גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המאמץ המלחמתי של עפרה שטראוס

יו"ר פרוייקט "אמץ לוחם" מאמינה שחברה גדולה לא יכולה להימנע ממעורבות חברתית. ויש בכך גם רווח אמיתי

בסוף השבוע היתה עפרה שטראוס-להט עסוקה בקריאת מאזנים. שטראוס מכהנת, בין שאר עיסוקיה, כיו"ר פרוייקט "אמץ לוחם". "חברות ענק כמו פילסברי, יוניליבר, שרה לי, מקדישות עמודים שלמים ומפורטים במאזנים לפעילותן במסגרת תרומה לקהילה. היום אי אפשר בלי זה. זה חלק מאחריות חברתית", היא אומרת. והיא גם מתכוונת לזה. שטראוס, מקדישה זמן רב ומאמצים ניכרים בקידום פרוייקט "אמץ לוחם".

השבוע הוענקו במסגרת הפרוייקט 350 מילגות לימודים ל-350 לוחמים בצה"ל. והיד עוד נטויה. בסך הכל, מתחילתו של הפרוייקט, בינואר 98', הצליחו אנשי העסקים המנהלים את הפרוייקט לאסוף 640 מילגות בסכום כולל של כ-5 מיליון שקל. חלק מהמלגות נתרמו על ידי מוסדות לימוד שונים (הכי הרבה תרמו אוניברסיטת חיפה והטכניון. אוניברסיטת ת"א, לדבריה, לא תרמה כלל). וחלקן מומנו ע"י תרומות.

רשימה ארוכה ומכובדת של אנשי עסקים ואנשי ציבור מוזכרים כתורמים וכפעילים בפרוייקט. האוניבסיטאות התורמות, כמעט מיותר לציין, מרוויחות חשיפה, תלמידים עם פוטנציאל, וגם רווח תדמיתי של מוסד שמעורב בפרוייקט חברתי. לאנשי העסקים ולחברות אותן הם מנהלים מניבה הפעילות רווח דומה.

עפרה שטראוס-להט ממעטת להתראיין. לרגל חלוקת המלגות, היא מוכנה לדבר על חשיבותה של המעורבות החברתית ותרומתה של פעילות זו לעסקים. אחרי הכל "אמץ לוחם" הוא הבייבי שלה.

גלובס: יש לה, למעורבות החברתית, גם תרומה אמיתית לחברות? כזו שבאה לידי ביטוי במאזנים?

שטראוס:"בהחלט. לא בכדי חברות גדולות משקיעות בזה. חברת קלוגס, למשל, הקימה את אחת הקרנות החשובות והגדולות באנגליה. התרומה האמיתית של מעורבות חברתית היא בכמה מישורים. קודם כל, מעורבות חברתית בונה נאמנות צרכנים לטווח הארוך. מעבר לכך, המעורבות החברתית מאפשרת קשר שונה וגישה נוספת לצרכנים. במסגרת אמץ לוחם אנחנו מדברים המון עם החיילים ובני משפחותיהם ולומדים מהם. תרומה חשובה נוספת היא מעורבותם של העובדים. גם להם בוודאי נעים לדעת שאנחנו עושים למען הקהילה. אנחנו בסך הכל תורמים לחברה בה אנחנו חיים".

שטראוס מציינת, כי ממחקרים שערכה החברה עולה, כי עלית נתפסת כחברה התורמת ביותר. היא נתפסת גם כחברה אמינה ואהובה. שטראוס מזהה קשר הדוק בין הדברים ומוסיפה דוגמה נוספת: "באנגליה, למשל, מעורבותן העמוקה של רשתות השיווק כדוגמת מרקס אנד ספנסר ואחרות, ותרומתן לקהילה, גרמה לתפישתן כאמינות. רשתות השיווק נחשבות בין המוסדות האמינים ביותר באנגליה. הוכחה טובה ביותר לכך ניתנה בזמן משבר הבשר (בהלת הפרה המשוגעת). אנשים אז קנו בשר רק בתוך רשתות השיווק".

על פי הסקרים, נתפסת קוקה קולה כאפוטרופסית של תחום האומנות. מפעל הפיס עשה גם הוא קפיצה משמעותית מבחינת המעורבות החברתית הנתפסת שלו, לאחר שהעמיד את הנושא במוקד קמפיין הפרסום שלו.

