הנקראות ביותר

איך הפך "המקום הכי חם בגיהנום" למקום הכי לוהט ברשת?

במשך שנים היא ניהלה מלחמות חברתיות, גם נגד העורכים שלה, שהגלו אותה לעמודים האחוריים. כשהגיעה ההזדמנות הדיגיטלית נטשה עינת פישביין את התקשורת הממוסדת, כוננה מודל חדש של עיתונות סטארט-אפיסטית, והקימה את 'המקום הכי חם בגיהנום'. הברנז'ה מחבקת, אבל הציבור קצת פחות. "האלימות כלפינו מאוד גדולה. חוויתי גלים מאוד קשים של שנאה וזעם"

עינת פישביין / צילום: איליה מלניקוב
עינת פישביין / צילום: איליה מלניקוב

זה לקח לה 23 שנים, שבמהלכן עבדה בגופי התקשורת הגדולים בישראל וצברה מעמד וכוח, כדי להבין שאת השינוי החברתי שבוער בתוכה היא לא תצליח להביא דרך המיינסטרים התקשורתי. אז היא השאירה הכול מאחור, והתחילה מחדש. באוגוסט הקרוב תציין עינת פישביין, 45, שנתיים להקמת 'המקום הכי חם בגיהנום' - אתר עצמאי עם אג'נדה חברתית, ללא תלות בגופים מממנים ובעלי אינטרסים. את השם בחרה מתוך ציטוט המיוחס לדנטה אליגיירי: 'המקום הכי חם בגיהנום שמור למי שבזמנים של משבר מוסרי שומר על נייטרליות'. "הנייטרליות, כמו אובייקטיביות עיתונאית, לא קיימת מבחינתי, והיא בטח לא המקום הנכון להיות בו עבור עיתונאים כי עיתונאי תמיד מעורב", אומרת פישביין בראיון ל'ליידי גלובס'.

"בשנה האחרונה יש תחושה שאנחנו נמצאים בגיהנום, ומישהו מגביר את האש כל הזמן. אנחנו אפילו לא מתחילים להתמודד עם מה שהתחיל כאן בקיץ הנוראי והטראומטי של צוק איתן. כל מה שקורה מאז - ההחלטה על הבחירות המופרכות שאיש לא הבין על מה הן, ואז מערכת הבחירות המטורפת, השנאה והאלימות, הכעס והתסכול, חוסר היכולת להכיל את האחר - זה סוג של תא לחץ.

"השאלה היא איך מתמודדים עם הגלים של השנאה והזעם מכל הכיוונים. אני מרגישה על עצמי כמה קל להידלק. אני צריכה את הדבר הכי קטן שיפעיל אותי באופן שלילי, כדי שאגיב בצורה אגרסיבית. בזמן הבחירות, למשל, מירי רגב העבירה בוועדת הפנים חקיקה שעצרה את החלטת בג"ץ על סגירת המתקן בחולות. באותו השבוע, ביום שישי, היא העלתה לרשת תמונה שלה מכינה ממולאים לשבת. מיד הכנו 'מם' מהתמונה שלה, מילאנו את הממולאים באריתראים, והפצנו את זה ברשת. אז נכון שזו מירי רגב והיא מאוד אגרסיבית, אבל הנה גם אני עשיתי צעד אגרסיבי. קל להיסחף כשהדברים כל כך כואבים וכל כך בוערים".

בחרת לפעול בשדות שמנקזים אליהם הרבה אנרגיות שליליות.

"אני מאמינה שלעיתונות מהסוג שלנו יש סיכוי גדול יותר להיות גורם מרגיע ומכיל, מאשר לעיתונות המסחרית, שהרייטינג שלה עולה ככל שיש יותר התלהמות, פילוג, דם ודמעות. אנחנו רוצים לדבר על הנושאים לעומק, ולא רגילים כאן לתקשורת מהסוג הזה.

