גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סופר, נואם בחסד, סמל לאומי בהתהוות

כמה דברים שכדאי לדעת על הנשיא שנבחר הלילה ארה"ב

ברק אובמה הילד, בארי בפי חבריו ללימודים, ראה עולם קצת יותר ממה שרואה ילד ממוצע בגילו. הוא נולד בהוואי לאן דנהאם, אישה לבנה מקנזס, ולברק חוסיין אובמה האב, סטודנט שחור מקניה, שהגיע להוואי במסגרת תוכנית אמריקנית לטיפוח סטודנטים ממדינות מתפתחות.

אם המסלול הפוליטי שהוביל את הנשיא הנבחר אל הבית הלבן נחשב רצוף תקדימים ופריצות דרך, הרי שגם המפגש בין הוריו היה לא שגרתי. בשנים ההן, נישואים בין-גזעיים היו תופעה נדירה בארה"ב, ובמדינות מסוימות היו אפילו בלתי-חוקיים. כך או כך, כשהיה ברק הצעיר בן שנתיים, הוריו התגרשו והפכו את ילדותו למסע בין-יבשתי.

ברק, שנשאר עם אמו בהוואי, מצא את עצמו בגיל 6 בג'קרטה, בירת אינדונזיה, לאחר שאמו נישאה לסטודנט אינדונזי, לולו סואטרו, ועקרה איתו למולדתו. בגיל עשר חזר אובמה לבדו להוואי, כשהוא גדל אצל הורי אמו, ולומד בבית ספר יוקרתי בעזרת מלגה. הסבתא, מדלן דנהאם, היתה לו לאם בתקופה הזאת, והוא לא שכח את חלקה המשמעותי בחייו. כאשר מצבה הבריאותי הידרדר, בשיא הקמפיין לנשיאות לפני כשבועיים, מצא המועמד אובמה זמן להפסיק את התחייבויותיו הפוליטיות כדי לבלות ליד מיטתה. הסבתא לא זכתה לראות את הנכד זוכה במשרה הרמה והיא מתה שעות אחדות לפני פתיחת הקלפיות.

סוכן של שינוי

אובמה המשיך בנדודיו גם כאיש צעיר. את לימודיו הגבוהים הוא החל בלוס אנג'לס, אחר-כך המשיך לאוניברסיטת קולומביה בניו יורק, שם למד יחסים בינלאומיים. לאחר כמה שנים, וכתוצאה מהשקפת עולם המקדשת את המעורבות האישית כמנוע של קידום אוכלוסיות חלשות ושל שינוי, אובמה החל לימודי משפטים בהארוורד.

מה ששלח אותו לבית הספר למשפטים, היתה התקופה הראשונה שלו בשיקגו. שם הוא היה מדריך קהילתי בעמותה להכשרת מנהיגים מקומיים, שעסקה גם באימוץ של פרויקטים לקידום האוכלוסייה השחורה באמצעות הכשרה מקצועית, עזרה לתלמידים בהשתלבות במוסדות להשכלה גבוהה ובשיפור מערכת החינוך הציבורית.

הוא פרש מהתפקיד, לא בשל השכר הזעום ששולם לו, אלא כי הוא הבין שכדי לקדם את הצרכים של הקבוצות החלשות בארה"ב, הוא צריך לפנות לקריירה פוליטית של ממש. הוא הבין שהשינוי שהוא מייחל לו יבוא רק בעקבות מעורבות פעילה בפוליטיקה המקומית והלאומית. השלב הראשון, המתבקש, היה לימודי משפטים.

גם בבית הספר למשפטים של הארוורד הוא בלט כמעט מיד. בנאום שנשא בעד אפליה מתקנת, הוא עורר התלהבות חוצת-מחנות. הדרך שבה הוא הציג את הטיעונים של יריביו והתעמת איתם, הביא אותו להיות השחור הראשון שהיה לעורך ה"הארוורד לואו רוויו", כתב העת של בית הספר ואחד הפרסומים המקצועיים הנחשבים בעולם המשפט.

