גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שמן למדורה

הסכסוך בין שמן לבין בד"ץ העדה החרדית הולך ומסתבך; הפנייה לבוררות יצרה מחלוקות חדשות

הסכסוך בין ועד הכשרות שליד בד"ץ העדה החרדית לבין שמן תעשיות הולך ומסתבך. מתערבבים בו בתי דין ובתי משפט, חששות להטיית דעתם של דיינים, לחצים סמויים וגלויים, ואדם חרדי אחד, חיים פינק, בעל השליטה בשמן תעשיות, שנקרע בין אמונתו לבין התנהגות המוסדות בעניין.

נזכיר את עיקרי הדברים. לפני כחצי שנה הסיר ועד הכשרות את ההכשר למוצרי שמן והחברה-הבת מילומור, בטענה שהמפעל רצה לייצר בשבת. למרות הטענה, בתוך ימים ספורים קיבלה שמן הכשרים משבעה גורמים מכשירים, שמייצגים את קשת הגוונים החרדית. בתגובה, בצעד חסר תקדים, תבע ועד הכשרות את שמן תעשיות בבית משפט אזרחי. שמן הגישה תביעה שכנגד, חוזית ונזיקית, בהיקף של 3 מיליון שקל.

הדיון נקבע לספטמבר, ובינתיים, פתחו הצדדים במגעים להליכה לבוררות, לפי דין תורה, בבית דין רבני. כמקובל בבוררויות, המו"מ עסק בקביעת מסגרת הבוררות, כלומר: מי יהיה מוסד הבוררות, מי יהיו הדיינים ובמה תעסוק הבוררות. בדיון הראשון בבית המשפט קיבלו מהשופט סוקול ארכה של 40 יום להשלמת המהלכים לקראת הליכה לבוררות.

בשלב הראשון הסכימו הצדדים לקיים את הבוררות בבית הדין של הרבנות הראשית בתל-אביב - גם זה תקדים, שהבד"ץ יסכים לבוררות בבית דין של הרבנות הראשית. כעת, הלחץ הוא לגבי נושאי הבוררות. ביהדות יש מושג שנקרא "גרמא", ופירושו אחריות לנזק שנגרם בעקיפין או על-ידי צד שלישי.

כאן הוויכוח: ועד הכשרות מסרב לכלול בשטר הבוררות את הגרמא - כלומר, אחריותו הנטענת להפסדים הכספיים והנזקיים שנגרמו לשמן בגין הסרת ההכשר. שמן, מצידה, מסרבת ללכת לכל הליך של בוררות שלא יכלול גרמא, שכן, כפי שאומר פינק, "הם גרמו לנו נזק ואני רוצה שישלמו". בבית המשפט הציג עו"ד דורון רז, בא כוחו של הוועד, שטר בוררות סטנדרטי ואמר, כי הוא מוכן לחתום עליו כעת. באי כוחה של שמן סירבו לעשות כן, מבלי להתייעץ עם מרשיהם - ואלה, כאמור, לא יחתמו על שטר בוררות שאינו כולל גרמא.

בעוד עורכי הדין ממשיכים לדון ביניהם על הניסוחים והתכנים של שטר הערבות, מקבלת שמן הודעה מפתיעה מבית דין צדק של הרב נסים קרליץ - בית דין פרטי, שאיננו צד לדיון. בהודעה זו נאמר, כי על שמן "לחתום לאלתר על שטר בירורין סטנדרטי הנהוג בדרך כלל בביה"ד הרבני. עליכם לעשות זאת תוך ארבעה ימים מעת קבלת הודעה זו".

הדיון לקראת הודעה זו נעשה במעמד צד אחד ומכעיס את פינק, שכן שמן לא יוצגה בדיון זה. במקביל, הוא חושש שכפי שנעשה במקרה קודם בפרשה זו, גם הפעם הוטה בית הדין שלא ביודעו, שכן מדובר במהלך חריג: בית דין אחד (בד"ץ העדה החרדית) שפתח במשפט עם גוף (שמן) פונה לבית דין אחר, פרטי (הרב קרליץ), שאיננו בית הדין המוסכם על הצדדים לצורך בוררות (בית הדין של הרבנות הראשית בתל-אביב) - כדי ליצור לחץ על אותו גוף (שמן), להיכנע לשטר ערבות סטנדרטי, שבו ידונו על הכל חוץ מאשר על מה שמעניין את שמן באמת ומטריד את ועד הכשרות באמת - הנזק הכספי. שמן, נזכיר, אמדה אותו ב-3 מיליון שקל.

