גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יאיר לפיד לעיתונאי השבדי דונלד בוסטרום: "אתה אנטישמי, אתה פשוט לא יודע שאתה אנטישמי"

(עדכון) - לפיד התעמת בכנס דימונה לתקשורת עם בוסטרום, העיתונאי השבדי שפירסם מאמר על סחר של צה"ל באיברי פלסטינים ■ לפיד: "פירסמת שקרים שהם תעמולה של החמאס" ■ בוסטרום: "כתבתי כתבה נורמלית של כתב נורמלי. אם הייתם שם והייתם רואים מה שראיתי - הייתם עושים אותו דבר"

"יאיר, אבא שלך היה מתבייש! הוא היה ניצול שואה", צעק מישהו מהקהל לעבר יאיר לפיד הבוקר (ב') בכנס דימונה לתקשורת. הרוחות בכנס סערו כשלפיד ראיין את העיתונאי השבדי דונלד בוסטרום, שפרסם לא מכבר מאמר שקרי על כך שחיילי צה"ל סוחרים באיברי פלסטינים.

לפיד, כמובן, לא ויתר. "בוסטרום זוכה לחיבוקים ומחיאות כפיים בביקורים שלו במדינות ערב", הוא אמר לקהל, שהיה מלא פעילי ליכוד שאחזו בשלטי מחאה, צעקו ושרקו שריקות בוז. "אני יודע שיש פה בקהל הרבה אנשים כועסים, ובצדק. אז אל תהיו חלשים, בואו לא ניתן תענוג לשונאי ישראל", אמר.

כמה רגעים קודם לכן, מאיר כהן, ראש עיריית דימונה, אמר בנאום הפתיחה שלו לבאי כנס דימונה לתקשורת: "אני, כמפיק הכנס וכראש העיר, מאמין שאנחנו חייבים להתעסק גם עם סוגיות שכואבות לנו. זו פעם ראשונה שהסוגיה הזו תלובן על-ידי התקשורת הישראלית. אם אנחנו רוצים להגיד לבחור הזה מה שיש לנו להגיד, אז אנחנו אומרים את זה אצלנו בבית, מתוך חוזק. אי-אפשר לנהל הסברה עם חרמות, עם ברוגז, בפני כל העולם, אי-אפשר לנהל ככה הסברה לצבא הכי מוסרי בעולם".

ואולם, הדברים הרציונליים הללו לא הרגיעו את האווירה כשהראיון החל. לפיד פנה לקהל ואמר: "תצעקו - וכל העולם נורא ישמח שאנחנו מתנהגים כמו ברברים. מדינות חזקות שיודעות שהן צודקות, יכולות להרשות לעצמן להיות מנומקות. אז בואו נהיה חזקים. האיש הזה לא צריך אותנו, אבל מדינת ישראל צריכה הסברה. יש פה את כל תחנות השידור בעולם, מ-CNN ומטה. אל תתנו לכל העולם לראות שאנחנו ברברים שצורחים".

כשהחלו לשוחח אודות המאמר השערורייתי, אמר בוסטרום: "הכתבה שכתבתי היא כתבה נורמלית של כתב נורמלי. אם הייתם שם והייתם רואים מה שראיתי ומקבלים מסמכים ותמונות - הייתם עושים אותו דבר. אני מבטיח לכם ששום דבר אינו שמועה, הכל מתבסס על עובדות שמשפחות רבות ספרו לי".

לפיד: "מה אתה אומר, שכל מה שמסביב הוא אמת? אבל אין לך את הסיפור. אין לך את הליבה שלו".

בוסטרום: "סחר באיברים זו בעיה גלובלית בהרבה מדינות - בפיליפינים, בהודו, במזרח וגם בישראל. אנחנו יודעים את זה. אנחנו יודעים שפרופ' יהודה היס סוחר באיברים. קראנו את העיתונים בישראל, וצריך לחקור את מה שהמשפחות הפלסטיניות טוענות. במאמר היתה מסקנה אחת - להמשיך ולחקור את התלונות של המשפחות".