כשחזר לשיקגו, עם סיום לימודיו, הוא הצטרף למשרד עורכי-דין המתמחה בזכויות אזרח, אז גם פגש את אשתו, מישל רובינסון. במקביל, אובמה החל בניהול פרויקט לעידוד המעורבות של שחורים בפוליטיקה, כולל הצבעה בבחירות. ההיענות הגדולה של המצביעים השחורים הלילה, במה שהביא את אחוז ההצבעה של הציבור הזה לשיא של כל הזמנים, היא מעין סגירת מעגל עבור הנשיא הנבחר. את הזרעים של המעורבות הזאת הוא זרע בעצמו, מתוך חשיבה מרחיקת לכת, ולא רק במובן האישי.

ממשורר חובב לסופר של רבי מכר

כישרון הכתיבה של אובמה בלט עוד הרבה לפני שהוא הפך לפוליטיקאי, וגם בטרם כתב את האוטוביוגרפיה השאפתנית, שלא לומר היומרנית שלו, בעודו בגיל הפעוט 33. "פופ", שיר שאובמה כתב כשהיה סטודנט בלוס אנג'לס והופיע מאוחר יותר ב"ניו יורקר", מתאר את מערכת היחסים בינו לבין סבא שלו. הסב שואל בשיר את אובמה מה הוא מתכוון "לעשות עם עצמו". ייתכן שהתשובה הובילה את הכותב, יותר מעשור אחר-כך, לכתוב את האוטוביוגרפיה "חלומות מאבי", שבמרכזה תיאור של ילדותו כשחור למחצה בתוך קהילה שלא קיבלה אותו אל תוכה.

הספר מתאר באריכות גם את המסע של אובמה לקניה, לפגוש את בני משפחתו. המסר העולה מהספר הוא אופטימי ומלא תקווה. הילד שלא מצא את מקומו והרגיש כאילו חייו הם אוסף של סתירות פנימיות, התקדם והגיע רחוק. בבחירות האלה, אובמה הפך את הסיפור הזה להבטחה פוליטית: אם הוא הצליח לגשר על הסתירות ולהביס את הקשיים בחייו הפרטיים - הוא יוכל לעשות זאת עבור המדינה כולה, שגם היא, כידוע, סובלת משסעים פנימיים עמוקים.

סיפור חייו זכה להצלחה ושני הספרים שכתב הפכו אותו למיליונר, לאחר שנמכרו ביותר מ-3 מיליון עותקים. גרסת האודיו של "חלומות מאבי" אפילו זכתה בשני פרסי גראמי. לאחרונה הודיע המו"ל של אובמה כי שני ספרים נוספים של הנשיא הנבחר צפויים לצאת בקרוב.

ישראל:

אין סיבה לדאוג

כל מי שחושש מהיחסים בין הנשיא הנבחר למדינת ישראל, ושלא השתכנע מאמירותיו של אובמה במהלך הקמפיין, יכול להירגע. עוד בשנת 2000, כשאובמה היה פוליטיקאי אלמוני מאילינוי שניסה להיבחר לקונגרס, הוא אמר: "לאורך ההיסטוריה ישראל חששה לכרות שלום עם שכנותיה הערביות. אם תהליך השלום יצליח, הוא יהיה הזדמנות עבור ישראל לבסס את ביטחונה, להגיע ליחסים תקינים עם שכנותיה וליצור מזרח תיכון יציב יותר ומשגשג". ובכל מקרה, גרס אז המנהיג הצעיר, "המחויבות של ארה"ב לישראל צריכה להימשך, כדי לאפשר לישראל לנהל מו"מ עם אויביה מתוך עמדה של חוזק".

השקפת עולם:

שמאלה מהמרכז

השבועון הבלתי-מפלגתי, "נשיונל ג'ורנל", שקהל היעד שלו הוא צמרת השלטון היושבת בגבעת הקפיטול, הכתיר את אובמה בתחילת השנה לסנאטור הליברלי ביותר. הקביעה מבוססת על הצבעותיו בסנאט במהלך 2007. בשנה שלפני כן הוא דורג על-ידי השבועון כעשירי ברשימת הסנאטורים הליברליים. ב-2005 הוא היה רק במקום ה-16. בכל מקרה, אובמה מעולם לא הצניע את מקורותיו הליברליים והוא תמיד היה ממוקם שמאלה מהמרכז של המפה הפוליטית האמריקנית.

