גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נץ ויונה

לטוב ולרע, עזר ויצמן, הוא שילוב של להט צבאי, פוליטי וכסף. קצין נערץ, שר ביטחון, ואיש עסקים. הלוחם לא חת והנשיא האהוב, שלא היה חף מאמירות בוטות, נאלץ לעת זיקנה, להצטדק על פרשת סרוסי > סטלה קורין-ליבר בכרוניקה של הטייס מספר 1 שהלך אתמול לעולמו

לטוב ולרע, לגדולה ולנפילה, הנשיא, השר, סגן הרמטכ"ל, מפקד חיל האוויר, עזר ויצמן, הוא דוגמה לדור שלם, שהיה, שישנו ושיהיה. שילוב, לפעמים מופלא לפעמים קטלני, של להט צבא וביטחון, פוליטיקה גבוהה, וגם כסף. לא מספיק המעמד הצבאי הרם, לא די בכבוד ובהנהגה הפוליטית, רוצים גם ביזנס. כאילו בלי זה אתה לא זה. חלקם הצליחו ומצליחים. חלקם גבהו וקרסו.

נער הזהב, הצבר האולטימטיבי, הטייס מספר 1, חייל ופוליטיקאי. נץ ויונה. חם בלב ומקשקש בפה. כל הכינויים הללו ראויים לעזר ויצמן, שארונו מונח בשעות אלה בקיסריה ב' שלו, היא אור עקיבא.

המפגש הראשון בין ויצמן לעולם העסקים היה בתחילת 63', כאשר נפטרה אימו, אידה ויצמן, והורישה לו ולאחותו יעל את מניותיה בחברת ויצמן-רגבי. חברה קטנה, שבבסיסה חברה ותיקה שרשם יחיאל ויצמן, אביו של עזר ואחיו של הנשיא הראשון, ד"ר חיים ויצמן.

אידה ויצמן חתמה על ייפוי-כוח מקיף לבנה ולעו"ד הירושלמי הגדול דאז, צבי שוורץ, אביהן של האחיות ראומה ויצמן ורות דיין, אז רעייתו של משה דיין, פעם רמטכ"ל, אחר-כך שר ביטחון, שר חוץ, עוד פיסת היסטוריה.

כאשר ירש ויצמן את הבעלות על השותפות, הוא היה מפקד חיל האוויר, אחר-כך סגן הרמטכ"ל, יו"ר תנועת הליכוד, ולא היה מעורב בניהול. כתבה שפורסמה ב"מעריב" ב-82', סיפרה כי החברה מייצגת סוכנויות אמריקניות לייצור ביטחוני. מאוחר יותר פורסם, כי בתחילת שנות ה-70 קיבלה החברה לידיה חלק מעסקיו של סוכן הנשק הידוע באותם ימים פוקה הירש. עם כינון ממשלת מנחם בגין ב-77', ומינויו של עזר ויצמן לשר הביטחון, הוא התפטר מהנהלת החברה, ויחד עם בנו שאולי המנוח, מכר את המניות לשותף הוותיק שהחזיק בשליטה בחברה, יצחק אלמוג.

ויצמן היה קצין בכיר שעזב את הצבא היישר למפלגת הימין. במפלגת העבודה ראו בזה עריקה, והצטערו על שנתנו לחרותניק כזה להיכנס אל קודש הקודשים של המטכ"ל. למעשה, הוא היה זה שפרץ את השער שלימים נכנסו ונכנסים בו אחרים.

בשנת 70 מונה ויצמן לשר התחבורה בממשלת הליכוד הלאומי, בראשותו של לוי אשכול. ב-72' הוא עזב את תנועת החרות בטריקת דלת, בגלל קרע בינו ובין המנהיג מנחם בגין, ומיד נכנס לעסקים.

