גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עלילות טרזן בל"ג בעומר

מיתוס של בר כוכבא כמי שגבר על האריה הרומי התעצם עד כדי שבשנות ה-30 מיכאל הלפרין חדר לכלוב אריות ביפו ושר בו את התקווה. אלא שאגדת האריה נכתבה רק במאה שעברה בהשפעת סיפורי טרזן אלי אשד

שנים לאחר שהאגדה המודרנית על טרזן היהודי הקדמון הפכה לחלק בלתי נפרד מהתודעה של ל"ג בעומר, חפירה ארכיאולוגית במדבר יהודה גילתה למרבה התדהמה מכתב שנכתב בידי שמעון בר כוסבא עצמו, הלא הוא בר כוכבא. המכתב היה חתום בחותמת של אדם הנאבק באריה.

מה הדבר שכולם מזהים עם ל"ג בעומר? מדורות כמובן. ומה עוד? הגיבור הזה, בר כוכבא. ומיהו בר כוכבא? מרבית האנשים שתשאלו ידעו דבר אחד על אותו בר כוכבא: הוא היה קשור בצורה זאת או אחרת לאריה. יש שיזכרו שהוא נלחם באריה שאיים עליו בזירה וניצח. יש שיזכרו שבר כוכבא גם רכב עליו והפך אותו לבן לוויתו הנאמן, בקרבות למען חרות העם היהודי. אחרי הכל, זה מה שמספרים בגן ובבית הספר היסודי.

הציבור לרוב אינו יודע דבר על הדמות, מעבר לכך שהיה זה מנהיג מרד שנכשל, ולמען האמת גם החוקרים אינם יודעים על בר כוכבא הרבה מעבר לכך. עדויות מעטות, אם בכלל, נותרו על סיפור המרד, אף שאין ספק שהדברים התרחשו. לפיכך יש שמציעים, כמו פרופסור בצלאל בר כוכבא, לא ללמד כלל את מרד בר כוכבא באוניברסיטה, משום שכל לימוד הוא בגדר השערה.

הדבר מפתיע במה שכבר ידוע על בר כוכבא והאריה הוא שזהו סיפור חדש מאוד. אין לו כל זכר באגדות חז"ל הקדומות (המועטות יחסית) על בר כוכבא, וגם לא בימי הביניים. עד כמה שידוע סיפור זה הופיע לראשונה בעברית רק ב-1905 בכתב עת לילדים בשם "החיים והטבע" בעריכת המחנך ומחבר האגדות י.ח. לבנר. שם הופיע לראשונה הקטע שבו בר כוכבא נזרק לזירה בקיסריה, נלחם באריה, גובר עליו באגרופיו ורוכב עליו כל הדרך מקיסריה עד לבית"ר. אז נהפך האריה לבן לוייתו הנאמן של הגיבור.

כמה שנים מאוחר יותר התפרסם בציבור סיפורו של מיכאל הלפרין, איש העלייה השניה ותומך מוקדם של הגנה עצמית יהודית. הנ"ל נכנס ב-1911 לכלוב אריות בקרקס ביפו בעקבות אתגר של בעל הקרקס הערבי ונשאר שם עם האריות כשהוא שר את המנון "התקווה". לאחר שיצא משם בשלום הראה מעבר לכל ספק שיהודי אינו מפחד גם מאריות. אותה פרשיה השאירה רושם רב.

הסיפור של לבנר הופיע שוב כספר בארץ ישראל בשנות העשרים והשלושים. אולם האיש שפירסם אותו באמת היה המשורר העברי לוין קיפניס, מי שבמשך לא פחות משמונים שנה חיבר אלפי יצירות לילדים ובהן יצירות ידועות כאליעזר והגזר, וחלק גדול משירי החג שמושרים בגנים עד עצם היום הזה. בין השאר חיבר קיפניס שירים וסיפורים רבים לל"ג בעומר בהם חזר ותיאר את סיפור בר כוכבא והאריה שנוצר בידי לבנר ואותו קרא כילד. גירסה אחת הוצגה בשיר המוכר לכל על בר כוכבא שאותה כתב לראשונה ב-1930.

