים על רקע המצב הביטחוני גורמת לביקוש ער לדולר"

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

לא הלכתם לעבודה היום? כדאי שתדעו מה הן הזכויות שלכם

מהן שתי הסיבות בגינן יש לנו את הזכות להיעדר מהעבודה היום? והאם המעסיק יכול לפטר עובד שלא הגיע לעבודה? עו"ד נעמה שבתאי בכר, מומחית בייצוג מעסיקים, מסבירה

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

יוחננוף מקטינה את התגמול לבעלי השליטה: שכרו החודשי של המנכ"ל איתן יוחננוף יקטן בכ-30% ל-180 אלף שקל

הנפקת המניות הראשונית של רשת המזון מתקדמת: תגייס כ-460 מיליון שקל לפי שווי של 1.85 מיליארד שקל "לפני הכסף" ● כ-100 מיליון שקל מתמורת ההנפקה מייעדת יוחננוף לחלוקת דיבידנד, שממנו ייהנו בעיקר בני המשפחה השולטת

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

אביב כוכבי צילום: ארז חרודי – עושים צילום

מי מוסמך להחליט על פעולות צבאיות שעלולות להצית עימות נרחב?

יש לברך על הבאת הפעולה לאישור הקבינט במקרה הזה, אולם גבולות הסמכות אינם ברורים ותהליכי קבלת החלטות הרות גורל אינם מעוגנים כראוי בחוק • הבלבול הזה אינו בריא למדינה השואפת להתנהל בצורה מתוקנת ● דעה

ד"ר סאמי מיעארי, הפורום הכלכלי הערבי / צילום: איל יצהר, גלובס

"בישראל יש שתי כלכלות ויש ביניהן פער עצום: הכלכלה היהודית היא כלכלה מודרנית והכלכלה הערבית נמצאת מאחור"

את הדברים אמר ד"ר סאמי מיעארי בסיכום כנס הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "תוכנית 922 שנועדה לסגור פערים קיימים בקושי יושמה. מתוך השקעה של 15 מיליארד שקל שכלולה בתוכנית, הביצוע עבר בפועל 2 מיליארד שקל"

אריה בלדגרין / צילום: יחצ

תרופה חדשה ליורוג'ן: רכשה זכויות למוצר חדש לטיפול בסרטן בדרכי השתן

המטרה היא לשלב את המוצר של אג'נוס יחד עם תרופה קיימת בצנרת המוצרים של יורוג'ן ● מניית יורוג'ן עלתה אמש ב-3% בנאסד"ק בעקבות ההודעה

ד"ר אחמד חליחל, סגן מנהל אגף בכיר דמוגרפיה ומפקד / צילום: איל יצהר, גלובס

"היום בחברה הערבית רמת הילודה זהה לזו של היהודים"

את הדברים אמר ד"ר אחמד חליחל בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● מיתוס נוסך ששבר חליחל הוא המוטיבציה לילודה: "המחשבה היא רציונלית, אין כאן סיבות דתיות"

הבית שנהרס מירי הרקטה ששוגרה מעזה / צילום: רועי ברק

פיצויים בעקבות נזק עקיף: אין מענה לערי גוש דן

רשות המסים הודיעה כי עסקים המצויים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יהיו רשאים להגיש תביעה להחזר השכר שישולם לעובדים שיעדרו מעבודתם בעקבות המצב הביטחוני ● בשלב זה: גוש דן, שהיה משותק כמעט הבוקר, מחוץ לטווח הפיצוי על נזק העקיף

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות \ צילום: איל יצהר

חיסול שיעלה מאות מיליונים לישראל: איך ההסלמה במצב הביטחוני תשפיע על הפעילות הכלכלית

בכל יום של השבתה מלאה מאבד המשק הישראלי תוצר בשווי 2.5 מיליארד שקל ● במקרים של הסלמה במצב הביטחוני, ישנן תופעות לוואי נוספות ● ממה נגרם עיקר הנזק היום, מהו הנזק הנוסף שייגרם וישפיע לטווח הארוך יותר ואיך יגיבו סוכנויות דירוג האשראי?