לפיד, בכעס: "ראית איבר אחד שחיילי צה"ל לקחו מגופה של פלסטיני?"

בוסטרום: "הייתי בעזה והסתובבתי..."

לפיד: "קיבלת את זה מהתעמולה של החמאס?"

בוסטרום: "קיבלתי רשימה של פלסטינים הרוגים. הייתי שם שבוע שלם ושמעתי מהרבה אנשים את אותן האשמות על איברים שנגנבו, וצריך לחקור את ההאשמות האלה".

לפיד: "אתה מדבר ערבית?"

בוסטרום: "מעט מאוד".

לפיד: "הם (החמאס) שולטים בתהליך. הם אלה שהובילו אותך. הרי אתה לא יכול להסתובב באזור הזה לבדך".

בוסטרום: "מה קורה לך, יש לי רשימה של משפחות. ביליתי לילה שלם אצל משפחה שספרה לי את הסיפור המלא, וזה מה שסיפרתי במאמר. מדובר פה בחיי אדם. אז אפשר לעשות כתבה. הייתי 42 פעמים בישראל ב-24 שנים האחרונות, והסתובבתי עם המכונית בפעם האחרונה שהייתי כמה שבועות, ובלי זה אי-אפשר לעשות כתבה - אחרת זה סובייקטיבי, זה בגדר דעה".

בשלב זה בחר לפיד לעמת את בוסטרום עם העובדה שפרט לשיחות עם המשפחות, אין לו בידיים עובדה ממשית. הוא נסיה לגרום לו להודות שאולי חלק מהמשפחות שיקרו לו, ואולי גם החמאס שיקר.

לפיד: "בעצם פרסמת אמת ושקר בכתבה אחת?"

בוסטרום: "הם שיקרו בתעמולה שלהם, ולשקר זה הנשק של החלש. מצד שני מולם עומדת מדינה דמוקרטית, שהיא מאוד זהירה במסירת האמת. אני אומר שהאמת והשקר הם באותו מקום, ואם מישהו משקר לי - אני חייב לחקור. ועיתונאים חוקרים הכל".

לפיד: "בוא נשים ביחד את העובדות. אתה טוען, בלי הוכחה אחת, כי לישראל יש גופות של פלסטינים שנעלמו, שאנחנו הרגנו, ביתרנו ומכרנו איברים. זה רעיון מפלצתי. אתה מבין למה אנשים כועסים עלייך?"

בוסטרום: "כן, אני מבין. אבל כשכולם משקרים לך.... "

לפיד: "ישראל לא שיקרה לך".

בוסטרום: "אחרי 24 שנים באזור, שמעתי הרבה שקרים ושמועות. קשה לעיתונאים לדעת מה נכון ומה לא. אני לא יודע מה נכון ומה לא. אני אומר - זה נשמע רציני. צריך לקחת את זה ברצינות. זה לא רק משפחה אחת שאמרה, זה כמה משפחות. הרבה משפחות".

לפיד: "בחמאס אומרים להם להגיד את זה. המשפחות האלה מתואמות".

בוסטרום: "זו הסיבה שאמרתי שזו לא עובדה, זה מה שהמשפחות של הפלסטינים אמרו. זו עבודה עיתונאית נורמלית, וחיילים ישראלים אמרו לי שזה שקר. אבל שני הצדדים אומרים מה שהם רוצים. זו כתבה נורמלית בנושא סחר באיברים".

לפיד: "אדוני, זו לא כתבה נורמלית".

בוסטרום: "אני משווה את המצב למה שקורה בסין. צריך לספר את הסיפור. בכתבה שלי יש יותר עובדות ותגובות מכתבות אחרות. לאמהות יש זכות לדעת מה קרה לילדים שלהן".