"כיהודי דתי אני לא מסרב, אני הולך לאן שיזמינו אותי להתדיין", אומר פינק, "אבל לא אשקוט עד שישלמו לי את הנזק שנגרם. אם בית הדין לא ידון על הנזק שנגרם - אין לי בשביל מה ללכת".

ארבעת ימי האולטימטום של בית הדין של הרב קרליץ עברו, ובכל רגע נתון בית הדין יכול להכריז על פינק כעל סרבן של בית דין תורה, כי לא ביצע את דרישת ה"לאלתר" שקיבל. הפרק הבא ייכתב כנראה במועד הדיון שקבע השופט, בסוף הארכה של 40 יום: 25 בדצמבר.

יהושע גרוס מוועד הכשרות מסר בתגובה, כי כבר מספר פעמים ניסו הצדדים לחתום על שטר בוררות סטנדרטי, אולם שמן מסרבת לחתום. בתגובה לטענת שמן, לפיה לא תחתום על שטר בוררות שלא כולל את הגרמא, טען גרוס, כי השטר ששמן מציעה הוא בבחינת הודאה באשמה של ועד הכשרות. באשר למעורבות הרב קרליץ, אמר גרוס, הוא מעורב בנושא כבר חמישה חודשים, ביוזמתו.

עוד כתבות

"המשרוקית של גלובס" - מערכת לבדיקת עובדות

מימי בן גוריון ועד תקופת ליברמן: כמה חרדים מתגייסים לצה״ל?

הסדר דחיית השירות לחרדים קיים עוד מימי בן-גוריון ● אז למה צריך לשנות אותו? ● ומתי התחילו לנסות? ● איך השפיעו חוק השוויון בנטל וחוק הגיוס שהחליף אותו? ● "חרדים וחרדות" - פרויקט מיוחד של "המשרוקית של גלובס", שעושה סדר בעובדות מאחורי ההצהרות על הציבור החרדי ● האזינו לפרק הראשון בסדרה

זירת התאונה ביבנה/ צילום: ג'וזף

מחדלי תאונות הבנייה: מינוי ראש מינהל הבטיחות מתעכב כבר למעלה מחצי שנה

עדיין לא מונה מחליף לראש מינהל הבטיחות במשרד העבודה, אף שחלפו כשמונה חודשים מאז התפטר ארז מימון מהתפקיד, בטענה כי התנהלות המשרד בתחום גובלת בחוסר אחריות ופוגעת באינטרס המרכזי של שלום הציבור • משרד העבודה: "נדרשנו לאישורים מיוחדים בעקבות הבחירות לכנסת"

רז נזרי / צילום: איל יצהר

עו"ד רז נזרי: להפסיק את טענת הרדיפה הפוליטית כלפי היועמ"ש

המשנה ליועמ"ש בדיון בכנסת: "אנחנו חוטפים מכל הצדדים - מכיוון שמאל על מריחה פוליטית, ומצד סיעות הימין על רדיפה פוליטית. האמירות האלה משני הצדדים הן חסרות כל בסיס"

משחקי הכס/ צילום:Helen-Sloan

בלי ספוילרים לפרק האחרון: סיכום שמונה עונות של "משחקי הכס" במספרים

הערב ישודר בישראל פרק הסיום של סדרת המופת שכבשה את העולם, שגרף צפיות שיא של 19.3 מיליון איש ● הסדרה זכתה ב-47 פרסי אמי עד כה ● האלימות בסדרה הקצינה ככל שהתקדמו הפרקים ● מה היה פרק הזמן המועט ביותר שדמות שרדה על המסך לפני שמתה? ● סיכמנו לכם את עונות הסדרה בלי אף ספוילר

ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר

קמיניץ: "לא נאפשר יותר הנחות של מיליון שקל במחיר למשתכן"