קיראו עוד ב"גלובס"


"היום כל מה שקשור לערבים ולמבקשי מקלט מעורר זעם באופן מיידי, אבל אני מאמינה שאפשר לשנות את זה. לאנשים שחיים כאן יש אינטרסים משותפים גדולים יותר ממה שמפריד, רק שהרגילו אותנו במשך השנים שהמפריד והשוני הם הכותרת, ושהמשותף הוא בעמודים האחוריים".

הברנז'ה מחבקת אתכם, אבל הציבור קצת פחות. מתי הרגשת את זה באופן קיצוני?

"בקיץ הקודם היו גילויים קשים של כעס כלפינו. נתפסנו ככלי תקשורת שמאלני, למרות שאנחנו מגדירים את עצמנו כשמאל חברתי כלכלי, וממעטים לעסוק בפן המדיני ובשמאל-ימין קלאסי. ביום שאחרי מציאת גופותיהם של שלושת הנערים, פרסמנו טקסט של ד"ר עז א-דין אבו אל עייש, הרופא שבנותיו נרצחו בהפגזה בעזה, שקרא לפיוס ושלום, בעברית ובערבית. באנו להביא מסר של פיוס, וזה נתפס כהתגרות. היו גלים מאוד קשים של שנאה וזעם כלפי התכנים, הרבה תגובות קשות בפייסבוק ובאתר.

"גם כשאנחנו מעלים תכנים שנוגעים למבקשי המקלט אנחנו מקבלים תגובות קשות. המילה 'נאצים' נהייתה די פופולרית. כותבים לנו שאנחנו שקרנים, שאנחנו מצדדים רק במבקשי המקלט, ולא אובייקטיבים כפי שעיתונאים אמורים להיות. אבל אנחנו כן מודעים לעובדה שיש כאן עוד צד, שמה שקורה בדרום תל אביב זו התמודדות קשה גם לתושבים, וחשוב לנו לחזק גם את הסיקור של הצד שלהם.

"במהות שלנו ובפועל אנחנו שואפים לתת ביטוי לעוד קולות, אבל כמובן לא לקולות של גזענות והסתה - ואנחנו בבעיה במקום הזה. אני לא יכולה בשם האיזון להעלות טקסט שאומר שהסודנים אנסים, כי הם לא, ואנחנו לא נצא מול זכותו של איש לבצע את מנהגיו הדתיים - לא אריתראים בדרום העיר, לא ערבים ביישוב יהודי, ולא חרדים בצפון תל אביב".

איך את חווה את התגובות הקשות?

"שוויון נפש זו פונקציה שאינה קיימת אצלי, עוד לא הורדתי את האפליקציה. כל דבר מטלטל אותי, אני מנסה להבין את התגובות ולהתייחס באחריות, כי לעיתונות שבה בחרתי יש תפקיד שאינו לפרנס את בעליה ולבדר את ההמונים. הייתה תקופה שהתכתבתי בלילות גם עם כאלה שמגיבים בבוטות, אבל למי שכותב לי 'הלוואי שיאנסו אותך אריתראים', אני לא מתייחסת. חברים וירטואלים אני חוסמת רק כשזה עובר גבולות מאוד קיצוניים".

תחושת בדידות

פישביין גדלה בבת ים וברעננה. את התפיסה הסוציאליסטית אימצה בשלב מוקדם, כשנחשפה בבית לערכי השמאל הקומוניסטי ולערכי הימין הקפיטליסטי - המשפחה המורחבת של אמה הייתה ממקימי רק"ח, ואביה היה ליכודניק משונאי ההסתדרות.

היא מעולם לא למדה באקדמיה. את הקריירה העיתונאית שלה התחילה ב-1991, במקומון 'על השרון'. כעבור כמה שנים החלה לכתוב במקומון 'העיר' את המדור 'התל אביבים החדשים', שעסק לראשונה בעובדים הזרים בישראל והעלה את הנושא לסדר היום הציבורי. "כשהתחלתי לכתוב בתחום החברתי התחושה הייתה של בדידות. בכל תחנה במסלול שלי היה איזשהו ניסיון להעביר אותי מהתחום.

