גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"המקפלות" הן פרצופה של המדינה

אם "ארץ נהדרת" היא לא סאטירה מושחזת, אז קובי אריאלי לא יודע מה היא סאטירה

פעם בכמה זמן מתכנס פאנל או צמד על במה או בטלוויזיה לדיון עבש באחת הסוגיות הכי מעצבנות בארצנו, ובו נשאלת השאלה הבלתי נמנעת: "האם יש סאטירה בארץ?" וואו, כפי שכבר שאל פעם מישהו: "האם יש סאטירה בארץ ואם יש, למה אין?".

מיד לאחר שהמשיב משיב את תשובתו, לא משנה מה היא תהיה, עולה המסקנה הקבועה כי ברור שאין סאטירה בארץ, וכי כל מה שאנו מכנים בטעות בשם "סאטירה" אינו אלא בידור זול. גם כשכבר יש סאטירה, היא מכוונת נגד החלשים ולא נגד החזקים. ואיפה, איפה הימים ההם של "מלכת אמבטיה" ו"ניקוי ראש" ועוד כהנה הבלים שאין הדעת סובלת.

במהלך כל דיון כזה ב-20 השנים האחרונות קבועה לה פאוזה מובנית, בערך בדקה ה-11, שבה רוכן המראיין קדימה, מניף אצבע מחוכמת ושואל את הסידון האומלל שיושב מולו את השאלה החתרנית: "תן לי דוגמה לסאטירה תקשורתית שהשפיעה".

המרואיין מזדקף אז במקומו, מחכך קלות בגרונו ואומר: "תראה, אני יכול לתת לך הרבה דוגמאות... אה... אה... קח למשל את דן מרידור. הדמות שלו בחרצופים חיסלה כליל את הקריירה הפוליטית שלו". כבר 20 שנה שהתשובה הזו מנסה להשיב על השאלה המיותרת הזו, כשלמעשה הדיון כולו הוא שקרי וסר טעם.

למה? ובכן, דבר ראשון, מפני שגם כשמוטי קירשנבאום יצר ושידר את "ניקוי ראש", תוכנית שזיכתה אותו בפרס ישראל בערך כשהיה בגילו של הקומיקאי שחר חסון (זו, אגב, הממשלה היחידה בעולם שהעניקה פרס מטעמה למי שיצר תוכנית שתוקפת אותה עצמה בחריפות), הוא הואשם באותה האשמה בדיוק.

כמה וכמה פעמים שפשפתי את עיני במבוכה ובלעג למקרא דברים שכתבה הדה בושס בזמנה על התוכנית. ההאשמות היו בדיוק אותן האשמות המוטחות כיום נגד "ארץ נהדרת" וחברותיה. זו לא סאטירה, זה בידור, זה צחוקים, איפה נשכנות איפה חתרנות ובלה בלה בלה.

דבר שני, מפני שיש בתקשורת סאטירה מצוינת, מלאת חן וכישרון שהולכת ומשתבחת מעונה לעונה ומגיליון לגיליון. היושרה העיתונאית המפורסמת שלי מונעת ממני לקשור כתרים ל"אפעס" - מדור הסאטירה הטוב ביותר בעיתונות הכתובה מאז ומעולם - ול"משחק מכור" מנוחתה עדן ו"מצב האומה" שליט"א המשובחות, שעשו לפוליטיקאים מה שחנוך לוין אפילו לא חלם לעשות, וזאת מפני שהייתי קשור אליהם בשלבים אחדים.

על כן אתמקד דווקא בתוכנית שלא זו בלבד שאיני קשור אליה, אלא אפילו דמות דלוחה לא פרגנו לי בה - "ארץ נהדרת".

להוציא את הפקק מהאמבטיה

טוב. אז אם ליטל מעתוק זו לא סאטירה, ואם מומי זו לא סאטירה, ואם ליברמן זו לא סאטירה ואם המקפלות ואפי ואולמרט זה לא סאטירה, אז בואו, תעזבו אותי במנוחה ותוציאו אותי מהדיון הזה. הוא מטופש.

