גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זליכה: "זאב ז'בוטינסקי אמר 'שקט הוא רפש' - לי לא היה רגע אחד של שקט והרבה רפש"

עוד אמר זליכה, כשקיבל הערב את אות המופת של עמותת אומ"ץ: "לא תופתעו לשמוע כי הממשלה היתה מעלימת התשלומים הגדולה במדינה. היתה. בעבר. שמרנו על כספו של הציבור" * בהקשר להדחתו אמר זליכה: "גם הממשלה ניצבת בפני חוק"

במקביל לסערה סביב אי הארכת כהונת החשב הכללי במשרד האוצר קיבל הערב ד"ר ירון זליכה את אות המופת של עמותת אומ"ץ לשנת 2007 באירוע שהתקיים במוזיאון ארץ ישראל בת"א. האירוע צריך היה להתקיים במעמד מבקר מבקר המדינה, השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, שביטל את השתתפותו שעה קלה לפני תחילת האירוע בתל-אביב.

הסיבה לביטול ההשתתפות היא מעורבותו של המבקר בימים אלה בעצירת הליך הפסקת עבודתו של זליכה באוצר בשל היותו חושף שחיתויות. יצויין כי הקשר בין המבקר לזליכה החל עוד קודם, כאשר היה זה החשכ"ל שפנה לראשונה למבקר המדינה וסיפר לו על מעורבותו הלא כשרה, כביכול, של ראש הממשלה אהוד אולמרט בהליך המכרז למכירת השליטה בבנק לאומי עת כיהן אולמרט כשר האוצר בממשלת שרון לפני כשנתיים. שלמה גור, מנכ"ל משרד המבקר, קרא את דברי לינדנשטראוס: "צדק לא חייב להיעשות, אלא גם להיראות ולכן לא ראוי שאשתתף בטקס השנה".

זליכה: שני ראשי ממשלה רצו להדיחני. על השני אי אפשר להכביר מילים

עם קבלת הפרס אמר זליכה: "כניסתי לתפקיד החשב לוותה בקמפיין של מארג ההון שלטון במדינה. הם ניסו למנוע את המינוי בגלל המדיניות החדשה שרציתי להנהיג. רציתי לגייס את כל עובדי החשב למניעת מציצת לשד הקופה הכללית. הצלחנו בכך - חוק המכרזים נאכף, ותשלומי שכר ותמיכות יעמדו בביקורת בהתאם לנורמות וחוקים, כולל חוקי המס". זליכה הוסיף: "לא תופתעו לשמוע כי הממשלה היתה מעלימת התשלומים הגדולה במדינה. היתה. בעבר. שמרנו על כספו של הציבור".

"הנהגנו גם נורמה של פרסום דוחות כספיים של אמת ולא דוחות מטעים כפי שהיה נהוג. רק בדוחות חשבונאיים לפי הכללים אפשר למצוא את החוסרים ולקבוע אחריות אישית למעשים ולתיקונם. לאחרונה הגשתי לשר האוצר תוכנית לסגירת הפרצות האחרונות שעדיין נותרו. אם תאומץ התוכנית, היא תביא לביעור השחיתות".

"ז'בוטינסקי אמר 'שקט הוא רפש'. לי לא היה רגע אחד של שקט והרבה רפש", אמר זליכה. "שני ראשי ממשלה רצו להדיחני. על השני אי אפשר להכביר מילים. כאשר שר אוצר מתעמת איתי ועם מקורביי על מכרז לשירותי בנקאות לעובדי מדינה, לא שכחתי איך אותו שר אוצר (הירשזון - א.כ.) הדיח אותי מטיפול בפרשה. אותו אדם מואשם בגניבה. אנחנו לא נרתענו, ולבסוף נערך המכרז שחסך מיליונים למדינה. הכל תוצאה ישירה של המדיניות החדשה שהנהגנו".

"העברת פרשת אולמרט לחקירת המשטרה הביאה לאיומים השמורים במשטרה כי ישברו את רגליה של אשתו. לא נותר אלא להתריע בפני הציבור ומנגד להזכיר את נבואת ישעיהו על היקפי השחיתות. ברצוני להודות לאשתי אורלי ולמשפחתי ולעובדי משרד החשב הכללי. שמעתם בוודאי כי השר החליט לסיים את כהונתי בלא סמכות. כאשר הובהר לו כי אין לו סמכות, הוא מבקש את אישור הממשלה בראשות אהוד אולמרט. אולם גם הממשלה ניצבת בפני חוק".

