גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אבשלום קור בכנס המועצה לישראל יפה: "איך אומרים באנגלית אורז? רייס. ואיך אומרים באנגלית אורז שרוף? קונדוליסה רייס"

דרור פויר היה בכנס שבו נבחרו מפעלי התעשייה היפים ביותר בישראל, ורשם כל בדיחה. לקור היו רבות כאלו, רבות מדי. בבדיחה הגזענית האחרונה שלו האנשים בקהל כבר נעו באי-נוחות בכיסאותיהם. "פואנטה", מגזין G

אולם וואהל בתל-אביב מלא באנשים שבאו לטקס הסיום של תחרות "תעשייה יפה בישראל יפה" שמקיימת המועצה לישראל יפה. אני עושה סיבוב בקהל - יש פה המון אנשים רגילים לגמרי שלבושים רגיל לגמרי. אף אחד פה לא מפורסם. אחרי כמה דקות אני מצליח לחזור ולנשום סדיר. הנה גדעון פת, נשיא המועצה, והנה אברהם כץ־עוז, יו"ר המועצה. שני שרים לשעבר זה גם משהו. אני פוגש את ויצמן משיח, סמנכ"ל המועצה. איפה התותחים הכבדים, אני שואל אותו. "אנחנו לא רוצים את השמנה והסולתה", אומר לי ויצמן. "אנחנו רוצים את אלה שעוסקים במלאכה", והתשובה הזו מרגיעה אותי. השר אלי ישי צריך להיות פה, אבל אני לא רואה אותו.

בשעה של מינגלינג אני קולט לא מעט פיסות רכילויות של מקומות עבודה, ואלה מקומות עבודה אמיתיים - מפעלים, לא משרדי פרסום. זה נחמד. טוב להיות עם הפועלים. הבופה סביר, הרבה בצק. אין יין. אני פוגש חבורה של ארבעה גברים, עובדים במפעל חוגלה קימברלי בנהריה שעשו את כל הדרך למרכז. נחום, מהוועד, גאה במיוחד בתחרות. כיף לבוא בבוקר לעבודה, הוא אומר לי, לעבור את השער - תענוג. אני חושב שיש לנו המפעל הכי יפה בארץ, הוא מסכם. וחבר שלו, שמעדיף לא להזדהות, מספר לי שזה לא רק המפעל הכי יפה בארץ, אלא גם באירופה - מתוך תשעים מפעלים של קימברלי בעולם המפעל שלהם במקום השלישי ביופיו. תבוא לבקר, הם מזמינים אותי, ואני אומר שבהזדמנות.

ויצמן משיח מספר לי שהתחרות מתקיימת זו השנה ה־27 ושהשתתפו בה 336 מפעלים מכל הסוגים והמינים. ארבעים מפעלים הצטרפו השנה, עלייה של כ־5% מהשנה שעברה, ויש צפי לעלייה של בין 10% ל־15% בשנה הבאה. הוא מצביע לי על החשובים שכן נמצאים פה הערב ושלא היה לי סיכוי לזהות בעצמי: מנכ"ל נמל אשדוד שוקי סגיס, מנכ"ל אגן כימיקלים צבי מנור, מנכ"ל רפאל האלוף ידידיה יערי, מנכ"ל אמניר עוזי כרמי, מנכ"ל בית הזיקוק באשדוד עדו רוזוליו, מנהל אתר תחנות הכוח של חברת חשמל רוטנברג בנהריה, ברנרד ורנסקו; סמנכ"ל החברה לפיתוח בפארק התעשייה קיסריה, אלי טל; מנהל גני התעשייה של סטף ורטהיימר, אריה דהאן; ועוד רבים.

תעשייה, במהותה, היא גוף מזהם, אומר לי משיח, אבל למרות הכול אתה רואה אותם נרתמים לאיכות סביבה, וזה מחמם את הלב. אבל זה לא ממש איכות סביבה, אני אומר, זה יותר תחרות יופי. נכון, כך משיח, אנחנו לא מחליפים את המשרד להגנת הסביבה, אבל התחרות נוגעת בסוגיות של מיחזור או חיסכון במשאבים, מים וחשמל, שימוש באנרגיה חלופית ועוד, וגם בדברים כמו נגישות לנכים וכו'.