-ויש כמובן את התרומה התדמיתית של המעורבות החברתית.

שטראוס: "נכון. יש לזה ערך תדמיתי ממשי. חברות שנכנסות לבורסה, למשל, ורוצות להתפס כחזקות ותחרותיות, תורמות ותומכות בגופים העוסקים בספורט".

חברת נייק, בעקבות המשבר שעברה, הקימה קרן העוסקת במניעת ניצול ילדים בעבודה. אבל תדמית כידוע לא בונים בזמן משבר. החוכמה היא לתרום הרבה קודם. תרומתה התדמיתית של המעורבות החברתית היא עניין שלוקח זמן.

עפרה שטראוס מעורבת בפרוייקט "אמץ לוחם" באופן אישי. היא, אמנם, לא מתכחשת לעובדה, כי בהיותה דמות מפתח בקונצרן שטראוס, מעורבותה האישית משליכה על תדמית החברה כולה. אבל מה שחשוב לה באמת, מעבר לתרומתה-של-התרומה לקונצרן, היא תרומתה שלה למען המטרה. וזה לא רק כסף.

"התרומה שלנו לעמותה היא יותר מתרומה כספית. העמותות יוצאות נשכרות גם מהידע שלנו. הן עוברות לצורת עבודה יעילה, שקופה ונכונה. היום לא מספיקה התרומה הכספית. המעורבות חשובה לא פחות. אנחנו יכולים לתרום הרבה יותר מכסף. אנחנו תורמים גם במישור המקצועי".

התרומה המקצועית, של הפעילים בפרוייקט באה לידי ביטוי גם בשיווקו. וזו אינה משימה פשוטה. לעומת גוף מסחרי, לגוף וולנטרי שכזה אין את המשאבים הנדרשים לפעילות שיווקית רחבת היקף. שיווקו של פרוייקט "אמץ לוחם" התחיל בקמפיין טלוויזיה, שהוקרן על חשבון זמן האוויר שתרמו זכייניות ערוץ 2 רשת וקשת. אבל כאן זה גם היה עלול להגמר. שהרי ידוע, שבלי כסף אין שיווק. לא במקרה זה. לצידה של שטראוס, נרתם למעורבות עמוקה בפרוייקט גם רוני כהן, מבעלי פרסום טמיר-כהן.

"מוחו של רוני כהן שפע רעיונות שיווקיים" אומרת שטראוס. כל החברות נרתמו והסכימו לשמש כמדיה. חברת החשמל פנתה ללקוחותיה, דרך דף החשבון, בקריאה לתרום לפרוייקט. ויזה פעלה באותה שיטה והפנתה את תשומת ליבם של לקוחותיה לפרוייקט. חברת שטראוס השיקה את מבצע גבינת סקי, ותרמה לפרוייקט שקל מכל קופסת גבינה שנקנתה. קק"ל תרמה עצים, עיריית רעננה גייסה תרומות, מפעל הפיס פנה אל מנוייו וכך תפס המבצע תאוצה.

"שיווק מעורבות חברתית די דומה לפעילות השיווק של עסק מסחרי", מציינת שטראוס. "כל אחד ממנהלי החברות חשב על הדרך הטובה ביותר לנהל דיאלוג עם לקוחותיו. ההצהרה של החברות - 'תתרמו ואנחנו נתרום ביחד איתכם' - מחזקת בסופו של דבר את הנאמנות לחברה".

פרוייקט "אמץ לוחם" הוקם בינואר 98'. ההתחלה היתה דומה לזו של אגודות ידידים רבות אחרות, כאשר המטרה היתה לקשר בין האגודה למען החייל לקהיליה העיסקית ולאנשי ציבור. שטראוס התגייסה בשמחה, וכמוה גם שורה ארוכה של אנשי עסקים ואישי ציבור, ביניהם: שלמה פיוטרקובסקי מנכ"ל הבנק הבינלאומי הראשון, יולי עופר, גד זאבי, צבי משי מנכ"ל ויזה, ועוד רבים אחרים.