מחלוקת קשה עם שרון

מילה ברנר, בן משפחתו של עזר, החזיק אז, יחד עם יעקב מרידור, לשעבר מפקד האצ"ל, באחת החברות הגדולות בישראל שפרצו אל העולם כולו: 'החברה הימית להובלת פרי'. עזר מונה לתפקיד בהנהלת החברה, ובמקביל קיבל תפקיד נוסף: יו"ר חברת ציקלון, לייצור חלקי מטוסים ולשיפוץ טנקים, שהייתה בבעלות יוסף קרמרמן. קרמרמן נחשב לעוד בן למשפחת האצולה של תנועת החרות, בעלה המנוח של רחל מרידור-קרמרמן, פעילת ליכוד ותיקה ומוערכת במיוחד. בעיקרון, תעסוקה הייתה, אבל כושר המנהיגות האגדי של עזר שיחק לו פחות כשמדובר היה בניהול בעסקים אזרחיים.

בחברה הימית, שהסתבכה ושחוסלה, פגש ויצמן ברמי אונגר. התפתחה ביניהם ידידות רבת-שנים, שהובילה גם לעסקים משותפים. אונגר, בעל חברת טלקאר, הוא היום יבואן מכוניות דייהו ודייהטסו ובעלי חברת ספנות לאוניות להובלת כלי-רכב.

אחרי כמה שנים רצה ויצמן להיות עצמאי, בעל הבית. לימים למדו אנשים כמותו לכנות את המהלך הזה "אני הולך לעשות לביתי". ויצמן אמנם לא השתמש במליצה הזו, אבל כן הלך בנתיב שסללו כמה מקודמיו ושעליו יצעדו באון רבים אחריו: הוא התחיל לעסוק בסחר ביטחוני. כך הוקמה חברת 'אלול טכנולוגיות'. גם פה, בדומה למרבית הפעילות העסקית שלו, הצטרפו אליו צעירים ממנו, מבריקים, חברותיים בעלי קסם אישי.

באלול זה היה דוד קוליץ, בן למשפחת רבנים ולאנשי חרות מירושלים. באותה תקופה הוזכרו כקשורים לאלול גם מנחם עצמון מהחברה להובלת פרי לשעבר; מיכאל אלבין המנוח, שהיה מראשי קבוצת שאול אייזנברג בישראל; יורם גיל, רמי אונגר, דוד רובין ועוד אחרים. החברה, התחברה לקבוצת ג'נרל-דיינמיקס, יצרנית מטוסי הקרב האמריקנית הענקית, המוכרת מטוסים ואביזרים לחיל האוויר. בעל השליטה בה היום הוא קוליץ, שעימו נשמרה ידידות קרובה כל השנים.

שנים ספורות חלפו ועזר ויצמן עזב את העסקים, ושב כל-כולו לפעילות פוליטית. ב-77' הוא הוביל את גח"ל, גוש חרות-ליברלים, לניצחון הראשון, ההיסטורי, בבחירות. ניצחון, שהכתיר את מנחם בגין לראש הממשלה ואת ויצמן לשר הביטחון.

עברו מספר שנים בודדות, ושר הביטחון שכיכב בצילומים עם אנואר סאדאת הנשיא המצרי שנרצח, וכן בקאמפ-דיוויד, בממשלה ובכנסת, הודיע על התפטרות נרגזת. האמת הייתה, שעזר ויצמן הלך ונטה שמאלה, והייתה לו מחלוקת קשה עם מדיניות ההתנחלויות של אריאל שרון. אבל הגורם הפורמלי להתפטרות היה קיצוץ בתקציב הביטחון, שקבע שר האוצר דאז, יגאל הורביץ, המנוח. הורביץ, היה בן-דודו של משה דיין, שר החוץ בממשלת בגין וגיסו לשעבר של עזר ויצמן.

