גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המאמץ המלחמתי של עפרה שטראוס

יו"ר פרוייקט "אמץ לוחם" מאמינה שחברה גדולה לא יכולה להימנע ממעורבות חברתית. ויש בכך גם רווח אמיתי

בסוף השבוע היתה עפרה שטראוס-להט עסוקה בקריאת מאזנים. שטראוס מכהנת, בין שאר עיסוקיה, כיו"ר פרוייקט "אמץ לוחם". "חברות ענק כמו פילסברי, יוניליבר, שרה לי, מקדישות עמודים שלמים ומפורטים במאזנים לפעילותן במסגרת תרומה לקהילה. היום אי אפשר בלי זה. זה חלק מאחריות חברתית", היא אומרת. והיא גם מתכוונת לזה. שטראוס, מקדישה זמן רב ומאמצים ניכרים בקידום פרוייקט "אמץ לוחם".

השבוע הוענקו במסגרת הפרוייקט 350 מילגות לימודים ל-350 לוחמים בצה"ל. והיד עוד נטויה. בסך הכל, מתחילתו של הפרוייקט, בינואר 98', הצליחו אנשי העסקים המנהלים את הפרוייקט לאסוף 640 מילגות בסכום כולל של כ-5 מיליון שקל. חלק מהמלגות נתרמו על ידי מוסדות לימוד שונים (הכי הרבה תרמו אוניברסיטת חיפה והטכניון. אוניברסיטת ת"א, לדבריה, לא תרמה כלל). וחלקן מומנו ע"י תרומות.

רשימה ארוכה ומכובדת של אנשי עסקים ואנשי ציבור מוזכרים כתורמים וכפעילים בפרוייקט. האוניבסיטאות התורמות, כמעט מיותר לציין, מרוויחות חשיפה, תלמידים עם פוטנציאל, וגם רווח תדמיתי של מוסד שמעורב בפרוייקט חברתי. לאנשי העסקים ולחברות אותן הם מנהלים מניבה הפעילות רווח דומה.

עפרה שטראוס-להט ממעטת להתראיין. לרגל חלוקת המלגות, היא מוכנה לדבר על חשיבותה של המעורבות החברתית ותרומתה של פעילות זו לעסקים. אחרי הכל "אמץ לוחם" הוא הבייבי שלה.

גלובס: יש לה, למעורבות החברתית, גם תרומה אמיתית לחברות? כזו שבאה לידי ביטוי במאזנים?

שטראוס:"בהחלט. לא בכדי חברות גדולות משקיעות בזה. חברת קלוגס, למשל, הקימה את אחת הקרנות החשובות והגדולות באנגליה. התרומה האמיתית של מעורבות חברתית היא בכמה מישורים. קודם כל, מעורבות חברתית בונה נאמנות צרכנים לטווח הארוך. מעבר לכך, המעורבות החברתית מאפשרת קשר שונה וגישה נוספת לצרכנים. במסגרת אמץ לוחם אנחנו מדברים המון עם החיילים ובני משפחותיהם ולומדים מהם. תרומה חשובה נוספת היא מעורבותם של העובדים. גם להם בוודאי נעים לדעת שאנחנו עושים למען הקהילה. אנחנו בסך הכל תורמים לחברה בה אנחנו חיים".

שטראוס מציינת, כי ממחקרים שערכה החברה עולה, כי עלית נתפסת כחברה התורמת ביותר. היא נתפסת גם כחברה אמינה ואהובה. שטראוס מזהה קשר הדוק בין הדברים ומוסיפה דוגמה נוספת: "באנגליה, למשל, מעורבותן העמוקה של רשתות השיווק כדוגמת מרקס אנד ספנסר ואחרות, ותרומתן לקהילה, גרמה לתפישתן כאמינות. רשתות השיווק נחשבות בין המוסדות האמינים ביותר באנגליה. הוכחה טובה ביותר לכך ניתנה בזמן משבר הבשר (בהלת הפרה המשוגעת). אנשים אז קנו בשר רק בתוך רשתות השיווק".

על פי הסקרים, נתפסת קוקה קולה כאפוטרופסית של תחום האומנות. מפעל הפיס עשה גם הוא קפיצה משמעותית מבחינת המעורבות החברתית הנתפסת שלו, לאחר שהעמיד את הנושא במוקד קמפיין הפרסום שלו.