כבר בפגישה הראשונה בין אנשי האגודה לאנשי הקהיליה העיסקית הוחלט לעשות משהו מיוחד. אחר. לא רק לאסוף תרומות. "אכ"א עסקו אז בבעיית המוטיבציה של לוחמי צה"ל הקרביים, והתגלה כי הבעייה אינה עם המתגייסים. הבעייה מתעוררת בשנה השנייה והשלישית לשירות, כאשר הם מבינים שהם עושים יותר, אך מרגישים שלא מעריכים המוצעים להם. שטראוס: "בבחירת הפרוייקט מעורבת תמיד גם נטייה אישית. יש להפריד בין הדברים שנעשים כחברה, לבין הפעילויות האישיות של כל אדם. בעיקרון, כל חברה צריכה לבחור פרוייקט שמתאים לתפיסת העולם שלה. גם חברות שרוצות להיתפס כריווחיות או מצליחות יכולות לעשות זאת בעזרת מעורבות חברתית".

בשטראוס מטפחים את תדמית האיכפתיות. הירתמותה של שטראוס לפרוייקט שמקרין יותר מכל איכפתיות והערכה בוודאי קשורה לכך, אם כי, כאמור, מדובר בעניין אישי. מצד שני, במעמדה - אין דבר כזה אישי. כל פעילות שלה משפיעה על פעילותו של הקונצרן בראשו היא עתידה לעמוד

עוד כתבות

שר האוצר, משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכן כלפי מעלה את נתוני הצמיחה של המשק, הישראלים ממשיכים להסתער על שוק הרכב

האומדן השלישי של נתון הצמיחה בחישוב שנתי עודכן מעלה ל-5% לעומת 4.8% באומדן השני ● ללא השפעת העלייה בהכנסות ממסי ייבוא עודכן נתון הצמיחה מעלה ל-3.6% ● ההוצאה לצריכה פרטית ירדה ב-0.4% לעומת עלייה של 4.2% ברבעון הקודם

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

אפריקה נכסים בוחנת רכישת פרויקטים של מבני משרדים ברומניה בשווי 310 מיליון אירו

הנכסים בארבעה פרויקטים ברומניה מוחזקים על ידי חברת הנדל"ן NEPI Rockcastle, הפועלת באירופה ונסחרת בבורסת יוהנסבורג ● אפי אירופה, חברה בת של אפריקה נכסים, חתמה מול NEPI על מכתב כוונות לא מחייב לרכישת ההחזקות בנכסים

אהוד ברק / צילום:

למה אהוד ברק נאלץ לבטל את כרטיס האשראי? ניסה להביך את נתניהו ועשה טעות של מתחילים

ראש הממשלה לשעבר ויו"ר מפלגת ישראל דמוקרטית העלה אתמול סרטון שבו הוא משלם מכספו הפרטי על מנת לעקוץ את ראש הממשלה ● תוך זמן קצר, גולשים העתיקו את נתוני מספר האשראי, וברק נאלץ לבטל את הכרטיס ● מהקמפיין מסרו: "הגיע הזמן שלאזרחי ישראל יהיה ראש ממשלה עם כרטיס אשראי"

מטה נובולוג במודיעין. נסחרת בשווי כ־450 מיליון שקל / צילום: איל יצהר

האקזיט של אלי דהן: השלים מכירה של חברות מידע רפואי לנובולוג תמורת 61 מיליון שקל, בעיקר במניות

דהן מכר את המחצית השנייה של מניות אינפומד וטרגט קאר, במחיר הגבוה פי שלושה ממחיר המחצית הראשונה ● רוב התמורה תינתן לדהן בהקצאה של 7.3% ממניות נובולוג

אנדריי אוזן / צילום: תמר מצפי, גלובס

הפרקליטות סגרה את תיק אנדריי אוזן מחוסר ראיות

אוזן נחקר בחשד לחריגות במהלך בניית מבנה המועצה התעשייתית נאות חובב בראשה עמד ● אוזן פוטר ב-2017 על ידי שר הפנים דרעו, שמצידו טען כי המניע לפיטוריו הוא פוליטי ● אוזן: "אני לא מאחל לאף אדם לעבור את מה שעברתי בתקופה זו"

 

