גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביהמ"ש מגן על הגולשים: זהות גולש שהשמיץ תיחשף רק במקרים חריגים וקיצוניים

דחה בקשה לחשוף את זהותו של גולש שהשמיץ בפורום של Ynet את עו"ד יעקב סבו, המועמד לראשות עיריית קריית אונו

בית המשפט המחוזי בת"א קבע, כי צו לחשיפת זהות גולש באינטרנט בטענה שפירסם דברי לשון הרע יינתן רק כאשר מהפרסום עולה לכאורה כי הדברים שנאמרו מהווים עבירה פלילית של לשון הרע, כלומר שהיתה בהם "כוונה לפגוע". בנוסף, על המבקש להראות שניסה לפנות לגולש ולבקש ממנו לחשוף את זהותו משום שברצונו לתבוע אותו.

השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן דחתה את בקשת עו"ד יעקב סבו, איש ציבור המועמד לראשות עיריית קריית אונו, להורות לאתר Ynet לחשוף פרטי גולש שהשמיצו באחד הפורומים.

הגולש כתב דברים הנוגעים לפועלו הפוליטי של סבו בעבר, במסגרת מועצת העיר. הוא האשים את סבו, בין השאר, בבניית פרגולה ללא היתר כדין, ובהכשרתה בדיעבד באמצעות קשריו בוועדות התכנון והבנייה וכן בהעסקת יחצ"ן שנחשד בפלילים. Ynet הסיר את הפרסומים הפוגעים, אך סירב למסור את פרטי הגולש.

אגמון-גונן חזרה, למעשה, על פסיקתה התקדימית מפברואר 2006, אז כשופטת שלום עדיין. בפסיקה ראשונה בסוגייה היא קבעה שרק במקרים שבהם עשויה לקום אחריות פלילית, יש להגביל את חופש הביטוי של הגולש באינטרנט ולחשוף את שמו. כדי לחזק את עמדתה מאז, היא דנה בהתפתחויות שחלו בפסיקה ובדיון הציבורי והאקדמי בשאלת האפשרות להסדרה משפטית-מדינתית של רשת האינטרנט.

גישתה מנוגדת לפסיקה המחוזית היחידה שהיתה עד כה בנושא, וניתנה לפני כחצי שנה על-ידי השופט יצחק עמית מהמחוזי בחיפה, והגבילה את הגנת הגולשים המשמיצים. עמית קבע שהמבחן של אגמון מחמיר מדי. עמית הקל במבחן המהותי, כשלגישתו על המבקש להראות שלו היתה זהות הגולש ידועה, היתה לו עילת תביעה נגדו. עם זאת, העמיד השופט עמית סייגים פרוצדורליים לחשיפה, בדמות "דבר מה נוסף" שעל הגולש להראות, כשעמית מונה כמה אפשרויות ל"דבר מה" כזה.

חשש משיתוק

אגמון ציינה כי בניגוד לפסיקות הקודמות שעסקו באנשים פרטיים, כאן מדובר באיש ציבור, שבעניינו לחופש הביטוי מרחב קיום רחב יותר. "סבו נכנס למטבח הפוליטי ככלל, וכתב בפורום בפרט. כעת כשאחרים עושים שימוש בפורום, אין לו להתלונן", ציינה.

היא הוסיפה כי גישה מקלה תהווה אפקט מצנן, ותביא לירידה בהשתתפות בשיח הציבורי באינטרנט. היא הזכירה שפרשת מוניקה לוינסקי נחשפה באינטרנט. שיקול נוסף נעוץ בכך שכיום קל להישאר אנונימי ולהסוות את כתובת ה-IP או לגלוש מאינטרנט ציבורי, ולכן כלל שיאפשר התערבות וחשיפה יביא לכך שייחשפו דווקא אותם גולשים תמימים שלא טרחו להסוות עצמם, בעוד שדווקא אלה שהתכוונו להכפיש והסוו עצמם, לא ייחשפו.

"יש להיזהר פן הרצון להגן מפני ביצוע עוולות, או החשש מניצול הרשת לרעה יביא לשיתוקה", הזהירה. "לאור קשיי האכיפה מזה והמעבר להסדרה עצמית מזה, יש מקום כי המחוקק יקבע את הכללים המתאימים. כל עוד אין חקיקה הקובעת אחרת, יש למעט בהתערבות מדינתית ולהשאיר אותה למקרים חריגים וקיצוניים".

במקרה זה, פסקה, הפרסומים נגד סבו אינם עומדים במבחן העבירה הפלילית, ספק אם הם כלל מהווים לשון הרע, ובכל מקרה הם בוודאי אינם עומדים אפילו בתנאי המבחן המקל של השופט עמית.

לדבריה, "אם יש תרומה מרכזית לרשת האינטרנט, זהו אחד המקרים המעידים על כך", ועל סבו היה להשיב לגולש בפורום ולהפריך את טענותיו. "בדיוק על גולשים כאלה עלינו להגן", ציינה. סבו חויב בהוצאות בסך 30 אלף שקל.