-ויש כמובן את התרומה התדמיתית של המעורבות החברתית.

שטראוס: "נכון. יש לזה ערך תדמיתי ממשי. חברות שנכנסות לבורסה, למשל, ורוצות להתפס כחזקות ותחרותיות, תורמות ותומכות בגופים העוסקים בספורט".

חברת נייק, בעקבות המשבר שעברה, הקימה קרן העוסקת במניעת ניצול ילדים בעבודה. אבל תדמית כידוע לא בונים בזמן משבר. החוכמה היא לתרום הרבה קודם. תרומתה התדמיתית של המעורבות החברתית היא עניין שלוקח זמן.

עפרה שטראוס מעורבת בפרוייקט "אמץ לוחם" באופן אישי. היא, אמנם, לא מתכחשת לעובדה, כי בהיותה דמות מפתח בקונצרן שטראוס, מעורבותה האישית משליכה על תדמית החברה כולה. אבל מה שחשוב לה באמת, מעבר לתרומתה-של-התרומה לקונצרן, היא תרומתה שלה למען המטרה. וזה לא רק כסף.

"התרומה שלנו לעמותה היא יותר מתרומה כספית. העמותות יוצאות נשכרות גם מהידע שלנו. הן עוברות לצורת עבודה יעילה, שקופה ונכונה. היום לא מספיקה התרומה הכספית. המעורבות חשובה לא פחות. אנחנו יכולים לתרום הרבה יותר מכסף. אנחנו תורמים גם במישור המקצועי".

התרומה המקצועית, של הפעילים בפרוייקט באה לידי ביטוי גם בשיווקו. וזו אינה משימה פשוטה. לעומת גוף מסחרי, לגוף וולנטרי שכזה אין את המשאבים הנדרשים לפעילות שיווקית רחבת היקף. שיווקו של פרוייקט "אמץ לוחם" התחיל בקמפיין טלוויזיה, שהוקרן על חשבון זמן האוויר שתרמו זכייניות ערוץ 2 רשת וקשת. אבל כאן זה גם היה עלול להגמר. שהרי ידוע, שבלי כסף אין שיווק. לא במקרה זה. לצידה של שטראוס, נרתם למעורבות עמוקה בפרוייקט גם רוני כהן, מבעלי פרסום טמיר-כהן.

"מוחו של רוני כהן שפע רעיונות שיווקיים" אומרת שטראוס. כל החברות נרתמו והסכימו לשמש כמדיה. חברת החשמל פנתה ללקוחותיה, דרך דף החשבון, בקריאה לתרום לפרוייקט. ויזה פעלה באותה שיטה והפנתה את תשומת ליבם של לקוחותיה לפרוייקט. חברת שטראוס השיקה את מבצע גבינת סקי, ותרמה לפרוייקט שקל מכל קופסת גבינה שנקנתה. קק"ל תרמה עצים, עיריית רעננה גייסה תרומות, מפעל הפיס פנה אל מנוייו וכך תפס המבצע תאוצה.

"שיווק מעורבות חברתית די דומה לפעילות השיווק של עסק מסחרי", מציינת שטראוס. "כל אחד ממנהלי החברות חשב על הדרך הטובה ביותר לנהל דיאלוג עם לקוחותיו. ההצהרה של החברות - 'תתרמו ואנחנו נתרום ביחד איתכם' - מחזקת בסופו של דבר את הנאמנות לחברה".

פרוייקט "אמץ לוחם" הוקם בינואר 98'. ההתחלה היתה דומה לזו של אגודות ידידים רבות אחרות, כאשר המטרה היתה לקשר בין האגודה למען החייל לקהיליה העיסקית ולאנשי ציבור. שטראוס התגייסה בשמחה, וכמוה גם שורה ארוכה של אנשי עסקים ואישי ציבור, ביניהם: שלמה פיוטרקובסקי מנכ"ל הבנק הבינלאומי הראשון, יולי עופר, גד זאבי, צבי משי מנכ"ל ויזה, ועוד רבים אחרים.

