גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההתנתקות אושרה ברוב של 67 תומכים מול 45 מתנגדים; נתניהו: ללא משאל עם אתפטר תוך 14 יום

7 ח"כ נמנעו * השר עוזי לנדאו וסגן השר מיכאל רצון פוטרו לאחר שהצביעו נגד * גם לבנת הודיעה כי תתפטר במידה ולא יתקיים משאל עם

הכנסת אישרה הערב (ג') את תוכנית ההתנתקות ברוב של 67 בעד, 45 נגד ושבעה נמנעים. זהו ניצחון גדול לראש הממשלה, אריאל שרון, כאשר הרוב גדול מההשערות הראשוניות, ורוב מורדי הליכוד תמכו בתוכנית.

נתניהו הודיע רשמית כחצי שעה אחרי ההצבעה, כי אכן הוא וחבריו יתפטרו מהממשלה אם שרון לא ייענה בתוך 14 יום לדרישה לקיים משאל עם. לדבריו, "אנחנו לא מעוניינים להפיל אף אחד, אבל אנחנו כן מעוניינים להביא למשאל עם כי אחרת יהיה קרע גדול".

נתניהו הבהיר, כי מדובר בו עצמו, לבנת, נווה וכץ. הוא נשאל מדוע נעדר מן האולם בהצבעה ולאחר מכן בא והצביע, והשיב: "עובדה שהצבעתי". לדברי נתניהו, חשוב לבצע את ההתנתקות בצורה בה הציבור יתמוך במהלך ויימנע קרע בליכוד.

לדברי נתניהו, הוא וחבריו נמנעו מיצירת משבר הערב על מנת לתת "צ'אנס נוסף", כדבריו, במטרה למנוע את התבקעות הליכוד. "אנחנו מבקשים מראש הממשלה שלא יפלג את הליכוד, כי בהליכה הזו הליכוד יתפלג". יצוין כי איומו של נתניהו להתפטר מעוררת גם סימני שאלה לגבי העברת תקציב המדינה לשנת 2005, המתוכננת בקרוב.

גם שרת החינוך לימור לבנת הודיעה שתתפטר ללא משאל עם. כשנשאלה מדוע היא דורשת משאל עם, לאחר שהכנסת כבר קיבלה את ההחלטה. היא השיבה: "שום החלטה על משאל עם לא יכולה להתקבל בלי הכנסת, ולכן אין שום פגיעה בריבונות שלה. חייבים למנוע את הקרע בעם".

במצב שנוצר הערב, התייצבו 22 מחברי סיעת הליכוד בשורות המורדים בראשות נתניהו. לפי תקנון הכנסת, במקרה של פילוג בליכוד כפי שרמז נתניהו יישמר השם "ליכוד" בידי המורדים. במצב כזה, נראים שמתגברים הסיכויים לקיום בחירות בחודשים הקרובים.

דקות אחדות לפני תחילת ההצבעה הודיעה המפד"ל, כי אם לא יוחלט בתוך 14 יום על משאל עם תפרוש הסיעה מהקואליציה. באותו זמן נראה היה, כי המורדים בליכוד יצטרפו לאולטימטום או ייעדרו מההצבעה. השרים בנימין נתניהו, לימור לבנת וישראל כץ קיימו התייעצויות קדחתניות בניסיון לגבש דעה אחידה. השלושה לא נכנסו לאולם בעת ההצבעה השמית, וכמותם גם השר דני נווה שנחשב לבעל התנגדות פחותה לתוכנית. רק השר עוזי לנדאו וסגן השר מיכאל רצון הצביעו מיד נגד, ושרון כבר הודיע על פיטורם.

חברי הכנסת הערבים לא השתתפו בהצבעה הראשונה, והפתיעו בכך שלא התנגדו כפי שהודיעו מראש. נתניהו, לבנת וכץ נכנסו לאולם לאחר סיום ההצבעה וכך קיבלו לפי נהלי הכנסת הזדמנות נוספת להצביע. השלושה הצביעו בעד, וכמותם גם נווה ויו"ר ועדת החוץ והביטחון, יובל שטייניץ. מיד לאחר ההצבעה, הודיע נתניהו כי אם שרון לא ייענה לאולטימטום של המפד"ל יתפטר . כעת עובר המאבק לסיעת הליכוד, שהקימה צוות לבחינת שאלת משאל העם. שרון אמר לפני ההצבעה, כי הוא ממשיך להתנגד למשאל עם, אם כי קודם לכן רווחו הערכות, כי לאחר נצחונו בהצבעה ייקל עליו לשנות את דעתו.