לפיד: "זה לא רציני. זה אבסורד. אם הייתי אומר לך שאמרו לי שממשלת שבדיה מעורבת במערכת של פדופילים? אני אומר לך שהסיפור הזה שאתה מספר תואם על-ידי החמאס. אפילו עיתונים שבדים אמרו שהכתבה שלך לא ראויה ומאוד לא אחראית. אמרו שזו עיתונות גרועה".

בוסטרום: "אמרו עליי שאמרתי שחיילי צה"ל הביאו את הילדים לאבו-כביר, שזה כשקר. אם אתם חושבים שזה מה שאמרתי, אז אני מבין שזה מעצבן אתכם".

לפיד: "אשאל אותך שאלה מקצועית: האם בדקת תאריכים, התאמת שעות, ימים, למה שכתבת?"

בוסטורום: "ניסינו להוכיח, ובאותו זמן למצוא מסמכים. שאלתי את המשפחות. בצה"ל אמרו להם שהחומר היה חסוי".

לפיד: "תן לי שם אחד של פלסטיני שעשו לו את זה. שם אחד".

בוסטרום: "יש לי מקור..."

לפיד: "ציטטת מעיתונאים אחרים?"

בוסטרום: "אתה מעוות הכל. אתה צריך להיות יותר רגוע. השאלה שצריכה להישאל היא למה לא לחקור את ההאשמות של הפלסטינים".

לפיד: "אני אומר לך, אדוני, שאתה אנטישמי. אתה פשוט לא יודע שאתה אנטישמי".

החגיגה נמשכה מאוחר יותר גם מחוץ לאולם בו התראיין בוסטרום. שלטי מחאה נגד העיתונאי השבדי התנוססו באולם כדגלי ישראל ביום העצמאות. השלט "דימונה אומרת לא לאנטישמיות" היה העדין שבהם.

מאות מתושבי דימונה, ילדים ומבוגרים כאחד, חלקם פעילי ליכוד, ליוו את פתיחת האירוע בקריאות גנאי, בשירי ציונות ובצעקות מחוץ לאולם שבו התקיים כנס דימונה לתקשורת, אליו הוזמן העיתונאי השבדי, בעקבות כתבה שערורייתית שכתב בחודש אוגוסט האחרון אודות סחר באיברי פלסטינים על-ידי חיילי צה"ל, שהסעירה את מדינת ישראל ואת העולם כולו.

שעה ארוכה אחרי הראיון, הסתגר העיתונאי השבדי באחד החדרים במבנה כשהוא כעוס. לסובבים אותו אמר כי יאיר לפיד ומארגני הכנס "השפילו אותו ועשו לו רצח אופי מקצועי".

עוד כתבות

ארנסטו ולוורדה / צילום: רויטרס

בין תוצאות להכנסות: גם עונות לא טובות לא עוצרות את התחזקות הקבוצות הגדולות

מעשי שחיתות חמורים או נפילות בשווקים יכולים לזעזע כלכלות של מדינות, אבל את צמיחת ההכנסות של הקבוצות הגדולות באירופה הם לא עוצרים ● דוח של דלויט חושף שכמו בכל השנים האחרונות, גם העונה הן צמחו בשיעור דו ספרתי ● 4 הערות על מכונת הכסף של הכדורגל האירופי

מסעדת אנימאר צ'ירשי דלעת וביצה רכה / צילום: ספיר קוסא

טעם וריח ולא רק יצירתיות לשמה - ביקור במסעדת אנימאר

במסעדת אנימאר, שנפתחה היכן ששכנו מסעדת רפאל, ואז הולה, האוכל נשען על טעמים מקומיים המעובדים ביד אמן ליצירות עכשוויות

טראמפ בעצרת בחירות בוויסקונסין, השבוע / צילום: רויטרס

פרשנות: שנת הבחירות החלה: האם אמריקה תצביע גם הפעם לפי פנקס הצ'קים

כל מה שאנחנו יודעים על תבניות התנהגות פוליטיות בארה"ב מחייב אותנו להניח שדונלד טראמפ ייבחר מחדש ● "האמריקאים מצביעים בעד פנקס השיקים שלהם", ושנות טראמפ מציינות גאות ותעסוקה כמעט מלאה ● למרות זאת, כל הסקרים חוזים את תבוסתו ● הסיבה: סלידה מהתנהגותו ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