האשמה:

סוציאליזם

הליברליות של אובמה מתבטאת בדאגה לזכויות אזרח, תמיכה בזכויות חברתיות, שוויון בין המינים והגזעים וכמו כן תמיכה ב"איחוד אזרחי" (הסכם דמוי-נישואים) של זוגות חד מיניים, וכמובן, ב"זכות האישה על גופה", הביטוי האמריקני המכובס להפלות מלאכותיות.

מבחינה כלכלית דוגל אובמה ב"כלכלה רגישה" - שוק חופשי קלאסי, תוך התחשבות בשכבות החלשות. הוא מתנגד להפחתת מסים, שמיטיבה בעיקר עם בעלי ההון. כמו כן, אובמה תומך בהקמה של מערכת בריאות ציבורית, שתשרת מיליוני אמריקנים שאין להם ביטוח בריאות.

כישרון רטורי:

"כן, אנחנו יכולים"

יכולת השכנוע של ברק אובמה אינה מוטלת בספק. הקריירה הפוליטית שלו החלה ב-1996, אז נבחר לסנאט המקומי של אילינוי. הכהונה הזוטרה-יחסית הזאת, אפשרה לו לבנות את מנהיגותו באופן הדרגתי, אך אפקטיבי. כשביקש ב-2004 לעלות כיתה ולהתמודד על אחד משני המושבים של אילינוי בסנאט של וושינגטון, הוא זכה לתמיכה של 70% מהמצביעים.

המצב של אובמה לא נראה מזהיר במיוחד לאחר תום עונת הוועידות המפלגתיות בקיץ. זה הזמן שבו, תיאורטית, המועמד אמור לקבל את הרוח הגבית לקראת ההתייצבות מול המועמד של המפלגה היריבה. זה לא קרה.

המשבר הכלכלי:

תנופה והזדמנות

ההיסטריה שאחזה במגזר הבנקאי בארה"ב לאחר הקריסה המהדהדת של ליהמן ברדרס, יצרה את המומנטום המקווה.

הממשל נאלץ להציג תוכנית חילוץ למגזר הבנקאי. התוכנית נתקלה בקשיים בסנאט ובקונגרס, ואובמה ניצל את ההזדמנות כדי להפגין מנהיגות ולמצב את עצמו כממלכתי. בתחילת אוקטובר הוא אמר בנאום בוויסקונסין לקראת ההצבעה השנייה על התוכנית: "לכולנו יש אחריות לפתור את המשבר, מכיוון שהוא משפיע על כל אמריקני. יגיע הזמן להעניש את מי שהדליק את האש, אבל כרגע זה הזמן לכבות את האש".

מול מקיין:

נשאר ממלכתי

אפשר ללמוד משהו על יחסו לפער הגיל בינו לבין יריבו מקיין בדברים שאמר אובמה ב-1996, במהלך מערכת הבחירות של הנשיא קלינטון מול המועמד הרפובליקני רוברט דול. אובמה אמר אז לעיתון "פליין דילר" שיוצא לאור באוהיו, "בוב דול הוא דוגמה קלאסית למישהו שאין לו שום סיבה להתמודד. אתה בן 73, אדם רב השפעה. אז למה? הוא נראה כעושה זאת בגלל איזה צורך פסיכולוגי, וזה חבל, כי הוא במובנים רבים הוא דמות נערצת".

הציטוט הזה מגלם את אובמה המגשר, זה שהולך בין המחנות ומסוגל לא לקומם עליו את החולקים עליו. במשפט אחד הוא חלק ליריב מחמאה והפך אותו לראוי לחמלה. אפשר לומר שאובמה הצליח להציג את דול כפתטי מבלי להיות שחצן.

זו היתה במידה רבה גם הגישה שלו כלפי ג'ון מקיין, במיוחד כשמקיין וסגניתו פיילין האשימו אותו בחוסר פטריוטיות ובקשרים עם גורמים מפוקפקים, ואילו הוא העדיף להעביר מסר שהתמקד בתוכניות שלו, ולא נגרר להגיב על ההתקפות. התוצאה: שום דבר מהדברים האלה לא דבק בו.

אובמה והמלחמה:

לצאת מהר מעיראק

הנשיא הנבחר התנגד למעורבות של ארה"ב בעיראק עוד מראשיתה. כבר בפריימריס הדמוקרטיים הוא הכריז שיוצא את החיילים האמריקניים מעיראק בהקדם האפשרי. העובדה שהוא התמיד במסר הזה, לעומת הילארי קלינטון שתמכה במלחמה בתחילתה, וכמובן מול מקיין, שלא היה מוכן להתחייב על נסיגה כלשהי של כוחות, הביאה לאובמה את התמיכה של המצביעים שרואים צורך דחוף להפיק את הקזת הדם האמריקנית בעיראק.