למרות הדרמה הגדולה שנוצרה טרם ההצבעה, תכנית ההתנתקות אושרה לבסוף בכנסת. 67 ח"כ תמכו בתכנית מול 45 מתנגדים, כאשר 7 ח"כ נמנעו. שר האוצר בנימין נתניהו ושרת החינוך לימור לבנת הצביעו בעד התכנית לאחר שלא נכחו במליאה בקריאה הראשונה להצבעה, ונכנסו למליאה רק בקריאה השנייה.

המבחן הגדול הבא של נתניהו יהיה כבר בשבוע הבא, בעת ההצבעה על תקציב 2005 בקריאה ראשונה. כעת לא ברור עד כמה יטיל שרון את מלוא כובד משקלו לאישור התקציב, גם אם נתניהו ימשיך בתפקידו.

כמו כן, על הפרק עומדות המלצות ועדת בכר שאמורות להיות מוגשות לאישור הממשלה ב=14 בנובמבר. אם אכן יתפטר נתניהו קודם לכן, קרוב לוודאי שהדיון בהמלצות יידחה למועד בלתי מוגבל.

שרון אמר אחרי הצהריים, כי לא יהיו עוד הצבעות בכנסת על ההתנתקות אלא רק בממשלה על שלביה השונים, כולל פינוי יישובי גוש קטיף וארבעה מיישובי צפון השומרון. נתניהו, לבנת וכץ עשויים לנהל את מאבקם במסגרת זו, אם לא יתפטרו קודם לכן.

"ראש הממשלה היה נחוש מאוד להעביר את ההחלטה כבר היום ולא להיכנע לשום אולטימטום. לא יהיה משאל עם", אמר השר מאיר שטרית, שעד לפני חודשים אחדים עבד עם נתניהו במשרד האוצר.

"אם המורדים יבינו שנפלה החלטה בניגוד לדעתם ויפעלו כחברי קואליציה, אין צורך לפנות להרחבת הקואליציה. אם יפעלו אחרת לא תהיה לאריק אלטרנטיבה אחרת אלא לשנות את ההרכב", הוסיף שטרית. "ראש הממשלה לא יישב בשקט ויחכה שיפילו אותו".

ח"כ גלעד ארדן, מראשי המתנגדים בליכוד, אמר: "לי זה ערב קשה, והוא הפך להיות קשה שבעתיים כאשר ראיתי כיצד המנהיגות שלנו פועלת בצורה חובבנית. הם מפחדים להילחם על דעתם. זה כואב לי. אני מקווה שהם יעשו חושבים ויסתכלו הלילה בראי, כדי שבמאבקים הבאים בכנסת נוכל לעצור את התוכנית הזו".

השר יוסף לפיד נשאל מה היה כותב מחר בבוקר ב"מעריב" אילו היה בעל טור. הוא השיב, כי לא היה מתייחס לנתניהו אלא מציין את נצחונו הגדול של שרון, שהשיג רוב גדול בהרבה מכפי שהיה צפוי.

ראשי מועצת יש"ע צפויים לתמוך בעמדת המפד"ל בנושא משאל העם, כולל הודעתה לפיה תישאר בקואליציה גם אם ההכרעה במשאל לא תהיה לרוחה. אורלב הודיע ש-20 מראשי רבני הציונות הדתית תומכים בעמדת המפלגה, אם כי הרבנים אברהם שפירא ומרדכי אליהו לא חתמו על מכתב זה.

ההצבעה במליאת הכנסת התנהלה באווירה מתוחה ודרמטית כשעד לרגע האחרון לא נודע איך יצביעו 4 משרי הליכוד כשבראשם שר האוצר נתניהו, שרת החינוך לימור לבנת, שר החקלאות ישראל כץ ושר הבריאות דני נווה. ארבעתם נעדרו מהאולם כשהחלה ההצבעה כשברקע דיבורים על אולטימטום שהוגש לרה"מ שרון זמן קצר לפני ההצבעה, לפיו הם יצביעו נגד אם שרון לא יסכים למשאל עם. שרון התעלם מהלחצים ועלה לאולם.

מחשש להצטמקות הרוב לחצה יו"ר סיעת העבודה, דליה איציק, על ששת ח"כ הערבים שגם הם נעדרו מהאולם, להיכנס ולהימנע בעת הסיבוב השני של ההצבעה. אז הופיעו שרי הליכוד הנעדרים, והדויעו כאיש אחד על תמיכתם בתכנית. מופע זה עורר סימני שאלה אם הם מלכתחילה איימו ברצינות לערער את שלטונו של שרון או שהכל היה הצגה מתוכננת כדי להדגיש את הרוב הצפוי. גם ח"כ יבל שטיימיץ מהליכוד שנעדר מהסיבוב הראשון הופיע לסיבוב השני. למתנגדים הצטרפו 12 ח"כ מסיעת הליכוד, מספר נמוך מהמורדים המשוערים.