דונלד טראמפ, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי / איור: אפרת לוי, גלובס

השמש שוקעת מעל הים: המלצות האזנה לסוף השבוע

אחרי כמה ימים על שמש, הגשם חוזר ואיתו המשפחתיות ● נצלו את ימי הגשם והמנוחה עם הילדים (או לבדכם) בכדי להינות מעוד פודקאסט נהדר מבית "גלובס" ● פודקאסט לשבת ● האזינו

כנס G7 בקנדה, 2018 / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

"האויב הכי גדול של ארצות הברית": החזיתות והעימותים של טראמפ מול האיחוד האירופי

העוינות הכלכלית שצמחה בין ארה"ב לאירופה בתקופת טראמפ מתרחבת גם לאזורים הביטחוניים והפוליטיים ● אירופה, מצדה, בעיקר מחכה ש"תופעת טראמפ" תעבור ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

פוסום שנפגע בשריפה באוסטרליה / צילום: רויטרס

סיכונים חדשים והקלה אפשרית: גשם וברד באוסטרליה הבוערת

יבשת של קיצון: הממטרים הכבדים הגיעו לאוסטרליה, אך לצד ההקלה בשריפות הם מייצרים בעיות חדשות

עטיפת האלבום

באמצע: למה דניאלה ספקטור נשמעת אותו הדבר באלבום "בהתחלה"

האלבום "בהתחלה" של דניאלה ספקטור ממקם אותה דווקא בלב יצירתה ● השירים מעולים, אך היא עדיין נשמעת אותו דבר

טראמפ בעצרת בחירות באריזונה / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

כך בנה טראמפ את חומת (התשלום) במו ידיו, והציל את העיתונות

העיתונאים וכלי התקשורת העלו את החשש שדבריו של הנשיא ידרדרו לכדי אלימות ישירה ● עם זאת, השפה של הנשיא הביאה לתופעה מדהימה לא פחות: מספר המנויים והצופים בכלי התקשורת זינק למעלה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד 

מרים כבסה / צילום: יונתן בלום, גלובס

על בדידות ועל הצלחה: "המחיר של יצירה שלי בארץ הוא רבע ממה שהוא בניו יורק, ואני שמחה שזה שפוי"

החזרה לישראל אחרי 18 שנה, שיברון הלב עקב הפרידה מבת זוגה הקוריאנית, השימוש ברעידות הנשימה כדי לצייר, הכנסייה שקנתה ● מרים כבסה, מהאמניות הישראליות המצליחות בעולם, בראיון אישי ל"ליידי גלובס" על הבדידות ועל ההצלחה

כרמים במונטהלצ'ינו / צילום: יחצ חול

הקיאנטי האמיתי: היינות יוצאי הדופן של טוסקנה

מבין יינות מחוז קיאנטי מתנשאים לטובה היינות של הכפרים מונטלצ'ינו ומונטפולצ'יאנו

ילדי המילניום

ילדי המילניום, תמונת מצב: 20 ילדים, 20 שנה, 20 שאלות

ביקשנו מעשרים ילדים, ילידי שנת 2000 והלאה, להשיב על עשרים שאלות ● המטרה: לנסות ולהבין דרכם כיצד חושב ומרגיש דור העתיד ● חלק מהתשובות שובות לב, חלק משעשעות, אבל יש גם כמה שצריכות לגרום לנו, המבוגרים, להרהר על המציאות והסביבה שיצרנו להם ● פרויקט מיוחד