גרסה שניה ומפורסמת ונפוצה כמעט באותה המידה של הסיפור בשם "גבורי אריות" שאותה פירסם קיפניס במגזין "דבר לילדים" ב-1957 סיפרה שהאריה היה ידידו הטוב של בר כוכבא עוד לפני שנלכד בידי הרומאים.

טרזן זה טוב ליהודים?

הסיפור של קיפניס מזכיר מאוד ספר שפורסם בעברית לראשונה שנים בודדות לפני הסיפור של קיפניס, "טרזן ואריה הזהב" של אדגר רייס בוראוז. שם מסופר כיצד איש הג`ונגל המפורסם מתחבר עם גור אריות צעיר ולאחר מכן השניים נפגשים שוב בזירה בעיר אבודה, באירוע זהה במדויק לזה שאותו תיאר קיפניס בסיפור שלו. מכאן ואילך השניים הופכים להיות ידידים בלתי נפרדים ושותפים לקרב גם בספרים הבאים בסדרת ספרי "טרזן". האם משם קיבל קיפניס את ההשראה לסיפור בר כוכבא וידידו האריה?

כדאי לזכור ששיא תפוצתו של סיפור בר כוכבא והאריה היה בין שנות ה-30 ל-50 כשהישוב היהודי חיפש בעקשנות מודלים של הרואיות יהודית. אז החלו לעסוק בשמשון הגיבור, המכבים, בר כוכבא. אבל גם טרזן אומץ כמיתוס. בארץ הופצה השמועה כי ג`וני וייסמילר, מי ששיחק את הדמות בסרט המקורי, הוא יהודי, דבר שהפכו לכוכב סרטי ההרפתקאות היהודי היחיד בתקופה. זאת ועוד: וייסמילר היה שיאן עולמי בתחום הספורט והשחייה, תחומים שיהודים לא הצטיינו בהם עד אז.

בעיניהם של אנשי היישוב ייצג וייסמילר את יהודת השרירים והיווה ניגוד מושלם ליהודי הגלותי המנוון והשקוע בספרים. היהודי החדש שאותו שאפה התנועה הציונית ליצור בארץ, טיפוס מסוגו של אותו מיכאל הלפרין שנכנס לכלוב האריות ויצא משם ללא פגע עם שירת ה"תקווה" על שפתיו. תפיסה זו באה לידי ביטוי בדבריו הבאים של עמוס עוז, בספרו "באור התכלת העזה " המתאר את האהדה של דור הוריו לסרטי וייסמילר: "ההורים שלנו היו גאים מאוד על כך שג`וני וייסמילר - טרזן המקורי - הוא יהודי. הדבר הזה השתלב אצלם עם הכיסופים לתחיית יהדות השרירים".

אחד משלנו

סרטי טרזן תרמו לחיזוק רושם זה של "אחד משלנו", שכן מוצאה של דמות טרזן שאותה גילם היה לא ברור, ובסרטים לא הופיע כל רמז להיותו של טרזן לורד בריטי. מדבריו של עוז מתחוור שהייתה סיבה נוספת להזדהות הגדולה שעוררה דמותו של טרזן בקרב בני היישוב: "טרזן הוא יהודי מפני שהוא תמיד `המעטים` ואויביו הם תמיד `הרבים` מפני שהוא חכם-תחבולות ואויביו חמומים ונבערים".

רושם מסוג זה לא יכלו ליצור מתחריו של טרזן בבתי הקולנוע, גיבורי המערבונים, כי השחקנים שגילמו דמויות אלה היו ממוצא אנגלו-סקסי, ולפיכך לא יכלו להוות מודל הזדהות עבור הציבור הארץ-ישראלי הצמא לגיבורים בני עמו.

במקביל לטרזן, החינוך היהודי של התקופה שם דגש על גיבורים בעלי שרירים כמו שמשון הגיבור והמכבים שהובלטו כמי שהרגו את הפילים של היוונים. סרטי טרזן כמו דמותו של בר כוכבא השפיעו על עיצוב דמות הצבר של התקופה. זה התאפיין כחובב טבע שרירי המרבה בסיורים וממעט בדיבורים. יחד עם הצורך במדורות כחימום טבעי, שתי הדמויות, טרזן ובר כוכבא, היו קרובות מאוד.