"ארץ נהדרת" העפילה בעונתה האחרונה, זו שהסתיימה זה עתה, לפסגות שמעולם לא הייתה בהן. היא תקפה באופן מדויק וחכם בכל הזירות הרלוונטיות, הגיבה מהר וטוב, ואפילו הבורות האחדים שנבעו בה, נגרמו רק בשל הצורך להתעדכן ולהתאים את עצמה לדור הפייסבוק הדפקטיבי. פעולה שבאופן טבעי שרפה כמה קשישים שהתרגלו לאכול אותה בכפית, ומתקשים מעט לעבור לקשית.

מה בדיוק דורשים מ"ארץ נהדרת"? שתעסוק רק בפוליטיקה? שתוותר על הפרקים החברתיים והאזרחיים ותתמקד יותר בדמותו העשירה ומרובת הזוויות של השר שטייניץ? בססגוניות של סטנלי פישר?

ההחלטה לתקוף בזירה האזוטרית של "המקפלות" היא לא פחות מגאונית, שני כהן היא הרכש החכם ביותר של התוכנית, יובל סמו ב"הישראלי היפה" הוא, בלי להיסחף לסופרלטיבים, קדוש כמו תפילה, ואפילו הדמויות המורכבות והמסובכות של טל פרידמן הן רוויות כישרון ובעיקר מאוד אפקטיביות.

ההנחה הבסיסית של נודניקי ה"אין סאטירה" מתבססת על געגועיהם לריגוש המפעים של תקופת "מלכת אמבטיה". להזכירכם, מדובר על תקופה שבה היה בכל בית איקונין של בן גוריון שבני המשפחה היו מעלים לו זבחים ועולות, גולדה הייתה מלכה מורמת מעם, ופתאום - בום! מחזה חתרני שאף משתמש בשפה בוטה (!) בתיאטרון לאומי.

בנוסף, היא מניחה כי העיסוק צריך להיות רק בנושאים "מהותיים" ו"גבוהים", כמו יחסי שר הביטחון עם ראש הממשלה, או חזונו של שר התשתיות, ותו לא. אז שיפסיקו, בטובם, לקשקש. יש לנו "ארץ נהדרת".

פשוט לא יפה

שתי הערות מהותיות, ולו לשם האמינות. לצערי ולאכזבתי, הדמויות היחידות שמפוצחות לא מספיק טוב ב"ארץ", הן דמויות החרדים והמתנחלים. ממש ממש לא מספיק טוב, וחבל. כצל'ה של פרידמן אפור וסטריאוטיפי, והדוס של מאור כהן, אוי לבושה, הגיע היישר מסרטי אורי זוהר וקוני למל. יוצא מן הכלל הזה אלי ישי של אלי פיניש, גאון שכמותו, שהצליח להיכנס טוטאלית לדמות של אחד הפוליטיקאים הכי קשים לחיקוי ולמשחק.

הערה זו יכולה הייתה להעליב את הדתיים והמתנחלים לולא ההערה השנייה, הכואבת פי כמה. הם פשוט לא ממש צופים בה, כי היא משודרת ביום שישי בערב, עניין חמור ופוגעני מאין כמותו שכבר די נמאס לי לדוש בו, אבל עתה, בתום עוד עונה מוצלחת של תוכנית הדגל של קשת, צריך לומר אותו בבהירות ואף במעט זעם: לא יפה. פשוט לא יפה.

אוקיי. יאללה. מממ... ביי.

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: היועמ"ש ימסור את החלטתו בתיקי נתניהו הערב ב-19:30

הערב צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אמסלם תוקף: "הלוואי ואת שיעור הנאמנות של חברי הבלוק ילמד גם סער"

דוד אמסלם הגיב להודעת גדעון סער, שאמר כי יתעקש על קיום פריימירז בליכוד במקרה של סבב בחירות נוסף: "לא זמן למאבקים פנימיים על-בסיס אגו ואספרציות אישיות" ● ח"כ יואב קיש וח"כ מיכל שיר תומכים גם הם בקיום פריימריז