"היו כאלה שראו בי פוטנציאל להיות עיתונאית מהשורה הראשונה, אמרו לי 'זה נחמד הקטע החברתי שלך, אבל בטח כשתגדלי תעזבי את העניינים החברתיים ותהיי כתבת אמיתית'. גם האנשים הקרובים לי ביותר לא התייחסו ברצינות רבה לתחומים שבחרתי לסקר. כולם היו בטוחים שהקפיטליזם זו דרך החיים הנכונה, ושסוציאליזם זו מילה שמזכירים בפורומים מאוד מצומצמים".

הכול מתנקז לכסף?

"ההתעסקות שלי תמיד נשארה ברמה של אפליה ומצוקה, אבל לא רק כלכלית. בהתחלה כתבתי על ניצול העובדים, באיזשהו שלב הבנתי שאני בכלל מחפשת להבין מאיפה הזרים באו, מהו הבית שלהם, לאן הם חוזרים, וזה הוביל לשאלות עמוקות יותר של איפה הבית. בשנת 2000 אריק שרון גירש את כל העובדים הזרים שנאבקנו נגד הגירוש שלהם. שנים אחרי עוד הסתובבתי עם תחושה שהגירוש הזה היה כישלון שלי. ברור שזה יומרני ומופרך, אבל באותה תקופה נסעתי לאמריקה למשך שנה, ונשארתי עם המחשבה ש'ניצלו את השנה שלא הייתי כאן'".

ב-2005 החלה לכתוב ב'ידיעות אחרונות'. "התודעה השתנתה עם השנים. אני יכולה לסמן את זה בצורה ברורה, בגלל שהייתי שם כשייעדו לי את עמוד 18, והייתי שם כשהסיפורים שלי עברו לעמודים הראשונים. הקיץ של 2011, המחאה החברתית, היה נקודת השיא של השינוי. למעשה, באופן אישי הייתי אז קצת מנותקת, גם ילדתי את בתי השלישית יומיים אחרי צעדת המיליון (זה זירז את הצירים), וגם באופן כללי זה לא בדיוק מה שרציתי.

"זה בעיקר סימן לי את המשך הדרך. הבנתי שאני כבר לא פועלת בעולם שאינו מודע, שנפתח פתח אדיר לתודעה של הציבור, וגם שבמקביל, המערכת משתפרת ולומדת להסתיר ולגנוב ולדכא בשיטות הרבה יותר מתוחכמות - וצריך להיות מתוחכמים כמוה. זו הייתה קפיצת שלב בעבודה העיתונאית החברתית, והכול נהיה הרבה פחות בודד".

ובכל זאת בחרת לעזוב את 'ידיעות אחרונות'.

"כשעזבתי, עוד לא ידעתי בוודאות לאן אני הולכת. עבר בי גל של פחד, לא בגלל העניין של היציבות התעסוקתית, כי זה לא מוטיב מרכזי בחיי, אלא בגלל האפשרות שאני מוציאה את עצמי מהמעגל התקשורתי המיינסטרימי ושוברת את הרצף.

"היה רגע של פחד. כבר ידעתי שאני מתכוונת להמשיך בעבודה העיתונאית במסגרת 'המקום' ושאלתי את עצמי, מי ירצה לדבר איתי? מי אהיה כשאני כבר לא 'עינת פישביין מידיעות אחרונות'? לשם התואר הזה היו המון כוח ומשמעות, לכל מקום שאליו הגעתי היו מוכנים לדבר איתי. כשאדם רגיל להגדיר את עצמו לאורך שנים בסוג של מעמד או כוח, יש איזה חשש איך יגדיר את עצמו, בינו לבינו, במצב חדש, עוד לפני מה שהוא אומר לאנשים. התפיסה של מה יגידו ואיך יסתכלו עליי זו התפיסה של איך אני אסתכל על עצמי.