טרזן בגילומו של וייסמילר אף שימש כמודל לכרזות תעמולה ציוניות שהציגו את דמות הצבר. בפעילויות שונות בבתי ספר ובעיקר בתנועות הנוער מדריכים השתמשו בדמותו של טרזן כמו בדמותו של בר כוכבא כדגם לחיקוי.זה לא שניסו להציג את סיפור בר כוכבא והאריה כעובדה היסטורית, אבל רוב קוראי הסיפורים הניחו כמובן מאליו שמדובר באגדה קדומה. איש לא חשב שמדובר בסיפור שנוצר רק כמה עשרות שנים קודם לכן וככל הנראה גם בהשראת גיבור שהיה מוכר לכולם מדוכני החוברות הזולות ומסכי הקולנוע.

תגלית מרעישה

שנים לאחר שהאגדה המודרנית על טרזן היהודי הקדמון הפכה לחלק בלתי נפרד מהתודעה של ל"ג בעומר, חפירה ארכיאולוגית במדבר יהודה גילתה למרבה התדהמה מכתב שנכתב בידי שמעון בר כוסבא עצמו, הלא הוא בר כוכבא.

המכתב היה חתום בחותמת של אדם הנאבק באריה.

סמל כזה היה נפוץ ביוון וברומא ושם הוא סימל בדרך כלל את הגיבור הרקלס שהתפרסם במאבקו עם אריה. הארכיאולוג יגאל ידין חשב שהסמל מסמל את מאבקה של יהודה ברומא. אחרים חושבים שלסמל אולי יש קשר לטענות של בר כוכבא שהוא צאצא של בית דוד שכן ידוע שבית המלוכה סומל בישראל הקדומה בידי אריה שדמותו מופיעה בכמה חותמות מפורסמים מתקופת המלוכה בישראל.

בכל אופן הדמיון לאגדה מודרנית על בר כוכבא והאריה הוא מפתיע. או שהאגדה על בר כוכבא והאריה הועברה בעל פה מימי קדם ורק נכתבה בראשית המאה העשרים. או שבאיזו שהיא צורה המוטיב האוניברסלי של הגיבור הנלחם באריה מצא חן בעיני בר כוכבא בדיוק כפי שמצא חן באופן בלתי תלוי בעיני צאצאיהם מהמאה העשרים. בכל אופן, שימש עבור שניהם לאותה מטרה של יהודי חדש והרואי. הוכחה לפחות לכך שאמת ואגדה יכולים להתמזג.

עוד כתבות

סיבוס חוברת ל-Wolt במלחמה מול תן ביס / צילומים: שלומי יוסף

התחרות על ארוחת הצהריים מעלה הילוך: סיבוס חוברת לוולט במלחמה מול תן ביס

ספקית שירותי ההסעדה סיבוס חוברת לאפליקציית משלוחי האוכל Wolt, כדי לחזק את כוחה בתחרות מול החברה החזקה בתחום - תן ביס, וכדי לקצר את זמן המשלוחים לחצי שעה בממוצע • בנוסף, ל"גלובס" נודע כי Wolt מרחיבה את שירותיה גם לראשל"צ ולפ"ת

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל (מימין) / צילום: רויטרס / HANNIBAL HANSCHKE

כבר לא גוגל: מהו מקום העבודה הטוב ביותר לעבוד בו ב-2020?

פייסבוק וגוגל שתיהן נפלטו מעשרת המקומות הראשונים בדירוג השנתי של גלאסדור ● שתי החברות התמודדו השנה עם ביקורת רבה מהעובדים בשל החלטות מעוררות מחלוקת של ההנהלה ● אלה עשר החברות שכן נכנסו לרשימה

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אם יתברר שמכרז הדור החמישי בסלולר ימנע מיזוגים בשוק, האם שווה לדחותו?