דב קוטלר / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר שינוי הכיוון בפועלים: האם גם בנק לאומי בדרך למהפכה

המינוי של דב קוטלר למנכ"ל בנק הפועלים, למרות זעמם ובניגוד גמור לדעתם של אנשי הגוורדיה הוותיקה של הבנק, מדגיש את הצורך בשינויים כדי לעמוד באתגרים החדשים של השוק ● ביחד עם המינוי של אורי לוין, שלא "נולד" בדיסקונט, נראה כי הדרך לשינוי דרמטי גם בצלע הגדולה השלישית - בנק לאומי - עשויה להיות קלה יותר, אם היו"ר רק ירצה בכך

שרון שפורר \ צילום: שלומי יוסף

לשכת עוה"ד החליטה לסגת מהתביעה נגד שרון שפורר

גם יו"ר לשכת עוה"ד הקודם, עו"ד אפי נוה, צפוי להפסיק לנהל את התביעה העצמאית נגד שפורר ● לפני כשלוש שנים הגישו לשכת עורכי הדין ונוה, תביעת לשון הרע בסך כמיליון שקל נגד שפורר בגין סדרת כתבות שהיא פרסמה באתר "המקום הכי חם בגיהינום"

ניר שטרן/ צילום: תמר מצפי

הדור החמישי ייאלץ לחכות? סלקום חותכת את ההשקעה בתשתיות ב-150 מיליון שקל

בשיחה עם אנשי בית ההשקעות לידר, אמר מנכ"ל סלקום ניר שטרן שהחברה מתכוונת לצמצם את ההשקעה בתשתיות ב-25% ולחזק את תזרים המזומנים שלה • חלק מהנוכחים במפגש יצאו בתחושה שסלקום מתכוונת לצמצם את החזקותיה במיזם הסיבים IBC ולהכניס משקיעים נוספים

רפי פרץ/ רובי קסטרו - וואלה חדשות

רפי פרץ חוזר בו: "טיפולי המרה הם דבר פסול וחמור, זוהי עמדתי"

פרץ שיגר מכתב בתפוצת מנהלי בתי הספר בארץ ובו כתב: "מעולם לא הצעתי לעשות טיפולי המרה אליהם אני מתנגד נחרצות אני יודע שטיפולי המרה הם דבר פסול וחמור"

מתחם מלון עדן אין. "להשתחרר מההסכם כדי להגן על האינטרס הציבורי" / צילום: בר אל

היזם גילה: החתימה של ראש המועצה לא מבטיחה שהתוכנית תצא לפועל

יזם פרטי קידם תוכנית לבנייה למגורים בזכרון יעקב במקום מלון עדן אין ● בית המשפט העליון קבע שההסכם שחתם עם המועצה אינו חוקי משום שלא ניתן אישור של מליאת המועצה, אלא רק חתימה של ראש המועצה - והוועדה המחוזית ביטלה את התוכנית

הקונגרס האמריקאי / צילום: שאטרסטוק

"הדיון היום הוא כדי לוודא שיהיו לנו גם את הגוגל, הפייסבוק, האמזון, והאפל הבאות"

נציגי ענקיות האינטרנט, ביניהן גוגל, אפל, אמזון ופייסבוק, העידו היום בשימוע מול תת-הוועדה להגבלים העסקיים בבית הנבחרים האמריקאי ● זו הפעם הראשונה בה חברות הטכנולוגיה הגדולות צריכות לענות על שאלות של נבחרי הציבור בארה"ב בכל הנוגע לטענות כי הן מפרות את חוקי ההגבלים העסקיים

נשיא המדינה ריבלין בדרום קוריאה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

שרת המסחר של דרום קוריאה לריבלין: "אם לחברך יש ירקות, הגש לו בשר"

הנשיא ראובן ריבלין נפגש בסיאול עם שרת המסחר של דרום קוריאה יו מיונג-הי ואנשי עסקים בכירים מהמדינה ● במהלך האירוע נחתמו מזכרי הבנה בין המדינות בתחום המסחר והרובוטיקה