חבר ללאוטמן

אז מה נותר לפוליטיקאי מצליח ולאיש צבא עטור שבחים לעשות? ביזנס. הפעם עמד לצידו איש העסקים האמריקני, עו"ד ליאון צ'רני. יחד הם הקימו חברה בשם C.H.W, צ'רני-ויצמן, לנדל"ן ולייצוג חברות זרות. גם הקשר ההדוק עם צ'רני נמשך כל השנים.

במקביל, נכנס ויצמן להשקעה בחברת טלקאר, שבבעלות חברו הוותיק, אונגר. בסוף 81' חתמה טלקאר הסכם עם חברה יפאנית, לייבוא מכוניות דייהטסו, שביקשו לנגוס בשליטה דאז של מכוניות סובארו היפאניות בישראל. לימים רכשה החברה את סוכנות השכרת הרכב אוויס.

בעיצומה של מלחמת לבנון, בקיץ 82', בעוד שרון, שירש ממנו את תפקיד שר הביטחון בממשלת בגין, שועט קדימה, הודיע עזר ויצמן על הקמת "חברת גליל (נהריה) טכנולוגיות מתקדמות". השותף הבכיר: דלתא-גליל של דב לאוטמן. ויצמן מונה ליו"ר החברה, עם 3% ממניותיה. לצידו בדירקטוריון הושיב כמה מבכירי השמות דאז. החברה דיברה על מחקר-ופיתוח ברמות גבוהות, והקימה ועדה מייעצת עם מיטב השמות המדעיים-ביטחוניים דאז.

בעת הצגת החברה, בישר ויצמן על שורת פרויקטים: הפיכת פסולת חקלאית, תוך שימוש בפטריות, למזון לבעלי חיים; מכשיר למדידת התכווצויות הרחם בזמן לידה; מוניטור להזנת חולים קשים; המסת פוספטים בעזרת חיידקים; ציפוי מתכות בתמיסה שפותחה בכור הגרעיני בנחל שורק, ועוד. מיזמי היי-טק וביו-טק עוד לפני שמישהו בכלל דיבר על זה. אלא שהרבה לא יצא מזה.

במשך השנים הללו נרשם שמו של עזר ויצמן בעוד כמה חברות/התארגנויות/ שותפויות. בין ההתקשרויות - נופר-השקעות, ששינתה את שמה לישקונט-ספנות, שהצליחה במידה מסוימת לשבור את ההתנהגות המונופוליסטית של צים; קשר עם משפחת הספנות הוותיקה אלאלוף; עם צבי פירון וחיים סרוב; עם יחזקאל נוסבאום מאשטרום; עם עורך-דין חנינא ברנדייס, עוד חבר קרוב וותיק, שלימים הוזכר שמו בפרשה המביכה של כספי אדוארד סרוסי, שהועברו במשך שנים לחשבונו של ויצמן, ולימים הביאו להתפטרות מתפקיד נשיא המדינה.

ובחזרה לפוליטיקה. בקיץ 84' מונה ויצמן, אז ראש מפלגת יחד, לשר בלי תיק בממשלת האחדות הראשונה, אז בראשות שמעון פרס, ובתוך זמן הוא מכר מניות שנותרו בידיו.

באפריל 84', לפני כניסתו לממשלה, אמר ויצמן בראיון עימו כי "אנשים חושבים שיש לי המון כסף. אני מוכן שיבדקו במס-הכנסה ושיראו מה ההכנסה שלי. שיילכו לטאבו ושיראו מה הרכוש שלי. שיבואו לבנק שלי ושיראו כמה כסף יש לעזר ויצמן. כל הכסף שלי מונח בבנק כללי ובבנק הפועלים באור עקיבא. יש לי בית בקיסריה, פרדס של 18.5 דונם בגנות, שותפות בעסקים וזהו זה".

חמש שנים אחר-כך, ב-89', איים עליו ראש הממשלה דאז, יצחק שמיר, כי יסלק אותו ממנה, בגלל מגעים אסורים עם אש"ף.