"הקרב היום מסיר את המסכות ואלה שהניחו לטרור השחיתות לפרוץ, פרצופם נחשף. מרבית השירות הציבורי נקי. אלו הם קומץ בלבד של מושחתים צמאי כוח שמוכנים לפגוע במדינה שלמה. את תרומתי למאבק נתתי ברצון ובאמונה, וכעת הגיע תורכם" אמר זליכה.

בנוסף לזליכה קיבלו שבעה אנשים נוספים את אות העמותה: מעין אגם, חושפת שחיתות הסתדרות העובדים הלאומית; ד"ר שוקי אמרני, הממונה על מחוז המרכז במשרד הפנים; ומטעם עמותת ל"שובע", קיבלו את האות עורכי הדין שרונה וגיל חריש.

בין מקבלי האותות ל-2007 היו גם מספר עיתונאים: אורלי וילנאי-פדרבוש (ערוץ 2), קלמן ליבסקינד (מעריב) ומיכאל מירו (קול ישראל). סגרה את רשימת מקבלי האותות, חברת הכנסת שלי יחימוביץ ממפלגת העבודה.

אריה אבנרי: האמת חייבת להיאמר - איננו כבר אור לגויים

אריה אבנרי, יו"ר העמותה, אמר: "ערב הימים הנוראים אנו גם עושים חשבון נפש. נגע השחיתות שלח גרורות נוספות. היתה זו שנה של פריצת גבולות כללית, איש הלא הישר בעיניו עשה. ניסו אף לפגוע בנלחמים בשחיתות כמו המתקפה על משרד המבקר, שמצידו העלה את המעורבות של הביקורת. הנשיא ועסקת הטיעון, שר המשפטים, וראש הממשלה ה"נחשד המתמיד". זוהי אינה מדינה מתוקנת. היקף כתבי האישום אינה מעידה על כך עדיין".

"צנעת הפרט הפכה לנחלת הכלל. 40% מהציבור אינם מאמינים למערכת המשפט. סירחון ראש הדג הגיע כבר לזנבו. ראש וראשון בהם הוא ראש הממשלה, שהפך בתוקף תפקידיו למיליונר. מאין בא הכסף? רק בעקבות הקשר בין ההון לשלטון. האמת חייבת להיאמר: איננו כבר אור לגויים. הריקבון עובר למקומות אחרים, כמו ההשתמטות מהשירות הצבאי. שר המשפטים אינו מסייע גם כן במעשיו. ברור מעל ספק, כי שלטון החוק ניצב בפני שוקת שבורה. מעל במה זו אני אומר לרה"מ עד כאן! העיתונאים הפכו לפודלים בשל השליטה של אילי ההון בגופי התקשורת. בשקט נוצרה בתקשורת נורמה פסולה של שמירה על ידיעות על שחיתות".

על הדחת זליכה אמר אבנרי: "בל נשכח כי הגשת התלונה הביאה לחקירה הקשה ביותר שבה מעורב אולמרט - אין לנו ספק כי מבקר המדינה יסכל את ההדחה. למבקר אני אומר: 'הגן על חושפי השחיתויות. גם שאר החושפים נרדפים. הגן גם עליהם'. לירון זליכה אמר אבנרי: 'החלטנו עליך כבר לפני מספר חודשים. אם באמת תאולץ, לפרוש נשמח לקלוט אותך בקרבנו. בצנרת שלנו מספר חקירות נוספות שכעת לא הזמן לדבר עליהן".

שלמה גור: היכולת להילחם בשחיתות נפגמה

שלמה גור, מנכ"ל משרדו של מבקר המדינה, אמר: "מדד השחיתות העולמי מודד את תפיסת השחיתות. לפני כמה שנים היינו במקום 34 בעולם - הרבה אחרי מדינות מפותחות וגם אחרי מספר מדינות עולם שלישי. זוהי תמונה עגומה והנסיגה ממשיכה ירדנו בדירוג. היכולת להילחם בשחיתות נפגמה".

"מהי שחיתות? כשרואים אותה יודעים שזו היא. בכך נלחם משרד המבקר. במצב שבו עובד מנצל את כוחו. ביסוד השחיתות עומדת מעילה באמונים עליו. הם מחזיקים בכוח מטעם הציבור, וחובה עליהם לנהוג בכוח ובסמכות למען הציבור. השחיתות היא השימוש שלא לצורך בסמכויות. אמון הציבור הוא הנכס המרכזי של הציבור בשלטון. טוהר השירות והשורות עומד בבסיס השירות הציבורי".