לדברי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד ארז קמיניץ, משרד המשפטים פועל לביטול הפערים בהנחות שכוללת התוכנית באזורים שונים בארץ ● ראש עיריית דימונה: "הבן שלי זכה במחיר למשתכן במודיעין ואומרים לי שהוא זכה בפיס, והבת שלי זכתה במחיר למשתכן בדימונה וביטלה את הזכייה"

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

כלכלני ה-OECD חתכו את תחזית הצמיחה של המשק הישראלי

בארגון המדינות המפותחות צופים כי הצמיחה של ישראל ב-2019 תעמוד על 3.1% לעומת 3.5% בתחזית הקודמת ● בארגון מציינים כי הממשלה החדשה תידרש לבצע מהלכי צמצום הוצאות והגדלת הכנסות כדי לעמוד ביעדים הפיסקליים

בורסת מילאנו / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט: מדד הנאסד"ק נפל ב-1.5%; סקטור הטכנולוגיה בלט בירידות

החשש מהחרפת מלחמת הסחר מכביד על פתיחת שבוע המסחר ● אפל, אינטל, ברודקום ואלפאבית בלטו בירידות ● יצרנית הרכבים פורד הודיעה על קיצוץ של 10% מכוח העבודה ● אופ"ק אותת על המשך צמצום הפקת הנפט

אפרת פלד ושרי אריסון /צילום: סיון פרג'

המנהלת שקיבלה מאריסון 18 מיליון שקל בשנה בשביל לבצע עבורה את העסקה התמוהה של העשור

נתי סיידוף קנה את השליטה בשיכון ובינוי ב-1.1 מיליארד שקל - המניות הללו שוות היום כ-1.75 מיליארד שקל ● בהיסטוריית העסקאות הישראלית תיזכר עסקת שיכון ובינוי כעסקה שבה המנהלת הכי מתוגמלת במשק, יו"ר ומנכ"לית אריסון השקעות אפרת פלד, עשתה את העסקה הכי הזויה במשק בעשור האחרון ● פרשנות

 יו“ר דויטשה בנק  פול אכלייטנר  והמנכ“ל כריסטיאן זווינג / צילום: רויטרס Kai Pfaffenbach

תקציר תולדות הבנק שקרס: דויטשה בנק בשפל היסטורי

העמדת מימון לגורמים מפוקפקים, שרשרת של שערוריות פיננסיות ותשלום קנסות כבדים הם רק חלק מבעיית התדמית הקשה שמלווה את דויטשה בנק כבר שנים ● אבל גם כשמנייתו נסחרת בשפל של יותר מ-30 שנה, קברניטיו עדיין משוכנעים שלא דרוש שינוי מהותי בהתנהלותו

ארבל אלוני / צילום: ג'וזף

ארבל אלוני, מרוצחי נהג המונית דרק רוט, נעצר בחשד לביצוע עבירות מרמה

(עדכון) - מעצרו של אלוני ומעצר שמונת החשודים הנוספים בפרשה הוארך ב-7 ימים ● החשדות נגדם נוגעים לפשיעה כלכלית חמורה ומאורגנת בתחום ההלוואות ● השופט: "מדובר בחשד להתארגנות מרובת מעורבים שמטרתה להוציא במרמה כספים מלקוחות פוטנציאליים"

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

ברגע האחרון: נתניהו הסיר את מועמדותה של רוזנבוים למבקרת המדינה

במקום עו"ד מיכל רוזנבוים, מועמדת הנתמכת ע"י יהדות התורה וש"ס, הודיע דובר הליכוד כי "סוכם ע"י כל מפלגות הקואליציה כי מועמד הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה הוא רו"ח מתניהו אנגלמן, מנכ"ל מל"ג ות"ת ולשעבר מנכ"ל הטכניון"

בריאות דיגיטלית / צילום: Shutterstock

במסגרת התוכנית הלאומית לבריאות דיגיטלית: מענקים בהיקף 60 מיליון דולר לרפואה מותאמת אישית

הקרן הלאומית למדע הודיעה על תחילת מילוי חלקה ב"תוכנית הלאומית לבריאות דיגיטלית כמנוע צמיחה" ● המחזור הראשון של המענקים הוכרז אמש, כאשר 14 מחקרים זכו במענקים, מתוך 111 הצעות