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

המדדים בוול סטריט קפצו לשיא כל הזמנים; אלפאבית חצתה לראשונה שווי של טריליון דולר

הנאסד"ק הוסיף 1.06% לערכו, הדאו ג'ונס עלה ב-0.9% ● מספר התביעות הראשונות לדמי אבטלה עמדו בארה"ב בשבוע האחרון על 204 אלף לעומת צפי ל-216 אלף ● דוחות חיוביים למורגן סטנלי הזניקו את המניה ● מניית יצרנית המטוסים והרכבות בומברדייה קרסה בצל אזהרת רווח

דצ'יה דאסטר / צילום: יח"צ

דאצ'יה דאסטר עדיין מציעה תמורה רצינית לכסף ללקוחות לא מפונקים

ב-120 אלף הדאסטר הוותיקה מקבלת מנוע טורבו-בנזין חזק וסופר-מודרני עם שורשים של מרצדס

 

 

פופאי חוטף תרד / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

המלחמה הגדולה של הטבע על מקורות ברזל

פרופ' יואב קבנצ'יק, נשיא האגודה הבינלאומית לחקר מחלות ברזל, מסביר כיצד הבדלים בין סוגי ברזל ואופני הצריכה שלו משפיעים על הבריאות וטוען שלמרות השיח על רפואה מונעת, רופאים עדיין לא יודעים מספיק על השפעות התזונה

דיוני הוועדה המסדרת בראשות ח"כ אבי ניסנקורן / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

הגשת הרשימות ודיוני חסינות - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

באיזה מקום גדי יברקן, איזה אותיות יופיעו על הפתק של האיחוד בשמאל וכמה חברים יש בוועדת הכנסת? 10 שאלות מהסיפורים הפוליטיים של השבוע

טראמפ מתבונן על ליקוי חמה / צילום: רויטרס

פרשנות: הצ'ק השמן שהאנושות תרשום אם טראמפ יבחר לכהונה נוספת

כהונה נוספת של טראמפ משמעותה איבוד זמן יקר, שבו לא רק שפליטות הפחמן של אחת המדינות הכי מזהמות בעולם לא תרד, אלא תעלה, ותבלום את ההתקדמות הגלובלית לעצירת משבר האקלים ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

שדרות בפארק / הדמיה: סטודיו אנטון ברונשטיין, יח"צ

אור ירוק לבניית שכונה בת למעלה מאלף דירות בצפון שדרות

ארבע שנים אחרי שאושרה תוכנית לבניית שכונה חדשה בת למעלה מ-1,000 דירות בצפון העיר, חתמה הוועדה המקומית על מתן היתרי בנייה למאות דירות ● "ראש העירייה: "למרות שגרת חירום של 20 שנה העיר מתפתחת"

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

בעזרת הפד? בשלושת החודשים מאז שהחל לקנות שטרי אוצר, מדד 500 S&P טיפס ב-11%

האם אלון מאסק מטסלה, שמנייתה הכפילה את עצמה בתוך רבעון, צריך לשלוח פרחים לפדרל ריזרב? לא בטוח בכלל ● אז מה גרם לזינוק בשוק המניות?

חקלאים בשדה אורז בהודו / צילום: רויטרס - Danish Ismail

תת יבשת בבצורת: כך המשבר בהודו משפיע על התנהוגתה של אומה

הגדלת פערים חברתיים, עלייה בשיעורי הפשיעה ואפילו יותר התאבדויות. המחקרים שעורך ד"ר רם פישמן מדגימים כיצד משבר האקלים פוגע גם בכלכלה, ומשנה לרעה את ההתנהגות האנושית

טסלה 3. / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הרשויות בארה"ב יבדקו את רכבי טסלה בשל האצה לא רצויה

מנהל הבטיחות בכבישים בארה"ב מסר כי יבדוק 127 תלונות שהוגשו לאחרונה המבקשות לחקור אי סדרים הנוגעים להאצה לא רצויה של חלק מדגמי הרכב החשמלי ● הדוח שהוגש כולל דיווחים על 110 תאונות שגרמו לפציעות של 52 אנשים