עוד כתבות

לנדרובר דיפנדר / צילום: יח"צ

לנדרובר דיפנדר ופורד פוקוס חדשות נוחתות בישראל; מרצדס מורידה מחירים בדגמי פלאג-אין

מחירם של רכבי לנדרובר דיפנדר יתחילו ב-498 אלף שקל ● חברת פורד משיקה את גרסאות ההאצ'בק והסדאן של פורד פוקוס החדשה במחיר שמתחיל בכ-126 אלף שקל ●  כלמוביל מציעה את דגמי הפלאג-אין של מרצדס במחירים של טרום עליית מס הקניה

סניף של סופר פארם / צילום: בר אל, גלובס

כאלף רוקחים של סופר פארם התאגדו בהסתדרות

בהסתדרות מסרו היום כי התאגדותם של רוקחי רשת סופר פארם החלה בחודשים האחרונים על רקע "רצונם להסדיר בהסכם קיבוצי ראשון את תנאי העסקתם, ולנוכח דאגתם הכנה לעתיד מקצוע הרוקחות"

ענת ברון / צילום: שלומי יוסף

ביהמ"ש יכריע: האם עו"ד שייצג בעבר חברה, יכול לייצג תובע ייצוגי נגדה?

למחוזי הוגשה בקשה לייצוגית נגד שני מפעלים, אלא שבא-כוח התובעים ייצג את המפעלים באותו עניין לפני כ-20 שנה ● העליון קבע כי הסוגיה האתית הנוגעת לדרישת המפעלים לפסול את בא-כוח התובעים בשל ניגוד עניינים - תידון במחוזי ולא בביה"ד לאתיקה של לשכת עוה"ד

אנתוני פאוצ'י בבית הלבן, החודש / צילום: Alex Brandon, Associated Press

מחכים לחיסון לקורונה? יועץ הבית הלבן למגפות חושש שהוא לא יהיה אפקטיבי

"אם קוביד־19 מתנהגת כמו נגיפי קורונה אחרים, סביר שלא תהיה תקופה ממושכת של חסינות ממנה", אמר הד"ר אנתוני פאוצ'י מנהל המכון הלאומי לאלרגיה ומחלות מדבקות

רכבים חדשים בנמל אילת / צילום: shutterstock

הנתונים תומכים בירידת מחירים על רכבים חדשים בישראל, זו הסיבה שזה כנראה לא יקרה

הקורונה חתכה את הביקוש ושר האוצר החדש ישראל כ"ץ תמך בעבר בהורדת המס על כלי רכב ● העובדות האלה אמורות לבשר על ירידה במחירים, אבל היבואנים לא נפטרים ממכוניות בכל מחיר ועושה רושם שבמשרד האוצר (שוב) יעלו את המס ● מי שמצפה להוזלה עלול להתאכזב

חממת פודטק / צילום: שאטרסטוק

חממת הפודטק מקריית שמונה תשקיע 3 מיליון שקל בפיתוח להפחתת סוכר במשקאות טבעיים

החממה של תנובה, טמפו OurCrowd ו- Finistere תשקיע בחברת Blue Tree שפיתחה טכנולוגיה להפחתת סוכר במשקאות טבעיים תוך שמירה על תכונות של המשקה המקוריות ●  מוקדם יותר היום דווח לראשונה ב"גלובס" כי מנכ"ל החממה עזב את תפקידו לאחר שנה בלבד

שופרסל / צילום: תמר מצפי

תקלת תקשורת באפליקציית הקניות של שופרסל משבשת את פעילותה

תקלת תקשורת באפליקציית הקניות אונליין של שופרסל גורמת ל"קשיים בביצוע פעולות" ו"איטיות רבה" ● שופרסל: "מדובר בתקלה נקודתית והיא מטופלת"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 2 ביוני 2020

אתמול באיכילוב: 11 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מאי גולן, הליכוד / צילום: אבי אוחיון, לע"מ

האם בדרום ת"א לא מחלקים קנסות קורונה לעובדים זרים?

האם עיריית ת"א לא קונסת זרים שהפרו את כללי הריחוק? הנתונים רומזים הפוך ● המשרוקית של גלובס

אריה דרעי באירוע ההשקה של קמפיין ש"ס / צילום: יעקב כהן, יח"צ

לאור התפשטות הקורונה במוסדות לימוד: בוטל האישור המיוחד שניתן לתלמידים ללא דרכון ישראלי להיכנס לישראל

במכתב ששיגר דרעי לראשי הישיבות הוא מסביר כי "בשל החמרת מצב מגפת הקורונה בישראל, אני נאלץ בצער רב בשלב זה להפסיק את כניסתם של תלמידי הישיבות הרווקים"

הקולוסאום ברומא נפתח מחדש. מצפים לתיירים שיזינו מחדש את הכלכלה / צילום: Andrew Medichini, AP