כבר בפגישה הראשונה בין אנשי האגודה לאנשי הקהיליה העיסקית הוחלט לעשות משהו מיוחד. אחר. לא רק לאסוף תרומות. "אכ"א עסקו אז בבעיית המוטיבציה של לוחמי צה"ל הקרביים, והתגלה כי הבעייה אינה עם המתגייסים. הבעייה מתעוררת בשנה השנייה והשלישית לשירות, כאשר הם מבינים שהם עושים יותר, אך מרגישים שלא מעריכים המוצעים להם. שטראוס: "בבחירת הפרוייקט מעורבת תמיד גם נטייה אישית. יש להפריד בין הדברים שנעשים כחברה, לבין הפעילויות האישיות של כל אדם. בעיקרון, כל חברה צריכה לבחור פרוייקט שמתאים לתפיסת העולם שלה. גם חברות שרוצות להיתפס כריווחיות או מצליחות יכולות לעשות זאת בעזרת מעורבות חברתית".

בשטראוס מטפחים את תדמית האיכפתיות. הירתמותה של שטראוס לפרוייקט שמקרין יותר מכל איכפתיות והערכה בוודאי קשורה לכך, אם כי, כאמור, מדובר בעניין אישי. מצד שני, במעמדה - אין דבר כזה אישי. כל פעילות שלה משפיעה על פעילותו של הקונצרן בראשו היא עתידה לעמוד

עוד כתבות

יאיר טרצ'יצקי / צילום: שלומי יוסף

אחרי שמונה שנים: ארגון העיתונאים נפרד סופית מההסתדרות

זאת כפי שפורסם ב"גלובס" ● הארגון החדש יוקם במסגרת של עמותה, ובשלב זה לא צפויים להתנהל שינויים בכל הנוגע לגביית דמי החבר מכ-3,500 העובדים שהוא מייצג ● יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי: "המתווה אליו הגענו עם ההסתדרות מייצר בסיס לצמיחה משמעותית והרחבת הפעילות"

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם על נתניהו להתפטר כמו ח"כ מהמניין? כך משנה העברת המנדט לגנץ את מצבו המשפטי של רה"מ

יש הסבורים כי ההגנה שהחוק מעניק לראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום לא צריכה לחול במקרה של ממשלת מעבר, ולפיכך על נתניהו להתפטר מתפקידו כאילו היה ח"כ או שר • ואולם גם כחבר כנסת, אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, נתניהו יוכל לעכב את ההליכים המשפטיים נגדו

שריל סנדברג/ צילום:  GettyImages

שריל סנדברג רומזת: ייתכן שאתמוך באליזבת וורן במרוץ לנשיאות ארה"ב

סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שריל סנדברג, נמנעה מלהשיב בראיון לעיתונאית קייטי קוריק תשובה ישירה בנוגע לתמיכתה בסנאטורית וורן, אך חזרה על כך שהיא דמוקרטית בעמדותיה

עמוס לוזון, מגדלי יו / צילום: איל יצהר

ירידה חדה בפעילות או ריקון החברה ע"י עמוס לוזון – מה הוביל לקריסתה של דורי בנייה?

לטענת חברת הבנייה של עמוס לוזון בבקשת הקפאת ההליכים, היא נקלעה למצבה הקשה בשל ירידה חדה בפעילות ופגיעה קשה במוניטין ● ל-81 דיירי מגדלי ת"א יש הסבר אחר, ובמרכזו הטענה כי בשנים האחרונות הוביל לוזון מהלכים מתוחכמים ושיטתיים להברחת נכסים בעשרות מיליוני שקלים ● דורי בנייה: "טענות מופרכות"

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

אמא של אדם נוימן: "יש הפי אנד, הוא חזר בתשובה"

"אדם אפילו לא היה עצוב כשהיה כל הבלגן", אמרה ד"ר אביבית נוימן, אמו של אדם, בראיון לאילה חסון ● זאת בוקר לאחר החלטת דירקטוריון WeWork לאשר לסופטבנק להשתלט על החברה ולשלם לנוימן 1.7 מיליארד דולר כדי שיעזוב את הדירקטוריון

מייסדי היי אוטו רועי בהרב ואייל שפירא  / צילום: אסנת קרסננסקי

הסטארט-אפ Hi Auto של זהר זיסאפל גייס 4.5 מיליון דולר בסבב סיד

את סבב הגיוס הובילו דלק מוטורס יחד עם זיסאפל, המשמש גם יו"ר פעיל בחברה ● סבב הגיוס נועד לשם השלמת פיתוח ראשוני של מערכת אודיו-ויזואלית להפרדת דוברים ולניקוי רעשי רקע ● בשנה הבאה תוצע המערכת גם לקהל הרחב, שיוכל לעשות בה שימוש לצורך ביטול רעשים מקבצי וידאו אודיו