התבטאות אחת של אובמה מראשית הקמפיין גרמה לתקרית לא נעימה במיוחד. הוא כינה את חייהם של החיילים שנהרגו בעיראק "מבוזבזים", וגרם לתגובה עוינת מאוד מצד חיילים ובני משפחותיהם. לפי התוצאות הסופיות, מסתבר שאובמה הצליח גם לפייס גם את הקהל הזה. *

עוד כתבות

אייפון מול אנדרואיד / צילום: Shutterstock

התחרות בין אפל לאנדרואיד הוכרעה, וזה המותג המנצח

את המקום הראשון בקטגוריית מחשבים וסלולר קוטפת השנה אנדרואיד ● בכך היא עוקפת את אפל, שיורדת ב־8 מקומות בדירוג הכללי ● hp מובילה בשוק המחשוב, ואחריה לנובו ● מדד המותגים 2024

בורסת תל אביב / צילום: Shutterstock

נעילה מעורבת בת"א; אופקו זינקה ב-9%, קמטק ירדה ב-7%

מדד ת"א 35 השיל מערכו 0.8% ות"א 90 עלה בכ-0.9% ● אמש מניות השבבים המקומיות ירדו בחדות בהמשך לסנטימנט השלילי סוול סטריט ● השקל נחלש קלות מול המטבעות הזרים ● היום תתפרסם החלטת הריבית של ה-ECB ועל פי הצפי היא תישאר על כנה ● הראל: בנק ישראל יוריד את הריבית מספר פעמים בשנה הקרובה

שטראוס מול אסם / צילום: Shutterstock

הניצחון של אסם, ההובלה של שטראוס: אלה מותגי המזון המועדפים

המותג במבה של אסם אומנם בראש הקטגוריה, אך מותגי שטראוס - שוקולד פרה, קפה טורקי, תפוצ'יפס ומילקי - מרכיבים את העשירייה הפותחת ● האם המלחמה השפיעה על הצרכן? ● מדד המותגים 2024

המצב הכלכלי הוא בעיני המתבונן / איור: גיל ג'יבלי

מה באמת המצב הכלכלי בישראל? תלוי בהשקפה הפוליטית של הנשאל

דעותינו לגבי הוצאת השקעות מהארץ או עסקת גוגל־וויז הנרקמת קשורות גם לעמדה פוליטית ● האם הורדת דירוג האשראי היא סוף העולם? תלוי את מי שואלים ● טור אורח

השבוע בעולם. חומרים: AP-Paul Sancya, Rajib Dhar, Shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טראמפ נתן לבורסה וטראמפ לקח ממנה, וראש העיר קפצה לנהר

טראמפ נתן וטראמפ לקח: בגללו, הבורסה גאתה וצנחה בתוך 24 שעות ● הרפובליקאים שורפים את הגשרים האחרונים אל העבר ● סין צריכה את המערב אבל כועסת על המערב ● פריז הפכה את הסיין למישחה אולימפי ● וגם: קניה ובנגלדש נכשלות בטיפול במחאות שגלשו לאלימות ● חמישה אירועים מהשבוע שהיה בעולם

משה לארי, מנכ''ל בנק מזרחי טפחות, בוועידת הנדל''ן של מזרחי טפחות / צילום: תמר מצפי

בנק מזרחי טפחות מעניק הטבות על המשכנתה למילואימניקים

הבנק יעניק אשראי ללא ריבית לחיילי המילואים ששירתו לפחות 90 ימים מתחילת המלחמה - צעד ראשון להקל על חיילי המילואים שעליו דיבר המנכ"ל בוועידת הנדל"ן השנתית של מזרחי טפחות וגלובס ● מילואימניקים שכבר נטלו משכנתה מהבנק יקבלו קו אשראי בתנאים מועדפים