פרשת סרוסי עולה לאוויר

ב-92' פרש ויצמן מהכנסת ומהפוליטיקה, ושנה אחר-כך, ב-93' הוא נבחר לנשיא המדינה. שנה לאחר מינויו לתקופת כהונה שנייה פרצה פרשת סרוסי לאוויר המדינה. הסתבר, שבמשך שנים קיבל ויצמן סכומי כסף, או הלוואות כספיות ללא החזר, מאיש עסקים והון יהודי, שאינו חי בישראל, אדוארד סרוסי, עוד חבר של ויצמן.

ויצמן נלחם את המלחמה האחרונה על שמו. האיש שעבר את רוב שנות חייו בהצלחות מתמשכות בביטחון ובפוליטיקה, היה צריך בזיקנתו להצדיק, להצטדק, לנמק, לתרץ ולהסביר פעילות כספית שלו. המשטרה חקרה, הפרקליטות הגישה דו"ח ציבורי חריף, וויצמן נאלץ לפרוש. "פרשה לא נעימה" הוא קרא לזה, האשים את הקינאה בו בהכפשת שמו, וחזר לקיסריה. שם הלך אתמול לעולמו. *

עוד כתבות

חסן נסראללה / צילום: רויטרס

נסראללה אחרי התקיפות: "על ישראל לחכות בגבול לתגובה מידית"

מזכ"ל חיזבאללה אמר כי "מעתה נפיל מל"טים ישראלים", ואישר ששני לוחמים נהרגו בסוריה, אך טען כי לא הייתה זו מטרה איראנית אלא של ארגונו ● הוא אמר כי התקרית בבביירות היא הפרה ראשונה של הבנות מלחמת לבנון ה-2, ואמר כי נתניהו פועל משיקולי בחירות ● "שלב חדש בעימות"

עופר מרום / יחצ דוברת המועצה לצרכנות

המועצה לצרכנות נגד "השטיח המעופף": פיצוי אינו כלי לקידום מכירות

במועצה מתנגדים לאופן בו הציגה החברה הנחה שהושגה כחלק מפשרה ייצוגית, עוד לפני שזו אושרה על ידי בית המשפט ● בתובענה הייצוגית שהובילה להסדר הפשרה המדובר נטען כי פורסמו "טיסות פיקטיביות" באתר ובאפליקציה ● חברת השטיח המעופף: "אין כל הטעיה, אין מדובר בקידום מכירות והחברה אכן מעניקה את ההטבות ללקוחותיה"

ברוך מרזל / צילום: איל יצהר

בית המשפט העליון: מרזל וגופשטיין לא יתמודדו בבחירות

בית המשפט העליון קבע הערב כי בנצי גופשטיין ו ברוך מרזל לא יוכלו להתמודד בבחירות הקרובות לכנסת ה-21 ● ממפלגת "ימינה" נמסר: "שוב מסתבר שהגנה על מיעוט, ערך השיוויון והזכות לבחור ולהבחר שמורים רק לחברי הכנסת הערבים שונאי ישראל ותומכי טרור"

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל בכנס אתמול / צילום: סטפן לם, רויטרס

גוגל מגבילה את השיח בפלטפורמות הפנימיות של החברה

לפי המדיניות החדשה, על העובדים להימנע מלבלות זמן רב בוויכוחים על פוליטיקה ונושאים נוספים שלא נוגעים לעבודתם בפורומים הפנימיים, באופן שיפריע לעבודה ● מגוגל נמסר כי הצעד הזה הגיע אחרי שיחות בוטות שעלו בפורומים הפנימיים

בריטיש איירווייס / צילום: יחצ

לקראת השביתה בבריטיש איירווייז - החברה מבטלת טיסות בקו תל-אביב לונדון

בריטיש איירוויז נערכת לשיבושים בלוח הטיסות: איגוד הטייסים הבריטי BALPA הכריז כי ישבות ב-9, ב-10 וב-27 לספטמבר ● נוסעים שטיסתם תבוטל יקבלו החזר כספי מלא או שיוכלו להזמין טיסה במועד אחר ללא חיוב