עוד כתבות

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

ארגוני הסביבה נגד חיפוש פצלי שמן באתר אורון: "עוול היסטורי"

ארגוני הסביבה נגד חיפוש והפקת פצלי שמן: "מדובר בסתירה מובהקת להתחייבויות המדינה לצמצום גזי חממה" ● הארגונים פנו למנהל מקרקעי ישראל בדרישה לא לתת רישיון לחיפושי פצלי השמן והזהירו מפני השפעות שליליות על הטבע ובריאות הציבור ● המשרד להגנת הסביבה סבור כי "עסקה זו מעניקה תמריץ לאחד מסוגי הדלקים הגרועים ביותר וכי לקידומה יהיו השלכות שליליות על ישראל"

אורי ענבר ואמיר רובין/ צילום: שלומי יוסף

משתקמים אחרי שבץ? ספיידרמן יכול לעזור: המציאות הרבודה נכנסת לעולם הרפואה

טכנולוגיות של מציאות מדומה ורבודה מתחילות להיכנס לעולם הרפואה ● מנכ"ל Sixense אמיר רובין וראש ארגון חברות המציאות הרבודה אורי ענבר מסבירים מדוע הולוגרמות הן העתיד של התחום ומספרים מה יכול עולם הרפואה ללמוד מתעשיית הרכב באימוץ הטכנולוגיות החדשות

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

הפרקליטות: המבחנים לסיקור חיובי כשוחד תואמים את החשדות נגד נתניהו

כך טוענים בפרקליטות, שם הביעו שביעות-רצון מהכרעת הדין שנתנה היום השופטת לימור מרגולין-יחידי בעניין איתמר שמעוני, ראש העיר אשקלון לשעבר ● בהכרעת הדין נפסק כי בתנאים מסוימים יכולה מערכת יחסים בין נבחר ציבור וכלי תקשורת להיחשב כמערכת יחסים שוחדית

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עוזבים את בת ים, נוהרים לבית שמש: מפת שינויי האוכלוסין בערי ישראל בעשור האחרון

מפת הערים הגדולות בחתך האוכלוסייה השתנה בעשור האחרון, כך חושפים נתוני הלמ"ס שהתפרסמו היום ● מבין הערים הגדולות, בית שמש רשמה זינוק חד של 62.3%; בת ים רשמה ירידה של 1.2%

השולמנים וביטוח לאומי/ צילום: כדיה לוי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

קבוצת "אני שולמן" פיזרה סיסמאות - אבל מה עם מהלך אופרטיבי?

היום עלה סרטון בעמוד הפייסבוק של קבוצת "אני שולמן" במטרה לחשוף את הקבוצה ● המסכה הוסרה, ו"שולמנים" שהזדהו בשמם הכריזו על מטרות הקבוצה אך לא מעבר לזה ● הציפייה לחשיפה מסתיימת בקריאה להתגייסות ל"שולמנים" ובהבטחה לעתיד טוב יותר לעצמאים

חוות שרתים / צילום: שאטרסטוק

וול סטריט ג'ורנל: גוגל אספה מידע רפואי על מיליוני אמריקאים ללא ידיעתם

לפי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, המידע שנאסף כולל פרטים כמו תוצאות של בדיקות מעבדה, אבחנות רפואיות, סיכומי אשפוז, ואף את שמותיהם ותאריכי הלידה של מטופלים

אייל לפידות / צילום ארכיון: תמר מצפי

הושלמה מכירת מניות כלל ביטוח לאייל לפידות; אי.די.בי פספסה הכנסה של יותר מ-60 מיליון שקל

אי.די.בי קיבלה 107.5 מיליון שקל עבור 5% ממניות כלל ביטוח - שבינואר 2018 יכלו, לכאורה, להימכר ב-170 מיליון שקל ● כחלק מהעסקה, הגיש לפידות בקשה להתמנות לדירקטור בכלל ביטוח

גירושין / צילום: שאטרסטוק

המיליונר, הסכם הממון שבמחלוקת ודירת המריבה

הסכם ממון חייב את האישה בפיצוי מוסכם בסך 150 דולר ליום על כל יום איחור בפינוי דירת בעלה לשעבר, איש עסקים אמיד שהונו מוערך בעשרות מיליוני שקלים ● תביעת האישה לביטול ההסכם נדחתה, כשביהמ"ש למשפחה קבע: "הסיכוי לבטל הסכם ממון נדיר. הפיצוי סביר"

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אמזון עולה עם תרגום לעברית ויוצאת במבצע שילוח חינם לישראל

זאת בקנייה מעל 49 דולר ● המבצע אומנם לא חל כאמור על כל המוצרים הנמכרים באמזון, אבל רבים מהם, בקטגוריות השונות, כן נכללים בו

השולמנים וביטוח לאומי/ צילום: כדיה לוי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מה הן נקודות התורפה של מחאת השולמנים?