"בסוף, לא רק שהפחד שלי לא התממש - קרה ההפך. שמחתי לגלות שהשם המקצועי שעשיתי לעצמי לא נעלם ברגע שעזבתי. מהרגע הראשון כל מי שאני פונה אליו מוכן להתראיין או להגיב, ולא הייתה פעם אחת ששמעתי 'לא' רק בגלל שאנחנו מגזין קטן. מבחינתי אני לקראת השיא המקצועי שלי".

בלי חשמל באמצע הלילה

במהלך השנים התנסתה פישביין גם בעשייה טלוויזיונית, אך הפסיקה, כי זו לא השפה שלה, לדבריה. "במדיום הטלוויזיוני יש אלמנט שמחייב אותך להרחיק את עצמך מהסיטואציה, לעמוד מהצד השני של המצלמה, להביא את המשפט המרגש, או לכוון לרגע הדרמטי. המרחק הזה מביא לקהות רגשית. אחד מרגעי המשבר היה כשעשיתי את התחקיר הגדול על מחנות העינויים של האריתראים בסיני. נשים אריתראיות שהיו שם נאנסו באופן שיטתי, והגיעו לארץ בהריון או אחרי הפלה. אחרי יום ראיונות שנמשכו כל אחד חמש שעות, חזרתי הביתה ואיבדתי את זה. באיזשהו שלב פשוט הבנתי שאני לא יכולה להכין את הכתבה. התחלתי לבכות בבכי בלתי נשלט. זו הייתה תגובה מיידית לטראומה".

השנים לא הקהו אצלך את הרגש?

"הרגישויות הן חלק ממני, והמפגשים האלה לא מחדדים או מקהים אותן. אני מאוד משתדלת שזה לא יקרה לי. היו תקופות שהרגישות עלתה, שהרגשתי כמו מסננת שהכול עובר דרכי. אני מוציאה את מה שאני יכולה להוציא, והלכלוך, הקושי והכאב שוקעים, ואז צריך איזשהו ניקוי, שהייתי עושה תוך כדי תנועה. אני כאילו בנויה להתמודד עם דברים שלהרבה אנשים יש קושי להתמודד איתם.

"לפני כמה זמן כתבתי סטטוס בהמשך לדברים שכתבה רופאה על ההתמודדות עם המוות. זה כוון לאמא שלי, שהייתה אחות במחלקה הנוירוכירורגית והייתה צריכה להתמודד עם מותם של אנשים בטיפול נמרץ. היא ואבא שלי היו מדברים על המוות, ואני לא יכולתי לשאת את השיחות האלה, ובכל פעם רצתי לחדר בבכי ובכעס. לא הבנתי את הקלות שבה היא דיברה על זה. אבא שלי הסביר לי שהיא חייבת לצחוק, כי זו הדרך שלה להתמודד עם הקושי והכאב. הסטטוס היה בקשת סליחה ממנה על זה שלא הבנתי וקיבלתי את ההתמודדות הזו כל כך הרבה שנים, ועם זאת אמרתי לעצמי שאני לא רוצה להגיע למצב שאפתח איזושהי קהות".

את נכנסת למקומות שמרתיעים אחרים. מה מושך אותך לשם?

"עושה לי טוב להתעסק בתחומים האלה. היכולת לשנות, הדיאלוג והמפגשים עם האנשים, אלה האינטראקציות שמהן אני חיה בצד המקצועי. אני לא שוברת את הגבולות שלי בשביל לעשות את זה.

"אני מאמינה שכל אחד עושה את הדבר שמתאים לו. יש לי, למשל, חברה שלומדת בבית ספר לאחיות, ועומדת להתמחות בליווי אנשים בדרכם האחרונה. לא הבנתי איך היא מסוגלת להתמודד עם הקושי הזה, אין דרך שאצליח להביא את עצמי להיות בסיטואציה של מוות. ואז הבנתי שיש אנשים שנועדו*לעשות דברים מסוימים, שדבר שקשה לאחד, קל יותר לאחר. אז אנשים לא יכולים להבין איך אני נכנסת בלב חפץ לדירות של עובדים זרים בלי חשמל באמצע הלילה, לחדרי מדרגות עם שתן, לדירות במצב מזעזע של אנשים מהדיור הציבורי, לראות ילדים בתנאים מאוד קשים. בעשר השנים האחרונות, מאז שיש לי ילדות משלי, חל גם אצלי שינוי, וזה הפך עוד יותר קשה".