דוכן תצוגה של סיגייט ((Seagate Technology (STX) / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הכנסות של מעל 10 מיליארד דולר בשנה: מחסן ההזדמנויות של סיגייט

היקף המידע בעולם צומח באופן מתמיד, אך כמות האחסון הזמינה נמוכה משמעותית מקצב הגידול במידע ● אחת החברות שנהנות מהפער הזה היא ספקית פתרונות האחסון סיגייט טכנולוגיות

פרוייקט מחיר למשתכן / צילום: איל יצהר

יום לנעילת הגרלת מחיר למשתכן: מכרזי ראשל"צ והווילות באילת מככבים

מחר תינעל ההגרלה התשיעית של מחיר למשתכן ● בראשון-לציון הסיכוי לזכות בדירה עומד על אחד ל-15 ● גם בבאר יעקב הסיכויים לא גבוהים ● היענות נמוכה נכון לעכשיו לדירות בנהריה, קריית ים ומגדל העמק

מייט איקס של וואווי / צילום: יח"צ וואווי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וואווי השיקה היום את הטלפון המתקפל שלה, מייט X

לעת עתה המכשיר נמכר בסין בלבד ויהיה זמין החל מ-15 בנובמבר במחיר של 17 אלף יואן (2,400 דולר) ● אם החרם של ממשל ארה"ב על וואווי יימשך, החברה לא תוכל להציע למשתמשיו את הגרסה הרשמית של אנדרואיד ושירותים ואפליקציות שונים של גוגל כמו יוטיוב ומפות

גרטה טונברג/ צילום: רויטרס

המלצה חמה: להשקיע בהתמודדות עם משבר האקלים

הפחתת פליטת גזי חממה, טיפול באשפה, צמצום השמדת יערות וטיפול במחסור במים הם האתגרים המרכזיים אותם יש לפצח כדי לטפל בהתחממות העולמית ובאקלים הקיצוני ● נראה כי העולם מוכן לשינוי אמיתי, והמאבק במשבר האקלים יגרום למשקיעים להתמקד בתעשיות ובחברות שיובילו את המערכה

וד"ר דוד גולן (מימין) וד"ר כריס מנסי, מייסדי החברה VIZ.ai / צילום: יח"צ

Viz.Ai מגייסת 50 מיליון דולר כדי לעזור לאבחן שבץ במהירות

החברה הישראלית פיתחה מערכת לזיהוי שבץ שמבוססת על בינה מלאכותית, ובפברואר האחרון קיבלה אישור לשיווק מוצריה בארה"ב ● ד"ר דוד גולן, ממייסדי החברה: "כל דקה שחוסכים בטיפול בשבץ מוחי מעניקה לחולה שבוע של חיים בריאים"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפרלמנט הבריטי דחה ברקזיט מזורז: הליש"ט צנחה, וול סטריט ננעלה בירידות שערים

לאחר הצבעה עקרונית בעד הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי, הפרלמנט דחה את תוכנית ג'ונסון לחקיקה מזורזת בנושא ● הליש"ט ירדה ב-0.7% ● המגמה בוול סטריט התהפכה עם ההצבעה, והעליות נמחקו ● הנאסד"ק ירד בכ-0.7%, S&P 500 נסוג בכ-0.3%, והדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.1% ● פייסבוק ירדה ביותר מ-3% לאחר שפורסם כי תובעים כללים מ-47 מדינות בארה"ב ישתתפו בחקירה נגד החברה בחשד שהפרה חוקי הגבלים עסקיים ● ביוג'ן זינקה בכמעט 30% לאחר שעקפה את התחזיות ודיווחה כי תגיש לאישור את המוצר לאלצהיימר ● אירופה ננעלה בעליות שערים: מדד פוטסי עלה ב-0.7%, מדד דאקס ב-0.09%, ומדד קאק 40 עלה ב-0.2%