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

"הניסיון של קבוצה מקושרת לדבר בשם כלל עורכי הדין - ראוי לגינוי"

לא כולם מסכימים עם דרך המאבק של עורכי הדין שמתנגדים לחוק החסינות ואשר התאחדו יחד נגד יוזמות החקיקה של הממשלה הנכנסת ● עו"ד נדב העצני: "אני סבור כי דווקא ההגנה על הדמוקרטיה מחייבת לעשות רפורמה יסודית במערכת המשפט"

נעל של אדידס / צילום: Shutterstock

יצרניות נעלי ספורט לנשיא טראמפ: המכסים קטסטרופליים

נייקי, אדידס ויצרניות נעליים אחרות קראו לנשיא ארה"ב לשקול מחדש את מכסי המגן שהטיל על נעליים מתוצרת סין, וטענו כי מדיניותו תהיה "קטסטרופלית לצרכנים שלנו, לחברות שלנו ולכלכלה האמריקאית בכללותה"

בנימין נתניהו, אביחי מנדלבליט / צילום: איל יצהר, אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

השימוע הולך ומתרחק? נתניהו מבקש דחייה של השימוע בשנה שלמה

(עדכון) - זאת בנימוק כי דרוש זמן על-מנת להתכונן להליך כיאות ● לפי ההערכות, היועמ"ש מנדלבליט יסרב לבקשת נתניהו לדחות את השימוע בשנה ויסכים לדחייה רק עד הסתיו

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס Carlos-Barria

מאות מחוקקים לטראמפ: חזק הגנת ישראל מפני איומים מסוריה

חיזבאללה – אחד מהקורבנות הגדולים של הסנקציות על איראן ● הסנקציות פוגעות ביכולתה של טהראן לממן את ארגון הטרור ● "וושינגטון פוסט": בגלל ירידה חדה בתקבוליו, נאלץ חיזבאללה לעשות קיצוצים דרקוניים בתקציבו ולהוציא לוחמים לחופשה

קווין סיסטרום, ממייסדי אינסטגרם / צילום: רויטרס

פריצה לאינסטגרם: מידע אישי של 50 מיליון מפורסמים דלף לרשת

המידע היה במאגר של חברה הודית בשם Chtrbox שעלה לשירות הענן של אמזון, AWS, ולא היה מוגן בסיסמה ● במאגר צוינו גם פרטים כמו מספר הלייקים ורמת המעורבות שמעוררים הפוסטים של המשפיענים

מערב העיר הרצליה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

האשה החזקה של הרצליה: חנה חרמש מונתה למהנדסת העיר

חרמש תחליף את מייק סקה שהודיע על פרישתו מהתפקיד ● כיהנה כמהנדסת העיר אופקים

טראמפ, נתניהו, אבו מאזן / צילומים: shutterstock, אלעד מלכה, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

עסקת המאה של טראמפ וקושנר: יזמים ומשקיעים יעמידו עשרות מיליארדי דולרים לפיתוח המזה"ת

הבית הלבן הודיע כי יכנס בחודש הבא "סדנה כלכלית" בבחריין – השלב הראשון בתוכנית השלום בין ישראל לפלסטינים שהוא מקדם ● המטרה: לגייס מיזמים ומשקיעים עשרות מיליארדי דולרים לפיתוח המזרח התיכון, וכך לעודד את הצדדים לגלות גמישות דיפלומטית ● התגובות: הפלסטינים מוחים ולא יגיעו לאירוע, מדינות ערב כנראה יתמכו, ובישראל? כולם שומרים על שתיקה

פנחס רובין / צילום: יונתן בלום

מאות עורכי דין ועשרות אלפי שקלים: כך הוצת המרד הגדול נגד יוזמות החקיקה למתן חסינות לנתניהו

כ־200 עורכי דין, בהם בכירים ביותר דוגמת עו"ד רובין המייצג את נתניהו, התאחדו למאבק על דמותה של מערכת המשפט • אתמול נערך מפגש פסגה חריג של הקבוצה • "גלובס" חושף את ההתכתבויות במייל שהציתו את המרד: "מה שמתהווה כאן הוא לא פחות מאשר סוף הדמוקרטיה!"