אהוד ברק / צילום: איל יצהר

תמונות נוספות של ברק נכנס לבית של אפשטיין פורסמו בבריטניה

קשריו של אהוד ברק עם המיליארדר ג'פרי אפשטיין מתעוררים מחדש בעיתונות הבריטית ● ברק: אגיש תביעה נגד הדיילי מייל

דוד אדרי / צילום: תמר מצפי

העליון הותיר את ההרשעה בהרצת האג"ח בפסגות על כנה; הפחית מעונשי המאסר של בכירי החברה לשעבר

(עדכונים): הערעורים של אדרי ובן דוד על גזר הדין התקבלו חלקית: עונש המאסר שנגזר על אדרי יופחת מ-54 חודשים ל-42 חודשי מאסר בפועל, ועונש המאסר שנגזר על בן דוד יעמוד על 22 חודשי מאסר בפועל במקום 30 חודשים ● חקירת הפרשה התפוצצה ב-2010, אז התברר כי רשות ניירות ערך חוקרת חשד לתרמית חמורה שביצעו בכירי פסגות לשעבר בבית ההשקעות הגדול במדינה

מטוס בואינג 767, ארקיע / צילום: יואב יערי

ארקיע מפסיקה לטוס לתאילנד: הקו יבוטל ב-25 באוקטובר

בארקיע מציינים כי הפסקת הטיסות בקו היא זמנית והיא נובעת מכך ש"חכירת המטוס ששימש את הקו לתאילנד במשך שנה וחצי מסתיימת כמתכונן בנובמבר" ● ארקיע צפויה להציע חבילות לעקבה

חזי עובדיה/ צילום: איל יצהר

ISS ישראל תסעיד את עובדי התעשייה האווירית בכחצי מיליארד שקל

קבוצת ISS ישראל זכתה בחוזה ענק לאספקת שירותי הסעדה ● במסגרת החוזה החברה תספק לעובדי החברה הביטחונית שבבעלות הממשלה כ 10,000 מנות מזון מדי יום, שיכללו סוגי בשר, סלטים, קינוחים ועוד ● חזי עובדיה, מנכ"ל קבוצת ISS: "הוכחה לרמת השירות הגבוהה ולשביעות רצון הסועדים"

סטודנטים לרפואה בשיבא. מוסדות הלימוד לא עומדים בקצב השינויים / צילום: יחידת צילום שיבא

הנתונים נחשפים: איך יכול להיות שציוני ההסמכה של כל הרופאים בישראל זהים?

הסוד השמור של הפקולטות לרפואה: ציוני הסטודנטים בפקולטות השונות מעידים כי תוכניות הלימודים החדשות מוכיחות את עצמן • פרופ' רבקה כרמי, לשעבר נשיאת בן־גוריון, "פסיכומטרי גבוה לא מעיד על טיבו של רופא. התוכנית השש שנתית היא פאסה"

ערן נוטע / צילום: יחצ

אי.בי.אי רוכש 70% מקרן ההלוואות הפרטיות קוואליטי לפי שווי חברה של כ-18 מיליון שקל

מבחינת בית ההשקעות מדובר בהרחבת הפעילות האלטרנטיבית שלו: "רכישת הקרן נעשית כחלק מהאסטרטגיה של אי.בי.אי להציע ללקוחותיה גיוון ופיזור של תיקי ההשקעות באמצעות מודלים אלטרנטיביים" ● השותפים בקרן שאי.בי.אי ירכוש את השליטה בה הם רוני רגונס וערן נוטע, ולצדם שלמה שמואלוב

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

רשות שדות התעופה מזהירה: השרב הכבד יעכב את לו"ז ההמראות

מחר צפוי לשרור שרב כבד ורשות שדות התעופה פירסמה הודעה בקרב חברות התעופה שמזהירה על עיכובים בהמראות בגלל תנאי מזג האוויר

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

סקר של נשיאות המגזר העסקי: 85% יצביעו בבחירות גם בלי שבתון במשק

62% מהנשאלים סבורים כי יש לאפשר את יום השבתון רק למי שמימש את זכותו הדמוקרטית והצביע ● 13% סבורים כי יש לבטל לחלוטין את השבתון במשק בבחירות ● שרגא ברוש: "הציבור מבין את הנזק הכלכלי החמור של יום שבתון שלישי במספר בתוך פחות משנה"