זו השאלה שצריכה להישאל ולהתברר, והיא לא נשאלת ● ברור למה משרד התקשורת רוצה להימנע מדחייה של המכרז ● בסוף האחריות לקדמה הטכנולוגית מוטלת עליו, וישראל במקום לא טוב

פקק בכניסה לתל אביב / צילום: איל יצהר

התוכנית של האוצר נחשפת: אגרת גודש ביד האחת, עידוד מכוניות פרטיות ביד האחרת

לפי התוכנית, ההכנסות מאגרת הגודש, שיעמדו על 1.5 מיליארד שקל בשנה, ישמשו להוזלת אגרת רישוי הרכב לנהגים ולהעלאת התקציבים לתחבורה הציבורית ● באוצר שוקלים גם למסות שווי השימוש בחניה

סוחרים צופים בנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר החלטת הריבית / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

יציבות בוול סטריט; ארמקו נוסקת לשווי חברה הגבוה בעולם

מדד S&P 500 מטפס ב-0.2%, הדאו ג'ונס ללא שינוי ● מלאי הנפט בארה"ב עלה פחות מהצפוי; הנפט מאבד 1.5% ● מדד המחירים לצרכן (ליבה) בארה"ב עלה בחודש נובמבר ב-0.2% ● בורסות אירופה ננעלו בעליות מלבד מדד הפוסטי הבריטי, שם המשקיעים דרוכים לקראת הבחירות לממשלה מחר בבריטניה

מתחם אגש, קרית ים / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

1,580 דירות חדשות: אושרה תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה באזור הקריות

הוועדה המחוזית חיפה אישרה למתן תוקף תוכנית פינוי-בינוי רחבת-היקף בקריית ים, הכוללת הריסת 260 דירות ישנות ובניית 1,580 דירות בסך-הכול, ולצידן שטחי מסחר ומבני ציבור

חיים צוף, מבעלי השליטה באקויטל / צילום: רוני שיצר

ערן לנדנר - בנה של היועצת שהתעשרה מגילוי הגז ב"תמר" - מונה למנכ"ל אקויטל

ערן לנדנר מונה השבוע לתפקיד המנכ"ל של חברת ההחזקות אקויטל ודירקטוריון החברה הבת, נפטא ● לנדנר יחליף בתפקידי המנכ"ל את ערן סער, שהתפטר לאחרונה לצורך מינוי כמנכ"ל החברות אי.די.בי ודיסקונט השקעות

אדוארד פיליפ, ראש ממשלת צרפת / צילום: מתוך תוכנית אירוח בצרפת

ממשלת צרפת הציגה הרפורמה בפנסיות; השביתות במדינה נמשכות

רה"מ אדואר פיליפ הבהיר כי גיל הפרישה הרשמי במדינה ימשיך להיות 62, אך הממשלה תעודד תוכניות שונות כדי להעלות אותו ל-64 עד שנת 2027 ● עובדי מגזרים אחדים, הכוללים עבודה פיזית קשה, יוכלו לפרוש כבר בגיל 60

רמטכ"ל מינאמר, מין אנג הליינג. רציחות, אונס וגירוש של מאות אלפי בני מיעוט הרוהינגה / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ארה"ב: משרד האוצר הטיל סנקציות כלכליות כבדות נגד מפרי זכויות אדם בעולם

בכיר במשרד האוצר האמריקאי: "המטרה היא לייצר השלכות מוחשיות ומשמעותיות לאלו שמרוויחים מהפרות זכויות אדם"

ירון רצון, מנכ"ל וממייסדי קנביט / צילום: יחצ

בכירים לשעבר בקנביט במרכז חשדות הרשות לשימוש במידע פנים

רשות ניירות ערך חוקרת חשדות לעבירות של שימוש במידע פנים, במסגרתה נחקרו נושאי משרה בחברה בעבר ובהווה ● בין הנחקרים היו המנכ"ל לשעבר בשלד, ירון רצון, יו"ר הדירקטוריון לשעבר, עמינדב ססלר, ושרון אדיב

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

סופית: תאגיד השידור פורש מוועדת המדרוג; "מדידה מיושנת ולא מתאימה"

בתאגיד טוענים כי המדידה של ועדת המדרוג מיושנת ולא מתאימה לתאגיד הציבורי ● רוני ארן, מנכ"ל ועדת המדרוג: "הפרישה לא תפתור את נתוני הצפייה של כאן 11. הרעיון שגוף שידור ציבורי ידווח בעצמו על תוצאותיו לא קיים בשום מקום בעולם"