אבל את עדיין שם, לא מפסיקה.

"אני לא פורחת או נהנית כשאני במקומות קשים. זה מאוד מעיר אותי, מחדד את החושים שלי, וגם מאוד מכאיב לי. אולי העיסוק שלי בלספר את הסיפור הוא הדרך שלי להתמודד עם הכאב, כי אני לא יכולה להתעלם מדברים שאני נתקלת בהם, אין לי את היכולת לראות הומלס ברחוב ולהזיז את המבט. זו מתנה מאוד מפוקפקת, כי זה לא עובר לידי, זה נכנס ומכאיב לי, והבנתי את זה כבר בגיל צעיר, בפעם הראשונה שנתקלתי בזונות בתל ברוך, וזה קרע לי את הלב. הבנתי שיש שם נשים שאין להן את מה שיש לי.

"בגיל 35 עשיתי טיול להודו, והחלטתי להישאר שבוע נוסף ולעשות כתבה על שכונות העוני הכי קשות. שם קיבלתי לבטן ולפנים את כל מה שחיפשתי, ומאז למדתי לא לבקש. זה היה יותר מדי. שם גם הבנתי את חוסר היכולת לשנות את העולם".

חשבת פעם לשנות דרך הפוליטיקה?

"אישיותית אני לא חושבת שאני בנויה להיות פוליטיקאית. צריך רמות של תחכום ושועלות, ואין לי את זה. אני שמחה מאוד שנשים כמו שלי יחימוביץ', מרב מיכאלי וסתיו שפיר נמצאות שם. זה מוריד לי את הדילמה".

חלון של שנה

ב-2012 הייתה פישביין ממקימי ארגון העיתונאים החדש, במטרה ליצור קהילה סולידרית. "רמת העיתונות בארץ בירידה מתמדת, יש פגיעה קשה בשכר העיתונאים, מעמד העיתונאים בתוך המערכות מאוד חלש והם לא יכולים לספר את הסיפור כפי שהם רוצים. אני לא רוצה להישמע נאיבית, אבל ברגע שעיתונות מתועלת להשיג כסף, כוח ומעמד, יש דרישות מסוימות. הדרישות האלה הן להגביר קיטוב ולהעלות את רמת התוקפנות, כי זה משרת אינטרסים כלכליים.

"כשכתבתי ב'ידיעות' הייתי כלי בידי כוחות גדולים ממני. זו מערכת שאני לא יכולה לשנות מבפנים. כשעשיתי, למשל, כתבות על ועדי העובדים הגדולים, אף פעם לא יכולתי לדעת מה האינטרס של העיתון או מהי עמדתו. תוסיפי לזה את קריסתה של העיתונות, ואת המלחמה הנואשת שמנהלים מול 'ישראל היום' - משלמים עליה מחירים אדירים בצמצום בכוח אדם ובשכר עיתונאים, ובמשיכת כל העבודה העיתונאית למטה".

את 'המקום הכי חם בגיהנום' הקימה לפני שנה וחצי יחד עם אירית דולב, שיצרה וערכה סדרות בערוץ 2 ובעבר גם הייתה המפיקה של 'מה בוער' בגלי צה"ל. הן עבדו על בניית האתר במשך חצי שנה עד שעלה לאוויר. "היינו צריכות ללמוד הכול מהבסיס, איך עובדים עם האינטרנט, מה זה עיצוב, מה השימושים. התחלנו ללכת להמון פגישות וללמוד מהי כתבה בפורמט אינטרנטי. הטכנולוגיה אפשרה לנו לעשות משהו שלא ניתן לעשות באף מדיה - לקחת כתבה ולהוסיף לה רבדים. אנחנו ממוקדות בהרחבת הכלים שהרשת מאפשרת, האפשרויות עוד אדירות, ורק חוסר באמצעים כלכליים עוצר אותנו מלעוף".