השופטת אגמון שבה וקראה לקיים "דיון ציבורי בשיקולים השונים הסדרה משפטית של אספקטים שונים ברשת האינטרנט וחקיקה בנושא, שתקבע את האיזונים הראויים לדעת המחוקק בשאלות אלה".

אתר Ynet יוצג על-ידי עו"ד טל לבליך. (ה"פ 541/07).

עוד כתבות

מתחם חיסוני קורונה בית חולים שיבא תל השומר / צילום: איל יצהר

בהריון? אלו ההמלצות החדשות של ארגון הבריאות העולמי לחיסון לקורונה

ארגון הבריאות העולמי ממליץ לנשים בהריון להתחסן בחיסון של מודרנה רק אם הן נמצאות בסכנת הידבקות גבוהה - זאת משום שהחיסונים טרם נבדקו על נשים בהריון ● ההמלצה נוגדת את המלצת משרד הבריאות הישראלי עבור נשים בהריון להתחסן באופן גורף ●  הנחיה דומה ניתנה לגבי החיסון של פייזר ב-12 בינואר

לרנקה, קפריסין / צילום: שאטרסטוק

המאגר הקפריסאי: קפריסין תחלוק מידע על דמויות מפתח בחברות הרשומות אצלה עם מדינות שונות

כחלק מהמאבק העולמי בהלבנת הון ומימון טרור, יוקם בקפריסין מאגר לזיהוי דמויות מפתח בחברות, והמידע יועבר למדינות אחרות ● השינוי ישפיע בעיקר על מי שפעלו להסתיר את זהותם ● מומחה לניהול הון בינלאומי: "משקיעים רבים ייאלצו 'לחשב מסלול מחדש'"

מנת חיסון לקורונה של אסטרהזנקה / צילום: Reuters, Jason Cairnduff

התקשורת בגרמניה דיווחה בטעות על יעילות מופחתת, ומניית אסטרהזנקה עולה

מקורות בממשלת גרמניה מסרו כי החיסון לקורונה של חברת אסטרהזנקה יעיל רק ב-8% מהמקרים בהגנה על מבוגרים מעל גיל 65 ● הדיווחים הוכחשו על ידי החברה ובינתיים הבהיר משרד הבריאות הגרמני כי "אינו יכול לאמת את הדיווחים על כך שהחיסונים של אסטרהזנקה פחות יעילים"

אולם של בית המשפט העליון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

המשכנתה חונקת? בית המשפט העליון מגביל מכירה לצד ג'

בית המשפט העליון קבע פרשנות אחידה לחוק הפדיון וקבע כי נכס שנמצא בכינוס נכסים לא יוכל להימכר לגורם אחר

יניב הרוש, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן / צילום: מיקאל כהן

"הלקוחות אספו כסף כדי לשלם לי את הקנס, אבל אני יזם, ואת הסיכונים אני לוקח בעצמי. תרמתי את זה"

יניב הרוש, בן 40, נשוי ואב לשלושה, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

שאול מרידור / צילום: איל יצהר

"כל דבריי היו אמת": שאול מרידור משיב אש להאשמות ישראל כ"ץ

לאחר ששר האוצר ישראל כ"ץ שלח מכתב התראה לשאול מרידור במסגרתו טען כי דבריו של מרידור עולים לכדי לשון הרע, מרידור מאיים: "אם תגיש נגדי תביעת דיבה, אחשוף בביהמ"ש התנהלות משחיתה ופסולה שלך במשרד האוצר"

אתר קוויק / צילום: צילום מסך

מסתמן: חברת הקמעונאות המקוונת קוויק תיאלץ לחתוך במחיר ההנפקה

על פי ההערכות, השווי של קוויק יהיה נמוך בעשרות אחוזים משווי בטווח של 400-500 מיליון שקל שלפיו התכוונו להנפיק תחילה

בית הארחה של כנסייה ברמלה / צילום: Shutterstock

כנסייה היא לא עסק: לא תשלם על היטל השבחה על מכירת קרקע

הכנסייה האנגליקנית ברמלה מכרה קרקע והתבקשה לשלם היטל השבחה • הכנסייה טענה כי היא עוסקת רק בפעילויות דת וצדקה ולא בפעילות בעלת גוון עסקי ומסחרי, ולכן היא פטורה מהיטל • מה קבע השופט?

