גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מס על ספקולנטים יהיה אסון

הפוליטיקאים מאוהבים ברעיון משום שהוא מכניס כסף מהיר, אך בטווח הרחוק זו טעות

קריסת שער הדולר בישראל הובילה מספר גופים ואנשי אקדמיה לקדם חקיקה פופוליסטית שתעניש את סוחרי המטבע באמצעות מיסוי עסקאות מט"ח, מתוך סברה כי בדרך זו ניתן להציל את שער הדולר.

המציעים מכנים את סוחרי המט"ח, כמו קרנות גידור ובנקי השקעות, בשם הגנאי "ספקולנטים" או ספסרים המחפשים רווחים קלים ומהירים, וזאת על מנת לזכות באהדת הציבור והמחוקק. כפי שנסביר להלן, מיסוי סוחרי המטבע בעייתי מאוד מסיבות שונות, ותהיה זו טעות חמורה לאמץ משטר מס שכזה.

ההצעה הבעייתית למסות עסקאות מט"ח בישראל באה על רקע קריאתו של ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, למדינות קבוצת ה-G20 לשקול הטלת מס כלל-עולמי על עסקאות פיננסיות של המגזר הבנקאי. בריטניה סבורה כי ניתן לנטרל באמצעות המיסוי את התמריצים לביצוע עסקאות מט"ח ספקולטיביות קצרות-טווח. להצעה זאת שותפים גם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, וקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

שתי ההצעות, הישראלית והבינלאומית, מבוססות על עבודה תיאורטית משנות ה-70 של פרופ' ג'יימס טובין, חתן פרס נובל לכלכלה משנת 1981. טובין הציע להטיל מס בשיעור של 0.05% על עסקאות מט"ח. כיום השיטה הזאת נקראת על שמו - מס טובין (Tobin Tax).

מחקרים רבים הראו כי מס טובין אינו יעיל ואינו ישים. והנה - פוליטיקאים בכל העולם מאוהבים בשיטת המיסוי הזו, משום שבזכותה הממשלה זוכה לרווחים קלים ומהירים בטווח הקצר.

מס טובין ישראלי

ח"כ חיים כץ היה הראשון לעשות הון פוליטי מההצעה, והוא יזם באחרונה הצעת חוק לפיה
יוטל מס בשיעור 35% על יחידים ועל חברות בגין הכנסה שהתקבלה עקב הפרשי שער - ובלבד שסכום ההפקדה שלגביו התקבלה ההכנסה היה לפחות 25 אלף דולר, ושהוא הופקד לתקופה שאינה עולה על 9 חודשים.

הצעת החוק נועדה להטיל מס גבוה במיוחד על העוסקים במסחר במט"ח כספקולציה, כלומר מי שמטרתו להפיק רווח מהיר מההשקעה ולצאת מהשוק מיד. גופים שונים בישראל, כמו התאחדות התעשיינים ומכון הייצוא, סבורים כי המיסוי הוא פיתרון יעיל כנגד המשקיעים הספקולטיביים, האשמים לדבריהם בקריסת הדולר.

איפה הבעיה?

הכלכלן ג'ון מיינרד קיינס הסביר כי בורסות - כמו בתי הימורים - מסוכנות לציבור, וכי על הממשלה לפעול בשם "האינטרס הציבורי" באופן שעלות ההשתתפות בהם תהייה גבוהה.

גם בתחום המט"ח, הטענה היא שהשקעות והמרות של מטבע חוץ הנעשות משיקולים ספקולטיביים יוצרות כשל שוק, ועל המדינה להתערב בזה לטובת האינטרס הציבורי.

דרך אחת שבה המדינה יכולה להתערב בשוק המט"ח היא באמצעות רכישת דולרים. זה בדיוק מה שהנגיד סטנלי פישר עושה כבר תקופה ארוכה. למעשה, פישר הוא הספקולנט הראשי בשוק המט"ח. הוא מהמר בשם אזרחי ישראל על הדולר.

כפי שפורסם השבוע בגלובס, תוכנית רכישת הדולרים של בנק ישראל, זכתה לביקורת קשה מצד ארגון ה-OECD, שהכריז כי ההתערבות בשערי החליפין תעורר אינפלציה ותפגע באמינות המדיניות המוניטארית.

דרך שנייה היא באמצעות הטלת מס על המשקיעים לטווח קצר. בהתאם למודל של פרופ' טובין, הטלת המס תמנע רכישות ספקולטיביות.