האצ"ל 20–28, שכונת תל גיבורים בחולון / הדמיה: יח"צ

דירות גן ופנטהאוזים: מה מקבלים הדיירים בפרויקט התחדשות עירונית בחולון

בפרויקט של חיזוק ותוספת בנייה בשכונת תל גיבורים בחולון, ל-80 הדירות הקיימות יתווספו 59 דירות חדשות ● תוספת של ממ"ד ומרפסת לכל דירה וכן מעלית בכל בניין, החלפה של תשתיות הביוב, המים והחשמל, שיפוץ החצר והלובי

דונלד טראמפ ושר המשפטים ביל באר / צילום: ארין סקוט, רויטרס

מה מדאיג את הרפובליקנים לקראת בחירות 2020?

עו"ד מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, משוכנע שהנשיא טראמפ עושה עבודה נהדרת, חושב שהמועמדים הדמוקרטים חלשים, ובכל זאת לא ישן טוב בלילה ● השבוע בפודקאסט "המדריך לטראמפיסט": כשחצי ציבור שונא את הנשיא שאתה אוהב ● האזינו

יואב בן יקר/ צילום: סיון פרג'

טלכלל השקיעה מיליון דולר תמורת 25% ממניות TechBuddy ישראל

חברת TechBuddy היא סטארט-אפ שבדי שמספק מומחי טכנולוגיה עבור אנשים שמתקשים בפתרון בעיות טכנולוגיות

השקת הרכבת הסינית של הקו האדום בסין בנוכחות נציגי משרד התחבורה / צילום: יח"צ

הקונגרס האמריקאי עושה שרירים מול סין: מבקש לחסום יבוא כלי תחבורה ציבורית מתוצרתה

אחרי האיסור שהטיל משרד המסחר על שימוש בטלפונים של וואווי, שיתוף-פעולה נדיר של מחוקקים משתי המפלגות מבקש לאסור שימוש בכספי הממשל הפדרלי לרכישת קרונות רכבת ואוטובוסים חשמליים ● "הסיניים זוממים להשתלט על שוק כלי התחבורה הציבורית בארה"ב" ● ובמקביל: ארה"ב פועלת לצמצום סמכויות האכיפה של ארגון הסחר העולמי

חדוה בר/ צילום איל יצהר

חדוה בר: "הביג-טק ייכנסו לפיננסים בישראל וישנו את מערכת הבנקאות המקומית"

המפקחת על הבנקים הציגה בכנס של דלויט את חזונה לעתיד הבנקאות ולהשפעות הטכנולוגיה על הענף הפיננסי ● לדברי יו"רית רשות ני"ע ענת גואטה, התפיסה החדשה לגבי הטכנולוגיה והבנקאות "מאפשרת שיתופי פעולה בין בנקים מסורתיים לבין חברות פינטק וספקי תוכנה אחרים"

דורית בייניש / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דורית ביניש: למנוע מימון מפלגות ממי שאוסר על נשים להתמודד

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר אמרה הערב כי "מימון זה בעצם הכלי האפקטיבי ביותר שיש למדינה, אבל היא מתחזקת ומממנת אפליה במקום למנוע אותה"

מילון וובסטר    / צילום: shutterstock

מילת השנה של מילון וובסטר: "they" - כינוי לאנשים לא בינאריים מבחינה מגדרית

הכוונה לאנשים שלא מזהים את עצמם באופן מוחלט כזכר או כנקבה ● המושג "they" עבר שינוי רדיקלי בשנים האחרונות, והמילה עמדה במרכז של ויכוחים ושיחות תרבותיות באקדמיה, ברשתות החברתיות ובתרבות הפופולרית

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

תאונה קטלנית באתר בנייה ברעננה / צילום: אלון רון

בפעם השלישית: רשם הקבלנים שלל רישיון לחברה נוספת

התליית רישיון לצמיתות או לתקופה מוגבלת וקנסות: אלו הצעדים שננקטו נגד כ-10 חברות לאחר חתימת הסכם בין מינהל הבטיחות לרשם הקבלנים