אין לי שום דבר רע לומר על התחרות הזו: אסתטיקה היא דבר חשוב, ומפעל צריך להיות מקום יפה, או לפחות נעים. נכון שיש פה נציגות מכובדת למזהמים הגדולים, אבל ככה זה. לא מנצחים ביום אחד. "עוד לא גירדנו חצי מכמות הפוטנציאל של המשק", כך משיח, "ואנחנו מחפשים בעיקר את המיד־טק והלואו־טק, כי שם יש יותר מה להשפיע ולעשות. פחות את ההיי־טק". אני מבחין בנציגים רבים במדי שב"ס. משיח מרגיע אותי: הם משתתפים בתחרות, לבתי הכלא צלמון וחרמון יש מפעלים.

המינגלינג תם ומזמינים אותנו לעלות לאולם. אבשלום קור, המנחה, כבר על הדוכן. קור מתגלה כבדרן די כפייתי. את הבדיחות רשמתי ואני מתכנן להשתמש בהן במסיבות. הוא מזמין לבמה את סי היימן. אני מביט סביב, האולם לא מלא. היימן, יחד עם זמרת ליווי חמודה בשם איילה אליגולה, שרה את "עוף גוזל", מנסה להלהיב את הקהל, לגרום לו לשיר יחד איתה את הפזמון. בהתחלה הקהל קצת חשדן, וכולם יושבים דוממים במקומותיהם. היימן יורדת מהבמה, עושה סיבוב בין השורות כמו שלמה ארצי, ובסוף זה עובד: הקהל שר, מוחא כפיים ונהנה. אחרי השיר היימן נושאת נאום על כמה היא רוצה לומר על עצמה באביב שהיא בתו של חתן פרס ישראל. קצת לא קשור, אבל בסדר, עוברים לשיר הבא. היימן מתעללת ב"כמו צמח בר". זה שזה שלה לא אומר שמותר לה.

קור מזמין לבמה את גדעון פת, נשיא המועצה. פת פותח את נאומו בהבטחה שאלי ישי בדרך ושעוד מעט הוא מגיע. הוא מברך את כולם ומספר סיפור ארוך ולא הכי מעניין על מאחורי הקלעים של הסכם הסחר החופשי עם ארצות הברית, על הביקור שהיה לו שם ב־1982, כולל פגישה עם רונלד רייגן ("אני, הילד מירושלים"). כשהוא יורד מהבמה, קור משחרר בדיחה ראשונה: ישראלי שהיה בנאום של קלינטון הבחין כי מאחורי הדוכן כורעת בחורה צעירה, אז הוא אמר לנשיא באנגלית: אקסקיוז מי, דר איז א מיס אנדר סטנדינג. הקהל על הרצפה.

הוא מזמין לבמה את שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, לא לפני שהוא אומר עליו שהוא מדליק. ברוש מודה שזו הפעם הראשונה שאומרים עליו שהוא מדליק, אחר כך הוא מכריז שאלי ישי קצת מתעכב, אבל הוא בדרך והוא עוד יגיע. את עיקר נאומו בוחר ברוש להקדיש לתקיפת תופעת ההשתמטות. זו בושה, הוא אומר, זה איבוד של ערכי יסוד. אתם פה, הוא אומר, אתם משקל הנגד לתופעת ההשתמטות. טוב, בסדר.

קור מזמין את עודד טירה לבמה, ומסתייע בבדיחה: איך אומרים בערבית 'בוא הנה' - תעל הון, והנה עודד טירה היה תא"ל ואחר כך עשה הון. הקהל משתולל מצחוק. טירה עולה לבמה, מוסר שאלי ישי בדרך והוא עוד מעט מגיע. את עיקר נאומו מקדיש טירה לסיפור אישי: באותו הבוקר הוא היה סנדק בברית מילה, ואיזה יופי היה. הוא מקשר בין התחרות של הערב לבין עבודת המוהל - שתיהן עוסקות באסתטיקה.

גם זה נגמר, וקור נותן עוד אחת: שאלתי פעם מישהו, שהיה נשוי חמישים שנה, איך עבר לו, והוא אומר כמו יומיים. איזה יומיים? תשעה באב ויום כיפור. הקהל יוצא מגדרו. סי היימן עולה לבמה לשיר את "לא עובדת בשביל אף אחד", ויורדת. קור ממשיך: המצאתי סיסמה לעידוד התיירות לשדרות: "שדרות - כי המקום קסאם לי". הקהל כבר לא יכול יותר.