למעשה, שתי השיטות סובלות מאותה בעיה: אין בכוחם של מוסדות המדינה לתקן את השוק, וכשהם מנסים לעשות זאת - הם גורמים יותר נזק מאשר תועלת.

היצואנים מסבירים כי שער הדולר הנמוך פוגע ביצוא. אלא שהמיסוי רק יחריף את הבעיה. הסיבה לכך היא שלא ניתן לעשות אבחנה אמיתית בין תנועות הון קצרות-טווח שנועדו לצרכי ספקולציה - לבין תנועות הון קצרות טווח על-ידי יצואנים המבקשים להגן על עצמם מפני תנודות בשער החליפין.

מבחינה פרקטית, מס טובין אינו ישים.

קיימים קשיי אכיפה, והעלויות האדמיניסטרטיביות גדלות מאוד. מדינות בעולם אשר ניסו להטיל מס טובין נכשלו בכך, ובהן מדינות כמו צ'ילה, קולומביה ומלזיה. חקיקת המס הזו פגעה בהקצאה האופטימלית של ההון וגרמה למשקיעים מכל העולם למשוך את השקעותיהם מאותן מדינות. מעבר לכך, הטלת מס על משקיעים זרים עשויה להיות מנוגדת לאמנות בינלאומיות של ישראל בכלל, ולאמנות למניעת כפל מס בפרט.

היצואנים חייבים לקחת אחריות בנושא זה ולהפנים כי עליהם להתמודד בעצמם עם שער חליפין תנודתי, בין היתר באמצעות גידור סיכונים פיננסיים. ההתמודדות הזו מחייבת גם מציאת דרכים למנוע חשיפה למיסוי ישראלי על הכנסות בפעילות הבינלאומית כתוצאה משימוש במטבעות זרים.

אבי נוב הוא ד"ר למשפטים, עו"ד למיסוי ישראלי ובינלאומי ומרצה בבתי-הספר למשפטים ולמינהל עסקים במסלול האקדמי, המכללה למינהל.

עוד כתבות

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי לבעל השליטה אלשטיין: הזרם 140 מיליון שקל כדי להימנע מהערת "עסק חי" בדוחות

אי.די.בי דורשת מאלשטיין הזרמה מיידית של 70 מיליון שקל למימון הלוואת המוכר שהתחייבה להעניק במסגרת מכירת 4.99% ממניות כלל ביטוח לאיל לפידות ● הערת "עסק חי" בדוחות עשויה להוות טריגר לדרישת פירעון מיידי על ידי מחזיקי האג"ח

שיגורי רקטות מרצועת עזה על ישראל / צילום: REUTERS/Amir Cohen

שלושה שיגורים לעבר ישראל מרצועת עזה; יירוט מעל פסטיבל בשדרות

התרעת צבע אדום נשמעה בשדרות ובישובים בשער הנגב, ולאחריה הודיע צה"ל כי זוהו 3 שיגורים מהרצועה לעבר ישראל וכי כיפת ברזל ביצעה שני יירוטים ● שריפה פרצה בכביש בעוטף עזה כתוצאה מנפילת רקטה ● בעקבות ההתרעה בוטל פסטיבל שהתקיים בשדרות, "אנשים רצו והיה מפחיד"

גיא סלע / צילום: סיון פרג'

מייסד חברת סולאראדג' גיא סלע נפטר לאחר מאבק במחלת הסרטן

סלע (54), יוצא יחידת הטכנולוגיה של חיל המודיעין, הקים יחד עם שותפים את סולאראדג' בשנת 2006 ● לפני קרוב לשנתיים עדכן סלע את בעלי המניות של סולאראדג' כי הוא חולה בסרטן

נוני מוזס/  צילום: רוני שיצר

בדרך לעסקה ב"ידיעות אחרונות"? מה מלמד המהלך האחרון של דיסקונט

אחת השאלות המסקרנות העולות בעקבות המימוש של בנק דיסקונט את הבטוחה על מניות "ידיעות אחרונות", נוגעת לעיתוי ● ההערכה היא כי המהלך אמור לנטרל את השפעתו של הדם הרע בין בני משפחת יודקובסקי לבין מוזס, ולהבטיח שהפעם המילה האחרונה תהיה של האחרון ● ניתוח "גלובס"

עאידה תומא סלימאן  / צילום: דוברות הכנסת

למה ח"כ תומא סלימאן חושבת שאין טעם ששני בני הזוג יעבדו?