ירידות בשווקים / צילום: Shutterstock, charnsitr

נאסד"ק ביום הגרוע מאז 2022; מניית אנבידיה צנחה ב-7%

הדולר נחלש בכל העולם בעקבות התבטאות נוספת של טראמפ ● בוול סטריט נמשך המעבר של המשקיעים למניות הקטנות, מדד ראסל 2000 זינק ב-11% בחמישה ימים • בארה"ב מעריכים ב-100% את הסיכויים להורדת ריבית בספטמבר

וול סטריט / צילום: Shutterstock, orhan akkurt

ירידות בוול סטריט; אנבידיה עולה ב-2.5%, אינטל ב-3.5%

מדד הנאסד"ק יורד בכ-0.5% ● אירופה ננעלה במגמה מעורבת ● המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת ● הבנק המרכזי של גוש האירו הותיר את הריבית על כנה ברמה של 4.25%, בהתאם לצפי ●  נאסד"ק נסחר אמש ביום הגרוע מאז דצמבר 2022, אנבידיה צללה ב-7% ● למרות הירידות החדות אמש, TSMC הציגה הבוקר דוח רבעוני חזק

שר המשפטים יריב לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

לוין נגד יועמ"ש בתי המשפט שביקר אותו: מצוי ב"ניגוד עניינים בוטה" בשל מועמדותו לשיפוט

שר המשפטים טוען כי עו"ד ברק לייזר מצוי בניגוד עניינים בשל חוות דעת שהגיש בעניין הוועדה לבחירת שופטים ● לוין דורש כי לייזר יבחר בין תפקידו כיועמ"ש לבין מועמדותו לשיפוט ● בחווה"ד של לייזר, הוא טען כי לוין פועל שלא כחוק כשהוא מונע הצבעה על מועמדים בוועדה לבחירת שופטים ● הנהלת בתי המשפט: לייזר דיווח על זימונו לוועדה לבחירת שופטים ליועמ"שית לממשלה והוא פועל בהתאם להנחיות

רונן ניר, שותף בקרן PSG / צילום: קרן ויולה

גיוס ראשון מאז 2018: מי השקיע 80 מיליון דולר בחברת ההייטק הוותיקה?

רונן ניר, השותף הישראלי בקרן PSG האמריקאית, מוביל סיבוב גיוס ענק בחברת מחשוב הענן הוותיקה סיטרה (CTERA), בהיקף של 80 מיליון דולר ● לפי הערכות, הקרן מבצעת את ההשקעה לבדה ורוכשת עשרות אחוזים ממניות החברה, כאשר הסיבוב משקף לה שווי של כמה מאות מיליוני דולרים

בנימין נתניהו ואריה דרעי / צילום: קובי גדעון-לע''מ

סיעת ש"ס במכתב לנתניהו: "זה העיתוי הראוי לעסקת חטופים"

יום אחרי מטחים לגליל שכללו 90 שיגורים מלבנון ולגל תקיפות בלבנון בתגובה לירי, מזכ"ל חיזבאללה איים שירחיב את טווח הירי • הוא ניסה להרגיע את הביקורת עליו מצד הלבנונים: נבנה מחדש את הבתים שנהרסו • דיווח: במצרים עלתה רמת הפסימיות באשר לאפשרות להגיע להסכם חדש ● עדכונים שוטפים

"גשם של רסיסים": פרטים חדשים על ניסיון החיסול של מוחמד דף

גלובס מגיש מדי יום סקירה קצרה של ידיעות מעניינות מהתקשורת העולמית על ישראל במלחמה ● והפעם: נחשף היקף הטילים שהוטלו על המבנה שבו שהה מוחמד דף בניסיון לחסל אותו, נשיא טורקיה רג'פ טאייפ ארדואן ממשיך לפעול בכל כוחו נגד ישראל, וארה"ב נדהמת מהיקף הטילים שנדרשו לקבוצת התקיפה של נושאת המטוסים דוויט אייזנהאואר כדי להתמודד עם המורדים החות'ים ● כותרות העיתונים בעולם

ההכנות לאולימפיאדת פריז, יולי 2024 / צילום: Reuters,  Mike Blake ו־Ryohei Moriya / The Yomiuri Shimbun

כמה מדליות תקבל ישראל, ומשרד עו"ד שזכה פרס קידום נשים

חברת הדאטה הגלובלית שחוזה הישג חסר תקדים לישראל באולימפיאדת פריז 2024 ● פרטנר קיימה אירוע בני מצווה לילדי קיבוץ ראש הנקרה וקיבוץ ניר ● פסטיבל הקולנוע ירושלים ייפתח בסוף השבוע ● ומינוי חדש • מדור אירועים ומינויים חוזר במתיחת פנים

איור: גיל ג'יבלי

הבחירות בארה"ב והמלחמה בישראל: לאן הולכים מחירי הנפט?