יעקב בליטשטיין / צילום: כדיה לוי

עוד מינוי זמני: קובי בליטשטיין מונה למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

בליטשטיין משמש כיום בראש מטה התשתיות הלאומיות במשרד האוצר, וימשיך לכהן בשני התפקידים במקביל ● המינוי מגיע לאחר שנציבות שרות המדינה קבעה כי בעת הזו לא ניתן למנות מנכ"ל קבע מחוץ לעובדי שירות המדינה

יו"ר קרן הריט מגוריט, ארז רוזנבוך / צילום: איל יצהר

"נגיע ל-80 אלף איש בלי דירה. בפעם הקודמת קיבלנו את מחאת האוהלים"

יו"ר קרן מגוריט, ארז רוזנבוך, אומר שהקורונה החריפה עוד יותר את מצב הענף, וחושש שבתוך שנתיים יגיע המחסור בדירות לעשרות אלפים • "המובטלים שנוספו עכשיו יצטרכו דירות להשכרה. מי שמרוויח 7,000 שקל הוא לא בשוק של רכישת הדירות"

4 עצות לקנייה חכמה

4 עצות לקנייה חכמה של רכב חדש, והאם זה משתלם יותר באונליין

בשנה החולפת השתנו כמה מחוקי המשחק הוותיקים ביותר של שוק הרכב הישראלי: שיווק הרכב באינטרנט קיבל דחיפה, החשיבות של צריכת הדלק ירדה, חלק מהמלאים הזדקנו והשקל התחזק דרמטית ● כך תנצלו את ההזדמנויות שנוצרו בדרך לרכישת רכב חדש

גוגל / צילום: Shutterstock, PK Studio

גוגל מאיימת: נפסיק את שירותי החיפוש באוסטרליה

ברקע לאיום, החרפת הסכסוך המתמשך שבין הממשלה האוסטרלית לבין ענקית הטכנולוגיה ● ובינתיים בצרפת, בתום קרב משפטי ממושך, נאלצה גוגל לחתום על הסכם לפיצוי מאות מו"לים וכלי תקשורת במדינה

מכולות בנמל חיפה. יצוא הסחורות של ישראל קטן ב־4% ב־2020 / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

קטר ההייטק החזיק גם את הייצוא הישראלי: יצוא השירותים השתווה לראשונה ליצוא הסחורות

לראשונה, יצוא השירותים השתווה בשנת 2020 ליצוא הסחורות • לפי אומדן מכון היצוא, אשתקד ספג היצוא הישראלי ירידה מתונה של 3% והסתכם ב-107 מיליארד דולר • ההייטק ממשיך להיות הענף הדומיננטי - אחראי ליותר ממחצית היצוא

סדרה טהרן / צילום: כאן 11

סערת הפקת טהרן: "מי ניסה או ניסתה לטייח את המידע האמיתי"

לפי התקנות, בהפקות מקור קנויות קיימת חובה על התאגיד לדאוג כי 75% מהמשתתפים בהפקה יהיו תושבי ישראל ● כעת טוען ארגון אקט כי בניגוד לדיווחי התאגיד - בהפקת הסדרה "טהרן" לקחו חלק בעיקר אנשי צוות יוונים ● כאן: "התאגיד מקפיד וימשיך להקפיד על קיום החוק בכל הפקותיו"

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

המשקיעים חזרו, הצעירים הסתערו, ו-2020 שברה את שיאי המשכנתאות

2020 הכתה את כל התחזיות לשוק הדיור תחת הקורונה: במהלך שנה שעברה נלקחו משכנתאות בהיקף 78.1 מיליארד שקל - גידול של 15% לעומת 2019 ● 15% מכלל המשכנתאות היו במסגרת "מחיר למשתכן"

אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic

מנכ"ל מודרנה: הרגולציה לחיסונים למוטציות תהיה פשוטה; הקורונה תישאר כאן לנצח

אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ: "חדשות טובות עבור חברות החיסונים, פחות עבורנו" ● מניית מודרנה עלתה אתמול ב-12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר

חנות קונספט של האריבו (Haribo) בבון, גרמניה / צילום: שני מוזס

סידס תייבא לישראל את סוכריות הגומי של Haribo

בשלב זה לא ישווק בישראל כל הפורטפוליו הרחב של החברה הגרמנית, ויימכרו רק חמישה סוגי סוכריות גומי ● בכך מרחיבה סידס את מגוון המותגים שהיא מייבאת לישראל, שכולל בין היתר את מותג החטיפים קורני, שוקולד Lindt ושיווק הוופלים של Tim Tam

אבות הטיפוס של הדגמים החשמליים של פולקסווגן. מוליכים את השוק האירופי

רכב חשמלי הוא הקטגוריה הצומחת בעולם. כך נותרנו מאחור

ב-2020 צמחו מכירות כלי הרכב החשמלי בעולם במאות אחוזים - למרות, ואולי בגלל, משבר הקורונה ● לעומת זאת, המכירות בארץ רחוקות אפילו מהיעדים הצנועים שהממשלה קבעה ● כך מחמיצה ישראל את אחת המהפכות הסביבתיות, התחבורתיות והפיננסיות הגדולות ביותר של העת החדשה

ערוץ דיסקברי, אחד מתוך רבים המגיעים למיליוני בתי אב בעולם / צילום: אתר החברה

האם דיסקברי תסייע לרשת 13 להגדיל את ההכנסות מפרסום?

העסקה שבמסגרתה תחזיק דיסקברי 21% ממניות רשת 13 ותזרים 50 מיליון שקל, לצד הזרמה זהה של בעל השליטה, מעלה מספר שאלות ● מה מרוויח כל צד, ומה תיתן לרשת הפרידה מאנדמול?