שתי משכורות טובות מאחת, אבל האם היתרון שלהן הולך ומצטמצם? ביררנו ● המשרוקית של גלובס 

אוהד דנוס / צילום: איל יצהר, גלובס

ירידה של 8% במחירי הדירות בתל אביב בתוך שנה? המדד שמראה כי המחירים בסך הכול יציבים

לפי מדד מחירי הדיור של יו"ר לשכת השמאים לשעבר אוהד דנוס, המחירים בשוק הדיור בישראל בסך הכול יציבים - חוץ מאשר בעיר אחת: תל אביב ● פרשנות

מדף חמוצים ישראלים / צילום: שני מוזס, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

המיזוג בשוק החמוצים מתקדם: קבוצת יבנה מבקשת מהרשות לתחרות לרכוש את המתחרה בני דרום

המגעים לעסקה נחשפו לראשונה ב"גלובס" ● היקף המכירות השנתי של שימורי יבנה מסתכם בכ-92 מיליון שקל במונחי מכירות קמעונאיות ● אם העסקה תושלם, היא צפויה להוסיף לחברה מכירות בהיקף שנתי של כ-28 מיליון שקל

מהומות על הגדר בעזה/ צילום: רויטרס

טהרן מתכוננת לעימות הבא: מסיכול פיגוע הרחפנים, דרך הפיגוע בבנימין ועד ההתחממות בעזה

סיכול פיגוע הרחפנים הוא מכה קשה לכוחות קודס האיראנים, שמנסים לאיים מכל כיוון על מה שהם תופסים כחוליה החלשה: העורף הישראלי ● רצף האירועים של הימים האחרונים: התקיפה הישראלית בעיראק ובסוריה, הפיגוע בבנימין והתחממות הגדר בעזה - כולם קשורים לניסיונות של איראן להשפיע על האזור ● בעולם הערבי דווקא מפרגנים לישראל ● ניתוח "גלובס"

ברוך מרזל / צילום: איל יצהר

בית המשפט העליון: מרזל וגופשטיין לא יתמודדו בבחירות

בית המשפט העליון קבע הערב כי בנצי גופשטיין ו ברוך מרזל לא יוכלו להתמודד בבחירות הקרובות לכנסת ה-21 ● ממפלגת "ימינה" נמסר: "שוב מסתבר שהגנה על מיעוט, ערך השיוויון והזכות לבחור ולהבחר שמורים רק לחברי הכנסת הערבים שונאי ישראל ותומכי טרור"

עמיר פרץ / צילום: תמר מצפי, גלובס

ריד מיי ליפס: מה עשה עמיר פרץ כדי שיבינו שלא ישב עם נתניהו?

והתשובה היא גילח את שפמו בן 47 השנים ● בשבועות האחרונים סובל פרץ מספין של הליכוד, שלדבריו, מציג אותו כמי שיחבור לנתניהו אחרי הבחירות

דוד פתאל / צילום: רפי דלויה

פתאל החזקות כבר שווה 7 מיליארד שקל: המניה הגיבה בחיוב לתוצאות חזקות ברבעון השני

הכנסות ממלונות שנוספו לפורטפוליו במחצית השנייה אשתקד סייעו לחברת המלונאות להציג שורה עליונה של כ-1.5 מיליארד שקל ברבעון השני, צמיחה של 74% ● יישום תקן 16 IFRS גרע כ-56 מיליון שקל מהשורה התחתונה שהציגה ירידה של 35% ברווח הנקי

שבי שמר / צילום: שלומי יצהר

בדרך למיזוג? אגוד במגעים לרכישת תיק אשראי לרשויות מקומיות מדקסיה ודיסקונט

רשות התחרות אישרה את בנק אגוד כרוכש פוטנציאלי של תיק האשראי, שהרשות הכריחה את דיסקונט ואת דקסיה למכור על מנת שתתיר להם להתמזג ● אגוד בעצמו נמצא במאבק משפטי על מיזוגו לתוך מזרחי טפחות

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

רשות ני"ע מקדמת: חברות ת"א 125 יורשו להנפיק אג"ח היברידיות עם גמישות במועד פירעון החוב

הרשות הפיצה מסמך היוועצות להערות הציבור בדבר התרת מכשיר פיננסי חדש, שיאפשר דחייה בתשלום ריבית או קרן, ושנמצא במעמד נחות לאג"ח רגילות