התנועה החופשית חוזרת ליבשת: אירופה פותחת את הגבולות הפנימיים

הגבולות של איטליה נפתחים לכל תושבי האיחוד במטרה לשקם את הכלכלה, ש־­15% ממנה נסמכת על תיירות ● גרמניה תפתח את הגבולות ב־15 ביוני ● בריטניה מארגנת "מסדרונות אוויריים"

ניצן אנגלנדר, יועץ תיירות ומתכנן טיולים / צילום: תמונה פרטית

"בעוד ארבעה חודשים אני מתחתן. החמצן שלנו הולך ואוזל"

ניצן אנגלנדר הוא יועץ תיירות ומתכנן טיולים בהתאמה אישית לאוסטרליה וניו זילנד ● "ההפסד הכספי המיידי הוא עשרות ואולי אף מאות אלפי שקלים" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

אבי ניר, מנכ"ל קשת 12, ואבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל, תמר מצפי

אחרי הכתף הקרה שקיבלו מאמסלם, קשת ורשת שוב מאחדות כוחות – מול השר הנדל

מנהלי הערוצים מבקשים לזרז את קבלת ההחלטות בנושא הביד ● מדובר בכ-35 מיליון שקל ששילמו קשת, רשת וערוץ 10 לפני למעלה מחמש שנים המיועדים לחלוקה בין הערוצים המסחריים וחברות הכבלים ● בחודש מאי נרשמה ירידה משמעותית בהוצאה לפרסום בטלוויזיה ביחס למקבילו אשתקד

עבודה מהבית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כל מה שאפשר ללמוד מחברות גדולות במשק על עבודה מהבית

המעסיקים יכולים לצמצם את המשרדים והעובדים מוותרים על הפקקים ● איך התמודדו הבנקים עם עבודה מרחוק, כמה פעמים בשבוע מגיעים למשרד העובדים הכי מחויבים ואיזו חברה ישראלית תעזור לעובדים לצבוע קירות בבית כדי לייצר רקע נעים ● כך תיראה העבודה מהבית ביום שאחרי הקורונה

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

זו לא אשליה אופטית – המניות בארה"ב באמת יקרות

מדד S&P 500 נסחר כעת במכפיל רווחים עתידיים של 21.6, רמה שנראתה לאחרונה בבועת הדוט.קום בתחילת שנת 2000 ● המדד אומנם חזר לאחרונה לרמתו בסוף אוקטובר, אך אז ציפיות הרווחים ל-12 החודשים קדימה היו גבוהות בכ-25% מהציפיות כעת

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה מעורבת בבורסה בת"א; קומפיוג'ן קפצה בעוד 8.8%

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל ● עליות בבורסות אירופה וארה"ב ● סקטור הנדל"ן בלט לשלילה ואילו הבנקים בלטו בעליות חדות

רון רוטר / צילום: יח"צ

מלחמת שבעת הכוכבים: קסטרו דורשת מבעלי הקניונים הנחות בשכירות ומסרבת לפתוח חנויות

חנויות של רשת האופנה עדיין סגורות בקניוני שבעת הכוכבים, לב המפרץ ומבשרת ציון, זאת בנוסף לחנות הסגורה בקניון TLV • חלק מבעלי הנכסים בוחנים נקיטת צעדים משפטיים • בקבוצת קסטרו לא מפרטים כמה מתוך 5,000 העובדים הוחזרו לעבודה מחל"ת

מימין פרויקט הפינוי בינוי, ומשמאל הבניינים שחלק מדייריהם טענו שערך דירותיהם ירד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרויקט פינוי-בינוי חסם את הנוף לים, השכנים צפויים לקבל פיצוי של כמיליון שקל

כך ממליצה שמאית מייעצת שמונתה ע"י ועדת הערר המחוזית דרום, שדנה בטענת דיירים שמתגוררים בסמוך לפרויקט ההתחדשות העירונית אותו מקימה קבוצת נחמיאס של היזם קלוד נחמיאס

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

נטייה לירידות בבורסות אסיה; הנפט מאבד גובה

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים: הבנק המרכזי בגוש האירו ירחיב את תוכנית הרכישות היום ויציג צעדים נוספים

הפגנת סולידיריות בפריז בשלישי. אלפים רבים מחו ברחבי העולם / צילום: Michel Euler, Associated Press

מבריטניה ועד ניו זילנד: בעולם הפגינו סולידריות עם המפגינים באמריקה

מרבית ההפגנות הבינלאומיות היו שקטות, והתמקדו בגזענות ● באמסטרדם ובריסל, בהן יש קהילות מהגרים גדולות, המחאות אורגנו על ידי הסניפים המקומיים של תנועת "חיים שחורים נחשבים" ● בלונדון ובערים נוספות בבריטניה, אלפי מפגינים הופיעו ברחובות ביום ראשון