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

חומר אש: שתילי הקנאביס שנשרפו לחברת קאנומד במושב משואה כילו 30% מערך המניה

השריפה בחוות הגידול של החברה במושב בבקעת הירדן, שנגרמה ככל הנראה מקצר חשמלי במתקן הגידול, השמידה את 180 צמחי הקנאביס הרפואי שנשתלו במקום

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

"גלובס" תובע את העיתונאי מתי גולן על תשלומי יתר שקיבל וטוען כי התבטא באופן לא הולם "כלפי נשים, חרדים, נבחרי ציבור, מצביעי ימין ועוד"

בחודש מאי האחרון הגיש גולן כתב תביעה נגד העיתון לאחר שהסתיימה ההתקשרות עמו, וטען שמדובר בפיטורי "השתקה" פוליטיים ● בכתב ההגנה טוען "גלובס", בליווי דוגמאות, כי כתיבתו של גולן לא עמדה ברף המקצועי והאתי של ההנהלה הנוכחית ● כמו כן הוגש כתב תביעה שכנגד על סך 2.4 מיליון שקל ● גילוי מלא

דונלד טראמפ ובוריס ג'ונסון מתבדחים בפסגת G7 / צילום: דילן מרטינז, רויטרס

הבית הלבן מבהיר: "טראמפ לא מתחרט על הטלת המכסים, אלא שלא העלה את התעריפים גבוה יותר"

לאחר העלאת מכסים הדדית בסוף השבוע האחרון, הנשיא האמריקאי אומר כי עדיין מתנהל שיח מול הסינים, וכי הם מעוניינים בעסקה יותר מהאמריקאים ● בניגוד לכותרות לפיהן טראמפ מתחרט על הטלת המכסים, בבית הלבן מבהירים אחרת: "תשובתו לא הובנה ראוי"

דוד פתאל / צילום: רפי דלויה

פתאל החזקות כבר שווה 7 מיליארד שקל: המניה הגיבה בחיוב לתוצאות חזקות ברבעון השני

הכנסות ממלונות שנוספו לפורטפוליו במחצית השנייה אשתקד סייעו לחברת המלונאות להציג שורה עליונה של כ-1.5 מיליארד שקל ברבעון השני, צמיחה של 74% ● יישום תקן 16 IFRS גרע כ-56 מיליון שקל מהשורה התחתונה שהציגה ירידה של 35% ברווח הנקי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו הסיני, שי ג'ינפינג / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר מפילה את בורסות אסיה: הונג קונג נופלת ב-3%, הבורסה בשנחאי צונחת ב-2%

מלחמת הסחר מתגלגלת לפתיחת שבוע המסחר מעבר לים: המדדים באסיה מאבדים גובה,והחוזים העתידיים על המדדים בוול סטריט יורדים ביותר מ-0.5% ● מניית סופטבנק נופלת בכ-3.5%, ניקון מאבדת 3.7%, בהונג קונד קבוצת WH צוללת ביותר מ-7%

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות החדות אתמול

המסחר ייפתח בהמשך לירידות החדות אתמול, כאשר ת"א 35 נפל ביותר מ-3% והמשקיעים המשיכו להסיט כספים לנכסים בטוחים, כך האג"ח הארוכות זינקו אתמול במסחר ● עיני השוק מופנות להודעת הריבית של בנק ישראל ביום רביעי הקרוב

עאידה תומא סלימאן  / צילום: דוברות הכנסת

למה ח"כ תומא סלימאן חושבת שאין טעם ששני בני הזוג יעבדו?