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון בוועידת הG7־ בצרפת / צילום: רויטרס

מלחמות סחר זה לא הכל: תמונות מהצד היותר נינוח, וקצת מוזר, של הפסגה הכלכלית

אחת מהפסגות הכלכליות העולמיות החשובות ביותר החלה היום בביאריץ, צרפת, בהשתתפות שבע הכלכלות המתקדמות בעולם לפי קרן המטבע העולמית ● אך לא רק דיונים כלכליים כבדים נערכו במהלך היום ● מי התיידד מאוד עם הנשיא דונלד טראמפ ומה עשו נשות המנהיגים בזמן השיחות? "גלובס" ליקט בשבילכם את מיטב התמונות הלא רשמיות של הפסגה

יו"ר הפד פאוול והנגיד הבריטי קרני, בסופ"ש בג'קסון הול / צילום: רויטרס

האויב הגדול ביותר של טראמפ? מתקפת הציוצים הביכה את הבנקאים הבכירים

בכירי הבנקאים בעולם נפגשו בכנס הפדרל ריזרב בג'קסון הול לדון באתגרים למדיניות המוניטרית בצל מלחמת הסחר - ונתקלו במתקפה חסרת תקדים של טראמפ על יו"ר הפד ● האם הריבית הנמוכה אומרת שהממשלות יכולות להגדיל את החוב ללא עלות? נגיד בנק ישראל גילה ספקנות ● ההאטה העולמית והמדיניות המוניטרית יעמדו במוקד "ועידת הנגידים" של "גלובס" ב-1.9 בת"א, בהשתתפות נגיד בנק ישראל אמיר ירון, סטנלי פישר, קרנית פלוג ויעקב פרנקל ● ניתוח "גלובס"

דונלד טראמפ ובוריס ג'ונסון מתבדחים בפסגת G7 / צילום: דילן מרטינז, רויטרס

הבית הלבן מבהיר: "טראמפ לא מתחרט על הטלת המכסים, אלא שלא העלה את התעריפים גבוה יותר"

לאחר העלאת מכסים הדדית בסוף השבוע האחרון, הנשיא האמריקאי אומר כי עדיין מתנהל שיח מול הסינים, וכי הם מעוניינים בעסקה יותר מהאמריקאים ● בניגוד לכותרות לפיהן טראמפ מתחרט על הטלת המכסים, בבית הלבן מבהירים אחרת: "תשובתו לא הובנה ראוי"

עשן מיתמר מעל שמי סוריה, אתמול בלילה / צילום: רויטרס

חיל האוויר תקף מטרות בדמשק כדי לסכל פיגוע רחפנים של ישראל

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו כמה יעדים מדרום מזרח לדמשק, שתכננו להוציא פיגועים משטח סוריה לעבר מטרות ישראליות ● כיפת ברזל נפרסה בצפון ● נתניהו: "לאיראן אין חסינות בשום מקום" ● בסוריה טוענים: "סיכלנו מתקפה ישראלית" ● בטהראן טרם הגיבו

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

עם הערת עסק חי וחוב של 58 מיליון דולר: פרוטליקס בוחנת אופציות "לצורך מקסום הערך לבעלי המניות"

החברה, המתמקדת בפיתוח תרופות חדשות, מציגה הפסדים כבדים מפעילותה ותזרים שלילי מפעילות שוטפת ● מאז השיא ב-2014 איבדה המניה כ-90% מערכה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו הסיני, שי ג'ינפינג / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר מפילה את בורסות אסיה: הונג קונג נופלת ב-3%, הבורסה בשנחאי צונחת ב-2%

מלחמת הסחר מתגלגלת לפתיחת שבוע המסחר מעבר לים: המדדים באסיה מאבדים גובה,והחוזים העתידיים על המדדים בוול סטריט יורדים ביותר מ-0.5% ● מניית סופטבנק נופלת בכ-3.5%, ניקון מאבדת 3.7%, בהונג קונד קבוצת WH צוללת ביותר מ-7%

סוחר מודאג בוול סטריט

מלחמה שכל הצדדים מפסידים בה

הבעיה עם מלחמות סחר, כמו עם מלחמות של יריות, היא שכשהן מתחילות, אף פעם לא יודעים איך הן יסתיימו. וכן, גם לאויב יש זכות פעולה ● פרשנות