במשך השנים השווקים התרגלו למשוואה אחת: כשהמתיחות הגיאופוליטית עולה, מחירי הנפט מזנקים ● אבל השנה למרות המלחמה בישראל, המחירים מגלים יציבות מפתיעה. "שיווי המשקל בשוק השתנה", מסביר גיל בפמן מלאומי ● וגם: איך הבחירות בארה"ב ישפיעו על מחירי הזהב השחור? ● שאלת השבוע

אתר בנייה בישראל / צילום: Shutterstock

חברות הביצוע הזרות כבר בונות שליש מהדירות בישראל, והקבלנים לא מרוצים

בשבוע שעבר פרסם משרד הבינוי והשיכון קול קורא שמטרתו למשוך עוד חברות ביצוע זרות לישראל - והקבלנים לא חסכו בביקורת ● אולם במשרד אומרים שמאז 2018 בנו החברות כבר מאות פרויקטים, ורואים בכך דרך לעקוף את המחסור בפועלים

ביתן אינטל בגרמניה / צילום: Shutterstock

מניות השבבים הגדולות נפלו, חוץ מאינטל. זו הסיבה

מניות השבבים ירדו בחדות לאחר שדווח כי ממשל ביידן שוקל להטיל סנקציות על חברות שבבים שמייצאות לסין ● גם התבטאויות של טראמפ כי "טייוואן צריכה לשלם לארה"ב עבור ההגנה שלה", הובילו לירידות חדות במניית TSMC ● מנגד, מניית אינטל ננעלה בעליות קלות

משרדי חברת וסטו בתל אביב. בעיגול: יניב ברטלה, המנכ''ל לשעבר / צילום: יח''צ, מיטל וייזברג

פרשת וסטו: מתי בית המשפט בישראל יקבל הסדר נושים בערכאה זרה?

המחוזי אישר הסדר נושים שנסגר בארה"ב עבור חברת וסטו, שפתחה שם בהליך חדלות פירעון לאחר שעלו נגדה טענות להונאה ● אולם האישור לא התקבל אוטומטית, אלא רק לאחר שהוברר כי עקרונות הדין הישראלי לא נפגעים ● כך זה עשוי להשפיע על חברות אחרות

אילוסטרציה: Shutterstock, Burdun Iliya

פתח לגרושתו חשבון באתר סקס - וישלם לה פיצוי של 315 אלף שקל

בני זוג חוזרים בתשובה שהכירו במסגרת שידוך, רבו כבר בערב הכלולות ותוך זמן קצר התגרשו ● לחרדתה של האישה, הגרוש ובני משפחתו פתחו נגדה במסע נקמה פומבי ● הגרושה פנתה לביהמ"ש, וזה חייב את הגרוש ומשפחתו לפצות אותה בגין לשון הרע ופגיעה בפרטיות

בעל השליטה במגדל שלמה אליהו / צילום: עינת לברון

שלמה אליהו מוכר מניות מגדל לאלטשולר שחם תמורת 163 מיליון שקל

בעל השליטה במגדל, שלמה אליהו מוכר כ-4.99% ממניות החברה לאלטשולר שחם ● אחזקתו של אליהו בחברה תרד כעת ל-59.29%

רביב דרוקר בכנס החירום של חדשות 13 / צילום: אור בן אסולי

רשת 13 מתקשה למצוא מחליף לתוכנית של רביב דרוקר. אלו ההצעות

לאחר שבשבוע שעבר הודיעו רשת 13 לדרוקר כי תוכניתו "אזור בחירה" יורדת מהמסך, עדיין אין תוכנית אחרת על הפרק ● לגלובס נודע כי הערוץ הציע להעביר את הצינור לרצועת השידור, אך גיא לרר סירב ● בין הרעיונות הנוספים שטרם הבשילו: תוכנית זוגית בהגשת צופית ושולי רנד, תוכנית של אייל ברקוביץ' או שידור טלנובלה