מתחילים לתת את הפרסים, ועל הבמה נוצרת רכבת של אנשים, משהו שנראה כמו מיליון טקסי סיום. אלי ישי עדיין לא הגיע, וכשעולים נציגי שב"ס לקבל פרס אומר קור שככה זה אצלנו: מי שמגיע זה או השר או הסוהרים.

עוד פרסים, עוד אותות ועוד דגלונים. בסך עוברים המון מפעלים מכל הסוגים. זה מתחיל קצת לעייף. אבל לא את קור, שממשיך: יהודי יושב בחתונה. בא אליו המלצר: אדוני, יש עוף, שניצל וצלי. אומר היהודי: לא חשוב הסדר. כשעולה נציג משטראוס לקבל פרס שואל אותו קור: איך מתקדמים אצלכם, צריך ללקק?

ואז, פתאום, פורצת קרן שמש אל האולם והכול מוצף באור ובחום - אלי ישי הגיע. הוא תופס את מקומו על הבמה לצד מעניקי הפרסים. קור: איך מגיעים לאושר בנישואין? יוצאים לבלות פעמיים בשבוע: הגבר בראשון ושלישי, האישה בשני וחמישי. הקהל מתחיל להתעייף מהבדיחות, אבל השיא עוד לפנינו. הפרס הגדול הוא פרס "דגל היופי", ומקבלים אותו 11 מפעלים. אבל יש רק מפעל אחד שזוכה בפרסים כבר 25 שנה ברציפות, והוא מקבל אות הוקרה מיוחד - טבע תעשיות בכפר סבא.

קור בוחר לחשוף פנים לא מוכרות: איך אומרים באנגלית אורז? רייס. איך אומרים באנגלית אורז שרוף? קונדוליסה רייס. הקהל נע באי-נוחות בכיסאו. אנשים פחות מנומסים היו שורקים לו בוז על הבדיחה הזו.

drorfo@gmail.com

עוד כתבות

ניתוח טכני

ניתוח טכני: המהלך שיוביל את האירו למחיר של פחות מדולר יצא לדרך

רמת התמיכה של 1.09 דולר לאירו נפרצה מטה, וההיסטוריה מלמדת שכשדשדוש נפרץ, השוק יבצע מהלך זהה באורכו לעומק הדשדוש ● במילים פשוטות: האירו אמור להיחלש עד ל-0.945 דולר לפחות

נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה''ב ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Lintao Zhang, Pool

ארה"ב וסין: האם המשבר המתרחב סביב טייוואן יתדרדר למלחמה?

ההסגר שהצי הסיני הטיל השבוע על טייוואן, בעקבות ביקורה של יו"רית בית הנבחרים ננסי פלוסי, ממחיש את הסכנה הממשית של מלחמה בין ארה"ב לסין ● בטוריו על עניינים בינלאומיים יואב קרני הקדיש בשנים האחרונות תשומת-לב מיוחדת ליחסים המתוחים בין שתי המעצמות ולהשפעות על מדיניות החוץ של ישראל

בניין היוקרה Murano at Portofino במיאמי ביץ' / צילום: Shutterstock

שנה לאחר קריסת הבניין במיאמי: מחירי הדירות באזור בירידה

הירידה במחירים משקפת את חששותיהם של הקונים בנוגע לבטיחות וצפי להוצאות של מאות אלפי דולרים על תיקונים

עודד קבקוב / צילום: איל יצהר

הצעיר שעד גיל 23 הספיק לקנות שתי דירות בדימונה: "מאמין שהמחירים עוד יעלו"

קורס ללימודי ייעוץ משכנתאות פתח לעודד קבקוב את הראש והוביל אותו לרכוש עד גיל 23 שתי דירות בדימונה • חמוש בידע ובביטחון שצבר מהעסקה הראשונה, הוא המשיך לרכישת דירת שתי חדרים שלדבריו מאוד מבוקשות בעיר ● האזינו

השימוש בכרטיסי האשראי לא פחת בזמן המבצע / צילום: Shutterstock

ההוצאות במבצע "עלות השחר": שדרות היא הנפגעת העיקרית

נתוני שב"א מגלים כי למרות המבצע שהחל ביום שישי, הוצאות הישראלים בכרטיסי אשראי נותרו כמעט זהות לסוף השבוע שקדם לו ● ערב ט' באב במוצאי השבת הביא לירידה בצריכה בענף המסעדות, רשתות המזון המהיר ובתי הקפה

 

 