ח"כ לשעבר רועי פולקמן, האיש שניסה לשפר את מצב העצמאים בכנסת, מסביר מה הן נקודות התורפה של מחאת העצמאים המוצדקת - ומייעץ לשולמנים ממה כדאי להם להזהר ● האזינו

פרץ גן/ צילום: פרוטי

"למצוא כוח אדם מתאים זו משימה כמעט בלתי אפשרית"

פרץ גן (61), מגדל צמחי מרפא, מוטרד בעיקר מלמצוא את הכוח אדם המתאים והייחודי שמסור לעבודה ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 90 איבד 1.5%, טבע סיימה באדום

ביקום דיווחה כי התקבל אישור שר התקשורת דודי אמסלם לרכישת השליטה בחברה בידי סרצ'לייט ● טבע, שרשמה עליות במהלך רוב שעות המסחר, סיימה את היום בירידות ● אנלייט וסלע נדלן בלטו בירידות

שלמה נחמה, יו"ר אלומיי קפיטל  / צילום: אלי דסה

דרישת התשלום של רמ"י גרמה לאלומיי להקפיא פרויקט אגירה שאובה של 1.4 מיליארד שקל בצוק מנרה

למנכ"ל הפרויקט, דורון גרופר, ולחברי הצוות שלו ניתנה הודעה על הפסקת הסכם העסקה, הצפויה להיכנס לתוקף בעוד 90 יום, אם לא תירשם התקדמות מול רמ"י

בני גנץ, יו"ר כחול לבן / צילום: אופק אבשלום, יח"צ

לגנץ נשארו תשעה ימים: אלה התרחישים האפשריים בפלונטר הפוליטי שישראל תקועה בו

הימים נוקפים, ההתבטאויות מכל הצדדים מחריפות, וכל צד מנסה לשפר עמדות לקראת ההכרעה שתיפול בתקופת הזמן הזו ● התרחיש הסביר ביותר הוא ממשלת אחדות, אך ממשלות מיעוט של הליכוד או כחול לבן גם הן אופציות, וכך גם הליכה לבחירות בפעם השלישית

שלמה אייזנברג / צילום: תמר מצפי, גלובס

עדי דנה יחליף את שי טאובר כמנכ"ל קבוצת ישרס של שלמה אייזנברג

דנה (45) יחליף את שי טאובר, שמסיים 11 שנות כהונה כמנכ"ל הקבוצה וסיכם באחרונה על פרישתו מהתפקיד בסוף 2019

בני גנץ / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

גנץ: מחר אפגש עם ליברמן בנוגע למתווה שהציע לממשלת אחדות

יו"ר כחול לבן קרא לנתניהו לקיים עמו מו"מ ישיר, אמיתי וכן: "בוא נדבר תכל'ס, על מה שמעניין את אזרחי ישראל - ולא רק על מה שמעניין אותך. זו השעה, זו הציפייה של אזרחי ישראל משנינו, מכולנו, והם לא יסלחו לנו אם לא נעשה זאת"

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ממשלה שתהיה תלויה במפלגות הערביות היא סכנה לביטחון ישראל"

נתניהו קרא לגנץ לרדת "מהרעיון המטורלל הזה - להקים ממשלת מיעוט של השמאל שתלויה באחמד טיבי ואיימן עודה וחברי הרשימה המשותפת שתומכים בטרור ולא מכירים בכלל בזכות קיומה של מדינת ישראל"

ערן גוטוירץ / צילום: כדיה לוי

"אני מוטרד מתנאי התשלום. קל יותר לנצל אותי בהשוואה לעסקים גדולים"

ערן גוטוירץ (41), מייסד ומנכ"ל חברת "הרחובות שלנו", מוטרד בעיקר מנושא תנאי התשלום: "מורכב יותר להתמודד עם לקוחות גדולים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם ● צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

איתן מאיר  / צילום: שני נחמיאס

איתן מאיר מונה ליו"ר תמר פטרוליום במקומו של רן אפרתי

מאיר ייכנס לתפקיד בתחילת ינואר 2020 ויחליף את רן אפרתי ● בתפקידו האחרון כיהן מאיר כמנכ"ל חברת האנרגיה דליה במשך 11 שנים

תחנת אורות רבין בחדרה/ צילום: יוסי וייס חברת החשמל

מוטרדים מגובה חשבון החשמל? ב-2020 התעריף עשוי לרדת ב-3%-5%

הסיבה העיקרית לירידת התעריפים: הוזלה חדה במחירי הדלקים והתחזקות השקל וגם הכנסות חד-פעמיות מזכיות משפטיות של חח"י ומכירת תחנת כוח שהייתה ברשותה ● החדשות הרעות: נשלם יותר על אנרגיות מתחדשות ● האם הצרכנים ייהנו מהירידה בתשומות של הסקטור היצרני?