מייסדי החברה: אלרם גורן (מימין), שי כהן, אורן אברהם ואייל גורן / צילום: יח"צ

סבב מוצלח: הסטארט-אפ הישראלי פאבריק גייס 110 מיליון דולר

החברה, שנקראה עד לאחרונה CommonSense Robotics, פיתחה טכנולוגיה שעוזרת לקמעונאיות ללקט את המוצרים במחסן ● כעת החברה מתרחבת לארה"ב

מארק צוקרברג/צילום: רויטרס ReutersTV

פייסבוק ממשיכה לדחוף את ליברה: צוקרברג יעיד היום בקונגרס האמריקאי

בשימוע בקונגרס יתבקש מנכ"ל פייסבוק להשיב על שאלות בנוגע להשפעת החברה על שירותים פיננסיים ומגזר הדיור ותוכנית המטבע הדיגיטלי ליברה ● "אם אמריקה לא תהיה חדשנית, המנהיגות שלנו בתחום הפיננסי אינה מובטחת"

סניף של איל מקיאג בדיזנגוף סנטר / צילום: יח"צ

מניקור עד הבית: איל מקיאג' רוכשת סטארט-אפ להזמנת שירותי קוסמטיקה לבית הלקוח

מחיר העסקה לא פורסם ● הסטארט-אפ מיסביז, שהוקם לפני ארבע שנים, פיתח זירת מסחר מקוונת המאפשר הזמנת שירותי טיפוח, והוא פעיל בישראל ובבריטניה ● עד כה הושקעו בסטארט-אפ מעל 5 מיליון דולר

המהומות בברצלונה, ספרד / צילום:  REUTERS/Albert Gea

רכשתם כרטיס לקלאסיקו? כנראה שהפסדתם אלפי אירו

בעקבות המהומות בספרד בוטל המשחק הנחשק בין ברצלונה לריאל מדריד שאמור היה להתקיים ביום שבת ● כ-2,000 ישראלים ועוד 20 אלף תיירים מרחבי העולם ייאלצו לחשוב כיצד למזער את ההפסדים של עלות כרטיס הכניסה למשחק, הטיסות והמלונות - שעלולים להגיע לסך של למעלה מ-2,000 אירו

קארי לאם / צילום: REUTERS/Athit Perawongmetha

דיווח: סין מתכננת להחליף את מנהיגת הונג קונג

עפ"י "פייננשל טיימס", הרעיון הוא להחליף את קארי לאם, ראש הראשות המבצעת של הונג קונג, עם מנכ"ל "זמני" כבר במרץ הקרוב - זאת על-מנת להרגיע את גל ההפגנות באזור

מפעל שבבים בישראל./ צילום: יחצ

מלחמת הסחר וחולשה בביקושים גרעו 11.5% מהכנסותיה של טקסס אינסטרומנט; הנמיכה תחזיות

יצרנית המוליכים למחצה טקסס אינסטרומנט האמריקאית הנמיכה תחזיות, מתחת לציפיות השוק ● מניות הסקטור כולו נסחרות תחת לחץ ● החברה פספסה את התחזיות לרבעון השלישי בשורה העליונה

שיחות טלפון / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

חושבים שהעתיד הוא תקשורת בהודעות טקסט? קבלו את הקאמבק המפתיע של שיחות הטלפון

צעירים מנהלים שיחות וידאו כשהטלפון מופנה לתקרה, משוחחים בצ'טים קוליים באתרי גיימינג מבלי לשחק כלל ומשתמשים באפליקציות קוליות מתוחכמות ● השיחות פינו את מקומן לטובת הודעות וגלישה באינטרנט, אך האם הן בדרך לקאמבק מפתיע?

פיט בוטיג'אג', המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב  / צילום: ג'ון סאמרס, רויטרס

עוד דמוקרט שרץ לנשיאות חובר לוורן: לנצל את הסיוע ללחץ על ישראל

פיט בוטג'ג', שנמצא בסקרים מתחת לשלישייה הדמוקרטית המובילה – ביידן, וורן וסנדרס – אמר בסוף השבוע כי הסיוע צריך לשמש "מכשיר להנחות את ישראל בכיוון הנכון" ● בעבר השמיע בוטג'ג' הצהרות פרו-ישראליות: האם הוא מושפע מהסקרים שמצביעים על התנכרות גוברת של הדמוקרטים הליברליים מישראל?