ענת כהן דייג, מנכ''לית קומפיוג'ן / צילום: רמי זרנגר

לא רק כדי לחסוך בהוצאות: קומפיוג'ן מסיימת את ההסכם עם BMS

חברת הביומד הישראלית תסיים את הסכם הפיתוח המשותף עם בריסטול מיירס, ותנסה להתמקד באינדיקציות העצמאיות ● מניית החברה צללה ביותר מ-90% מאז השיא לפני שנתיים

אפליקציית טיק טוק. טענות לקשר עם הממשל הסיני / צילום: Shutterstock

הענקית הסינית שמאיימת על המונופולים הגדולים באינטרנט

בעידן של מלחמה טכנולוגית קרה, אין לנו פריבילגיה להתעלם מהמידע שנחשף לגבי טיקטוק בחודשים האחרונים ● אין ספק שהחברה-האם שלה פיצחה את הדנ"א של דור האלפא ודור ה-Z, ולכן היא קוצרת את הפירות, אבל מאחורי שירות המוזיקה החדש שהיא מציעה למערב, יש לא מעט בעיות

 

 

אלפרד אקירוב / צילום: בן יוסטר

אלרוב לכלל ביטוח: הציגו פרוטוקולים וחוות-דעת בלתי תלויה לאישור רכישת מקס

פחות משבוע לתום הארכה שניתנה לכלל ביטוח להשלים את רכישת חברת כרטיסי האשראי, בעלת המניות הגדולה בחברה פנתה ליו"ר הדירקטוריון חיים סאמט ● "אין חולק כי עסקת מקס היא עסקה חריגה וגורלית, בין אם תתברר כעסקה מצוינת ובין אם תתברר כעסקה כושלת אשר, חלילה, תביאה לפי התהום", כתבו באלרוב

זיאד נח'אלה, מנהיג הג'יאהד האיסלמי הפלסטיני / צילום: Reuters, Marwan Naamani

טילי נ"ט, ידע טכנולוגי ועשרות מיליוני דולרים: הזווית האיראנית במבצע עלות השחר

לג'יהאד האיסלמי יש תקציב שנתי של כ-100 מיליון דולר, שאת רובו מספקת איראן בתשלומים המועברים בעיקר דרך חלפני כספים ואגודות חברתיות כביכול ● טהראן מספקת בנוסף גם אמצעי לחימה, ובהם טילי נ"ט מתקדמים ● איך המשבר הכלכלי באיראן משפיע על תמיכתה בארגון הטרור, והאם ההסלמה הנוכחית תשנה את התמונה?

יירוטי כיפת ברזל בשמי אשקלון במבצע ''עלות השחר'' / צילום: Reuters, Amir Cohen

הפסקת האש עם הג'יהאד האיסלמי: האם זו הזדמנות לשקט בגזרה?

בעקבות הפסקת האש עם הג'יהאד האיסלמי, גורמים מדיינים בכירים מאמינה שנוצרה הזדמנות לישראלת להגיע להסכם שעשוי להביא שקט ארוך באזור, לצד הסדרה משמעותית עם חמאס ואף להחזיר את השבויים והנעדרים ● עם זאת, ישראל לא מתכוונת לשחרר העצירים שהג'יהאד דרש לשחרר ושמצרים התחייבה לפעול לשחרורם

לובי משרדי ''יעדים נדל''ן''. בעיגול: מוטי אברג'יל / צילום: יוסי כהן, יוטיוב

הבעלים של החברה חשוד בהונאת משקיעים, הנאמן מבקש להחזיר אותה לפעילות

הנאמן הגיש דוח ראשוני לביהמ"ש, לפיו בקופת החברה יש 161 אלף שקל וחוב של 25 מיליון שקל ל-170 מלווים לחברה ● הוא מבקש להמשיך להפעיל את הקורסים בתחום הנדל"ן שמספקת החברה ● מוטי אברג'יל, בעלי החברה, משתף פעולה עם הנאמן, והחקירה ברשות ני"ע נמשכת

מוצרי בן אנד ג'ריס, מחלוקת על הזכיין בארץ / צילום: Shutterstock, Arne Beruldsen

בן אנד ג'ריס תובעת את חברת האם יוניליוור על מסירת המותג לזכיין הישראלי

התביעה של יצרנית הגלידה נגד יוניליוור שמה זרקור על מבנה תאגידי בלתי שגרתי

ניתוח טכני

ניתוח טכני: ה-S&P 500 מתקרב לנקודת מבחן מסוכנת

רמת 4,200 הנקודות אליה הגיע המדד בסוף השבוע, היא נקודת מבחן שבעבר גרמה לו צרות לא פשוטות ● רמת ההתנגדות הזו היא זמנית בלבד, והשאלה אינה אם תישבר כלפי מעלה, אלא רק מתי