הורים עובדים / צילום: שאטרסטוק

לא קל למצוא מקום עבודה ידידותי למשפחה באמת

הורים עובדים צריכים להסתכל מעבר לדימוי של חברה או אפילו מדיניות שמצהירה על ארגון ידידותי למשפחה

טרמינל 1 - צילום לפני אירוע פתיחה/ צילום: סיוון פרג'

טסים לחו"ל? טרמינל 1 בנתב"ג יהיה סגור מחר עד השעה 13:00

בעקבות תרגיל של חטיבת הביטחון בנתב"ג, בין השעות 08:00 ל-13:00 מחר כל הפעילות של טרמינל 1 תיעצר, והנוסעים יופנו להמראות מטרמינל 3

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך היום ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט של גנץ נגמר וישראל נקלעה למצב תקדימי: מה צפוי לקרות ב-21 הימים הבאים?

הודעתו של אביגדור ליברמן כי מפלגתו לא תצטרף לאף אחד מהגושים, מובילה את ישראל לראשונה למצב שבו אף מועמד לא הצליח להקים ממשלה בתום 28 ימים שקיבל מהנשיא • האם יש דרך להימנע מבחירות שלישיות?

חנוך ועידן מוטולה / צילום: אלבום פרטי

שווים בתקשורת: המיזם להקמת גוף תקשורת שמורכב מעיתונאים עם מוגבלות

העיתונאי עידן מוטולה, שהקים את עמותת "שווים" שמטרתו "לתת קול לאנשים עם מוגבלות", החליט להקים גוף תקשורת ייעודי שיורכב ע"י אנשים בעלי מוגבלויות מתחומים מגוונים ● לשם כך הוא פתח קמפיין לגיוס המונים

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

כנס חדרה לאנרגיה- שומרי הבית / צילום: ענבל בן יעקב

"התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה"

המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול" הגישו עתירה לביטול היתר הפליטה של אסדת לוויתן והן דורשות צו מניעה נגד הפעלת האסדה ● גם עמותת "שומרי הבית" פנתה לבית המשפט, ופעיליה שיבשו את נאומו של השר שטייניץ הבוקר בכנס בחדרה

נשיא המדינה, ראובן ריבלין / צילום: מארק נוימן, לע"מ

החברה להגנת הטבע ביקשה, ובית הנשיא וחברת אינטל מפסיקים להשתמש בפלסטיק

בית הנשיא וחברת אינטל נענו לפניית החברה להגנת הטבע והארגונים הירוקים, והחליטו להפסיק את השימוש בכלי פלסטיק חד-פעמיים • לעומתם, מרבית הגופים האחרים אליהם נעשתה פנייה לקראת ועידת האקלים הישראלית לא השיבו, ומקצתם טענו כי ייבחנו את הבקשה

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ההסתדרות נערכת להחרפת המאבק בסאני; פנתה לנשיא סמסונג

לדברי ההסתדרות, המשבר בסאני, יבואנית סמסונג, נגרם נוכח גרירת הרגליים של ההנהלה במו"מ להסכם קיבוצי ראשון בחברה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם בהסתדרות, וללא נכונות לקיום דיאלוג אמיתי ● סאני: "מחויבים למו"מ הקיבוצי"

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

הבניין ברחוב יהודה עמיחי 6 בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חברה בקבוצת רכישה ניצלה את מעמדה - ותפצה את שאר חברי הקבוצה ב-2.2 מיליון שקל

בעלת פנטהאוז בבניין בגוש הגדול בצפון ת"א חויבה לשלם לחברי קבוצת הרכישה פיצוי, לאחר שקיבלה תוספת ניכרת של שטחי גג מבלי ששילמה עבורן ● כמו כן, נקבע כי בעלה ניצל את היותו פעיל בקבוצה כדי להשיג הטבות כלכליות על חשבון יתר החברים

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

יגאל גוברין, גל נאור, דלית זילבר ובשמת פלג סרצ'נסקי / צילום: חכם צלמים

המהנדסים מפרגנים: קלמן סופרין ונחשון קיויתי קיבלו פרס מפעל חיים

וגם: מנכ"ל פפסיקו חגג 20 שנות שותפות עם שטראוס

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"