איך נראה היום הראשון שלך כעיתונאית עצמאית?

"ביום שהאתר עלה לאוויר התעוררתי בבוקר, התיישבתי מול המסך, ולא קמתי מהכיסא עד הלילה. היו אלפי כניסות באותו יום, מספר שלא דמיינו שנגיע אליו בהתחלה. התגובות הראשונות מהברנז'ה היו של התלהבות אדירה מזה שאנחנו עושות עיתונות שמכוונת גבוה, והיא לא חלק מהעיתונות המוכרת".

אלא שיכולתו של המיזם לפעול לאורך זמן מוטלת בספק, ופישביין ודולב נאבקות על קיומו הכלכלי. "אנחנו מגשימות חלום של המון אנשים, וזה אולי נשמע מושלם, אבל המיזם תמיד בסכנת סגירה. על אף כל המאמצים שלנו לגיוס כספים בכל מיני אמצעים, חלון הזמן שנותר לנו לפעילות הוא שנה. שתינו נשות תוכן מאוד מסורות, אבל התחום של ניהול ושל גיוס כספים חדש לנו ואנחנו נלחמות".

מה המודל העסקי שלכן?

"הרעיון העסקי והאתגר הגדול הוא לרכוש את אמונו של הציבור שבאנו לעשות עיתונות עצמאית, משוחררת מלחצים ונקייה מאינטרסים. פנינו לתמיכה, ואנשים שמים כסף, אולי לא כזה שנחיה ממנו, אבל זו הבעת אמון. קיבלנו את פרס דיגיט שהכניס לנו קצת כסף, ואנחנו פונים לקרנות חברתיות, אבל זה לא נמצא בראש סדר העדיפויות שלהן, מאחר שזה מודל חדש שעוד לא יודעים איך להתמודד איתו.

"כרגע העבודה שלי היא לגמרי החיים שלי בגלל היזמות, העיתונות הסטארט-אפיסטית שאנחנו בונות. אנחנו מקימות משהו מאפס בהיקפים ובהתמודדויות שלא דמיינתי, והעבודה לגמרי השתלטה על חיי".

הרגע שבו הפרגון מתהפך

לפני כחודשיים החלו פישביין ודולב בקמפיין מכירת חולצות נושאות לוגו של 'המקום', שבמסגרתו הרוכשים העלו לרשת תמונות של עצמם כשהם לובשים את החולצה. "לא האמנו שיהיה כזה ביקוש. זו הכנסה הכרחית ומשמעותית לפעילות שלנו. אלה שהעלו תמונות בשבוע הראשון הם מקרב הכותבים והקוראים הקבועים. פנינו לכולם באופן יזום, כולל עו"ד אביגדור פלדמן שכותב אצלנו טור. אחר כך פנינו לעוד ועוד אנשים שיש להם כוח ברשתות החברתיות, וכולם התלהבו והסכימו לשתף פעולה".

את גיא זהר, אודי סגל, לינוי בר גפן וגל גבאי היא מגדירה "שותפים לדרך באופן קבוע". אחרים שמאמינים באג'נדה של 'המקום' הם אורנה בנאי, חמי רודנר, גיא פינס ורותי רודנר, אמיר בן דוד וגיא לרר. "כשקובי אריאלי נשאל למה הוא תומך באתר שמאלני, הוא ענה 'משלוש סיבות; הוא בלתי תלוי, בלתי תלוי ובלתי תלוי, וביום שהם יקבלו מימון מאיזו קרן תגידו לי, ואני שורף את החולצה'".

הגשמת את החזון שלך?