קמפיין שילוט של כנען על אוטובוס דן / צילום: ענת ביין-לובוביץ'

תחנה אחרונה? דירקטוריון דן צפוי לאשר מכירת עד 50% מהחברה לפי שווי של כ-1.2 מיליארד שקל

בית ההשקעות ווליו בייס וקבוצת מנהלים בכירים, העומדים בראש קבוצת משקיעים שגיבשו לצורך הרכישה, מתכוונים לפעול להשבחתה של דן ולהכנתה להנפקה בבורסת תל אביב ● ערב העסקה תרכוש חברת התחבורה את מניותיו של פנחס רוטנברג תמורת כ-130 מיליון שקל

תחנות הכוח הפחמיות בחדרה / צילום: אייל יצהר

על רקע הביקורת: רשות החשמל תמליץ להסב את תחנות הכוח הפחמיות

לאחר שפרסמה דו"ח שגרר תגובות זועמות של ארגוני הסביבה והתכתשות ציבורית עם המשרד להגנת הסביבה, רשות החשמל עשויה להמליץ לשר האנרגיה להסב את תחנות הכוח הפחמיות ולהפכן מבוססות גז, וכן להרחיב את הפיתוח והשימוש באנרגיות מתחדשות

ויצמן שירי  / צילום: תמר מצפי

ההרפתקה הבורסאית החדשה של ויצמן שירי: רוכש שלד בורסאי כדי לצקת לתוכו פעילות קנאביס באפריקה

שירי, שבעבר הוביל את חברת הנדל"ן תשואה 10 שקרסה עם חובות כבדים, מתכוון למכור לשלד נקסט ג'ן פעילות בבעלותו ובמרכזה נכס נדל"ן בבאר שבע וכן "גידול וייצוא קנאביס רפואי בעיקר במדינת לסוטו"

עובדים במפעל הרכבת רכב של טאטא ההודית/ צילום: רויטרס

שני העולמות הכלכליים של הודו לא מצליחים להיפגש ומאיטים את צמיחתה

מיתון שהחל בכלכלה השחורה פוגע בניסיונותיה של המדינה להעביר עובדים ממנה אל הכלכלה המודרנית

הריסות תחנת הטלוויזיה של החמאס בעזה / צילום: רויטרס Suhaib Salem

פעולה מקיפה של צה"ל בעזה הפכה לבלתי נמנעת

השאלה המכרעת היא אם חמאס יצא ידי חובתו בפעולה מוגבלת או שייאלץ לפעול בהיקף נרחב • אם יסתפק בתגובה סמלית, יהיה בכך הישג למדינת ישראל

בניין נובולוג / צילום: נובולוג, יח"צ

נובולוג רוכשת מעופר עמר, מנכ"ל מדיקוויפ, את יתרת מניות החברה תמורת כ-31 מיליון שקל

חברת שירותי הבריאות רוכשת כעת את מניות המיעוט, בשיעור של 30%, לאחר שרכשה לפני כשנתיים את מניות השליטה, בשיעור של 70%, תמורת 45.5 מיליון שקל ● מדיקוויפ מספקת שירותי בריאות וציוד מבוססי טכנולוגיה לשיפור איכות חיי המטופלים בביתם, ומניעת אשפוזים מיותרים בבתי החולים

חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"השקעה של 40 מיליארד ש' בשיפור פריון העבודה תביא תועלת עצומה"

כך אמר מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "אני קורא מעל במה זו למועמדים ערבים לבוא לבנק - אנחנו רוצים משפטנים, כלכנים, רואי חשבון וגם אנשי הייטק"

ורה סילבה, פרופ' מוניק פנחס, ח"כ אורית פרקש הכהן, ד"ר נורית גל והדס מרזל  / צילום: ארן דולב

מי הכניסו אנרגיות חדשות להתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה

בשבוע שעבר נערך הכנס השנתי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה באילת ובו התקיים מושב שעסק במידת הייצוג של נשים בתחומי החשמל והאנרגיה

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

יותר מ-200 רקטות לאורך היום; פיקוד העורף: ניתן לקיים לימודים בגוש דן ובשפלה

מטחים כבדים נורו מעזה במהלך היום, בעקבות חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● צה"ל תקף ברצועה ● שליח האו"ם יגיע מחר לאזור ● לא יתקיימו מחר לימודים ביישובים שנמצאים במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה

רצפת המכירה של המחר, כנס עושים שוק, גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"ארגונים חייבים להקצות את המשאבים לחדשנות ומי שלא יעשה כן יישארו מאחור"

מנכ"ל ריטייל אינוביישן קלאב אורן פארן סיפר באירוע עושים שוק של "גלובס" כי כיום פועלים בארץ 350 סטארט-אפים בתחום בריטייל ● מיכאל גבאי מ-Trigo טען כי "בסטארט-אפים מבינים שלעבוד בישראל זה משהו שבסופו של דבר יעזור להם כשחקנים בינלאומיים"