נפילת טיל באזור אשקלון, יום שבת / צילום: דוברות המשטרה

עלות הקמת ממ"ד ממוצע היא 140 אלף שקל, וזו ההשפעה שלו על ערך הדירה

מבקר המדינה התריע כבר לפני שנתיים כי 231,650 איש ברדיוס 40 ק"מ מרצועת עזה חיים ללא אמצעי המיגון הנדרשים ● עלות ממ"ד היא כ־140 אלף שקל, אך בנייתו יכולה לתרום להעלאת ערך הדירה ● וגם להתחדשות העירונית יש כאן תפקיד חשוב

5 דברים שצריך לדעת על השווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הבורסה לא פועלת היום ועוד 4 דברים שכדאי לדעת על השווקים

היום אין מסחר בבורסה ● נעילה מעורבת בוול סטריט ביום שישי לאחר דוח התעסוקה החזק ● הפסד כבד לברקשייר האת'וואיי ברבעון השני ● והאם הפד צפוי להמשיך במדיניות העלאת ריבית אגרסיבית?

איסטנבול, הבירה הכלכלית של טורקיה / צילום: Shutterstock, nataschen

היחסים עם טורקיה מתחממים: אחרי שלוש שנים נבחר נספח כלכלי חדש

משרד הכלכלה והתעשייה הודיע על מינוי של מתן ספרן לנספח הכלכלי של ישראל בטורקיה, לאחר הפסקת פעילות הנספחות ב-2019 ● ספרן כיהן בתפקידו האחרון כיועץ למנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, וכן בתפקידים בכירים נוספים במשרד ● שרת הכלכלה ברביבאי: "טורקיה היא מדינה חשובה לישראל במישור המדיני והכלכלי. לחידוש פעילות הנספחות פוטנציאל לתרומה משמעותית לצמיחה הכלכלית של שתי המדינות"

דני מזרחי, מנכ''ל אופל בלאנס / צילום: אייל פישר

"איך אף אחד לא יודע איפה הצ'קים?": מנכ"ל חברת האשראי החוץ-בנקאי אופל בלאנס יוצא להגנה על התחום

דני מזרחי, מנכ"ל אופל בלאנס, חושש שאי-הסדרים ביונט קרדיט ובגיבוי אחזקות יפגעו במוניטין החברות החוץ-בנקאיות וישאירו את התחום כמונופול בנקאי ● הוא מתייחס למורכבות התחום ("לא מספיק לקחת שמות מפוצצים"), חושב שהנהירה לבורסה תיעצר ("כשכל דכפין יכול לגייס, מישהו עוד יסב נזק”), ויוצא להגנת הריבית הדו-ספרתית שגובים בענף

ליאור חייט, ראש מערך ההסברה הלאומי / צילום: מארק ניימן-לע''מ

המלחמה על הנרטיב: מערך ההסברה הלאומי תפס את הבמה

חומרים ויזואליים מסייעים לספק הוכחות ● ראש מערך ההסברה ליאור חייט על הפרסום הפלסטיני שהאשים את ישראל בהרג ילדים בג'באליה: "בנינו תוכנית תקשורתית לפירוק המוקש הזה"

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

במקום EY שהתפטר: שטיינמץ עמינח מונו למשרד רואי החשבון של יונט קרדיט

פירמת EY ישראל התפטרה לאחר שהתנערה מדוחות יונט, ואחד מבכיריה אף נחקר בפרשת האי-סדרים בחברת האשראי החוץ-בנקאי

יונדאי איוניק 5 בגרסת ELITE / צילום: יח''צ

גל ההתייקרויות בשוק הרכב: קיה ויונדאי מעלות מחירים, בינואר צפויה טלטלה נוספת

מחירי הרכב החדש ממשיכים להתייקר בשל שחיקת המטבע, התייקרות התובלה והעלאת המחירים ע"י היצרנים ● בתוך כך, עדכון חדש של "המס הירוק" בינואר יביא להתייקרות של אלפי שקלים במכוניות הקטנות והזולות עם מנועי בנזין, שהטבת המס עליהן תפחת משמעותית