"היו הרבה בלוגרים לפניי, אבל אין הרבה עיתונאים שנמצאים בפוזיציה שאני הייתי בה ושעברו לאינטרנט. יש לי כאן הזדמנות לפרוץ דרך חדשה. זה סוג אחר של עיתונות. יש גם יתרון לעובדה שאנחנו קטנים. אמצעי התקשורת האחרים לא מרגישים מאוימים על ידינו, ואנחנו מקבלים את הקרדיטים. עם זאת, אני מכירה את הרגע שבו הפרגון התקשורתי מתהפך - כשהייתי כתבת עובדים זרים ב'העיר', כולם מאוד אהבו אותי והזמינו אותי לכל תוכנית, וכשעברתי למיינסטרים, לערוץ 2, היחס השתנה והיו ביקורות קשות".

עם אילו לחצים, שלא חשבת עליהם מראש, את מתמודדת?

"כשהכול על הכתפיים שלך ושל עוד שני אנשים, זה נורא מעט בשביל להחזיק כל כך הרבה. הלחץ הכי בסיסי זה העניין המשפטי, ולנו ב'מקום' אין גב משפטי חזק. אנחנו מתעסקות בהרבה נושאים מורכבים ולא מהססות לבקר את השלטון, ואנחנו צריכות לבדוק כל דבר בזכוכית מגדלת, כי בקלות ניתן ליפול ותביעה יכולה למוטט אותנו.

"ויש כמובן את הלחצים של החיים. בכל רגע בשעות אחר הצהריים שמוקדשות לבנות יכולה להגיע שיחת טלפון שתטרוף את השעות האלה. יש רגעים שאני אומרת 'די!', למשל כשאני עומדת בערב כיתה של הילדה, ומתחילים הטלפונים והסימוסים, ואני חושבת 'איך זה שדווקא עכשיו הולך ליפול עלינו איזה משברון'. אבל לחזור לאחור? אני לא סנטימנטלית ואף פעם לא מתגעגעת למה שהיה, ובטח שלא למקומות עבודה קודמים".

מה מתסכל אותך?

"אני פריבילגית כמעט בכל דבר בחיים שלי, אני אשכנזייה, מגיעה ממעמד כלכלי טוב, לבנה ויהודייה, עיתונאית כבר 25 שנים, שזו גם פריבילגיה ועמדת כוח, תל אביבית. אני במעמד שהתחיל עם בסיס יותר נוח מאחרים. ועדיין, עם כל הפריבילגיות האלה, אני לא יכולה לשנות".

הנפש בעידן הדיגיטלי

האם הנפש מצליחה להדביק את השינויים הדיגיטליים המואצים?

"אני לא מרגישה שיש פער גדול בין מי שאני, הנפש שלי, לחיבור שלי לאפשרויות של העולם הדיגיטלי, אולי כי השינויים היו הדרגתיים. הצורך שלי בקצב מהיר תמיד היה שם, האיטיות לא הלמה אותי. אני מתחברת יותר לעולם שבו יש יכולת להיות בקשר, לקבל פידבק מיידי מהרבה אנשים, חלקם זרים.

"היום העולם מותאם לצרכיי ולא אני מותאמת לצרכיו. האינסטגרם, למשל, מילא את כל צרכיי - אהבתי לצלם דברים שקורים לי תוך כדי תנועה.

"לקח לי הרבה זמן להבין את הטוויטר. בהשאלה מ'משחקי הכס', זה כמו החיים מחוץ לחומה - כל אחד לנפשו. זו רשת הרבה פחות חברתית מהפייסבוק. הטוויטר בארץ מאוד ברנז'אי, הוא ממכר כי הוא מהיר וקל יותר, אבל רובנו מקבלים מעט תגובות, וכמותית קשה להגיע למספרי החברים או העוקבים שמגיעים אליהם בפייסבוק.

"בטוויטר לא יכול להתקיים דיון סוער כמו בפייסבוק. סביב סערת נורמן עיסא העליתי תמונה שלו עם חולצה של 'המקום' - בטוויטר היא קיבלה 24 פיברוטים ובפייסבוק מעל 400 לייקים. אמנם מרבית התגובות היו נגדי, אבל את זה אני הכי אוהבת, כי זה מעורר דיון".

עקבו אחרינו ברשתות