שתי משכורות טובות מאחת, אבל האם היתרון שלהן הולך ומצטמצם? ביררנו ● המשרוקית של גלובס 

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי לבעל השליטה אלשטיין: הזרם 140 מיליון שקל כדי להימנע מהערת "עסק חי" בדוחות

אי.די.בי דורשת מאלשטיין הזרמה מיידית של 70 מיליון שקל למימון הלוואת המוכר שהתחייבה להעניק במסגרת מכירת 4.99% ממניות כלל ביטוח לאיל לפידות ● הערת "עסק חי" בדוחות עשויה להוות טריגר לדרישת פירעון מיידי על ידי מחזיקי האג"ח

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו הסיני, שי ג'ינפינג / צילום: רויטרס

סין וארה"ב שוברות את הכלים: שאלות ותשובות על הסחרור החדש במלחמת הסחר

נשיא סין הודיע כי הוא מעלה את המכסים על יבוא אמריקאי וגרם לנשיא ארה"ב לשחרר מטח של ציוצים נושאי עלבונות ואיומים חדשים ● מה הכריזו שני הצדדים, מי צפוי להיפגע, ואיך בכל זאת אפשר להמשיך מכאן ● כל מה שצריך לדעת על מלחמת הסחר

לוי רחמני - מנכ"ל חברת ביטוח איילון / צילום: איל יצהר

בצל המאבק בין בעל השליטה ליו"ר היוצא: זינוק של 180% ברווחי איילון במחצית

הרווח הכולל של קבוצת הביטוח הסתכם ברבעון השני של 2019 בכ-41.6 מיליון שקל, זינוק של 223% ביחס לרבעון המקביל אשתקד ● מתחילת השנה הרוויחה החברה כ-80.7 מיליון שקל ● רווחי השיא נהנו מביטול השפעות וינוגרד בנוגע לריבית ההיוון לחישוב זכויות המבוטחים בביטוחי החבויות – שהוסיף לאיילון רווח לאחר מס של 30.8 מיליון שקל

יגאל דמרי / צילום:איל יצהר

המכרז לרכישת הבעלות על אפריקה: דמרי ולוקסי עברו שלב

ספירת קולות המצביעים האסיפות מחזיקי האג"ח של החברה עולה, כי שתי הצעות הרכישה שקיבלו את ערב הקולות הן אלו שהגישו חברת י.ח דמרי שבשליטת יגאל דמרי וחברת לפידות קפיטל שבשליטת יעקב לוקסנבורג

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ / שאטרסטוק

כתב אישום נגד אדם שהתחזה לכדורגלנים מליגת-העל ומשך כספים מחשבונם

על פי כתב האישום, זיו ברמי זייף תעודות זהות של עשרה כדורגלנים מליגת העל והצליח למשוך במרמה סכום של 52 אלף שקל

בלקברי / צילום: Mark Blinch, רויטרס

בלקברי סוגרת את מרכז הפיתוח בישראל; 40 עובדים יפוטרו

החברה הקנדית הקימה פעילות פיתוח בישראל ב-2015, על בסיס הסטארט-אפ Watchdox ● המוצר של Watchdox ימשיך להיות מתוחזק על ידי צוות של 20 עובדים בארה"ב

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

רשות ני"ע מקדמת: חברות ת"א 125 יורשו להנפיק אג"ח היברידיות עם גמישות במועד פירעון החוב

הרשות הפיצה מסמך היוועצות להערות הציבור בדבר התרת מכשיר פיננסי חדש, שיאפשר דחייה בתשלום ריבית או קרן, ושנמצא במעמד נחות לאג"ח רגילות

שבי שמר / צילום: שלומי יצהר

בדרך למיזוג? אגוד במגעים לרכישת תיק אשראי לרשויות מקומיות מדקסיה ודיסקונט

רשות התחרות אישרה את בנק אגוד כרוכש פוטנציאלי של תיק האשראי, שהרשות הכריחה את דיסקונט ואת דקסיה למכור על מנת שתתיר להם להתמזג ● אגוד בעצמו נמצא במאבק משפטי על מיזוגו לתוך מזרחי טפחות